Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. 1911. 50ste Jaargang. Verscüijnt Donderdags en Zondags. No. 77. t. Zondag 24 September. UIT DE PERS. I N L A S C H. BINNENLAND. Ingezonden. Sobriëtas-bloempj e in de eerste plaats aan Katholieken, te koop worden aangeboden. VOOR Afzonderlijke den en van Alg. H. R. geheel Neder- een (Buiten, verantwoordelijkheid der Redactie). van Ykema het publiek De een- reeds zeer ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad ie telefonisch aangesloten onder No. 4. Witmarsum, 20 sept. Naar de,betrekking van bodeboekhouder bij de Electrische Centrale alhier, op een salaris van f 300, dingen p.m. 40 sollicitanten. 20 Sept. De motorboot van hier, ge regeld varende op Sneek, kon deze week de reis niet volbrengen, wegens den lagen water stand. Het vaarwater van hier naar Bolsward bevat slechts 2 voet water, zoodat slechts pramen en bijna leege schepen nog kunnen varen. Een vrachtschip uit Arum vervulde deze week den dienst voor de motorboot- ondernemers. ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. De Troonrede geeft tot veel bespreking. In het vierde jaar, er nog geen van afgedaan is, had aankondiging van achterwege kunnen laten, en onpleizierig, vee maar ons geene aanleiding nu de groote wetsontwerpen men eigenlijk veilig elke nieuwe wetsontwerpen en volstaan met den wensch, dat de Kamer tijd, moed en kracht mocht vinden door alles heen te ko men. Nu dat niet gedaan is, al erkennen wij billijkheidshalve gaarne dat in dit opzicht veel soberheid is betracht, deed het ons ge noegen te vernemen, dat eene wettelijke regeling in zake de pensionneering van ge meentelijke ambtenaren en van hunne we duwen en weezen in bewerking is. Als die nog tot stand mocht komen vóór de stembus van 1913 open gaat, zal een schrijnend on recht weggenomen zijn. Dit onrecht wordt Van den herfst. Nu zijn we in den herfst. Als moe-gespeeld en moe van ’t gedartel met vroolijk zonnelachen, heeft de zomer van ons afscheid genomen. Nog een enkel zacht nagloeien, zich aftee- kenend op boomen en bloemen, en dit schoone jaargetijde is niet meer. Edoch, schoon is het in dit heengaan, dit levend’ versterven. In kleuren van goud en innig bruin, steekt ’t geboomte af tegen blauw koepelen- den hemel, zware wolkgevaarten soms, in heerlijke nuanceeringen van kleur en vorm, plotseling daarhenen langs glijdende. Dan schijnen die vervaarlijke reuzen ’t geheel te willen overdekken, totdat de zon met fijne, scherpe stralen ze vaneen doet splijten, er zich wederom doorheen dringt, als dingende naar de oppermacht. De aarde, tevoren nog getooid in haar kleedij van groen en bloemen, wordt kaal, bedekt met dorre, door den wind her- en derwaarts opgejaagde doode bladeren, ’t Is of ze nog wederstreven den wil van Natuur, die hen van de twijgen liet verjagen. Ook ’t meeste vogelen-volk maakt zich gereed een andere woonstee op te zoeken. Wel tjilpt en snerpt in gindschen vrucht boom nog de spreeuw, wel jagen een paar zwaluwen door de zachte najaarslucht, azende in ijlende vaart op menig onnoozel insect, doch al dit vroolijk en levendig gedoe, het is een afscheid, een finale, die ’t genoten schoone moet besluiten. Van dikke, harde draden, hebben de spinnen hunne webben geweven, glansend en veel kleurig spiegelend in het zonlicht. Een frisch windje ruischt door de blader loos wordende boomtakken, scheert bijna geluidloos over het veld en doet de kunstig vervaardigde spin-woning onrustig trillen. Straks is al het mooie, dat de herfst ons nog te aanschouwen geeft, voorbij. Storm en regenvlagen zullen komen, als achtergaanden bij dedroeve uitvaart van ’t zoo geliefde Natuur kind. We treden den winter in. Dan ook ’t gedaan, ’t dolen door boseb en veld, ’t genieten van vacantiedagen, waarin men eens vrij-uit leeft, ongedwongen, ont vloden de stad met al haar druk beweeg. Dan scharen we ons na volbrachte dag taak om den huiselijken haard. Of dit niet iets liefelijks heeft? door de gemeenteambtenaren te meer ge voeld, nu door de wet van 1905 de leeraren aan gemeentelijke Hoogere Burgerscholen en Gymnasia, alsmede de onderwijzers van het gesubsidiëerde onderwijs met Rijksambtenaren, wat het pensioensgenot betreft, zijn gelijk gesteld. Maar wat we in de bekende opsomming over den toestand des lands hebben gemist, dat is, dat daarin met geen woord gerept wordt van den treurigen winter, die de kleine man in Nederland tegemoet gaat, daargelaten dat er evenmin sprake is van de toezegging van de overweging of de Regeering ook iets zal kunnen doen om den nijpenden nood, die aanstaande is, te lenigen. Want waar het heen moet, weet niemand, voudigste levensbehoeften zijn nu gestegen in prijswitte kool, om een voor beeld te noemen, die een integreerend deel uitmaakt van het menu van den arbeider en kleinen burger, kost reeds viermaal meer dan verleden jaar. En zoo is alles naar even redigheid. Waarlijk, als wij dat bedenken, dan wordt het ons totaal onbegrijpelijk, hoe eene zich noemende Christelijke Regeering alle haast maakt met eene Tariefwet, die in een tijd als deze de eerste levensbehoeften nog duurder zal maken. Enfin, daarover later. Slakende dansers. Te Gennep staken de danserszij willen dansen voor 3 cents per dans en anders niet dansen. Een Zondag in de Korenbeurs te Gennep gehouden bespreking de dansstaking betreffende, werd, zoo wordt aan de Gelderl. gemeld, door 96 jonge mannen bezocht. Er werd besloten een naamlooze vennootschap voor dit doel op te richten. Staande de vergadering werden 100 aandeelen van een silbergroschen geplaatst. Dit bedrag achtte men voorloopig voldoende om de omliggende gemeenten OtXersum, Goch, Hijen en Oeffelt door verspreiding van strooi- en aanplak biljetten te bewerken. drogen, helaas voor nadeeligen zomer. Door dat droogliggen der slooten is de gewone hier overal bestaande grensscheiding der landen verbroken. Het vee kan van het eene stuk land maar naar het andere loopen, omdat er geen scheiding meer is. Vooral is dat het geval met kalveren, schapen en lammeren. Nu is het wel lastig van een ander in het land te hebben, bijna niemand die daar tegenwoordig wat op tegen heeft, omdat er zoo goed als niets aan te doen is, force majeur. Ondergeteekende had er ook last van dat er lammeren van hem uit zijn land gingen naar dat van zijn buurman den heer Joh. Bruinsma-, die als een ieder zoo welwillend was daar geen aanmerkingen op te maken. Maar bedoelde lammeren waren zoo vrij nog verder te gaan en kwamen in een stuk land van den heer Ykema van ’t Oordje. Tot tweemaal toe werden de lammeren weer naar het land teruggebracht, maar weer gingen ze naar dat van den heer Ykema. En wat ging Ykema nu doen.? Hij liet ze naar den schutstal brengen, waar hij misschien formeel het recht toe had, maar waar geen weldenkend mensch tegen woordig aan denkt, gelet op de bijzondere omstandigheden. Een dergelijke handeling als laat ik graag aan het oordeel van over. Als ieder veehouder tegenwoordig zoo onwelwillend en onschikkelijk was, watjzou er dan een last zijn; daarom is het te wenschen in ’t belang van alle veehouders, dat deze hande ling van den heer Ykema geen navolging vinde. Met dank voor de plaatsing: Hoogachtend, UEd. Dw., K. TERHENNE. Totaal 283 stuks. Voor le soort paarden werd besteed f300.f475 voor 2e soort f 150f300; voor 3e soort van f 60f 80 en voor veulens van f 80f 130. De handel was over het geheel matig. Er waren nog al eenige Staphorster koop lieden ter markt. Op de Staatsbegrooting voor 1912 is o.a. uitgetrokken een bedrag van f 3000, als subsidie voor een vervolgcursus in ver binding met de Ambachtsschool alhier. In de jongste bestuursvergadering van den Volksbond alhier (Vereeniging tegen Drankmisbruik) zijn, naar we vernemen, voorbereidende plannen gemaakt voor het houden van een Huisvlijttentoonstelling in het voorjaar van 1912. In het belang onzer gemeente wenschen we van harte dat deze plannen tot uitvoering mogen komen. Het reuzensucces dat de Afdeeling inoogstte bij haar eerste tentoonstelling op dit gebied in 1907, zal de tweede expositie ook vrij- zeker ten deel vallen. Joure. Het doet ons goed mee te kunnen deelen, dat het getal der ouderen en jongeren, die hier ter plaatse de gymnastiek beoefenen, met ongeveer 40 is vermeerderd. Dat is mooi, maar nog meer zijn er die zich aan kunnen sluiten en wij vertrouwen, dat die er ook nog toe zullen komen. De heerenclub telt thans 20 leden, een nieuw opgerichte damesvereeniging voorloopig 13, terwijl de adspirantenclub-jongens 21 en die der meisjes 10 leerlingen telt. J. Crt. Vliegen. Wijnmalen in Amsterdam. Weer is een vliegweek georganiseerd, de derde in Amsterdam, ditmaal weer, als den eersten keer, door het weekblad De Prins, en nu op het terrein achter Oud-Rozenburg. Woest en leeg lag alles nog, hier en daar een werkman, die nog spijkert aan afzetting of hangars. Want de hangars staan daar nog alle drie, echter zonder hun kostbaren inhoud. Woest en leeg ook is alles nog om het terrein, daar heerscht diepe rustzonder toeschouwers, die verlangend uitzien naar wat komen kan uit het Zuid-Westen. En evenzoo verlaten troont de muziek op haar estrade, eveneens in afwachting van de dingen die komen moeten. Het is nog niet zoo bekend in Amsterdam, dat Wijnmalen van Leiden naar hier zal komen vliegen, en toch gaat dat gebeuren. Reeds heeft de aviateur telephonisch medegedeeld, dat hij zeker komen zal, en wij wachten Misschien wordt het laat, mogelijk later dan half zes, de tijd, die eerst werd genoemd als die der vermoede lijke aankomst. Maar wij wachten met geduld, want wij weten dat het moeilijk is, zeer moeilijk, zoo’n overlandvlucht a l’improviste. Te 7 minuten over half zes kwam Wijn malen in het zicht, hoewel nog erg onduidelijk, doordat de machine niet duidelijk afsteekt tegen een donkere wolk. Wijnmalen is komen vliegen in 18 minuten van Leiden naar Amsterdam. PRINS JORIS schrijft in de Enkhuizer Courant. De opening van de Staten-Generaal trok dezen keer veel meer belangstelling door wat ze niet was, dan door wat ze wel was. Geene belangstelling echter, die zich open baarde in bijzondere opkomst der leden, maar eene die bleek uit de besprekingen daarover in de pers en in de particuliere gesprekken. Algemeen werd betreurd dat H. M. de Koningin dezen keer de Staten-Generaal niet in persoon opende, wij kunnen gerust zeggen, dat wie men in den Haag hoorde, van wat partij ook, dit als eene grove fout beschouwd werd. Het is op dit oogenblik nog niet vast te stellen dat zal, als de Kamer bijeenkomt wel blijken wiens advies hier oorzaak is geworden, dat Oranje den schjjn op zich heeft geladen weg te blijven uit vrees voor de socialisten, zooals het in den Haagschen volksmond heet, maar wij betreu ren dit feit ten diepste. En wij hopen dan ook van harte, dat hut zal uitkomen, dat het ministerie alle kracht, waarover het be schikt, zal hebben gelegd op zijn advies aan de Kroon, om zeker in dit geval, wat ook eigen neigingen mochten zijn, in persoon de Staten-Generaal te openen. De Kroon moet staan boven de partijen, en alle partijen hebben, mits dat ordelijk geschiedt, het recht te betoogen voor alles wat niet met onze wetten of de goede zeden in strijd is, en men daarbij geen aanstoot geeft. De Hr. de Savornin Lohman heeft verleden Zaterdag in De Nederlander daaraan herinnerd, toen hij schreefIn ons vrije land moeten ook de socialisten, mits ordelijk en zonder kwetsing van andersdenkendenvrij zijn een optocht te houden. Zoo is het, en wij danken hem voor dit woord, dat wel noodig was in deze zenuwachtige dagen sommige renteniertjes toch klommen al boven op hun brandkasten lieve dames verboden haren kinderen op straat te komen, stel je voor 20.000 socialisten op één dag in den Haag, als maar de helft van hen met dyna miet begon te gooien, was het einde der wereld nabij. Maar scherts ter zijde die be krompen vrees blij ve voor den kleinen burger, maar er mag niets gebeuren, dat zelfs den schijn zou kunnen wekken, dat de draagster van de Kroon niet veilig zou zijn onder ons volk. Toen Czar Nicolaas I zijn bezoek bracht aan Zaandam, waar zijn groote voorganger Peter de Groote gewerkt had, en daar rond geleid werd door onzen Koning Willem 1, voegde hij dezen jaloersch toe Gij beweegt U onder uw volk als een vader onder zijne kinderen. Welnu, zoo is de verhouding tusschen het Nederlandsche volk en Oranje gebleven, en het zijn de rechte vrienden niet van de Kroon, die bij Haar de meening ingang hebben doen vinden, dat er in dit opzicht iets veranderd zou zijn. Jammer is het dat de quasi-slimmigheid, waarachter Minister Heemskerk zich verschuild heeft, om de sociaal-democratische deputatie niet persoon lijk te ontvangen, het de Kroon niet makke lijker gemaakt heeft om onbevangen over de zaak te oordeelen. En nu basta over deze onverkwikkelijke zaak, de sociaal-demo cratische betooging is, zooals te verwachten was, op even vreedzame als waardige wijze ten einde gekomen. En vele Hagenaars die in zak en asch zaten, zeggen nu verbaasd Maar dan is een socialist net een mensch als wij en U Wat wij allerminst zullen tegenspreken. Aan de Redactie der Bolswardsche Courant. Geachte Redactie. Als men tegenwoordig het veld overziet wordt men getroffen door de droogte der slooten, één der gevolgen van den prachtigen veehouder zoo Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. Sneek. Aan de Woensdag alhier gehouden najaars-paardenmarkt waren aangevoerd 58 le soort paarden 150 2e soort 50 3e soort 25 veulens Morgen, 24 Sept, zal over p land door een leger van jonge meisjes, Sobriëtas beteekent matigheid, is tevens de naam van de Centrale R. K. Drankbestrij ding hier te lande. Reeds lang werd onder Katholieken behoefte gevoeld aan een gesticht voor drankzuchtigen. Daar de drankzucht een ziekelijke toestand is, ter genezing waarvan geestelijke motieven zeer gunstig inwerken, zelfs niet ontbeerd kunnen worden, meent Sobriëtas dat ter genezing van roomsch-katholieke drankzuch tigen een verpleging in roomsche omgeving dringend gewenscht is. Tot stichting van een Sanatorium voor R. K. drankzuchtigen zal dus de opbrengst van deze Sobriëtas-bloempjes besteed worden. Waar het geldt de genezing van ziekelijke personen, die de oorzaak zijn van veel lijden en ellende van hun gezin of familie en een ergernis zijn voor ieder weldenkend mensch, durven we vertrouwen dat ook zij, die nog verre staan van een georganiseerde drank bestrijding, hun gaven zullen willen bijdragen. De ervaring, hier en in ’t buitenland leert, dat tot 75 pCt. der verpleegden blijvend genezing vonden, een resultaat dat een offertje waard is. Ook aan andersdenkenden zal ’t bloempje gaarne verkocht worden, daar evenals in R. K. ziekenhuizen, ook voor dezen plaats zal zijn in het sanatorium. In Witmarsum zal de bloempjesverkoop Maandag 25 September worden gehouden. De Besturen der R. K. Drankbestrijders- vereenigingen te Bolsward. B Bolsvardsche Courant H

Bolswards Nieuwsblad nl | 1911 | | pagina 1