Kieuws- en Advertentieblad Bols ward en Wonseradeel. 1911. 50ste Jaargang. Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 70. OP DE VALREEP! Donderdag 31 Augustus. BINNENLAND. VOOR Afzonderlijke er mijn inneringen aan de prestaties Over ’t geheel geen fleur op al heel ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post öO Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. meer duren dan kost de heeren, nu om af- aller vriendin, het me een zeer U allen aan onze hartelijk vaarwel toe te en ons allen bezielen en ’t blijft Ja, maar het kaatsen. We hadden dan toch twee groote kaatswedstrijden, één van M.E.T.O. en een van de groote club. ’t Zelfde liedje als verleden jaar. Uitgever en Redactie zijn vast besloten hun eenmaal aangenomen systeem te handhaven „adver- tentie verslag”, niet uiet. Nu komen nog de Koninginnedag en Floralia. Daarvan vertelt de Bolswardsche Courant U aanstaanden Zaterdagavond. Ik denk dat er dan wel een ander aan ’t woord zal zijn als Ws. Sneek. Voor de wedstrijden, die de ver- eeniging „Oranje” a.s. Donderdag organiseert, hebben zich heel wat jongelui aangemeld, n.l. voor roeien 57, hardloopen 75 en vlieger wedstrijd 40. De buurtcoinmissie Oppenhuizerweg orga niseert weer zelfstandig hare feestelijkheden. ’s Morgens wordt een optocht door de stad gehouden, voorstellende Graaf Willem Lodewijk van Nassau, stadhouder van Fries land, Groningen en Ommelanden, met gevolg (1612). Verder een bruiloftsstoet, door kin deren voorgesteid. ’s Middags kinderspelen. De kinderspelen van de buurtcommissie Oude Koemarkt hebben plaats op de Vee- ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. voor Workum en verwachten speech komt nu markt, die van de Wilhelmina-Vereeniging OudvaartFranekervaart op een stuk land aan de Kloosterstraat, terwijl de buurtver- eeniging Prinsengracht etc. in Amicitia ver schillende wedstrijden voor kinderen houdt. Alle feestelijkheden worden opgeluisterd door muziek. Heden Dinsdagmorgen is aan de Vee markt in beslag genomen een uit Gorredijk afkomstig vet kalf, dat lijdende was aan mond- en klauwzeer. Het dier zal afgemaakt en het vleesch publiek verkocht worden. Door een of andere oorzaak is een deel der Zaterdag rondgezonden stemkaarten voor de verkiezing van twee leden van den gemeenteraad, foutief gedrukt, zoodat ze thans weer bij de kiezers worden teruggehaald. Workum, 29 Aug. De algemeene feestdag, de Verjaardag van H. M. de Koningin, nadert nu met rassche schreden. Het bestuur van de Oranje-Vereeniging heeft thans haar programma wederom opgesteld, waar we een vluchtigen blik in mochten slaan. Van den morgen tot den avond is het vol afwisseling en zóó ingericht, dat het dien dag niemand behoeft te vervelen. Het schoolfeest dat des voormiddags half- voor ouders en anderen wan- die verheugde kinderschaar, uit- de beste plunje en getooid met vlaggetjes, in optocht vereenigd liederen hoort aan heffen ter eere Koningin. Na den optocht volgt trac- voor het jonge welkome versnapering blijft, gepaste prijzen voor de i namiddag zullen menig meisje aansporen om een prijs ver afgedwaald, van dat „zoo maar wat neer- Enfin, ’t staat Ook spijt het me dat ik de beide mandoline- speelsters niet heb hooren spelen, ’k Ben anders dol op die tokkeldingen, ik bedoel op de mandolines. Van ’t Hanzefeest had ik aangename her inneringen aan de prestaties van dit kunste B. en W. regelen te nemen bestaande in het venten langs de huizen met lucifers, potlooden, enz. Tot nu toe kon het politietoezicht zich slechts bepalen tot het nagaan, of werkelijk waren te koop werden aangeboden. De bedoeling van het voorstel is twee ledig. In de eerste plaats zullen de per sonen, die kennelijk niet anders dan het ontvangen van giften met hun venten ten doel hebben, door weigering der veischte vergunning kunnen worden geweerd. In de tweede plaats wordt de controle op de aan wezigheid van venters van buiten de gemeente, in den regel de meest ongewenschte personen, vergemakkelijkt. Een schadepostje Zondag werd in eene weide onder Bemmel een 31/2-jarig ruinpaard, toebehoorende aan de heeren B. en E. te Eist, door een ander paard ’t welk veel last had van de warmte en de vliegen en daardoor achteruit sloeg, De „Cino” verheugt zich in de belang stelling. Ik vernam dat er politie bij te pas kwam om uitgaan en binnenkomen ordelijk te laten voorbijgaan, zóóveel bezoek. Die „blanke Slavin”, zou die het doen Op de kermis te Harlingen werd geannonceerd „Kinderen beneden de 16 jaar geen toegang”. Dit maakte reclame. Trouwens, Welte’s Bioscoop mag er wezen. Er was van ’t jaar geen Bolswarder attractie, geloof ik Ja, ik zag in ’t voorbijgaan (in den morgen) ’n mij onbekend iets, ’t Geleek op ’n calèche, ook wel op ’n bedstee, ’t Stond en kon worden bewogen op rails. Water?» dit „etablissement” te zien was kon ik niet gewaar worden. De opening was gesloten door 'n gordijntje, ’t Moest er anders keurig uitzien, hoorde ik. ’t Spijt me, dat ik deze nouveauté niet in volle werking kon aan schouwen. Ze trok niet, de kermis, was er in den geheelen zomer de stadsjaarmarkten. Sneek was dunnetjes. En volgens de geruchten is ’t hier dito, dito. Dat kan ook niet anders. Er is te veel, veel te veel te doen in zoo’n zomer. Een maal houdt het uitgaan op. En vooral nu Friesland zoo geteisterd wordt door de heer- schende veeziekte. Een harddraverij, ja die haalt de buitenmenschen nog binnen de poorten, maar de boeren hebben andere dingen in ’t hoofd als kermishouden. De groote drukte, de vele zorg, verbonden aan de behandeling van het zieke vee, ontneemt velen den lust om uit te gaan. En eene stad als Bolsward, die heelemaal in „de greide” ligt, ondervindt dat nu. Ja, de bouw is best en daarmee staat het er goed voor, maar de greidboeren kunnen hun pleizier best op tegenwoordig. Waar moet dat naar toe O ver reden. Gisternamiddag ongeveer 4^2 uur is tus- schen de Liebrug en Haarlem een 75-jarig man, uit Haarlem afkomstig, bij het over steken der rails van de electrische tram, door een van Amsterdam komenden wagen over reden en onmiddellijk gedood. Hij had in de Amsterdamsche vaart gehengeld. Het lijk, zwaar verminkt, werd door den- zelfden wagen mede naar Haarlem genomen. De wagenvoerder heeft op voldoenden af stand herhaaldelijk gefloten. Mond- en klauwzeer. Door een geneeskundige te Enschedé zijn bij de dochter van zekeren H. aldaar dezelfde verschijnselen geconstateerd, welke zich voor doen bij aan mond- en klauwzeer lijdend vee. Het meisje wordt in hare woning afgezonderd verpleegd, terwijl verdere maatregelen ter voorkoming van besmetting van het gezin zijn genomen. De oorzaak der ziekte meent men te vinden in. het gebruik van onge kookte karnemelk. Een vorstelijke gift. Aan een 12-jarigen schooljongen op Urk, die het gebruik zijner beenen mist eu daarom naar en van de school vervoerd wordt in een zeer primitief karretje, werd gisteren door den Burgemeester van Urk een keurig afge werkt driewielig voertuig met handbeweging ter beschikking gesteld, een geschenk van Z. K. H. Prins Hendrik. Toen deze tijdens zijn bezoek aan Urk op 3 Juni j.l. door de schoolkinderen werd toegezongen, was ’s Prinsen aandacht gevallen op den lammen visschersknaap in zijn ongemakkelijk houten karretje, dat nu ongedacht en ongevraagd is vervangen door een gemakkelijk voertuig, dat uitmunt door lichten gang. Tegen het bedelen. van Haarlem stellen voor maat- tegen de verkapte bedelarij, tien aanvangt, is de moeite waard een kijkje te nemen, neer men gedost in oranje en ziet en onzer tatie in de scholen, hetgeen volkje altijd een De aardige en kinderspelen in den jongen en machtig te worden. Voor de ringrijderij met paard en tilbury, waar ook thaus veel deelname wordt ver wacht, zijn bijzonder geschikte prijzen ge vonden en passend zoowel voor heer als dame. Den geheelen dag hebben onze beide muziekkorpsen de opdracht om op de tent, zoowel als met de te houden optochten, de feestgangers in een pleizierige stemming te houden; wat hun ook zeker goed is toever trouwd. Ook de vereeniging „Plaatselijk Belang” dient een woord van lof, voor de gedachte, om bij dezen feestdag een Etalage-Wedstrijd uit te schrijven. De prijzen door deze Ver eeniging daarvoor disponibel gesteld, zijn waarlijk schoon. Wij verwachten dat vele winkeliers hun uiterste best zullen doen te trachten zoo’n prijs deelachtig te worden. De kosten, verbonden om zoo’n etalage fraai te doen uitkomen, zal hen eenigzins tevreden stellen, dat hun zaak in veler monden komt, hun afzet later grooter wordt en zij tot dank misschien een prijs veroveren. Naar het ons voorkomt zijn vele winkeliers druk bezig hun etalage in orde te maken. Alzoo kan deze feestdag een onvergetelijke worden we dat vele vreemdelingen onze oude veste zullen binnentrekken om gezamenlijk den Verjaardag van onze geëerbiedigde Koningin Wilhelmina te vieren. de Banier. Te weinig „vergoeding” Naar aanleiding van het druk verspreide gerucht, dat in de grondwetscommissie zou zijn overwogen de vergoeding, aan leden der Tweede Kamer uitgekeerd, te brengen van f 2060 op f 2500, schrijft Onze Courant, dat zij die verhooging niet voldoende vindt. Het blad meent, dat men in de tegenwoor dige omstandigheden of in ’t geheel geen vergoeding geven moet of een, waarvan een Kamerlid in zijn stand behoorlijk leven kan. Voorheen was dit laatste niet noodig. Het lidmaatschap van de Kamer was dan net als van den Raad een zeer eervolle bij betrekking, die men serieus waarnam, onder wijl men zelf advocaat of dokter, koopman of reeder bleef, elders zijn eigenlijke zaken had en slechts af en toe naar de Residentie toog, om de vergaderingen bij te wonen. Thans is dit niet zoo. Kamerlid zijn is hoofdzaak. En daarbij zoekt dan een niet-gefortuneerd lid nog andere baantjes te krijgen, die zijn inkomen vol maken. Waarbij dan nog komt, dat de eenvoudige zoodanig tegen den kop getroffen dat het kiezers, die geen perspectief in het leven onmiddellijk morsdood neerviel. Waar moet dat naar toe. Algeheele prijs- verhooging van de noodzakelijke levensbe hoeften. Boter, melk, vleesch, spek, boonen, erwten en wat dies meer zij alles duur, peperduur. ’t Zal niet lang boter één gulden. De rupsen zijn bij legioenen bezig ons onze kool voor den neus op te eten, er is niets tegen te doen, zij zijn te talrijk. Waar moét dat naar toeEn die duurte werkt nadeelig op het uitgaan. Men kan maar eenmaal hetzelfde geld uitgeven. Meer uitgaven, en de tractementen blijven gelijk. O mag ik van deze plaats een beroep doen op besturen van instellingen, scholen, kerken, op U, werkgevers, fabrikanten, bazen en baasjes, die zelf weet hoe zeer de levens standaard rijzende is denkt aan de lui met vaste tractementen, de minimumlijders. (Laat de post ook ’n exemplaar van deze courant bezorgen bij mijne chefs, men kan nooit weten.) Waar is hetals duur duurder wordt, moet er verandering komen. Nu ben ik toch wel wat Och dat komt schrijven”, er ook staan. Maar de kermis is toch voorbij telaat. Vervolge wie lust heeft. De slappe groc van wat eens de be roemde „Boalserter Merke” was, ga dan maar zonder ’n afscheidswoordje. ’.t Is gedaan, uit! De kermis van 1911 is er geweest. Het Nomadenvolkje, in al zijn standen en schakeeringen, dat tijdelijk de stad met ’n bezoek vereerde, trekt reeds af en morgen is alles wat aan de jaarmarkt kon herinneren, opgeruimd. En nu vraagt men van mij om de af scheidsspeech te houden. Mooie zaak, ’k heb van de heele Bolswardsche kermis niets gezien dan gesloten tent en kraam; niets gehoord dan ’n enkele marsch van „de Onderlinge” en van ’n orgel het hartroerende „Komm herab, O Madonna Theresa.” Koud bleef ik van oliekoek, wafel of mougat, ’n ritje te paard, ventre a terre [in Nizet’s „stoom” liep ik mis. I Ik staakte niet mee in „de Werkstaking” op ’t tooneel in „de Doele”, ik zag niet „de Kinderroofster” op buit uitgaan. Ja, zelfs „de blanke Slavin” werd niet aan me voorgesteld. Dus, niet gefietst, niet gedraaimolend, niet naar de komedie, Cino noch iets gezien en toch moet ik ’n woordje zeggen ten afscheid. Maar ’t moet, zegt de andere helft der Redactie en dus vooruit. „Zeer geachte dames en wij hier met elkander gereed staan scheid te nemen van ons madame la Kermesse, is vereerende taak, namens scheidende gast een roepen. Wanneer ik naga, geachte dames heeren, welke gevoelens op dit oogenblik „Een gulden en vijftig cent, kwitantie voor de Wijkverpleging”, zoo hoor ik zeggen. Mijn vrouw staat bij me met ’n kwitantie in de hand, „’k Wou dat die wijkverpleging in de lucht zat”, ontglipt me. Maar ’t slot van de affaire is dat mijn lieve daalder ver huist van uit mijp portemonnaie naar de tasch van den bode, p. o. c. c. Nu wordt het ’n sprong, zoo van die „schoendere” daalder weer op de kermis, 't Is toch gemakkelijker dan met een leegen waterwagen te arriveeren voor ’t Stadhuis. Als dat nu passeerde te Kampen of te Dokkum, nu ja, maar in de hoofdstad van Westergoo (De opmerkzame lezer bespeurt, dat ik bezig ben ’t vervolg van mijn speech te „verzweven”. Stil, niets zeggen. Er wordt wel meer „verzweefd”, zonder dat de hoorders het opmerken). Intusschen de waterwagen was leeg, en ’t is hier gebeurdtot teleurstelling van velen. Teleurgesteld waren ook de directies der beide tooneelgezelschappen, die gedurende de eerste dagen der kermis weinig „kassa” maakten. Concurrentie pacht opjagen we zien hier de gevolgen. Vol moed is echter nog de oude mevrouw Bakker-Stips. Wat is er al niet over dat grijze hoofd henengegaan. In de laatste jaren ontnam de dood haar een dochter, eerste kracht van 't gezelschap en twee schoonzoons. En toch nog vol moed, vol vertrouwen. zien en alles naar hun eigen huishoudinkje afmeten, van oordeel zijn, dat de heer af gevaardigde van „hun” centen immers twee duizend pop per jaar een rijk leven leidt en dus voor allerlei districts-belangen, die geld kosten, gerust mag aangesproken worden. Zulk een toestand, zegt het blad, moet veranderen. Niets, dan weet ieder vooruit, dat alleen de man van het geld lid van de Kamer zijn kanof anders een voldoende vergoeding. Meent iemand, dat hierdoor het peil der Kamer dalen zal en de jacht op een zetel bedenkelijk worden, ochook onder het tegenwoordige regime is de teruggang al zeer groot geweest. En brengt men de vergoeding ineens flink naar boven, welnu, dan heeft men zooveel te meer kans, dat ook mannen van groot talent en flinke capaciteiten een poging wagen, terwijl zij voor f 2000 hun hand niet verdraaien. Alle waar is naar zijn geld... ’t Komt niet altijd uit. -Maar hoe laag bij den grond het spreek woord zij, er is een kern van waarheid in. De voorbeelden zijn er, dat talentvolle mannen, die een sieraad van de Kamer zouden uitmftken, een andere carrière zochten, omdat zij leven moesten en in het vrij bedrijf hun onderhoud konden vinden, dat de Kamer hun niet gaf. naarspaar en ik denk nog wel eens aan de repetitie op het feestterrein, één dag voor den intocht, voor bestuur en gasten. Verbazend groot is het repertoire van dit zusterenpaar. En hun techniek Neen, maar. De linker hand weet soms niet wat de rechter doet. Als dat niet trekt... Bolswardsclie Courant 4

Bolswards Nieuwsblad nl | 1911 | | pagina 1