Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. 1911. 50ste Jaargang. Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 90. EEN DIERENPARK. EBMI. Donderdag 9 November. BINNENLAND. VOOR Afzonderlijke Siatneesch dorp In donkren wervelwind. in- op bloemengeur verlaten, beroofd i Stellingen, Hagenbeek, Zaterdagavond j.l. werd op zeer een kostbaar diertje gevan- een daalder „ontvangsten” hak zetten. ijle wolkjes gevaagd, en waar we ons gelukkig houden worden, zonder een of een dergelijke attractie. Het boek, dat wij hier bespreken, bevat ook een uitvoerige beschrijving van het dierenpark bij Hamburg, waar de afgesloten ruimten voor de wilde en andere dieren zoo heeft laten maken, dat het den schijn heeft, of b.v. de leeuwen, tijgers en beren, er in vrijheid rondwandelen. Breede, voor den toeschouwer onzichtbare grachten waar de dieren met geen mogelijkheid over kunnen springen, zorgen voor voldoende afsluiting. De omgeving waarin de quasi-vrije dieren zich bewegen, - is zoo goed mogelijk nagebootst naar de natuur van het land waaruit de dieren afkomstig zijn. In de tuinen en parken der inrichting zijn den laatsten tijd ook cementen nabootsingen ge plaatst van reusachtige voorwereldlijke sau riërs. In Aug. 1908 waren er in het park o.m. 49 leeuwen, 26 tijgers, 3 bastaarden van leeuw en tijger, 18 ijsberen, 12 andere beren, 40 hyena’s, wolven, honden, 15 chimpansé’s, orang oetan’s en gibbons, 109 apen (22 soorten) 13 olifanten, 3 nijlpaarden, 21 kameelen, dromedarissen en lama’s, 57 herten en reeën, 43 runderen, w.o. 2 wisents, 12 bisons en 17 buffels, 84 wilde schapen, 43 antilopen, 21 zebra’s enz.; niet minder dan 1072 vogels, w.o. 48 Afrikaansche, 18 Zuid-Afrikaansche en 11 Australische struis vogels. In het geheel 2000 dieren, ver tegenwoordigend een waarde van 1.125.000 M. Met veel erkentelijkheid schrijft Hagenbeek van een bezoek van keizer Wilhelm II aan Stellingen, die zich vier uur lang door het Dierenpark liet rondleiden en toen afscheid nam met de woorden //Gij hebt hier een werk tot stand gebracht zooals niemand dat ooit heeft gedaan.” ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. De bekende stichter van het beroemde dierenpark bij Hamburg, Carl Hagenbeek, tevens de organisateur van een wereldhandel in wilde dieren, heeft zijn interessante levens loop te boek gesteld. Onze collega, Gos de Voogd, te Amsterdam maakte van dit boek eene Hollandsche bewerking en illustreerde deze bewerking o.a. met platen naar foto’s van wilde dieren, in volle vrijheid in de wildernis genomen. Deze auto-biografie ver dient belangstelling omdat zij het eenvoudig relaas behelst van een ondernemend en door tastend Duitscher, die zich omhoog gewerkt heeft door eigen kracht. Als zoon van een eenvoudig vischhande- laartje te Hamburg, kreeg Hagenbeek van visschers, die aan hem leverden ook wel eens levende zeehonden, die hij door goede verzorging in het leven wist te houden. Dat was het begin van het houden en verhandelen van vreemde dieren, hetgeen door hem tot een wereldhandel werd ontwikkeld. Maar niet zonder harden strijd trouwens de levensloop van Carl Hagenbeek vertoont „ups” en ,/downs” bij menigte. De Hagenbeck’s zijn onder de allereersten geweest misschien waren zij wel de eersten die naar alle landen ter wereld, maar vooral naar Afrika, mannen zonden om voor hen het wildgedierte te vangen of van de inboorlingen te koopen. Bij tijden was de buit dier inzamelaars enorm. En het transport van zulke convooien leeuwen, tijgers, olifanten, nijlpaarden, struisvogels, giraffen ging, vooral in de dagen toen de transportmiddelen nog zooveel te wenseben overlieten, met de grootste moeilijkheden en ontzaglijke kosten gepaard. Over die jacht en transportavonturen, en over de anecdotische voorvallen uit zijn koopmans-, jagers- en zwerversleven raakt Hagenbeek niet uitgepraat. Trouwens ook het beroep van circus-onder- nemer en dierentemmer heeft hij enkele jaren uitgeoefend. Als temmer werd hij baanbreker van een nieuwe school, die beoogt de dieren ook de wildste door geduld en met zachtheid te overwinnen, en niet op de wreede, hard handige manier, die voordien algemeen was. Beteekenis heeft Hagenbeek ook gehad als de eerste, die zich bezighield met het in richten van anthropologische tentoonstellingen ter opluistering van congressen, wereld kennissen e.d. Hij was het die het eerst Lappen, Singaleezen, Patagoniërs enz. wist te bewegen, met hem naar de beschaafde wereld te komen, en zich daar in hun gewone dagelijksche bedrijf te laten kijken. Hagenbeek heeft daarmee veel succes gehad en thans kan er geen wereldtentoonstelling meer ge- Makkum, 4 Nov. Hedenmorgen strandde tusschen Makkum en Gaast een tjalk, geladen met turfstrooisel. De opvarenden, de schipper en zijn tweejarig zoontje, werden gered en naar Workum gebracht. Het schip is Zondag nacht uit elkander geslagen en met de lading grootendeels hier aangespoeld. Schip en lading waren niet verzekerd. Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. Sneek, 7 Nov. De Raad heeft gisteren bijna 10 uren besteed aan ’t inelkaar zetten van de Begrooting voor het volgend jaar. Ons nog kort in functie zijnd Dagelijksch Bestuur mag gerust zeggen, dat ’t bij deze begrooting echec heelt geleden. Niet ver geefs zei de oudste wethouder, de heer dr. Bouma, toen hij zijn stem toezei voor 't steunen van een voorstel om den post f 1000 subsidie voor 't St. Antonius ziekenhuis voor 5 jaar met f 500 te verhoogen, dat de slag toch was verloren. De vooruitstrevenden in den Raad hebben zich ditmaal voorgoed op den .voorgrond geplaatst. De openbare leeszaal bezorgde men een subsidie van f 600. Vijf drankbestrijders-vereenigingen kregen voor 1912 elk f 40. ’t Aanvangsalaris van de onderwijzers bracht men van f 600 op f 650. De politieagenten 1ste en 2de klas kregen f 50 tegemoetkoming in de huishuur. Een paar onderwijzers met diploma zang kregen voor dal bezit een jaarlijksch dou ceurtje van f 50. Nachtwachts zagen hun jaarlijksche komst stijgen van f 390 tot f 416. De stadstuinier kwam van f 780 f 884 enz. Door al die verhoogingen moest de post hoofdelijke omslag van f 75000 tot f 77000 worden opgevoerd. De onvoorziene uitgaven werden geraamd op f 5080. Bij de rubriek //Ontvangsten” zou men onze veemarkt een hak zetten. Maar de Voorzitter kwam met feiten, die den spreker al gauw de overtuiging schonken, dat welke pogingen men ook aanwendt, een model- markt als die te Leeuwarden niet op zij kan worden gestreefd. Van onregelmatig heden op onze markt had de Voorzitter nooit iets vernomen. Mocht men deze bespeuren, Z.Ed. Achtb. hield zich aanbevolen daarmee terstond in kennis te worden gesteld. Als een bewjjs, dat onze veemarkt nog al ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau, van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. Stranding. Bij Elburg is in den nacht van Zondag op Maandag op de Zuiderzee een motorboot gestrand. Het bleek te zijn de //Elisabeth”, schipper N. G. Klein van Zaandam. Daar men niemand op de boot vond, werd naar Zaandam geseind, waarop bericht inkwam, dat zich twee menschen op de boot moesten bevinden. Men vreest het ergste. aardig marcheert, voegen we hier aan toe, dat de post „ontvangsten veemarkten” op f 6800 werd geraamd. ’t Eindcijfer der Begrooting zou later worden bekend gemaakttoch kunnen we meedeelen, dat deze dicht bij de zes ton komt. Zondag had alhier het examen in lichamelijke geoefendheid voor a.s. miliciens plaats, vanwege het Noordergewest van het N. G. V. Het aantal deelnemers bedroeg 20, die allen slaagden, nl. F. Bergsma, P. Lemstra, B. Hendriks, D. Wierstra, J. Bakker, A. Bak ker, A. Kampen, J. de Vries, J. Pekelharing, allen te Sneek F. v. d. Berg te Bolsward W. Ferwerda, A. Fockema, T. Damave, T. Mensonides, P. de Groes, D. vd. Zee, allen te Bolsward J. Hartstra te ’t Meer H. vd Veen te Oranjewoud; J. Nauta en D. Kraak te HeerenveenJ. Feenstra te Wolvega. Bij de er aan verbonden wedstrijden werd de eerste prijs behaald door J. Nauta, lid der Gymnastiek ver. „Tyr” te Heerenveen met 103; de tweede prijs door D. Wierstra, lid der Gymnastiekver. „Greate Pier” te Sneek met 102de derde prijs door P. de Groes te Bolsward met 102de vierde prijs door P. Lemstra te Sneek, ook met 102 punten. Makkum, 6 Nov. Gister zijn hier hon derden pakken turfstrooisel komen aandrij ven, alsmede hout en verder materiaal van het bij Gaast gezonken tjalkschip „de Hoop”. De zee ziet zwart van het strooisel, dat evenwel als strandvondst geene waarde zal hebben. Workum. eigenaardige wijze gen, waarvan de huid minstens waarde heeft. Bij den drogist J. W. de Jong alhier stonden een paar koopers voor de toonbank, die de voordeur een weinig open hadden gelaten. Opeens komt daar een afschqwelijk beestje den winkel binnen en verbergt zich onder de toonbank. De bewoner meende dat het een rat was, maar door het binnen komen van een paar stoere jongelingen werd hij spoedig ingelicht, die hem zeiden dat het een bunzing was en tevens verzochten het diertje te mogen vangen. Dit ging niet zoo gemakkelijk, omreden het dier zich achter een partijtje fleschjes had verscholen. Toch gelukte dit eindelijk. Door het in ’t nauw- brengen verliet ’t zijn schuilplaats en werd het tusschen de deur gevangen, waardoor men het verder kon afmaken. Het gezegdestinke als een mud, werd wederom bewaarheid, want na de vangst verspreidde zich zoo’n onaan gename geur in den winkel, dat deur.en en vensters open moesten worden gezet. Voor de jongelingen was hel geen onvoor- deelig buitenkansje. Op vermoedens. De 61-jarige Arie Groen, caféhouder en steenkolen handelaar te Nieuw-Lekkerland, is 12 Oct. 1.1. overleden. Zijn lijk, dat Dinsdag is opgegraven, werd na te Dordt gerechtelijk onderzocht te zijn, Woensdag weer ter aarde besteld. Gedachte aan misdaad schijnt opge komen te zijn bij de verzekeringmaatschap- pijen, daar bleek, dat de overledene niet alleen door zijn vrouw bij verschillende Maatschappijen was verzekerd voor f 400, maar óók door zijn 26-jarige ongehuwde dochter Jana Marie, en wel, naar men zegt, tot een bedrag van f 30.000 en dat nog slechts sedert korten tijd. Vrouw Groen zegt hiervan niet af te weten. Ook schijnt de onderlinge verstandhouding niet al te best te zijn geweest, en moet het gezin den laatsten tijd nogal in geldnood hebben verkeerd. Woensdag is de dochter door de justitie te Dordt in verhoor genomen, waarvan ze nog niet is teruggekeerd. Donderdag stelde de justitie ten huize van de wed. Groen een onderzoek in, dat anderhalf uur duurde. Roti. Wel, dacht ik Zaterdagavond j.l., dat moet er weer van langs, net als twee weken ge leden met het noodweer. De wind begon weer op te spelen, en sloeg de regen tegen de ruiten. Gelukkig nam ’t zoo’n vaart niet, en bleef het wel ruw, maar toch geen noodweer. Nu gelukkig, want wat die stormnacht van 30 Sept, op 1 Oct. heeft teweeg gebracht, is met geen pen te beschrijven. De kranten stonden vol van de ongelukken, die er in dien orkaan op zee zijn gebeurd, waarbij honderden menschenlevens in de golven zijn omgekomen, en talrijke gezinnen voor immer in rouw gedompeld zijn. Ja, de storm is in zijn uitwerking ver schrikkelijk en menig hartverscheurend tooneel zal daar op de woeste golven zijn afgespeeld in dien stikdonkeren stormnacht, waarvan onze gevoelvolle De Genestet terecht zegt „Gelijk de blaasbalg van een smids (loeit d’ orkaan Of reuzenvuisten in hun toorn het aan beeld slaan Zoo raast het op de kust. Als ijle haard vuurvonken Verschieten in de lucht de starren, die (er blonken, 't Is ’t uur, (waarin de nacht, Van onder ’t zijden masker, een luchtig (danser lacht. En ’t uur, waarin de nacht, omfloerst (met storm en regen, Een kaperkapitein uit d’ afgrond (opgestegen Een armen zeeman grijpt en neersmakt (op de rots... Zijn jongste noodgehuil sterft weg in (’t golfgeklots... Zijn huikje splijt hij zinkt beveelt (zich Gods genade, En denkt aan d’ ijzeren ring en ’t (zonnetje op de kade. Zoo keeren iederen herfst 'die stormen terug, als den wreeden overgang tot den winter, die met zijn stille vries-dagen meer het beeld is van rust en kalmte in de natuur. De zomersche dagen, met langen zonne schijn, waarvan we dit jaar zoo bijzonder geprofiteerd hebben, zijn nu voorgoed voor bij. We hebben genoten, volop genoten dit jaar van die zomersche dagen, vol vroolijke pracht, met hoog-blauwe luchten, en blik kerende zonneschijn. Maar ook aan al die lange zomerpracht komt een einde en de gure dagen zijn ge komen, die ons brengen het herfstseizoen. De blauwe luchten zijn niet meer, en de aan het hemelgewelf zijn weg hebben plaats gemaakt voor grauwe wolkgevaarten, die in woeste vaart langs het zwerk drijven, en een dicht gor dijn schuiven voor ’t glinsterend oog van de Koningin van den dag. Wel probeert de gouden zonne sommige dagen nog haar gulden stralen te zenden door het dichte wolkengordijn, maar meestal is de moeite vergeefs, en hult de dag zich in een kleed van nevel en regen. De gevederde zangers, die in den heerlijken zomer van ’s morg. vroeg tot ’savonds laat de lucht vervulden met blijden jubel, zij hebben ons voor ’t meerendeel verlaten en zijn ge vlogen naar warmer oorden, waar nu de hoogste zonnestand is. De kleurige velden, getooid met de veel- getinte bloemenpracht, liggen nu verweekt door den slagregen, eenzaam en verlaten, en worden langzamerhand meer verlaten, wan neer het vee gestald wordt De insecten, zoekende naar zijn of gestorven, of weggekropen in korven, reten en scheuren, om beschutting te zoeken voor he’t gure getij. En ook de landman legt den arbeid neder. Hij keert vroeg terug van den akker, en spoedt zich huiswaarts, waar hij zoekt het gezellige plekje van.den haard. Niet lang meet duurt het, of de koude dagen worden al menigvuldiger, en we halen de kachel van den zolder, om te verwarmen ons kil geworden vertrek, dat straks bij kachel- warmte en lamplicht wordt omgetooverd in een gezellig plekje, gevoelen. Neemt ’s zomers de arbeid ons den gehee- len dag in beslag, van den vroegen morgen tot laat in den avond, nu vinden we ’s avonds rust en gezelligheid bij den huise- 1 ij ken aard. De vruchtboomen staan kaal en De hand van den plukker heeft ze van hun kostbare schatten, en de stormach tige dagen helpen mee, soms veel te erg om de boomen te ontladen. De bladeren, verwelkt en verdord, worden afgeschud door den guren herfstwind, en her en derwaarts gestrooid, en vallen neer op den grond, waar ze weer veranderen in aard, om nieuwe groeikracht te schenken. Bij den boer komt nu weldra de drukke tijd aan, wanneer de stallen wijd worden opengezet, om het vee een warm plaatsje te bereiden. Lang blijven ze misschien nog in de weide, waar ze dit jaar meer ellende, dan genoe gen beleefd hebben, maar toch, wanneer aan houdende regens het land herscheppen in een modderpoel, dan worden de beestjes spoedig binnengebracht, en vleien zich behagelijk op stal, waar spoedig een aangename warmte heerscht. Zoo bereidt alles zich voor tot den naderen den winter, met z’n korte dagen en lange nachten, wanneer de natuur in schijnbaren doodslaap ligt te droomen... om later weer gewekt te worden tot „opgewekt” leven. Rnkh. Crt. Bolswardsche Courant

Bolswards Nieuwsblad nl | 1911 | | pagina 1