Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. 1 1911, Verschijnt Donderdags en Zondags 50ste Jaargang. No. 93. VOLKSVOORDRACHT. NUTSAVOND. 11 i 4 Zondag 19 November. Ingezonde n. VOOR afzonderlijke Bolsward, 15 November 1911. I 8 en zeer (Builen verantwoordelijkheid der Redactie). een kort verheugde zich greep minder moeite den Spreker Ons oordeel is dan ook, dit kind dat zoo taalregel kon van vader en van M. Borda het schetsje een zeeman op zee stierf en zijn „ik kom weerom” dus niet kon van zijn achter- I 1 - En toch een is nöodzakelijk het lichaam, en warmte, zoodat minder dikke kleeding noodig is. Eenvoudige besprenkeling is al veel waard in teekening wordt een practisch en goed koop toestelletje getoond, hoe men een douche kan nemen. Duurdere badkuipen zijn niet onder ieders bereik, maar een eenvoudige gelegenheid is bij velen wel te maken. ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent.' Vele gemeenten bevorderen reeds de school- baden, en als de jeugd aan een verfrisschend bad gewend raakt, zal dit op later leeftijd zeker verlangd worden. Verscheidene plaatjes werden door de toover- lantaarn op het doek gebracht, waarin men ziet, hoe onder toezicht de leerlingen zich kunnen baden. Wasschen is goed, baden beter, doch zwemmen is het beste, zoo gaat Spr. verder. Het zwemmen is de beste gymnastiek, en in Duitschland wordt dit meer ingezien dan hier te lande. Daar zijn overal inrichtingen voor ’t volk om te baden en te zwemmen. Goede gymnastiek is hier ter stede ook wel, en Spr. verheugt er zich over dat de heer Sutherland Royaards niet naar Vlissingen gaat vertrekken. Voor de bijzondere scholen acht Spr. het hoogst jammer, dat de gym nastiek daar nog steeds ontbreekt. Tal van plaatjes worden nu vertoond ter opluistering. Wedstrijden op ons sportterrein, ook het kaatsveld in ’t Hof was nog aan wezig, waarbij bekende stadgenooten goed te herkennen waren, fraaie gezichten op ’t Sneekermeer, met roeiers, zeilschepen, stoom- booten, winterpartijen op het ijs, ook ’t Kruiswater, Appelmarkt, Stadsgracht enz., ‘alhier, waren tegenwoordig en Spreker wilde bij deze serie aardige platen slechts opmerken, dat het bij de water- en ijssport toch zoo nuttig was, dat men kon zwemmen. Men kon dan vaak eigen of eens anders leven redden als er eens een ongeluk plaats vond, terwijl hij enkele fragmentjes uit Frie- sche gedichten ten beste gaf over water- en ijssport. Ook de vacantie-kolonie, die dit jaar naar het strand te Egmond is geweest, werd in enkele kiekjes vertoond. Spreker besloot zijne voordracht met te wijzen hoe ook in ons land men in vele gemeenten begint in te zien, dat volksbad- huizen noodig zijn. Een heele reeks namen van plaatsen waar geheel of grootendeels van gemeentewege dergelijke inrichtingen reeds verrezen zijn, werd genoemd. Ook het plan dat in Bolsward nu op het touw is gezet, werd in korte woorden besproken en met een paar schetsteekeningen toegelicht; er werd meegedeeld dat vele ingezetenen zich reeds bij de vereeniging willen aansluitep, dat „Hollandia” en ook het Weeshuis steun hebben toegezegd, maar toch zal alles goed tot stand komen, en ook de mingegoe.den in de gelegenheid gesteld kunnen worden van deze inrichting gebruik te maken, dan dient ook de gemeente te helpen. Hoe krachtiger nu uit het volk de stem van belangstelling klinkt, des te lichter zal het gemeentebestuur kunnen besluiten tot flinken steun. Een krachtig applaus brak los na de met aandacht gevolgde en varieerende rede. Na de pauze gaf Mevrouw BEEKHUIS eenige voordrachten ten beste, en het was haar toevertrouwd. Het treffend gedicht Arme Visschers van de Genestet, werd het eerst vertolkt. De prachtige schildering van den donkeren nacht op zee, de armoede, kommer en zorg van den man en de moeder, ’t sterfgeval van een weduwe, wier tweetal nagelaten kindertjes in ’t huisgezin door 't beschreven ouderpaar bij hun vijftal spruiten werd opgenomen, dit een en ander werd met gevoel voorgedragen. De ademlooze stilte in de zaal en daarna het krachtig applaus bewezen, hoe men bij die tragische schets genoten had. Daarna volgden nog enkele kleinere stukjes. Een Ballade waarin woord houden tot diepe droefheid gelaten bruid en moeder. Het soldaat'jespel'en, waarin een meisje met 'de jongens speelde, en zij moeder vroeg of ze ook soldaat mocht worden, waarop moeder beteekenisvol antwoordde dat zij geen soldaat kon worden, maar toch ook voor haar als vrouw later „strijd genoeg” zou komen. Het led van de zee het dramatische stukje, waarin geschetst wordt hoe een oud moedertje baar man, haar zoon en ook haar kleinzoon door de zee ontnomen werden en zij ten slotte in wanhoop uitriep„Neem mij dan ook maar mee 1” Ten slotteBe rookende vrouw, wat een bravourstukje van Mevrouw scheen, en waarin Veel boeiender, vooral ook omdat hij toen beter begrepen werd, waren de twee stukken, die na de pauze werden gegeven. Het eerste was een studentengrap aan een Duitsche inrichting van hooger onderwijs. De typische spreekmanier van den Rector en den pedel werd zoo dól-natuurlijk zou men baast zeggen, weergegeven, dat hun dialoog daarom al reeds animeerend was. De comische scène bestond hierin, dat een student den neusklank van den Rector ging nabootsen, tegelijk met de eigenaardige uitspraak van enkele letters. De Rector strafte dit onge past optreden van den leerling met cachot- ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. Ons departement zet het seizoen flink in, Donderdagavond een volksvoordracht, daags daarna de eerste ledenbijeenkomst, en beide avonden gingen flink van stapel. De Doele- zaal was tamelijk goed bezet, de familiën, welke men er kon verwachten, waren Vrijdag avond present. De heer H. Eisma richtte een woord van welkom tot de aanwezigen, en verheugde zich er vooral over dat de gevierde declamator de heer HENRI DEKKING uit Rotterdam tot ons wilde overkomen. Deze ging voor de pauze een tooneelstuk van den Franschen dichter Edmond Rostand een fraai drama in vijf bedrijven vertolken, door de voordracht van een berijmde ver taling. De verwachting over dezen declamator was hoog gespannen, het bericht van zijn roem was al vooraf tot ons gekomen. Nu, het bleek dat men hier met een buitenge woon talent van voordragen te doen had. Stembuiging en mimiek waren eenig, echter men moest eerst iets gewennen aan zijn vluggen tongval; deze gevoegd bij eenige volmondigbeid bij het spreken en niet al te sonore stem maakten vooral in den beginne het verstaan soms iets moeielijk. Er zullen er verscheidene geweest zijn, die wel den draad van ’t verhaal konden volgen, doch voor wie verscheidene uitdrukkingen verloren zijn gegaan, te meer nog wijl het verhaal speelt in den tijd der Fransche markiezen, in welker levenswijze men zich niet zoo meer thuis gevoelt. De hoofdinhoud was een liefdesavontuur van den heer de Bergerac, het is een satirische beschouwing van het toenmalige leven der hoogste klassen.(17e eeuw.) De heer de Bergerac dan was bekend om zijn buitengewonen neus. Dit pronkstuk.van ’t gelaat was bij hem van een buitengewoon volume en bovendien van een in ’t oog loopende kleur. Deze neus was voor hem een beletsel om bij het schoone geslacht indruk te maken. Zijn talent als dichter en zijn goed hart werden daardoor telkens in de schaduw gesteld. Toch vatte hij een vurige liefde op voor zijne nicht Roxane, en hij was al zeer verheerlijkt dat deze hem een onderhoud verzocht,... helaas, het was om hem te verzoeken, haar beminde in be scherming te nemen. Heel comische ver wikkelingen ontsponnen zich, de woorden en verzen die de dichter gemaakt had voor zijn beminde, stond hij af aan zijn mededinger. De tooneeltjes in den banketbakkerswinkel, op he^ balkon, en ’t oorlogsveld, er school fijne ironie in, en de ontknooping was dat eindelijk de beminde ontdekte zijn edel hart, zijn opofferend karakter, en in zijn sterfuur hij pas door haar werd begrepen. Meesterlijk werden de verschillende dialogen weergegeven, en overal kwam het buitenge woon talent uit van dezen declamator. Bij het einde brak een luid applaus uit, waarin men na een langen tijd van inspan nend luisteren, zijn voldoening te kennen gaf. Geachte Redactie! Met belangstelling nam ik kennis van den inhoud van het hoofdartikel in uw blad, overgenomen uit die Eleclricital im Haushalt, van Zondag 12 November. De aanhef van het stuk „Naar aanleiding van de plannen tot oprichting van electrische centrales in omliggende dorpen”, wekte bij mij direct het vermoeden van een brokje propaganda, en als verlichtingsman veel voelende voor de waarde van eerlijke propa ganda, werd daardoor te eerder mijn belang stelling opgewekt. Na lezing was ik echter in niet geringe mate teleurgesteld, omdat ik bier meer vond een zeer eenzijdige en op sommige punten onware aanprijzing van de deugden van electrische verlichting, vooral ten koste van andere verlichtingswijzen, waarvan sommige electrotechnici zich meenen te mogen bedienen om tot iederen prijs de electrische verlichting er in te krijgen. Mijn eenige voldoening was, dat in het stuk voortdurend, ik mag wel zeggen ver dachtmakingen voorkomen, speciaal tegen het „gas”, zonder het woord altijd rondweg te noemen.. Ik zag hierin een zekere uiting van, laten we zeggen, afgunst om geen sterker uitdrukking te gebruiken, ten opzichte van de resultaten bereikt door een ernstig mede dinger. In verband hiermede acht ik het niet mis plaatst om ook in het belang van toekomstige electriciteitsverbruikers, eenige mij ten dienste staande gasgegevens te stellen naast de in het artikel genoemde. Gemakshalve zal ik het op den voet volgen. Ik moet op den voorgrond stellen dat ik niet tegen electriciteit wil schrijven, integen deel, ik waardeer zoo goed als ieder ander de groote gemakken van het licht en de gemakkelijke krachtsoverbrenging en (alle verdere schoone eigenschappen) vandaar dat straf. De uitvoering dezer straf gaf opnieuw hilariteit in de klas, vooral ook ’t onder houd met den pedel was vermakelijk. De Rector, die den besten leerling overigens graag mocht, ging, toen de straf half om was, hem zelf in zijn cachot ppzoeken om als hij oprecht berouw toonde, hem te ont slaan, en diens uitdrukking„hoe zou u in mijn plaats handelen?” gaf het vaardig brein van den leerling het idee om den Rector in letterlijken zin in zijn plaats te stellen, hij wipte de deur uit, en sloot zijn meester op in ’t cachot, gaf met meesterlijke nabootsing voor de deur der kamer van den pedel order om den on verbeterlijken jongen onder geen voorwendsel te ontslaan, omdat hij zich opnieuw zeer onbetamelijk gedroeg. De ontwikkeling van dit hoogst comisch tooneeltje deed vooral het talent van den Spreker uitkomen, en wekte de hilariteit van de hoorders en hoorderessen in hooge mate. Ook het andere stukje was van comischen aard. Een eenigst kind werd door deouders ver troeteld, en was ook tevens in hun oog buitengewoon knap. Bij elke* gelegenheid moest het zijn geleerdheid toonen, bij elk bezoek dat de ouders kregen. De inhoud van ’t stukje, doch vooral de wijze waarop het werd voorgedragen, boeide zeer. Men gevoelde hoe langer hoe meer, hoe meester lijk en ongedwongen de heer Dekking de personen van zijn onderwerp weergeeft. In dit laatste stukje, dat aan de kaak stelde, hoe de ouders graag pronken met hun kinderen, een greep dus uit het gewone leven, had men i goed te verstaan, dat door de vertolking van goed de uitzonderingen op een opzeggen, dat het in de oogen moeder zelf een uitzondering was, wij in den heer Dekking te doen hebben met een decla mator die inderdaad een uitzondering mag genoemd worden. De heer Eisma bracht na afloop een warm woord van hulde en dank aan den Spreker, en riep hem en ’t auditorium een „tot weer ziens” toe. De reeks volksvoordrachten, die ook weer dit winterseizoen vanwege het Departement „’t Nut” gegeven zal worden, werd Donder dagavond geopend met een rede van den heer H. Beekhuis, die het onderwerp had gekozen De verzorging van de huid in verband met baden en zwemmen. De zaal van ’t Wilhel- minagebouw was geheel gevuld. De heer H. Eisma opende met woord de vergadering en over de talrijke opkomst. De heer Beekhuis begon met de mede- deeling, dat hij dit onderwerp had gekozen in verband met het plan om hier ter stede een bad- en zweminrichting op te richten. De goede verzorging van de huid wordt nog al te veel verwaarloosd, en toch is dit een zaak van veel belang uit het oogpunt onzer gezondheid. Vele ziekten kunnen v.oorkomen worden door een goede reiniging van onze huid, en ’t is ieder wel opgevallen, hoe aan de huid vaak te zien is, of iemand gezond is. De werking en samenstelling onzer huid wil spreker daarom eerst in eenige trekken nader aanduiden. Ons lichaam is gebouwd uit cellen en cel weefsels, en die cellen moeten voortdurend van versch bloed voorzien worden wat door de bloedsomloop bewerkstelligd moet worden. Door een schematische teekening wordt aan getoond hoe het aderlijk bloed, gemengd met chyl (voedsel) door ’t hart wordt voort gestuwd door de longen, om daar met zuur stof vermengd en van overtolligheden koolstof ontdaan, als slagaderlijk bloed wederom door 't hart gaande en door de slagaderen en in hun fijnste vertakkingen (haarvaten), 't geheele lichaam te door- stroomen. De verversching van ’t lichaam door 't bloed wordt krachtig bevorderd door de werking der huid. Deze huid bestaat uit twee hoofdlagen, de opperhuid, die vaak als schilvers afvalt en de hoornhuid heet, en de onderhuid, ook lederhuid genaamd. Door verschillende teekeningen die in zeer vergrootte maat de verschillende huidlagen aangeven, en waarbij wordt gewezen op de verschillende samenstelling dezer lagen, op de papillen, of heuvel achtige grens tusschen hoorn- en lederhuid, óp de haarwortels, de zweetklieren, de vetweefsels met kernen, die alle op de teekeningen zijn aangegeven, blijkt ook hoe de geyoelzenuwen en bloed vaten daar tot de grens der papillen loopen. Op eenvoudige wijze wordt daardoor ver klaard, hoe de huid het lichaam beschermt tegen invloeden van buiten, en hoe de huid de regulateur is der lichaamswarmte. De talrijke zweetklieren bevorderen de uit waseming, en bij warmte is die uitwaseming grooter, waarbij de verdamping afkoeling brengt, bij koude vermindert de verdamping en daardoor wordt bewerkt dat de lichaams warmte bijna standvastig 37 graden celsius blijft, en koude en warmte er weinig ver andering in brengen. ’t Verdikken der vetkliertjes bij de haar wortels doet bij koude kleine heuveltjes ont staan, wat men „kippevel krijgen” noemt. De goede werking der zweetklieren, van veel belang voor een goede gezondheid, dit zal men nu wel inzien, wordt bevorderd door de reinheid der huid. De huidporiën moeten open blijven, zal de huid goed kunnen wer ken. Een krachtige gezonde huid beveiligt ons tegen de schadelijke invloeden van ’t weer. Deze reiniging nu geschiedt door geregelde afwasschingen. Nu is wel de zindelijkheid onzer huismoeders beroemd, en op straten en huizen wordt ook inderdaad veel vlijt besteed, maar de reiniging van het eigen lichaam wordt vaak schromelijk verwaarloosd. Spreker geeft enkele staaltjes van totale ver onachtzaming der huidreiniging aan, waar van eenige kortleden in ons blad zijn ver meld, No. 86 van 26 October. goede reiniging van de huid voor 't gezond blijven van het bevordert de lichaams- een meisje zich zoo aan een sigarette wijdde dat zij zelfs geen ooren had voor de liefdes betuiging van haar galant en in antwoord daarop verheerlijkt uitroeptO, zie, ik kan al kringetjes blazen, waarop deze dan ook van de rookende vrouw getuigt„k Heb haar een eeuwige haat gezworen”. Het werd alles even gepast, duidelijk bevallig voorgedragen, en viel blijkbaar in den smaak. De heer Eisma was dan ook voorzeker de tolk van alle aanwezigen, toen bij een woord van dank aan Spreker en Spreekster bracht, voor den leerzamen en genotvollen avond. ■jri? $-1 Bolswardsche Courant.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1911 | | pagina 1