Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. 1911. 50ste Jaargang. Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 94. Donderdag 23 November. BINNENLAND. Voor het Kantongerecht. Zitting van Vrijdag 17 Nov. 1911. VOOR Afzonderlijke Vrijdag. de stad zijn Sn. ct. correspondent ver- deze i ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Bij informatie ,/werken aan graven van electrisch licht. Eisch f 2 of 2 dagen. ’t Komt bekl. wel wat veel voor. Hij heeft tegenwoordig geen werk en kan ’t niet be talen. Uitspraak der vonnissen a.s. is 14 Oct. dron- van hun zon al langer dan een banketbakkersknecht te 's Hertogenbosch, het ongeluk onder de paardentram den Bosch Vugt te geraken, niet ver van het Huisje ten Halve. Beide beenen werden hem afge reden. Naar het Groot-zieken-gasthuis in den Bosch gevoerd, werden aldaar zijn beenen geamputeerd en werd de ongelukkige verder verzorgd. Het mocht echter niet meer baten, want Zondagmiddag overleed hij aan de gevolgen. Lastig overzeilen. Aan het Renkumsche veer waren- gister morgen een twintigtal koeien op de pont om overgezet te worden. Midden op den Rijn begonnen de beesten naar een kant te dringen, zoodat de pont gevaarlijk begon te hellen en eenige beesten te water geraakten. Met veel moeite werden zij weer opgetrokken en kwam de lastige vracht aan land. Sneek. Toen de heer Z gisteravond cokes zou bezorgen in de Jan v. Nassau school alhier, ging hij den concierge B. roepen waar deze de brandstof wou hebben, doch had 'eerst het luik van den pl.m. 3 meter diepen kelder er af gelicht. Toen nu B. kwam om de plaats aan te duiden, viel hij, niet wetende dat het luik open was, in den kelder met het ongelukkig gevolg dat hij het linker heupbeen brak. Op een wagen werd de ongelukkige naar zijn woning vervoerd. Dr. Hannema verleende heelkundige hulp. De visscher H. de B. alhier, die Woensdag door den kantonrechter alhier veroordeeld werd tot f 0.50 boete subs. 1 dag hechtenis, wegens het gebruiken van een keernet waaraan metaal, zal in beroep tegen deze beslissing gaan, daarbij steunende op de volgende opinie van de visscherij- inspectie het schutnet van een dichtvisscherij is niet te beschouwen als een vischtuig, het keert eenvoudig. Als eigenlijke vischtuigen worden de fuiken gebruikt, die aan en bij het schutnet geplaatst worden. Het ver vangen van een gedeelte van het netwerk van het schutnet door ijzergaas is naar het oordeel der visscherij-inspectie geen overtreding van het verbod van het gebruik van visch- netten, waarvan het netwerk van metaal is vervaardigd. ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. 'j wordt opgehelderd dat ’t nieuwe licht” beteekenthet de geul voor den kabel van ’t Bekl. is tegenwoordig, bekent en weet niets in te brengen tegen ’t hem ten laste gelegde. Eisch f 1 of 1 dag. 4o. P. Y. te Arum werd 17 Oct. in ’t land van zijn vader gezien met een geweer. De beambte die hem bespiedde zag dat het een achterlaads geweer was, want hij kon onderscheiden dat een patroon in den loop werd gestoken, hij toen in jagende houding ’t land in liep en- even later een schot loste. Toen de agent er op af kwam, ging de jager er van door, maar in zijn huis werd hij op gezocht, en zei toen, geen akte te hebben, dat hij op geen wild jaagde maar hij had op een roofvogel geschoten. De agent heeft het geweer niet in beslag .genomen, omdat er in huis wel drie geweren waren, en hij niet wist, met welk dezer wapenen de over treding was begaan. Bekl. is tegenwoordig. Bekent de over treding, hij had wel permissie om op ’t erf te schieten, maar hij zag in ’t land een roofvogel, en kon de verzoeking niet weer staan, deze even te snappen. Het geweer, waarmee hij heeft geschoten, behoorde aan een werkman, hij heeft er zelf ook een paar, ja op ’t oogenblik wel vier, want hij is van jagersfamilie, en oefent zich, om later ook jager te worden. De beambte schat het geweer op een waar de van f 3, Dan wil bekl. het liever inleveren, wel nu, dit kan, want de heer Ambtenaar eischtf 5 boete of 3 dagen hechtenis, met last tot uitlevering van ’t geweer of 3 gul den. Bij verzuim daarvan nog ook 3 dagen. 5o. P. de V. te Tjerk werd had 26 Sept, twee koeien op den weg loopen te grazen, zonder daarvoor permissie van den Burge meester te hebben. Bekl. bekent dat die koeien op den weg liepen, maar hij heeft die hermen al 28 jaar in huur, de koeien waren bij zijn huis, liepen even, voor gezonheidsmaatregel, want zij konden niet best over den stal. Zij had den een touw om, en waren onder toezicht van zijn eigen volk. De agent, die de bekeuring heeft gedaan, vertelt dat hij eerst geen proces had willen opmaken, want dezen drogen zomer konden de boeren vaak niet voorkomen, dat het vee uit het land ging. Toen hij echter dezen beklaagde er opmerkzaam op maakte, dat hij zijn koeien niet los mocht laten loopen, be gon bekl. zoo op te spelen, te razen en te vloeken, dat hem werd aangezegd, dat het nu niet bij een waarschuwing bleef, maar bij den dag maar moest onthouden. Eisch f 1. of 1 dag. Bekl. vindt dit wel niet veel, maar vindt De ze een zijn Niet veel valt er te zeggen van 't be handelde j.l. Vrijdag, ’t Getal opgekomen beklaagden was niet groot, en daardoor wer den niet veel zaken behandeld vóór de pauze. Na de pauze, dit weet men, worden de ge dingen, waarin verstek is verleend, alleen maar door de heeren rechters nagegaan, en valt er daarover voor ons niets te vermelden. In extenso dan werden behandeld lo. R. F. en J. v. d. Z. schippers te Heeg, of eigenlijk de schipper en de knecht hebben 3 Oct. baldadig met modderkluiten geworpen op de motorboot, die hen voorbij voer in de Leeuwardervaart onder Wommels. Beklaagden zijn tegenwoordig en bekennen wel dat zij een paar handen vo] kleimodder hebben geworpen op de boot, maar hun ge moed kookte wijl die motorboot hun staal draad stuk voer en tegen hun praam stootte. Als getuigen worden gehoord de machinist op die motorboot, Reinstra. Deze verklaart, dat zij vroegtijdig riepen om ruimte te geven. Deze schippers waren aan ’t modderladen, en hadden een praam naast het schip liggen. Omdat het water zeer laag was, konden zij met hun boot niet passeeren, maar de schip pers riepen ZZO, ruimte genoegToen de boot dicht bij was, ging die door den slag van ’t water, op ’t schip aan, zoodat om stuur in 't roer te krijgen, de motor weer werd aangezet. Wij kwamen nu tegen de praam, en toen waren de schippers zoo verwoed, dat zij met modderkluiten begonnen te werpen. De kapitein van de motorboot, Bruining, zegt ook ’t zelfde ongeveer. De zaak werd op nog al humoristische wijze door beklaagden en getuigen behandeld, ’t Heeft geen kwaad bloed gezet, maar werd meer beschouwd als een soort van verweer middel der schippers, een koelen drift voor ’t oogenblik. De eene getuige verklaarde dat zij wel haast een wagen modder op hun boot hadden, doch de schippers protesteerden hiertegen, a wijl zij in ’t voorbij varen nooit zoo gauw zoo'n hoeveelheid hebben kunnen overdoen. ’t Blijkt dan ook dat getuige geen boeren wagen heeft bedoeld, doch een kruiwagen, en dan ging het ook nog wel bij vergrooting, maar zij hadden toch wel een flinke hoe veelheid modder op 't dek, en een hunner, die even over de verschansing keek, heeft een stukje modder in T oog gekregen, waar mee bij nog al last heeft gehad, ja toen dat ter sprake kwam, ook in de gerechtszaal nog in ’t oog begon te wrijven. De heer Ambtenaar vindt de wijze van verweer dezer beklaagden ongepermitteerd, en als zij ruimte voor de boot hadden gemaakt, was de aanvaring vermeden. Hij stelt den eisch Ieder f 6 boete of 3 dagen hechtenis. Dit valt bekl. niet mee, zij zeggen dan ook gemoedelijk lachende: zzDaar kan nog wel wat af, he 2o. A. L. te Bolsward had in zijn smederij geen beschutting om de tandraderen der boormachine, en toen 20 Oct. de inspecteur van den arbeid kwam was de 14-jarige knecht W. de Blauw met die machine aan ’t werk. De baas kreeg daarover proces. Hij is tegenwoordig en bekent de over treding. Hij wist uit zijn vroegere betrek king wel, dat er een kap om behoort, maar had nog geen tijd gehad, er een te maken. Toen de inspecteur er geweest was heeft hij terstond het verzuim hersteld. Hij had wel plan de kap te maken, maar omdat de machine uit de hand gedraaid wordt, en dus niet veel gevaar oplevert, liet hij het wach ten, tot hij er beter tijd voor had, maar hij erkent, dat hij schuldig is, doch ’t is geen onwil bij hem geweest, Eisch f 1. of 1 dag, 3o. C. B. te Bolsward zat 25 Sept, op de leuning eener brug, iets wat bij art. 30 der politie-verordening verboden is. De agent, die hem per fiets passeerde, maakte hem er opmerkzaam op, dat dit niet mocht, en hij ging er dan ook af. ’t Zou bepaald bij een waarschuwing gebleven zijn, als niet deze beklaagde den agent had nageroepen, dat zijn wiel omdraaide, en hij hem dus achter zijn rug ging uitlachen. Door deze handel wijze haalde hij zich een procesverbaal op den hals voor zitten op de brugleuning. N. Sn. Ct. Sneek. Gisterennamiddag omstreeks half vijf, is in de Houkesloot, even voor ’t Kruiswater, gezonken de schuit van B. Drenth, komende van Groningen en geladen met steenkool voor een firma te Bolsward. Op genoemde plaats stootte ’t schip op een hard voorwerp, waarop ’t terstond met een groot gat in den boeg naar de diepte ging. Vrouw, man en 10 kinderen konden ter nauwernood gered worden door een vo.orbij- varenden modderschipper, die de goedheid had de 12 van alles beroofde stumperds naar hier te brengen. Voor rekening van de stad zijn ze onder dak gebracht in ’t volkslogement Hoekstra. Ons werd nog meegedeeld dat een paar beurtschippers, de in nood verkeerenden voorbij voeren zonder zich in ’t minst aan hun hulpgeroep te storen. Nader schrijft onze hierover Sneek, 21 Nov. ’t Volkslogement Hoek stra kreeg gisteravond 12 logé’s (man, vrouw en 10 kinderen,) waarvan de oudste een 20-jarig meisje. Aan ’t politiebureau was de vader ge komen met de treurige boodschap dat zijn schuit in de Houkesloot gezonken was, wegens ’t stooten op een stobbe, 't Vaartuig was te Groningen met steenkool geladen, die bestemd was voor de gasfabriek te Bolsward. 't Schip, metende 68 ton, zonk zoo spoedig, dat de opvarenden onmogelijk in staat waren iets te redden; zelfs de vracht brief moest door den schipper worden achter gelaten. ’t Ongeval vond plaats op Wijm- britseradeels grondgebied, waarom de plegingskosten voor rekening van gemeente komen. Van des schippers eigendom was niets verzekerd, waardoor dit talrijke gezin in de diepste- armoede is gedompeld. Workum, 21 Nov. Een 7-tal knapen alhier, nog in de schooljaren, hebben de vorige week diefstal bedreven, hetgeen hen zeker reden .tot nadenken zal geven. Uit een zak, waarin amandelen waren, gelegen op den loswal der Bolswarder stoomboot van kapitein Faber, en bestemd voor de Firma 8. 8. Gaastra, hebben de kleine deugnieten zich een hoeveelheid toegeëigend, dat wel de moeite waard was, om hen te straffen. Hoewel de politie, het feit in aanmerking nemende, de zaak getracht heeft in der minne .te schikken, wilden de ouders geen gevolg hieraan geven en moest ten laatste proces-verbaal worden opgemaakt. Men meldt uit Tzum Een borrel bij ’t slatwerk, daarvan zijn vele slatters niet afkeerig. Toch durfden eenige gravers der Fatumer vaart eene uit de diepte opgegraven goed gekurkte flesch, gevuld met een vocht, dat den geur van brandewijn had, niet aanspreken. Behalve die flesch werden ook nog gevonden eenige porseleinen kopjes en schoteltjes, van dezelfde grootte en denzelfden vorm, maar van onge lijke beschildering, alles in ongeschonden toe stand. Men zal naar de waarde er van informeeren. Een aantal personen, in verschillende gedeelten onzer provincie, zijn belast met het nemen en opzenden van monsters water uit de verschillende Friesche meren. Een en ander staat vermoedelijk in- verband met de van regeeringswege te nemen maatregelen ter verbetering van de watervoorziening ten platten lande. Door de commiezen-titulair en klerken der posterijen en telegrafie in de inspectie Leeuwarden, werd Zondagmiddag in een te Leeuwarden gehouden vergadering besloten tot de oprichting eener afdeeling van den Nederlandschen Post- en Telegraafbond. Tot bestuursleden werden benoemd de heeren H. Bijl te Bolsward, G. Brouwer te Heerenveen, J. A. Zeilinga en F. M. Posthuma beiden te Sneek. Een inwoner van Alblasserdam ge raakte in April 1906 te Rotterdam zijn foks- hond kwijt, doordat deze een anderen hond naliep. Informatie en zoeken hielp niet, Dinsdag jl. kwam bedoelde persoon in den namiddag in de Hoofdsteeg te Rotterdam een fokshond tegen, waarin hij zijn eigendom herkende. Hij riep het beest aan, dat on middellijk tegen hem opsprong van vreugde en hem weer op den voet volgde. Vermist. Te ter Apel wordt sedert eenige dagen vermist een aardappelkooper. Naar verluidt moet de man den dag van zijn verdwijning eenige duizenden guldens hebben gebeurd van zijn Duitschen patroon, om daarmede den boeren hun vorderingen te voldoen. Daarvan is tot nog toe natuurlijk ook niets gekomen. Allerlei gissingen gaan er rond. De één vermoedt, dat hem een ongeluk is overkomen, een ander verdenkt er hem van, dat hij het geld naar een veilige plaats gaat brengen en zich later hier niet meer zal laten zien. Hoe het zijde boeren wachten op hun geld, sommigen op bedragen van f 1000 a f 1500, Beleediging. Een metselaar te Utrecht, die om de een of andere, volgens hem op de plaatselijke bouwverordening gebaseerde, reden sedert geruimen tijd bezig is te agiteeren tegen overtredingen dier verordening, welke z.i. zouden hebben plaats gehad bij de verbouwing van een hotel aldaar en die daarbij zich hérhaaldelijk tot den Gemeenteraad wendde met adressen, waarin hij verdachtmakingen uitte jegens den hoofdinspecteur van het bouwtoezicht, heeft het in zijn laatste adres aan den Raad zoo bont gemaakt, dat B. en W. de zaak aan den officier van justitie hebben voorgelegd, welke een strafvervolging over weegt. Zaterdagavond had zekere Lautenslager, dat hij vrijgesproken dient te worden, koeien liepen onder toezicht, en als bekje gras namen, welnu, dat was eigendom. 6o. C. C. te Bolsward is 14 Oct. be keurd wegens rijden op een fiets zonder licht, terwijl de zon al langer dan een half uur onder was. Bekl. is tegenwoordig en bekent dat hij wel op de fiets reed, en de lantaarn zoo gauw niet op kon krijgen, maar de hoofd crime van hem is dat men zijn naam in de dagvaarding verkeerd heeft gezet en ook zijn geboortedatum niet goed is. Hij heet niet Christ maar Christiaan, is niet 3 Sept, geboren maar des daags te voren. De heer Kantonrechter vindt dat niet erg, die naam zal in de stukken wel veranderd worden, en ook de datum der geboorte. Dat abuis geeft niets, het gaat er om, of hij zonder licht op de fiets reed, en dat beken de hij. Eisch f 1,50 of 1 dag. Bekl. spijt het, dat hij boete krijgt, want hij heeft geen werk, bij is sigarenmaker, de bazen gaan over den kop zegt hij, en waar zal een knecht dan belanden I Hij zou graag wat minder betalen, want brommen daar heeft hij ook geen zin in. 7o. S. P. te Bolsward i ken geweest te Arum. Bekl. bekent. Hij werkte aan „’t nieuwe licht,” en 't was regenachtig zoodat zij in de herberg gingen schuilen. Omdat hij geen drank gewoon was, ontkwam het hem. Dat ontkomen schijnt nog al in erge mate ’t geval te zijn geweest, althans in ’t verbaal staat, dat hij op straat viel en woest om zich heen sloeg. Bolswardsche Courant

Bolswards Nieuwsblad nl | 1911 | | pagina 1