Kieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. MIST. 1911. Verschijnt Donderdags en Zondags. 50ste Jaargang. No. 100. Donderdag 14 December. BINNENLAND. VOOR II afzonderlijke ’t Hij vol kramp! N. Ct. J. Jellema te Achlum voor J. Jellema voornoemd, voor moddergoón. ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Gevaarlijk spel. Te Veenendaal wisten drie kleine kinderen, van wie het oudste 5 jaar, een kan met petroleum machtig te worden. De inhoud werd in de kachel geworpen met het gevolg, dat door de uitslaande vlam het oudste kind zulke brandwonden kreeg, dat men voor het behoud van het leven vreest. De twee andere kinderen kregen eveneens zeer ernstige brandwonden. De vader was naar zijn werk, terwijl de moeder zich eenige oogenblikken had verwijderd. Vol jicht en Zekergeen vaderlandslievende ontboezeming! Land van mist en... nu dat laatste zullen we maar weglaten, Nederland, parel aan Europa’s kroon, zooals een muzenzoon het heeft genoemd, een land van mist! ’t Klinkt spottend, verwijtend hard. Maar we hebben ’t erger gehoord: onze natie is geteekend als u i t g e d o o f d en men heeft van ons volk gelasterd, dat het in een moeras zelf is verzonken. Dat zijn krasse uitspraken, en we zouden, bij het aanvoeren er van, dan toch nog liever willen, dat men in Nederland sprak van mist, die belet de dingen goed te zien en de wakkerheid uit de oogen keert. Mist! mist! mist! was het alle dagen der geheele lieve, lange vorige week. Onze goede stad had zich als het ware een dikke, grauwe pruik over de ooren getrokken, waaruit de droppels lui en langzaam, haar langs neus en wangen dropenbuiten sopte en fladderde de regen, lam, ziekig, tik, tik, tik. Onwillekeurig dachten wij aan de woorden van den dichter: De commissie belast van f 300 voor de onderzoek, plannen en bereke- waterleiding te dezer plaatse, hare pogingen, daar de Tot ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. liet bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. zal de mist optrekken. Slechte koopman, werk je betere. Die man aan D. Groenhof te Balk voor Jan Cordaat moet dan Jan Salie de deur uitjagen, het land uit, eerst dan kan de zon doorbreken en tijden? zei een koopman, werk je er door, en je krijgt er betere. Die man was niet slap, maar gevoelde lust tot den arbeid van zijn vak en ’t was hem goed gegaan. Mist! Waar dringt hij niet door? maar... Uit de nevelen zal de dag zeker éénmaal rijzen Dit woord geeft den burger moed! Intusschen, deze mistige dagen geven toch weer aanleiding om uit te roepen: Wat al wederzijdsche grieven en miskenningen in de wereld! Wat al ijverzucht en misverstand! Wat al verwijdering en vijandschap op politiek gebied Halt! daar zitten we midden in de mist. Kom, het slaat twaalf; ’t is tijd om naar bed te gaan. Nog even buiten gekeken. De lucht wordt warempel helder... de sterren schitteren! Gelukkig! Vrijdag j.l. gehouden stemming van een Notabele voor win. de heer D. Tjeerde, werden stemmen uitgebracht. Hiervan verkreeg de heer A. Feenstra 34, de heer S. S. Hobma 20 en de heer W. Kroese 16 stemmen, zoodat er eene herstemming moet plaats hebben tusschen beide eerstgenoemde heeren, die zal plaats hebben op Vrijdag 22 Dec., op de gewone uren. Workum. Naar wij vernemen zijn de drie lotelingen dezer gemeente van de lichting 1912, die eene herkeuring hebben aange vraagd bij Ged. Staten, allen voor den mili tairen dienst geschikt bevonden. Een verkoop met hindernissen heeft te Silvolde plaats gehad,, waarbij de vereenigde klompenmakers een groote over winning behaalden. Door den plaatsvervangenden notaris Ver- groesen uit Gendringen zouden de peppels worden verkocht. De conditiën werden ge lezen, doch van beraad was geen sprake, omdat dit bij houtverkoopingen nimmer ge beurt. De perceelen werden verkocht, maar na afloop niet gegund, omdat de notaris eerst beraad wenschte. De klompenmakers protesteerden tegen die handelwijze en be sloten den notaris gerechtelijk aan te spreken. Eenige dagen later ontvingen de koopers evenwel bericht, dat hun de boomen waren gegund. O land van mist en mest, van vuilen, kouden regen. Doorsijpeld stukske grond, vol killen dauw en damp. Vol vuns, onpeilbaar slijk en oodoorwaadbre wegen, parapluies, vol kiespijn en de heer Kuyper, die den heer de Waal Malefijt nog wel zijn vriend noemt, niet nalaten de grofheid te begaan, dezen bewindsman onder den neus te wrijven dat ’t voor dezen, die nooit in Indië geweest is, een moeielijke taak is een begrooting te verdedigen, zoodat zijn geest niet frisch en onbevangen genoeg was geweest, om zich in de quaestie, waar het om ging, los en gemakkelijk te bewegen. Maar alles was immers een misverstand! Onder bravo’s bracht ten slotte de chr. hist. dr. de Visser hulde aan den Minister van Koloniën op wien door zulk een //misverstand” een stempel van geestelijke en intellectueele armoede kon worden gedrukt voor de wijze waarop hij zijn begrooting heeft verdedigd. Deze bewindsman, zei dr. de Visser, heeft getoond een rechtgeaard vriend en geestverwant van Groen te zijn. Dr. Kuyper hoorde het niet meer, was stillekens weggeloopen. Nu lijkt alles weer pais en vree. Voor ’t uiterlijk is dat zoo. Beide strijders hebben ’t zwaard in de scheede gestoken. Maar lang zal ’t daar niet rusten. De man van het dreigement, in casu dr. Kuyper, zal zich deze afstraffing door den Minister-president nog vaak herinneren, zich die niet blijvend laten welgevallen. We staan voor een her haling van zulke gevallen. En we wachten met belangstelling af hoe de coalitie zich houden zal onder schokken van dezen aard. Ze zal, herhalen zich de uitingen van dit meeningsverscbil, daartegen niet bestand blijken. En gaat dr. Kuyper met zijn getrouwen dan weer zijn kracht zoeken in isolement? Vrijzinnige concentratie. Het Vrigz. Weekblad voor Rott. en Omslr. verneemt, dat dezer dagen een aanzienlijk getal (meer dan 130) leden van de Vrijzinnige Kiesvereeniging /s-Gravenhage”, ongeveer 20 leden van de Haagsche afdeeling vap den Vrijz.-Democratischen Bond en meer dan het reglementair vereischte getal leden van de afd. van den Bond van Vrij-liberalen in de Residentie, aan de besturen van die ver- eeniging of afdeelingen (gelijktijdig en in gelijkluidenden vorm) het volgende voorstel hebben toegezonden: De algemeene vergadering van de Nieuwe Vrijzinnige Kiesvereeniging ’s-Gravenhage (respectievelijk: van de afd. van den bond van vrije liberalen en van de afd. van den vrijzinnig democratischen bond) te ’s-Graven- hage, overtuigd dat het, ook met het oog op de kracht der aangesloten coalitie van partijen der rechterzijde, hoogst gewenscht is, dat het bij de onderling verdeelde partijen van vrijzinnige richting zoo spoedig mogelijk tot samenwerking kome, noodigt het bestuur uit stappen te doen, die kunnen leiden tot een overleg met de vrijzinnige zustervereenigingen hier ter stede, waardoor een samenwerken bij de eerstvol gende verkiezingen voor Gemeente, Staten en Kamer noodig wordt, en om over dit overleg ten spoedigste, liefst in de eerstvolgende vergadering verslag uit te brengen”. Een krasse baas. De oudste ingezetene van de Lemmer, de heer A. Riemersma, heeft Zondag zijn 95e geboortedag gevierd. Niettégenstaande zijn hoogen leeftijd is deze man nog zóó krachtig en flink, dat hij nog steeds dienst kan doen als omroeper. Als zoodanig kan men dagelijks zijn helder klinkende stem door de straten hooren. Ook oefent hij nog met ijver zijn beroep als touwslager uit, in eene lijnbaan waaraan hij nu reeds 84 jaren werkzaam is. De 95 jarige heeft nog bijna het volle gebruik van zijne zintuigen; alleen moet hij sinds de laatste jaren bij het lezen een bril gebruiken. Frieslands Noordoosthoek, 8 Dec. Een echtpaar kan wettig gescheiden wezen en toch tevens wettig getrouwd. Iemand te Sur- huisterveensterheide is bij vonnis der recht bank wettig van zijne vrouw gescheiden. Hij leeft met eene andere vrouw en wenscht met deze te trouwen, ’t Mag niet, want bij den burgerlijken stand staat hij nog inge schreven als wettig echtgenoot van zijne eerste vrouw, omdat verzuimd is, het vonnis van echtscheiding bij den burgerlijken stand te doen beteekenen. Drachten, 11 Dec. met het bijeenbrengen kosten van ningen voor eene heeft succes van f 300 reeds bijna volteekend is. heden kwam in de voorwaarden van verhu ring der pastorie-plaatsen te Opeinde steeds de bepaling voor, dat de huurder desver- langd voor predikbeurten in andere dorpen den predikant per rijtuig moet brengen en halen. Deze bepaling is thans geschrapt. Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. Sneek. Door Burg, en Weth. van Sneek, werd Zaterdagmiddag in het openbaar, ten gemeentehuize aanbesteed in drie perceelen, het maken en leveren van: I. 150 stuks geheel nieuwe privaattonnen, groot model. Gegund aan f 309.75. II. 300 stuks dito, in oud beslag. Gegund aan f 453.88. III. 50 stuks geheel nieuwe privaattonnen, klein model, met 200 stuks bijbehoorende deksels. Gegund f 159.90. Alles te maken van gegalvaniseerd plaatijzer. Ged. Staten van Friesland hebben het presentiegeld van de leden van den Raad van Sneek vastgesteld op f 500; het bedraagt thans f 350. Begin Januari zal alhier een onderzoek worden gehouden naar de geoefendheid van lotelingen, die wenschen te dingen naar het bewijs,hetzij voor militaire bekwaamheid, hetzij voor lichamelijke geoefendheid, dan wel voor beide, en van hen, die wenschen te dingen naar het getuigschrift, vereischt tot het aan gaan eener verbintenis bij het Reservekader. Voor dit onderzoek hebben zich 5 jonge lingen uit deze gemeente aangegeven. De heer W. H. Bakker alhier is in de plaats van wijlen zijn vader, den heer A. Bakker, benoemd tot chef van werk plaatsen en rollend materieel der Nederl. Tramweg-Mij. Workum. Bij de kerkelijke verkiezingen komt in den Jaatsten tijd meer animo. Werden er vroeger in verschillende colleges soms personen gekozen met 9 stemmen, thans worden er meermalen over de honderd stem men uitgebracht. Dit is echter nog niet veel als men het groot aantal leden van deze gemeente in aanmerking neemt. Bij de Wat toch mist op allerlei gebied, wat verdeeldheid, wat haarkloverij, wat getuur op boomsplintertjes, dat belet den boom te zien, laat staan het geheele bosch. Een pijlbundel mogen de Nederlanders zijn, maar dan een losgesnoerde, die verspreid ligt over den grond. En de krachtige, forsche hand, die haar weer saam kan binden, waar is zij te vinden? Aan gevoel van nationale eenheid, van solidariteit op ’t punt van eer als in be langen ontbreekt het dikwijls. Praat me niet, vrind, van Nederlandsche ondernemingen, dat gaat altijd verkeerd. Maar hoeveel kapitaal verdween in de opgehouden handen van gewetenlooze overzeesche speculanten? De slimme Yankee had er slag van zijne acties te slijten aan zijne beste Nederlanders. En als Denver-Rio, Erie en hoe al die-dingen heeten, bankroeteeren, dan zucht en jeremieert men, doch dit haalt niet bij ’t rumoer, dat, er gemaakt wordt, wanneer een vaderlandsche onderneming rampspoedig is of fouten maakt. 't Zijn slechte tijden, zegt, neen klaagt men, en de een zegt den ander na en gaat dan bij de pakken zitten. Een Jan Saliegeest waart rond en omhult vele dingen als met een zwaren mist. Er is geen helder uitzicht meer, er is geen krachtsbetoon, de energie is op de vlucht. Men hoopt op betere tijden, die uit zich zelf moeten komen; maar die zullen niet komen, als men geen moed vat, de handen niet ferm aan den ploeg slaat, wanneer men zijne krachten niet verzamelt en inspant om den mist te verdrijven. Zal het beter worden dan moet er aangepakt en gewerkt worden, dan moeten er minder van die fatterige heertjes zijn met hooge stijve boorden om den hals en glacétjes om de handjes, maar meer flinke jongens met roezig haar en ferme knuisten, jongens van stavast, waar pit in zit. O kliemerig klimaat maakt mij het bloed in de aderen Tot modder; ’k heb geen lied, geen honger, vreugd noch vree. Trek overschoenen aan, gewijde grond der Vaderen, Gij niet op mijn verzoek ontwoekerd aan de zee. O saaie brij-moeras, of erf van overschoenen, Van kikkers, baggerlui, schoenlappers, Van eenden groot en klein, in allerlei fatsoenen, Ontvang het najaarswee van uw verkouden zoon! Een t/hfaas-baas” Een haas, aan het moordend lood van den jager ontkomen door een overhaaste vlucht, was terecht gekomen aan den linkei-Maas- oever, tusschen de beide bruggen voor Maastricht. Daar lag langoor te droomen van en te denken aan zijn talrijke vrienden, die op het veld van eer gesneuveld waren en aan hen, die om zijn verdwijnen zouden treuren. Maar hij zegende het oogenblik, dat hij de kans had gezien met groote sprongen met auto- snelheid te vluchten naar voor hem onbe kende oorden. Daar nadert behoedzaam een man, die ,/het haasje” uit de verte reeds had opge merkt. Zoo’n buitenkansje deed zich niet iederen dag voor. Langoor, steeds op zijn quivive, ietwat geritsel hoorend, richt zich op, zet zich op de achterste pooten, verkent het terrein, en ....springt in de Maas, den verbaasden man op den oever achterlatend. Hij zwemt naar den Wijkerkant, waar hij wordt opgewacht door een visscher die door den persoon aan de overzijde attent was gemaakt op den vreemden zwemmer. Na lang tobben en zwoegen heeft de haas den vriend bereikt, en zet het, ten spijt van den visscher, die reeds aan hazenpeper en hazenpastei dacht, aanstonds op een loopen, in de richting van de spoorbrug, achter volgd door den hijgenden visscher, die hengel en aas in den steek had gelaten. Aan het eind der griend keert de haas zich om, en ziende, dat hij zich nog niet buiten bereik van zijn belager bevindt, springt hij andermaal te water, om spoedig weer op het droge te komen en zijn vlucht te vervolgen achter den Doolhof. De man op den Kanaaldijk had de heele scène met klimmende belangstelling gevolgd, evenals een rijksveldwachter, die tegen beide personen proces-verbaal opmaakte wegens overtreding der Jachtwet. (Z.K.) Het dreigement. De Zutph. Ct. komt nog eens terug op het dreigement, dat dr. Kuyper in de Tweede Kamer heeft laten weerklinken. Het blad prijst de houding van den Premier tegenover de verwaten taal van den van God gegeven leider. De Minister-president hield goed voet bij stuk, zegt de Zutphensche, ook ten aanzien van zijn collega de Waal Malefijt, dien hij krachtig in bescherming nam tegenover de aanvallen van dr. Kuyper. Toen deze wat men huiselijk noemt //zoete broodjes ging bakken” en alles wilde verklaren als zijn goedbedoelde poging om het Kabinet als trouw vriend te waarschuwen, ging de Minister president op zijn beurt aan ’t vermanen. Hij verklaarde ’t zeer onaangenaam, zeer onplei- zierig te vinden als de heer Kuyper hem en zijn mede-anti-rev. Ministers herhaaldelijk beschouwt als geen goede anti-revolutionairen. Ten slotte, zoo herinnert de Z. C., kon Bolswardsche Courant

Bolswards Nieuwsblad nl | 1911 | | pagina 1