ITieuws- en Advertentieblad Bols ward en Wonseradeel. r HET NIEUWE LICHT. 1911. Verschijnt Donderdags en Zondags. 50ste Jaargang. No. 102. I I I Donderdag 21 December. VOOR Afzonderlijke STADSNIEUWS. om zelf blij wel- al I Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel. ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. opwekkende tonen der Frisia- een wandeling door Witmarsum even werd stil gestaan bij het waar de heer Kluft van een en ander eene korte verklaring gaf toen ging het naar het Gemeentehuis, waar de genoodigden werden ontvangen door den heer Burgemeester. was verzocht de ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. De firma Alberts en Kluft deelde in deze loftuitingen, ’t moet gezegd, ze verdient het. Schrijver dezer is steeds nog al pessimistisch in zijn oordeel geweest, en is nog niet ge heel content met enkele, zij ’t dan ook minder eerstklassige omstandigheden. Maar ze heeft ’n kostelijk stuk werk geleverd, die zelfde firma Alberts en Kluft. Spreker wees op het feit, dat de heer R. A. Feenstra, als /leider” zal fungeeren. Dit was (en terecht) een zeer goede gedachte van de overige bestuursleden. ’t Dient gezegd, dat niet vergeten werd,* te wijzen op het groote belang, dat de drie dorpen hebben bij deze nieuwe zaak. Nu zal men den stroom ook tot krachtsaanwending kunnen gebruiken. Inzonderheid zal het boerenbedrijf, in al zijn onderdeelen, kunnen profiteéren. Te zeven uur waren zeer velen genoodigd ter feestelijke bijeenkomst op de zaal van H. Hiemstra te Witmarsum. Allen, die zich hadden verdienstelijk gemaakt tijdens de op richting en inrichting, benevens meerdere notabelen met hunne dames, waren geïn viteerd. Den heer Burgemeester openingsrede te houden. In een keurige toespraak schilderde Z. E. A. eerst de wordingsgeschiedenis der vereeniging, releveerde hij hoeveel moeite en toewijding vereischt waren geweest, om de zaak tot stand te brengen, noemde hij cijfers, die ’n kijk op alles geven. Niet vergeten werd te wijzen op tegenspoed, op minder prettige beoordeeling, op gekoesterd wantrouwen, ook de meter- kwestie kwam ter sprake. Onze Burgemeester (en met hem velen,) is nog niet bekeerd tot het „Pauschaltaril” (betaling per lamp, zonder meter). Hulde, driewerf hulde werd gebracht aan het Bestuur voor dat vele, dat zoo heel vele, door haar gedaan in ’t belang der vereeniging. ’t licht, feestelijk licht op de in de dorpen werd het, als bij tooverslag, op eens hel licht. In alle huizen, op straat in de lantaarns, brandde ons nieuwe licht. Ws. Nu zou ik kunnen eindigen //als niet genoodigde” woonde ik niets meer van den officieelen dag bij. Terwille van het groote belang voor de dorpen, die zooveel voeling honden met Bolsward, terwille van de voor Witmarsum, Pingjum en Arum zóó groote zaak der nieuwe verlichting, begaf ik me naar het, nu door mij beschreven, eerste nommer van het feest programma. Volledigheidshalve laat ik nog enkele bizonderheden volgen, waarvoor de gegevens me welwillend zijn verstrekt, door een vrien delijke autoriteit. En thans was het oogenblik gekomen, het interessante oogenblik, van overgang van petroleum naar electrische verlichting. Spreker voldoet aan het verzoek van het Bestuur om in tegenwoordigheid van alle invités en hunne dames de eerste lichtstralen te ontlokken, onder den wensch Bloeie de Centrale, Leve het Bestuur 1 Het ga de firma Alberts en Kluft wel! Toen was zaal. En Nu nam de heer Burgemeester onzer ge meente het woord. Aan Z.E. toespraak ont- leenen we het volgende Na dagen van spanning is dan, zoo zei Spreker, eindelijk de dag daar, waarop deze omgeving, naar ik hoop, steeds met zelf voldoening zal kunnen terugzien op den ge- danen stap, waar sinds eenige jaren in het devies der drie dorpen WitmarsumPingjum- Arum werden gevoerd de woordenmeer en beter licht. Welk licht zou men prefereeren De algemeene wensch was ten slotte de electriciteit ingang te doen vinden, lo omdat men meende dat deze als ver wekker van licht en kracht voor deze om geving de voorkeur moest verdienen, 2o omdat de steeds vernieuwde vindingen op dit gebied eene toekomst voorspellen. Gereleveerd werden de bemoeiingen der diverse commissies in de drie dorpen, het aantal toezeggingen van aansluiting om ten slotte te wijzen op de met gunstig gevolg afgeloopen onderhandelingen met de firma Alberts en Kluft. Aan h.h. Bestuursleden werd een gemeend woord van dank gebracht voor het streven en werken. Gewezen werd op het groot vertrouwen, gesteld door het Bestuur in de firma Alberts en Kluft, op den goeden toon in de verschillende beraadslagingen tusschen Bestuur en firma, op allerlei omstandigheden, tijdens den arbeid. Daarmee in verband staande wees Spreker op de uitvoering, waar voor de firma Alberts en Kluft een woord van erkentelijkheid toekwam. De Naamlooze Vennootschap Nederland- sche fabriek van Werktuigen en Spoorweg- materieel leverancier van den 80 paarde- krachtschen Diesel-motor, wiens evenbeeld de volgende maand wordt opgesteld, benevens de architect, de aannemer en de dagelijksche opzichter werden bedankt voor hunne be moeiingen. Den heer Bellaert Sprayt, Adviseur der Vereeniging, wees de Spreker op de gelukkige omstandigheid dat en Bestuur en firma Alberts en Kluft zijn ingenomen met de door hem te ondernemen examinatie. Gewezen werd op de inrichting van het Bestuur. Een Directeur houden we er niet op na; de hoofdleiding behoudt het Bestuur aan zich. Om de leiding in ééne hand te ver krijgen zal de heer R. A. Feenstra voorloopig als leider optreden, wat spr. een gelukkig verschijnsel noemt. Een belangstellend woord werd gericht tot het personeel der Centrale. De heer Burgemeester eindigde zijne toespraak met te zeggenmoge, wanneer de electriciteit door inschakeling over het verdeelingsnet zal zijn verspreid, deze spoedig zoo algemeen mogelijk ingang vinden, alzoo ook bij de meest conservatieve elementen onder de dorps* genooten van Witmarsum, Pingjum en Arum» Het lang verwachte is gekomen. Na maandenlangen arbeid is men klaar gekomen. De //Centrale” der coöperatieve vereeniging voor electrische verlichting Witmarsum PingjumArum werkt. We hebben het nieuwe licht. En laat het direct worden gezegd: „het voldoet zeer aan de verwach ting”. Dit is kort uitgedrukt, want in weinig woorden is de totaalindruk weer te geven. Hoe die indruk is? Best! Met eenig feestelijk vertoon is de nieuwe verlichting begroet. En hoewel niet uitge- noodigd ter officiëele receptie, is het ons toch mogelijk een verslag dienaangaande, zij ’t ook in beknopten vorm, aan onze lezers aan te bieden. Maandagnamiddag ll/2 uur kwamen bij den kastelein J. Kuperus te Witmarsum enkele genoodigden saam. Daar werden o. m. opgemerkt onze Burgemeester, h.h. Raads leden, de heer Bellaert Spruyt, de specialiteit op Electrotechnisch gebied, die voor het Bestuur het geheele werk zal examineeren, de heer Endert, Ingenieur aan de Nederl. Fabriek van Werktuigen en Spoorwegmateriaal Werkspoor Diesel, de h.h. Alberts en Kluft, de uitvoerders van het werk, het Dagelijksch Bestuur der Vereeniging, h.h. landeigenaren, die toestemming hadden verleend om hunne terreinen te mogen gebruiken voor ’t leggen van den hoogstroom-kabel, en enkele andere heeren. Te twee uur begaven allen zich naar de Centrale. Hier werd door den heer Kluft eene explicatie gegeven van het bedrijf. Z.E. vertelde ons hoe de groote Dieselmotor van tachtig paardekrachten eene electrische machine of „opwekker” in werking brengt, zoodat zij 1000 toeren doet in de minuut. Eene andere precies gelijke Dieselmotor, waar voor de betonnen stand al is geplaatst, evenals het groote vliegwiel, arriveert binnenkort. Deze tweede motor zal voorloopig ais reserve dienst doen, terwijl men, als de belasting grooter wordt door vermeerdering van gebruik van stroom, beide machines tegelijk kan laten loopen. De door dezen motor in werking gebrachte „opwekker” levert de electriciteit, welke wordt verzameld in eene tmachine"vanwaar de stroom als draaistroom op hoogspanning wordt geleid in de drie groote kabels, die ieder naar een der aangesloten dorpen Witmarsum, Pingjum, Arum loopen* Als ik hier schrijf machine, dan weet ik niet of deze benaming juist is. ’t Is eigenlijk iets anders, ’n verzameling van werktuigjes en toestellen, alle geplaatst in eene door hekwerk afgesloten ruimte. Precies ’n safety, beter kan ik het niet beschrijven, ’k Heb deze inrichting bezien, moet echter eerlijk zeggen, dat dit mijn horizon te boven gaat. Wonderlijk is het, en misschien voor den deskundige uiterst eenvoudig, voor een leek is het een gesloten boek. Maar keurig afgewerkt, wonder! Deze, laat ik nog nog eens zeggen, „safety” wordt van de machinekamer- ruimte afgesloten door het schakelbord, eene marmeren plaat van grooten om vang. Aan de voorzijde bevinden zich knoppen en han dels, meters en krukken, wijzers en wat niet al. En dat alles dient den machinist om het werk en den goeden gang daarvan te regelen. Elk der drie dorpen heeft zijn eigen aparte plaats van reguleeren op dit schakelbord, voor in en uit. De machinist kan op dit tableau zien als er ergens storing is en dan door uit- en inschakeling onderzoeken waar de fout zit. Ook wijst het bord aan hoeveel stroom naar elk dorp wordt heengeleid. Wanneer, wat zelden zal gebeuren, de stroom te sterk mocht worden, wijst een automa tisch toestel den machinist op dit feit. Deze kan dan zijne maatregelen nemen. Drie ondergrondsche kabels voeren naar de drie dorpen. Zij eindigen daar in een transformatiehuisje, waar de stroom van 5000 volts (zoo hoog met het oog op den grooten afstand waardoor veel stroom verlies mogelijk is) wordt teruggezet tot op 125 volts. In deze transformatiehuisjes zijn meters geplaatst, waardoor vrij nauwkeurig kan worden nagegaan hoeveel stroom elk dorp verbruikt hetgeen in nauw verband staat met de, door taxatie verkregen, finantieele opbrengst van dat dorp. Bij voorkomend defect kan hier het dorp in twee of drie deelen stroomloos worden gemaakt. De straatverlichting wordt apart geregeld. Ik weet niet of ik al deze dingen goed vertel,?waarde^lezer.”Ik heb mijn best gedaan om goed te luisteren maar heusch ’t is slecht varen op onbekende zee, zonder kaart of kompas. Alsnugverklaardejde heeFEndert, ingenieur van de Werkspoor Dieselmotoren fabriek ons de werking van den grooten twee cilinder motor, welke gestookt wordt met ruwe olie. Van dit systeem waren in enkele jaren eenige honderden geplaatst. De spreker eindigde met den wensch, dat het mocht blijken dat de Dieselmotor Ae^krachtwerkjbij uitnemend heid is voor Electrische Centrales. De voorzitter onzer vereeniging," de heer L. Reitsma, te Witmarsum, sprak nu een woord van welkom tot alle aanwezigen. Spreker gewaagde o.m.^van alle zorgen en moeiten die de uitvoering van dit groote werk veroorzaakte. En gaarne geloof ik dat de heer Reitsma uit overtuiging sprak, toen hij zei dat als straks in honderden gezinnen het nieuwe licht zal stralen, een,.zucht van verlichting zal ontwellen aan de ge moederen van de Bestuursleden. Moge dan de Electrische verlichting eene kroon zijn van onze drie vooruitstrevende dorpen Wit marsum, Pingjum en Arum. De firma Alberts en Kluft had den deel- genooten van de vermelde excursie naar de Centrale een diner aangeboden op het Ge meentehuis. De verzorging van dezen feest maaltijd was toevertrouwd aan den heer H. J. Hommes, confiseur te Bolsward, wien voor zijn werk alle eer toekomt. De Raadszaal was keurig gedecoreerd en baadde in een zee van petroleumlicht. Voor ’t laatst mocht nu deze verlichting de zaal helder en vroolijk maken. Hier heerschte een opgewekte geesttrouwens, een fijn diner en daarbij ’n keurige tafelmuziek door staf muzikanten van het 9de Reg. Inf., zijn factoren, waarbij het iemand van te moede wordt. Vermeld zij, dat de heer Piccardt, de Burge meester, namens het Gemeentebestuur be kend maakte, dat door dit college aan elk der Bestuursleden en aan de firma Alberts en Kluft een legpenning zal worden aangeboden. Deze medaille, ontworpen en uitgevoerd in de werkplaatsen der firma C. J. Begeer te Utrecht, stelt voor eene vrouwenfiguur, staande op een verhooging, in de hand een electrisch booglicht houdende. Op de pen ning is gegraveerd: „L i c h t o n t wi k k e- ling”. Was men stilletjes gaan wandelen naar de Centrale, met volle muziek ging men weer dorpwaarts. Onder de muziek werd gemaakt, transformatiehuisje, i ander eene Vergadering Gemeenteraad. Heden Donderdag vergadert de Raad dezer gemeente, des avonds ten 7 ure, ter behan deling van de navolgende punten. 1. Behandeling van het adres van A. Huizinga, om herbenoemd te worden tot brug wachter, met advies van Burgem. en Weths. 2. Behandeling van het adres van mej. de wed. 8. 8. van der Werf, om vergunning tot het bouwen eener waranda, met advies van Burgem. en Welks. 3. Behandeling van het adres van mej. de wed. 8. Wijnia, om onderhands te huren het huis bij de gasfabriek, met advies van Burgem. en Weths. 4. Behandeling van diet adres van het Bestuur van het W erkloozenfonds tot het ver richten van arbeid, met schrijven van Burgem. en Weths. 5. Behandeling van het voorstel van Burgem. en Weths. tot uitbreiding van het terrein van de gemeente-reiniging 6. Benoeming van leden van colleges en commissiën, ingevolge periodieke aftreding, als a. Voogd van het St. Anthony Gasthuis, de voordracht bestaat uil de heerenJ. H. Kingma, aftr. voogd en P. de Jong. b. Voogd van het Weeshuis, de voor dracht bestaat uit de heeren: G. Keikes, aftr. voogd en H. J. de Visser; J. Wes seling en Joh. Kramer Mzn. c. Voogd van het Algemeen Stads- Armen huis, de aanbeveling bestaat uit de heeren W. Harkema, aftr. voogd en M. Kuiper. d. Bestuurslid van de Stadsspaarkas, de aanbeveling beslaat uit de heeren: P. de Jong, aftr. lid en J. M. Kingma T.Hz. e. Commissaris -van de Stadsbank van Leening, de aanbeveling bestaal uit de heeren: 8. Fennema Pzn., aftr. en F. J. Wartna. f. Lid der Plaatselijke Schoolcommissie» de aanbeveling bestaat uit de heerenA- Vis, aftr. lid, W. Keestra en E. v; d. Wal' g. Lid der Dames-Commissie voor het handwerksonderwijs, de voordracht bestaat uit de dames: C. Kingma-Falkena en C. Slijper-Kiel. 7. Benoeming van twee leden der Com missie voor de Gasfabriek. 8. Benoeming van twee leden der Commissie voor de Gemeente-reiniging. 9. Benoeming van twee leden der Com missie voor hel ontwerpen van strafverorde ningen. 10. Benoeming van twee leden der Com missie voor het Stedelijk Muziekkorps, Moge bare populariteit toenemen en bij dragen tot den meerderen bloei van onze dorpen. Het is mij eene groote eer bij het slot mijner toespraak aan den wensch van het bestuur te voldoen om officieel de eerste electrische lichtstralen te ontlokken aan onze- centrale, door den motor op gang te maken. De heer Piccardt begeeft zich naar den motor, een drukje, een handbeweging er komt leven in die metalen massa, het draait, eerst zacht, dan sneller en sneller. Dat gonst en dat tikt. Hoe regelmatig gaat dat alles. Daar brandt het licht, het eerste officieele licht van onze Centrale. Moge dit nieuwe licht, ons gebracht in de donkere dagen voor Kerstmis, het teeken zijn van vooruitgang, van licht overal, ook in de harten der menschen. Bolswardsche Courant

Bolswards Nieuwsblad nl | 1911 | | pagina 1