Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. Zondag 8 October. 1911. Verschijnt Donderdags en Zondags. 50ste Jaargang. No. 81. Uit de Raadszaal. VOOR Afzonderlijke weg het e. E Vergadering op Donderdag 5 October 1911. d. ning De zaak is hier En de heer Vis zei, van ’t ad- ouden datum, zoolang de hand aan te worden ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 8 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar 5 Cent. ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad ie telefonisch aangesloten onder No. 4. De heer Fis vraagt weer het woord, maar de Voorzitter merkt op, dat hij reeds twee maal gesproken heeft over deze zaak, en dus volgens het reglement van orde waaraan voortaan strikt zal worden vastgehouden daarvoor eerst verlof van den Voorzitter noodig is op grond van art. 23. De heer Vis protesteert, hem is zulks niet bekend. De heer Eisma merkt op, dat ook hij reeds tweemaal het woord heeft gehad, waarop de Voorzitter hem beduidt, dat als het over hetzelfde onderwerp gaat, ook hij vooraf verlof moet hebben. Als er geen regel is, loopt het in de war. Wil men het regle ment wijzigen en het recht van spreken aan den Raad overlaten, dat is heel goed, maar aan het reglement dient men zich te houden. De heer Eisma. Op die manier kan de Voorzitter alle discussie afsluiten. De heer Praamsma vraagt het woord, om te zeggen, dat hem onlangs van den Voor zitter werd opgemerkt, dat hij reeds de derde maal over een punt het woord vroeg en ’t hem werd gegeven, tevens met de aankon diging er bij, dat het reglement stipt zou worden gehandhaafd. Hij vond dat toen wel minder aangenaam, en heeft zich dat ook wat aangetrokken, maar hij wil nu, om dit punt op te lossen, voorstellen, dit adres de volgende vergadering te behandelen. De heer Vis kan dit ondersteunen, doch de Voorzitter meent, dat dit voorstel onnoodig is. Wordt het voorstel van den Voorzitter, om het adres voor kennisgeving aan te nemen, verworpen, dan i? daarmee reeds uitgemaakt, dat het later in behandeling komt. De heer Vis merkt op, dat het voorstel Praamsma de verste strekking heeft en dus dient vooraf te gaan. De heer Kramer wil even opmerken dat hij tegen het voorstel Praamsma is, wijl hij geen precedent voor later wil stellen. De Voorzitter heeft geen bezwaar om voorstel Praamsma dan eerst in stemming te brengen. Dit wordt aangenomen met 11 tegen 2 stemmen, de heeren Kramer en Eerdmans. De Voorzitter vindt het niet aangenaam, dat er moeielijkheden ontstaan over de toe passing van ’t reglement, en toch dient hij zich daaraan te houden, anders zou hij par tijdig worden. De heer Vis acht het dan ook noodig dat elk raadslid zoo’n reglement in zijn bezit beeft, en dat is niet het geval. De Voorzitter is zulks niet bekend, maar ofschoon het noodig herzien dient te worden, ’t is reeds van zeer het geldt, dient er gehouden. De heer Eisma meent, dat er reeds een wijziging in is gemaakt, en de Raad de be slissing heeft, of iemand vaker het woord mag voeren. De Voorzitter heeft die bepaling nergens aangetroffen. p. Een missive van de Gascommissie inzake de plaatsing van de lantaarn op het hooge bolwerk. Door den heer Sevensma wordt geweigerd de toestemming om de gas leiding door zijn grond te leggen, en dus kan het genomen raadsbesluit niet worden uitgevoerd. Door den Directeur is onderzocht hoe er in te voorzien is, en dit kan door de Kampensteeg, doch daarover heeft ook Sevensma gedeeltelijk recht, en langs den berm van het bolwerk. B. en W. stellen voor, hen te machtigen, om de aansluiting op de meest geschikte wijze te bewerkstelligen, in overleg met de Gascommissie. De Voorzitter vraagt urgentie voor de behandeling. De heer Eisma stelt voor, dat er gehan deld zal worden, nadat de raad zich van den toestand heeft kunnen vergewissen. De heer v. d. Klei acht met het oog op de komende lange avondan spoedige afdoening gewenscht. De Voorzitter meent dat dit voorstel juist in dien geest wil. Met inachtneming zooveel mogelijk van het genomen raadsbesluit wil men de lantaarn doen plaatsen. De heer Eisma is dan genegen zijn voor stel in te trekken. De heer Praamsma meent dat het ook mogelijk is, de leiding geheel door grond van de Boer te leggen, zoodat die van Seven sma kan vermeden worden, en dan is het de jaarwedde te bepalen op f 1500 met vrije woning, vuur en licht, en na 2 volle dienstjaren de bepaling te doen ingaan hem van elke 1000 stère gas boven de 500.000 stère per jaar aan particulieren geleverd, een toelage te verleenen van f 2.00, tot een maximum van f 1000. Ter inzage, om in een volgende vergadering te behandelen. k. Advies van B. en W. op het adres van de timmerlieden patroons-vereeniging in zake de bestratingen der stad. B. en W. merken op, dat het laagst is ingeschreven f 845 door Dirk Feenstra, doch de begrooting was f 751.zoodat zij vol doende reden meenden te hebben het werk niet te gunnen. De architect heeft verklaard bij die be grooting niet gerekend te hebben op winst voor den aannemer, terwijl de prijs der steen is verhoogd van f 15.op f 16.20. Bij de uitvoering zijn nu de kosten geweest f 803.40 B. en W. oordeelen dat de in schrijving niet te. hoog mag zijn geweest, maar toch uitvoering onder eigen beheer nog voordeelig is geweest. Hoewel niet verplicht de reden van de niet-gunning op te geven, meenen B. en W. dit nu wel aan den raad te moeten doen, en zij stellen voor adressante ook met het voor noemde in kennis te stellen. Wordt behandeld in de volgende vergadering. l. Advies van B. en W. inzake de adressen om verbetering van het Hengstepad. B. en W. meenen, dat er slechts een af doend middel ter verbetering is, n. 1. be strating, doch om de hooge kosten daartoe nog geen voorstel kan worden gedaan. Voor de kermis kan dit terrein niet gemist worden, zoodat er geen andere bestemming aan kan worden gegeven, B. en W. willen door be- sinteling trachten allengs verbetering aan te brengen, terwijl de afwatering ook reeds verbeterd is. Ter visie tot de volgende vergadering. m. Een voorstel van de Gascommissie, voorstellende om voor het werkvolk der fabriek de werkuren zoo te wijzigen dat bij wijze van proef het 3 ploegen stelsel wordt ingevoerd, waardoor tevens voor die werk lieden meer vrije Zondagen kunnen komen. Ook dit zal een volgende vergadering be handeld worden. n. Het rapport van de commissie, die de gemeente-begrooting onderzocht was ook al gereed, en is voorgelezen. Voor zoover wij 't gedurende de haastige voorlezing konden snappen, is er op de be groetingen van den weg BolswardHarlingen en die van ’t Alg. Armenhuis niets aan te merken, doch bij de begrooting der gemeente wordt gevraagd, of de staanplaats voor een kinematograaf niet wat hooger kan gesteld worden dan f 100. of er geen gelegenheid kan worden ge geven om eenige oude erfpachten af te koopen of er zes nieuwe stoelen op de burge- meesterkamer noodig zijn, en evenzoo een schrijfmachine of de vaste werklieden der gemeente bestendigd zullen worden of de f 200 voor onderhoud Spijktille nog noodig zijn, daar die brug waarschijnlijk aan Hennaarderadeel overgaat. of men wil zorgen dat bij aanschaffing van roosters op de straatriolen, deze zoo gemaakt' worden, dat ze niet in de putten kunnen vallen of er naar aanleiding der vroegere op merking van den heer Oosterbaan ook een onderzoek naar de bevloering van ’t Markt plein is ingesteld of het wel noodig is dat er bij de oude Israëlitische begraafplaats walbeschoei- ing* wordt aangebracht, en of ’t niet beter is, die achteraf-vaartjes te dempen over de herstellingen van een paar bruggen wenscht de commissie nadere in lichtingen, en ook wenscht zij te weten of in de schoollokalen met Z/Serol” goede resul taten zijn verkregen voor stofwering. dan nog vraagt de commissie of het muziekkorps dat f 500 subsidie krijgt ook verplicht is op de nationale feestdagen zich te laten hooren en ten laatste of de aflossing van schulden bij de Gasfabriek willekeurig is, of over een langer tijdperk kan loopen dan bij de gemeenteschulden. Een voorproefje voor de begrooting, een poging dus om de werkzaamheden des' raads wat te verdeelen en dus niet alles op een avond te hebben, zoo beschouwden wij deze vergadering, en wij verheugden ons over die splitsing, want krijgt men alle boter op één pannekoek, dan valt hij gewoonlijk zwaar op de maag en is moeielijk te verteren. Het voorproefje is echter al uitgedijd tot een vol slagen maaltijd, en zelfs werd de behandeling van ’t laatste punt, met het oog op den tijd, uitgesteld, dus men was blijkbaar al ten volle verzadigd. De berg van ingekomen stukken waaruit trouwens ook al weer heel wat bijgerechten zullen ontstaan naast den hoofdschotelge meente-begrooting, nam al heel wat tijd in beslageen dezer stukken bleek wel zoo gepeperd, dat er haast een incident over ’t reglement van orde uit ontstond. De koelere temperatuur der natuur schijnt weer een verhoogde warmte in de discussion te weeg te brengen. Bij de zeven punten der agenda, die er op ’t oog alle als een heel zacht kostje uit zagen, waren er echter ook nog waarin een beentje verscholen zat, wat zoo maar niet te slikken was. ’t Belangrijkste willen we in beknopten vorm meedeelen. Vooraf de vermelding dat alle 13 leden present waren, en dat de notulen gelezen en goedgekeurd werden. Ingekomen stukken: a. Resolutie Ged. Staten, goedkeurende de afschrijving hoofdel. omslag inzake reclame, op de begrooting 1911. b. Schrijven Commissie weg Sneek Bolsward, mededeelende de voorwaarden waarop door Ged. Staten wederom voor 30 jaren vergunning is verleend aan de Nederl. Tramweg-Maatschappij om van den weg ge bruik te maken voor de tramlijn. Ter inzage gelegd voor de raadsleden. c. Het verslag der vereeniging Ambachts- teekenonderwijs, over het afgeloopen jaar. Evenzoo ter inzage gedeponeerd. Een exemplaar der goedgekeurde reke- van den weg BolswardHarlingen over 1910. Een adres van de vereeniging r/’t Groene Kruis”, verzoekende de subsidie groot f 100 te verhoogen tot f 200, op grond dat de bestrijding der tuberculose, die zoozeer een algemeen belang is, groote onkosten mee brengt, en in dat opzicht nog veel te doen valt, wanneer finantiëele zorgen zulks niet beletten. f. Een adres van dezelfde vereeniging, verzoekende tijdelijk een avond per week gebruik te mogen maken van de muziek school ten einde een bakercursus te houden. Beide adressen ter visie en in handen van B. en W. om advies. g. Adres van den heer Sutherland Rooyaards, die er op wijst dat hij bij de onderwijzers ten achter staat wijl hij niet heeft vergoe ding of tegemoetkoming in de huishuur, niet in de pensioenregeling is opgenomen en er geen salarisregeling voor hem bestaat naar verhouding van zijn dienstjaren. Hij herin nert naar het vroegere advies van B. en W waarvan de slot-alinea was, dat er misschien te eeniger tijd termen bestonden om in zijn salaris verbetering te brengen. Ook dit adres wordt in handen van B. en W. gestfld. h. Adres van den heer Schuurmans, gemeente-veearts, verzoekende herbenoeming, wijl 1 Jan. zijn benoeming expireert. i. Van de brugwachters R. Postma alhier en A. Leenstra te Nijezijl kwam ’t verzoek om hun bruggen St. Jansbrug en Nijezijl onderhands weder voor 3 jaren te mogen pachten voor de tegenwoordige pachtsommen f 101,— en f 1684,—. Beide adressen aan B. en W. geren voyeerd om advies. j. Missive van B. en W. naar aanleiding der vroegere besprekingen^in den raad, om trent eene nadere regeling van de jaarwedde van den Directeur der Gasfabriek. In over leg met de Gascommissie wordt voorgesteld Het rapport wordt ter visie gelegd, en zal bij de behandeling der gemeentebegrooting aan de orde komen. o. Een adres van de Diakenen der Her vormde Gemeente, waarin er op wordt ge wezen dat zij een klacht hebben ingediend bij de gezondheidscommissie over den slech ten toestand der Looiersgracht. Dat de Ge zondheidscommissie die klacht gegrond heeft bevonden, maar in 't rapport van den ge- meente-architect voorkomt, dat deze haven zich in een uitstekenden toestand bevindt, wat adressante niet begrijpt, en ook niet kan toestemmen dat de bevuiling door de bewoners wordt veroorzaakt, evenmin als de bewering dat bij demping de zinkputten als aschvaten zullen worden gebruikt. Adressante verzoekt opvolging vies der Gezondheidscommissie. De Voorzitter wenscht hierbij ’n korte mede- deeling te doen, want dit adres berust geheel op een abuis. Bij het advies van B. en W. aan de gezondheidscommissie over den toe stand der Looiersgracht, is bij abuis gevoegd het rapport van den gemeente-architect. Door B. en W. is met de Diakenen een bespre king gehouden om tot verbetering te komen, en van bet abuis is mededeeling gedaan aan de Gezondheidscommissie, en tevens is er kennis van gegeven aan den heer Van Dalen. Niettegenstaande adressanten dus weten, dat de zaak nog bij B. en W. in onderzoek is, komen zij nu met hun verzoek bij den Raad. De Voorzitter stelt daarom voor, dit adres voor kennisgeving aan te nemen. De heer Eisma vraagt, of het niet beter is, dat eerst het advies uitkomt van B. en W. Men kan er dan beter over oordeelen. De Voorzitter zou hierin wel raison zien, als er een beschikking was, en het advies was gegeven, en dus diakenen zoolang gewacht hadden met hun adres. Zij zijn nu zelf oorzaak, dat voorgesteld wordt het adres voor kennisgeving aan te nemen. De beer Eisma vindt, dat door dit adres het nu een zaak des raads is geworden, hij oordeelt beter nu eerst het besluit van B. en W. kenbaar te maken. Er is geen haast bij, en hij vindt niet goed, het verzoek zoo maar aan kant te leggen. Den heer Vis komt het ook moeielijk voor om met het voorstel mee te gaan, ’t komt hem een beetje bevooroordeeld voor. Het is het idéé van B. en W., maar het is on partijdiger, de zaak uit te stellen en na rijpelijk onderzoek te behandelen. Dat is trouwens ook de gewoonte bij ingekomen adressen, door dit voorstel wordt daarmee van de gewone orde afgeweken. De Voorzitter antwoordt, dat het niet is om de zaak in den doofpot te steken, maar het onderwerp is nog in behandeling. Het adres gaat opzettelijk buiten de orde. B. en W. kunnen daar niet op ingaan. De heer Eerdmans meent de zaak zoo te moeten begrijpen, dat dit adres eigenlijk te vroeg is ingekomen, en diakenen eerst de beslissing van B. en W. hadden behooren af te wachten, om na de beslissing, als het dan nog noodig was, met een verzoek bij den Raad te komen. De heer Vis. Het adres is nu voorge lezen en de Voorzitter gaf daarop een toe lichting; een onpartijdig standpunt zou zijn als B. en W. het uitstelden tot de volgende vergadering, de raad kon dan zien of ’t is, zooals de Burgemeester zegt. De heer v. d. Meer is er niet tegen, dat dit ding de volgende vergadering weer komt, en te zien of het is, zooals meegedeeld werd, maar hij wil nog even verduidelijken, dat op de klacht van de gezondheidscommissie nog niet is beschikt, en adressanten han delen, alsof er wel een beslissing is genomen. Het feit waarover in het adres gehandeld wordt is er niet. Dat de behandeling wordt uitgesteld, daar is hij niet tegen. De Voorzitter. Om den heer Eerdmans nader in te lichten, dient hij te weten, dat van het advies op een bij de gezondheids commissie ingekomen klacht, een afschrift gaat naar die commissie, en die geeft de aanvragers weer antwoord. echter nog hangende. dat met dit adres van den regel wordt afge weken. Dat is niet zoo. 't Adres is ge lezen, en een voorstel wordt gedaan met de motieven waarom, om in plaats van het in onderzoek te nemen, het voor kennisgeving aan te nemen. Bolswardsclie Courant

Bolswards Nieuwsblad nl | 1911 | | pagina 1