Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. h en Strijkinrichting, 1911. Verschijnt Donderdags en Zondags. 50ste Jaargang. No. 76. HET NIEUWE LICHT! Donderdag 21 September. BINNENLAND. UIT DE PERS. P- De wereld, die bedrogen wil worden. DSC HE PEL. tii pn f.hpmjci'ho Wawflhftrii. I ZeweMsmiddelen, in de eerste plaats die, welke van dagelijksch gebruik zijn bij alle ook bij de minstvermogende volksklassen. Deze laatsten, die haar uitgaven zuinig moeten berekenen, worden door het «verkoop met geschenken-systeem” het meest bewerkt en ook het meest aangelokt. Het lijkt zoo mooi, dat wanneer men voor zóóveel koopt, men nog zóóveel toe krijgt of dat, na eenig lang durig gebruik van het zelfde verbruiksmiddel, men een of ander mooi voorwerp mag uit kiezen, iets dat uiterlijk schittert vooral. Daardoor aangelokt vergeten de koopers, dat zij zelf die voorwerpen betalen ten koste van hun beurs maar ook van hun gezondheid en die van hun gezin. Want het verbruiks middel, onder zoo aanlokkelijke voorwaarden of beloften gekocht, moet van mindere qualiteit worden, anders kan de verkooper het niet voor dien prijs leveren en er tevens nog een geschenk aan toevoegen. VOOR Afzonderlijke Ie. 2e. 3e. 4e. 7 e. 8e. 9 e. 10e. He. 12e. 13e. 14e. U i in de Nu, dat de plaats, Kimswerd. 5e. 6e. i De Arnhemsche Courant bevat het volgend zeer lezenswaardig artikel. half pond omgekeerd, een polis van een collectie geldstuk gedaan. voor een ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. ABONNEMENTSPRIJS; 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. IX vriendelijk gezicht een geschenk aan en de bedrogene is er nog opgetogen over ook Er is waarschijnlijk geen artikel, waarbij het systeem der cadeau-geverij zóó op de spits gedreven wordt, als boter en margarine. De tijd lijkt ver achter ons te liggen, dat in de winkels slechts boter uit het vat te krijgen was, die dan, naarmate ze langer in den winkel stond, iets goedkooper verkocht werd. Er kwamen andere tijden, andere zeden. Andere zede was het b.v. om op één pond boter een half pond toe te beloven, of zelfs een heel pond, of meer dan dat twee pond, of er is climax twee pond plus een cadeau en een lotje of ten slotte een cadeau, dat in den winkel reeds blinkend en stralend aanwezig was. Toen kwam de verpakte boter. Op zich zelf heel goed, die verpakking. Niet ^lle winkels zijn toonbeelden van properheid en de verpakking voorkwam menige minder ge- wenschte aanraking. Maar die verpakking droeg een merk en de verschillende merken deden elkaar concurrentie aankleine win keliers in plaats van één goede soort boter of margarine te hebben, hadden er verschil lende. Die moesten zoo snel mogelijk worden verkocht. De verkoop werd dan en wordt nog in de hand gewerkt door allerlei bij-dingetjes, die niets met den éénen onmis- baren eisch te maken hebben, dat de kooper waar naar zijn geld krijgt en goede waar tegen een daarvoor billijk te vragen prijs. Ziehier een lijstje In de verpakte boter zaten letters van een bepaald woord; wie ze alle bijeenhad, had recht op een cadeau. In de verpakte boter zaten letters wie er een zeker aantal van bijeenhad, kreeg een cadeau. In een enkel pak pakken werd een In het pak werd een bon cadeau ingesloten. Elk pak bevatte ’n postspaarbankzegel. Elk pak bevatte een eigen zegel, dat bij inruiling door den winkelier met tien cents werd betaald. De verpakte boter werd verkbcht met 10 pCt. korting. De verpakte boter werd ook verkocht met 20 pCt. korting. Bij de verpakte boter werd 20 pCt. meer aan gewicht toegevoegd. Bij de verpakte boter werd 20 pCt. van het gewicht in boter van betere qualiteit toegevoegd. Een premie werd gezet op het grootste verbruik. Een raadsel werd ter oplossing inge sloten de oplosser betaalde 5 cents per half pond minder. Per pak boter werd een koffie toegegeven en (Het geval van gisteren) een polis van levensverzekering werd ingesloten. Misschien is de lijst nog wel langer te maken. Doch wat uit al de nummers blijkt, is dit, dat de verkoop, onder normale om standigheden geschied, tegen verminderden prijs had kunnen geschieden. Nu dient het lokaas om koopers te trekken voor prijzen, die te hoog zijn en voor artikelen, die ten gevolge van wat het lokaas kost, minder waardig zijn. Wie opent het groote kooppubliek de oogen Wie zegt den koopers, dat zij worden beetgenomen en dat, zoo ze al een hoop blinkenden rommel in hun huis krijgen, zij niet krijgen het verbruiksmiddel, zooals zij het wenschen, en dat daaraan vaak een grooter nadeel verbonden is dan het voordeel van een nikkelen theepot of spiegelende beschuitbus? Het gevaarlijke «verkoop-met-geschenken- systeem” is een voortwoekerend kwaad, dat den ernstigen rechtschapen winkelier de klanten ontneemt ten bate van den minder ernstige, den minder rechtschapene. En voor het groote kooppubliek, dat er op in vliegt, omdat het niet nadenkt, is het een met ge opende doch met ziende oogen bedrogen worden, een bedrog, dat geld kost en wellicht nog meer dan geld. Directeur A. TOP. 1;. >nwater (merken overbodig). ;eslagen gemangeld of geheel opge- V"j’) II Men ziet het gevaarmet een eerste levensmiddel, dat algemeen en onafgebroken gebruikt wordt, kan de verkooper een groote volkslaag bereiken. Dit dwingt hem tevens tot concurreeren, want dat algemeen en steeds DE BRAND TE KIMSWERD. 't Melken was gedaan. De arbeider had zich huiswaarts begeven, de zoon ging nog even de Buren in, de meid wenschte nog een oogenblikje uit te gaan. «Bljiuw nou net al to lang wei”, zoo zei vrouw Braaksma, de boerinne van heelemaal aan den oostkant van «Moast gau werom komme hjer, oars binne wy sa alline”. De faem sei dat hja mar efkes bdten doar sjen scoe, wylst de frou en in bern den yn dy tiid in ameryke skimerje scoene. Zoo gezegd, zoo gedaan. De gedienstige zal ’t een of ander uit de kast krijgen, om haar toilet te voltooien. Hark, frou, ’n bui, it reint. Ik Ijieuw dat er ek heil (hagel) bij is, it rammelt sa briek op it tek. Even buiten zien. Zou ’t regenen, dat zou ’n heerlijkheid zijn. De deur open... ’t is al licht, en naar boven kijkende, slaat een vlam het dak uit. Frou, er is bran IWelk een schrik. Zien, het huis uitvliegen, en «bran, bran”, gilt het over den weg. Bran, bran Het vuur woekerde reeds op den zolder, op het dak. Nauw klinkt de noodkreet over het dorp of de naaste buur, Reinder Politiek en zijn huisgenooten, komen buiten. Bran Ja, bij buurman Braaksma. Onmiddellijk snelt men ter hulpe, ras voegt zich menigeen bij hen. ’t Vuur was ook reeds elders gezien. En als straks de klok van Groote Pier uit den ouden toren onheilspellend gaat kleppen, is heel Kimswerd op de been. Intusschen is het reddingswerk begonnen. Vlugge handen bergen wat te bergen valt. En al wat de redding* buitenst huis brengt, wordt door anderen ter veiliger plaats gebracht. Als de schoorsteen met rommelend geraas instort, is men daarbinnen nog bezig. Nu wordt het echter tijd om aan eigen behoud te denken. Weg uit het brandend gebouw. Het brandend gebouw. In korten tijd staat de heele plaats in lichte laaie. Hoog op slaan de vlammen, rijkelijk gevoed door voorraden van hooi, koren, vlas, turf en wat niet al. Hoog op slaan de vlammenUren ver kan men bet bemerken. De lucht is rood, 't is licht tot op verren afstand. Van uit alle omliggende dorpen komen nieuwsgierigen opdagen. De Arumer brandspuit rukt uit, klokgeklep gaf het sein. Op, naar den brand, ’t kost wel wat moeite alle hens aan dek te krijgen, ’t is Zondagavond en menigeen is niet thuis. ’t Is Zondagavond gelegenheid te over voor hen, die van uit de verte het vlam- menschijnsel hebben opgemerkt, om de fiets te krijgen en zich naar Kimswerd te spoeden. ’t Is of gansch het vlakke veld geïllumi neerd is. Guirlandes van fietslichten slin geren langs wegen en opreden. En daar die brandende Sate, nu een vuurkolom. Hoog slaan de vlammen uit, uren ver zichtbaar. Duizenden menschen bewegen zich om de plaats des onheils. Bolwarders, Harlingers, heel Arum, Pingjum en Achlum, Franekers, ja zelfs lui uit Workum, Marsum, uit Molkwerum. Als men verneemt dat geen enkel leven te betreuren is, (alleen de hond wordt ver mist,) is de brand nu eigenlijk ’n soort van volksvermaak. Op de «bou”, voor het huis, over den weg, is ’t 'n drukte van geweld. De brandspuit kan niet veel uitrichten. Er is geen water, maar toch zal ze moeten oppassen als er, bij mogelijk draaienden wind, gevaar voor de plaats van Politiek mocht ontstaan. Langzamerhand trekken de menschen af. Bij honderden peddelen ze weer op huis toe, al die nieuwsgierigen. En als straks de laatste dezer is heen gegaan, is er van de sate niets meer over We hebben gisteren, als punt van uitgang nemend het rapport, dat door Het F er- zekeringsblad uitgebracht is naar aanleiding van het leveren van margarine met gratis levensverzekering-polis, gesproken over den om vang, dien het systeen van «verkoop met geschenken” aanneemt en de schade, die daaruit voor den kooper kan ontstaan. Het geval van die zoogenaamde «levensverzekering” was al heel kras, omdat niet alleen de ver zekeringspremie betaald werd van het geld der koopers, doch de geheele verzekering tevens waardeloos was. Bij het «verkoopen met geschenken” is het over het algemeen niet zóó erg, aangezieu de geschonken voor werpen althans eenige waarde vertegen woordigen, hetzij ze voor den kooper van nut zijn, hetzij hij ze als overbodig moet beschouwen. Maar het groote nadeel bij dit systeem is er en blijft er en hij zou dat zelf heel goed kunnen begrijpen, zoo hij zich de moeite gaf van na te denken. Het is toch duidelijk, dat we iets van de verkoopwaarde van een kwartje onder nor male omstandigheden met een kwartje zullen mop.tpn hotnlpn Kriiqen we behalve het ge- oij de heeren Gebrs. KINGMA. De Directie, A. DIKS Rz., G. J. ELLERMAN. gebruikte levensmiddel heeft tal van produ centen. Zijn nu de concurrentie-prijzen een maal om zoo te zeggen vastgesteld, dan kunnen cadeaux, die op den koop toegegeven worden, niet anders worden betaald dan door het product van minder waarde te doen zijn. Het product wordt dus minder goed, het kan op deze wijze goedkooper geproduceerd of verwerkt worden en... de kooper ontvangt niet wat hij vraagt doch betaalt wèl voor wat hij vraagt. Uit het verschil tusschen de waarde van het artikel en den betaalden koopprijs biedt de fabrikant hem, den be drogene, met een aan en Nu worden we «nij-ljochters”. Ja, we waren ’t ook al, maar dat bemerkte men eigenlijk alleen des Zondags, en was het gaan naar de «greate tsjerke” bijna reeds vol doende om «nij-ljochters” te heeten. Maar nu krijgen we ook uiterlijk meer licht. De belangstellende lezer zij verzekerd dat hier absoluut niet aan een hatelijkheid wordt gedacht. Wij zullen eerlang i profiteeren van nieuwe licht, nog eenige weken en de electrische centrale gaat in werking en Wit- marsum, Pingjum en Arum zullen zich 's avonds baden in stroomen van licht. Het groote werk nadert zijne voltooiing. Ik zeg het groote werk, maar dat is het inderdaad ook. Daar is wat gebeurd om zoover te komen als we nu reeds zijn. Maandenlang is men reeds bezig. Eerst kwamen de monteurs om huizen geleidingen aan te leggen, is me ’n dingetje. ’t Zijn over ’t geheel aardige, kwieke luidjes, werkende onder de leuze: «haastige spoed is zelden goed”. Voor ons, dorpelingen, was het in dezen zomer een heele variatie in ’t vrij eentonige leven, om deze monteurs ’n dag of wat in je huis te hebben. De koffie- en theeuurtjes waren bepaald gezellig. Vertellen dat die menschen kunnen, ’t is verbazend. Velen hunner zijn zoowat overal geweest. Bij mij thuis was een der twee ’n gewezen zeeman, die schier de halve wereld had bekeken en over Buenos Ayres, Singapore, Batavia of Melbourne sprak alsof die steden Amsterdam of den Haag waren, alles natuurlijk zeer interessant, vooral voor onzen «ütfenhüser”, ’n H. B. Esser. Weer ’n ander lijmde een volslagen kino- matograafvoorstelling in elkaar, en verbazend goed zelfs. U begrijpt dat je met twee zulke heeren in huis, geadsisteerd door een even haastigen gatenborenden of gleuvenschavenden timmer man, heel wat «differdatie” hebt. Als ik echter ’n wensch mocht uiten, dan had ik de heeren liever gehad voor de schoonmaak. Een goed verstaander heeft maar 'n half woord noodig, niet Middelerwijl begon men met het bouwen der centrale, ongeveer halfweg Witmarsum- Pingjum. Weer anderen, stoere, sterke mannen, zijn bezig enorm hooge palen op te richten, zij worden op den voet gevolgd door draden leggers, die honderden meters koperdraad verwerken op een dag. Dan komen er weer, die deze draden in verbinding brengen met de verschillende perceelen. Dat is ’n tijdroovenden arbeid. En nu gelijkt het wel of, om bijv. Pingjum maar eens te noemen, er een groot net over het dorp is uitgespannen, 't Zal erg be vorderlijk zijn voor de accoustiek, denk ik. De meest interessante arbeid is wel het leggen van den kabel, die de drie dorpen in contact brengt met de centrale. Deze kabel, gespannen om een grooten cylinder, wordt ongeveer 75 c.M. diep in den grond gelegd. Hij zal zoo wat 3 a 3^2 c.M. dik zijn. De eigenlijke binneudraad wordt tegen vocht en andere nadeelige omstandigheden be schermd door mantels van verschillende metalen. Alleen ’t leggen van deze ver binding vereischt een vijf-en-twintig-tal werk lieden. En nu wachten we op de machines, die, naar men zegt, reeds te Amsterdam beproefd worden en spoedig zullen arriveeren. Ja, en dan nog de lampen. Dat is ’n heel feest geweest met die lampen. Er waren neringdoenden in onze dorpen, die dachten aan den verkoop daarvan ’n aardig duitje te kunnen verdienen. Vrijwel mis gedacht. Het bestuur onzer vereeniging zond alle aangeslotenen bericht, dat men beter deed coöperatief aan te schaffen en dan Engelsch fabrikaat. Ook goed. En zoo hebben we dan eene tentoonstelling gehad van mooie en eenvoudige, dure en goedkoope lampen, zoodat ieder kon koopen naar den toestand van zijne portemonnaie. ’t Ging flink, die verkooping. Nu komen eerlang weer de monteurs om de lampen op te hangen. Dat kost alweer geld. Ja, om de goedkoopte neemt men het nieuwe licht niet. En als nu eerlang alles in orde is, dan draaien we ’t knopje 'n keer naar rechts, en Witmarsum, Pingjum en Arum worden Villages Jumières, om op zijn Parijsch te praten. Dan zal er wel ’n gloeiend lichtfeest worden gevierd, waarbij het programma zal bestaan voornamelijk uit knap spreken, en knap drinken, en ’n fleurig dansje. Als nu de qui- tanties voor de kostenbedragen van aanleg der geleidingen, lampen en ballonnetjes maar niet voor dat feest komen. Anders zal menigeen voor dien tijd al 'n manlyk poesje hebben. Maar we wachten nu vol ongeduld op ons nieuwe licht, wij, met Makkum en Kims werd de «nij-ljochters” van Wonseradeel. Ws. het en Bolswardsclie Courant I I •l li Ms.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1911 | | pagina 1