lieuws- en Advertentieblad Bols ward en Wonseradeel. Huizing - Exmorra. 1911. Verschijnt Donderdags en Zondags. 50ste Jaargang. No. 75. Zondag 17 September. HUIZING BINNENLAND. Eene tl VOOR a 5 Cent. van Het 1 'S ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verki l 'Aanvaarding 1911. Breeder goed moeten confereerende mogend er van dreigen met Dat eenmaal niet anders; laten wij nog- de en zoo ieder Engelsch- overwaard geweest 'ij g baar Sneak, 15 September. In verslagje over ’t Congres van een ploegijzer Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. ons beknopt V. O. hier, “71 BURG te Makkum September e.k-, ’s nam> de tatag BEM1SMA te .ro.lsioneel veilen: r- lo Buren te Exmorra, groot wet bewona d». «i?» 42 centiare, laavsi Tiil“».»«di.g en betaling «P C.i.' 19Boeder omschreven bij biljetten. .4— ««a uuigenj, "en 'tTS&^ze geweigerfl Beeft aan de Pers mededeeling te doen van de redenen, die tot dat Koninklijk Besluit hebben geleid, kan het wel niet anders of de ge spannen toestand, waarin Europa verkeert, is daarvan de oorzaak. Ware dat toch niet 2oo, dan begrijpt men wel dat de Regeering inlichtingen zou geven; ze zou er natuurlijk niet aan denken zonder zeer ernstige nood zaak den iudruk te vestigen, dat wij in een toestand verkeeren, die mobilisatie van onze troepen elk oogenblik noodzakelijk kan maken. Dus Marokko und kein Etide. En de ontspanning, die er weinige weken geleden aan den Europeeschen hemel is gekomen, is weer voorbij, donker dreigend komen de onweerswolken opzetten. Laten wij hopen, dat ook deze weer zullen wegtrekken, zooals zooveel dreigend onweer in den afgeloopen zomer op niets is uitgeloopenhet zou al te ijselijk zijn, als uit het Marokkaansch con flict een oorlog voortkwam, die dan natuur lijk een Europeesche oorlog zou worden. Mogendheden als Engeland, Frankrijk en Duitschland voelen toch zeker hunne ver antwoordelijkheid, en waar Europa nu een maal reeds door de Marokkaansche quaestie zonder kleerscheuren is heengekomen, net zoo goed als het door de zeer moeilijke Bal- kanquaestie heen kwam, moet men nooit zoo gauw den moed laten zakken. ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. (vorig nummer) staat het voorstel dat ’t H. B. de afdeelingen moet opwekken tot het oprichten van Openbare leeszalen, ’t Is natuurlijk dat ieder de aanneming dit voorstel met applaus begroette, over zoo iets kan men dus niet wrevelig thuis komen. In de plaats van dit voorstel leze men De A. V. van Volksonderwijs spreke uit, dat bij de benoeming van onderwijzers ’t inwinnen (het voorstel werd geamendeerd met z/ambtelijk” vóór z/inwinning” te plaatsen) van inlichtingen omtrent de politieke partij en de vakvereeniging, waartoe de sollicitant behoort, gaat tegen de belangen van het Openbaar Lager Onderwijs, en geeft den wensch te kennen, dat de afdeelingen, in wier ressort dit mocht geschieden, daartegen met kracht zullen opkomen. Oldeboorn. Door den lagen waterstand houden vele jongens zich thans bezig met geldzoeken. Blootvoets staan ze aan den kant van de Boom en halen dan handenvol aarde van den bodem, welke ze doorzoeken. Af te gaan op de resultaten zou men zeggen, dat men hier af en toe wel wat royaal met zijn centen is geweest. Zoo vond een jongen deze week op één dag vijftig cts., een ander een paar dubbeltjes en velen eenige centen. Zoo brengtde droogte ook haar voordeelen mede. Joure. In de Maandagavond gehouden vergadering van de feestcommissie met de inteekenaren van het garantiefonds, bleek dat de gezamelijke onkosten f 1063,98 hadden bedragen. De totale ontvangsten daartegen er werden 3194 kaarten uitgegeven be droegen f 951,05 zoodat er een tekort was van f 112,93 en dus elke garant er waren er 28 vier gulden bij moest passen. Zeker als het gymnastiekfeest niet op Koninginnedag gehouden was, doch een week vroeger, dan zou ’t bezoek veel grooter en er allicht een batig saldo geweest zijn. Had men daarentegen slecht weer ge troffen, dan zouden de aandeelhouders ook vrijzeker een f 20 a f 30 ieder bijgepast moeten hebben. J. Crt. Stavoren. Het lage binnenwater doet zich hier ook gevoelen. Diep geladen schepen evenals de hier geregeld varende Sneeker booten, moeten al voor zij door de sluis kunnen, lichten om niet op de dorpels van de sluis te blijven zitten. De booten hebben als hulpmiddel alhier een ijzeren praam disponibel. Een en ander veroorzaakt veel ongerief en oponthoud. Sneek. Als een bijzonderheid kan zeker worden vermeld, dat in weerwil van den buitengewoon drogen zomer, een paar eenden van den veehouder P. Coers, opnieuw zijn begonnen met eieren te leggen. Een zonderlinge In een onzer buurten heeft een weduwe door haar zonderling gedrag niet weinig consternatie verwekt. De vrouw, die een betrekkelijken welstand schijnt te genieten, was namelijk in het bezit van een zeker bedrag aan bankpapier, waarvoor zij zeer bijzondere bewaar plaat sen uitzocbt. Een gedeelte er van stopte ze in den aschbak van een kachel waar het al spoedig tot asch verteerde. Maar nog vreemder lot was het overig deel van het weinig geapprecieerde rolletje bankpapier beschoren. De keuze viel nu op de privaatton als bewaarplaats. Daaraan werd het kostbare papier toevertrouwd. Ge lukkig kwam de buurt op de hoogte van het gebeurde. Op de aschbelt werd de in houd van de ton aan een nauwkeurig onder zoek onderworpen. Toen kwam het bank papier voor den dag 1 Sedert dien is de juffrouw onder curateele gesteld. N. Sn. Crt. fFethoudersbenoeming De heer P. G. Buskens, die om de ver- deeling der wethoudersfunctie voor zijn be noeming tot wethouder van Rotterdam be dankte, schrijft in een ingezonden stuk in de N. R. Ct., dat de rechterzijde van den Raad unaniem van meening was, dat het gemeentebelang medebracht het departement- onderwijs onder beheer van een liberaal wet houder te stellen. De N. R. Cl. noemt dit een verbazing wekkende onthulling, die goud waard is. In Amsterdam denkt de rechterzijde er anders over. Burgwerd, 13 Sept. De verversknecht D. D. alhier reed hedenmorgen per fiets naar zijne werkzaamheden. O.m. vervoerde hij glasruiten op zijn rijwiel. Plotseling kwam hij te vallen, doordat er iets in den ketting geraakte. Hij brak den linkerarm en bezeerde zich bovendien ernstig aan de glasscherven. Per eerste gelegenheid is hij naar het ziekenhuis te Sneek gereisd. Gaasterland, 13 Sept. In onze bosschen heerscht thans veel bedrijvigheid. De lijster- vangers zijn reeds druk bezig hunne strikken te plaatsen en gangen en paden te maken door hunne perceelen. Met begrijpelijke span ning zien onze vogelaars de behandeling van het ontwerp-Vogelwet tegemoet. Aanneming van dat ontwerp, zooals het thans luidt, beteekent voor hen aanmerkelijke schade. Het lijstervangen is dan verboden, en dit bèteekent wat voor de arbeiders in onze gemeente, als men weet dat jaarlijks ge middeld voor f 10.000 lijsters worden ge vangen. Wonseradeel, 14 Sept. De binnenkort alhier weer te verhuren bouwlanden zullen zeker weer enorm stijgen in prijs. De huur ders, die ze thans bebouwden, maken het dit jaar goed, graan en peulvruchten waren een best gewas, en vlasverbouwers hebben bijna het vlas voor hunne moeite, daar het zaad de huur en het arbeidsloon meer dan opbracht. Op de aardappelvelden wordt thans druk gerooid. Van ziekte geen sprake, doch de opbrengst is niet zoo groot als andere jaren. Duitschland daartegen wil den oorlog niet de Vredeskeizer heeft ook dezen keer zijn naam niet verloochend. Maar dat wil zeker niet zeggen, dat Duitschland met elke op lossing van de quaestie genoegen zou nemen, wil eervol uit de quaestie vandaan komen. Het wil afzien van iedere vestiging aan de Marokkaansche kust en zich in ruil daarvoor tevreden stellen met grondgebied in Afrika door Frankrijk afgestaan. Dit alles om vrede te houden. Maar het behoeft den oorlog uit een financieel oogpunt niet zoozeer te vreezen. Want zelfs al werd Octobei wat waarschijnlijk is Duitschland’s vloot dan door de Engelsche vernield, het zou Frankrijk zijn, die daarvan de kosten be taalde. Het verbond tusschen Engeland en Frankrijk zou toch in den Duitsch-Engelschen oorlog ook Frankrijk sleepen, en men houdt het in de krijgskundige kringen voor zeker, dat Frankrijk het dan ongemakkelijk op zou loopen. Frankrijk schijnt er ook zoo over te denken, en zou daarom bereid zijn tot af staan van een stuk Afrikaansch grondgebied, dat de moeite waard is, maar moet weer rekenen met de Chauvinisten (al te vurige vaderlanders) in eigen land, die te groote concessie aan den erfvijand Duitschland voor landverraad zouden uitkrijten. Aldus onze zegsman. De zaak draait volgens hèm dns daarom, of er buiten Marokko eene conces sie van gebied aan Duitschland te doen is, die de dubbele eigenschap heeft, in Duitsche oogen veel en in Franscbe oogen weinig te zijn. Wat natuurlijk niet zoo makkelijk is. Nu hooren we allicht een van onze lezers zeggen Waarom geven èn Frankrijk èn Duitschland niet de geruststellende ver zekering aan Europa, dat zij geen van beiden van plan zijn een oorlog te beginnen om Marokko dat zou een einde maken aan de tegenwoordige spanning, die toch zeker voor niets goed is. Wacht even. Net als ieder een, die eene minnelijke schikking wil aan gaan, zeer bijzonder zwak zou staan, als hij vooruit verklaardeHoe de zaak ook ge schikt moge worden, procedeeren zal ik nooit, even heden de kracht, die oorlog uitgaat, niet ongebruikt laten, is nu maals hopen, dat het bij dreigen blijft. In Duitschland is de stemming positief vrede lievend. Toen daar Die Post” een sensatie blad van hetzelfde allooi als »Le Matin” in Frankrijk met het bericht kwam, dat de onderhandelingen over Marokko waren afge sprongen men begrijpt, dat als dit waar geweest was, het uitbreken van den oorlog nog slechts eene quaestie van tijd zou ge weest zijn viel heel de Duitsche pers, on verschillig van welke richting, over genoemd blad heen, haar sensatiebericht brandmerken de als eene onvaderlandslievende daad. Wij hebben het betoog van onzen zegsman, zooals het is, en wij onthouden ons van iederen commentaar, behalve op één punt we wenschen te vragen of dat nu wel zoo vaststaat dat een treffen tusschen Duitsch land en Frankrijk alle kans op overwinning voor het laatste land uitsluit We weten wel dat dit in militaire kringen de gang bare meening iswe hebben die zoowel door binnenlandsche als buitenlandsche offi cieren hooren verkondigen, maar we wagen toch, al is het, o, zoo bescheidentjes, daar aan wel eens te twijfelen. Natuurlijk niet op krijgskundige grondendan zouden wij ons gewoon belachelijk maken, omdat wij volslagen leek zijn op dat gebied, maar op historische gronden. Pruisen, zeg thans het Duitsche Rijk, verkeert wat haar oorlogsfaam betreft, in juist dezelfde positie als het Pruisen op het eind van de 18de eeuw. Ook toen heette Pruisen onoverwinlijk. De roemlijke oorlogen van Frederik den Groote hadden het dien naam bezorgd. Het was ook na een tijdperk van ongeveer veertig jarige vrede, net als het tegenwoordige Duitsch land geniet, dat het toenmalige Pruisen met Napoleon in strijd kwam hoe meenden al die officieren, dat ze ter overwinning gingen en met welk een brullend vreugdegejuich werd in militaire kringen deze veldtocht be groet maar welk een debaclezij duurde korter maar was niet minder hevig dan die van de Franschen in 1870, en Jena en Auerstadt hebben het wederom aan de wereld geleerd hoe kort ’s werelds roem kan zijn. Nu zeggen wij niet, men versta ons als Hoe het wezenlijk met de zaak staat Dat zouden natuurlijk alleen de ingewijde hoogere góden der diplomatie van de groote Mogendheden kunnen mededeelen, en met deze heeft ons klein persoontje geen omgang. Wij hebben ons dus tevreden moeten stellen met onze inlichtingen te halen bij iemand, die er uit den aard der zaak meer van kan weten dan wij, en onzen lezers zal het wel licht niet onwelkom zijn te hooren, wat ons door genoemden zegsman werd medegedeeld. Het kwam dan in hoofdzaak op het volgende neer. Engeland zou den oorlog wel willen. Het wil door zijne geweldige oorlogsvloot de wereldzee blijven beheerschen, en ziet met leede oogen, dat Duitschland maar steeds meer oorlogschepen aanbouwt. Wel is Dutsch- land’s vloot op dit oogenblik nog op geen derde van de sterkte, die Engelands vloot heeft, maar dit is alleen het gevolg hiervan, dat Engeland voortdurend aanbouwt, wat zeer groote financiëele offers van dat land eischt, en dat temeer, waar de tegenwoor dige liberale regeering aldaar millioenen en millioenen uitgeeft om door verzekerings wetten den toestand van den arbeidenden stand beter te maken. Engeland zou dus den strijd wel willen aangaan het is zeker van de overwinning op de Duitsche vloot, en zou zich daardoor voor lange jaren van eene gevaarlijke con currente op zee ontslaan. Maar... Engeland, dat eene reputatie heeft te verliezen als vredelievende mogendheid, heeft ook en gelukkig te rekenen met de publieke opinie in eigen land, waar een groot deel der natie zich tegen de Regee ring zou keeren, als deze oorlog ging voeren zonder andere reden dan hierboven genoemd. Het zou eene reden moeten hebben, die ieder Engelschman afdoende zou voorkomen. Zulk eenereden zou’t gehad hebben als Duitschland zich in Marokko had genesteld, en zich daar van een zeehaven had verzekerd. Dan zou het met Engeland’s heerschappij over Middellandsche Zee gedaan zijn geweest, die heerschappij, aan elk Engelsch hart dierbaar, zou in het oog van man een oorlog over en zijn. het u belieft goed, dat dit weer het geval zou zijn. We weten daarvan niets; het is ons slechts om de bescheiden opmerking te doen, dat een leger, dat 40 jaren vrede ge had heeft, dat den naam van onoverwinlijk heeft, niet die aanleiding heeft, om zich in te spannen als het Fransche leger, dat zijn oorlogsroem in 1870 heeft verspeeld, en dat toen de overtuiging heeft gekregen, dat het zich enorme inspanning moet getroosten, om eenigszins met den overwinnaar van 40 jaren geleden gelijk te komen. We hopen er echter nooit achter te komen, of onze ziens wijze in deze juist is; daar is niets waar wij meer van gruwen dan van den oorlog. Ten slotte zouden wij willen opmerken, dat ook de geschiedenis van de laatste jaren weer leert, dat al moge het zijn, dat de oorlog nog altijd den aardbol teistert, en dat de tijd nog niet is aangebroken, dat het laatste oorlogsstaal tot kan worden omgesmeed, de vredesidée toch veld wint. Wie iets van de wereldgeschiede nis weet, zal ons moeten toegeven, dat er in de laatste 10 jaren tal van verwikke lingen zijn geweest in Europa, die in de 18de eeuw geheel West-Europa in vuur en vlam zouden hebben gezet, en die toch langs den weg der onderhandeling tot een goed einde zijn gebracht. We denken hierbij in de eerste plaats aan de opeenvolgende moei lijkheden op het Balkan-Schiereiland. N u moet hierbij niet vergeten worden dat het den vrede ten goede komt, dat het oorlogs- proces zoo bitter duur is. De techniek beeft de capaciteit van onze weermiddelen zóó hoog opgevoerd, dat eigenlijk niemand meer be grijpt, hoe de oorlog op den duur zou vol te houden zijn. En evenmin als men gaat rechten, als men vooruit weet, dat de proces kosten altijd grooter zullen zijn dan hetgeen aan de winnende partij zal worden toege wezen, evenmin heeft eene mogendheid lust in een oorlog, als ze niet zeker is, dat met de reusachtige kosten die gemaakt moeten worden, iets bereikt kan worden wat de moeite waard is. Het dunkt ons een verblijdend iets, dat de oorlog zoo duur wordt; waar er weinig hoop is, dat het menschdom ooit zoo wijs zal worden, dat het uit zichzelf geen oorlog meer voert, is het nog eene goede kans om er een eind aan te zien, dat er geen betalen meer aan is. Deze waarheid is zelfs tot het bewustzijn gekomen van Japan, dat na zijne overwinnigen op Rusland in den oorlog alle heil ging zien, en nu zucht onder eene reusachtige schuld. Notaris S. VAN DER zal op Maandag 18 ^2 uur, in Exmorra, pi Bolswardsche Courant

Bolswards Nieuwsblad nl | 1911 | | pagina 1