lieuws- en Advertentieblad olsward en Wonseradeel. Zwem- en badinrichting. I y 1911. 50ste Jaargang. Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 98. Donderdag 7 December. Nog eens ’n praatje over het nieuwe licht. RAADSO VERZICHT. VOOR Kr s 3 maanden. mag de gemeente het Zuster Anna, ziet gij nog niets komen Ja, ik zie een lichtman tusschen de boomen. Eerst werd ’t Concept-huishoudelijk Regle ment behandeld, en daarna vastgesteld. Veel werd er niet veranderd, echter is er bepaald, dat het personeel, bij schorsing of ongevraagd ontslag, in hooger beroep kan komen bij de Algemeene vergadering. Bravo 1 Ik siz jimm’ nou it neiste wol, Mar 't allerneiste nel van een deel der de gemeente, bad meer voeten per adres tot steun. Onder van kosten, Op den eigenlijken dag van „openen”, zal dat geschieden in tegenwoordigheid van auto riteiten en genoodigden. We hoorden praten van muziek uit Leeu warden, dinér op ’t Gemeentehuis enz, maar of ’t waar is, weten we niet. Een aanhaling uit de klassieken is hier misschien ook op zijn plaats, ik bedoel het zoetvloeiende: Stil gewacht en stil gezwegen Na eindloos wachten toch gekregen. om de wekelijksche Maar er is licht in de toekomst, in figuur lijken en werkelijken zin. Wij hebben in 't begin dezer week ’n ledenvergadering gehad. En al heb ik natuur lijk niet het 'recht om alles over te brieven, van wat daar is verhandeld, enkele dingen zijn toch, dunkt mij, vermeldenswaard. Ja, over ’t kapitaal der vereeniging werd veel gesproken, veel gevraagd. Willen we hierover maar zwijgen en met het Bestuur zeggen Het kan haast niet anders, of ter zijner tijd moet het Electrisch bedrijf onzer Ver eeniging, met eenigen luister worden begon nen, de Centrale met meer dan gewoon vertoon in werking gesteld. Er waren natuurlijk weer dwarskijkers, die meenden dat er nog geen reden was om feest te vieren, en spraken over „hoog be drag”, en „wisselvalligheid van bestaan”. Zij waren in de minderheid, en verre ook, zoodat met groote meerderheid is besloten, op voorstel van het bestuur, dat in dit opzicht volgens verklaring geheel homogeen was, om de opening feestelijk te doen zijn. ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. mildere gasprijs voor drijfkracht en verwar ming zal meewerken tot vergrooting van het gasverbruik. Zijn we goed ingelicht dan komt eerstdaags een verzoek daaromtrent bij den Raad. Men bedenke dan wel, dat gas voor drijfkracht in de meeste omliggende steden tegen lageren prijs dan hier geleverd wordt. Goed voorbeeld doet goed volgen. Het voorstel tot invoering van het drie- ploegenstelsel aan de gasfabriek, werd ten slotte zonder discussie aangenomen. Daarna geheime zitting. Na heropening werd nog o.m. besloten om opnieuw .subsidie bij de Prov. Staten aan te vragen voor den gemeente-veearts. Het is te hopen, dat Ged. Staten hier over gunstiger adviseeren dan over gelijke verzoeken van Wonseradeel en Weststelling- werf, anders zou een afwijzende beschikking niet tot de onmogelijkheden behooren. voetstappen dergenen die mij dit voorbeeld gaven. Ik moet nu toch weer op het begin terug komen, speciaal bij de lichtmannen. Want ziet u, ik wilde nog ’n beetje met u praten over ons nieuwe licht in wording. Nog in wording Helaas ja, nog. Maar er is hoop, veel hoop zelfs, dat binnenkort alles zal branden. Ik bedoel de lampen, anders zou ’t er voor onze brandwacht maar treurig uitzien. Ja, beste Bolswarders, gij die u eiken avond verlustigt in het mooie gasgloeilicht, die zelfs zoo goedkoop kunt koken op gaslicht, zooals onlangs in dit blad stond te lezen, gij kunt u er geen voorstelling van maken, hoe wij „branden van verlangen”, naar het oogenblik dat onze Centrale gaat draaien, en het groote vliegwiel van elfdui zend pond, zal beginnen te bewegen om de as. De toestand is penibel voor enkelen onzer. Klaagde niet onlangs in eene ledenvergade ring een slachtoffer der lichtsverwisseling, dat hij geheel lampenloos was, en dat hij zich met zijne echtgenoote moest behelpen met ’n looplampje. Verspeelt uw onderdanige dienaar Ws. niet ’n halfjaarsch salaris, alleen doordat hij slechts ééne lamp heeft die licht kan geven, en hij dus kaarsen brandt, om niet in duister nis te zitten,en toch zijn we niet gelijk aan de dwaze maagden, die op den bruidegom gingen wachten. In onze geheele familie is geen sprake van trouwen, laat staan van een engagement. Onze lampen zijn naar Amsterdam geweest om te worden veranderd. Ze zijn nu, ten langen leste, weer teruggekomen, hangen maar wat heb je er aan als de stroom i ontbreekt. en zweminrichting, en van die 41 zijn er slechts 10 waar het gemeentebestuur er nog niet aan doet. De lijst van ingekomen antwoorden is waarlijk wel interessant er zijn kleine gemeenten bij, die groote sommen er aan bestelen, andere geven bouwterrein en waar borg voor de oprichtingskosten. Uit enkele sommen genoemd voor de oprichting blijkt tevens, dat onze commissie bare eischen hier al zeer laag heeft gesteld. Venlo bestemde er voor f 15000; Haarlem f 20.000 en bovendien f 1600 subsidie per jaar aan de particuliere inrichtingVlaardingen geeft per jaar f 1200 subsidie, Zutfen zal het volgend jaar f 12000 besteden voor den bouw van een tweede badhuis in den IJsel. Dit zijn slechts grepen uit die opgaven, doch genoeg om te doen zien, dat er van over heidswege op tal van plaatsen heel veel wordt gedaan. De bevordering der volksgezondheid wordt hoe langer hoe meer behartigd en de statistieken bewijzen dat de invloed reeds zeer goed merkbaar is. Was vroeger de sterfte naar verhouding in de steden grooter dan op ’t platteland, thans is de verhouding reeds omgekeerd. Wij verwachten dan ook wel, dat de com missie met haar adres bij onzen Raad een goed onthaal zal vinden. De behoefte aan een dergelijke inrichting werd hier al sedert menschenheugenis gevoeld. Pogingen vroeger wel aangewend om, al was het op primi tieve wijze, in de leemte te voorzien, leden steeds schipbreuk. Deze commissie heeft er zich nu nog eens met ernst voorgespannen, en zij zal, dunkt ons, slagen. Een flinke subsidie van gemeentewege is naar ’t ons voorkomt alleszins gewettigd. De commissie, die op de vergadering van 11 September j.l. benoemd is, om de op richting van een zwem- en badinrichting te dezer stede voor te bereiden, heeft zich tot heden met lofwaardigen ijver van haar taak gekweten. Hare pogingen vinden bij de burgerij voldoenden bijval en steun, om te doen zien dat algemeen de behoefte wordt gevoeld aan een gelegenheid, om op veilige en geschikte wijze een bad te kunnen nemen. Het getal deelnemers, dat geteekend heeft voor ’t lidmaatschap bedraagt ruim 150, terwijl de fabriek „Hollandia” en het Wees huis ook finantieelen steun hebben toegezegd. De commissie heeft zich nu den Gemeenteraad gewend om overlegging van een opgaaf exploitatierekening, wordt verzocht een jaar- lijksche subsidie van f 300, Deze som zal velen nog al belangrijk voorkomen en menigeen misschien hoog in de ooren klinken en toch zal men bij nadere overweging inzien, dat die som nuttig besteed wordt. De subsidie aan ’t muziekkorps van f 500 plus f 100 voor kleeding, vindt vrij algemeen instemming en een subsidie slechts half zoo hoog aan een badinrichting zal zeer zeker nuttiger werken, want hierdoor wordt de volksgezondheid bevorderd, de zindelijkheid in de hand gewerkt en dit zal op den duur velen lichamelijk ten goede komen. Het is eerst wat nieuws, en er zijn altoos die van zulke nieuwigheden niet gediend zijn, doch de ervaring zal leeren hoe goed het is zich, in den zomertijd vooral, eens goed te baden. Het toenemend gebruik dat er op andere plaatsen nagenoeg overal van gemaakt wordt is het bewijs dat het reeds ingebur- gerd is. Ter versterking en genezing van zwakken wordt particulier en ook van overheidswege veel gedaan en toch een ziekte voorkomen is beter dan haar genezen. In de open lucht en in frisch stroomend water een bad nemen werkt heilzaam op het gestel. In de volksvoordracht van den heer Beekhuis onlangs is dat voldoende bepleit, zoodat wij dat niet behoeven te herhalen. Door de doktoren worden in veel ziekte gevallen wasschingen en baden voorgeschreven, doch in vele huisgezinnen bestaat daarvoor haast geen mogelijkheid. Wat een voorrecht voor velen, dat daartoe een inrichting in de plaats is, waarbij bovendien de uitwerking van het bad, door frissche lucht en stroomend water zeer versterkt wordt. Vindt deze in richting een goed onthaal, dan zal zeer zeker ook eerlang een gelegenheid voor stortbaden, douches en warme baden daarbij kunnen komen, als de geneesheeren althans zulks noodig achten. Op zeer vele plaatsen worden dan ook van gemeentewege de bad- en zwem-inrich- tingen gesteund, ja ook geheel van overheids wege opgericht en geëxploiteerd. Wij zagen een opgaaf van verschillende gemeenten, waar die inrichtingen krachtig worden bevorderd. De groote steden staan natuurlijk op dat gebied vooraan, doch het trok onze aandacht dat ook in kleine gemeenten daaraan reeds volle aandacht wordt gewijd en sympathie betuigd. Onze plaatselijke commissie heeft zich tot 41 plaatsen in ons land gewend om te weten wat daar van den kant van het gemeentebestuur wordt gedaan voor de bad- JSol^w'aird.sclic Courant (l8/10 P-)i behoorende aan den heer J. van der Linde, in 2 onderd. Geb. onderd. a f 1289, onderd. b f 690. V. Een PAKHUIS met erf aan de Achtersteeg te Makkum, groot 70 centiare, in eigen gebruik bij mej. wed. G. Kalver- boer. Geb. f 389. VI. Eene HUIZING, waarin koemel- kerij, STALLING voor 3 koeien en ruim erf, aan den weg en de vaart in de Buren J te Idsegahuizen, groot 15.60 are, in eigen I gebruik bij de wed. Tjerk Dijkstra, te veilen in 2 onderd. Geb. onderd. a f 1327, b f474. VIL Eene HUIZING met erf aan de Turfmarkt en aan de Tichelaars wijk te ,baar a 5 Cen(,_ Makkum, groot 1.29 are, tot 12 Mei 1912-’ in hn.iv! kii'r*"r“l Het was ditmaal weer een raadszitting van ’s avonds 7 tot ’s nachts i1^ uur, met recht dus nachtwerk. De vorige vergadering gehouden op 19 October was van even lange duur, zoodat het haast al gewoonte dreigt te worden om nachtzittingen te houden. Voor een rustige afdoening van zaken ware het beter om vaker te vergaderen. Menigeen ziet er tegenwoordig tegen aan om bij een vacature, zich candidaat te laten stellen en waarlijk het is geen aangenaam vooruitzicht om verplicht te zijn die ellen lange discussies bij te wonen en zijn nacht rust op te offeren tot heil der gemeente. Vergeleken bij vroeger wordt de raad hoe langer hoe breedsprakiger. Het officieele ver slag is een boekdeel en slechts enkelen heb ben den moed dat te door worstelen. Enfin, laat ons hopen dat door het houden van meer vergaderingen, waardoor de agenda’s kleiner zullen worden, de praatlust ook zal verminderen. Het verzoek van den heer Witte e. a. om ver betering van den toestand der Harlingerstraat, zal hopen wij, ditmaal in ernstige overweging worden genomen. Hoe herhaaldelijk is reeds daarop aangedrongen en een flinke verbete ring is daar dringend noodig. Als een koude douche werkte het voor stel om bijna 5000 gulden te besteden voor de gemeentereiniging. Deze tak van dienst is doorloopend, evenals in andere gemeenten een schadepost, waaraan niet veel te ver anderen valt. Om echter zulk een belangrijk bedrag er voor te besteden, komt ons bedenkelijk voor, tenzij er een mogelijke bate tegenover staat, waarvan in ons verslag niets te vinden is. Het pluimpje aan den afgetreden opper- brandmeester, den heer G. H. v. d. Werf, is welverdiend. Diens bezadigd optreden bij verschillende branden, is algeméén bekend. De vier brugwachters blijven in hunne functie. Toen de Raad zich algemeen voor onderfiandsche gunning verklaarde, ging het D. B. daarin mede. De bijslag op het loon werklieden van in de aarde. Voor huismoeders is een praatje over de prijzen van eetwaren wel interessant, maar vrij zeker weten de meeste raadsleden al bij ondervinding, dat de tijden duur zijn en daar door vooral de kleine man en nog meer zijn huisvrouw, tobben heeft rekening sluitende te maken. Daarom achten wij een tijdelijke tegemoet koming gewenscht en door sommige patroons gegeven voorbeeld, om hun personeel te helpen, wel volgen. Alle twaalf raadsleden lieten over dit voor stel hun licht schijnen met het resultaat, dat het voorstel van B. en W. om van 1 Decembereinde Februari a.s. een toeslag van 10 pCt. te geven op het loon van hen, die minder dan f 10.per week verdienen, werd aangenomen. Het zou er in de Tweede Kamer niet best uit zien, wanneer alle honderd leden over hetzelfde punt bun oordeel gingen zeggen, dan liep de parlementaire molen nog vrij wat langzamer dan thans. Het bestuur der 8. D. A. P. kreeg op zijn verzoek omtrent het loon der werklieden der stadswerkinrichting, nul op het request, ofschoon een verhooging van het uurloon overwogen zal worden. De beste stuurlui staan, in bet regelen dezer materie, gewoonlijk op den wal. Het klinkt wel mooi meer loon te geven, maar met werkverschaffing mag men niet in con currentie komen met hier bestaande bedrij ven, waardoor het haast ondoenlijk is om aan niet-vak lieden productieven arbeid te verschaffen. De toelage aan onzen algemeen geachten gewezen ophaler der gasgelden, gunnen wij hem gaarne. Hij was tegenover ieder steeds welwillend en dienstvaardig, dit kleine pen sioen is dus goed besteed. Het tantième stelsel voor de regeling van het salaris van den gas-directeur werd alge meen goedgevonden. Dat een directeur belang heeft bij het gasverbruik, is van belang en zal een prikkel te meer zijn om de fabriek nog tot grooteren bloei te brengen. Een Of dit nu wel ’n rijmpje is, voldoende aan den goeden vorm, ik weet het niet. Komen en 'boomen’t rijmt, maar meer ook niet. Doet ook niet ter zake. Er moet iets komen en daarop, ’t is immers poësie, klopt boomen. Je ziet zoo’n lichtmensch nu toe vallig maar zelden tusschen de boomen. De man beweegt zich meer op ladders en stellages. Nu zou iemand, die in de zaak is inge wijd, stof hebben voor een ander tweeregelig gedicht, bijv. Ongeduldige dorpelingen, houd nu maar courage Zie eens aan, drie, vier monteurs boven op ’n hoog' stellage Het bestuur heeft den heer Bellaer Spruyt, te Maastricht, ’n hoogstaand man op het gebied der electriciteit, aangezocht om eer lang alles te inspecteeren. ’t Doet ons ge noegen dat men een der meest bekwame mannen van het vak voor deze functie heeft geëngageerd. Het waarborgt ons een duchtig, streng, maar ook onpartijdig onderzoek. De benoeming van den heer De Groot, chef-machinist der firma Korff, te Amster dam, tot eersten machinist aan de Centrale, droeg aller goedkeuring weg. De Groot heeft de diploma’s A en B der Amsterdamsche Machinisten school. De belangstellende lezer, bekend met mijn, zoo zeer aan den vorm voldoend geschrijf, zal zich afvragen wat moet dit, waar wil hij heen? Wat ’n aanloop 1 De geachte nqedewerker van de- Bolsw. Cl. laat eerst in weken niets van zich hooren, zoodat al enkelen hebben gedacht„goddank, die vervelende kruier zijn we kwijt”, en nu komt hij eens klaps weer voor den dag, met een klein ouvertuurtje, zonder théma. Gevolg van omstandigheden, niet anders. Das kommt vom horen. Ik schrijf expres even in vreemde woorden, om te toonen, dat ik in de „Ideën” thuis ben. ’t Moet zijn „vom lesen”, dat weet natuur lijk ieder, maar dan kan ik de aanhaling niet gebruiken daarom schrijf ik met dichter lijke vrijheid „das kommt vom horen” 1 Hoe rijmt dat nu weer. Eerst „zuster Anna uitziende naar lichtmannen op ladders of stellages”, daarover ’n vrij verwarde uit weiding en nu das kommt vom horen. Enkel en alleen gevolg van „hooren”, anders niet, bepaald niet. Dat heeft de vacature Arum op het geweten. Ik leer nu „lengte” maken. Goed voordoen doet goed volgen, en ik druk dus, wat den vorm aangaat, gaarne de I

Bolswards Nieuwsblad nl | 1911 | | pagina 1