Nieuws- en Advertentieblad Bols ward en Wonseradeel. I 1911. Verschijnt Donderdags en Zondags. 50ste Jaargang. No. 72. l f L Donderdag 7 September. Uit de Raadszaal. r De watervoorziening voor Harlingen VOOR - Afzonderlijke het van de een a. 2,485 die I A' Vergadering op Dinsdag 5 September 1911. - 23,210,325 - 20,210,325 f 5,106,845 - 5,104,36 Het behoeft geen betoog, dat de water- gemeente een zaak van f 22.500 - 10.000 - 65.000 - 12.500 - 5.000 - 10.500 - 40.500 - 30.500 - 10.500 - 5.500 - 68.000 - 36.000 - 9.000 - 2.500 - 10.000 - 7.000 deze gemeente bovendien elk een aanzienlijk ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. De Nieuwe Rarlinger Courant geeft het volgend belangrijk artikel, aan het slot waarvan ook de mogelijkheid van een water leiding in combinatie met Bolsward en Franeker wordt betoogd De installatie der raadsleden heeft altoos iets plechtigs, ’t Is een moment van spanning, alle aanwezigen zitten in stille aanschouwing op de binnentredenden te staren, en hooren naar de plechtig gesproken woorden der eeds aflegging. De belangstelling van de zijde van 't publiek was echter zeer gering, slechts een onzer medeburgers had zich den gang naar de raadszaal getroost om bij de plechtig heid tegenwoordig te zijn. Bij opening der vergadering waren 9 leden tegenwoordig. De Burgemeester is Voorzitter, doet allereerst mededeeling van een resolutie van Ged. Staten, waarbij deze berichten dat bij hun college geen bezwaren tegen de toelating der nieuwbenoemde raadsleden zijn ingekomen en daarom het besluit van den raad om ze toe te laten bij hen als kennisgeving is aan genomen, en stelt voor nu punt 1 der agenda de orde te stellen van de benoemde leden van den Totaal f 345.000 Met dit kapitaal, dat nog hooger kan worden, indien er veel zinkers en dergelijke moeten worden gemaakt, zal de schuldenlast der gemeente worden verhoogd, kostende elk jaar aan rente f 13.800. De exploitatie van de leiding kan gevoegelijk begroot worden op f 18000 per jaar. De aflossingen der leening moeten minstens f 7000 per jaar bedragen, terwijl een bedrag van f 1200 tot vorming van een reserve voor waardevermin dering niet te groot kan worden genoemd^ en gebrekkige 'in den aard van ook niet anders. De luide kreten om een waterleiding overstemmen dan ook in deze droge dagen alle andere kiachten en men staat nog meer dan anders klaar met allerlei verwijten aan het adres van de bestuurslichamen, omdat niet op stoot en slag afdoende in den nood wordt voorzien. voorziening van onze uiterst gewicht is. Gedurende eiken zomer toch komt hier gebrek aan drinkwater voor, het eene jaar minder, het andere meer, en dit jaar, dat trouwens exceptioneel is wat de droogte betreft, is het al heel erg. Van gemeentewege wordt getracht in den nood te voorzien door aanvoer en distributie van leidingwater. Dat deze voorziening een zeer primitieve en totaal onvoldoende is, ligt de zaak; het kan trouwens Batig saldo f 3,000, Burg, en Weth. deelden mede, dat er dit jaar geen belangrijke buitengewone werken Men ziet daarbij over het hoofd dat het watervraagstuk voor Harlingen al bijzonder moeilijk is door hare ligging vlak aan zee, op hoogen kleigrond ver van meren en veen achtige landen. Nog meer vergeet men dat een dergelijke omvangrijke onderneming als een water leiding slechts een goeden basis kan vinden op voorbereidingen, die niet alleen eenige jaren kunnen duren, doch ook kapitalen kosten. Indien het zoo gemakkelijk ware, als de klagers zich voorstellen, dan had het bestuur der gemeente hierin reeds lang voorzien. Eerst moet men water in voldoende hoe veelheid kunnen vinden. De boringen, in den laatsten tijd in den kleigrond verricht hebben nu juist niet zoo’n schitterend resultaat opgeleverd. Doch gesteld dat het water op niet te verren afstand ware te vinden, dan gingen met de stichting eener leiding tonnen goods heen; waar wij niet overtuigd zijn dat zij voor zou kunnen rendeeren, zou jaar nog uit de gemeentekas bedrag moeten worden bijgepast. Wanneer wij een blik werpen naar onze nijvere zusterstad Sneek, dan zien wij, dat deze zich gedurende een paar jaren verheugen mag in het bezit van een drinkwaterleiding. Zij vindt haar oorsprong nabij het dorp Hommerts, ruim een unr ten Zuiden gelegen, temidden van laaggelegen veenland, door- ploegd met vaarten, rijk aan poelen en meren, waardoor de hygroscopische bodem een door- loopend waterreservoir vormt. Ook te Sneek was een waterleiding reeds lang de wensch der ingezetenen, en waar deze gemeente met hare 13.000 inwoners goede vergelijking vormt met de onze, die 10.000 telt, kunnen we de zaak wel eens even nader bezien. De voorbereidende maatregelen duurden ongeveer 4 jaren, en werden besloten met den aankoop van 4 H. A. land, kostende 10.000, gelegen onder Hommerts. De raad verleende een crediet van totaal f 340.000, terwijl het Old Burger Weeshuis f 50000 subsidie gaf, uit te be talen in 9 achtereenvolgende jaren. Met bekwamen spoed werden de zaken aangepakt en tot aanbesteding overgegaan en thans is de leiding reeds twee jaren in werking; van waternood is geen sprake meer. Nu is de vindplaats van het water aldaar vrij nabij en gunstig gelegen. Het is niet te verwachten dat dit ten opzichte van Harlingen het geval zou zijn. Het zou best mogelijk kunnen zijn dat een aantal boringen hier geen resultaten opleverden en men na duizenden nutteloos te hebben uitgegeven, besluiten moest het water in het veenland te zoeken, dit zou dan nabij Greonterp, ten Zuiden van Bolsward moeten zijn. De capa citeiten van pompen en buizen zou dan aanmerkelijk verhoogd moeten worden, wat weer duizenden guldens meer zou kosten. We willen echter veronderstellen dat op niet al te grooten afstand water voorhanden is en willen onze lezers de kostenbecijfering van een leiding hierop gebaseerd eens voor leggen. Oprichtingskosten Aankoop land Machinegebouw Filtergebouwen Regulateurs Boringen Machines Watertoren Reservoir Telefoon enz. Buizen n leggen Afsluiters enz. Werktuigen Meters Kantoor ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten, onder No. 4. worden uitgevoerd en er dus ook geen geld- leening noodig zal zijn, dat het- cijfer van den hoofdelijken omslag is geraamd op f 27,500 en het fonds voor onvoorziene uit gaven gesteld is op f 2,385,945. Daar de heer Feenstra geen raadslid meer is, stelt de Voorzitter voor, voor hem een ander in de commissie voor ’t nazien der rekening te benoemen en wijst hij daartoe aan den heer Boersma. De commissie bestaat dan uit de heeren Keikes, Lunter en Boersma. c. Een adres van J. Sj. Faber, berichtende dat hij bij een richtige naleving van het toe zicht op het plantsoen daaraan zooveel tijd moet besteden, dat een belooning van i 50 per jaar te laag is, waarom hij een billijke verhooging verzoekt. Gesteld in handen van B. en W. om advies. d. Reclames tegen den hoofdelijken omslag over 1911. Wordt gesteld in handen der daarvoor bestemde commissie. PUNTEN van BEHANDELING: 2. Benoeming van een Wet houder, tenge volge periodieke aftreding van den heer Joh. Kramer Mzn. De heer Joh. Kramer Mz. wordt herbe noemd met 7 stemmen. De heeren Keikes, Boersma, Vis en Eisma hadden ieder 1 stem en 2 briefjes waren blanco. Op de Vraag des Voorzitters of de heer Kramer zich terstond wil verklaren of dit op beraad houdt, antwoordt deze, dat de uit slag der stemming heeft doen zien dat de meerderheid van den raad met zijn werk zaamheid genoegen neemt. Hij heeft daartoe zijn krachten ingespannen, gevoelt zich door ’t vertrouwen van den raad vereerd, vertrouwt dat het college van B. en W. hem met de zelfde welwillendheid zal willen bejegenen als voorheen, wanneer hij soms door werkzaam heden verhinderd wordt aanwezig te zijn en neemt de benoeming weder aan. De Voorzitter, verheugt zich dat de heer Kramer zich bereid verklaart, weder als wet houder op te treden. Vooral als oudste wet houder, zijn daaraan soms nog al veel werk zaamheden verbonden, maar hij was steeds bezield met de begeerte, voor zoover hem tijd en gaven geschonken zijn, te werken in ’t belang der gemeente. Spr. vertrouwt dat de goede harmonie en welwillende samen werking mogen blijven bestaan en ook de heer Kramer nog veel mag doen in ’t belang onzer gemeente. 3. Foorstel van Burgem. en IFeths. tot het verleenen van eervol ontslag aan den heer Joh. Kramer Mzn. als tijdelijk ambtenaar van den Burgerlijken stand. Van den heer Kramer is bij B. en W. ontvangen een schrijven, dat hij tijdelijk be noemd als ambtenaar van den burgerlijken stand, vraagt om die benoeming op te heffen. B. en W. stellen voor hem eervol ontslag te geven. Met algemeene stemmen goedgekeurd, de heer Kramer buiten stemming. 4. Benoeming van een bezoldigd ambtenaar van den Burgerlijken stand, de aanbeveling bestaat uit de heeren M. Oberman en Joh. Kramer Mzn. De heer Keikes vraagt, met het oog op punt 5, of het noodig is dat er nog een ambtenaar meer komt. De Foorzitter licht in, dat B. en W. met het - voorstel komen, om nog een ambtenaar van den burgerlijken stand te hebben, vooral voor ’t sluiten van huwelijken. Bij ontsten tenis van de twee daarvoor aangewezen ambte naren zou ’t kunnen gebeuren dat beambten ter secretarie dit moesten doen, en hoewel daartegen geen wettelijk bezwaar bestaat, komt dit toch minder gewenscht voor. De heer Keikes heeft geen bezwaar, zoo zeer, maar vroeg alleen hoe men er toe kwam. De heer Oberman wordt benoemd met 12 stemmen, de heer Kramer had 1 stem. De benoemde verklaart zich bereid die betrekking te aanvaarden. 5. Benoeming van een onbezoldigd amb tenaar van den Burgerlijken Stand, de aan beveling bestaat uit de heeren M. Oberman en Joh. Kramer Mzn. De heer Eisma vraagt of het wettelijk voorschrift is, dat er een aanbeveling van twee personen bestaat. De Foorzitter antwoordt, dat er staat zoo mogelijk uit twee personen bestaande, waarop de heer Eisma repliceert dat op deze aan beveling feitelijk maar een persoon meer is, door de benoeming van zooeven. De Foorzitter ziet hierin geen bezwaar, men is niet gebonden aan een aanbeveling. De heer Kramer wordt benoemd met 7 stemmen. De heer Eisma had 2 stemmen, de heeren Keikes en v. d. Klei elk 1 stem en 2 briefjes waren blanco. 6. Benoeming van een lid der commissie voor de gemeente-reiniging. De vacature ontstond door ’t aftreden van den heer Lunter als raadslid. De heer Lunter wordt herbenoemd met 12 stemmen. De heer v. d. Klei had 1 stem. 7. Benoeming van een lid der Commissie voor de strafverordeningen. De vacature ontstond door de aftreding van den heer Keikes als raadslid. De heer Keikes wordt herbenoemd met 11 stemmen, 2 briefjes waren blanco. 8. Benoeming van twee leden Bestuur van het Houckamaleen. Deze vacatures ontstonden doordat en Lunter als raadsleden aan Beëediging Gemeenteraad. De Foorzitter verzoekt de heeren Praamsma en Vis de heeren binnen te leiden. Deze voldoen hieraan, en de heeren Keikes, Lunter, Eerdmans en Terhenne stellen zich in 't midden der zaal voor den Voorzitter. Deze staat op van zijn zetel en vraagt de heeren of zij bereid zijn de bij de wet ge vorderde eeden af te leggen. Niemand hunner heeft hiertegen bezwaar. De Foorzitter leest nu het formulier van den „zuiveringseed,” voorgeschreven bij art. 83 der Grondwet langzaam en duidelijk voor waarop de heeren achtereenvolgend met opgeheven vingers de plechtige woorden uit spreken z/Zoo waarlijk helpe mij God al machtig”. Na 't voorlezen van ’t formulier van den eed van „trouw aan de wet” voorgeschreven bij art. 39 der gemeentewet, klinken die woorden opnieuw vier malen door de zaal. De Foorzitter wenscht daarna de heeren geluk met hun benoeming, verklaart dat ze nu hun ambt kunnen aanvaarden. Hij ver heugt zich dat de drie eerstgenoemde heeren weder in den raad terugkomen, die reeds vele jaren naar hun beste weten de belangen der gemeente hebben voorgestaan, waarom hij vertrouwt dat ze ook in ’t vervolg hun krachten daartoe zullen inspannen, en dat de samenwerking met B. en W. zal zijn ten bate der gemeente, gelijk bet tot nu is geweest. De heer Terhenne, voor 't eerst als raadslid optredend, wil hij ook feliciteeren, vertrouwt dat ook hij werkzaam zal zijn in ’t gemeente belang en hij ’t in hem gestelde vertrouwen niet zal beschamen, doch met goeden wil met den raad zal medewerken tot heil der gemeente en ter bevordering harer belangen in velerlei opzichten, waarna de heeren verzocht worden de presentielijst te teekenen en plaats te nemen. Alle 13 leden zijn nu tegenwoordig. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. Ingekomen stukken: Een telegram, dankbetuiging voor den namens den raad gezonden gelukwensch op 31 Augs. aan H. M. de Koningin. Aangenomen voor kennisgeving. b. Missive van Burg, en Weths. waarbij wordt ingediend de Gemeentebegrooting, die van den weg BolswardHarlingen en die van’t Alg. Stads-armenhuis. Bij de gemeente begrooting werden tevens overgelegd de be groetingen van de Gasfabriek en den reini gingsdienst. De gemeentebegrooting wijst aan in ont vangst en uitgaven beide de somma van f 148,608,915, die van den weg Bolsward-Harlingen Ontvangsten Uitgaven heeren Eerdmans aftraden. In de vacature Eerdmans wordt de heer Eerdmans herbenoemd met 9 stemmen. De heer Praamsma had 2 stemmen en de heeren Vis en Boersma ieder 1 stem. In de vacature Lunter wordt de heer Lunter herbenoemd met 8 stemmen. De heeren Oosterbaan en Eisma hadden ieder 2 stemmen, en de heer Vis had 1 stem. De Foorzitter feliciteert de benoemden in de verschillende colleges, en wenscht dat zij daarin weder met vrucht werkzaam mogen zijn. 9. Behandeling van de rekening van den weg BolswardHarlingen over 1910, met rapport der Commissie. Het rapport der commissie luidt, dat het onderzoek tot geene op- of aanmerkingen aanleiding heeft gegeven waarom zij voor stellen de rekening onveranderd goed te keuren. De heer Eisma vraagt, hoe deze rekening zoo laat is ingekomen. De Foorzitter ant woordt, dat de rekening 24 Maart door de commissie van den weg is vastgesteld, pas 17 Juni door Wonseradeel werd goedgekeurd en op 5 Aug. door Harlingen. De ontvangsten bedroegen f 6115.50 de uitgaven - 5159.155 batig saldo f 956.345 Met algemeene stemmen goedgekeurd. Niemand vroeg na afhandeling der agenda ’t woord, zoodat de Voorzitter de vergadering sloot. Batig saldo f van ’t Algem. Armenhuis: Ontvangsten Uitgaven Bolswardsche Courant f 1

Bolswards Nieuwsblad nl | 1911 | | pagina 1