Nieuws- en Advertentieblad Bols ward en Wonseradeel. Donderdag 12 October. 1911. Verschijnt Donderdags en Zondags. 50ste Jaargang. No. 82. 5 Raadsoverzicht. BINNENLAND. Hoe moet Moeder haar kinderen straffen? VOOR Afzonderlijke orde dagteekent nog orde i ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. oppervlakkige beschouwing der de laatste raadsvergadering zou Br ging het ook niet aan, om het adres naar de Stavoren, 9 Oct. Ze was gaan wandelen langs het strand, de mooie witte poes. Ebbe was het en zeer Jaag stond ’t water. Een aalfuik lag nagenoeg op ’t droge, spreidde wijd haar vleugels over de vlakte. Streelde daar niet een vischgeurtje poesje’s neus? Ja juist, ze zag de vischjes blinken door de zwarte mazen van de fuik. De ingang is spoedig gevonden en poes laat zich de vischjes goed smaken. Maar dan Geen uitgang. Hooger en hooger stijgt de vloed... Hedenmorgen werd ’t poesenlijk met de fuik opgehaald. Toen echter ten slotte bleek, dat reeds vele jaren een zeker kwantum cokes aan die werklieden is verstrekt, bekoelde de lust tot spreken. Had in de toelichting van B. en W. gestaan, dat het hier feitelijk was een voort zetting van een bestaand privilegie, wie weet hoe weinig er dan gepraat was. Het voetballen zal nu niet meer op de openbare straat mogen plaats hebben. Een goede maatregel maar... voor de jeugd dient dan ook een veilig en kosteloos terrein voor alle spelen te worden aangewezen. De stadstuinman Faber is herbenoemd en krijgt f 50 opslag per jaar. Een vollediger toelichting van het voorstel had de discussie kunnen bekorten. Punt 7, verhooging salaris van den plant- soenwachter werd aangehouden met het oog op den beschikbaren tijd. Dat menig lezer van het raadsverslagden indruk heeft gekregen, dat de uitgebreide discussies niet in verhouding staan tot de belangrijkheid der behandelde punten, is dunktons, niet twijfelachtig. Na schorsing der vergadering ging men nog over tot een geheime zitting tot behan deling der reclames tegen den hoofdelijken omslag, een werkje wat ons inziens alles behalve aangenaam is. Enfin bij de lusten behooren ook de lasten, verbonden aan het lidmaatschap van den raad. In 't verschiet is de behandeling der gemeentebegrooting, een vet kluifje, en vrij wel de belangrijkste vergadering van het geheele jaar. Wenschelijk ware het dat dan een flinke som op de begrooting werd ge bracht tot restauratie of vernieuwing van de klok van ons stadhuis. Het is meer dan tijd om te zorgen voor een accuraat loopend uur werk van gemeentewege. En nu punctum. Een treurige ondervinding leert, dat zelfs de verstandigste moeder niet klaar komt met altoos door liefdevolle woorden het kind op zijn plicht te wijzen, maar dat zij dikwijls stuit op ongehoorzaamheid en eigenzinnigheid. Er blijft dan niets over dan dat het anders zachte oog een gestrenge uitdrukking aan- neme, en de moeder de fout van haren lieveling ernstig straffe. Van dezen plicht hangt zooveel af. Laat daarvan, goede moeder, u niet weerhouden door de jeugdige jaren of de tranen van uw lieveling. Later zal uw kind voor uw verstandig straffen dank baar zijn. Koning Willem Frederik III van Pruisen bleef gedurende zijn geheele leven een zekeren eerbied bewaren voor een boom, die met zijn lommer het tooneel had overschaduwd, waarop hij van de hand zijns opvoeders de weldaad had ontvangen van eenige welverdiende oor vijgen. 't Is te hopen dat vele moeders hunne kinderen niet zoo hardhandig behoeven te straffen. Hoe pijnlijk dan ook dikwijls deze plicht van te straffen voor het moederhart moge zijn, toch mag geen enkele moeder zich daaraan onttrekken. Welke grondstellingen echter hebt gij, moeder, bij dezen dikwijls harden moeder plicht te volgen Bij het straffen moet gij letten op de volgende regels: Bedenk, dat hij niet de beste opvoeder is die het meeste straft, doch integendeel hij, die het minste behoeft te straffen en toch het kind in tucht en bedwang weet te houden. Straf daarom niet te gauw. Waarschuw eerst met ernst uw lieveling. Hebt gij echter een maal met straf bedreigd en wil uw kind desniettemin niet luisteren, wees dan niet zoo belachelijk laf, om de straf toch niet uit te voeren. De straf zij verder rechtvaardig. Zij moet daarom op deeerste plaats verdiend zijn. Daarom is het zaak na te gaan of uw kleinen uit onwetendheid of onbedachtzaamheid of wel uit moedwil de een of andere fout begaan hebben. Vervolgens zij de straf geëvenredigd naar den beganen misslag. Daar zijn moeders, die allerstrengst optreden tegen hare kinderen, als zij uit linksheid of onvoorzichtigheid iets breken of bederven en zoo iets veel ernstiger straffen, dan wanneer hare lievelingen Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. Workum. Woensdag j.l. is in het na burig Heidenschap een vreemde vogel ge schoten, die terstond aan ’s Rijks Museum van Natuurlijke Historie te Leiden ten geschenke werd gezonden. Heden is bericht ontvangen, dat het een notenkraker was en wel een vorm, die in Siberië thuis behoort. Evenals in 1900 schijnt deze vogelsoort weer in groot aantal over West-Europa verspreid te zijn. Aan het Musëum waren uit verschillende plaatsen be richten van waarneming ontvangen. Aan waar nemers zij medegedeeld dat de notenkraker behoort tot de familie der raven. Signalement kleiner dan de raaf, gladde kegel vormige na genoeg rechte snavel, bruine witgevlekte veeren, vleugels en staart blauwachtig zwart, bek en pooten zwart. Workum, 10 Oct. De politie bad in de laatste dagen even voor den aan vang der scholen handen vol werk om de knapen, die zich hadden opgesteld om onderling krijg te voeren, aan het verstand te brengen, dat dergelijk optreden ongepast was en in ons vredig stadje volstrekt onnoodig was. Maar in weerwil van die zachte vermaning, wapenden zij zich met stokken en werden er in enkele gevallen ook klappen uitgedeeld, die de getroffenen zeker het omgekeerde van aangenaam waren. De politie achtte het dan ook raadzaam een paar malen de grootste belhamels mede naar het politie-bureau te gericht en te overwegen. Bij de bespreking hierover ging het even warm toe en kwam het reglement van orde in toepassing. Over de plaatsing van lantaarns is onze raad niet gauw uitgepraat. Een vroeger genomen besluit tot plaatsing van een lantaarn Ongeluk. Zondagmiddag reed de heer W. K. te Purmerend in volle vaart met zijn motor rijwiel tegen een boom. Bewusteloos werd hij in het logement z/de Noordster” binnen gedragen, alwaar door dr. Jelgersma genees kundige hulp werd verleend. Later op den dag is de heer K. vervoerd naar de ouder lijke woning. Zyn toestand was ernstig. Al meermalen lag het in onze bedoeling om in navolging van andere bladen, een raads- overzicht te schrijven, maar steeds bleef dit behooren tot de vrome wenschen. Toch achten wij een dergelijk overzicht voor onze lezers niet van belang ontbloot en maken dus nu een begin daarmede. Op den voorgrond stellen wij, dat het niet in de bedoeling ligt om personen te critiseeren, maar zooveel mogelijk zakelijk te blijven. Bij eene punten van men verwachten, dat geen der punten belangrijk genoeg was om een uitgebreide discussie uit te lokken en toch vergaderden onze vroede mannen van 7 tot ruim 9 uur, alvorens het aan de geheime zitting toe was, terwijl de behandeling van het laatste punt nog moest worden uitgesteld. Natuurlijk nam het voorlezen der notulen en de berg van ingekomen stukken een heelen tijd in beslag, dit neemt niet weg, dat de heeren over weinig beteekenende punten een druk dispuut hielden, zoo druk zelfs, dat het reglement van orde er bij te pas kwam en aan een der leden niet vaker dan tweemaal het woord over hetzelfde onder werp werd verleend. Dat reglement van uit den tijd onzer voorvaderen. Het is al eens herzien en doet een enkele maal dienst. Of het de laatste jaren in alle deelen is toegepast, daarop zouden wij geen ja durven zeggen. Er wordt daarin o.m. gesproken over vaste vergaderingen, maar die bepaling is zeker al jaren in het vergeetboek geraakt. Hoe het ook zij, een reglement behoort no. ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. nemen, om daar de krijgswoede eenigszins te laten kalmeeren. Gelukkig is hierdoor eenige vrees in de knapen gekomen en is de vrede zoo goed als geteekend, tenminste hedenmorgen was alles kalm. Hindeloopen. Een in den tuin van den heer J. H. Smid alhier gegroeide kalebas (pompoen), had het buitengewoon gewicht van 45 pond. Snoek. De afdeeling van Volksonder wijs alhier besprak in hare vergadering van gisterenavond de vaste uitgave van een Maandblad. De schaduw- en de lichtzijden van zoo’n uitgaaf werden druk besproken. Algemeen was men van oordeel dat een maandblad de belangen van Volksonderwijs zeer ten goede zou komen, waarom men besloot eerlang ’t plan te verwezenlijken. ’t Bestuur zou zich evenals vroeger be lasten met de Redactie. Maar een stem ging uit de vergadering op om aan 't bureau van Redactie een paar medewerkers toe te voegen. Voor die functie werden aangewezen de hh. J Spoelstra en P. C. van Wesemael. Op een desbetreffende vraag van den heer mr. S. Vellinga, zal door het bestuur be sproken worden of er ook samenwerking is te verkrijgen bij de provinciale afdeelingen, zoowel aangaande het uit te geven maand blad als de oprichting van afdeelingen. Met ’t oog op de ptopaganda besloot men dezen winter een volkslezing te houden, misschien in December of Januari. Tooneel en zang zullen dan naar alle waarschijnlijk heid de attractie van den avond helpen ver- hoogen. Als laatste van de agenda rondvraag, deelde het bestuur mee, dat dezen winter twee inplaats van drie ouderavonden zullen worden gehouden. Aangezien school no. 3 nog maar kortge leden een ouderavond heeft gehouden, komen thans aan de beurt scholen 1 en 2. Even voor de sluiting deed de heer Mr. S. Vellinga de vraag of ’t niet wenschelijk zou zijn dat er hier voor onderwijzers een cursus werd opgericht voor methodisch leeren spreken. Spreker gaf een adres op te ’s Hage tot wien men zich kan wenden om inlichtingen omtrent zoo’n cursus, ’t Bestuur dankte den heer V. voor ’t opgegeven adres en hoopte aan ’t verlangen van den heer V. te voldoen. Duitsche schoener gestrand. Van Schiermonnikoog wordt geseind, dat daar op de kust een Duitsche schoener ge strand is. Het schip zit gevaarlijk. De red dingsboot is ter hulp gegaan. Achtergelaten. Een menagerie, die te Venlo op de kermis stond op 24 Sept. 1.1. is aldaar onbeheerd achtergebleven. De eigenaar is met zijne vrouw naar Duitschland vertrokken, maar had geen middelen meer de tent met inven taris verder te exploiteeren. De gemeente heeft zich met de voeding der beesten belast en zal dezelve als ze niet opgevorderd worden binnen enkele dagen publiek verkoopen. Brutale hoteldiefstal. De directeur van het Engelsche operette- gezelschap, dat te Amsterdam. »The Belle of New-York” opvoert, is het slachtoffer geworden van een brutalen diefstal. Gister morgen bemerkte hij, bij het ontwaken, dat zijn costuum gestolen was uit de kamer in het hotel, waar hij logeerde; ook zijn hoed was verdwenen. In het costuum bevond zich een bedrag van f 200 benevens een gouden horloge met ketting. De bestolene logeerde op de tweede ver dieping. In een ongebruikte kamer op de derde verdieping vond men in een bed, onder de dekens, een oud blauw costuum, dat blijkbaar aan den dief heeft toebehoord. Daar heeft hij zich dus vermoedelijk in het costuum van zijn slachtoffer gestoken, om vervolgens ongemerkt het hotel te verlaten. Alg. H. vlaag geen mag wegnemen. Wordt ’t kind tengevolge uw straffen met een slaafsche vervuld, dan is dit een gij op verkeerde wijze hebt gestraft. Ondanks uwe straften moet gij u aan het kind nog dierbaarder maken. Een punt nog van het allerhoogste belang Bij het straffen moeten vader en moeder eensgezind zijn. De moeder mag een door vader opgelegde straf niet kwijtschelden. Zulk een handelwijze breekt alle ontzag. Zeker is het waar, dat een opvoeder en eene moeder des te beter in die opvoeding slaagt, naarmate zij minder de tuchtiging behoeven toe te passen. Besluit hieruit, moeder, vóór alles in het hart van uw lieveling een oprecht, degelijk en diep plichtsgevoel in te prenten. Dan behoeft gij slechts zelden den moeilijken moederplicht van het straffen uit te oefenen en zeker hoogst zelden lichamelijke kastijding toe te passen. moest worden ingetrokken als zijnde onuit voerbaar en na een weinig interessant debat besloten de heeren om de plaatsing van den betrokken lantaarn maar aan het Dag. Bestuur in overleg met de Gascommissie over te laten. Dat is dunkt ons een wijs besluit en de raad zou zeker menig kostbaar uurtje kunnen uitwinnen, wanneer in de toekomst de regeling van dergelijke kleinigheden aan de betrokken colleges werd overgelaten. Onze invaliede stadswerkman Kroes krijgt een pensioentje, wat zeker niemand hem zal misgunnen. Het wordt echter meer dan tijd, dat een vaste pensioenregeling voor gemeente ambtenaren wordt ingevoerd, waardoor de betrokkenen zonder zorg hun ouden dag kunnen tegemoet gaan, terwijl ook menig ambtenaar er eerder het bijltje bij zal neer leggen om plaats te maken voor jongere krachten. Bij het voorstel om cokes aan de werk lieden der gasfabriek te verstrekken kwamen de sluizen der welsprekendheid al weer los. zich te buiten gaan aan ongehoorzaamheid, leugentaal of iets dergelijks. Men moet het kind straffen als het werkelijk verdiend is. De straf moet onpartijdig zijn. Straft een moeder voor een en dezelfde fout het eene kind wel, het andere niet, dan toont zij zich hier ook onrechtvaardig en verbeurt spoedig bij de kinderen zelf de zoo hoog noodige hoogachting. Ook dienen de moeders rekening te houden met het karakter en den leeftijd van het kind. Een kind, dat uit trotschheid zich weerspannig en koppig ge draagt, moet zij vernederen en beschamen. Een meisje, dat zachtzinnig en feeder van inhoud is, gevoelt zich dikwijls voldoende gestraft door een zachtvermanend woord. Een wildere jongen bijvoorbeeld moet gestrenger behandeld worden, doch altijd moet uw straffen voortkomen uit oprechte en innige liefde en nooit uit lust om te wreken. Het kind moet merken en gevoelen dat gij het straft uit plicht en tot zijn welbegrepen heil. Gevoelt gij u daarom toornig en opgewonden, stel dan uw straf uit tot gij uwe bedaard heid hebt herkregen, ten einde niet in een van opgewondenheid iets te doen, het- u later zou berouwen. Want nimmer de straf de ouderliefde in het kind van vrees voor u duidelijk bewijs, dat van orde er bij, maar dan moest dunkt ons 1 van het programma zijn, dat nieuwe raadsleden reeds bij hunne installatie een exemplaar ontvangen. Uit gehouden discussies bleek, dat niet alle leden het reglement kennen. Een herdruk van het reglement zal mis schien noodig zijn, juister en meer afdoende zou het zijn, wanneer het antieke stuk eerst werd herzien. Uit de ingekomen stukken bleek, dat aan de tram weer concessie voor 30 jaren is verleend en heeren raadsleden van de voor waarden kunnen kennis nemen. Vrij zeker stelt ook menig ingezetene belang hierin en zou het wel gewaardeerd worden, wanneer die voorwaarden ter alge- meene kennis werden gebracht, b.v. door opname in het officiëele raadsverslag. Heeren Diakenen moeten afwachten wat de raad op hun verzoek doet. Het voorstel van den Voorzitter om het adres voor kennisgeving aan te nemen, leed schipbreuk, slechts twee leden verklaarden er zich voor. Ons inziens zonder vorm van proces prullemand te verwijzen, bet is aan den raad dat college heeft dus zijn antwoord Bolswardsche Courant

Bolswards Nieuwsblad nl | 1911 | | pagina 1