Kieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. Zondag 15 October. Van ’n Aanbesteding. 1911. 50ste Jaargang. Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 83. BINNENLAND. UIT DE PERS. Politiek Overzicht VOOR Afzonderlijke man was Er kwamen nog de verhooging deel van ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. zou hebben, maar met de 1 een haartje Ze werd v. Fr. ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. was ook de verwerping van Minister Staal. Na- Hepk. Nieuwsbl. In een badkuip verdronken. Men meldt uit Leiden Donderdagnamiddag had een jonge moeder haar één-jarig kindje in een badkuipje. Zij moest even de huiskamer verlaten en vroeg haar man wel te willen letten op het kind. Deze kweet zich slecht van deze opdracht. Toen de moeder na eenigen tijd weer in de kamer kwam, vond zij het kind voorover ge vallen en gestikt. Alle pogingen om de levensgeesten weder op te wekken, mislukten. Beklemd. Gisteravond raakte het eenige zoontje van den arbeider Horstman te Lisserbroek (Haar lemmermeer), bij het spelen met een handkar tusschen dit voertuig en een boom. Het kind stierf na eenige uren. Of het ons als politieke tegenstander dan niet verheugt, dat aan deze Regeering door de Eerste Kamer struikelblokken in den weg gelegd worden Allerminst. Wij zien integendeel met bezorgdheid, dat de Eerste Kamer, met volkomen miskenning van wat ze zijn moet, meer en meer iedere Regeering het regeeren onmogelijk maakt, en men vergeve ons het woord zich zelve daarbij. De Eerste Kamer heeft te waken tegen even tueel overijlde besluiten, die door de Tweede Kamer zouden kunnen worden genomen, en ze kan als zoodanig in woelige tijden van onschatbaar nut wezen. Maar als de Eerste Kamer eene andere Tweede Kamer wil zijn, als ze, wat nog veel bedenkelijker is, den strijd wil aanbinden met de Tweede Kamer over iederen democratischen maatregel daar genomen^ dan wordt ze niet alleen een sta- in-den-weg, maar teekent ze haar eigen dood vonnis. Laat ze zich toch spiegelen aan het Hoogerhuis in Engeland, dat in de laatste maanden zoo gevoelig aan den lijve heeft ondervonden, wat het wil zeggen, den strijd aan te binden met de eigenlijke volksver tegenwoordiging, een strijd, die bij voorbaat verloren is. De Eerste Kamer had, zedelijker wijze gesproken, niet "het recht eene poging te doen om de Steenhouwerswet te verwerpen, die in de Tweede Kamer met op één na algemeene stemmen is aangenomen. En zulks had in de eerste plaats nooit mogen ver geten worden door de Regeeringspartijdie 8 stemmen tegen uit de coalitie zijn voor ons het bewijs, dat het rechte politieke in zicht bij deze beeren ontbreekt. Trouwens, het juiste inzicht omtrent haar eigen wezen is de Eerste Kamer eigenlijk al kwijt sinds 1900, toen daar de eerste editie. Ongevallen- Het volgend geeft PRINS JORIS in de Enkhuizer Courant. Zooals wij voor onze lezers meer dan eens Uiteengezet hebben is de taak, die deze Re geering zich op sociaal hervormingsgebied gesteld heeft, daarom zoo uiterst moeilijk, omdat ze is voortgekomen uit eene stembus uitspraak, waarbij de meerderheid der kiezers zich feitelijk tegen alle sociale hervormingen heeft uitgesproken. Als toch in 1909 ette lijke anti-clerieale conservatieven, wier anti- clericalisme hen tot dusver Links deed stem men, zich in de armen van Rechts hebben geworpen, dan is dat geweest, omdat zij niets moesten hebben van een tweede libe raal' Kabinet, dat flinke sociale hervormingen zou geven, ongerekend, dat de financieele plannen van den Hr. de Meester hen met grooten schrik hadden vervuld. Die paga- nist de Meester stak dan ook de hand uit naar de beurzen der rijkengelukkig heeft deze. Regeering zoo onchristelijk bedrijf niet voor hare rekening genomen, en laat ze door Die taak wordt beduidend moeilijker ge maakt door de positie, die de Eerste Kamer inneemt, laten wij liever zeggen door het absoluut gemis aan begrip van de Eerste Kamer, wat ze als instituut in onzen con- stitutioneelen staat beteekent. Wat alweer gebleken is bij de behandeling van de Ar beidswet en de Steenhouwerswet. Deze bei de wetten zijn het conservatisme een doorn in het oog, en had daar een liberaal mini sterie gezeten, die gehate, door aanneming van eenige amendementen der sociaal-demo- craten nog verscherpte wetten, waren met groote meerderheid verworpen. Nadat de coalitie bij monde van de H. II. d’ Aumale van Hardenbroek, antirevolutionair lid voor Utrecht en Hovy, antirevolutionair lid voor Zeeland, haren afkeer voor zulk soort wetten had te kennen gegeven, kon alleen de over weging, dat verwerping der wet zeer vér strekkende politieke gevolgen deze in veilige ha ven. brengeni Steenhouwerswet heeft het maar gescheeld, of ze was verworpen, toch slechts aangenomen, met 19 tegen 16 stemmen, en onder de tegenstemmers waren er 8 van de coalitie. Men vraagt zich bij dat alles af, wat de Eerste Kamer met de Ziekte-verzekering zal doen, als die het ooit zoover brengt, dat ze aan het oordeel van dat achtbaar college wordt onderworpen. Van die ziekte-ver zekering, waarvan de Christelijk-Historischen in de Tweede Kamer reeds niets moeten hebben, en die daar al geene enkele stem van Rechts zou krijgen, als politieke over weging hierbij niet den doorslag gaf. Van de verplichte Ouderdoms- en Invalidi teitsverzekering, waartegen de Hr. de Savor- nin Lohman in zijn blad een waren kruis tocht heeft gepredikt, zullen wij nu maar heelemaal zwijgen. Witmarsum, 12 Oct. Was aanvankelijk het plan, dat de Electrische Centrale alhier 15 Oct. a.s. in orde zou zijn, de aannemer, de firma Alberts Kluft te Amsterdam, heeft een maand uitstel aangevraagd en ver kregen. Wommels, 12 Oct. In onze omgeving is sedert 8 10 weken geen geval van mond en klauwzeer voorgekomen. De ziekte ver spreidde zich hier dezen zomer vlug, de eene veehouder na den anderen kreeg spoedig zijn beurt. Thans is echter een nieuw geval geconstateerd bij vee van den koemelker E. Hijlarides alhier. Deze ontving Vrijdag een koe van de markt te Leeuwarden en ’n paar dagen later bleek het beest reeds aangetast te zijn. Witmarsum, 11 Oct. Vrij onverwacht brak hedenmorgen de beschutting of om heining daar waar onze dorpsvaart wordt verbreed. In een oogenblik was thans te aanschouwen de volle breedte der vaart. Thans is men noode gedwongen de nog resteerende aarde diep uit te baggeren, daar anders voor de scheepvaart nog belemme ringen zouden blijven bestaan. Wonseradeel, 11 Oct. In deze omgeving valt de aardappeloogst niet mee, vorige jaren oogstte men soms 300 korf van een ponde- maat land, dit jaar is 200 korf reeds een uitzondering. Uit de coalitie zelve is er reeds eene stem gekomen, die zich tot tolk heeft gemaakt van de ontevredenheid, die de behandeling van de Arbeidswet en de Steenhouwerswet in de Eerste Kamer, heeft gewekt. Het Roomsch-Katholieke blad „Het Huisgezin” schrijft naar aanleiding daarvan De Eerste Kamer is op het oogenblik bezig met het afleggen van een examen. De examinatoren zijn het Nederlandsche volk. Het examen loopt over het vak sociale wetgeving. Van den uitslag van dit examen zal het afhan gen of de Eerste Kamer behouden blijft dan wel bij de komende Grondwetsherziening zal worden afgeschaft. Mocht blijken, dat de Eerste Kamer in hare meerderheid van een bedachtzame sociale wetgeving Minister Talma en de Tweede Kamer zijn toch geen revolutionairen niets wil weten, dat zij feitelijk vijandig staat tegenover alle sociale maatregelen, dan teekent de Eerste Kamer, onverschillig of zij een linksche dan wel een rechtsche meerderheid bezit, haar eigen vonnis. Wij halen deze woorden aan, zonder ze daarom in alle deelen voor onze rekening te willen nemen. Dat afschaffen van de Eerste Kamer, daargelaten of daar eene meer derheid voor te vinden zou zijn, is ons kras genoeg. Wij zouden, het lichaam willen hervormen, en al dadelijk daarmee willen beginnen, om ze rechtstreeks door de kie zers te laten kiezen, zij het dan misschien ook uit een beperkter aantal kiezers, dan dat waardoor de Tweede Kamer wordt afge vaardigd. De trapsgewijze verkiezing der Eerste Kamer hield haar buiten allen volks invloed, en dit kwaad heeft zich bitter ge wroken, deze tak van vertegenwoordiging mist elk direct contact met het volk en staat geheel buiten het volk. Het lust ons niet in critiek te treden over sommige redevoeringen in de Eerste Kamer, zoowel van Links als van Rechts tegen de Arbeidswet gehouden. Daarvan kan men met recht zeggen, dat er niets nieuws onder de zon is. Er zijn nu een maal kringen waarin iedere bepaling, die de arbeider ietwat menschwaardiger bestaan ver schaft, beschouwd wordt als het begin van revolutie. Dat wordt dan wel niet in ronde woorden gezegd, en men vergenoegt zich voorbands met te beweren, dat het bedrijf al die wet telijke beperkingen niet dragen kan. Dat arme bedrijf! Toen in 1874 de wet op den kinderarbeid van Mr. S. van Houten kwam, die aan kinderen beneden twaalf jaar den arbeid verbood, werd dit door sommigen den ondergang van het be drijf genoemd. Toen in 1889 bij de wet Ruys de Beerenbrouck de vrouwenarbeid werd beperkt, en voor 's nachts geheel verboden, waren de jammerklachten uit dezelfde monden hartverscheurend. En nu in 1911 de Hr. Talma met hulp der Tweede Kamer, die verder ging dan hij, eenige bescheiden ver beteringen in de bestaande Arbeidswet bracht, scheen het einde der industrie volgens dezelfde klagers nabij. En toch heeft diezelfde in dustrie in den jare 1911 het tot een bloei gebracht, waarvan men noch in 1874 noch in 1889 zou hebben durven droomendat bedrijf is er beter op geworden. Wat niets heeft, dat iemand behoeft te verbazen. Want al moge het den schijn hebben, dat het be drijf gediend zou kunnen zijn met de goed- koope arbeidskracht van kinderen of stum pers van vrouwen, van wie de fabriek moeders maakt van lichamelijk minderwaardigen, of met mannen, waaruit door overmatigen arbeids duur alle energie weggaat, dat is alles maar schijn. En wie doordenkt zal begrijpen, dat onze industrie slechts gebaat kan zijn door gezonde, lichamelijk en geestelijk gezonde arbeiders, mentes sanï in corporibus sanis. Maar het conservatisme keek, kijkt en zal nooit verder kijken dan zijn neus lang is. wet werd verworpen, die Ongevallenwet die met groote meerderheid van Links en Rechts in de Tweede Kamer was aangenomen. En dat inzicht is er niet op verbeterd, doordat de toenmalige Regeering en de toenmalige Tweede Kamer voor de Eerste Kamer heb ben gebogen. Er is een tweede editie Onge vallenwet ingediend, waarin aan het hoofd bezwaar door de Eerste Kamer tegen de wet te berde gebracht, werd tegemoet gekomen. We maken daarvan noch aan de Regeering noch aan de Kamer van toen een verwijt; het werd gedaan in het welbegrepen belang van den arbeidermaar de historie heeft niet gediend om de Eerste Kamer het juiste inzicht te geven in hare positie, wat toch wel noodig was, zooals uit den verderen loop onzer politieke historie is gebleken. Inconstitutioneel van de begrooting dat in de tweede Kamer deze begrooting na den bekenden hevigen strijd was aange nomen, eigenlijk nog niet eens definitief, om het zoo eens te noemen, maar onder voorwaarde, dat de Minister de maatregelen, die hij van zins was te nemen tot inkrim ping van het blijvend gedeelte, zou staken, als hem daarvan nadeelige gevolgen bleken, en tevens dat aan de Kamer uiterlijk op 1 April daaraanvolgende kennis zou gegeven worden van alle genomen maatregelen, komt de Eerste Kamer net alsof deze zaak geene voorhistorie had en snijdt Minister Staal den levensdraad af, daarmee tegelijk een poli tiek conflict uitlokkend, waarvan de logische oplossing bij voorbaat was afgesneden een ministerie Mr. S. van HoutenMr. P. C. 't Hooft zou toch geene levensvatbaarheid hebben bezeten. En het zondenregister is daarmee niet volde Eerste Kamer heeft den politieken dood van den Hr. Nelissen op hare reke ning ze heeft met eene coalitie-meerderheid van 32 tegen 18 hare Regeering het pleizier aangedaan van één harer bekwaamste leden omver te werpen, en dat ook alweer op een wetsontwerp, dat in de Tweede Kamer door samenwerking van Links en Rechts was aan genomen. Dit alles lijkt ons heel beden kelijk, en wij vinden het een hoogst gevaar lijk spel, dat de Eerste Kamer speelt. Het zal niet bijdragen tot de overtuiging, dat het wenschelijk is dit instituut te handha ven, en dat wil wat zeggen in een tijd, dat de Grondwetsherziening, al mag ze misschien niet onder dit ministerie tot stand komen, toch op de tafel der natie ligt, om eene geijkte uitdrukking te bezigen. van het Tarief het leeuwen- hare sociale wetten en welke sociale wetten door den kleinen betalen. Maar toch het conservatisme is niet geheel tevreden, en dat kan ook niet,- waar de Christelijke kleine luiden van Cal- vanistischen en Roomschen huize toch niet geheel kunnen worden afgescheepten het ministerie staat voor de uiterst moeilijke puzzle in 1913 bij de conservatieven den indruk te vestigen, dat er heel weinig op sociaal gebied verricht is, en tegelijk Patri monium en Roomsch-Katholieken Volksbond in den waan te brengen dat wat er tot stand gekomen is, als er iets tot stand komt nog al veel is. Voorwaar geene be- nijdenswaardige taak. Het huis was afgebrand, moest worden opgebouwd. Heeren aannemers werden uitgenoodigd kennis te nemen van het plan van opbouw en daarna en daarnaar hunne offerten van aanneming in te zenden. Juist zooals ’t behoort, al wat gegadigden. Zij namen het terrein in oogenschouw, bezagen wat er van de brandresten nog te gebruiken was, en zetten zich toen neer om te becijferen. Passen en meten, raadplegen van prijscouranten, uitrekenen van loonen, verzekering, ja wat niet al. U moet maar eens gaan vragen of het niet een heel werk is zoo’n bestek na en uit te rekenen, ’t Moet alles op't nippertje, vanwege de concurrentie, ziet U. En dan gaat zoo’n inschrijvings- biljet naar den aanbesteder of zijn zaakge lastigde. Juist zooals ’t behoort. Op den bepaalden tijd was het „opening der briefjes”. De verschillende timmerbazen, inschrijvers, compareerden ter bijeenkomst. Dat was ’n plechtig oogenblik. De princi paal en zijn architect zaten aan ’n apart tafeltje, de belangstellenden hier en daar. Men begint. Allen zitten met het potlood klaar om de verschillende bedragen te kunnen noteeren. f 11772 was de hoogste, f 9175 de laagste aannemingssom. De laatste offerte was ge loof ik van een aannemer uit Bolsward. Eenige consternatie aan ’t aparte tafeltje, zichtbaar en merkbaar. Over ’n half uur zullen we den uitslag bekend maken, wordt gezegd. J uist zooals ’t behoort. Maar een der h.h. belangstellenden verzoekt opgave van het bedrag der begrooting, opgemaakt door den architect van den aanbesteder. Dit ging niet van ’n leien dakje, ’t Zat in ’s architecten jaszak, ’t Is toch gemakkelijk genoeg om ’t daaruit te halen. „’t Aparte tafeltje” verwijdert zich voor ’n conferentie. Spanning onder de timmer- patroons. „’t Apartetafeltje” komt weer binnen. De principaal heeft ’n couvert, haalt zijn zakmes te voorschijn en opent de enveloppe. „Der hawwe wy de pop, sei pestoarske, en hja helle de kat ut’e tsjerne”. „De tsjerne” was hier de enveloppe, de inliggende brief de kat. Bij voorlezing van de begrooting blijkt, dat deze is vastgesteld door den architect op f 7800, dus was die nog f 1375 beneden de aanbieding van den laagsten inschrijver. Die dit snapt in dezen tijd van duurte en concurrentie die zegge het maar, ’t Is ’n feit dat alle de twaalf timmerbazen zeer ver ontwaardigd huiswaarts keerden en niet ver zuimden bet feit wereldkundig te maken. 't Is gebeurd op ’n dorp in Friesland. Als eenige nadere aanduiding vermelden wij r diter is daar geen dokter, geen dominé, geen notaris en geen bizondere school. Wie weet het nu Ws. Bolswardsdie Courant

Bolswards Nieuwsblad nl | 1911 | | pagina 1