Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. 1911. Verschijnt Donderdags en Zondags. 50ste Jaargang. No. 91. Zondag 12 November. BINNENLAND. Mededeelingen over Electriciteit. 1 VOOR Afzonderlijke kregen vergiftiging uitgesloten. echter onge- in Pruisen) de electri- i zelf spre- de drie soorten lampen, breekt. 3 en de reinheid, gemakkelijk als ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. en ’t spel- Hoe sterk de werking is van verbran dingsgassen blijkt wel het beste hieruit, dat planten in kamers met gasverlichting moei lijk groeien, en dat zilver zoo spoedig blauw wordt, dat juweliers zooveel mogelijk deze verlichting trachten te vermijden. Hoeveel belangrijker is het niet dat men den middenstand en den kleinen man fris- sche lucht in zijn woning verschaft, als dat men voor enorme sommen volksparken aan legt, waar men toch per week slechts enkele uren kan zijn. Doch tot welke, doeleinden kan men nu de electriciteit in de huishouding aanwenden Niet slechts voor verlichting stelt de electriciteit hare diensten beschikbaar, neen zij wil overal meehelpen en zelfs het heilig dom der huisvrouw de keuken wil zij ver overen en den arbeid verlichten. Wanneer wij nu de inrichting van een electrische keuken nagaan, beginnen wij bij het voornaamste, het fornuis. Men draait slechts het kontakt aan en ziedaar, na eenigen tijd is het water ge kookt het vleesch gebraden, of wat men ook maar wil. Wil men een smakelijk kop koffie bereiden, men doet slechts de boo- nen in den molen en electrisch worden zij in enkele oogenblikken gemalen. Ondertus- scben is het water reeds gekookt. De koffie wordt gezet en electrisch warm gehouden. Kookt men melk, en men let niet op zijn tijd, dan zal ze evengoed overkoken als op een gas- of kolenfornuis doch dan zal er, daar de melk niet in het vuur kan loopen, geen onaangename lucht ontstaan, zooals dat anders het geval is. Het gasfornuis heeft de kolenhaard over vleugeld, doordat men de vlam door mid del van een kraan kan regelen. Wanneer men echter de kraan bijna dicht draait, slaat de vlam terug en moet dan opnieuw aangestoken, wat behalve tijdverlies ook kosten meebrengt. Den electrischen stroom kan men echter tot in de kleinste verschil len regelen door een kontakt om te (steken of door een schakelaar te draaien zoodat men slechts zooveel electriciteit verbruikt als voor het koken, doorkoken of warmhou- den van spijzen noodig is. Bijzonder geriefelijk is het electrische strijk ijzer, doordat het altijd klaar staat voor gebruik, de wasch niet roestig of vuil maakt en geen onaangename reuk noch hitte ver oorzaakt. Geen lastig verwisselen van houts kool of gloeiende kolen, geen gasvlam. De electrische haardroger is ook van groot genot. Naar verkiezing blaast hij koude of warme lucht en droogt het haar in korten lijd. De warme luchtstroom wordt ook dik wijls benut als geneesmiddel tegen rheumatiek. Overigens gebruikt men hiervoor electri sche tafellampen die zich in het bijzonder voor locale bestraling eigenen, (wil men warmte en licht hebben, zoo neme men een kooldraad-, wil men hoofdzakelijk licht zoo neme men een metaaldraadlamp.) Wil men het geheele lichaam laten bestralen, zoo neme men een electrisch lichtbad. Voor het huishouden zijn nog belangrijk de electrische stofzuiger, de electrisch gedre ven wasch machine, de laarzen-, lepel- en messenpoetser. Ook de hand- en trapnaai- machines kunnen vervallen, daar motoren verkrijgbaar zijn die aan elke machine kun nen worden aangeschroefd. De electrische verhittingstoestellen zijn bijzonder voordeelig en gemakkelijk. Ie. De electrische bakoven. 2s. De bedwarmers en de electrische vloer- kleedjes. De kosten van verwarming worden hier door aanmerkelijk verminderd daar de ver warming kan ophouden wanneer men het vertrek verlaat. Zoo ziet men dus dat wanneer eenmaal de electriciteit is ingevoerd, het geheele huis houden geriefelijker en goedkooper zal worden. ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. Joure. Den 15 October kwam bij den heer Wempe alhier een postduif aanvliegen. Het- arme dier was stellig verdwaald en had veel honger. Een opgave der ringnummers in het blad De Postduif bleef zonder resultaat en daarom liet de hr. Wempe op 29 October j.l. de duif, die 14 dagen dus zijn gast was geweest, los met een briefje aan een der pooten en... kort daarna ontving hij een dankbaar schrijven uit Nuth bij Heerlen in Limburg, waar de vogel den 30 October bij den eigenaar was aangekomen. Deze postduif was een eerste klas prijs- vlieger. Met 79 andere was ze 15 October te Heerenveen opgelaten, doch wegens het uiterst slechte weer met vele andere afge dwaald. Van de heele partij kwamen toen denzelfden avond slechts 4 ter bestemder plaatse. JCrt. Het Vrije Speelterrein te Sneek. Op 1 November was de termijn, waarvoor het bestuur van de Nuts-instelling „Het Vrije Speelterrein” de beschikking had ge kregen over de Ijsbaan, afgeloopen. We meenen thans te mogen constateeren dat de proef, die dezen zomer genomen is, uitstekend is geslaagd, vooral wanneer we nemen, dat ’t idee nog ge- de regeling nog vrij ge- met vrij beperkte financiën in aanmerking heel nieuw was, brekkig en men moest rondspringen. Want over ’t algemeen is er een druk gebruik van gemaakt, zoowel door clubs, die er hun oefeningen of wedstrijden hielden, als door kinderen die er hun spelletjes speelden. Ook werden verschillende malen onder leiding van een der leden van ,/t Vrije Speelterrein” verschillende openluchtspelen beoefend. Dit laatste zal een volgend jaar zeker beter tot zijn recht kunnen komen, wanneer men over meerdere spelleiders beschikt materiaal uitgebreid wordt. Wordt dan ook door B. en W. het vol gend voorjaar wederom de IJsbaan voor dit doel beschikbaar gesteld, dan gelooven we, dat deze instelling spoedig een van de popu lairste in Sneek zal zijn. Aan de inrichting van ’t terrein zal dan nog een en ander kunnen worden verbeterd. Zooals men weet, is er voor de dorstige kelen reeds een waterleidingkraan aangebracht, wat vooral op de warme zomerdagen een genot is. Openluchtspel is een vau de eischen van den tegenwoordigen tijd. Dat Sneek daarin niet achterblijft, valt te prijzen. N. Sn. Crt. Goënga. Deze week had alhier een ge vecht plaats tusschen 2 rammen, één van den heer R. H. en één van den heer T. A. waarbij die van laatstgenoemde doodgestooten werd door den andere. Merkwaardig is, dat bij zulke gelegenheden de kleinsten het steeds van de grootsten winnen. De tolheffing op den weg WorkumBolsward. Het dagelijksch bestuur van den Algem. Nederl. Wielrijdersbond, Toeristenbond voor Nederland, heeft aan de Kroon verzocht, dat een aanvrage van den Gemeenteraad van Workum, om verlenging der concessie tot tolheffing op den weg van Workum naar Bolsward en om aanvulling van het tarief dier heffing met een tolgeld voor automo bielen ad f 0.50, niet worde ingewilligd dan onder voorwaarde, dat de heffing van rijwielen ad f 0.025 uit dat tarief vervalle en het tolgeld voor automobielen belangrijk worde verlaagd. Met dit verzoek heeft adhaesie betuigd de Gemeenteraad van Wonseradeel. Dezer dagen is vanwege den minister van Waterstaat aan adressanten te kennen ge geven, dat geen termen zijn gevonden bij de Koningin eene opheffing of verlaging van het tarief van rijwielen te bevorderen, en dat Hare Majesteit zich evenwel heeft ver- eenigd met het voorstel om het tolgeld voor automobielen bij het Tjerkwerder- en het Nijhuizumertolhuis respectievelijk te stellen op f 0.15 en f 0.20. Sneek. Bij Koninklijk besluit is goedge keurd, dat de jaarwedde van de wethouders onzer gemeente voor elk hunner, met ingang van 1 Januari 1912, is vastgesteld op f 400. Donderdagmiddag had op het Hoogend een kind van den werkman P. van den reinigingsdienst, het ongeluk onder een vracht wagen te gerakenbloedend werd het opge nomen. Dr. Hanuema werd, óm hulp te verleenen, telefonisch opgeroepen. Maandag kreeg op de paardenmarkt te Heden een paardenkoopman zulk een slag van een paard, dat hij aan de gevolgen i« overleden. Naar aanleiding van «de plannen tot oprichting van electrische centrales in omlig gende dorpen, ontleenen wij aan Die Electri- citdl im Haushalt, het volgende: De menschen zijn hier (d. w. z. zoo aan de geriefelijkheden van i citeit gewend dat zij er evenzoo van kend mede omgaan als een kind met een glas melk. Hoe geheel verschillend zou ons leven zijn zonder telefoon, telegraaf, zonder elec trische tram en electrisch licht. Zelfs de electrische bel zouden wij noode, ja zelfs in ’t geheel niet meer kunnen ontberen. I Een groote winkel of een voornaam kan toor schijnt ons reeds oud-modisch, zonder electrisch licht. Wanneer wij eens bijv, in Pruisen een kijkje nemen, daar is andere verlichting dan electrisch voor circussen en theaters door de politie verboden, ja zelfs de noodverlichting mag niet anders zijn. De weelderig ingerichte woningen der rijken zijn nu reeds alle electrisch verlicht. Maar van hoeveel meer waarde is dit licht niet voor den rusteloos werkenden zaken- mensch, die zich des avonds in de reine lucht van zijn rustig woonvertrek wil ver- frisschen, hoeveel noodiger niet voor de arbeidersgezinnen waar de huisvrouw alles zelf in orde moet brengen, voor hen zou het een groote weldaad zijn, wanneer zij niet meer met vuile, kwalijkriekende petroleum moesten omgaan, wanneer zij de kinderen met een gerust hart thuis konden laten, zonder vrees dat zij door een ontploffing verwond zouden worden, of met lucifers de gordijnen in brand steken. En dan de kosten. Welk een verschil Vergelijken wij een petroleumlamp met een gloeilamp. Neemt men een flinken brander van onge veer 22.6 kaarsenlichtsterkte en dat hij in 10.5 uur 1 liter olie verbruikt, dan kost deze lamp ongeveer l-1/? ct. per uur als de petroleum 12 ct. per liter kost. En nu het electrisch licht. Eerst dient hierbij te worden opgemerkt dat men een metaaldraadlamp kiest en niet een kooldraad (de laatste kan men gemakke lijk herkennen aan het eenigszins gele licht en aan den goedkoopen prijs) die veel stroom verbruikt. Nemen wij nu een metaaldraad lamp van ook geveer 22.6 kaars, dan ver bruikt die per uur ongeveer 25 Wattuur. Men verkoopt de electriciteit per Wattuur, juist als petroleum per liter; 1000 Wattuur is l Kilo Wattuur. Wordt nu de stroom geleverd a 16 ct. per Kilo Wattuur, dan kost deze lamp per uur 2/5 cent dus aan merkelijk goedkooper. De tegenwoordige lampen van 25 kaarsen voor 110 K.W., kosten ongeveer f 0.85. De lampen worden gemaakt op 1000 branduren, doch de meesten branden bij juiste behandeling ver over de 1000 uur. Het eenigste nadeel van metaaldraadlampen is, dat zij zeer gevoelig zijn voor stooten, maar toch door verbeterde constructie is dit tegen bijna geheel opgeheven. Voor trans portabele lampen gebruike men lampen met draden uit hard metaal getrokken. Deze lampen zijn even sterk als de kooldraad, maar verbruiken niet half zooveel stroom. Nu nog eenige voordeelen van de elec triciteit le. Het opsteken en uitdoen van electrische lampen is zoo gemakkelijk uitvoerbaar (slechts het omdraaien van een schakelaar bij de deur aangebracht), dat men het slechts brandt als iemand in het vertrek aanwezig is. De een maal ontstoken gasvlam laat men merkt langen tijd branden. 2e. De lichsterkte. In de meeste gevallen verkrijgt men met een gloeilamp van 16 a 32 kaarsen even veel licht als met een gloeikous van 50 80 kaarsen, omdat de electrische lamp door haar grootere beweegbaarheid gunstiger licht- verdeeling en geringere ‘warmte uitstraling, veel dichter bij de arbeidsplaats gebracht kan worden. Vermindert men den afstand tot op de helft, dan wordt de lichtsterkte viermaal zoo groot, zoodat dan een lamp van 16 kaarsen evenveel licht geeft als eerst een van 64. 3e. Bij electrisch licht kan men de kracht van de lamp regelen naar de lichtbehoefte, wijl men over lampen van 5, 10, 16, 25, 50, 75, en 100 kaarsen kan beschikken. 4. Het electrisch licht eigent zich veel beter voor een gelijkmatige verdeeling over het vertrek daar men een groot aantal lamp jes kan aanbrengen inplaats van een groote. Nog veel voordeeliger zouden de kosten van het electrisch licht zijn als het overal werd ingevoerd. Dan kon de stroomprijs nog aanmerkelijk verlaagd worden. Wij hebben nu zooveel gesproken over den prijs alsof dat bij uitstek de hoofdzaak was. Doch evenmin als de vrouwen de goedkoop ste margarine voor hun huishouding koopen, kiezen wij het goedkoopste licht. Wij willen het beste hebben, wat wij kunnen krijgen. Nu zullen wij behandelen waarom of het electrisch licht het beste is. le. De gemakkelijkheid Geen verlichting is zoo electrisch licht. Er zijn geen voorschriften voor het ontsteken, geen regelen van pit of van den gastoevoergeen doorslaan van de vlam geen sissend geruisch geen knal bij het ontstekengeen knappen van lampen glazen, geen onzuivere en lichtontbrandbare vloeistof die bijgevuld moet worden, enz. Een eenvoudig omdraaien van de schake laar is voldoende, bij een volgende om- draaing is het weer uit. Buitengewoon ge riefelijk is de trappenbelichting. Als men laat thuis komt, drukt men op een naast de huisdeur aangebrachten knop en het trap penhuis is verlicht tot men de deur van zijn woonvertrek bereikt heeft. Zelfs de gasteehnici bevelen electriciteit aan voor verlichting des nachts. Brengt men een automatisch schakeluur- werk aan, zooals vele centrales ze verhuren, zoo verzorgt dit uurwerk zelfs het ontsteken en uitdooven van de verlichting gedurende den avond. Brandzekerheid. De brandstatistiek toont aan dat gemid deld door gas 6 maal zooveel branden ont staan als door electriciteit. Het is dan ook gemakkelijk te begrijpen dat een vlam van ongeveer 2000 O. gevaarlijker zijn moet dan een gloeilamp die men met de hand kan aanvatten. Vergelijk nu eens wanneer men ze De petroleumlamp ontploft. De gaslamp brandt door. De .gloeilamp echter gaat onder alle om standigheden onmiddellijk uil. De gevaarlijke kortsluiting, waaraan zoo veel branden worden toegeschreven ook al is in het heele huis geen electrische leiding te vinden, komt bij aanleg, die volgens voor schrift geschiedt niet voor, omdat de verzeke ring onmiddellijk de leiding stroomloos maakt, eer een ontbranding door de elec- ticiteit op de plaats van de kortsluiting plaats kan grijpen. Gevaarloos. Ontploffing en Bij spanningen waarmee het publiek in aan raking komt is de electriciteit gevaarloos. Hooge spanningen komen slechts voor in electrische centrales, transformatoren en af- standleidingen, maar niet in woningen, win kels of restaurants. En dan ten slotte de Hygiënische voordeelen. Deze zijn zoo talrijk, dat zij alleen reeds .de algetneene invoering van electrisch licht zouden rechtvaardigen. Een gewone petroleumlamp verbruikt on geveer evenveel zuurstof als 3 of 4 menschen en geeft bovendien schadelijke verbrandings gassen af. Wat dit voor een klein woonver trek beteekent kan ieder licht begrijpen. Prof. Ruber zegtAlle verlichtingsme- thodes verslechten de lucht in een vertrek, uitgezonderd het electrische boog- en gloei- licht. Wel verbrandt bij booglicht wat kool, en wordt dus koolzuur gevormd, maar toch in een zeer geringe hoeveelheid tegenover het verkregen licht. Een geringe roetvor- ming kan men bij iedere verlichtingswijze, uitgezonderd het electrische licht aanwijzen. Hoe kleiner woning, hoe scherper nadeelen van andere verlichtingswijze op den voor grond treden. Daarom moet voor de woning van den kleinen man electrische verlichting geeischt worden. In het bijzonder geldt dit voor woningen die ook hygiënisch onvoldoende zijn, als kelders en vochtige kamers. i 71 11 Bolswardsche Courant, I I

Bolswards Nieuwsblad nl | 1911 | | pagina 1