1911. Verschijnt Donderdags en Zondags. 50ste Jaargang. No. 104. Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. TEN AFSCHEID. Zondag 31 December. Stadsnieuws. RAADSO VERZICHT. VOOR afzonderlijke Ws. de O. L. School nuttige Benoemd. Onze stadgenoote Mej. A. Huisman is be noemd tol onderwijzeres aan de O. L. School te Stavoren. op 2°. f 29,50 - 26,30 - 28,775 voor een bad- twee zijden ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar A 5 Cent. en opbod verpacht, jaren, de opbrengst regen komt zonneschijn. dat 1912 ons meer eensge- samenwerking brengt. Dat zij zoo Aanbesteding. Woensdagvoormiddag werd ten raadhuize bij inschrijving aanbesteed: a. de levering van de over IQlft benoqdig- de schrijfbehoeften 1°. voor de secretarie het politie-bureau. op 1Q. f 110,— - 106,50 - 105,245 de laagste inschrijvers. het drukwerk over 1912 ten behoeve ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. De splijtzwam groeit hier weüg, en onze verslaggever van het dit jaar hier gehouden Koninginnefeest, vroeg niet ten onrechte, hoe komen wij uit het moeras Enfin na Misschien zindheid en en 2°. voor Ingeschreven werd P. de Jong K. Falkena Bz. Firma Ridder Gegund aan b. der Gemeente. Slechts eene inschrijving van den heer P. de Jong tegen 50°/o beneden het ge stelde tarief. Alzoo gegund. Tevens werd dien morgen bij inschrijving voor den tijd van drie van het marktgeld voor aanvoer van vee aan de veemarkt. Gepacht door den heer R. F. Feenstra Jr. voor de som van f 288 per jaar. Geslaagd. Onze vroegere plaatsgenoot de heer U. Driebergen, thans te ’s-Hage, is geslaagd voor de acte Middelb. Ond. Werktuigkunde. Een kranige onderscheiding. Maandagmorgen ontvingen wij telegrafisch bericht, dat onze Dames Gymnastiekvereeni- ging //Wilhelmina” op het nationaal concours te Heerenveen den tweeden prijs behaalde. Ons bulletinkastje trok dien dag veel be langstellenden. Deze uitslag is zeker voor onze jonge dames, die zich zoo kranig geweerd hebben, een heele voldoening en wij feliciteeren haar dan ook gaarne met dit succes, terwijl de Directeur, de heer Sutherland Royaards, weer getoond heeft een uitstekend leider te zijn. Over bovenstaande ontvingen wij nog het volgend bericht. Nationaal Concours in Vrije Oefeningen voor Dames Gymn. Vereenig. te Heerenveen. Naar aanleiding van het 5 jarig bestaan der Dames Gymn. Ver. Z/W. I. K”. te Heerenveen, werd aldaar op Zaterdag 23 dezer het, reeds vroeger door ons vermelde nationaal concours gehouden. Door 12 clubs werd deelgenomen, n. 1. //Friso”, Heerenveen ,ZF. O. V. O. S.”, Meppel //Vlugheid en Kracht”, Groningen //Atilla”, Groningen „Brinio”, Leeuwarden; ;/U. D. I.”, Warga //O. D. A.” Knijpe; //Wilhelmina”, Bolsward; W.I.K.”Enkhuizen; #Hercules”,Tjalleberd; //Ontwikkeling”, Langweer en //Maasnymph”, Rotterdam. ’t Was te zien, dat de oefeningen met ernst waren ingestudeerd, doch dat deze zware stof voor enkele clubs een waar struikelblok zou zijn. De strijd was niette min uiterst spannend zooals uit de behaalde cijfers zal blijken en geen wonder dat de dames van //Wilhelmina”, hoewel zeer ver langend, toch met een //kloppend hart” den uitslag afwachtte. Deze luidde als volgt //Vlugheid en Kracht” Groningen 4e prijs met 7 7 punt. //O. D. A.” Knijpe, 3e prijs met 84 punten. //Wilhelmina”,alhier2eprijsmet 841/j2 punt. //Maasnymph”, Rotterdam le prijs met Sö1^ punt. Met eenige toepasselijke woorden werd de behaalde prijs, (een verguld zilv. eerekruis, aangeboden door Mr. J. Limburg, Lid der Tweede Kamer'der Staten-Generaali door den Voorzitter der Jury aan „Wihelmina” uitge reikt. Deze wedstrijd welke ten doel had te pro- pageeren voor het vrouwenturnen, mag in alle opzichten geslaagd heetenniet minder dan 72 turnsters namen er aan deel, terwijl een en ander door een groot aantal belang stellenden werd bijgewoond. Concert. Blijkens eene voorloopige aankondiging onder de advertenties in dit blad, is de Ge mengde Zangvereeniging //Bolsward’’ voor nemens op Donderdag 25 Januari a.s. ten gehoore te brengen het oratorium //Die Schöp- fung” (De Schepping) van Joseph Haydn. Afgaande op het succes, dat deze zangver eeniging in April dezes jaars inoogstte met hare uitvoering van //De Jaargetijden”, een kunstwerk van denzelfden componist, mogen wij gerust veronderstellen dat een avond vol kunstgenot te wachten staat. Het werk, dat reeds geruimen tijd in studie is, zal worden uitgevoerd met vol orkest, waarin verschil lende beroepsmusici zullen medewerken. Over de vervulling der solo-partijen, die aan de uitvoerenden hooge eischen stellen, is het Bestuur reeds met enkele bekwame solisten in onderhandeling. Krite Boalsert. De tweede Kerstdag, de geijkte Kritedag, trok ook nu weer een druk bezoek. De Doelezaal was geheel bezet, ook velen uit de omstreken en van elders waren tegenwoordig. De heer Hiddema opende de //gearkomste” met een woord van welkom te richten tot het talrijk opgekomen publiek en verheugde zich er over, dat het //toanielselskip” weer kon uitkomen met een nieuwe pennevrucht van den heer R. W. Canne van Amsterdam, en ’t deed hem genoegen dat de auteur was om getuige te zijn van de overgekomen opvoering alhier. De avond is bedoeld als een propaganda voor de Friesche taal, de taal van dit ge west. Door een paar zangnummers van z/Helj’ op”, onder leiding van den heer Timmer en vooral ook door ’t toauielstik z/lt njuggende gebod” onder leiding van den heer Leverland, hoopt hij dat dit doel zal bereikt worden en tevens dat de aanwe zigen een genotvollen avond zullen mogen smaken. Het Kritekoar gaf nu een drietal nummers, en //Helj’ op”, dat zich vroeger meermalen liet hooren, kweet zich ook nu goed van zijn taak, ofschoon de uitvoering van het tweede nummer gelukkiger had kunnen zijn, en niet geheel aan de verwachting beant woordde. En het toauielstik //It Njuggende gebod” //Gij zult geen valsche getuigenis spreken tegen uwe naasten” heeft in ’t kort tot motief dat een huisvader, die op ’t hoofd van zijn kind zwoer, zich niet meer schuldig te zuilen maken aan spel, weddenschap en speculatie, zijn woord niét hield zijn eed dus brak. Het le bedrijf geeft een kijkje in ’t huishou den van een jeugdig echtpaar. Tjeerd en Fokje zijn een vorig jaar getrouwd, zij leven ge lukkig en de vrouw is vol liefde voor haar man en hun kindje, ’t Huwelijk was niet naar den zin van Fokjes ouden heer geweest, deze mistrouwde het gedrag van Tjeerd en diens omgang met zijne vrienden. Vader waarschuwt nu ook zijn dochter, dat Tjeerd nog doet aan wedden en speculeeren, doch zij beschouwt déze geruchten als ykwaelaster” en toch zij merkt denzelfden morgen, toen Tjeerd te weinig geld thuis bracht, dat het geen laster was geweest. Het huwelijks- wolkje dreef echter spoedig af. De man be loofde beterschap en toen hij zwoer op het hoofdje van hun kind, dat het uit zou zijn met spel, wedden en speculeeren, was de vrouw gerust, zij vertrouwde op dien eed volkomen. Het 2e bedrijf gaf het gezelschap de vrienden van Tjeerd en hun levens wijze. Ook Tjeerd verschijnt er even, doch om te zeggen dat hij er genoeg van heeft hij wil niet meer kaartspelen en gaat ook niet mee naar de wedrennen te Leeuwarden. De kans op een zoet winstje en daardoor 't verlorene terug te winnen, wordt hem echter heel verleidelijk voorgespiegeld. In ’t 3e bedrijf blijkt, dat hij aan de verlek- dat ons lief was, afscheid van zooveel dat ons deerde. Kort. Niet te kort om ons reis vaardig te doen zijn voor de toekomst, om ons op te maken voor de reis, die ons wacht. Afscheid nemen is hier voorwaarts gaan. En als straks ter twaalfder ure het oude jaar heengaat, laat het dan zijn, uit oprecht gemoed Vaarwel voorwaarts, met goeden moed! De punten der laatst gehouden raadsver gadering gaven geen aanleiding tot het houden van lange discussies, waardoor dit maal de bijeenkomst omstreeks 9 uur kon worden gesloten. Dientengevolge hebben wij ook weinig stof tot het maken van een overzicht en zullen wij ons tot enkele opmerkingen be palen. Het adres der commissie en zweminrichting, kreeg van steun. De Afd. //Bolsward” van den Ned. Bond van lichamelijke opvoeding betuigde hare adhesie, terwijl de Gezondheidscommissie eveneens aandrong om het verzoek toe te staan met de opmerking, dat een gelegenheid voor warme baden en douches ook zeer wen- schelijk is. Dat laatste zal zeker niemand kunnen ontkennen, maar wij achten een bescheiden proef in dezen het meest wenschelijk. Een badhuis in optima forma zal voorloopig hier wel tot de vrome wenschen blijven behooren. De brugwachter Huizinga is herbenoemd en een der leden zong daarbij een liedje van verlangen om dien beambte meer rust en hooger loon te geven. Ofschoon wij gaarne onderschrijven, dat een arbeider zijn loon waard is, vergete men niet, dat gewoonlijk bij het openkomen van stadsbaantjes, het getal sollicitanten legio is, en ieder weet vooraf op welk salaris hij kan rekenen. Blijkt nu, dat een ambtenaar in alle op zichten zijn taak goed vervult, dan zijn er wel redenen hem te zijner tijd te verhoogen, maar toch is het wel goed, daarmede niet te haastig te zijn. Anders handelt men on billijk tegenover andere ambtenaren die vaak veel meer dienstjaren hebben. Aan het terrein der gemeentereiniging zal pl. m. f 5000 worden besteed. In ons vorig overzicht spraken wij den wensch uit, dat tegenover deze uitgaaf revenuen zouden staan m. a. w. dat er voordeelen aan zijn ver bonden en deze uitgaaf dus niet komt ten laste der gemeentekas, maar dat- rente en aflossing kunnen worden verkregen uit hoo- gere opbrengst der compost. Volgens de discussies valt alleen maar te rekenen op de rente van dat kapitaal en *is daaruit af te leiden, dat de aflossing ten laste van de gemeente komt. Wij zullen de laatsten zijn om nuttige verbeteringen in dezen af te keuren, toch blijven de belastingbetalers ditmaal onkundig van de toelichting van dit voorstel. Min stens genomen behoorde een dergelijke toe lichting in het officieel raadsverslag, opdat ook de aangeslagenen in den hoofd, omslag zullen weten, hoe hunne vaak zoo zuur ver diende penningen besteed worden. Over de stemmingen valt niets te schrijven, alleen bij de voordracht der dames-commissie voor het handwerksonderwijs kwam er een onweersbui opzetten. Een der leden onttrok zich n.l. aan die stemming, omdat z.i. de voordracht eenzijdig was opgemaakt. Zonder ons in deze kwestie te willen ver diepen, is het niet aan 'twijfel onderhevig, dat bij een vacature men gaarne die ziet aangevuld door iemand, dien men kent en waarvan men zeker is, dat de voorgedragene geschiktheid bezit. Waar nu hoe langer hoe meer, dank zij de tegenwoordige indeeling der partijen, de voeling met andersdenkenden gaat ontbreken, ligt hel voor de hand, dat onbekendheid vaak oorzaak is dat aan menig geschikte burger of burgeres bij het opmaken van een voordracht niet wordt gedacht. Dit geldt dunkt ons voor alle partijen, wien de schoen past, trekke hem aan. Wie de hand in eigen boezem steekt, weet wel, dat de vele onderonsjes de oorzaak zijn van een minder goede samenwerking tusschen burgers en burgers. ’t Is haast gedaan. Nog enkele uren en het oude jaar gaat heen, voor goed. Hoe vlug gaat toch de tijd. Het schijnt ons toe alsof het pas nieuwjaar is geweest, alsof we slechts kort geleden óók afscheid namen van een heengaan van den jaarkring. Wonder is ’t, hoe ouder we worden, hoe vlugger onze dagen vervliegen. Zoo meenen we zou. dit niet zoo zijn, doordat we, meer dan vroeger deel uitmakend van ’t groot geheel, al onzen tijd moeten uitkoopen om te doen wat te doen is? We worden geheel in beslag ge nomen door ons werk en door anderer werk, bij ’t doen van dit, denken we soms aan den arbeid, die dat van ons zal vorderen. We hebben geen pauze meer, tenminste te weinig om op te merken dat onze dagen zoo vast en zeker hunnen gang gaan. Ze gaan, die dagen. Dat bemerken we, als we weer ’n levensstation bereiken, waar even gerust moet worden, waar we moeten overstappen. Kijk, dan zeggen wezijn we er nu al? Is dat niet gelukkig, zeer gelukkig zelfs. Wien de tijd kort viel, wie dagen te weinig had om zijn taak af te werken, trots alle vlijt en inspanning, heeft weinig gelegenheid gehad zich op te houden met beuzelingen, heeft geen enkel uurtje behoeven te ver- knutselen. En. bovendien, zoo iemand heeft, wat hem het leven bracht, hoe donker de weg ook soms mocht zijn, door zijn gestadigen arbeid, een heilzamen afleider gehad. Die zijn kruis niet opneemt of morrend en wee klagend den lijdensweg gaat, dien valt de tijd lang, dien pijnigt ziel en lichaam de schier niet te torsen last, de moedige kruisdrager komt er, hij moge vallen, keer op keer, maar hij komt er. Werken, onverpoosd, dat is het leven, dat is de groote zegen van het leven. Ik zei het daareven arbeid is de afleider, die ons er voor bewaart, dat de slagen van het lot ons ter aarde werpen. Ik ontving dezer dagen een brief van eene dame, waarin deze verzuchting voorkwam z/niet veel rust voor me weggelegd, niet waar?” En gelijk ik deze hooggeachte mevrouw bereids antwoordde, zoo zeg ik het nog eens: zou de Schrijfster niet bezweken zijn onder de rampen die haar troffen? Zou ze staande zijn gebleven in ’s levens strijd, zij, die zooveel moest verliezen En zou de dagelijksche zorg, angst meermalen, voor haar kind, hare hope der toekomst, niet lange reeds haar krachten hebben gesloopt, als het leven haar rust had gegeven, stille, kalme dagen? O neen, dat moeten kruis dragen, dat moeten zorgen en streven is heilzaam geweest, heeft kracht gegeven, heeft, om terug te komen op mijn bewering, haar den tijd gekort. Als die dagen van angst en lijden eens lange, lange waren geweest! Gelukkig wij, die nu weer kunnen zeggen: nu reeds? Ja, de oudejaarsdag is daar, de dag met zijn bijzondere beteekenis, zijn emotievollen avond. Levensstation. Even rusten, dan weer verder. De moede wandelaar, op langen, langen weg, ziet omme, als een beschaduwd plaatsje hem ’n oogenblik van rust geeft. Zoo ook wij, die met elkander dezen oudejaarsdag mogen beleven. Terugzien hoe was dat oude jaar Juist als anderen, als al die anderen, maar, voor ons misschien niet Rustte er zegen op onzen arbeid, troffen ons rampen, droeg men een onzer lieven uit naar zijn laatste huis? Voor velen was 1911 een gezegend jaar, voor enkelen onzer een jaar van ziekte, van dood. Er zijn onder ons die gebukt gaan onder zorgen. Och, dat zijn juist niet altijd finan- tieele zorgen! Was het dat maar! Slapelooze nachten hebben ook andere oorzaken. Wat is zoo’n jaar kort en wat brengt .het veel, heel veel mee. Dit jaar Neen immers, zoo zijn al die jaren geweest, alle gelijk, ’t Is hem juist dit of wij nu eens meer in ’t bijzonder kennis moesten maken met omstandigheden, ons tot nu toe vreemd. Wat geluk, dat we^slechfs even //opont houd” hebben. Straks, zoo dadelijk is het nieuwe jaar daar. Dat wacht geen seconde. Onze rust is kort. Toch niet te kort, om afscheid te nemen, afscheid van zoo veel Bolswardsche Courant,

Bolswards Nieuwsblad nl | 1911 | | pagina 1