Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. 1911. Verschijnt Donderdags en Zondags. 50ste Jaargang. No. 95. Zondag 26 November. UIT DE PERS. BINNENLAND. Politiek Overzicht VOOR Afzonderlijke Bij dit no. behoort een bijvoegsel. vrou- ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. de rustverstoorder van ’t de vrouw des huizes, toen van de slaapgelegenheid der waar te koop aan. wijlen Brugman en dialect en met een En nu is het voor ons teleurstelling ge weest, dat de H.H. Tydeman c.s. (in dit geval is dat c.s. één persoon, te weten de Hr. de Beaufort) zich niet geschaard heb ben aan de zijde van de derde categorie van voorstanders. Dat de Hr. Troelstra met zijn voorstel, om over de hoofden van de j&egee- ring heen een adres te ontwerpen aan de Koningin, waarin wordt aangedrongen op indiening van voorstellen tot Grondwetsher ziening door de Regeering in den loop dezer legislatieve periode, wegens de urgentie van het Kiesreehtvraagsluk bij den Hr. Tydeman geen succes had; dat was natuurlijk; dat onzinnige voorstel kreeg alleen de sociaal democratische stemmen. Als de Kamer dit voorstel had aangenomen, en de Koningin ware er op ingegaan, dan had Hare Majes teit moeten beginnen met het thans zittend Kabinet te ontslaan, en wij houden er ons van overtuigd, dat dan de Hr. Troelstra de eerste zou geweest zijn, om zulks zeer incon stitutioneel te noemen. Maar dat de Hr. Tydeman, die het voorstel-Troelstra terecht bestreden had, zich ook heeft verzet tegen de motie-Borgesius c.s., zelfs tegen het eerste gedeelte, dat zich zuiver voor de urgentie van A. K. uitsprak, is bedroevend. En dat te meer, omdat de Hr. Tydeman, die in den hoek gedrongen was, zich ten langen leste achter de uitvlucht verschool, dat niet meer vaststaat wat „Algemeen Kiesrecht” is. Ja, dat is de oude truc. Net alsof in ons poli tieke leven dit woord niet de zeer vast om lijnde beteekenis heeft verkregen van Kies- rechtregel, gemis daarvan uitzondering, wel gemotiveerde uitzondering, op het staatsbe lang gegrond, met eene Grondwet, die de invoering van Algemeen Vrouwen-Kiesrecht mogelijk maakt, al zjjn er onder de voorstan- er een PRINS JORIS schreef het volgend in de Rnkhuizer Courant: Les idéés marchent, de denkbeelden gaan vooruit.Wel mocht Mr. Goeman Borgesius in de uitnemende rede, die hij Woensdag 15 Nov. 1.1. in de Tweede Kamer heeft gehouden, hierop wijzen, toen hij de zaak van het Al gemeen Kiesrecht besprak. Deze veteraan in den strijd voor deze zoo urgente zaak mocht er aan herinneren, dat hij reeds meer dan 20 jaar daarvoor in de Kamer en buiten de Kamer warm had gestreden en dat hij toen slechts weinige medestanders had. En de Hr. Limburg maakte er melding van dat in 1899 de Hr. Troelstra nog niet verder durfde gaan dan eene motie voorstellen, waarbij de Kamer zich in beginsel voor algemeen kies recht zou verklaren, dat bij in 1901 riog niet verder kwam dan eene motie, waarbij de Kamer zou uitspreken, dat voor eene goede sociale wetgeving, definitieve regeling van het Kiesrecht onontbeerlijk is en dat daartoe Grondwetsherziening noodzakelijk is. En thans? Op 16 Nov. 1911 stellen vijf Unie-Libe- ralen en vijf vrijzinnig-democraten, de H.H. Goeman Borgesius, Limburg, de Klerk, Patijn, Rink, Roodhuyzen, Bos, Marchant, Smidt en Treub eene motie, waarvan het eerste deel luidde „De Kamer is van oordeel, dat invoering van algemeen kiesrecht en van evenredige vertegenwoordiging wenschelijk, maar zonder voorafgaande grondwetsherziening onmoge lijk is”, en deze motie krijgt van de vrijzinnigen alle stemmen op drie na, d. i. 30 (de vrijzinnig- democraat Vorsterman van Oyen was ver hinderd deze vergadering bij te wonen) en behalve die van de sociaal-democraten ook „die van den Curistelijk-Historischen Hr. de Geer, wien een eere-saluut niet mag worden onthouden, dat geen coalitie-belang ter wereld hem kan dwingen te stemmen tegen zijne overtuiging. Hadden de Katholieken er ook zoo over gedacht, de motie die slechts met eene kleine meerderheid verworpen werd, 42 tegen 37, ware aangenomen en de Staats commissie voor Grondwetsherziening zou eene uitspraak gekregen hebben, waaraan zij ter dege houvast had. Maar wat praten wij sociaal-democraten. Met de vraag of hun dit door het A. K. ooit lukken zal en of zij als voorstanders daarvan nu wel verstandig doen, door zoo geweldig zwaaien met de roode vlag den bijna met het A. K. verzoenden stuipen van angst op het lijf te jagen, zullen wij ons maar niet bezig houden. In de tweede plaats hebben wij de burger lijke democraten, vrijzinnig-democraten, Unie- liberalen, de Hr. de Geer, en zoodra als de conservatieve coalitiegroep hen loslaten ook heel wat Katholieken, die in het A. K. een groot staatsbelang zien. Die begrijpen, dat het wederrechtelijk onthouden van het hem toekomend recht aan den van eigen arbeid levenden burger, niet anders kan leiden dan tot billijken wrevel tegen het gezag; dat het grootst mogelijk aantal burgers, dat mede- zeggingschap heeft, in het huishouden van den Staat, de mede verantwoordelijkheid doet gevoelen van het heelé volk voor de Re- geeringsdaden; dat daardoor eerst de Regeering dat onmisbare vertrouwen van de burgerij in al hare lagen krijgt, dat de grondslag is van eerbied voor het gezag. De Heilige Thomas van Aquine heeft het zoo juist gezegd Voor eene goede regeling van staats- of stadsbestuur is dit het eerste: „dat allen op eenigerlei wijze deel moeten hebben aan de regeering hierdoor toch wordt de vrede onder het volk bewaard en allen zijn gesteld op zulk eene regeling en houden ze in stand. In de derde plaats hebben wij hen, die, als de Nieuwe Rolterdamsche Courant, uit meer practische overwegingen voorstanders van Algemeen Kiesrecht zijn geworden. Die, overtuigd hoe groote mislukking de Kies wetman Houten is geweest, overtuigd dat op art. 60 der Grondwet, door Dr. Kuyper een wetgevend schandaal genoemd, geene goede Kieswet opgebouwd kan worden, en tevens van meening, dat het niet goed is de in alle partijen wassenden stroom voor definitieve regeling van het Kiesrechtvraag- stuk langer tegen te gaan, het A. K. als de eenig mogelijke oplossing aanvaarden. Geen warme voorstanders dus, wij zouden de zaken nietgaarne anders voorstellen dan zij zijn, maar voorstanders en ons welkome voorstan ders; wij zeggen het den Hr. Borgesius na: Het spreekt toch vanzelf, dat, wanneer men zoolang moet wachten op de invoering van algemeen kiesrecht, dat alle voorstanders van het algemeen kiesrecht ware voorstanders zijn geworden, en voor de denkbeelden in dit opzicht door den Hr. Troelstra ontwikkeld, sympathie hebben, dat wij dan niet 10 maar wel 20 en 30 jaren moeten wachten voor die hervorming in het Staatsblad komt. ders daarvan, die niet dadelijk alle wen tot de stembus willen toelaten. En merkwaardig genoeg, hier raakten de uitersten elkaar, ook de Hr. Troelstra, al zou hij er, om verkeerde gevolgtrekkingen te voorkomen, zijne stem aan de motie ge ven, vond baar te vaag. Hij, die de vader is van het petitionnement voor Algemeen Kies recht'; hij die op den Rooden Dinsdag aan het hoofd liep van een stoet, verblindend door vele vaandels met „Algemeen Kies recht” er op, wist nu in eens niet meer wat men daaronder had te verstaan hij kon zich dus niet met de motie vereenigen, maar moest zijn eigen voorstel handhaven. Wat slechts hem kan verbazen, die niet weet, dat het den sociaal-democraten minder te doen is om verkrijging van het A. K., dan wel om de agitatie daarvoor, en dat de S. D. A. P. in de Tweede Kamer geen grooter schande in de oogen der onvervalschte Mar xisten kan overkomen, dan gevonden te worden in samenwerking met de burgerlijke democraten. Tzum. Beetgenomen Even geduld, wie gelooven, haasten niet. Wat hangt er aan de klok Och niks, ’t is ’n handelszaakje, ’t zit ’m tusschen eenige huismoedertjes en ’n koop man in bloembollen, eenen man die voor ’t eerst, kennis kwam maken. Eenige maanden geleden kwam uiterlijk zeer fatsoenlijk, net gekleed bloem- bollenventer aanbellen en bood van zijne De man kon praten als in vloeiend Hollandsch flux de paroles, dat het een aard had, wist hij zijne koopwaar aan te bieden en van de hand te doen ook. Wij, dat wil zeggen onze huismoedertjes, namen een paar bollen voor slechts één kwartje in koop aan. Voor slechts één kwartje, want volgens ’s mans verzekering zouden uit die bollen binnen eene maand te voorschijn komen allerprachtigste blauwe bloemen, en.,, elke maand opnieuw weer. Eu de verzorging O, zoo gemakkelijk. Men behoeft ze slechts te plaatsen in een bloempot met droog zand. Besproeiing en bemesting Geheel overbodig. En dan slechts voor één kwartje twee, Alweer strenge winter. Volgens een imker zij wij een strengen winter te wachten, daar de bijen de vlieg gaten hunner woningen zoo klein hebben gemaakt als blijkbaar in geen jaren het ge val was. Ze willen zich zoodoende beter tegen koude beschermen. Rozenteelt. Hoe krijgt men op goedkoope wijze wor- telechte struikrozen Deze vraag vond ik dezer dagen op practische wijze beantwoord in den tuin van den heer Rademaker, hoofd der school te Lobith. Hij had in het vorige jaar het snoeisel der rozen uitgezócht, de beste scheuten 3 centimeter diep in den grond gezet en daarna vast aangestampt. Zooals de heer R. mij vertelde had hij van de veertig scheuten dertig struikrozen, waar van er dit jaar reeds tien gebloeid .hadden. Het is' nu in den tijd omdat voorbeeld te volgen. Lukt het niet, het kost niet en is zeker de proef waard. (Geld.) Tien voorschriften voor de huisvrouw. 1. Laat uw kinderen nooit alleen thuis. 2. Laat geen lucifers onder het bereik uwer kinderen. 3. Plaats een stevig hek rondom uw kachel. 4. Laat nooit kokend water op den grond staan. 5., Doof de lamp uit, al vorens ze met petroleum te vullen. 6. Giet nooit petroleum op het vuur. 7. Sluit uw woning, wanneer gij u voor eenigen tijd moet verwijderen. 8. Laat geen spijzen in koperen vaatwerk koud worden. 9. Maak geen groenten of vruchten in zinken vaatwerk in. 10. Vergif moet gij zorgvuldig verbergen, teneinde on» gelukken te voorkomen. ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. men zou haast zeggen eeuwig doorbloeiende kamerplanten. Op het eerlijk gezicht van den koopman af, wie kwam niet in de verleiding om zijn kwartje zóó goed te besteden. Enfin, de koopman heeft verscheidene pseudo-natuur- kindertjes aan den man gebracht. Onze op bloemen beluste moedertjes zitten nu al maanden te turen naar de dingen, die komen zullen. Het kleine spruitje, dat 'bij den koop al uit de bollen keek, staat nog even nieuwsgierig uit te kijken, alsof het zeggen wil Mijn baas heeft je netjes bij den neus gehad, ’t is ’n oolijkert. Zoodra die gladjanus weer verschijnt, moesten onze moedertjes toch eens bij hem infor- meeren of de behandeling van de wonder- bollen wel volgens aanwijzing is geschied. Tryn Flapiit zei al Ei, jonge, it binne opdroege siepelsnet oas, hij het jimme bedondere. Fran. Ct. Broek bij Joure. Ze hadden zich gehuis vest in een wel kleine maar toch warme woning, tot plotseling hun huislijk geluk wreed werd verstoord. Die zij waren zeven muisjes, die zich gevestigd hadden in een kinderwagentje en jonge volkje was zij de „inhoud” kleine eens ging opschuden. Geen nieuwe Zondagswet. De Regeering heeft aan de Tweede Kamer meegedeeld, dat zij niet verzuimd heeft, de Zondagswetgeving andermaal in onderzoek te nemen zij kan echter nog geen toezegging doen dat een wetsontwerp spoedig zal worden ingediend. Dat verstaan we, zegt de Zutph. Cl. De Regeering is blijkbaar huiverig dezen knup pel in het hoenderhok te werpen. Want zoo zij de vrijheid om op Zondag feest te vieren, aan banden ging leggen, zou er uit ’t Zuiden van ons land een geweldige storm opsteken. En dan kon de heele coalitie wel eens uit elkaar geblazen worden. Onze R.-Kath. medeburgers zijn op een Engelschen Zondag volstrekt niet gesteld. Dat weten de a.-rev. wonderwel. Zij durven het daarom niet aan, hun wil op dit punt door te zetten. Dat kon hun te staan komen op verlies van de hun zoo dierbare macht. En dien prijs achten zij zelfs de meest voor treffelijke Zondagswet blijkbaar niet waard. Dat neemt niet weg, dat er wel eens een ontwerp komen zal. Daar twijfelen we niet aan. Den a.-rev. kiezers wil men gaarne in ’t gevlei komen. In het voorjaar van 1913, als toch alle kans op afhandeling uitgesloten is, zal er wel een nieuw Zondagswetje worden ingediend, waaruit dan blijken moet de wil der Regeering om de beginselen „levende ter rechterzijde”, in onze wetgeving op te nemen. Maar des alniettemin, er zijn 37 stemmen voor de motie uitgebracht en slechts 42 te gen. Van rechts waren vele leden afwezig, niet minder dan 19, waaronder vele Katho lieken zouden die zich met opzet onttrok ken hebben aan de stemming Wij zouden tenslotte een plicht der dank baarheid onvervuld laten, als wij deze kro niek niet eindigen met eene ware dankbe tuiging aan den man, die dezen uitslag mogelijk gemaakt heeft, n.l.... Dr. Nolens. Deze heeft zich toch met kracht verzet tegen eene poging, die van rechts is uitgegaan, om het stemmen over de motie-Borgesius- Limburg c.s. te verijdelen. Helaas is het on- noodig te vermelden, dat dit weer gedaan is door den Hr. de Savornin Lohman, die met een voorstel kwam om de motie te be handelen op een later te bepalen dag, wat in parlementairen stijl wil zeggennooit. Dit voorstel, met grooten hartstocht toege licht, verwekte sensatie, om niet te zeggen consternatie. Was het den Hr. Lohman in derdaad te doen, om, nadat hij de sociaal democraten daartoe gedwongen had, thans ook Vrijzinnig-democraten en Unie-liberalen te noodzaken om te zien naar wettige ver weermiddelen van hunne rechten als minder heid Het leek er veel op, maar de gerust heid keerde spoedig terug, toen Dr. Nolens, wiens politieke figuur iederen dag sympathie ker wordt, verklaarde dat hij aan Lohman’s pogen niet zou meedoen.' Diens voorstel haalde maar 12 stemmenen hij kon niet eens die van alle eigen partijgenooten mee krijgen de H.H. van Idsinga en de Geer stemden tegen. De Hr. Lobman moest zich tevreden stellen met de consolatieprijs van twee Katholieken en vier anti-revoluti- onaire helpers. Het lijkt wel of het den Hr. de Savornin Lobman er om te doen is, de teugels van het bewind der Rechterzijde over te geven aan Dr. Nolens. over de Katholieken; deze motie ware ook aangenomen, indien de vrij-liberalen in plaats van hunne stem tegen uit te brengen, deze aan de motie hadden gegeven. Van den Hr. Karnebeek heeft niemand zulks verwonderd, hij de afgevaar digde voor Utrecht zal, welke hoogachting wij hem om zijne scherpzinnigheid en ge leerdheid mogen toedragen, geen bezwaar hebben tegen onze qualificatie, dat hij is als een „wilde” in de politiek, die precies op eigen verkozen terrein blijft staan, ook al doet zijne geheele partij een schrede vooruit, maar van de heeren Tydeman en Beaufort wekte zulks teleurstelling. (De hr. van Foreest kon wegens de vervulling van zijne plichten als Dijkgraaf van de Hondsbossche niet aan wezig zijn). En die teleurstelling was er zeker niet minder om, sinds het voornaamste orgaan der vrij-liberalen, de Nieuwe Rotlerdamsche Courant de zijde van het Algemeen Kiesrecht heeft verkozen, natuurlijk niet als gloeiend voorstander wat ook trouwens niemand ver wacht had, maar als daad van wijs beleid, om zich niet te verzetten tegen iets wat logisch uit Thorbecke’s stelsel van directe vertegenwoordiging voortvloeit, om mede het struikelblok uit den weg te ruimen, dat samenwerking van alle vrijzinnigen tegenover de coalitie onmogelijk maakt. Men moet toch niet vergeten, dat er in Nederland onder de voorstanders van Alge meen Kiesrecht drie groote nuanceeringen worden gevonden. Wij hebben daarbij ten eerste hen, die door het Algemeen Kiesrecht de politieke macht van den arbeider willen geven, om deze in staat te stellen ook op dit terrein de overheersching van de bezittende klasse een einde te doen nemen. Dat zijn de Bolswardsclie Courant,

Bolswards Nieuwsblad nl | 1911 | | pagina 1