Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. 4 I I I 1911. 50ste Jaargang. Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 97. 1 1 Zondag 3 December. Uit de Raadszaal. VOOR Bij dit no. behoort een bijvoegsel. a. b. c. d. e. I s Vergadering op Donderdag 30 November1911. Dit kohier, ten bedrage van f 8.50, wordt Bolswardsche Courant B. en W. luidt om het wijzigingen aanbeve- kei de en de midder- hoof- een van ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. waren aan den tijd van Behandeling heeren P. van G. H. verhooging v-': publieke verpachting het meest ge- voor de St. Jansbrug en hij toch wel een uitzondering en die verzoeken althans gaan; zijn er dan wil hij meewerken hij wil niet meedoen Het leek wel, dat de geheele November- maand zou voorbij gaan, zonder raads vergadering, echter de laatste dag werd er toch nog voor bestemd. Deze vergadering werd geopend met een verblijdende mededeeling, n.l. dat in den gezondheidstoestand van den Burgemeester de laatste dagen een goede verbetering is gekomen, de koorts is weggebleven en als het zoo voortgaat kan een spoedig herstel worden tegemoet gezien. Met krachtig applaus betuigden de raads leden hun ingenomenheid met die goede tijding. Aan 't slot der openbare zitting hadden wij eveneens een gunstige mede- deeling, die applaus uitlokte, en wel, dat een telegram is ontvangen van den advocaat, dat de procedure van de Gemeente tegen den heer Rusticus te IJsbrechtum over een paard, bij eerste instantie door de Gemeente is gewonnen. Een goed begin dus en een goed einde, maar tusschen dat begin en einde lag heel wat verborgen. De vergadering begon te 7 ure en toen de openbare zitting geschorst werd, sloeg juist het uur van middernacht, zoodat wij in November naar den Raad zijn opgegaan, doch in December pas thuis kwamen. De raadsleden hadden na nacht nog bet suppletoir kohier van delijken omslag enz. te behandelen, en hebben dus misschien op ’t Raadhuis overnacht, wie weet of ze er nog niet zijn De negen punten der vergadering zagen er op ’t oog naar wij meenden nog al on schuldig uit, doch ’t schijnt om een paar uitdrukkingen van raadsleden hier te pas te brengen «zoowal mode te worden” of «in de lucht te hangen” dat de discussiën breed uitgemeten worden. Welnu met de mode moet men mee, doch in ons Blad kan slechts heel beknopt weergegeven worden wat er door allemaal wel gezegd is. Tegenwoordig waren 12 leden, de heer van Randen was afwezig. Voorzitter is de heer Kramer, die de vergadering opent met de mededeeling dat de Burgemeester door ongesteldheid verhinderd is de vergadering bij te wonen, doch zooals al gemeld is, reeds in beterschap toeneemt. De Secretaris leest de notulen der ver gaderingen van 5 en 19 October, waarmee ongeveer 3 kwartier gemoeid was. Deze notulen werden goedgekeurd. Ingekomen stukken a. Missive van den heer Wvan Randen, dat hij wegens vertrek naar Hoorn bedankt als raadslid. b. Resolutien de goedkeuring verordeningvan gelden 3e kwartaal ’t reglement op de Bank de wijziging van lijk Armbestuur van Ged. Staten omtrent van de wijziging der politie- de kohieren van school- van de vaststelling van van Leeningvan ’t Reglement op ’t Burger en van twee ------- der gemeentebegrooting 1911. c. Dankbetuigingen van Brandenburg, J. ‘Slippens Sutherland Royaards voor hunner jaarwedden; en van 't bestuur «Groene bestuur Stedelijk Muziekkorps, aan per week verdienen, op het loon te geven Februari 1912. De heer Praamsma kan daarin niet’mee- die te weinig loon genieten, om het te verhoogen, maar hij wil niet meedoen aan de mode om te roepen over dure tijden. Hij meent te kunnen bewijzen dat de eerste levensbehoef ten niets duurder zijn dan de beide voor gaande jaren, en geeft een heele lijst van eetwaren: brood, erwten, vet, koffie, kaas enz. en geeft den prijs van de 2 laatste jaren en dien van heden, en de cijfers waren nage noeg gelijk. Hij vindt een bijslag niet noodzakelijk, maar acht het verkeerd dat oud en jong gelijk beloond wordt. De loonrege ling geschiedt niet naar wat gepresteerd wordt en dat doodt hier alle energie. Hij kan met dit voorstel niet meegaan. De heer Terhenne heeft met ingenomenheid kennis genomen van dit voorstel van B. en W. Hij vindt in buitengewone omstandigheden moeten ook buitengewone maatregelen ge nomen worden, waarin vele gemeenten en ook particulieren reeds zijn voorgegaan. De heer Praamsma heeft opgegeven de prijzen door het Armenhuis besteed, maar door con currentie of aanbesteding misschien zijn die prijzen weinig verhoogd, over alles thans veel duurder, en iets verder willen gaan dan B. ’t algemeen is hij zou dan ook en W. en allen die f 800 of minder verdienen een bijslag willen geven aan hen die van f 10 tot f 16 per week verdienen f 1 per week meer, beneden f 10 10 pCt. De heer Eerdmans heeft het voorstel met veel genoegen gelezen en ’t spijt hem dat een der raadsleden anders voorstelt. Den heer Praamsma is het, dunkt hem, niet gelukt aan te toonen dat de prijzen niet abnormaal hoog zijn, en het is genoeg bekend dat o.a. aardappelen, groenten, kaas, melk en vet duurder zijn. De loonregeling heeft hiermee niet te maken, deze duurte is een buiten gewone omstandigheid en hij wil wel steunea Kruis” en voor de hen verleende subsidies. Een en ander werd aangenomen voor ken nisgeving. d. Missives van de verschillende college’s, omtrent periodieke aftredingen en lingen in die vacatures. Deze voordrachten en aanbevelingen bestaan uit de volgende heeren Gasthuis: De heeren J. H. Kingma, aftr. en P. de Jong. Weeshuis; De heeren G. Keikes, aftr. en H. J. de Visser. Door B. en W. bijgevoegd de heeren: J. Wesseling en J. Kramer Mz. Armenhuis: De heeren W. Harkema, aftr. en M. Kuiper. StadsspaarkasDe heeren P. de Jong, aftr. en J. M. Kingma, T. Hz. Plaatsel. Schoolcommissie: De heeren A. Vis, aftr. W. Keestra eu E. v. d. Wal. ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. f. Damescommissie: De dames C. Kingma Falkena en C. SlijperKiel. Mevrouw Westerbaan—de Vos, die aftreedt, wenscht niet weder in aanmerking te komen. Deze voordrachten en aanbevelingen worden ter visie gelegd om in de volgende vergadering de benoemingen te doen. e. Adres van A. Huizinga, brugwachter Harlingerbrug, verzoekende herbenoeming als zoodanig. f. Adres van de Wed. S. S. v. d. Werf, verzoekende vergunning om een open warande tegen haar huis op het Nannenhof te mogen doen bouwen. g. Adres van den heer H. W. Witte, e. a. verzoekende afdoende verbetering van den toestand der Harlingerstraat, door het aan brengen van bestrating tusschen de rails en goede rioleering, terwijl verlenging der be strating tot «Hollandia” ook wordt aanbe volen. De Voorzitter stelt voor beide eerste adressen te stellen in handen van B. en W. en het laatste ter afdoening aan B. eu W. op te dragen, wijl daarbij overleg moet gepleegd worden met de Nederl. Tramweg Mij., en de Commissie van den weg. Zulks wordt goedgevonden. h. Adres van de Wed. S. Wijnia, ver zoekende het huis bij de gasfabriek dat zij van P. Fopma in pacht overnam, wederom voor 2 jaren te mogen huren van de gemeente voor f 125 per jaar. i. Adres van de vereeniging «Volharden bij het Ideaal”, verzoekende dat in de be stekken van gemeentewerken het loon voor timmer- en metselaarsknechten, per uur in plaats van op 17 cent, bepaald zal worden op 20 cent, met een werktijd van hoogstens 11 uren per dag. j. Adres van ’t bestuur van het «Werk lozenfonds” berichtende, dat bij hen is ingekomen van de georganiseerde werklieden, om te willen bevorderen, dat met het oog op werkeloosheid, in den wintertijd werkzaam heden, die daarvoor geschikt zijn, worden uitgevoerd. Aan verschillende stichtingen heeft genoemd bestuur dit verzoek overge bracht, en doet dit nu ook bij de Burger lijke Gemeente, om, zoo het mogelijk is, werkzaamheden te doen uitvoeren in dezen tijd van slappe werkzaamheden. k. Adres van de Commissie voor een Bad- en Zweminrichting ter dezer stede, be richtende hun plan tot oprichting van een zoodanige inrichting, waarvan ook de kleine burgerij en de werklieden zullen kunnen profiteeren, doch dat wel vele particulieren steun toezegden, ook Hollandia en Weeshuis, maar de uitgaven per jaar de inkomsten met ongeveer f 300 zullen overschrijden, waar om van de gemeente een jaarlijksche subsidie van f 300 wordt verzocht. Al deze adressen zijn gesteld in handen van B. en W. om advies. l. Voorstel van B. en W. en de Commis sie der gemeente-reiniging, om het terrein der reiniging te verbeteren en uit te breiden, een gemetselden ierput te maken, een verbrandingsoven enz. samen begroot op f 4.964, deze som te vinden bij geldleening. Ter inzage gelegd voor de leden. De Voorzitter deed nog de mededeeling dat tot opperbrandmeester is benoemd de heer J. M. Kingma en zulks in de plaats van den heer G. H. v. d. Werf, die bedankt heeft. Gewoonlijk wordt van deze benoemin gen geen melding gemaakt, en worden deze benoemingen bij de brandweer per missives behandeld, doch de Voorzitter wenscht in ’t openbaar een woord van dank te brengen voor het accurate werk dat deze opperbrand meester heeft geleverd. Niet alleen in actieven dienst, doch ook bij het regelen van alle zaken, het nazien der spuiten, de geschikt heid om het personeel te beheeren, hebben B.' en W. steeds ervaren dat de Gemeente in den heer v. d. Werf gehad heeft een flink opperbrandmeester, waarom hem daar voor dank moet worden gebracht. (Applaus.) Het was nu met de lezing en mededeeling van ’t vorenstaande reeds half 10 geworden, voor men kwam aan de PUNTEN VAN BEHANDELING. 1. Aanbieding en vaststelling van suppletoir Kohier van hondenbelasting. vastgesteld en voor 1 Maart invorderbaar verklaard met algemeene stemmen. 2. Behandeling van het adres van Rink Groenveld om onderhandsehe inhuring van een 'perceel land, met advies van Burgemeester en Wethouders. Het advies van verzoek in te willigen. De heer Eisma is er niet tegen om het land aan Groenveld te verhuren, maar wenscht dat er een bepaling wordt gemaakt dat er wat gemest moet worden, en dan is er ook nog 2 pondemaat land bij, waarop bagger specie, die ook wel productief kan gemaakt worden. De heer Praamsma weet ook dat op slat- modder wel wat verbouwd kan worden en daarmee goede resultaten worden behaald. De Voorzitter wijst er op, dat van die modder nog af en toe wordt afgehaald en dus bebouwing niet best zal gaan, en wat de bemesting aangaat, het is buitenland, en bij hoog water is het er onder, zoodat bemesting niet veel geeft. De heer Eisma meent, dat het hooiland nog al hoog ligt, de baggermodder zit op 't laagste deel van ’t land. B. en W. zullen een en ander nader overwegen, terwijl wordt goedgekeurd met algemeene stemmen om 't gedeelte hooiland voor f 60 aan R. K. Groeneveld te laten voor den tijd van 3 jaren. 3. Behandeling van het adres van het Groene Kruis om een lokaal voor het houden van een bakercursus, met advies van Burge meester en Wethouders. Burg, en Weths. adviseeren het verzoek in te willigen omdat bij doelmatige en oor deelkundige regeling ten opzichte van de toelating der leerlingen het houden van zulk een cursus velen in de gemeente tot nut kan strekken, en daarom wenschen toe te staan om gedurende 5 maanden een avond per week het lokaal der muziekschool in bruikleen af te staan. De heer Gosterbaan vroeg of bekend was, op welke voorwaarden de leerlingen zouden worden toegelaten, waarop wordt geantwoord door den Voorzitter, dat de leeftijd is bepaald boven de 20 jaren. Met algemeene stemmen goedgekeurd. 4. Behandeling van de adressen van brug wachters om onderhandsehe inhuring van bruggen, met advies van Burgemeester en Welhouders. In een zaakrijk en uitvoerig rapport gaan B. en W. na de adressen van de burgwach- ters Rein Postma St. Jansbrug A. J. Leenstra de NijezijlJobs, van der Weij de Ymswolder-tille en Willem Buding de brug te Parrega, die hun bruggen onder hands wenschen te pachten, respectievelijk voor f 101, f 1684, f 180 en f 458. Zij gaan de omstandigheden van elke brug na, zijn met de tegenwoordige pachters wel ingenomen, maar meenen toch publieke ver pachting te moeten aanraden. De heer v. d. Klei betuigt dat hij niet ingenomen is met het advies, en te meer, daar betuigd wordt dat allen flink zijn in de bediening der bruggen, had hij gaarne de verzoeken zien ingewilligd. De heer Punter herinnert aan de adviezen van over 3 jaren, en hij vindt dat die niet kloppen met dit advies. Hij meent dat het beter is de pachters, die er nu wonen er te laten blijven, dan te zien of er misschien iets meer aan pachtsommen is te halen. De heer Eisma kan met de beide sprekers meegaan, hij gaat de verschillende bruggen na vindt dat Postma juist de geschikte man is voor de St. Jansbrug. Nijezijl wordt ook best bediend en een vergelijking met de brug te IJlst gaat niet op, wijl daar wel dubbel zooveel schepen doorgaan, Ymswolder- tille doet nu wel hooger pacht, maar hij weet dat f 180 zeer voldoende is te achten, en Parrega heeft er wel een flinke woning bijgekregen, maar de brug ligt nog al hoog, de overtochtsgelden beteekenen niet veel. Daarbij hebben alle pachters dezen zomer door de droogte een slecht jaar gehad, De ervaring bij gaardering met de Harlinger brug opgedaan, leert dat daarin ook geen voordeel zitonderhandsehe verpachting lijkt hem thans het beste. De heer Vis wil bemerken, dat B. en W. bij dit advies tot de conclusie zijn gekomen, dat wenscht zal zijn, de Nijezijl zou willen maken, willen inwilligen. De heer Keikes ondersteunt dat voorstel. De heer Boersma zou dan meer gevoelen om allen te laten blijven, en ondersteunt het gesprokene van den heer Eisma. De heer Praamsma meent uit het advies ook te zien dat B. en W. wat de verzoeken St. Jansbrug en Nijezijl betreft wel voor inwilliging waren, maar geen onderscheid wilden maken. Hij zou er wel voor zijn, allen te laten blijven, want al is het flat soms hooger pacht wordt bedongen bij pu blieke verpachting, toch is goede bediening voor de gemeente ook veel waard. De Voorzitter merkt den heer Eisma op, dat de brug te Parrega niet hoog maar laag ligt, en ook de overtochtsgelden nog al wat beteekenen. B. .en W. zijn over de pachters wel tevreden, doch vonden het moeielijk onderscheid te maken. De heer v. d. Meer merkt den heer Lunter op, dat de adviezen van 3 jaar ge leden niet strijdig zijn met nu, een resumé van feiten is nu gegeven en de conclusie is echter anders uitgevallen, wegens tal van kleine bijkomende omstandigheden, de hoofd zaak is gelijk, Johs. v. d. Wei bood veel minder, dan de brug nu doet, en ofschoon het bod wel aannemelijk wordt geacht, kunnen B. en W. toch moeielijk hier in meegaan, en Parrega heeft er een flink woon huis bij gekregen, wat invloed op de ver pachting heeft. B. en W. staan er echter niet op, hun voorstel door te drijven en willen ’t geheel aan den raad overlaten. Na* nog uitvoerige motiveering van den heer Eisma en discussie tusschen de heeren Vis, v. d. Meer en den Voorzitter wordt het voorstel Eisma door het Dagel. Bestuur over genomen en met algemeene stemmen besloten, alle vier brugwachters te laten blijven, over eenkomstig hun verzoek. 5. Voorstel van Burgem. en Weth. tot toekenning van een bijslag op het loon van een deel der werklieden van de gemeente. Met het oog op de duurte van een deel der levensmiddelen, en wijl vele gemeenten en particulieren een toeslag geven op het loon der werklieden, stellen B. en W. voor de gemeentewerklieden die beneden f 10 toeslag van 10°/o 1 Dec. tot einde

Bolswards Nieuwsblad nl | 1911 | | pagina 1