Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. Een Geldersche boerenwoning. 1911. Verschijnt Donderdags en Zondags. 50ste Jaargang. No. 78. L Donderdag 28 September. BINNENLAND. S VOOR afzonderlijke en weer 2 op poosje maar Snoek, bloempje, pontonnier te Hedel en dientengevolge Het kind kreeg het aan de gevolgen is over was bezet met en ’s winters behangen worst, die daar gerookt ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. en daar voor dat de beun geregeld geboend werd, was hier heel niet onzindelijk, zooals verwachten, dat het in deze eigen- ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad ie telefonisch aangesloten onder No. 4. BeetsterzwaagJ. v. d. Beke Callenfels te Bolsward, en F. E. Bergsma te Sneek. Nadat de diverse permanente commissies waren samengesteld en nog over het Friesche elftal was gesproken, sloot de voorzitter deze flink bezochte vergadering. L. Crt. De vrouw als Predikant. In De Hervormer schrijft z/een toehoorder” uit Friesland Ik heb mej. Zernike hooren preeken. Met gemengde gevoelens van belangstelling en schroom begaf ik me op weg naar ’t vrien delijk doopsgezinde kerkje te Bovenknijpe, waar mej. Zernike dién middag zou preeken. Prachtig zomerweer de weg vol menschen op weg naar dat kerkje, een ongewoon ver schijnsel hier in dit dorpje op Zondagmiddag; en even flitste de gedachte door m’n brein Z/En als er een mannelijke dominé gepreekt had vanmiddag, dan zou wel de helft dezer //belangstellenden” een fietstochtje of een wandeling gemaakt hebben, ’t Lijkt wel een publieke vermakelijkheid”. Aller oogen zijn gevestigd op haar die daar zoo rustig, vol zelfvertrouwen, als bezield door Gods Geest, de menschen over ziet. Ze begint te spreken. Kalm vloeien de woorden van haar lippen. Wat is het stil! Men kan een speld hooren vallen. En nog is ze niet ver gevorderd met het uitspreken van haar preek, of we letten niet meer op al die menschen om ons heen, we zien niet meer wie daar spreekt, een man of vrouw, we hooren slechts klanken, die ,daar van den kansel komen en ons iets vertellen van het beste dat in menschenharten kan wonen. Totdat we ons opeens weer bewust worden, dat het eene vrouw is, die spreekt. Nu, eene vrouw kan stichten, dat blijkt. Adem loos zitten allen terneder, ook de nieuws gierigen anders nooit hier komenden. Ze hangen aan de lippen der dominé, die welsprekend mag heeten en begaafd. //Ze heeft veel talent”. Mooi is de preek, keurig wordt ze voor gedragen, boeiend van begin tot eind. En als straks de menschen heengaan, na nog een laatste bewonderenden blik geworpen te hebben op de moedige spreekster, die nu aan de trap van den predikstoel staat, eerst stil teeken van onder den van iets verhevens te zijn; en dan van mond tot mond: z/wat was ’t zzwat was 't prachtig”. Zoo onder ’t we nu boerenland zouden groot oud burgerhuis, met lage achtermuur, maar een recht aan den nok toe den weg af. met rechte namen, van kousen dat leerde Het viel ons op, dat het koperwerk, dat hier en daar voor den dag kwam, spiegelglad was en Het men zou aardige omgeving wel zijn moest. We keken nog eens en nog eens achterom. Tusschen de stijlen van het vierkant, ter hoogte waarop in onze boerenhuizen de balk laag voor den zolder is getimmerd, waren hier planken, sparren en lange stokken naast en over elkander gelegd en daarop waren hooi, stroo en bossen zaad opgestapeld, om te dienen voor wintervoorraad en voor be werking in het wintergetij. Onder dien voor raad liep men dus het heele huis door. Aan de eene zijde van den deel tegen den muur waren een paar ledige hokken voor kalveren of ander vee en waren gewone land bouwgereedschappen geborgeneen wanmolen, een kruiwagen enz. En aan den anderen kant waren diep uit gegraven stallen met vee er ineen stier, vier koeien en een paar stuks jongvee alles in dezelfde opene ruimte gezellig bij elkaar. Op onze vraag, of het vee hier winter en zomer door op stal blijft, zei de boerin, dat ze er zoo juist de melk hadden afgehaald, maar dat ze nu weer een poosje naar de wei gingen. Breng ze maar heen, Annechien 1 De boerendochter daalde op deze woorden vlug af tusschen haar rooie koeien, maakte het vee los, opende eene achterdeur nam den stier bij den kop en riep de koeien bij name op om te volgen. Even later zagen we haar op den hoogen kant aan de beek staan, ter wijl haar vee in de diepe geul stond te drinken, juist als men dat soms op een plaatje ziet afgebeeld. Toen het meisje vond, dat de dieren hun dorst hadden gelescht, riep zij ze weer en zonder veel moeite kwamen de dieren naar boven en volgden hun geleidster naar het land, waar de vader aan het werk was. Of het ’s winters niet koud was in die groote ruimte vroegen we. Doch de vrouw verzekerde ons, dat ze daarvan geen last hadden, want ieder had dan zijn werk en alles had men bij elkaar in huis, en aan brandstof was geen gebrekhet bosch was vlak bij. Neen bij gezondheid ging dat best En gezond en levenslustig zagen moeder en kinderen er wel uit; naar het ons voorkwam, althans even goed als de bewoners van onze welbetimmerde, comfortabel inge richte boerenhuizen. Onder ons praatje met de boerin in deze hare eigenaardige omgeving, dacht ik aan het gedicht van Poothoe genoeglijk rolt het leven des gerusten landmans heen 1 En de vraag rees bij mij op, waar deze ontboe zeming wel het meest van toepassing zou zijn, hier in deze eenvoudige woning, waar de menschen al heel weinig van het leven schijnen te verlangen, of bij ons in het land met boerenwoningen, die hier en daar kamers bevatten, voorzien van alle gemakken en onder zij n ze indruk gaat ’t mooi”; passeeren der kerkgangers hooren deze, dan die opmerking aanmerkingen geene. Allen voldaan, keeren we huiswaarts. Dus nu in het algemeen gesproken de vrouw kan wel op haar plaats zijn op den kansel? Op den kansel, zeer zeker; dit blijkt, dit zal het eenparig oordeel zijn van allen, die deze vrouw hoorden. Maar of die vrouw geschikt is, om het predikambt in zijn vollen omvang te vervullen Dat moet nog afgewacht worden. Valsche carousselkaartjes Het Huisgezin deelde mee, dat verleden Zondagmiddag in de stoomcaroussel van den heer Hubert Wolfs te Vucht eenige meisjes werden gearresteerd, die valsche kaartjes uit gaven. Op het politiebureau beweerden ze, dat ze de kaartjes van een jongen gekregen hadden. De politie heeft thans den vervaardiger der valsche kaartjes gevonden, ’t is zekere J. ten H., letterzetter te Vucht. Buiten weten van zijn patroon heeft J. ten H. Zondagochtend een 140-tal valsche carousselkaartjes nagedrukt. Eerst ontkende ten H., doch ten slotte viel hij door de mand en bekende alles. Hij was Zondag met een paar Vuchtsche meisjes naar de kermis geweest en had dezen de valsche kaartjes cadeau gedaan. De meisjes in de caroussel, belast met de controle, voelden, dat het karton der valsche kaartjes wat dikker was ook was er een zetfout op de nagemaakte kaartjes; zoodoende kwam het bedrog uit. Ongelukken. In de Heurne onder Aalten heeft een 2J/2 jarig kind der familie Schenk, een boon in de keel gekregen. Het kind kreeg het zoo benauwd, dat het leden. Zaterdag is een van een hooizolder gestort overleden. die boerenwoning even voor en na met eenige schuchterheid naderbij kwamen om de vreemde mieneeren te be kijken. Tot aan de houten beun, die hier de plaats van onze karpetten verving, liep ieder op klompen toe. //Vort, ie mag mieneer niet zoo veur de venten loopen zei het oudste meisje tot een paar kippen, die gewoonweg onder stoelen en tafel liepen te pikken. Doch die berisping gaf niet veel, want een kip sprong op een stoel en keek leukweg op de tafel, of daar iets van haar gading was. Toen joeg een van de broertjes het stelletje naar achter op den deel (dorschvloer) terug. Het ameublement in deze woning bestond uit het meest gebruikelijke huisraad. Voor elk van de hooge bedsteden stond een houten bankjeer hing eene klok en een eenvou dige spiegel, een paar bont gekleurde pren ten in glas en lijst voor schilderijen. Voor de ramen met enkele verweerde ruitjes waren geen gordijnener stonden houten tralie- horretjes voor, eenvoudig geverfd. In een van de hoeken stond een bont beschilderde kist en even verder een spinnewiel. We ver- dat de boerin zelf het garen spon de wol van haar eigen schapen en er en wollen ondergoed van breide ze hare dochter ook doen. Wonseradeel, 25 Sept. Onze voorspelling, een paar correspondenties geleden, dat er enorm hooge huursommen voor de bouw landen zouden worden geboden, is reeds bewaarheid. Reeds bij de eerste gelegenheid was f 75 80 per pöndemaat de inzet. Een landbouwer, wiens boerderij 100 pöndemaat groot is en welke hij nog twee jaar had gehuurd voor f 36 per pdm., wordt zoo maar f 5000 opstand geboden door den eigenaar, die de boerderij laat verkoopen, als n.l. de huurder van zijn nog restende twee jaar aanspraak wil afzien. Doch de huurder is hiertoe niet te bewegen. Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. De verkoop van het Sobriëtas- waarvan de opbrengst strekt ten bate van een R. K. Sanatorium voor drank zuchtigen, is in onze stad buitengewoon goed geslaagd. De totaal-opbrengst zal later worden bekend gemaakt. Den 6en October zal het 25 jaar geleden zijn, dat de heer C. A. Zelvelder alhier, schoolopziener in het district Heeren- veen, zijn intrede deed in het schooltoezicht, door de aanvaarding zijner functie als arron- dissements-schoolopziener te Woerden, waartoe hij bij Kon. besluit van 27 Sept. 1886 werd benoemd. Onder begunstiging van fraai herfst weder hield de Sneeker Zeilclub //S. Z. C.” Zondag een interessanten zeilwedstrijd op het Sneekermeer, waaraan door 16 vaartuigen werd deelgenomen. Is bij gewoon ringsteken de degen beweeg baar, hier is hij een lange stok en aan het vaartuig bevestigd en steekt ter zijde een eind vooruit. De ring heeft een lange ovale opening, waardoor vaartuigen van verschil lende hoogte den ring, die rechtstandig drijft, kunnen steken. Alles komt bij dezen wed strijd op den stuurman aan, die handig moet weten te manoeuvreeren. De ring wordt bij den wind, of voor den wind enz. genomen en telt een verschillend aantal punten, naar mate hij genomen is. Hei spreekt, dat de deining der golven ook een factor is, waar rekening mee moet gehouden worden. De uitslag was, dat de prijzen, kunstvoor werpen, werden gewonnen door 1 Z/Mignon” van den heer J. J. Heringa met 31 punten vWaterrat” van den heer S. Olij met 27 punten en 3 »Maria” van den heer P. Vrolijk met 24 punten. Er was veel belangstelling voor dezen wedstrijd. Friesche Voetbalbond. Zaterdagavond hield de //Friesche Voetbal bond” te Leeuwarden haar jaarlijksche alge- meene vergadering. Nadat de heeren IJ. van Slooten en L. J. de Vos met algemeene stemmen respectievelijk tot voorzitter en secretaris-penningmeester en competitie-leider waren herkozen, memoreerde de voorzitter, dat het thans 5 jaar was geleden, dat de heer L. J. de Vos tot secretaris-penning meester was benoemd. In wel gekozen woorden bracht hij dezen functionaris hulde voor al hetgeen deze in die jaren geheel belangeloos voor den F. V. B. heeft gedaan. Namens de leden bood hij den jubilaris als herinne ring een cadeau aan. Nadat de heer De Vos bedankt bad voor deze aardige attentie, werd voortgegaan met de verkiezing. Tot commissarissen werden benoemd de heeren B. v. d. Meulen en H. Wiersma, beiden te LeeuwardenG. J. Loopstra te weeldeartikelen, als in een heerenhuis te vinden zijn. Natuurlijk is er geen afdoend antwoord op deze vraag te geven, en dat is mis schien wel goed ook. Maar zeker is het, dat onze jongedochters uit den boerenstand vreemd zouden opzien, als ze hun eigen bedrijf met al hun houden en hebben moesten gaan opzetten op de boerenhoeve aan de Buursche beek. Gelooft ge mij niet Maak dan in den volgenden zomer eens een reisje naar den Achterhoek begin maar van Ruurlo uit den boer op te gaan, en ik durf u verzekeren dat ge u niet zult beklagen. Want ook daar is voor onze jougelui veel te zien en te genieten. N. Cl. Een paar jaren terug had ik het genoegen een paar dagen te vertoeven in eene buurt schap, diep in den achterhoek van Gelderland, onder de gemeente Neede gelegen een echt landelijk plekje, ver van het gewoel der bedrijvige groote wereld. Door dat buurtje loopt de Buursche beek, een zijriviertje van de Berkel, en over dat stroompje ligt natuurlijk een brug in den weg. Toen ik daar was in Augustus stond er juist zooveel water in de beek, dat de jongens op bloote beenen en met behulp van een paar groote keien, die ze in de beek hadden laten rollen, er door heen liepen, zonder eenig gevaar. Verderop scheen de heele beek te verdwijnen onder het over hangende loof van kreupelhout, wilde wingerd ranken, braamstruiken en prachtig groote varens. Toch moet dit onschuldige rivierke, inden tijd van den regen of in het voorjaar, als de sneeuw smelt en het water van over de Duitsche grenzen komt aanzetten, zeer lastig worden, omdat het dan overloopt en soms zelfs den weg haast onbegaanbaar maakt. Vlak bij de brug aan de beek staat eene oude boerderij of boerenhoeve, toen bewoond door een pachter, die in de buurtschap door ging voor een welgesteld man, althans voor die streek. Wij mochten bekijken. Om bet erf stond een zeer gewoon planken hek en daarbinnen op eenigen afstand van den weg stond het huis met het achtereind naar den weg gekeerd. Het was, wat wij in het Noordhollandsche noemen een zijmuren en opgaanden steenen gevel naar de landzijde, dus van Een echt nijdige keeshond, ooren en opgekrulden pluimstaart zocht het vreemde volk van zijn erf te houden, doch de boerin riep hem in huis. We traden op de openstaande deur toe. Die deur was, zooals het -meer voorkomt, een deel van de eene groote dorschdeur, terwijl in de andere dorschdeur eene opening was, waardoor niet alleen de poes, maar ook de hond, de geit, de kippen en de varkens toegang tot de woning schenen te hebben. Wat keken we op, toen we binnen stapten Onwillekeurig bleven we even staan. Het huis had twee kleine vierkanten, van eikenhout opgezet, zooals dat in boerenhuizen voor hooiberging ook hier gebruikelijk is. Maar de ruimte tusschen de vierkanten en de buitenmuren was daar niet verder door beschotten afgesloten, dan alleen voorin, waarin het boerengezin eigenlijk woonde daar waren aan weerskanten een paar bed steden met een paar kasten tegen de zij muren afgeschoten. Er was dus geen binnen- betimmering, zoodat men bij het binnentreden de geheele ruimte van muur tot muur en van achter tot voor overzag. Als men zoo, door den gewonen ingang, in het achterhuis binnenliep, stond men als een dorschvloer, hard en gelijk als een kolfbaan. Die vloer is van klei of leem en gaat door tot naar het vooreind van het huis; daar bestaat de vloer uit... kleine keisteenen, netjes ingezet. Midden in die keienvloer is een ronde kuil, waarin een vuurpot staatdat is de haardstee van het huis; en tegen den voormuur, of liever aan dien muur is een draaiboom bevestigd precies gelijk aan den boom, in de tolhekken, die men op de wegen aantreft. Die draai boom wordt afgehaald en reikt juist tot boven den vuurpot, zoodat daaraan een pot of ketel over het vuur kan worden gehangen; klaar 1 Boven dit gedeelte van de woning is een groote trechtervormige opening van hout, die in een schoorsteen op het dak eindigt en den rook doorlaat. Die groote houten koker dikke roetbobbels met spek, ham en worden. De vriendelijke boerin noodigde ons tot zitten en liet door hare veertien- of vijftien jarige dochter een paar stoelen bij de tafel zetten, terwijl nog een viertal kleinere kleuters Bolswardsche Courant t I

Bolswards Nieuwsblad nl | 1911 | | pagina 1