Kieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. 1911. Verschijnt Donderdags en Zondags. 50ste Jaargang. No. 92. Van den Hak op den Tak. j BINNENLAND. Donderdag 16 November. VOOR afzonderlijke 1825 jaar. misschien lekkerder. Men gebakken rozen, een ge- f 1000 ont- vierde deel ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. W. R. Cl. Charilé bien ordonnée... van de Haagsche Kout in de jaren geleden koesteren, dat ook isolement leg van waarvoor gebracht had men trent het doortrekken Locaalspoorweg De candidaten worden in drie groepen verdeeld le groep leeftijd 2e groep leeftijd 2535 jaar. 3e groep leeftijd (Week praatje). Hert. Cl.) Geen brandkast. Zekere B. te Valkenburg, terugkomend van een markt, legde in een nog op zolder staande kachel een twintigtal goudstukken ter be waring. Denzelfden dag werd de kachel nog geplaatst en voorzien van stroo, hout en steenkolen, welke door de meid ontstoken werden. Toen alles reeds in vollen gloed stond, kwam de heer des huizes binnen, die Oudeschoot, 10 Nov. De heeren G. Zwaagstra en Scholten vingen heden in de petgaten in hun netten drie edel karpers met een gezamenlijk gewicht van 31 pond. Kirnswerd, 13 Nov. Het veefonds „Arum Een andere klant kwam brandewijn halen. Een kwartier later was hij terug. Nee die brandewijn is zoo flauw, dat „een mug van de heele flesch nog niet dronken zou worden.” De winkelier proefde en smakte met de tong dat was nagenoeg water. Toen plaatste hij den wijsvinger van zijn linkerhand tegen zijn gefronst voorhoofd en zeide Ik snap het De klant snapte er niets van. De drankverkooper bracht hem op de hoogte „Nou weet ik, waarom de menschen spreken van flesschentrekkers”. En hij ver telde van den klant, die een half uur ge leden brandewijn had besteld en later jenever wenschte. Hij begreep dat er menschen zijn die hun twee binnenzakken niet voor nie mendal hebben. In de een doen ze bijvoor beeld een leege flesch en wenschen die te doen vullen met brandewijn. Dan praten ze over droge zomers en informeeren of er wel jenever in de flesch gekomen is. Dan trekken ze een flesch met water uit den anderen binnenzak enz. enz. Zie je, dat is nog eens wat je noemt flesschentrekken I KEUVELAAR. Arnk. Cl. hadden verzekerd voor f 156.660. Er stierven of moesten worden afgemaakt 9 stuks, waar voor f 838 is vergoed. De omslag over ’t afgeloopen halfjaar werd bepaald op 55 cent per f 100 verzekerd kapitaal. Tietjerksteradeel, 13 Nov. Geld te ont vangen vindt men over 't algemeen aange naam, ook al heeft men er niet voor ge werkt. Zoo gaat het ook met de slikgelden, die nu eerstdaags in deze gemeente zullen worden uitbetaald, ’t Is voor velen een mooi sommetje, dat ze als een erfenis van de voorzaten ontvangen. Zoo moet er iemand onder Oostermeer eene som van vangen, wat ten naastenbij een der koopsom van ’t voor eenige jaren door hem gekochte stee bedraagt. Heerenveen, 14 Nov. Alsof er „Vlieg- week" werd gehouden in ’t Oranjewoud, zoo druk was het gisteren en heden op de wegen naar het Woud van bezoekers van heinde en ver. ’t Groote boelgoed op het buiten „Klein Jachtlust" trok deze ongemeene belangstelling. Men zegt, dat er gister, kijk dag, wel ’n paar duizend personen ’n dub beltje hebben versnoept, en heden, den boel- goeddag liep het weer druk. Mantgum, 14 Nov. Hazen houden tegen woordig in onze kleistreken in grooten getale verblijf. Dicht bij ons dorp dacht een langoor over de rails te wippen. Juist passeerde een trein, die het dier plat reed. Breken der spoorrails. Leeuwarden, 14 Nov. Naar wij vernemen is het in den laatsten tijd herhaaldelijk voor gekomen, dat op het traject Leeuwarden Sneek de spoorstaven breken. Dit kan tot ongewenschte vertraging aanleiding geven, zooals b.v. Zaterdag j.l. met den eersten snel trein het geval was. De droogte en warmte van dezen zomer worden geacht op dit breken van ’t materiaal van invloed te zijn. In de laatste drie weken moet het wel 'n zevental malen voorgevallen zijn, gelukkig zonder noodlottig gevolg. Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. Sneek. In de gisteren avond gehouden gecombineerde bestuursvergadering der vijf drankbestrijdersorganisaties alhier is besloten dezen winter een volksstemming in onze stad te houden. Dinsdagmorgen der vorige week kwam de melkcontroleur J. D. te Goënga, nabij Scharnegoutum, tot de ontdekking dat hij een konijn vermiste. Hiervan werd aangifte gedaan bij de politie en in den namiddag van denzelfden dag kwam uit, dat het konijn te Sneek verkocht was door de veedrijvers J. H. van Tjalhuizum en J. H. van Rien, welke laatste geruimen tijd in Duitschland werkzaam was. Naar we vernemen werd laatstgenoemde op verzoek der marechaussee alhier Vrijdag te Leeuwarden aangehouden en toen bleek dat men een goede vangst had gedaan, daar hij ook wordt verdacht den dader te zijn van den fietsdiefstal, voor eenigen tijd nabij wachtpost Wieuwerd gepleegd. Eerstgenoemde werd Zaterdagmorgen alhier opgespoord. Gisteren zijn beide verdachten naar Leeu warden getransporteerd en aldaar ter be schikking gesteld van den Officier van .1 ustitie. Bakhuizen. Naar wij uit goede bron ver nemen is het Rijsterbosch, thans in bezit van de N. V. Mij. Gaasterland, in eigendom overgegaan bij „Mooi Nederland”, vereeniging tot behoud van natuurschoon. Eenige duizenden woudreuzen, die nog onder de bijl zouden vallen, blijven nu be houden, ten genoegen van allen die het fraaie landgoed Rijs kennen. Hennaarderadeel. Meende men eenige vrij gegronde hoop te mogen onze gemeente uit haar zou worden verlost door den aan een tramlyn FranekerBolsward, reeds een plan in teekening was en onze gemeente subsidie gaf later nog eenige verwachting om- van den Noorder- van Franeker over Wommels en Oosterend naar Sneek, zoo langzamerhand is men wel tot het besef gekomen, dat spoor en tram voor onze gemeente nog wel eenige ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. De schrijver Prov. Gron. Crt. vertelt, sprekende over de duurte en hetgeen er aan gedaan wordt, de volgende zooals hij ’t noemt komische geschiedenis. Een van de philantropische vormen van werkverschaffing is de zoogen. schrijfkamer, een inrichting om aan werkeloozen schrijf werk te geven, vroeger een particuliere onder neming van enkele weldenkenden, tegenwoor dig een vereeniging „Werkloozenzorg". Het bestuur daarvan hield een vergadering, waar toe, tengevolge van een verzuim, drie der leden niet waren geconvoceerd. Wie schetst de verbazing dezer drie heeren toen zij, uit de in een volgende vergadering voorgelezen notulen, ontwaarden, dat er een directeur was benoemd, op f 1500 salaris, en een administrateur, op f500 jaargeld, welke titu larissen broeders zijn van twee der andere bestuursleden. De benoeming was te dwazer, omdat men over plm. f 800 jaarlijksche bij dragen kon beschikken en de ambtenaars salarissen dus zouden betaald moeten worden uit de ontvangsten... die voor de werkloozen zijn bestemd. Men heeft gepoogd de benoemingen onge daan te maken en de benoemden hebben daar vrede mee, mits men hen een jaar salaris uitkeere. Zij vinden dat „charity begins at homez/. En nu is de voorzitter der vereeniging op zoek naar twee mille, die zich niet gemakkelijk vinden laten. Tegen de Tariefwet. Zaterdag heeft zich in een vergadering van vertegenwoordigers van handel en nijverheid gehouden te Utrecht, een comité van ver weer tegen de Tariefwet gevormd, met het doel het Nederlandsche volk op de hoogte te stellen van de nadeelige gevolgen vah deze wet. Op de drukbezochte vergadering waren aanwezig vertegenwoordigers van stoom vaart- en spoorwegmaatschappijen, fabrikanten, grossiers, assuradeurs, middenstanders en handelsagenten uit alle oorden des lands. Onvoorzichtig Vrijdagmiddag beging te Nieuwkuik (N. Brabant) een jongmensch de onvoorzichtigheid een fietspistooltje op een groepje jongens af te schieten met het gevolg, dat een der jongens licht en een andere vrij ernstig in het zit vlak verwond werd. Voor den laatste is de hulp van een geneesheer moeten ingeroepen worden, die er nog niet in geslaagd is de kogeltjes te verwijderen. Elke verlovingstijd is eigenlijk een proeftijd waarin de verliefde jongelieden gelegenheid hebben elkaar nader te leeren kennen en zich zelf te onderzoeken, of de liefde voor het voorwerp zijner of harer genegenheid wel bestendig van duur zal zijn. Blijkt de kennis making niet geheel en al te voldoen, dan kan ieder weer zijns of baars weegs gaan. Niet altijd wordt dat zoo beschouwd en be grepen, en in het af breken van een enga gement is dan ook vaak iets onaangenaams gelegen, ’t Is daarom goed, dat men bij het aangaan eener verloving elkaar te dezen op zichte verstaat. En ik vind dan ook de verlovingen op proef, welke in Amerika steeds meer mode worden, niet zoo verkeerd. Daar komen de laatste jaren veelvuldig aanklachten voor wegens verbreking van trouwbelofte en om deze te voorkomen, wil men nu voor noemde verlovingswijze invoeren. Harold Sterling van der Bilt te New-York en zekere miss Eleanor Sears, een dollarprinses, hebben ook een dergelijke proef-verloving gesloten: zij hebben zich verloofd voor den tijd van 12 maanden. De beide jongelui willen ge durende dien tijd zooveel mogelijk bij elkaar zijn, om te zien of ze bij elkaar passen. Voor het geval het tegendeel blijkt, zullen ze elkaar weer verlaten en zoo mogelijk vrienden blijven, in het andere geval wordt bruiloft gevierd. Als de verliefdheid den geliefden nu maar geen parten speelt en hen met blindheid slaat, want dan zouden ze ondanks den proeftijd nog bedrogen kunnen uitkomen. Overigens getuigt die nieuwe mode weer van den practischen zin der Amerikanen, evenals het volgende. In de stad Desmoines, in den staat Iowa, heeft het gemeentebestuur een stedelijke huwelijksbeurs gesticht, ten behoeve van eenzame harten. De burgemeester, die het initiatief genomen heeft, kondigt aan, dat alle klanten van de beurs, welke, zoo zegt bij, in een lang en diep gevoelde be hoefte van de moderne beschaving voorziet, kosteloos raad en hulp kunnen krijgen. De gemeentesecretaris is tot directeur benoemd. Alle trouwlustige dames worden uitgenoodigd haar naam en voornaam, adres, portret, leeftijd en bijzonderheden van haar persoon op te geven. gerechten zijn er smult er bijv, van liefde lekkernij sinds lang in Amerika, welke nu ook haar intrede in de Duitsche keuken- wereld heeft gedaan. Wil ik u het recept geven, geachte lezeres? Het zijn rozenbeig nets, een zoete toespijs, welke een lekkere geur moet hebben door de versche, gebakken rozeblaren, die men er voor gebruikt. Neem, zoo luidt het recept, geheel vol bloeide rozen, pluk ze uit elkander, wasch de blaadjes goed af. Maak een beslag van bloem en eieren als voor appelbeignets, maar waarin de eieren de grootste plaats innemen. Doe de rozenblaren in een pan, bedek ze geheel met het beslag, roer dit flink om, tot het eeu stevige massa vormt. Voor een portie van tien tot vijftien personen neme men twee h drie groote rozen. Van het aldus verkregen deeg bakt men in gesmolten boter, of, beter nog, olijfolie, op dezelfde manier als appel- of ananasbeignets, het smakelijke kostje, dat rozenbeignets heet. Zoo uit de pan opgediend, zijn ze het lekkerst, dat wil zeggen volgens het Ame- rikaansche keukenboek, want geproefd heb ik ze niet. Voor het opdienen bestrooie men ze met poedersuiker. Huismoeders, die hun huisgenooten of gasten nu eens op eén bij zonder, niet alledaagsch gerecht willen ver gasten, mogen, naar ik hoop, in bovenstaande voldoende aanwijzing vinden. O ja, dit nog de rozenbeignets moeten vooral goed smaken, wanneer men er champagne of desnoods rijnwijn bij drinkt, ’t Gerecht zal dan wel wat duurder worden. Van rozen en wijn kom ik op brande wijn. Het Gr. D. doet een verhaal, «waarin van brandewijn en jenever wordt gesproken, en vertelt daarin zet uw bril op, taal geleerden van Nederland hoe het woord „flesschentrekken” verklaard moet worden „Er kwam een man bij een drankver kooper, hem verzoekende „deze flesch te vullen met brandewijn”. En de flesch werd gevuld met brandewijn, zoo uit het vat. De klant betaalde en babbelde over de droogte van dezen zomer, stak de flesch ver volgens in een binnenzak en zou weggaan, „’t Is toch jenever, wat u mij in de flesch hebt gedaan vroeg hij met den voet op den drempel. De winkelier moest de vraag ontkennend beantwoorden, daar hij stellig wist den man op zijn verzoek brandewijn te hebben getapt. Dat was dan abuis. De klant haalde een flesch uit zijn binnenzak, de winkelier nam haar mee naar het brandewijn- vat en leege jenever zoo „in 35 jaar en hooger „Eenzame harten” hier en elders weten nu, waar zij een toevluchtsoord kunnen vinden. Echteris men getrouwd, dan heeft men daarmee nog lang niet altoos het geluk ge vonden, ook in Amerika niet. Er is zooveel, dat het leven kan vergallen. Daar heb je bijv, de dienstbodenplaag. Daar ginds in de Nieuwe Wereld vooral hebben de dienstbaren tegenwoordig heel wat te commandeeren. De dienstboden daar hebben een syndicaat met nog al strenge bepalingen. De huisvrouwen komen er niet gemakkelijk van af in de wetten, die haar het syndicaat voorschrijft. Zoo regelt het syndicaat de werkuren. Of die overeenkomen met de werkuren, die meneer aan zijn beroep moet wijden en mevrouw aan ,haar huishoudelijke en maat schappelijke plichten, kan het syndicaat niets schelen. Wil mevrouw een dienstbode houden, dan moet het gezin zich naar de dienstbode en niet deze zich naar het gezin schikken. Het syndicaat bepaalt ook, wanneer het keukenfornuis uit moet, En de gesyndiceerde dienstbare moet niet alleen eischen, dat ze ’s Zondags vrij heeft, maar daarenboven één middag in de week voor haar boodschappen en voor het afleggen van bezoeken, en één middag om te ontvangen. Daarenboven moet mevrouw de verplichting op zich nemen naar de huisbel te luisteren als haar ondergeschikte sommige gespecificeerde werkzaamheden ver richt. De meesteressen daar zullen werkelijk in vele gevallen niet te benijden zijn. En geen wonder is ’t, dat in de Nieuwe Wereld het hotelleven zoo’n grooten om vang neemt. Men heeft in een hotel allicht zooveel te liet haar leegklokken in het bijna vat, vulde de flesch vervolgens met en gaf die aan den klant, die het orde” vond. delen verbeteren, daar schijnen ze in onze gemeente wel te verslechteren. Met bevreem ding zullen belanghebbenden thans zeker uit een advertentie in de Leeuw. Courant hebben vernomen, dat ook de omnibus-dienst WommelsBozum zal worden opgeheven. Daar hij in de gemeente eigenlijk het eenige middel van vervoer van beteekenis is, waarbij minstens drie-vijfde deel der bevol king meer of minder belang heeft, mag men evenwel aannemen, dat deze dienst, zij het dan ook met gemeente-subsidie, zal blijven bestaan. Misschien nog beter zou een auto-dienst in de behoeften van het verkeer voorzien en een middel kunnen worden tot opheffing van ons isolement. L. Crt. In de R. K. kerken van het bisdom Utrecht is Zondag van den kansel bekend gemaakt, dat het voortaan een ieder is vrij gelaten, den tweeden Paasch-, Pinkster- en Kerstdag al dan niet als Zondag te vieren. Het bezoek van de kerkediensten, die op die dagen gehouden zullen worden als op een feestdag, wordt ook niet verplichtend voor geschreven. Verder zullen de dagen voor een feestdag en de Vrijdag, waarop een feestdag valt, in het vervolg geen vastendagen méér zijn. Waar overal elders de communicatiemid- en omsireKen terne van i» ivrei tot ix Nov. 1911 96 leden, die 742 runderen van de genade der keukenprinses af. En de ft I I terstona net vuur net aooven en net gein, geheel zwart te voorschijn haalde. Lim. K. Bolswardsche Courant

Bolswards Nieuwsblad nl | 1911 | | pagina 1