Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. Wat moet Jantje worden 1911. 50ste Jaargang. Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 71. Zondag 3 September. BINNENLAND. VOOR - Afzonderlijke i ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 8 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. i/waarvan niets terecht zou komen”, zich later tot een genie ontwikkelde. Bekend is het voorbeeld van een nu reeds jaren over leden Leidsch professor, die een wereld- beroemden naam verwierf op het gebied van bijbel-critiek en die tot zijn zeventiende jaar op het gymnasium doorging als niet recht snik. Een tegenhanger van dit geval vormt Rijklof van Goens, de bekende ,/kraaier” uit den Patriotten-tijd, die op zestien-jarigen leeftijd summa cum laude gepromoveerd, na zijn twee-en-twintigste jaar niets meer kon presteeren geestelijk op! ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad ie telefonisch aangesloten onder No. 4. Ontvlucht. Uit het Rijkskrankzinnigengesticht te Medemblik is gisteren een verpleegde ont vlucht, Adolf de Vries, ongeveer 30 j. oud. Hij was in den laatsten tijd veelal werk zaam bij de electriciteitswerken aan de in richting hem was nogal vrijheid van be weging toegestaan, waarvan hij gebruik, of liever misbruik, heeft gemaakt, terwijl in de stad en aan het gesticht alles in oranje- feeststemming was. Een nieuwe uitvinding. Door den ingenieur van het waterschap Schouwen, jhr. De Muralt te Zierikzee, reeds bekend door verschillende vindingen op het gebied van zeeweringen, is een nieuw toestel bedacht en in toepassing gebracht om het waterbeloop van een dijk zonder afdamming droog te leggen. Het toestel bestaat uit een op eigenaardige wijze geconstrueerd schip dat tegen den oever wordt gevaren. Het toestel is in België bij een kanaalwerk met succes in toepassing gebracht. Tegenslag. Zekere van B. te Doornenburg dacht dezer dagen een zeer voordeeligen koop gesloten te hebben. Hij kocht namelijk van een hem onbekend persoon een hit voor de som van f27. Vreemd stond echter van B. te kijken toen een poos later de politie uit Gendt zich bij hem vervoegde en hem mededeelde dat de hit gestolen was. De hit werd in beslag genomen, zoodat waarschijnlijk de kooper den hit en de koopsom kwijt is. Geld. M uizenplaag. Op de eschakkers te Weerdinge (Dr.) heerscht een geweldige muizenplaag. Vele aardappels zijn aangevreten. In de aangren zende bosschen is hun aanwezigheid duidelijk te bespeuren. Men vreest voor groote schade aan de jonge rogge in den a.s. herfst. In vele jaren is de boekweitoogst niet zoo slecht geweest te Eerbeek e. o. Op de meeste akkers is het gewas zoo goed als mislukt, zoodat de’ boeren het eenvoudig maaien voor veevoeder. Daar de bloesem geen vrucht heeft gezet, maar is verdroogd, is de honigdracht op de boekweit ook van geen beteekenis geweest. Na de puberteitsjaren, kan men de nor maal aangelegde en goed onderwezen jeugd vrijwel tot drie hoofdgroepen brengen mathematici, litteratoren en zakenmenschen en dan wordt het tijd zich ernstig af te vragen, in welke richting de jonge man verder moet gaan. Het is wel zeer te be jammeren, dat ons onderwijs-stelsel maar zeer weinig rekening met dit feit houdt. Wat zou er veel gewonnen zijn, indien er slechts één soort middelbare school was, die na een zekere klasse (b.v. op de hoogte van de 3e klasse H. B. S. zich in drie takken splitsteklassiek onderwijs, mathematisch onderwijs en handelsonderwijs, zoodat een jongen de gewenschte richting kon kiezen, zonder van school te veranderen. Is eenmaal de tijd van kiezen gekomen, dan moet er ook een keuze gedaan worden, al was het alleen maar om het verderfelijke ik-weet-niet-watik-wil te bestrijden. Een jongen van 16 a 17 jaar moet weten op welk doel hij aansturen moet. Heeft hij reeds een voorkeur en blijkt het, dat deze overeenkomt met zijn aard en aanleg, des te beter zoo niet, dat verstan dige ouders hem dan in die keuze helpen. In vele gevallen zal de zoon de betrekking van zijn vader kiezen, en als deze werkkring hem een goed en verzekerd bestaan belooft, doet hij verstandig te worden net als papa, vooral wanneer het een beroep betreft, waarbij liefde, toewijding en geschiktheid tot op zekere hoogte erfelijk zijn. Men denke aan de kooplieden, predikanten en fabrikanten geslachtenKiest een knaap den werkkring zijns vaders uit vrijen wil, dan geniet hij het voorrecht uit de ouderlijke woning als het ware een geestelijk uitzet mede te krijgen, dat hem tot teerkost kan strekken op den moeilijken weg van de leerjaren. gingen van genamer geval dan een te ontmoeten, dat weet opgeleid te worden voor Wie bij zijn kinderen het ideëele, dat in elke, ook de nederigste, betrekking te vinden is, niet op den voorgrond plaatst, mag zich later niet beklagen, als die kinderen koude, cynische egoïsten worden. Waar wèl op gelet moet worden, is de aanleg van het kind voor een bepaald vak. Wie zwak in wiskunde is, moet niet opgeleid worden voor ingenieur, wie de taal niet behoorlijk beheerscht, wordt nooit een goed advocaat, wie droomerig het leven doorgaat en niets merkt van hetgeen er om hem heen gebeurt, deugt niet voor zakenman. Maar ook hier is groote voor zichtigheid aan te bevelen, en verstandig is het de beroepskeus niet te vroeg te bepalen. Het tijdperk van de puberteit, dat de jongen rijpt tot man en het meisje tot vrouw, door woelt het geheele organisme en, vóór dit tijdperk afgesloten is, kan er met zekerheid niets voorspeld worden omtrent den aanleg van den jeugdigen mensch. Ouders en leeraren weten maar al te zeer, hoe menig veel belovend talent na dit tijdperk verliep in een doodgewoon verstand en hoe menige suffer, Voor één zaak moet met ernst gewaar schuwd worden, n.l. tegen het opdringen van hooger onderwijs aan kinderen, die er totaal ongeschikt voor zijn. Vele ouders achten zich diep ongelukkig, wanneer zij vernemen, dat hun zoon niet geschikt is voor de studie. En toch is een degelijk vakman ten slotte ook financieel beter af dan een mis lukt of halfbakken geleerde. Dat zien de ouders ook wel in, doch het valt moeilijk eenmaal opgevatte illusies prijs te geven. Vandaar al die totaal ongeschikte personen in betrekkingen, welke alleen door ontwik kelde mannen, door persoonlijkheden naar behooren vervuld zouden kunnen worden. Wilde men wat bescheidener zijn in zijn beroepskeus, dan zou men in zoogenaamd toongevende kringen niet zooveel onbedui dende en belachelijke leeghoofden aantreffen en dan zou men in handel en bedrijf niet zoo hebben te worstelen, om geschikt per soneel te bekomen. Wat zal Jantje worden Moeilijk probleem voor Jan, moeilijk ook voor zijn ouders. Laten we hopen, dat de laatsten naast de materieele voordeelen van het beroep, welke niemand kan ontberen, ook Jans oogen zullen vestigen op het ideale, waaraan eveneens ook iedereen in den rusteloozen sleur van het beroepsleven behoefte heeft. En als dan Jantje, goed onderwezen en vooral goed op gevoed, in zijn vader steeds een man ziet met hooge plichtsbetrachting, dan mag men verwachten, dat Jan, als ook voor hem de strijd om het bestaan aan vangt, dien strijd zal strijden met groote toewijding en blijden zin. Wat er dan ten slotte van Jantje worden zal Wie zal het zeggen Dat moeten we afwachten. Joure. De heer J. R. Glasz bood ter gelegenheid van zijn zilveren huwelijksfeest Zondag j.l. in hotel v. d. Feer een diner aan, aan de verschillende filiaalhouders met personeel en de automaat-agenten in zijn district, te zamen met hunne echtgenooten, ongeveer 70 personen, waarvan //die van Bolsward vanwege de kermis” niet van de partij konden zijn, zoodat ruim 60 feest- gasten aan de uitnoodiging konden voldoen. Voor de meesten was het zeer ongewoon in zoo’n groot gezelschap mee aan te zitten, de pret was er echter niet minder om. Men heeft eenige uren recht gezellig en aangenaam samen doorgebracht. Den heer Glasz en echtgenoote werd door het personeel een prachtig eikenhouten buffet aangeboden. Een degelijke herinnering aan dezen feestdag. J ouster Crt. Niet tevreden. De officier van justitie te Haarlem heeft bezoek gehad van de moeder en den broeder van den overleden vrouw van Exter. Hun rechtsgevoel was geschokt door de vrijspraak van Van Exster en vrouw Hoogenhout, zeiden zij, en zij konden het niet dulden, dat die twee nu weer vrij rondliepen, terwijl zij en velen met hen in de Nieuwe Meer nog steeds van hun schuld overtuigd zijn. Vooral de moeder was zeer gebeten op vrouw Hoogenhout, die zij de schuld van alles noemde. Zij drongen er bij den officier op aan, dat deze appèl zou aanteekeneu van het vonnis van de rechtbank. De officier heeft geenerlei toezegging gedaan, meldt de Haarl. Ct. Van pensioen gesproken! Aan den eervol ontslagen Israëlietischen godsdienstleeraar bij het huis van bewaring te Tiel, den heer S. C. Kleerekooper, is met ingang van 1 September 1909 een pensioen toegekend van... f 6 ’s jaars. Heidebrand. Te Wijnjeterp nabij Heerenveen is een groote heidebrand uitgebroken, welke niet gebluscht kan worden bij gebrek aan water. Men vreest voor de uitgestrekte bosschen in de nabijheid. Als Jantje nog heel klein is, vertelt de heer van Raephorst id de Javabode, dan is hij met de beantwoording dier vraag gauw in het reine. Naar gelang van de omgeving waarin hij verkeert, bewegen zijn idealen zich in de richting van koetsier, con ducteur van de tram, machinist en net als papa. Maar als Jantje ouder wordt, en als eerste désillusie van het leven zijn jeugd idealen heeft prijs gegeven, dan weet Jantje het niet meer of nog niet. Ook Jantje’s ouders hebben het, vóór Jantje nog met tol of vlieger speelt, samen heel druk over Jantje’s toekomst, want hoewel mama er tegenover haar vriendinnen liever maar over zwijgt, omdat deze in den grond soms een weinig jaloersch zijn, in haar ziel is zij overtuigd, dat Jantje een bijzonder kind is en papa geeft dat vrouwlief zonder bedenken toe, min of meer zelfbewust citeerend Bon sang ne peut mentir. En evenmin als we het Jantje kwalijk nemen dat hij koetsier of conducteur wil worden, evenmin misgunnen we den gelukkigen ouders het onschuldige en tevens zoo reine genoegen, allerlei lucht- kasteelen te bouwen voor hun jongen spruit. Integendeel laten zij zich voor hun jongen een toekomstbeeld droomen, zoo schitterend als hun rijke fantasie dat kan er zal een tijd komen, dat ook hun roes voorbij is, dat ook zij nuchterder oordeelen, dan toen zij met hun kleinen vent op den grond speelden en als die tijd aanbreekt, laten zij dan zorgen met de voeten op den vasten grond te blijven en bij een warm hart tevens een koel hoofd te houden, want de beroepskeusen daarover wilde ik het heden hebben is een zeer ernstige zaak; voor Jantje zelf in de eerste plaats, maar niet minder voor de ouders. Kunnen kinderen een beroep kiezen Kun nen zij inderdaad kiezen Hoe langer we over deze eenvoudige vraag nadenken, hoe meer bezwaren zich onwillekeurig voor ons op doen. Om te kiezen, moet men kunnen vergelijken en om te vergelijken, moet men kennen. En kennis om te oordeelen bezit het kind in slechts zeer geringe mate. In dat opzicht staat het gelijk aan den vol wassene, die een keuze moet uit twee menu’s, waarop de kok een reeks voor hem volkomen onbekende gerechten met allerlei vreemde namen geplaatst heeft. Een misgreep in een gerecht is geen doodwond, een misgreep in de beroepskeus kan de meest verderfelijke gevolgen hebben. Neen, kinderen weten niet, wat ze willen dat i's een oude waarheid en de ouders zullen verstandig doen, met die waarheid rekening te houden en zich niet al te zeer te laten verleiden door bevliegingen van hun kroost. In het algemeen zullen de ouders voor- loopig moeten uitmaken, voor welk ambt of beroep hun kind het meest in aanmerking komt. Natuurlijk mogen zij zich bij die keuze niet uitsluitend, zelfs niet in de voor naamste plaats, laten leiden door overwe- materieelen aard. Geen onaan- kind of jongmensch en er trotsch op is, f 1000.’s maands. Sneek, 1 Sept. In de raadszitting van hedenavond kwamen van zes vereenigingen, w.o. de Afd. Volksbond Vereeniging tegen Drankmisbruik, verzoeken in, om van ge meentewege een volksbadbuis te stichten. Aangeboden werd de gemeente-begrooting, dienst 1912in ontvangst en uitgaaf be dragende f 545039.505. Tot geneesheeren van de Algemeene Arm- voogdij werden herbenoemd de h.h. Dr. D. H. Posthumus, Dr. R. Wartena en Dr. G. Bouma. Aangenomen werd ’t voorstel tot splitsing der 1ste en 3de klasse van de H. B. Sch. Een schrijven was ingekomen van ’t raads lid. den beer A. C. Zelvelder, om de salarissen van de Wethouders op f 1000 te brengen. Besloten werd dit schrijven aan Gede puteerden op te zenden met verzoek dit college voor te stellen tot verhooging over te gaan. Eervol ontslag verleende de Raad aan den heer J. J. Bauer, als leeraar in ’t teekenen aan de H. B. School en wel tegen 27 October a.s. (Dit is de 13e leerkracht, welke in dit jaar onze beide inrichtingen, H. B. School en Gymnasium, gaat verlaten). Herbenoemd werd tot leeraar in Hoog- Duitsche taal en Letterkunde aan ’t Gym nasium, den heer Z. J. v. d. Bout. De beide Wethouders, de hh. Fennema en Pyttersen namen in deze vergadering afscheid. De Koninginnedag te Sneek. Uitgezocht weer, het fijnste ’t welk men voor feestvieren kon wenschen, begunstigde gisteren onzen Koninginnedag. De driekleur op den toren, de driekleur van de openbare gebouwen, uit tallooze woningen, zij gaf aan de stad een recht feestelijk aanzien. ’t Derde uur in den morgen behoorde maar kort tot het verleden, of verschillende buurtcommissies (Oppenhuizerweg, Oude Koe markt, Boschstraat-Prinsengracht-Selfhelp- Woudvaart, Oppenhuizerbuurten en Steen klip) kwamen met haar jeugdig volkje, snoeprig gekleed, aangetogen onder de tonen der muziek en gevolgd of voorafgegaan door drommen feestgangers. Kwart na tienen kregen we den Gecostu- meerden Optocht van de Vereeniging /Oranje” te zien. Was de deelname niet groot, de verschil lende groepen die den stoet vormden, mochten gerust worden gezien de Zigeunertroep, de Oude en Nieuwe tijd, de Ansichtreclames, de Winter, een Indische draagkoets, een jeug dige vlieger in een vliegmachine, ’t vaartuig van de Sneeker Zeilclub (S. Z. O.), de skaer- winkel van Gabe Sjipsop, ze waren eenig. De troep Zigeuners vooral bracht niet weinig de lachspieren in beweging, toen ’t nomadenvolkje hier en daar en ginds zijn kunst van gappen druk ging vertoonen. In den namiddag kon men volop genieten van den roeiwedstrijd op de Kolk, wedstrijden op de Veemarkt, vliegerwedstrijden in een land aan de Almastraat, hardloopen met hindernissen op de Marktstraat, benevens de verschillende spelen in de groote zaal van Amicitia, in het land achter de verlengde Kloosterstraat en aan den Oppenhuizerweg. De Keuring van Tuigpaarden, waarvoor 28 viervoeters waren ingeschreven, is boven ver wachting geslaagd. Tal van buitenlui bracht deze keuring binnen onze stad en menig caféhouder zal zeker na afloop den wensch hebben geuit, dat de heeren, die er ’t initiatief indertijd voor namen, gerust zoo iets eens weer op ’t touw mogen zetten. ’s Avonds 8 uur werd de gekostumeerde optocht onder verlichting van carbid her haald en begeleid door een volksmenigte, die we gerust op duizenden mogen schatten. Intusschen waren Marktstraat en Peper straat, evenals vorige jaren, door honderden lampions verlicht, die met de joelende menigte en ’t mooie concert van ons Stedelijk muziek korps, een prachtvol geheel vormden. Óveral in de stad heerschte tot laat in den avond verder een gepaste feestvreugde, die, naar men ons meedeelt, nergens gestoord werd. Bolswardsche Courant

Bolswards Nieuwsblad nl | 1911 | | pagina 1