Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. r L r I Verschijnt Donderdags en Zondags. 51ste Jaargang. 1912. No. 2. Lezing van Prof. P. van der Wielen. 4 Donderdag 4 Januari. BINNENLAND. 1 VOOR Afzonderlijke I I' De Vekslaggever. ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 8 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. en dan met een ge en genezing beloven. een zijner ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad ie telefonisch aangesloten onder No. 4. De Voorzitter, de heer H. EISMA, die bij de opening reeds had gewezen op het gevaarlijke van huismiddeltjes en kwak- zalversartikelen, bracht nu een woord van warmen dank aan den Spreker, die als des kundige bevoegd was een oordeel te vellen. Het speet hem zeer, dat niet meerderen waren opgekomen om dit belangrijke onderwerp te hooren behandelen. Hij hoopte, dat ieder in eigen kring de verkondigde ideeën zou helpen verspreiden, en dat ook deplaatselijke bladen hiertoe zouden medewerkenen deze dus niet solidair zouden zijn met vele grootere bladen, doch van deze vergadering een duidelijk ver slag zouden geven. Opsterland, 1 Jan. De trampassagier, die medio November van Gorredijk naar Heeren- veen is gereisd, om verder per trein naar Den Haag te vertrekken, doch wegens te late aankomst van de tram, den trein heeft gemist, verzocht indertijd aan de Directie der Ned. Tramweg-Mij. om vergoeding van de door hem gemaakte allernoodzakelijkste on kosten, doch ontving daarop ’n afwijzende beschikking. Tengevolge van zijn hooger beroep bij den Raad van Commissarissen, heeft die passagier thans die kosten terug bekomen. Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. Moordaanslag Te Nuland-Geffen (N. Br.) nabij het café van v. d. Broeke werd zekere W. v. Nistel- rooy uit Geffen badende in zijn bloed gevon den. Naar zijn woning gebracht, constateerde de uit Oss ontboden geneesheer een diepe steekwond in den rug, waardoor de longen geraakt waren. Men vreest voor zijn leven. Omtrent dader en oorzaak tast men in het duister, aan de geneesmiddelen gegeven, door een oflicieele erkenning. In vorige eeuwen was allés probatum als ’t maar van Boerhave heette te komen, die naam deed in Neder land wonderen bij velen. Oude kwakzalvers de lichtbeelden zullen dat nader aan- toonen hadden veelal gezegelde documen ten, wat hun in de oogen des volks voor geleerden en bevoegden deed doorgaan, terwijl toch die papieren vaak niet anders waren dan ’t bewijs dat ze de stedelijke belasting of ’t marktgeld hadden voldaan. Ook menschenbloed heeft vroeger als een kostelijk en doeltreffend geneesmiddel opgeld gedaan. Een druppel bloed van de moeder genas het kind van stuipen, ja er zijn voor beelden van, dat kinderen gedood werden, om met hun bloed anderen te genezen. Vooral in Frankrijk heerschte het geloof aan de geneeskracht van menschenbloed vroeger zeer sterk. In Rusland is het nog niet verdwenen, en daar wordt beweerd, dat de joden door ’t bloed van een onschuldig kind, zich voor besmettelijke.ziekten weten te vrijwaren. Het middel om die bijgeloovigheid te verdrijven is: ontwikkeling van het volk. Kennis van het menschelijke organisme, van den aard der ziekten en kwalen en van de middelen om die te voorkomen én te be strijden, dat is de weg. Een vriendenraad aan een zieke, hoe goed soms bedoeld, kan tot zijn nadeel strekken. Een middel waarbij de een baat vond, kan den ander hoogst nadeelig worden. De be voegde geneesheer onderzoekt het gestel van eiken patiënt, rekent met elke omstandigheid. Erger is ’t nog als de vriendenraad ge paard gaat met de zucht om er winst uit te halen. Dan betreedt men het terrein der kwakzalvers. Hiervan onderscheidt Spr. twee soorten. De eerste soort zijn degenen, die zich persoonlijk met de zieken bemoeien en dus zitdagen houden, ’t Zijn grappenmakers, die lachen om de lichtgeloovigheid van het volk en ’t zijn in werkelijkheid schurken, zegt Spr. omdat zij het volk bedriegen en vaak oorzaak zijn dat de patiënten het raadplegen van bevoegde geneeskundigen nalaten. Hoe komt het echter, dat zij menigmaal zoo’n toaloop krijgen ’t Is omdat in de gevallen dat bun patiënt herstelt, hieraan groote ruchtbaarheid wordt gegeven. In den grond is het het onverwachte van hun succes, dat wereldkundig wordt gemaakt. Van een be voegd geneeskundige wordt hulp verwacht, en dat trekt dan ook geen bijzondere aan dacht, maar het opzienbarende van een ge nezing door een kwakzalver wordt wereld kundig gemaakt, de gevallen die mislukken worden uit schaamte verzwegen. Spreker geeft enkele voorbeeldén hoe zulke //boertjes" hun zieken onderzoeken, hoe ze -bijv, met een gewoon vergrootglas in het sputum van een teringlijder reeds de bacillen heeten te ontdekken, wichtig gebaar hulp Hoe de //piskijkers" uit de urine geheel den aard der ziekte kunnen beoordeelen en dan hun patiënten medicamenten voorschrijven. Spr. haalde zelfs een geval aan hoe Bijster- veld uit een fleschje duinwater, waaraan wat kleur en geur was gegeven, constateerde dat de patient in quasi de Amsterdamsche waterleiding leed aan een verzakking van den buik. Het Staphorster boertje Stegeman, Eilers, eerst apothekersloopjongen, later schoenmaker, en andere gewichtigdoende kwakzalvers kre gen een beurt en werden aan scherpe critiek onderworpen. De tweede soort kwakzalvers de reclame- makenden, vindt Spr. nog de erg-sten. Het zijn de adverteerende n,die met een aplomb van schijngeleerdheid hun middelen aan de lijdende menschhHd aanbieden. De pinkpillen, abdij siroop, kloosterbalsem, Forstersnierpillen zijn tegenwoordig haast aan de orde van den dag. Schatten worden aan de reclame besteed en toch de fabrikanten varen er goed bij. Men weet van vroeger nog hoe de Hollewaypillen de geheele wereld over verspreid zijn, en thans, nu in alle lagen der maatschappij is doorgedrongen dat die pillen niet kunnen, wat er van voorgespiegeld werd, raken ze in ’t vergeetboek. Zoo zal het ook gaan met de middelen van thans, die voor allerhande kwalen goed heeten te zijn. Eerst moet ieder er van overtuigd zijn, dat men bedrogen wordt, Gelijk wij reeds meedeelden, trad Vrijdag avond in //de Doele” prof. v. n. WIELEN van Amsterdam voor het departement van z/’t Nut” op om een volkslezing te houden, over Volksgeneeskunst en Kwakzalverij. Deze begon met de mededeeling dat ongeveer 100 jaren geleden een prijsvraag werd uitgeschreven voor de beste verhandeling over kwakzalverij en in 1810 werd een werkje daarover be kroond, waarin de volksgeneeskunst gelijk wordt gesteld met de kwakzalverij. Dat boekje is niet meer van onzen tijd, en Spr. ziet in de kwakzalverij een ernstiger kwaad dan in de volksgeneesmiddelen, raadgevingen en huismiddeltjes. Onder kwakzalverij ver staat men het onbevoegd uitoefenen der geneeskunde, maar dan uit zucht naar winst volksgeneeskunde daarentegen is meer een uitvloeisel van deugd, in zooverre het geschiedt om zijn even-mensch van De wanneer Bekend- hofnar op de vraag Naschrift: Bovenstaand verslag mag op volledigheid evenwel geen aanspraak maken, misschien ook niet op juistheid. Daar de Spreker op zachten toon en dikwijls nog al vlug sprak, was hij voor ons moeielijk te volgen en dikwijls niet goed te verstaan. Wat we opvingen hebben we zoo ongeveer weer gegeven, een enkele maal met korte uitdrukkingen van eigen vinding aangevuld om daardoor een behoorlijk geheel te krijgen. Dat de uitlatingen niet te zeer gemist en de kleine inlasschingen ’t geheel niet te erg ontsieren, hoopt het geschiedt om zijn even-mensch kwalen, ziekte of lijden te bevrijden, zucht om iemand raad te geven, hem iets deert, is zeer algemeen. zal zijn, dat een hofnar op de vraag van zijn vorst, welk vak wel het meest beoefend werd, antwoordde: de geneeskunst. Daar dit den vorst bevreemdde en hem zelfs vertoornde, wijl hij dacht, dat zijn nar hem iets op de mouw wilde spelden, vroeg deze drie dagen tijd om zijn gezegde te bewijzen. De nar ging den volgenden dag met een bedrukt gezicht en een doek om de kin zitten, en vertelde, dat hij aan hevige kiespijn leed. En ziet, al de hovelingen gaven hem een middel aan de hand om er af te komen. Ook de koning zelf bleef hierin niet achter de nar had met een comischen ernst alles opgeteekend, en liet den koning zien hoe groot het getal was, dat aan genees kunst deed, en dat de vorst zelf ook reeds daartoe gerekend moest worden. Meer dergelijke staaltjes en voorbeelden werden als ter loops bijgebracht om aan te toonen dat ieder haast een goeden raad weet te geven als zijn even-mensch pijn heeft of ziek is. De geneeskunst is trouwens ontstaan uit de ervaring dat sommige kruiden of stoffen een gunstigen invloed uitoefenen om pijnen te stillen of kwalen te genezen. Reeds in de oudste tijden, zoolang de historie reikt, vindt men sporen van geneeskunst. En dit is natuurlijk, men wil toch gaarne van ziekte, ongesteldheid en pijn bevrijd worden, en een middel, dat daartoe hielp, werd onthou den en later weer toegepast. In de oudste tijden waren de priesters meest de genees- heeren, zij hadden grooten invloed, werden geloofd en met een sluier van geheimzinnig heid bedekt, schreef men aan hun raad en middelen groote kracht toe. Dat geloof of eigenlijk die lichtgeloovigheid, is nog niet uitgestorven. Niet slechts bij wilde volkeren wordt geloof gehecht aan geestbezweringen en geheime middelen, ook in de Geschaafde maatschappij is het vertrouwen in mystieke handelingen nog niet geheel uitgestorven. Het binden van een ^knoffelband” door duivelbanners, of bij gebrek hieraan, door een moeder van tweelingen, of door iemand die op Zondag is geboren, ’t zijn nog sporen van de overoude gewoonten. Justus van Maurik geeft in schetsjes een geval waar iemand meer dan 20, meest geheel ongerijmde, middelen worden aan de hand gedaan om van zijn kwaal verlost te worden. Dit schetsje mag phan- tasie zijn, het is vaak niet ver van de werkelijkheid. De meening dat een geneesmiddel leelijk moet smaken om goed te helpen is ook nog uit de oude volksgewoonten overgebleven. ^Bitter in den mond, maakt het hart ge zond” is nog in vele streken geldend. Er wordt nog heel wat bittere kinine geslikt, veel meer dan goed en noodig is, ook lever traan wordt vaak misbruikt. De beerenburger kruiden hebben hun roem voor een groot deel te danken aan hun bitterheid. Ook is het geneeskrachtige vermogen van een stof vaak gegrond op overeenstemming in vorm of kleur met het zieke lichaamsdeel en veel bijgeloovigheid heerschte, ja heerscht nog op dit gebied, wat Spreker met eenige voorbeelden verduidelijkt, om later bij de lichtbeelden daarop nog eens terug te komen. Ook een cachet van deugdelijkheid werd en dan... wordt misschien weer een ander middel bedacht om het publiek de centen uit den zak te kloppen. Al de aangeprezen geheimmiddelen zijn onderzocht, er is geen enkele stof in, die de geneesheer niet kent maar deze schrijft ze vaak met behoed zaamheid voor en lang niet voor alle ge stellen worden ze goed geacht. Veel is er ook bij dat geheel niet geneeskrachtig is. Spreker acht die algemeene geneesmiddelen zeer ge vaarlijk, en beschouwt de exploitanten als bedriegers van ’t ergste soort. Al hebben ze vaak een moord op hun geweten, zij gaan meestal vrij uit, want het ernstige van hun misdrijf kan vaak niet bewezen worden. De pers heet de koningin der aarde, en haar macht is ook zeer groot, doch ten op zichte van de lijdende menscheid staat zij niet in een schoone verhouding. Vele kranten hebben den moed niet om te breken met de gewoonte om die soort advertenties op te nemen. Ook diende deze koningin veel meer haar invloed te bezigen om ’t publiek de oogen te openen voor het gevaar dat er is gelegen in die algemeene geneesmiddelen. Het is Spr. vaak voorgekomen, dat er van de waarschuwingen die de bevoegde genees kundigen gaven, verdraaide verslagen werden gegeven. In Victoria (Australië) werd in een officieel rapport verslag gedaan over den om vang en den aard der kwakzalverij, en terstond bij het verschijnen werd door de groote pers aldaar zulk een misbaar gemaakt over het schandelijke van het boek, dat het werk niet meer verkrijgbaar werd gesteld, dus ’t werd door de regeering ingetrokken. Daarin stonden, naar beweerd werd, zulke onthullingen en mededeelingen, dat het onfatsoenlijk en on zedelijk was, dat boek verkrijgbaar te stellen voor leeken. De zaak werd onderzocht en wat bleek? In de ad vertentiën van de kwak zalvers stonden ook alle dergelijke zaken aan geduid, maar daar scheen de pers zich niet over te ergeren. Het regeeringsrapport is dan ook ter waarschuwing weer verkrijg baar gesteld en Spreker heeft een exemplaar er van bij zich. Nadat er op was gewezen hoe de Pink- pillen-fabrikatie eigenlijk is ontstaan, hoe in Amerika op nog grooter schaal dan hier reclame wordt gemaakt voor kwakzalvers middelen, hoe door de menschen bang te maken dat zij ziek zijn, n.l. door ziekte verschijnselen op te sommen en daaraan waarschuwingen te verbinden om toch vooral die eerste kenteekenen der ziekte niet te verwaarloozen, maar de heilzame? middelen er tegen aan te wenden, geeft hij enkele cijfers, waaruit men kon zien, welk een om vang de zwakzalverij heeft genomen en welke groote sommen er door menig kwakzalver worden verdiend. Spreker besluit met een beroep te doen op alle ernstige menschen om er zich mee bezig te houden, dat dit schandelijk bedrijf wordt bestreden) en te bewerken dat de wetgeving hierbij ingrijpe. Tevens zal door ’t verspreiden van goede kennis over genees kunst, over voorbehoedmiddelen tegen ziekten en het bevorderen van de volksgezondheid veel kunnen worden gedaan ter bestrijding der kwakzalverij. Er bestaat in ons land een vereeniging welke die taak op zich heeft genomen, daarbij wordt ook een blad uit gegeven waarvan exemplaren in de zaal ver spreid werden. Ook het //Groene Kruis” doet in dit opzicht veel goeds, wat Spr. dank baar erkent, en hij besluit zijne rede met de waarschuwing Wacht U voor kwakzalvers Een warm applaus volgde op deze belang rijke lezing. Na de pauze werd een groot aantal licht beelden vertoond wat de professor van eenige inlichtingen, mededeelingen en opmerkingen deed vergezeld gaan. Met het oog op den omvang van ’t bovenstaande verslag mogen wij over dit interessante 2e gedeelte slechts zeer kort zijn. Eerst werd een collega geneesheer uit Zuid-Afrika vertoond, die bij de Kaffers veel invloed heeft door tooverformules bij zijn behandeling te pas te brengen. Ook een dokteres uit dat land kregen wij te zien en daarna de behandeling van een patiënt die aan buikpijn leed. Onder geschreeuw en ge zang waren verscheidene personen bezig op den zieke, die over den grond lag uitgestrekt, te trappen en te dansen, Ook uit Rusland en Armenië werden zieken en hun behandeling getoond. De mandragora-wortel voor jonge vrouwen, amuletten, tooverformules, phantastische voor stellingen van geneesmiddelen passeerden de revue. Ook vele marktschreeuwers uit vroegere eeuwen, werden op een. //kiekje” vertoond en Spr. wees er op hoe ze haast altoos een plakaat met vele groote zegels bij hun disch hadden hangen. Dat was het bewijs van officieele erkenning, naar T heette, hoewel het soms niet anders was, dan ’t verlof dat zij hun marktgeld hadden voldaan. In het archief van Bolsward had Spr. heden in ’t oude Apothekersgildeboek gezien, dat men „eene Caroli gulden moest storten om op de paerdemarckt medicamenten te mogen verkoopen"Verscheidene oude schilderijen en prenten, op geneeskunst en kwakzwalverij betrekking hebbende, werden vertoond, o. a. van Jan Steen. Op een daar van was een esculaap bezig een boer steenen uit het hoofd en den nek te snijden, waar van een jongen een korfje vol gereed houdt, die dan uit de wonden heeten te komen. De portretten van Hollander, Sequah, Stege man, de Haas, en andere specialiteiten trokken onzen blik voorbij. Ten slotte werd een patiënte uit het Israëlitische ziekenhuis te Amsterdam ver toond, die met zambuckzalf behandeld was. Uit een klein wondje was nu een ernstige ontsteking ontstaan op beide armen, zoodat zij een afschrikwekkend voorbeeld was, om afkeer in te boezemen voor die geheimmiddelen. Professor eindigde dan ook zijne toelichting met de opmerking, dat dit portret wel diende te staan naast de vele, prentjes die men tegenwoordig in vele kranten en boekjes aantreft ter aanbeveling van kwakzalversmiddelen. Bolswardsche Courant f

Bolswards Nieuwsblad nl | 1912 | | pagina 1