Nieuws- eu Advertentieblad Bols ward en Wonseradeel. Zondag 22 October. lp w 1911. Verschijnt Donderdags en Zondags. 50ste Jaargang. No. 85. Uit de Raadszaal. VOOR Afzonderlijke mooi zijn, dat aan- een per Dialce- demping Burgem. Vergadering op Donderdag 19 October 1911. Weths. zullen deze verzoeken den Raad van advies dienen, er nog ingekomen een dank- i den stadstuinman voor zijne en de verhooging zijner jaar- ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. van invloed heden geheel verslaggevers blijk van ver algemeen N u geeft ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. de heer Terhenne ver tegen, de Voorzitter merkt kasverificatie over een leien dakje, er ook maar wat gen, o.a. dat geregeld behoort te zijn de bezoldiging der bedienden, en een voorzorgs maatregel tegen panden uit besmette woningen, terwijl mede een paar, redactiewijzigingen worden aangegeven. B. en W. hebben de verordening gewijzigd en aangevuld met de bepaling, dat uit huizen waar besmettelijke ziekte heerscht, geen panden worden aangenomen, en ook vermeld dat de jaarwedde van den directeur f 500 bedraagt, en tevens een paar woordjes zooals dat verlangd werd, gewijzigd. Deze veranderingen werden met algemeene (12) stemmen goedgekeurd. De heer Eisma die juist vóór deze stemming binnen kwam, onthield zich. 4. Behandeling van het adres van nen der Herv. Kerk, betreffende Looiersgracht, met advies van en Weths. Burg, en Wethouders betuigen advies dat zij zich volkomen vereenigen met de mededeeling van den Voorzitter in deze zaak in de vorige vergadering gedaan. Er is nog geen definitieve beslissing genomen, ofschoon Diakenen door’t per abuis bijgevoegde rapport zulks konden deuken. Evenwel is hun ter kennis gebracht dat er nog geen beslissing was genomen door B. en W. en deze stellen daarom voor dat B. en W. eerst na een nader onderzoek in deze zaak zullen beslissen hoe met die haven gehandeld zal worden. De heer Vis kan zich met het slot van ’t advies vereenigen, en als met dit adres op gewone wijze was gehandeld, zou de zaak niet dit beloop genomen hebben. Voorheen was de zaak in handen van B. en W. en de zaak is zoo getraineerd, dat Diakenen, die het rapport hadden ingezien, wel moesten denken, dat er niets zou gedaan worden. Dezen drogen zomer kon men er een oordeel over vormen, sedert Mei hangt deze zaak al. Spr. hoopt dat B. en W. nu ook met be kwamen spoed zullen komen met hun voor stellen in dezen. De heer Eisma hoopt ook op dien bekwa men spoed, en als dat werkelijk de bedoeling is, dan kan hij zich er mee vereenigen om de zaak zelf nu nog te laten rusten, want hij stemt toe, dat aan B. en W. de zaak der volksgezondheid is opgedragen. De Voorzitter meent uit de woorden der beide sprekers te kunnen verstaan, dat zij beter op de hoogte van de meening der adressanten zijn dan B. en W. Dezen achten hun houding in dezen geheel ad rem. De heer Eisma heeft gehoord, dat er al een paar jaar geleden ook op verbetering van den toestand is aangedrongen, maar diakenen zijn nu toevallig aan de weet ge komen met het rapport. Met algemeene stemmen wordt besloten overeenkomstig het advies.. 5. Behandeling van de adressen, omtrent den toestand van het Hengstepad, met advies van Burgem. en Weths. In het vroeger uitgebracht advies stellen B. en W. voor, het plein te verbeteren door besinteling. De heer Boersma vindt haast geen onge lukkiger denkbeeld dan op dit plein besinte ling aan te brengen. Hij ziet er in dat men de jeugd daarmee de projectielen verschaft om er rechts en links mee te gooien. Ofschoon dit plein het eenige is dat nog baten afwerpt voor de gemeentekas, wordt het toch altoos stiefmoederlijk behandeld. Bij droogte is 't in stofwolken gehuld, in natte tijden is het een moeras, dat herinnert Spreker zich nog van 1891 toen er bloemen-tentoonstelling werd gehouden. Wijl de bevloering ruim f 2400 moet kosten, wenscht hij het in 2 of 3 jaren uit te voeren, want het dient aan de eischen van een goed plein te voldoen. De heer v. d. Klei meent ook dat het plein met besinteling minder wordt, maar hij vindt evenwel dat de kermis er evengoed kan gehouden worden als er bestrating is. Dat geschiedt in Sneek en Leeuwarden ook op bevloerde pleinen. Hij kan met den heer Boersma meegaan om, wegens de hooge kosten, het werk over 2 of 3 jaren te ver- deelen. De heer Kramer betuigt dat ook B. enW. zeer gaarne het plein willen verbeteren maar als er bestrating komt, zullen de zware wagens van de stoomcaroussel die vernielen, dat ziet men reeds aan de paden- die er nu Twaalf punten op de agenda, en ’t laatste daarvan de behandeling der gemeente- begrooting, dat belooft wat voor vanavond, met deze gedachte gingen wij heden naar ’t raadhuis. Een uur vroeger dan in den ge wonen regel begon het al, daarin lag al reeds opgesloten dat er wat te doen zou komen, en de verwachting is niet teleurgesteld. Juist één uur in den nacht was de ver gadering afgeloopen van zes uur af wel een heele zit. Kwam het andere jaren vaak voor, dat bij de behandeling der begrooting eenig publiek aanwezig was, deze keer was geen enkele uit de burgerij zoo nieuwsgierig want gebrek aan belangstelling mag men ’t zeer zeker niet noemen om eens te komen luisteren. Wij denken haast, dat het 11 tal punten dat de begrooting voorafging, de burgers zal hebben afgeschrikt, misschien ook dat het concert in de groote kerk en de vergadering voor Staatspensionneering die gelijktijdig gehouden zijn, waren, maar wij waren „onder ons eigen”, en de kunnen ’t zich zeker als een trouwen aanrekenen, dat men zoo op hun verslagen wil afgaan, dit geschonken vertrouwen eigenlijk zoowat de verplichting om nauwkeurig en getrouw alles weer te geven wat er be- en verhandeld werd, doch de plaatsruimte in ons blad, en de beschikbare tijd voor 't uitwerken en zetten van zulk een uitgebreide copie ont breken, vandaar dat wij ons moeten bepalen tot een soort overzicht. Denkelijk zou een zoo wijdloopig verslag ook meoig lezer af schrikken, voor dezulken is de beknoptere vorm dan misschien nog een weldaad. Als onze Raad op de 2e Kamer gaat gelijken, gevoelt men ook de behoefte om te hebben een verkort verslag gelijk dat in Den Haag ook wordt gegeven. Eerstens dient meegedeeld te worden, dat alle leden present waren, en dat de Voorzitter voorstelde de lezing der notulen aan te houden, wijl de Secretaris verhinderd was de vergadering bij te wonen. Dit te zeggen het verdagen der notulen wordt goed gekeurd. Als „Ingekomen stukken” waren er wel drie verzoeken van pachters om weer onderhands te mogen inhuren. De vorige keer waren er ook reeds een tweetal, zoodat publieke verpachting bij de betrokkenen niet erg gewenscht schijnt te zijn. Nu hadden wij verzoeken van W. F. Buding te Parrega, die zijn brug voor f 456 graag weer 3 jaren wil houden. R. K. Groeneveld te Nijezijl, die perceel hooiland aldaar voor f 60 jaar wenscht en Jobs, van der Weide die de brug bij Tjerkwerd (2e tille) voor f 18:0 per jaar graag 3 jaren wil pachten. Burg, en overwegen en Dan was i betuiging van herbenoeming wedde. Dit schrijven werd voor kennisgeving aan genomen, en hiermede waren wij gevorderd tot de PUNTEN VAN BEHANDELING. Dat schoot dus al aardig op, de eerste 3 punten gingen ook van maar toen was de vaart glad uit. 1. Procesverbaal van het '6de kwartaal 1911. Voor de leden van den Raad ter inzage. 2. Aanbieding en vaststelling van de school- geldkohieren over hel 6de kwartaal 1911. De kohieren bedragen voor school no. 1 f 301.05 en voor de school voor m. u. 1. o. f 116.25. Zonder hoofdel. stemming alzoo vastgesteld en invorderbaar verklaard. 3. Voorstel van Burgem. en Weths. tot nadere wijziging van het Reglement op de gemeentelijke Bank van Leening. Van Ged. Staten is het reglement op het beheer van de Gemeentelijke Bank van Lee ning terug ontvangen, met enkele bemerkin- in hun zijn gelegd. En in Sneek en Leeuwarden lijdt de bestrating er ook wel degelijk onder. Dan komt er ook bij dat als ’t plein bevloerd wordt, het geregeld gereinigd moet worden, wat ook de gemeente op kosten zou voeren. De heer Eerdmans meent dat het Zaailand te Leeuwarden er wel goed uitziet, de ver nieling van dat plein is hem nooit opge vallen, en de reiniging die zal wel wat mee vallen. Hij vindt dat dit plein er zoo niet mag heenliggen. Reeds in 1908 is door den heer Oosterbaan ook in dien zin gesproken, toen hij wees op de nette gebouwen er om heen. De heer Praamsma heeft met eenige be vreemding kennis genomen van dit advies. Hij heeft deze week in Groningen op de Groote Markt gezien, dat daar een circus was geplaatst, en daarvan zijn de wagens nog veel zwaarder. Besinteling acht hij ook ongeschikt, daar door ontstaat verstopping van de goten. Omdat f 2500 ook hem wel wat een hooge som is, ziet hij naar een goedkooper oplos sing en het behoeft ook niet van 't aller beste te zijn, misschien komen hier en daar wel steenen uit, die hier nog gebruikt kun nen worden. Op de Stadsstreng is soms heel wat voorraad. Op die wijze kan in een jaar of drie heel wat opgeknapt worden. Vooraan een breede strook nieuwe steenen en verderop wat minder soort. De heer Oosterbaan vindt, dat deze plek zich juist eigent voor plantsoen en daarvoor wil hij het graag reserveeren. Als plannen van uitbreiding der stad komen, zou men daarbij ook een kermisterrein open kunnen houden, en dan moest dit Hengstepad al plantsoen worden. De heer Keikes wil de motieven buiten beschouwing laten,* maar vraagt of de om wonenden als meest belanghebbenden, ook niet kunnen bijdragen in de kosten. Dat is onlangs op den Sneekerweg ook zoo be paald, een zeker procent kon als bijdrage gevorderd worden. De heer Boersma merkt den heer Kramer op, dat er in Heerenveen eens een groot paardenspel was, maar dat dit de straten moest herstellen, dat zou ook hier aan de stoomcaroussel’ opgelegd knnnen worden. De heer Eisma heeft bezoek van enkele omwonenden gehad om medewerking te ver zoeken voor hun adres, doch nu dit f 2500 moet kosten, vindt hij dat „de bruine dat niet kan trekken”. Hij wil dus zijn stem niet onthouden aan 't voorstel B. en W., maar ’t beeft toch ook niet zijn sympathie, en hij zou wel willen dat het aangehouden werd om de mogelijkheid te zoeken, of er niet een goedkoopere weg is te vinden. De heer v. d. Meer merkt op, dat allen het er over eens zijn, dat hier geen ideale toestand heerscht, maar zulk een groot offer voor betrekkelijk weinig omwonenden, daar vonden B. en W. geen vrijheid voor. Door de afvoerkanalen aan te brengen is het plein reeds veel verbeterd en de besinteling wordt bij het aanbrengen vastgestampt, zoodat het zelfs de jeugd te machtig is, daar projectielen uit te balen. -Om er plantsoen te hebben zou maar de schooljeugd is daarvoor ook een bezwaar; B. en W. hebben een nieuwe wijze van verharding besproken, maar van deskun dige zijde is dat afgeraden. Om van de eigenaars der zware wagens vergoeding te vragen, ja, dat is ook hier wel gedaan, o.a. op de Koemarkt, maar als dat voor de kermis- gelegenheden in de voorwaarden staat, zal het op de inschrijving invloed uitoefenen, zoodat toch de gemeente het moet belijden. B. en W. blijven dan ook bij hun voorstel. De heer Kramer geeft inlichting over de bestrating vóór de kerk, die is door de ver- eeniging betaald, en het schuine pad is voor de helft door de gemeente betaald. De heer Lunter verklaart zich tegen het voorstel Boersma om tot bevloering over te gaan. Ook de heer Vis ziet in een oordeel kundige besinteling wel eenige baat. De afwatering is al reeds veel beter dan voorheen, en hij wil graag het plein be schikbaar houden voor het idéé Oosterbaan, n.l. er plantsoen te hebben, ’t zij dan dat de kermis verplaatst wordt of haar eigen dood sterft. Als het eenmaal bevloerd is, vreest hij dat het nooit weer beplant wordt. De heer Eerdmans wil ’t voorstel Boersma ondersteunen, 't Blijkt, allen willen wel verbetering, en ’t bezwaar dat de kermis er moet zijn, kan ondervangen worden door de stoomcaroussel bij de Blauwpoorten de schouw burg op ’t eind van’t Schildwijk te plaatsen, waarbij de heer Vis onderbreekt, of men de kermis dan maar niet buiten de poort kan plaatsen, op 't grasveld buiten de Blauw poort bijv., doch de heer Eerdmans vindt zulks niet noodig. Hij wil den toestand van ’t Hengstepad verbeteren en deelt mee, hoe hij eens gezien heeft, hoe het portaal van het postkantoor door de jeugd vol vuil was geworpen van ’t Hengstepad afkomstig. Hij acht verbetering hoog noodig. ’t Voorstel Boersma wordt verworpen met 7 tegen 6 stemmen. Voor de heeren Boersma, Eerdmans, Van Randen, v. d. Klei, Eisma en Praamsma. De heer Eisma doet nu ’t voorstel, B. en W. op te dragen, de zaak nog eens nader onder de oogen te zien en dan te trachten op een goedkoopere wijze als zooeven be doeld werd, tot verharding te geraken. Na heel wat bespreking dient de heer Oosterbaan hierop een amendement in, om dan ook rekening te houden met plantsoenaanleg. De heer Vis ondersteunt het amendement, en toen dit in stemming kwam, staakten de stemmen, 6 voor en 6 tegen, want de heer Kramer hield zich buiten stemming. Voor de heeren Lunter, Keikes, Eerdmans, Vis, Oosterbaan en Terhenne. De zaak werd dus uitgesteld, maar toen ’t volgende punt was afgehandeld, deelde de Voorzitter mee, dat het amendement vervallen was omdat de vergadering voltallig was. Het voorstel Eisma kwam dus heden weer op ’t tapijt en klaarde zich er op dat bij B. en W. reeds de gedachte voorzit om verbetering aan te brengen, ’t Is er niet om te doen om de zaak van de baan te schuiven, zoodat men evengoed het voorstel B. en W. kan aannemen. De heer Eisma vond ook, dat het dan op ’t zelfde neer komt, waarop het voorstel B. en W. met algemeene stemmen wordt aangenomen. 6. Behandeling van het adres van de Tim- merheden-Patroons-Vereeniging, inzake bestra ting, met het advies van Burgem. en Weths. Ook over dit punt waaide heel wat stof op. De heer Praamsma betoogde uitvoerig dat de becijfering der timmerlieden juist was, dat de niet-gunning eigenlijk op een ver gissing berust, want dat de architect ook een hooger cijfer in de begrooting had doen opnemen. B. en W. gaan in dezen vrij uit vindt hij, maar de architect had zijn fout moeten erkennen, doch tracht nu door be cijfering aan te toonen dat het voor de ge meente voordeelig is geweest het in eigen beheer ait te voeren. Er is hierbij niet ge rekend op ’t stadstoezicht, ongevallenwet enz. en hij betreurt het, dat het werk niet gegund is. Hij heeft een motie opgemaakt luidende. „De raad der Gemeente Bolsward, „gehoord de discussie inzake de oorzaak van „het niet gunnen van een gemeentewerk, be- „strating, op 21 Juni j.l. aan den laagsten „inschrijver, concludeert dat tengevolge fou tieve begrooting het werk ten onrechte „niet is gegund, dat evenwel B. en W. in „dezen vrij uitgaan, dat de ingeschreven som „f 845 absoluut niet te hoog was, betreurt „het helaas voorgevallen feit, en gaat over „tot de orde van den dag.” De Voorzitter merkt op, dat de heer Praamsma zijn meening in die motie kan neerleggen, maar ’t is niet de meening van B. en W. en hij ontraadt die motie. De heer Terhenne heeft na inzage der becijfering toch wel dezelfde conclusie als de heer Praamsma en hij vindt dat de in gezetenen niet mogen benadeeld worden door dergelijke handelwijze. De heer Oosterbaan vindt de becijfering van den architect dat de gemeente er toch nog een veertig gulden voordeel bij heeft gehad al te bespottelijk, hoewel hij toch tot de motie niet kan meewerken. De heer Eerdmans merkt op besteding steeds door den raad is voorgestaan en zoomin mogelijk eigen beheer. De archi tect had op zijn vergissing dienen te wijzen, en de paar centen die nu minder zijn uit gegeven, gaan ten koste der burgerij. De motie-Praamsma vind ik echter niet goed, een afstraffing is niet meer noodig. Bolswardsche Courant a- 10. 20. 30.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1911 | | pagina 1