Meuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. 1 1911. 50ste Jaargang. Verscnijnt Donderdags en Zondags. No. 73. Zondag 10 September. UIT DE PERS. BINNENLAND. f I VOOR Afzonderlijke Oostergo. i mond- en klanw- het zieke vee is Enkele der af- Ter overweging. Patrimonium is een Christelijk Werklie denblad. Patrimonium klaagt. Want Patrimonium heeft droeve dingen gezien. Denk eensvelen, die uit Ghriste- ABONN EMENTSPRIJS40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. een bezoek aan zij kleinig- Wonseradeel, 7 Sept. Iedere week worden er nog nieuwe gevallen van zeer aangegeven, doch van ook veel weer herstellend, gemaakte beste koeien, waarvan het vleesch van den een ernstig De wet en de afgedankte trekhonden. Naar aanleiding van het in werking treden der Trekhondenwet op 1 September, bevatte het weekblad De ^Dierenvriend iets over het lot van die trekhonden, welke niet de ge vorderde schouderhoogte van 50 cM. hebben en dus niet als trekhond worden toegelaten. De schrijver liet uitkomen, dat niet iedere bezitter van een afgekeurden trekhond dezen als huishond zal behouden. Een opruiming van dat soort honden, door het geheeie land, zal dus niet uitblijven. Daarom gaf hij den besturen van de dieren- beschermende vereenigingen in overweging, het daarheen te willen leiden (zoo noodig in overleg met de heeren districts-veeartsen), dat houders van trekhonden, die zich van hun hond willen ontdoen, in de gelegenheid, worden gesteld óf hun hond kosteloos en pijnloos te doen afmaken, bf, zoo gewenscht, naar de bestaande Nederlandsche honden- asyls te kunnen opzenden. Men schrijft aan het Pad. Het schijnt ook nu nog gewenscht die aansporing onder de aandacht te brengen, al is de wet inmiddels in werking getreden. Het is mij bekend, dat door enkele dieren- beschermende lichamen in eigen omgeving maatregelen zijn genomen, maar een volledige en algemeene voorbereiding schijnt niet ge troffen. Waar geen afdeelingen van dieren bescherming zijn, kan een beroep op heeren Burgemeesters en veeartsen zeker doel treffen. Menschelijk meegevoel met het lot der afgedankte honden (dat in den regel aller treurigst zal zijn), zoowel als het algemeen belang, dat niet gediend is door de toene ming van zwerfhonden” dringen tot han delen. De grootst mogelijke verspreiding van deze waarschuwing door de pers kan nog veel ellende voorkomen. Voor het platte land zou het misschien overweging verdienen, de eigenaars een kleine vergoeding toe te kennen voor het pijnlijke laten afmaken der dieren. ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. Mobilisatie-oefeningen Uit Venlo schrijft men van 7 September aan het Alg. B. Het druk doen der militairen vormde vandaag het onderwerp van alle gesprekken. Ook in de omringende dorpen begint men meer aandacht te wijden aan de opvallende bewegingen van het Venlosche- garnizoen. Gedurende den geheelen dag zijn de hoofd wegen naar de Duitsche grensgemeenten Herengen en Kaldenkirchen bezet gebleven door militairen. Ook op de Maasbrug bleven de wachtposten gehandhaafd en werd op ver schillende punten schidwacht geloopen. Des avonds was 't een ongewone drukte van nieuwsgierigen in de omgeving der karzerne- gebouwen en op de Maasbrug. Ook dezen nacht wordt weder dienst gedaan. Op een viertal plaatsen op de brug zaten hedenavond wachtposten van infanteristen. Links en rechts informeerden er de stadsbewoners naar de reden van de bedrijvigheid. Tusschen acht uur en half negen trokken weder afdeelingen cavalerie de brug over in de richting van Blerick en de overige weste lijk van de Maas gelegen dorpen. De algemeene indruk is thans wel, dat ’t alles eene streng doorgevoerde oefening is in ’t bezetten van posten, ’t bewaken van wegen en dergel. om tijdig genoezaam voor bereid te zijn als werkelijk optreden noodig mocht worden. Een nieuwe oplichterslruc'. Dezer dagen vervoegde zich te Gouda in een eenvoudig kruidenierswinkel in de Spoor straat aldaar een onbekend persoon, die iets v. Fr. Os. Bronsveld en de voetbal. In het Utr. Predikbeurtenblad schrijft Ds. A. W. Bronsveld het volgende „Met schrik en weerzin hebben wij bemerkt, dat de zoogenaamde voetbal- matches hier ter stede j.l. Zondag weer een aanvang hebben genomen. Wij spreken hier geen bezwaren uit tegen het spel op zich zelf, waarvan wij de geheimen niet kennen, maar dat op ons de indruk blijft maken van ruwheid doch wij komen op tegen de vervreem ding van de kerk en de ontheiliging van den Zondag, welke deze wekelijk- sche wedstrijden met zich brengen. De dof weerklinkende voortgeschopte bal overstemt bij de spelers elk ander ge luid, en wekt hartstochten op, waarvoor zoovele andere aandoeningen wijken. Er zal nu eiken Zondagavond een courant verschijnen, die den uitslag der wedstrijden zal berichten aan ben, die met dit te vernemen niet tot Maandag wachten kunnen. Is daar nu niets tegen te doen, dat weder een half jaar lang het voetbalspel honderden zal af trekken van Gods openlijke vereering en van 't verkeer in ’t ouderlijk gezin De Nederlander. Aan wie de schuld Hier en daar hebben socialisten en vrij zinnigen elkaar bij de stembus gesteund. De „christelijke” pers roept daar ach en wee over, terwijl deze pers sinds jaren be toogt, dat vrijzinnigen en socialisten van één beginsel uitgaan. Juist door het vooropstellen der antithese hebben de heeren van Rechts de partijen ter Linkerzijde genoodzaakt tot concentratie en brengen zij er vrijzinnigen en socialisten hoe langer hoe meer toe, samenwerking te zoeken. Ons vrijzinnigen, gelooven de anti’s niet, als wij zulk een betoog leveren. Welnu. Naar aanleiding van de laatste Gemeente raadsverkiezing te Rotterdam, waar Dr. Hoyer, de vrijzinnige candidaat bij herstemming, 700 stemmen meer haalde dan de anti-rev. heer Dr. Van Staveren, een stemming waar bij de socialisten zich niet achteraf hielden, maar den vrijzinnigen candidaat krachtig hebben gesteund, mopperen de Rechtsche bladen weer over die samenwerking. Maar nu is het een „christelijk” blad, dat den rechtschen broeders de les leest. De Nederlander n.l. schrijft o.a. „Men zoeke de schuld van dr. Van Staveren’s nederlaag niet enkel bij de sociaal-democraten en liberalen. Zij is veel dichter bij te vinden en wel in de rechtsche gelederen zelf. Wanneer men de antithese-poliliek bij de gemeentelijke stembus op de spits drijft, (wij cursiveeren, Red. O.), gelijk in Rotterdam, en zelfs een man als wethouder Van Dorp uit werpt in de begeerte naar al meer zetels, dan moet men zich niet verwonderen als men de liberalen in de armen der sociaal democraten drijft, en een langzaam groeiend verbond van die twee partijen ziet ontstaan. Dat kan niet anders. En op den duur zal dit niet alleen blijken te zijn schade voor eigen beginsel en partij, maar ook voor de gemeente, wier belan gen men geroepen is voor te staan. Wij hebben gemeend den uitslag dezer verkiezing, die een zoo duidelijke waarschuwing is, niet te mogen voorbij gaan, zonder hierop de aandacht te vestigen”. Wij zijn het met deze woorden geheel eens. Wij zouden De Nederlander" echter willen vragen, of dat „op de spits drijven van de antithese-politiek” enkel voor de ge meenten schadelijk is, en of hetzelfde niet geldt voor provincie en Staat lijke ouders gesproten zijn, op de banken van de Christelijke school hebben gezeten en lid geweest zijn van een Christelijke jonge- lingsvereeniging, helaas, velen gaan tegen woordig, de een na den ander, plaats nemen in de rijen der socialisten 1 Ja, dat is allerverschrikkelijkst. Maar Patrimonium weet raad. De zonen van de Christelijke Werklieden moeten bijeengebracht worden in een soort van Jongelingsvereeniging„dan kunnen ze de historie leeren verstaan, ze kunnen wat schrijfwerk doen, geschriftjes verspreiden, een beetje colporteeren en... vroeg gewend worden aan tucht.” Het plan is te beproeven. Zekerheidshalve zouden we de kleinkinderen en de achter kleinkinderen er maar dadelijk bij nemen de laatsten kunnen geschikt ondergebracht worden in een nieuw op te richten zuige- lingenbond. Men zal de stakkertjes natuurlijk een weinig moeten helpen in het vaststellen der statuten! En dan, ja, dan moet al dat jonge goedje veel les hebben in de Vaderlandsche Geschie denis, vooral in de geschiedenis der laatste jaren. Het zal den kereltjes dan eerst recht duidelijk worden, hoe weinig de Christelijke regeeringen tot nog toe gedaan hebben voor de belangen van het algemeen. Gewis zetten de ventjes het dan altemaal op een loopen Maar in ernst. Als de Christelijke school niet kan beletten, dat haar leerlingen bij honderden overloopen naar de Socialistische gelederen, eilieve, waarin zit dan wel de bijzondere kracht dier hooggeroemde school En was het dan wel noodig, voor die school zooveel drukte te maken, het onderwijs te verslenteren, de schatkist te plunderen, de gemoederen te verbitteren, de Openbare School te belasteren de Nederlandsche natie in twee vijandige legers te verdeelen Men denke er eens ernstig over na! Oostergo. door den veearts is goedgekeurd voor de consumptie, worden in sommige dorpen rond gedeeld. Ook zijn er veehouders die koeien, welke te veel van de ziekte te lijden hebben gehad en langdurige sukkelaars dreigen te blijven, afmaken. Dit doen echter bijna uit sluitend gezeten boeren. Huurboeren en koe melkers gaan hier niet toe over. Bepk. Nieuwsbl. Ongewenschte gasten. Apeldoorn kreeg gistermorgen onverwacht bezoek van een bende doortrekkende Zigeu ners, waarvan de mannen het bedrijf van paardekoopers, de vrouwen dat van waarzeg ster uitoefenen. Midden in de gemeente ging de bende uiteen, zoodat de politie de banden vol werk kreeg. Eenige vrouwen brachten een manufactuur-winkel, waar heden kochten, maar inmiddels verscheidene dure artikelen roofden en onder hunne kleeren verborgen. Nog voor zij den winkel verlieten werd de diefstal ontdekt. De maréchausée werd gewaarschuwd. Deze konden, met hel oog op de kleeding van de vrouwen, echter niet terstond tot een fouilleering overgaan. Bij het verlaten van den winkel wierpen zij het gestolene achter een toonbank. Elders in de gemeente posteerden andere leden van de bende zich bij een door gegoede kinderen bezochte school en bedelden bij het uitgaan om geld. Het hoofd der school moest de hulp van de politie inroepen. Op een land onder Kerschoten, waar eenige arbeidersvrouwen aardappelen rooiden, ver schenen verscheidene zigeunerjongens, die, zonder zich om de protesten te bekommeren, een tweetal zakken geheel met aardappelen vulden. Toen eenige boeren op het hulpgeroep van de vrouwen toesnelden, lieten de jongens hun buit in den steek. Nog andere staaltjes van brutaliteit werden in minder dan geen tijd gepleegd, doch de politie wist de bende spoedig over de grenzen der gemeente te brengen. N. R. Cl. Door onvoorzichtigheid. Gisteravond had bij aankomst laatsten personentrein te N ij kerk ongeluk plaats. Vóór de trein goed stil stond, wilde een vrouw met haar vijfjarig kind uitstappen. Het kind viel daarbij tusschen de rails en de treeplank van den trein, die nog in be weging was. Levensgevaarlijk gewond werd het kind opgenomen en met een lateren goederentrein naar Amersfoort gevoerd, waar het is over leden. kocht en tegelijk verzocht den naam en het adres van die zaak even op te schrijven, opdat het hem gemakkelijk zou zijn, wanneer hij zich gevestigd had, een adres te weten, waar hij eenig ander goed kon koopen. De winkelierster schreef haar adres op en de onbekende nam het mee. Deze ging met dat beschreven blaadje naar den rijwielhandelaar R. om een rijwiel te huren. Toen het bewuste adres werd ge toond, had de rijwielhandelaar geen bezwaar en gaf een rijwiel mee. De onbekende kwam echter het rijwiel niet terugbrengen en eindelijk ging de heer R. op informatie uit bij de eerstgenoemde winkelierster, die hem de toedracht der zaak vertelde en toen bleek het den lijwielver- huurder, dat hij er leelijk ingevlogen was. Aangifte werd gedaan bij de politie, die signalement van den oplichter overal heen zond, maar nog geen spoor van den dief kon ontdekken. (N. C.J Een buitengewone maatregel. Niet zonder verbazing zullen, zegt de Tel., onze lezers kennis hebben genomen van het Kon. Besluit, waarbij de tijd van duur der herhalingsoefeningen, voor de lichtingen 1907 en 1908 van de infanterie, wielrijders en hospitaalsoldaten, aanvankelijk bepaald op 26 dagen, is verlengd tot ten hoogste 49 dagen. Volgens de Militiewet is de Regeering vrij in het vaststellen van duur en aantal der herhalingsoefeningen, mits deze voor de onbe reden wapens niet meer dan 12 weken be dragen en slechts over ten hoogste 3 perioden zijn verdeeld. Op genoemde lichtingen wordt dus niets onwettigs toegepast. Toch maakt de maatregel nogal indruk, en met reden. Immers, een besluit als thans van hooger- hand genomen werd, is een unicum en ont leent zijn ernstig karakter hoofdzakelijk aan ’t verzwijgen der beweegredenen. Daar binnen de grenzen geen oorzaken zijn op te sporen, welke het onder de wapenen houden van miliciens verklaren kan, richten de gedachten zich als vanzelf naar het bui tenland en meenen wij in den verduisterden politieken hemel, waarvan Marokko het middelpunt is, de aanleiding te moeten zoeken tot de in een daad omgezette overtuiging van het noodzakelijke, althans eenige voor ziening te treffen, door een, zoo wij hopen tijdelijke, verhooging der legersterkte. Het door de Regeering gekozen middel moge voor de betrokken dienstplichtigen een opoffering en tevens een groote teleurstelling, hoogstwaarschijnlijk ook schadelijk zijn, temeer daar elke opheldering achterwege bleef, men behoort echter te overwegen, dat openbaar making der motieven voor de beschikking vermoedelijk niet gewenscht is, en derhalve berusting, uit het oogpunt van Staatsbelang, geboden mag heeten. Waarschijnlijk verdiend. Bij het schoonmaken van een paardenstal werd gisterochtend in den Haag een man door een der paarden ernstig gebeten en eenige malen door den stal gesleurd. De verwonde werd in de Roode Kruis-kliniek in de Jan van Naussaustraat verbonden. Binderlijke nalatigheid. Men schrijft uit Oud-Beierland aan ’t Pad.: Toen gisteren een klein kind van I. in ’t V. begraven zou worden, kwamen de personen, die het grafwaarts brachten, voor een gesloten kerkhofpoort. Goede raad was duur. Men reikte elkaar het kistje over om de poort heen. Op den doodenakker gekomen was er ook geen graf gemaakt. Men zette het toen onder een boompje. Eenigen tijd later heeft de doodgraver het ter aarde besteld. Nachtdieven. Te Dinxperlo werd sedert eenigen tijd door bewoners geklaagd over het stelen van vruchten en gewassen. Gisternacht stelde de politie zich bij de algem. begraafplaats ver dekt op. Zekere H. O., een gebrekkig per soon, kwam met een zak boonen aanloopen, die hij van een der akkers had gestolen. De man werd in arrest genomen en bij een onderzoek ten zijne huize vond men kooien en boonen door diefstal verkregen. Zijn commensaal, zekere B., werd als medeplichtig gevangen genomen, terwijl ook zijn vrouw aan het feit schuldig wordt geacht. Bolswardsche Courant

Bolswards Nieuwsblad nl | 1911 | | pagina 1