lieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. WOU DA S MEEL „IBLUMKE^ 1911. Verschijnt Donderdags en Zondags. 50ste Jaargang. No. 103. Zondag 24 December. 1 Uit de Raadszaal. VOOR Afzonderlijke de Bank van voor Ws. en van verzoeken B. en W. Vergadering op Donderdag 21 December 1911. woraen opgenonien a i v; j». DE UITGEVEKfT ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. en goedge- hotöOK? ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Hei bureau van dit blad ie telefonisch aangesloten onder No. 4. batig saldo c. Schrijven dankbetuiging ter zee, te land, op den trotschen oceaan- stoomer, zoowel als op het kleine visschers- hulkje, klink hetEere zij God Laten ook wij den dag met vreugde be groeten, de oproep zzAdeste fideles” geldt ook ons. En nu niet philosofeeren, niet vra gen of het nu wel zzvrede op aarde” is, neen meestemmen in het groote koor, en daarbij het ernstig voornemen opvatten om onze kracht ook aan te wenden tot bereiking van die vredes-idylle. Dan is het zzEere zij God”, geen ijdele klank, dan wordt het: zzin menschen een welbehagen”. Lezer, een gezegend Kerstfeest. om in de aan te schaffen samen alzoo een uit- AANBEVELEND. v f 4.808.725 van den heer J. Falkena, voor ’t hem verleende pensioen. Deze stukken werden voor kennisgeving aangenomen. d. Adres van den heer W. Nauta en andere gasverbruikers, er op wijzende dat de gasprijs voor krachtwerktuigen hier gelijk is met dien voor huishoudelijk gebruik. Zij wijzen op de lagere gasprijzen te Harlingen, Franeker en Leeuwarden, en verzoeken dat gas voor drijfkracht gebezigd, tegen lager prijs zal worden verkrijgbaar gesteld, wat het gebruik zal doen toenemen, en de in dustrie bevorderen. e. Adres van P. van der Weide, pachter van ’t Hollander zet, te kennen gevende dat de scheepvaart door die brug veel vermin derd is, maar hij toch de brug graag wil houden voor f 225 per jaar de pachtsom is thans f 381. f. Adres van den Nederl. Bond van Lichamelijke opvoeding afd. Bolsward, adhesie betuigende aan ’t adres der Commissie voor de Bad- en Zweminrichting om subsidie uit de gemeentekas. g. Adres van de Gezondheidscommissie, berichtende dat met veel genoegen kennis is genomen van het plan tot oprichting eener bad- en zweminrichting, en waarin er op ge wezen wordt dat er eigenlijk ook een ge legenheid dient te komen voor warme baden en douches, zoodat de zwakken bij het baden zich niet aan de weersgesteldheid hebben te storen. De Gezondheidscommissie meent dan ook het eenvoudige plan als een eerste schrede op den goeden weg te beschouwen, waarmee zij als zoodanig adhesie betuigt en wel ver trouwt dat de Raad de bescheiden subsidie zal willen toestaan. h. Missive van de commissie van den weg BolswardHarlingen, te kennen gevende dat zij gaarne tegemoet wil komen aan "het ingekomen verzoek der beide wegwerkers om eenige verhooging van salaris, en dus voor stelt hen van f 416.te brengen op f 450. dit wordt een verhooging van f 68.en de post bazaltslag kan wel zooveel lager geraamd worden, zoodat de eindcijfers der begrooting niet veranderen. Voor deze wijziging der begrooting wordt de goedkeuring gevraagd. Alle vorenstaande adressen worden gesteld in handen om advies. i. De Begrooting Leening over 1912. Deze wordt ter visie gelegd volgende vergadering te behandelen. j. Missive van B. en W. voorstellende eenige wijzigingen der algemeene politie verordening, die wenschelijk zijn voorgekomen. Dit voorstel met adviezen van de Comm. voor de strafverordeningen en der gezond heidscommissie, worden ter inzage gelegd tot de volgende vergadering. PUNTEN VAN BEHANDELING. 1. Behandeling van het adres van A. Huizinga, om herbenoemd te worden tot brug-, wachter, met advies van Burgem. en Weths. Burg, en Wethouders hebben geen be zwaar tegen inwilliging van dit adres, en stellen dus voor Huizinga weder voor 3 jaar te benoemen op de bestaande jaarwedde en instructie. De heer v. d. Klei wil er even op wijzen dat het slot van dit advies hem eenigszins bevreemdt. Er is onlangs een adres van Huizinga geweest om verhooging en er is toen gezegd, dat hij te kort in functie was, als zijn benoeming expireerde kon men eens zien. Spreker wil nu geen verhooging voorstellerf, maar hoopt dat Huizinga tot de conclusie komt, dat hij met een jaar wel eens weer om verhooging mag vragen. De werktijd van dezen brugwachter is zeer uitgebreid. Hij heeft in den drukken tijd slechts een kwartier om te eten, spreker zou dat graag op x/2 uur gebracht zien en ook de Zondagsrust kon beter in de hand gewerkt worden. Hij heeft eenmaal per maand een vrijen Zondag, doch moet dan zelf een plaatsvervanger schikken. ’t Zou daarom beter zijn te bepalen dat des Zondags de brug ’s morgens en ’s avonds slechts van 7 tot 8 uur gedraaid behoeft te worden. Dit is geen bezwaar. De melkbootjes kun nen onder de brug door, in *t geheele jaar zijn des Zondags pas een 10 tal schepen op Zondag door de brug gegaan, meest woon- scheepjes verhuizende lieden, die den Zondag gebruiken om naar een ander werk te trekken. De Voorzitter heeft wel eenig bezwaar om dit thans in bespreking te geven, daar B. en W. geheel onvoorbereid zijn op deze wijzi ging, waarop de heer v. d. Klei antwoordt, dat het ook slechts zijn bedoeling was, het B. en W. in overweging te geven. A. Huizinga werd met algemeene stemmen herbenoemd. 2. Behandeling van het adres van mej, de wed. S. S. van der Werf, om vergunning tot het bouwen eener waranda, met advies van Burgem. en Weths. B. en W. adviseeren, dat tegen inwilli ging van dit verzoek bij hen geen bezwaar bestaat, en zij stellen dus voor het toe te staan op de gewone voorwaarden dat uit voering en onderhoud ten genoegen van hun college moeten zijn. Met algemeene stemmen goedgekeurd. 3. Behandeling van het adres van mej, de wed. S. Wijnia, om onderhands te huren het huis bij de gasfabriek, met advies van Burgem. en Weths. B. en W. adviseeren, dat bij hen geen bezwaar bestaat om voor 2 jaren het huis bij de Gasfabriek onderhands te verhuren aan adressante tegen den prijs van f 125 per per jaar en op de bestaande conditiën. Met algemeene stemmen goedgekeurd. 4. Behandeling van het adres van het Bestuur van het Werkloozen fonds tot het ver richten van arbeid, met schrijven van Burgem. en Weths. Burg, en Weths. deelen bij missive mee, dat hun college zooveel mogelijk rekening wil houden met den inhoud van dit adres en de betrokken ambtenaren met dat gevoelen in kennis zullen worden gesteld. De Voorzitter voegt hieraan toe, dat B. en W. meenen jover dit adres geen be paald advies te moeten uitbrengen, wijl er geen bepaalde werken voor zijn aan te wijzen, Op den kortsten dag werd voor dit jaar de laatste, dat is de 15e raadsvergadering gehouden. De benoemingen voor de perio dieke aftredingen was de hoofdschotel, en daar gingen enkele gerechten vooraf waar van de uitbreiding van ’t terrein der ge- meente-reiniging het voornaamste en ook het duurste was. Onze Burgemeester, dat kunnen wij voor af nog meedeelen, was gelukkig weer op zijn post een felicitatie aan ZEd. Achtb. met zijn voorspoedig herstel, mag hier niet ge mist worden. De raadsleden waren allen tegenwoordig te zeggen het dozijn was present de heer Van Randen, dat is bekend, is vertrokken. De vervulling van die vacature is al vast een der raadselen die in’t nieuwe jaar zullen moeten worden opgelost. De notulen worden gelezen keurd. De ingekomen stukken bestonden uit de volgende a. Resolutie Ged. Staten, houdende goed keuring der suppletoire kohieren van hoofde- Jijken omslag en van hondenbelasting. b. Idem houdende goedkeuring der ge- meenterekening over 1911, de ontvangsten f 181.925.015 de uitgaven - 177.116.29 oorbij. Voorbij de dagen van toenemende duisternis, van kortende dagen, van lange, lange nachten. Ja, ’t zal niet direct zijn te bemerken, dat de zon op haar baan terugkeert, langzaam gaat die wisseling. Maar het gaat, eerst schier onmerkbaar, spoedig duidelijker te zien. En juist in dit tijdperk van keeren heeft de Christenheid haar schoonste feest gesteld, ’t Was goed gezien van de oude kerkvaders, om den dag, gewijd aan den zonnegod, over te nemen. Wel werden de altaren van Helios omver- geworpen, geslecht, maar op de puinhopen van den heidenschen eeredienst, verrees het grootsch gebouw, gewijd aan hem, die het Licht der wereld genoemd wordt. Daaraan is der Joden geschiedenis niet vreemd. Ook zij lagen in banden. Verdrukt door de Romeinsche Keizers, met weemoed terugdenkende aan den luister van vroe gere eeuwen, hoopten zij op uitredding, op verlossing. Israël zou immers weer groot worden Had niet der profeten mond, lang geleden, reeds gesproken van hernieuwde eere, van wederkeerende grootheid? Daarop hoopten zij, van geslacht op geslacht bleef, in overlevering en gewijd boek, wakker de blijde verwachting van uitredding, als Javeh’s toorn zou zijn geweken. Daar komt hij, de lang verwachte, de Messias. Een gerucht gaat uit, tot in verre streken dat de verlosser geboren is. Straks gaat hij uit, leerende, zegenende. En als hij het land doortrekt, volgen hem velen, straks zeer velen. Tot ver over de landpalen van het Rijk spreekt men over hem. Er was voor hem geen plaats in de her berg, toen hij geboren werd, er was ook geen plaats voor hem in de wereld, zoo vol huichelarij, eigenliefdein de wereld van wet en vormen. Verkocht, verraden, gedood ziedaar het spoedig einde. Maar het woord was niet gedooddat ging door den mond zijner volgelingen uit, over zee en land, verre, zeer verre. Duizenden bij duizenden namen dat woord aan, geloofden in en aan hem, als den Messias, niet gekomen om Israël weer groot te maken, maar om te verlossen van dwaal- 'eer, vormendienst en afgoderij. Is het wonder dat in later jaren, toen nog niet geheel was gebroken met die oude vormen, men, zoekende naar een dag om zijn geboorte te herdenken, dacht aan den 25 Dec. den dag gewijd aan den Zonne god, den dag van vreugde over het licht. Der joden historie en der heidenen zzgoden- leer” zijn saamgeweven in den nieuwen feest dag der Christenen, het feest van Jezus’ geboorte. En zoo is het, dat, wanneer de kortste dag voorbij is, en de bron van licht en warmte weldra het aardrijk weer zal koesteren met hare levenwekkende stralen, de Christenheid zich opmaakt om het blijde feest te vieren van de komst van hem, die licht bracht in de duisternis, in den geeste lijken nacht, waarin het oude volk verkeerde. En straks klinken klokkentonen over de geheele aarde, overal waar menschen wonen luiden klokken het Kerstfeest in. Dan is ’t één jubel, één loflied. Kinderen en ouden van dagen zingen den Engelenzang, in trotsche Cathedralen paart het reuzenorge) zijn klanken aan de stemmen der jubelende zangers, in ’t klein kapelleke boven op de alpen; is ’t een kleine schare monniken, die den psalm aanheft, echter het verzoek om op deze wijze zooveel mogelijk werkeloosheid te voorkomen is hun college sympathiek, en er zal op gelet worden welke werkzaamheden er voor in aanmerking kunnen komen. Zonder hoofdel. stemming goedgekeurd. 5. Behandeling van het voorstel van Burgem. en Weths. tot uitbreiding van het terrein van de gemeente-reiniging. In de vorige vergadering is dit voorstel ingediend, behelzende dat op het terrein der gemeentereiniging zal worden gemaakt een ierput van 150 M3 inhoud, kosten f 1525, bestaande compostputten te vergrooten en de overkapping te verbreeden, kosten f 2139, en een verbrandingsoven kostende f 1300 gaaf van f 4964. De heer Eisma heeft in de toelichting ge zien dat men een ierput wil maken van beton èn deze f 1525 zal moeten kosten. Hij meent dat met de helft der kosten een even- groote put is te maken van gebakken har de steen, waarvan ’t bekend is, dat die be stand is tegen de invloeden van ier en der gelijke stoffen. Hij zou er niet tegen zijn daar een f 5000 aan den reinigingsdienst ten koste te leggen, omdat de rente uit de voor- deelen kan komen, maar hij meent dat het voordeeliger kan uitgevoerd worden en heeft daarom bezwaar zijn stem aan dit voorstel te geven. Gaarne zou hij zien, dat de commissie en B. en W. een nader onderzoek lieten in stellen. De heer Kramer. De Commissie der reini ging heeft den architect opgedragen een plan voor de uitbreiding gereed te maken, waarbij er een ierput moest komen, die in alle deelen berekend moest zijn tegen den invloed van ier. Eerst was er nog verschil over de maat maar 't bleek dat een kleiner put naar ver houding duurder zou uitkomen. Van steen heeft hij niet gesproken. Als er een som uitgespaard kan worden, en ’t even goed en soliede wordt, is zulks de commissie natuur lijk aangenaam, maar de werkzaamheden dienen spoedig uitgevoerd te worden, en daarom wil spreker dit punt heden graag behandeld zien. De heer v. d. Klei vindt toch dat er veel te zeggen is voor ’t gesprokene van den heer Eisma. Spr. is op ’t terrein geweest en heeft de overtuiging dat als er met turf- strooisel zal worden doorgegaan, dan dient er vergroot te worden, maar hij vindt de zaak nu toch niet zoo urgent, dat er eerst geen onderzoek kan worden ingesteld of het tegen lageren prijs kan worden uitgevoerd. De heer Boersma acht de toelichting van dit voorstel voldoende, en daar wij nu een periode hebben dat het wenschelijk is, nu het werk te doen uitvoeren, te meer daar het kapitaal dan ook eerder rentegevend wordt, zou hij niet gaarne de behandeling zien uitgesteld, doch men kan wel bepalen dat de commissie met B. en W. een onder zoek doen instellen of het goedkooper kan, en in beginsel de zaak af te doen. De heer Praamsma, merkt op, dat men een ierput van 150 M3. wil maken. Hij ziet niet in dat de put van steen veel goed kooper zal worden. Hij heeft een put van 40 M3. doen maken van steen en die heeft f 500 gekost, deze is ruim driemaal zoo groot, de prijs zal dus zoowat uitkomen, toch zou hij steen boven portlandcement verkiezen. De heer Eisma heeft berekend dat als de afmetingen 7 bij 7 bij 3 meter worden, er tusschen de 30 a 40 duizend steen noodig zijn. Hoe grooter een put wordt des te voordeeliger men bouwt. Spr. is er echter niet tegen het aan B. en W. en de commissie over te laten, maar ’t voor- deeligste dient men te bevorderen. Het voorstel B. en W. onder voorbehoud van nader onderzoek, wordt aangenomen met algemeene stemmen. De heer Oosterbaan verlaat (met verlof) de vergadering. 6. Benoeming van leden van colleges en commissiën, ingevolge periodieke aftreding, als a. Voogd van het St. Anthony Gasthuis, de voordracht bestaat uit de heerenJ. H. Kingma, aflr. voogd en P. de Jong. De heer d. H. Kingma wordt herbenoemd met 9 stemmen 2 briefjes waren van on waarde. Bolswardsche Courant J MA UDA 1 IN ZAKKEN VAN FIRMA /NJWOUDA WOU DA'5 MEEL j SNEEK VERPAKT

Bolswards Nieuwsblad nl | 1911 | | pagina 1