lienws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. 1911. Versciiijnt Donderdags en Zondags. 50ste Jaargang. No. 88. Donderdag 2 November. UIT DE PERS. BINNENLAND. VOOR Afzonderlijke verlaging in aanmerking komen ijst er op, dat men thans in vermijden wat in de hand kan van waar en waar men Van hier drie naar ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. vergaderd, maar men nog niet den val naar een ons mededeelde, maken deze i tocht door een gedeelte van vertrokken gisteren-( Maandag-) ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. Wonseradeel, 30 Oct. Met het oog op den schaarschen hooioogst dacht men algemeen, dat de veehouders tegen den opstal tijd zich van een deel van hun vee zouden moeten ontdoen en dat tengevolge daarvan de prijzen van vee en vleesch aanmerkelijk zouden dalen, ’t Komt echter anders uit. Wie eenigszins kan, behoudt zijn vee en wat al van de hand wordt gedaan, brengt een hoogen prijs op. De kooplieden betalen gemiddeld f 220 a f 250 voor jonge beesten. De zuivel- prijzen toch zijn abnormaal hoog en men ver wacht, dat heta.s. voorjaar zeer zekergeen lager prijzen brengen zal. Dan zijn de beesten volkomen doorgeziekt en het buitenland heeft ons vee noodig. Dure tijden. In het propaganda-blaadje nr. 114 van z/het Vrije Ruilverkeer" wordt, sprekende over de dure tijden en de oorzaken daarvan, o.a. gezegd Wij mogen ons gelukkig achten, dat althans geen hooge inkomende rechten nog kunstmatig de prijsverhooging, door natuur lijke oorzaken ontstaan, komen verscherpen. In beschermende Staten zien wij naar lap middelen grijpen, die slechts de aandacht van de hoofdzaak kunnen afleiden. Plotselinge openzetting der grenzen voor buitenlandsche aanvoeren zoude hoe gewenscht ook met het oog op verlaging der prijzen gevolgen hebben, die niet onderschat moeten worden. Het is niet de minste schaduwzijde van het protectionisme, dat iedere stap op dien weg het terugtreden zoo uiterst moeilijk maakt. Waar de overheid zelve ongezonde toestanden in het leven riep, zijn belangen ontstaan, die niet zonder schade van het algemeen met ruwe hand ter zijde gesteld kunnen worden. Ook bij het wieden van den akker kan voor zichtigheid geboden zijn. En verder Ook hier te lande kon de algemeene prijs verhooging niet onbesproken blijven. Na te gaan in hoever de overheid de gevolgen daarvan voor de kleine inkomens kan ver zachten, kan plichtmatig zijn. Het ligt voor de hand, dat loonsverhooging voor werk lieden in dienst van rijk en gemeente wel die klasse ten goede komt, maar voor de zooveel breedere scharen daarbuiten niet'anders beteekent dan misschien een verhooging van het belastingbiljet, zoolang niet tevens een ruimer aftrek voor noodzakelijke kosten van levensonderhoud mogelijk is gemaakt. Bij alle overwegingen zal men zich op het stand punt moeten stellen, dat voor allen die zich met kleine inkomens tevreden moeten stellen, de prijsverhoogingen, die slechts gedeeltelijk van voorbijgaanden aard zullen zijn, in hooge mate drukkend worden. Daarbij kan onderzocht worden in hoever sommige hef fingen voor maar alles w ons land alles zal moeten verdere prijsverhooging werken. Dat onder die omstandigheden van een behandeling van het tarief-ontwerp geen sprake mag zijn, behoeft nauwelijks betoog. termijn meer graan uitgevoerd dan onder normale omstandigheden het geval geweest zou zijn. De muur, waarmede men de invoeren wil bemoeilijken, heeft wonderveel overeen komst met den muur, waarmede men den uitvoer wil weren. In beide gevallen zal het land, dat zich beschermen wil, de schade dragen, die uit ieder onrecht voortvloeit. Misschien echter heeft het opnieuw opwerpen van een oud denkbeeld deze goede zijde, dat in ruimer kring hierop de aandacht gevestigd werd, hoe kunstmatig ingrijpen door de overheid in bet vrije verkeer, schadelijk kan worden ook voor hen, die zich veilig en on bedreigd waanden. De socialisten en de vrede. In de Tweede Kamer heeft mr. Troelstra bij de behandeling van de Militiewet onder meer het volgende gezegd: //De kracht, die drijft naar den wereldvrede is ten slotte’t inter nationale proletariaat”, en verder: //Diegenen onzer, die meer in de internationale werken van de sociaaldemocratie zijn doorgedrongen zooals ik, die als lid van het internationaal socialistisch bureau wel eens dingen hoor, die niet vatbaar zijn om in het publiek te worden meegedeeld staan ook daarom zoo sterk in hun strijd, omdat zij uit feiten weten, dat wanneer er Regeeringen zijn, die om eenige reden het gevaar van een dreigenden oorlog willen bezweren, zij ook wel het adres weten te vinden, dat ook naar bun overtuiging het beste vredesadres is van de wereld”. Naar aanleiding van deze woorden kan de z/Vorwarts” uit onbetwistbaar juiste bron mededeelen, dat mr. Troelstra hier toespeelde op de Marokko-quaestie, en dat beide mogend heden, die daarbij betrokken waren (Duitsch- land en Frankrijk dus) zich, de eene door een tusschenpersoon en daarop de andere rechtstreeks, tot het internationale socialistische bureau gemeld hebben. In de geheime ver gadering van het internationale socialistische bureau te Zürich zou dan dit belangrijke vraagstuk het onderwerp van eene streng geheim gehouden bespreking hebben gevormd. Zeker is, zegt het blad, dat de houding van de Fransche leden van het intern, soc. bureau en van de Fransche socialisten tot de uitbreiding van de vredesstemming in het Fransche ministerie den doorslag gegeven heeft. Volgens dit bericht zou dus ook de Duitsche Regeering, zij het door een tusschenpersoon, zich tot het intern, soc. bureau gewend hebben. Zou het waar zijn vraagt het Hbld. Wanneer het waar is, dan kan men niet anders zeggen, dan dat men de socialistische organisatie voor haar invloed in het belang van den vrede dankbaar heeft te zijn. Onverkwikkelijk noemt het Centrum de artikelen, waarmee katholieken elkander in den laatsten tijd in de pers bestrijden. //Zóó hevig is de toon geworden, zóó fel de verdachtmaking, zóó hartstochtelijk de strijdwijze, dat de echo van het rumoer weerklinkt buiten het eigen kamp en zelfs tot over de grenzen.” z/Waar gaan wij heen, en wat zal het einde zijn P” vraagt ’t blad met bezorgdheid. z/Want niet slechts wordt tweedracht ge zaaid, maar ook wantrouwen, achterdocht en een verbittering, waarvan de gevolgen niet anders dan verderfelijk kunnen zijn voor de innerlijke kracht eener partij. Polemieken behoeven niet uit den booze te zijn. Een zakelijke gedachten-wisseling over de beginselen en over de beste wijze, om ze te dienen, kan ons veeleer ten goede komen. Ze moest mogelijk wezen tusschen katho lieken. En ze blijkt dit, gelukkig, ook meermalen te zijn. Maar niet altijd helaas 1 Er worden elementen in den strijd gemengd, die daarvan verre moesten blijven de scham pere toon, de smalende uitdrukking, de wilde verdachtmaking openbaren, dat soms de ijver wordt vergeten voor den hartstocht, en dat het dan niet meer om te overtuigen te doen is, maar om te verketteren en te verpletteren.” z/Wij hebben, zegt het Centrum verder, zelven te veel aan polemiek gedaan, om haar te duchten, of in zoetsappigheid uitkomst te zien. Sneek, een oude viool gekocht, voor den prijs van f 175. Het instrument behoorde indertijd aan den heer Swarts, in leven muziekonderwijzer te Sneek. De bedoelde persoon in Amerika, een zekere W. van der Meer, afkomstig uit Woudsend, is nog een oud-leerling van den heer Swarts. Stavoren. De herfstpalingvangst alhier behoort weer tot het verleden. Onze vis- scbers halen hun want en staken weer thuis. De vangsten waren over het algemeen zoowel hier als in de omgeving niet buitengewoon hoog. Was de verwachting goed, zeer zeker is de windstand niet gunstig geweest. Voor den alhier vanwege de afdeeling Stavoren van //Het Groene Kruis” uitge schreven cursus in verbandleer heeft zich geen enkele deelnemer aangemeld. Bevreemdend inderdaad, wijl de cursus meer bepaald bedoeld was voor visschers en schippers, die in hun bedrijf dikwijls ernstige verwondingen oploopen, terwijl medische hulp onmogelijk direct is te verkrijgen en doel matige eigen behandeling alzoo wenschelijk moet worden geacht. Aangehouden. Rotterdam, 31 October. In een logement zijn hedennacht aangehouden vier jonge man nen uit Hagen (Westfalen.) Zij hebben zich schuldig gemaakt aan diefstal van 10.000 mark, bij hun aanhouding hadden zij nog 4000 markzij waren zwaar gewapend. Zij bekenden, doch beweerden dat zij slechts 5000 mark hadden ontvreemd bij een groen tenhandelaar. Een hunner was voorheen koetsier bij den bestolene. Ernstig ongeluk. Gistermorgen omstreeks elf uur heeft een ernstig ongeluk plaats gehad. De bewoonster der bel-étage van perceel 59 Leidschekade te Amsterdam ging verhuizen en deed haar piano vervoeren. De kruier Hartman en zijn beide zoons waren met dit karwei bezig. De piano werd op het balcon gesleept en toen de touwen er omheen geslagen waren, tilden Hartman en een zijner zoons het zware instrument op en zetten het, in schuine houding dus, met den eenen kant op de balustrade van het balkon, teneinde de piano er gemakkelijker overheen te kunnen hijschen. Dit schijnt een onvoorzichtige manoeuvre te zijn geweest. Plotseling hoorden de be woners een geweldigen slag. De balkonbalus trade gegoten ijzeren hekwerk met een houten lijst afgewerkt bleek niet bestand te zijn geweest tegen het gewicht der piano. Zij was in stukken gesprongen met het ge volg, dat de piano van een hoogte van vijf of zes meter op den grond sloeg. Hartman’s zoon, die op het balkon stond, werd in den val meegesleept, kreeg een beenkwetsuur en inwendige kneuzingen. Maar veel erger liep het helaas met zijn broer af, die beneden aan het hijschtouw had gestaan. Hij werd door de vallende piano zoo zwaar aan hoofd en lichaam getroffen, dat hij uit een bloed plas opgenomen en bij dr. Hart, op no. 58, voor dood binnengedragen werd. Hulp mocht niet meer baten. Even later werd het lijk van den jongen Hartman per automobiel naar het Wilhelmina-gasthuis vervoerd. Ook zijn getroffen broeder werd derwaarts overgebracht. Deze is gehuwd en zijn toestand is vrij ernstig. De gedoode was ongehuwd. De oude Hartman bleef ongedeerd, maar is door het ongeluk geheel van streek. De piano, door het breken van niet zwaar beschadigd, is later reparatie-inrichting overgebracht. Voor per ceel 59 lagen de stukken van de balkon balustrade verspreid. Alg. Hndbl. Een „Paleis voor Volksvlijt" te Rotterdam. Ofschoon de geschiedenis van het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam niet zou men althans meenen tot navolging aan spoort, gaat men te Rotterdam toch pogingen in 't werk stellen om een Paleis voor- Volks vlijt te stichten, waarin concert-, tooneel-, vergader-, lees- en gymnastiekzalen, kegel banen enz. Voor tentoonstellingen, congressen, groote muziekuitvoeringen, internationale zangconcoursen enz., acht het voorloopig comité daar dringend het bestaan van zulk gebouw noodig. Er is Zaterdagavond over tot een definitief besluit kon N. v. Fr. Sneek. Voor de heeren J. Feenstra en H. van der Zee zijn in aanbouw twee luxe motorbooten. Genoemde heeren hebben ’t plan de motorjachten in den volgenden zomer, speciaal voor tochten op de Friesche waterwegen, te verhuren. Heden Dinsdagmiddag vertoefden hier gedurende een uurtje een 30-tal militaire wielrijders uit Haarlem, die door hun grijs- achtig-gekleurde uniform nog al de aandacht trokken. Naar men i wielrijders een ons landze morgen uit Haarlem naar Hoorn, waar over nacht werd heden Dinsdagmorgen fietsten ze van Hoorn naar Enkhuizen, men per veerboot naar Stavoren reisde, toen werd naar hier gepeddeld, ongeveer half twee aankwam, werd de tocht om kwart voor Leeuwarden vervolgd, waar weer overnacht wordt. Morgen gaat de tocht van Leeuwar den naar Assenden volgenden dag peddelt men naar Zwolle, dan naar Arnhem en ver volgens over Utrecht naar Haarlem terug. Sn. Crl. Oudega (W.) Oude boeken en oude wijn zijn duur, doch ook oude violen kunnen soms een aardig sommetje opbrengen. Zoo heeft de heer G. N. alhier, ten behoeve van men niet angstvallig een blad voor den mond neemt, heeft haar nut. En waarom zou men, in ’t algemeen, geen gevaren mogen signa- leeren, of waarheden zeggen, ook al klinken die voor gevoelige ooren wat hard Maar wat niet geoorloofd is en een ernstige bedreiging voor ons partijleven meebrengt, dat is die ellendige zucht, waartegen reeds Schaepman zoo nadrukkelijk waarschuwde, de zucht om elkander in het eigen kamp te verpletteren, of buiten de gemeenschap te drijven. Hieruit wordt het kwaad geboren, dat de eenheid rechtstreeks aantast en een wig stoot tusschen de strijders van hetzelfde leger. Daarbij heeft het feit, dat men allerlei quaesties tot specifiek-katholieke quaesties maakte, reeds heel wat misverstand, en erger, veroorzaakt in onze partij. Maar het schijnt, dat sommigen nu eenmaal niets kunnen leeren, noch iets vèrleeren. Misschien zal men eerst dan wijzer worden, wanneer men de rampzalige gevolgen in tastbaren vorm voor zich ziet en de tegen stander met onze inwendige twisten zijn voordeel heeft gedaan.” Voorshands wil het blad zich intusschen niet ongerust maken, want 't meeste gaat over de hoofden der menigte heen. En dan... de katholieken kunnen juist het gemakkelijkst de eenheid bewaren in al die zaken, waarin ze noodig is. «Wij huldigen een gezag, dat anderen niet kennen en dat waarlijk geen gevaarlijke afdolingen zal toelaten, noch ontzien. Door ons aan dat gezag te houden zijn wij op den veiligen weg. En vanzelf zal men dan ook komen tot. het naleven dier beide andere voorwaarden, om uit de eigen gelederen de kiem van ver deeldheid en ontbinding verwijderd te houden: het weren van alles wat tot miskenning van elkanders persoonlijke intenties voert, en het vermijden van een oordeel en een toon, welke maar è.1 te duidelijk liefdeloosheid ademen en Rechthaberei.” Misschien dat bij het ontwerpen daarvan het beeld der komende prijsverhoogingen niet duidelijk voor oogen stond, thans echter waar menige stedelijke overheid meende het vraagstuk in overweging te moeten nemen, waar ook de overheid in de duurte der levensbehoeften aanleiding ziet tot verhoo ging der loonen, schijnt het ondenkbaar aan allen, die niet langs den weg van loons verhooging hunne meerdere uitgaven kunnen dekken, een verzwaring van lasten op te leggen. Het slot van het artikel luidt Gelijk wij zoo dikwijls hebben aangetoond, zullen beschermende rechten den nationalen arbeid niet bevorderen. Evenmin zal bemoei lijking of verbod van uitvoer een blijvende, zelfs geen tijdelijke verwezenlijking brengen van hetgeen men daarbij beoogt. Geen blijvende, omdat de productie der goederensoorten, die men in het land wil houden, zal worden ingekrompen. Geen tijde lijke, omdat de invoeren worden tegengegaan. Welke koopman zal er aan denken goederen in te voeren, indien hij de zekerheid mist, die later bij gewijzigde prijsverhoudingen te kunnen uitvoeren Maar buitendien en misschien wel in de eerste plaats het voornemen eener regeering tot het voorstellen eener wetsbepaling den uit voer verbiedende, zou tol on middellijk gevolg hebben, dat, hangende het wetsontwerp, meer goederen over de grenzen trokken, dan zonder uitvoerverbod verwacht kan worden. Toen in 1854 in België de uitvoer van granen verboden werd, hielden de invoeren van overzeesche gewesten op. De graanhandel verplaatste zich naar Nederlandsche. havens, van waar het noodige naar België werd uitgevoerd. Toen in 1891 een verbod van graanuit- voer in Zuid-Rusland werd uitgevaardigd, Bolswardsche Courant

Bolswards Nieuwsblad nl | 1911 | | pagina 1