lieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. Donderdag 26 October. 50ste Jaargang. Verscliijnt Donderdags en Zondags. No. 86. 1911. „Wasschen is goed, baden is beter, zwemmen het best”. RAADSOVERZICHT. I BINNENLAND. I f INGEZONDEN. VOOR Afzonderlijke gestelHoe wordt ellendig 1 van 1 5 11 1 van ’s avonds 6 de agenda af te ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. de warmte binnen te van de huid bewaart rbeumatische aan- In de Maandag gehouden vergadering van notarissen in het arrondissement Heeren- veen is tot candidaat voor het lidmaatschap in de Kamer van Toezicht over de notarissen en candidaat-notarissen voor de arrondisse menten Leeuwarden en Heerenveen gekozen de heer S. van der Burg, notaris te Makkum, plaatsvervangend lid in die Kamer, en zulks (Builen verantwoordelijkheid der Redactie}. vorderen meer gezondheid en onze huid. genot van een zindelijk lichaam gaan waar- deeren, zal spoedig begrijpen, dat reinheid in ’t algemeen bijdraagt tot grooter levens genot. Wie des zomers zwemt, zal in den winter niet willen vervuilen en zoo wordt door ’t zwemmen Welk een zwemmen op ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad ie telefoniech aangeeloten onder No. 4. Bolsward, 25 October 1911. Mijnheer de Redacteur Wil U zoo goed zijn deze weinige regelen te plaatsen in uw blad, verschijnende 25 October, bij voorbaat onzen dank. In navolging van andere plaatsen kunnen ook wij van uit onze woonplaats mededeelen, dat onze Firma de Groot Eerdmans hun gehuwde knechten door de stijging der levens behoeften, over de* maanden November, December, Januari en Februari den persoon 50 cents meer in de week zal uitbetalen.- Dat hun voorbeeld navolging zal vinden, is onze wensch. De Gehuwde Knechten. van het Hengstepad blijft ze is. Doordat een der stemming onthield' en de laten gezegd zwemmen”. In vele steden hebben gelukkig de autoriteiten de wenschelijkheid, neen de dringende noodzakelijkheid, de plicht gevoeld, de zwemkunst met al de haar ten dienste staande middelen te bevorderen. Ze hebben ingezien dat het van groot belang is, dat onze meisjes en jongens leeren zwemmen voor hun lichamelijk heil, voor hun karakter, ja dat ’t gansche volk er mee gebaat zal zijn. Moge ook deze overtuiging levendig worden bij onze autoriteiten en mogen ze bereid gevonden worden de helpende hand uit te 'steken, nu van particuliere zijde een krachtig initiatief uitgaat. Reeds meer dan 160 hoofden van huisgezinnen hebben zich als lid opgegeven, reeds mogen wij op den steun rekenen van de Directie der fabriek „Hollandia”. Ook nu weer hebben heeren Weesvoogden onmiddellijk blijk gegeven van hunne sym pathie. Zooals telkens in den loop derjaren is gebleken, vindt men in dit college een ruimen blik en een welwillend streven om te komen tot een krachtig en flink jong Bolsward, moge het ijzer gesmeed worden, nu het heet is! Laat ik besluiten met deze zinnen uit ’t jaarboekje der zwemvereeniging „Het IJ”. „Zwemmen geeft kracht, geeft opgewekt heid, geeft zelfvertrouwen; zwemmen behoedt tegen verdrinken, behoedt tegen ziekten, behoedt tegen verveling. Zwemmen weert alcohol verbruik, weert nicotine misbruik, weert maffe denkbeelden. Zwemmen is een hefboom tot krachtig- en weerbaarmaking van een volk”. H. BEEKHUIS. ’t wasschen en baden bevorderd, krachtige prikkel oefent ’t den eetlust uit, welk een kalmeerende invloed heeft ’t op ons zenuw- een gezonde nachtrust, met verkwikkenden slaap, er door bevorderd 1 Waar vindt men beter kweekplaats van moed en tegenwoordigheid van geest, van vol harding en zelfvertrouwen? Hoevele menschenlevens zouden niet jaarlijks worden gespaard, hoeveel onnoemelijk leed zou niet worden voorkomen, indien ieder in zijn jeugd gelegenheid werd gegeven om het zwemmen te leeren Als straks de winter invalt, leest men dagelijks gevallen van ver drinken; hoezeer zouden deze beperkt worden door een algemeene verbreiding der zwem kunst. Nu wordt door dit verzuim het eigen leven naast dat van anderen in gevaar gebracht. Een Grieksch spreekwoord zegt: „Iedere Griek moet kunnen lezen en zwemmen”; we trachten, dat later kan worden „Iedere Nederlander kèn lezen en Bij allen is zeker de hooggeroemde Hollandsche zindelijkheid bekend. Haar karakter is kort en krachtig weer te geven in deze rijmwoorden „van buiten blinken van binnen stinken”. Ieder kent wel de verhalen, die hierover de rondte doen en ieder geneesheer kan u bevestigen, dat ze historisch zijn. De juffrouw, die haar pijnlijken linkervoet, schoon-gewasschen, aan den dokter laat zien, maar bezwaar maakt ook de andere te ont- blooten, omdatze er niet op gerekend heeft Wie uwer kent niet het verhaal van den Brabantschen notaris, die negers had gezien, en hun kleur niet beter kon beschrijven dan op deze wijze „zoo zwart als mijne voeten”. Wie uwer heeft nooit gehoord van 't vest, dat door een jongentje bij ’t baden verloren was: „je doet het nooit weer” hadden vader en moeder gezegd; maar, toen hij een volgend jaar toch de lust niet langer kon weerstaan, vond hij zijn vest onder zijn hemd terug! „Grapjes”, zult gij zeggen, maar de achtergrond is helaas slechts al te waar; er heerscht bij zeer velen een onbeschrijfelijke vuilheid der huid. Dat een goed verzorgde huid ons beste kleedingstuk is, wil men niet begrijpen. In plaats van die huid te versterken en zich daardoor tegen warmte en koude beter te leeren beschutten, wordt er een bijna on telbaar aantal geheel onnoodige kleding stukken over aangetrokken. „Zeg me, hoeveel lagen kleedingstukken ge draagt, en ik zal u zeggen, hoe dik uw vuillaag is”, heeft eens iemand gesproken en helaas, het is maar al te waar! Wilt ge dan niet om uwe gezondheid uw huid rein houden, doe het dan om uwe uitgaven voor onderkleeding belangrijk kleiner te doen worden. Misschien weegt dit argument bij velen nog meer dan ’t eerste. Van het grootste belang is de oefening der huidspier, want juist door geregelde oefening wordt ze evenals iedere andere spier sterk en geschikt tot snelle en doel treffende arbeid. De huidspier moet snel, zoowel plaatselijk als over ’t geheele lichaam, de huidporiën, veiligheidskleppen zou men ze kunnen noemen, kunnen sluiten en openen. Hebben wij ’t warm, dan gaan die kleppen open, en laten het overtollige water (zweet) en de gassen ontsnappen; komen we ineen koude omgeving, dan worden de poriën dicht getrokken, om houden. Deze werking ons voor kouvatten, doeningen enz. Zij maakt ook, dat onze lichaams temperatuur dezelfde blijft, waar we ons ook bevinden, hetzij in ’t hooge Noorden, hetzij in de keerkringen; of men zware arbeid verricht of kalm uitrust, ons bloed houdt dezelfde warmte. De krachtige gezonde huid beveiligt ons tegen de schadelijke invloeden van ’t weer. De huid wordt geoefend door haar telkens aan verschillende temperaturen bloot te stellen en sterk gemaakt door haar rein te houden. Door geregelde afwasschingen kan dit ge schieden, door het nemen van kuipbaden kan zeker een groote reinheid worden verkregen, maar bij ’t zwemmen vereenigt men boven genoemde reinheid en oefening der huid, met de beste gymnastiek, die er te verkrijgen is. Het zwemmen brengt mee een oefening van al de groote spiergroepen, van armen, borst, buik en beenen. Daarbij heeft die oefening plaats in de frisscbe buitenlucht, die door geen stof der wegen verontreinigd wordt. Telkens moet men diep ademhalen en de longen worden geheel gevuld met gezondmakende reine lucht. Het lucht- en lichtbad, met de beweging in ’t water, be- dan eenig ander bad de 't weerstandsvermogen van Hoe beknopt ditmaal onze verslaggever het raadsverslag schreef, toch was het een stuk werk om het te doorworstelen. Bij het nagaan der punten kwam reeds onze verzuchting, hoe zullen onze vroede mannen daar in één avond doorkomen. Het menu bevatte te veel gerechten en het was raadzaam geweest om na de be handeling der gewone punten te eindigen en een frisschen avond te nemen voor de be- grooting. Het was nu een zitting tot ’s nachts 1 uur om handelen en wij bewonderen het volhardings vermogen onzer raadsleden om 7 uren aan één stuk te vergaderen. Dat eischt meer dan gewone inspanning, is erg afmattend en bevordert geen nauwkeurige behandeling. Wordt het nachtwerk, dan gaat de lust er af, terwijl het behandelen der begrooting juist het gewichtigste moment is in den raad. Er is weer eindeloos veel gepraat, of het reglement van orde ditmaal in werking was, moet nog blijken uit het officieele verslag, waarin alle namen der sprekers zullen prijken. Het adres van heeren Diakenen kwam nu tot afdoening, ’t werd voor kennisgeving aangenomen en ’t is een storm in een glas water geweest. Het per abuis bijgevoegde rapport van den architect was de oorzaak van het adres. Kleine oorzaken dus groote gevolgen, ofschoon de zaak zelf er nog niet door gebaat is. De bevloering voorloopig zooals leden zich van vergadering voltallig was, werd een voorstel om tot een goedkoopere bestrating te komen, verworpen. Zich buiten stemming houden kan soms vreemde gevolgen hebben. Ons inziens be hoort elk aanwezig lid zijn stem uit te bren gen, wie liever vrij wil blijven bij eene stemming, zou de vergadering even kunnen verlaten, dat geeft een zuiverder stemming. Het idéé van een der leden om op eiken hoek der stad een kermisvermakelijkheid te plaatsen en daardoor het Hengstepad een andere bestemming te kunnen geven, lacht ons niet toe. Geen echte kermisvierder zal het in zijn hoofd krijgen om het eigenlijke kermis terrein te doen vervallen en op eiken uit hoek wat te plaatsen. De pachtsommen zouden dan wel gauw dalen en onze ge meentekas kan die gelden van het kermis terrein best gebruiken. De motie omtrent de niet gunning der aanbestede bestrating, vond, hoe breed ook opgezet, geen steun bij de leden. Het doel der Patroonsvereeniging om te wijzen op het ongemotiveerde om het werk niet te gunnen aan den laagsten inschrijver, is dunkt ons wel bereikt en een volgenden keer zal er wel met hunne wenschen rekening worden gehouden. Van een extra aflossing van f 1500 van de schuld der Gasfabriek komt niets. Deze som valt dus ten goede aan de gemeentekas. Wel voerden B. en W. en de Gascommissie aan, dat de mindere inventariswaarde deze extra aflossing alleszins wettigde, maar blijk baar rekende de groote meerderheid van den raad er op, dat met de bestaande gasprijzen, de fabriek een rooskleurige toekomst tege moet gaat. Levering van gas is eene ge dwongen nering, het aantal gasgebruikers neemt geregeld toe, zoodat de fabriek die f 1500 wel kan missen. Dat is dunkt ons zoo ongeveer de gedachtengang geweest bij de beslissing. Zoolang in afwijking van vele plaatsen een zelfde prijs wordt berekend voor lichtgas en voor gas dienende voor verwar ming en drijfkracht zal de fabriek wel flinke saldo’s overhouden. De kleine reductie voor drijfkracht welke nu wordt verleend, heeft weinig te beteekenen terwijl voor meterhuur een lief sommetje wordt betaald. De plantsoenwachter krijgt geen verhooging. Zijn jaarwedde bedraagt f 50. Waar het toezicht nog al tijd vordert, zal zijn uurloon wel niet in overeenstemming zijn met de tegenwoordige duurte van allerlei levens behoeften. De vereeniging het „Groene Kruis” was gelukkiger met hare aanvraag. Wel werd haar niet het volle gevraagde bedrag toe gestaan, maar toch is haar subsidie met f 50 verhoogd. Het idee, dat sommige stichtingen wel wat dieper in den zak mogen tasten voor deze zoo nuttige instelling, kunnen wij onderschrijven. En nu nog als nagerecht de begrooting. De pensioenregeling voor gemeente-ambte- naren is in aantocht, terwijl omtrent de aanvraag der Bouwvereeniging geen licht werd ontstoken. Zou aflossing van oude grond- en erf pachten der gemeente wel in ’t finantieel belang zijn De afkoopsommen zullen wel licht op ’t grootboek belegd moeten worden en dan slechts een kleine rente geven. Op de Vroedmanskamer komen nieuwe stoelen. Dat is geen weelde. De nu gebruikte hebben al menig geslacht tot zitplaats gediend. Misschien dat een museum van oudheden er op gesteld is. De schrijfmachine zal haar entree doen op de secretarie. Of daardoor aan drukloon veel bespaard zal worden, gelooven wij niet en er zal nog menig uurtje oefening noodig zijn, alvorens er sprake zal zijn van tijdsbesparing. Het voordeel is, naar ’t ons voorkomt, dus vrij wel denkbeeldig. Voor de gepensionneerde stads-werklieden zullen geen opvolgers benoemd worden. Een goede maatregel. Gewoonlijk komt het uit voeren van werken in eigen beheer schadelijk uit. Toen de kosten van het dempen van de Kampen, groot f 45,000, genoemd werden, zat de schrik er in. Voor reparatie van den wal bij het oude Israëlitische Kerkhof, be groot op f 165, was de raad niet te vinden. De toestand blijft daar dus even als ze was. De caricatuur troittoirband van deSneeker- naar de Blauwpoort, kwam ook ter sprake. Die verhoogde rollaag zal misschien de kleine steentjes wat beschermen, maar voor wande laars en fietsers is die verhooging een bron van voortdurende ergernis. De klacht van het dure onderhoud van gemeente-eigendommen, dateert niet van van daag of gisteren. Reeds jarenlang is hierop gewezen, maar zonder veel resultaat. Het is wel erg, dat van sommige perceelen, volgens de commissie de helft der huur aan onder houd weggaat. Het muziekkorps zal opnieuw f 100 extra ontvangen tot herstelling der uniformen. Voor de kleermakers valt er dus weer wat te verdienen. Bij het vaststellen der aflossing geldleeningen kwam de Gasfabriek nogmaals in bespreking. Het is een toer om de belangen der Gas fabriek en Gemeente tot één te brengen. De officiëele advertenties kregen nu een beurt. Waar Bolsward zich verheugen mag in vier Bladen, wilde een der leden ze ook alle begunstigen. Het stadsuurwerk schijnt beter op dreef te zullen komen. We hopen het van harte, maar mocht de stadsklok ons weer parten spelen, dan is er maar een afdoend middel, n.l. een betrouwbaar uurwerk er voor in de plaats te stellen. De fooienbus der Gemeente-reiniging kwam daarna in’t gedrang. Vroeger heette deze bus al eens de bedelnap en waarlijk het wordt tijd daarmede te breken. Wij gunnen gaarne ieder op. zijn tijd een fooitje, maar om een verklaard tegenstander der kermis een plei- zierige kermis te laten wenschen door een anti-kermisman, dat kan er niet op door. Het lid, dat hierover sprak, kreeg een berisping van een collega over het aan halen van een bijbelspreuk, waardoor zijns inziens Gods woord ter sprake gebracht werd. Het ligt dunkt ons meer op den weg den Voorzitter om een lid tot de orde te roepen, maar dit geschiedde niet, waarom die reprimande wel achterwege had kunnen blijven. De leiding der vergadering is toch aan den Voorzitter. De hoofdelijke omslag zal geen wijziging ondergaan. Wij hebben het voornaamste de revue laten passeeren en besluiten dit overzicht met den wensch om zoowel in ’t belang der raadsleden als der verslaggevers de agenda’s in de toekomst wat minder te overladen. Men kan van het goede ook te veel krijgen. Wie in een zweminrichting gaat zwemmen, zal zorgen voor nette onderkleeding, zal ’t Bolswardsclie Courant

Bolswards Nieuwsblad nl | 1911 | | pagina 1