Nieuws- en Advertentieblad Bols ward en Wonseradeel. 1911. Verschijnt Donderdags en Zondags. 50ste Jaargang. No. 99. I Firma Bi Cuperus Az. I Zondag 10 December. UIT DE PERS. s BINNENLAND. T VOOR Afzonderlijke de (af- ’I Vin je, dat lange haren op de elkaar neef waar Uit een handelsaanbieding Bestellingen per briefkaart worden vergoed. Gehoord op een vergadering De ansjovis is de kurk waarop de Zuider zee drijft. ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. een man goed ’t algemeen hier verlangend flinke koelte wordt uitgezien. Mocht onverhoopt het boezemwater aanzienlijk stijgen, dan staat het vreezen, of verschillende polders loopen kunnen staan? Ja, mits zij jas vindt. Uit een Amsterdamscke school: Waarom hebben visschen vinnen Om mee te zwemmen. Menschen hebben geen vinnen; waar mee zwemmen die dan Met zwembroekjes. van inlandsche eieren.” Uit een roman-prospectus Alle snaren van het menschelijk gemoed worden geraakt en smelten samen tot een overweldigend schoon drama. Bedwelmd. Te Utrecht is een bewoonster der Achter Twijnstraat bedwelmd in haar huis gevonden, doordat de slang van een gaslamp was ge scheurd en dus gas ontsnapte. Dadelijk werd geneeskundige hulp in geroepen en de politie gewaarschuwd, die met de zuurstof koffer bijstand verleende. Er werd meer dan 1000 liter zuurstof verbruikt; het mocht na urenlange behan deling gelukken de levensgeesten weder op te wekken. Weet .een goud- en zilverdiefstal. Op de Marnixkade te Amsterdam woont mej. SloepGrambeek met haar dochtertje. Haar man is in Duitschland op een fabriek werkzaam. Oqa eenige bezigheid te hebben, drijft zij handel in gouden en zilveren voor werpen, waarvan zij een belangrijke hoe veelheid in huis had. De voorraad werd een muurkast. Doch ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. een nieuw stuk van altijd weggesloten in wanneer de juffrouw uitging, legde zij de sleutel op een tafel opdat bij brand de n vrouw ze niet op zijn WAARSCHUWING I “Bt Daar de verpakking onzer KINA- DRUPPELS DE VRIJ, veelvuldig wordt nagebootst om Kinapraeparaten v. andere herkomst aan den man te brengen, wijzen wij er op, dat roode doozen, zonder den naam Dr. H. Nanning, doch alleen voor zien van het woord „Kinadruppels”, NIET uit onze fabriek afkomstig zijn. 9W" Men eische daarom steeds Dr. H. NANNING’S KINADRUPPELS! Alom verkrijgbaar a f 0,75. -j ^....^..ooeringcn over Minister Talma na, op de Utrechtsche Katho- lieken-vergadering gehouden, en daar komen de aiiti-revolutionnairen en eischen, dat hun Talma z’n plannen finaal wijzigen zal. Stellen een ultimatum. Doet bij het niet, dan oorlog. Heeft de Regeering zoo vragen wij’ ons af iets dergelijks zien aankomen Het veel-bestreden zinnetje in de Memorie van Antwoord, waarin een zwen king van den heer Talma niet onmogelijk werd verklaard, verschijnt nu in een ander licht. De arbeider moet vóór de stembus van 1913 z’n pensioen hebben. Maar ook: z’n tarief... Des leiders geweldige roede jaagt de Regeering voort op haar. pad. Het Vaderland zegt: De heer Kuyper heeft dus een voorwaar delijke oorlogsverklaring afgekondigdgij zult uw arbeid inrichten gelijk mijn vrienden en ik het eischen, of wij laten u, Minister Talma, dien wij juist als democraat in dit Kabinet zoo hoog waardeeren, in den steek Door de vergadering werden benoemd tot leden der commissie, om met het bestuur de herziening voor te bereiden, de heeren: Egbert Veen, J. H. Doodkorte en R. J. Gotter. Workum. Bij Kou. besluit van 20 No vember is aan de gemeente Workum verleend een voorschot uit ’s rijks kas tot een bedrag van ten hoogste f 12,000, ten einde genoemde gemeente in staat te stellen een voorschot te verleenen aan de vereen. Volkshuisvesting aldaar, ten behoeve van den bouw van een tiental arbeiderswoningen. Een waterleiding te Heerenveen.. Door de dagelijksche besturen der gemeenten Schoterland, JEngwirden en Haskerland (waar toe Heerenveen behoort), is aan den heer R. Kuipers, ingenieur te ’s-Gravenhage, op gedragen te zoeken naar een prise d’eau voor eene waterleiding te Heerenveen. Er zullen boringen geschieden om goed grondwater te verkrijgen in den omtrek van Heerenveen. Broek bij Joure. Al is de boezemwater- stand voor den tijd van ’t jaar nog laag, ze is toch wel zoo hoog, dat de polderdijken reeds beginnen, te lekken. Sommige polders hebben daardoor zooveel water in, dat de schapen uit eenige stukken land verwijderd moesten worden. Deze toestand vindt hoofdzakelijk zijn oorzaak in de windstilte, die nu eenige dagen aanhoudt. Te verwonderen is het dan ook niet, dat over naar eene Advertentie Wegens gevorderden leeftijd te koop een huis, waarin ruim 85 jaren een Café met Vergunning, is uitgeoefend. Tjerkwerd, 6 Dec. Ter vergadering van de ijsclub „Tjerkwerd” bleek uit het verslag van den secretaris, dat de vereeniging 42 contribueerende leden telt. De rekening van den penningmeester wees een batig saldo van f 148,61 aan. Herkozen tot bestuurslid de heer L. Zijsling en tot keurmeesters Dijkstra en Landstra. Besloten, ijs en weder dienende, tot het houden van een rijderij onder mannen boven de 16 jaar, die niets hebben gewonnen en eene onder de leden met dames. Het paar schaatsen, nieuw model, is ge wonnen door den heer H. Huitema. Oudega (W.) Deed men 2 jaar geleden zijn uiterste best, het water van de landerijen te verwijderen, thans is het tegengestelde het geval. Vanwege de vele muizen, die op de lan derijen zijn en bij honderden het land om wroeten, trachten de veehouders het land te laten onderloopen om zoodoende van de plaag bevrijd te. worden. Sneek. In de jl. Donderdag gehouden vergadering van leden der Sneeker Onderlinge Brand waarborg-Vereeniging is na eene toe lichting van den Voorzitter, met algemeene stemmen aangenomen het voorstel van het bestuur, om over te gaan tot eene herziening van het reglement. eens zeer te weer blank. J. Crt. Naar het R. N. verneemt, zal de Nederlandsche Tooneelvereeniging ook dit jaar tegen Kerstmis Heijermans opvoeren. Een heer, die Maandag aan 't Stations plein in den Haag op de tram stapte, in de richting van de stad, miste kort daarna zijn gouden horloge met dito ketting, hetwelk hem vermoedelijk is ontrold door een persoon, die bij de eerste halte haastig van de tram was gesprongen. Onze musici. Bij Nijgh en van Ditmar’s uitgevers mij. is een tweede, geheel nieuw bewerkte druk verschenen van „Onze musici”. In het voor bericht bij deze uitgave wordt gezegd dat deze tweede druk met den vorigen alleen den titel gemeen heeft. Het boekje geeft bij het doorbladeren daarvan den indruk. Van onge veer 150 in leven zijnde componisten, diri genten, instrumentalisten en vocalisten zijn biografische bijzonderheden, bewerkt naar nieuwe gegevens, opgenomen, van de meesten ook een doorgaans goed geslaagd portret. Zoo is dit boekje, waarvan de uitgave goed ver zorgd is, een gemakkelijke handleiding voor wie in een kort bestek een en ander wil weten van onze componeerende en reprodu- ceerende kunstenaars. Maandagnacht is ingebroken bij den heer N., kleermaker te Leidschendam. De dief of dieven hebben zich toegang verschaft door een raam aan de straat. Er zijn f 90 en twee lappen laken ontvreemd. De heer N. had gelukkig juist in den loop van den dag f 200 aan den lakenhandelaar betaald. Door een poetser der Staatsspoor is Dinsdagavond te Vlissingen in een der avond- treinen eene portemonnaie met een groot bedrag aan geld en gêldswaarden gevonden. Zij werd bij den stationschef gedeponeerd. VI. Ct. onder het tafelkleed, voorraad spoedig in veiligheid kon worden gebracht. Woensdag middag te 4 uur bevond zij alles nog in goede orde. Met een buurvrouw ging zij uit, doch tegen kwartier vóór achten ’s avonds terugkomend, bemerkte zij tot haar schrik, dat een ongenoode gast of. gasten van haar afwezigheid gebruik hadden gemaakt om heel den voorraad mee te nemen. Sporen van braak werden niet gevonden. De kamerdeur was nog gesloten, evehals bij haar heengaan en geenerlei wanorde werd in de kamer ontdekt. Een naaimachine was van haar plaats gehaald, doch de linnenkast en een pronkkast waren onaangeroerd gelaten. Alleen was het kistje met zilveren en gouden voorwerpen, dat zich in de muurkast bevond, verdwenen. Als vermist kunnen genoteerd worden een zilveren zak, twee paar juweelen knop pen, veertien gouden ringen, met juweelen bezet, een dubbele kettingring, een Ameri- kaansch horloge, een gouden dameshorloge, twee paar belletjes, drie zilveren knipjes met koralen zakjes en gevuld met vreemde munten, een halsketting met zwart medaillon en juweelen steen, een gouden dasspeld be nevens eenig kleiner zilverwerk. De dief of dieven moeten goed met de situatie bekend zijn geweest en de buren herinneren zich, dat tegen kwartier over vieren een neef van de juffrouw aanbelde „Is juffrouw Sloep niet thuis?”, vroeg hij. En toen deze vraag ontkennend werd beantwoord vroeg hij nogmaals „Is u er zeker van dat juffrouw Sloep niet thuis is Dit werd hem nogmaals bevestigd. De buurvrouw ging weer naar binnen. Zij hoorde niet, dat de man de deur weer sloot. Deze was natuurlijk bekend met de plaats, de juweelen geborgen waren. Hij is reeds met de politie in aanraking geweest en heeft bovendien kennis aan verschillende bekende „jongens”. Hij is verhoord, doch ontkent iets met den diefstal uitstaaude te hebben. Een huis zoeking ten zijnen huize leverde niets op. (Tel.) De Vereeniging van Oosten rij ksche theater-directeuren heeft aan den betrokken Minister een verzoek gericht, om het aantal concessies voor cinema theaters wat te beper ken. Er zijn er nu in Weenen 106 en voor de concessie van enkele is 150,000 kronen betaald. De „Onder de Streep” schrijver van het Alg. Hand. bid. schrijft: Een eierenhandelaar noemt zich in een circulaire „Importeur Kuyper’s naar voren treden. De groóte rede van dr. Kuyper in Kamer, brengt de heele pers in trillende beweging. Dat, zoo schrijft de samensteller van het Kamer-overzicht in het Hdbl., de heer Kuyper de coalitie wil bestendigen, ook na 1913, is wel duidelijk. Die coalitie wordt samen gehouden zoo vernamen wij heden door een unio mystica. Daarin is de coalitie- grondslag weggeneveld. Het is een mystiek geworden om niet te spreken van een mist als die van de Heilige Alliantie. Die unio mystica zal men dus zien te behouden. Dat is de „eenheid .van doel” waarvan de heer Lohman gewaagde. Maar men kan verschillen, gelijk hij ook zeide, in de middelen. Zal de heer Lohman bereid gevonden worden tot voortzetting van den onderwijs strijd, dien dr. Kuyper in uitzicht stelt Tot herziening van de Zondagswet Tot het oplossen van de vaccine-quaestie Wij zullen het moeten afwachten. Maar dit lijkt ons zeker, dat dan het Kabinet-Heemskerk vooi: een ander zal plaats maken. Voor een Ministerie-Kuyper. Want de heer Heemskerk deugt niet voor den fakkeloptocht met geestdrift, waartoe de heer Kuyper hem heden oproept tegen 1913. Daarvoor zou de man van 1911 weer op moeten treden. De N. R. Ct. noemt de aanvallen van dr. Kuyper exploiten. We nemen uit haar over zicht slechts een klein stukje over. Even later kreeg in het bijzonder Minister de Waal Malefijt een veeg uit de pan, wijl hij bij herhaling woorden had gesproken, die door de linkerzijde en de liberale pers „bijna met voetgetrappel” waren begroet, doch die de antirevolutionnaire partij ernstig hadden gekwetst. Blijkbaar bad de beer Kuyper sinds zijn nederlaag bij de behande ling van de Indische begrooting de aloude vrijmoedigheid herwonnen. En kluchtig klonk ’t dezen man van despotische en caesaristische neigingen den goeden Minister de Waal Malefijt te hooren toevoegen, dat niet met een machtwoord, een „sic volo, sic jubeo”, mocht worden volstaan. „De peroratie van den anti-revolutionnairen woordvoerder was merkwaardig. Zij was mar tiaal en vermanend tevens. De geestdrift- fakkels zoo heette het ter viering van de overwinning in 1913 stonden reeds ge reed van de Regeering echter behoorde de vuurvonk uit te gaan, die alles in gloed zette. „Als het in 1913 eens mis mocht gaan, waseh ik, dr. 'Kuyper, mijn handen in onschuld” ziehier de verholen strek king van dezen rhetorischen krijgszang. Alsof eenig ander lid der rechterzijde half zooveel gedaan heeft ter vermindering van het prestige van de anti-revolutionnaire partij als de eeuwig onschuldige afgevaardigde voor Om men 1” Uit het overzicht der Nieuwe Courant knippen we het volgende Hoor mij goed, zeide dr. Kuyper, en zette zich in postuur. Liever kome er van het gansche Regeeringsprograra niets terecht, dan dat 1913 aanbreke zonder de ouderdoms-en invaliditeitswet in het Staatsblad. Als dat niet gebeurt, zullen ik en de anti-revoluti onnaire partij tot staking overgaan. Wij doen dan aan niets meer meeniet aan broeder Tal ma’s ziekteverzekeringen, zelfs niet aan de Tariefwet. Wilt gij die behan deling bijv, op het laatste artikel na, zoodat de invoering ter beslissing zal blijven van de meerderheid die hier na 1913 zal gezeten zijn, het is mij desnoods wèl. Maar nimmer zal ik haar invoering gedoogen zonder de volstrekte zekerheid, dat de uit haar opbrengst bestemde millioenen zullen dienen ter be kostiging van de ouderdoms- en in validiteit» verzekering. Dan zelfs nog liever een ander Kabinet I De Kamer geraakte in opschudding bij het hooren van deze sommatie en anti-revolutionnaire banken keek men aan, ontsteld over eigen stoutmoedigheid. Dr. Nolens vond het noodig den leider een beetje te kalmeerenzoo kwaad kunt u het aiet bedoeld hebben, voegde hij hem toe. Maar nu de leider eenmaal Ministervleesch geroken had, werd hij al gevaarlijker. De arme heer Malefijt de eenige afwezige werd om zoo te zeggen bij de ooren naar voren getrokken en kreeg een onaangenaam standje. Hij had bij de behandeling van de Indische begrooting (onderwijs en zending) de anti-revolutionnaire partij diep gekwetst. Hij had haar men stelle zich eens even den heer de Waal Malefijt in die positie voor tegenoverdr. Kuypereen sic volo, sic jubeo toegeslingerd. Dat moest niet meer gebeuren. Denkt er goed aan, gij heeren aan de Ministerstafel, de oude heer is er ook nog Zoo wordt het voor den onbevangen toe schouwer allervermakelijkste tooneel het best weergegeven, dat wij vanochtend zagen op voeren. Het Kabinet kan het zich voer gezegd houden. Als de heer Heemskerk niet tegen aller verwachting in zich ter dege schrap zet, dan staat de agenda van werk zaamheden, waarover dezer dagen en in de stukken zoo druk gepraat is, van heden af vast. De ziektewet weg, de invaliditeitswet Bolswaxtlsclie Courant i

Bolswards Nieuwsblad nl | 1911 | | pagina 1