Vastigheden te Bolsward. ZEERAMP OP TERSCHELLING. Financiëel overzicht. Stadsnieuws. Burgerlijke Stand. Officiëele Advertentie. Advertentiën. Ingezonden. Marktberichten. ia V Inschrijving NATIONALE MILITIE. PREDIKBEURTEN. BURGERHUIZING met erf, bleek en vrijen uitgang c.a. aan het Nannenhof te Bolsward, groot 1 are 10 centiare, in gebruik bij den mede-eigenaar Jan W. Reinouts. HUIZING WONINGEN, bleek en groot erf, zeer geschikt als bouw terrein. WONING Middelburg. en divi- nieuwsgierigen dan ook wel van Geiten u de het hoofden golven. 7 14 20 7 12 30 95 14 De Heer en Mevrouw OBERMAN Troost, hartelijk dankzeggende voor de vele gelukwenschen bij de wisseling des jaars ontvangen, wen- schen wederkeerig hunne mede-in- gezetenen een rijk gezegend jaar 1912 toe. Bolsward, 3 Januari 1912. u - - De Heer en Mevr. LEVERLAND- Propstra geven bij dezen kennis van de geboorte van hun Zoon CARSTO WYBO. Utrecht, 24 December 1911. velen der gevers men ’t BROEREKERK. ’s Voormiddags 9r/2 uur Ds. J. de VISSER van ’s Avonds uur DEZELFDE. kalveren van Zondag melkwagen buiten de '1 van de be en viel de wiel- van den wagen, eindje medegesleurd en daarna voorbijganger uit zijn benarde po- Nieuwj aarsdag. Op den eersten dag des jaars ziet men gelukkig veel minder dan voorheen vaak ’t geval was, dat de menschen zich te buiten gaan aan sterken drank. De invloed der genootschappen die ’t misbruik en daarom ook ’t gebruik van alcoholhoudende dranken te keer gaan, begint hoe langer hoe meer door te dringen en dit is een zegen voor de maatschappij. Met nieuwjaar bestaat hier de gewoonte dat er een uitdeeling van spijzen plaats heeft. Deze uitdeeling gaat uit van ’t gemeente bestuur en dit zendt bij de burgerij circulaires rond. De gelden worden alzoo door bemid deling van de politieagenten opgehaald. Wat er echter met dat bijeengebrachte geschiedt, hoe groot het bedrag is, wie er van bedeeld worden, dit wordt niet ruchtbaar. Wel hoorden wij dat aan de „spijscom missie” ge woonlijk wordt opgedragen die uitdeeling te regelen en wij vernamen ook, dat er dit jaar vooral rekening zou worden gehouden met de gezinnen die onder de werkeloosheid te lijden hadden, doch zekerheid is er niet. Waar de meeste burgers bijdragen aan deze- extra gave aan de arme stadgenooten, meenen wij in den geest van te handelen, door er op te wijzen dat in dezen gaarne officieele opgaven zag, zij aan den raad, ’t zij per publikatie. Geen toelage Veearts. In de gisteren gehouden vergadering BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Bolsward, brengen ter openbare kennis, dat de inschrijving voor de nationale militie voor deze gemeente, van jongelingen, die in 1893 geboren zijn en alzoo op 1 Jan. 1912 hun 19de jaar zijn ingetreden, ter Secretarie moet plaats hebben in de maand Jan. a.s. en dat eene bijzondere zitting van ’s voor middags 9 tot ’s namiddags 2 uur zal wor den gehouden op Zaterdag 6 Januari 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. OBERMAN. De Secretaris, K. H. LAAGLAND. Bolsward, den 12 Dec. 1911. Betaalbaarstelling van coupons denden N. V. Suikerfabriek zzKrian”, Dividend bewijsno. 3. betaalbaar met f 75, Suikercultuur Maatschappij, dividend be wijsno. 3 betaalbaar met f 50, Suikerfabriek ,zBodjong” dividend bewijs no. 2 betaalbaar met f 50, Cultuur-maatschappij zzGending” dividend bewijsno. 32 (interim) betaalbaar met f 50, 5 pCt. Staat Vera Cruz, per Oblig. van $100,— f 1,53 van 500,— f 7,66 enz. Zondag 7 Januari 1912, HERVORMDE KERK. ’s Voormiddags 93/4 uur Dr. O. J. NIEMEIJER. (Doop.) ’s Avonds 53/4 uur Dr. C. J. NIEMEIJER. DOOPSGEZINDE KERK. ’s Voormiddags 93/4 uur Ds. POTTINGA. (Maandelijksche Collecte.) GER. KERK (Nieuwe Hofstraat). ’s Voormiddags 9x/2 uur: Ds. J. OP ’T HOLT. ’s Avonds 5x/4 uur: DEZELFDE. SNEEK, 2 Jan. Boterprijs le keur f Aanvoer 0'4, 0/8. VEREENIGINGle keur f a f 2e keur f a f 3e keur f a f 4e keur f a f laagste keur f Fabrieksboter: f62,a f Aanvoer 1/3, 10/6. Noteerings-Com missie van de vereeniging van Boter- en Kaashandelaren in Friesland: Prijs le soort fabrieksboter f 62. VEEMARKT SNEEK, 2 Jan. 1912. Aanvoer Prijzen: 63 Melke-en kalve Koeien 90 tot 260 12 Vette Koeien -140 zz -265 12 Vette Kalveren - Graskalveren - 153 Nuchteren Kalveren 820 Schapen - Lammeren - 155 Varkens en vette Biggen - 16 Kleine Biggen - Stier 2 Paarden 3 Bokken en Totaal 1236 stuks vee. Vette koeien per 1/2 Kilo a zz Varkens per zz Een ongeluk. Een fietsrijder uit Schettens passeerde gistermorgen een i Blauwpoort. Door de gladheid slikte straat slipte de fiets rijder tusschen de wielen Hij werd een door een i sitie verlost, en moest zich direct onder geneeskundige behandeling stellen. Hij is er betrekkelijk nog goed afgekomen. Een dikke dame. Op hare rondreis door Friesland zal Mej. Bertha, een jeugdige schoone van 22 jaren, wegende volgens achterstaande advertentie 415 pond, a.s. Donderdag en Vrijdag te zien zijn in het zzHof van Holland” alhier. Een dame van dat respectabele gewicht behoort zeker tot de zeldzaamheden en dus zal de toeloop van groot zijn. De Januari-coupons van de Nicaragua- leeniug zullen voorloopig onbetaald blijven; Londensche bankiers stellen nu alle pogingen in het werk om alsnog de betaling mogelijk te maken. Wij hebben vroeger reeds opge merkt, dat wij te dezen opzichte sceptisch gesteld zijn en wij hebben nog geene redenen onze opinie te wijzigen. Op de Staatsfondsen-markt viel overigens weinig bijzonders voor. Van de gemeente- leeningen valt te vermelden, dat naar het beet, de 4 pCt. leening van f 6.000.000. ten laste van ’s Gravenhage, waarop 28 December j.l. de inschrijving was opengesteld, is volteekend. Vrijdag 5 Jan. kunnen houders van aan- deelen Internationaal Landsyndicaat inschrij ven op de uitgifte van aandeelen Holland Texas Hypotheekbank a 116 pCt. Houders die daarvan geen gebruik wenschen te maken, worden er aan herinnerd, dat zij het voorkeursrecht kunnen verkoopen. Scheepvaartwaarden verkeerden in vaste stemming op aanhoudende berichten, dat de Maatschappijen over het afgeloopen jaar gunstige finantieele resultaten moeten hebben gemaakt. Van de Buitenlandsche waren vooral de waarden der Marine-trust zeer willigde preferente aandeelen stegen van 17 pCt. tot 22 pCt., terwijl de 41/2 pCt. Oblig. tot 67!/2 pCt. konden opkomen. Deze willigte wordt deels toegeschreven aan aankoopen voor een Engelsche combinatie, die de con trole over deze trust zou wenschen te ver krijgen. Op de lokale markt trok de krachtige koersverheffing in de tabakswaarden aller aan dacht. Wij herinneren er aan, dat wij de waarschijnlijkheid hiervan reeds vroeger ge opperd hebben. De willigte is een gevolg van den aanvoer van verschillende partijen tabax van oogst 1911. Geld op prolongatie blijft hoog genoteerd, heden te Amsterdam 4°/0. Nu de jaar wisseling achter den rug is, kan men spoe dig eene vernieuwing der geldmarkt ver wachten. Geboren: JAN TJEERD, Zoon van T. A. J. BAARS. M. M. BAARSBreuneze. Bolsward, 2 Januari 1912. P. A. BRUINSMA, Notaris te Bolsward, zal Zaterdag 13 Januari 1912, ’s avonds 7 uur, bij den kastelein P. HUIZENGA aldaar, provisioneel verkoopen: I. Eene nette, voor eenige jaren nieuw gebouwde II. Een aan het vorig perceel grenzende hechte eri1 sterke met voorbleek en timmerschuur, zzde Ark” genaamd, benevens drie annexe welonderhouden Dit perceel, voor uitkomende aan het Nannenhof en achter aan de Wortelhaven en de steeg, is door flinke oppervlakte, 4 are 17 centiare, voor velerlei doeleinden zeer geschikt. Het is thans in huur bij P. Cuperus, P. v. d. Zee, J. Peters en D. Dijkstra, samen voor f 242 per jaar en overigens in eigen gebruik bij Jan W. Reinouts. III. Eene dubbele met erf c.a. in de Gortsteeg aldaar, groot 1 are 1 centiare, deels in huur bij Johs. Gonradie voor f 50 per jaar. Alles breeder omschreven bij biljetten, verkrijgbaar bij den Notaris. Aanvaarding 12 Mei 1912 met uitzondering van 2 woningen van perceel II, welke ver huurd zijn tpt 12 Mei 1913. Betaling 1 Mei 1912. Bezichtiging: van perc. I en II op Woens dagen, ’s voorm. van 10 tot 12 uur, van het andere perceel op de verkoopdagen BOLSWARD, van 31 Dec. 1911 tot en met 3 Jan. 1912. Geboren: Nannigje d. v.’ Klaas Jacob Tuinstra en Doetje Kroese. Baukje Geer- truida d. v. Petrus Èoersma en Klaske Postma. Overleden: Clemens Valentin ten Brink 67 jr. echtgenoot van Petronella van der Werf. WONSERADEEL, van 30 Dec. 1911 tot en met 2 Jan. 1912. Geboren: Hein z. v. Rinze Hogenhuis en Dieuwke Menage te Arum. Elsina d. v. Tjepke Blanksma en Imke Kamminga te Makkum. Gerrit Jacob z. v. Jochum Admi raal en Jantje Nauta te Schraard. Biggen Londen zz eenige inkoopen gedaan te hebben ten einde zzhet oude in het nieuwe” te vieren, kwamen zij tot de minder aangename ontdekking, dat vreemden tijdens hun afwezigheid in den win kel waren geweest. In een kamer achter den winkel lag de lade van de toonbank op de tafel uit eenige geldzakjes was een bedrag van ongeveer f 65 verdwenen, tevens hadden de dieven een aan tal cacaobussen, tien groote en vier kleine, meegenomen. De lade was uit de toonbank gebroken. In een kast bevond zich nog meer geld en waren eenige sieraden, doch deze bleven onaangeroerd. Naar alle waarschijnlijkheid dus hebben de dieven, die zich door middel van een valschen sleutel toegang verschaft hebben, gemeend dat er zzonraad” was en hebben toen het hazenpad gekozen. (Hbld.) Aand. Twentsche Bank vereeniging. Dividend bewijsno. 30 (blauw). Voor de certific. van f 1000,met f 40, u nu v 500,u - 20, u u u u - 100,u - 4, interim dividend. In de gisteren gehouden vergadering der Provinciale Staten is besloten om afwijzend te beschikken op het verzoek van het Ge meentebestuur van Bolsward om een toe lage voor het salaris van den veearts alhier. Dientengevolge komt het geheele salaris van dien ambtenaar ten laste van de ge meente. Schip gezonken. Te Culemborg is Zondag in de rivier de Lek door aanvaring eene schuit, geladen met steenkolen, gezonken. Schipper en huis gezin hebben zich intijds kunnen redden. Neerbosch. In de verschillende werkplaatsen van weesinrichting te Neerbosch waren over jaar 1911 152 jongens geplaatst, die tot de navolgende vakken worden opgeleid, als voor timmerman 19, schoenmaker 13, kleermaker 8, boekbinder 21, letterzetter 20, snelpers drukker 4, schilder 12, tuinman 12, land bouwer 3, meubelmaker 11, smid 14, brood bakker 8, en koperslager 6. Ontvreemd. Uit den tuin van villa Jagtlust, toebe- hoorende aan jhr. W. Six, en gelegen aan den 's-Gravelandschen weg te Hilversum heeft men een kostbaar bronzen beeld ont vreemd. Het beeld, dat op een balustrade van het terras stond, stelt een jager voor. Van den diefstal worden verdacht twee als beer gekleede personen met Israëlietisch uiterlijk, die dezer dagen in den omtrek antiek goed opkochten en ook in de nabij heid van de villa gezien werden. Rozen in bloei. In het stamrozenvak, Hoogelandsche Park Ramstraat te Utrecht, staat een drietal rozen lustig te bloeien. Een er van, een witte, heeft nog geen blaadje verloren. U. D. Diphtheritic. Blijkens een bericht in de Haarl. Ct. komen in de laatste dagen te Haarlem meer en meer gevallen voor van deze zeer besmet telijke ziekte. Krachtige maatregelen ter bestrijding zijn blijkbaar zeer gewenscht te achten. Bloembollen. Door het zachte winterweder ontwikkelen de bloembollen in Haarlem’s omstreken zich zóó vroeg, dat van de hyacintenvelden hier en daar reeds iets van de dikke bedekking moest worden afgenomen. De kweekers zien dit met leedwezen, wijl nu de vrees bestaat, dat de jaarlijks zich herhalende voorj aarsnachtvorsten grooteschade kunnen toebrengen aan de teere spruiten, welke door te vroegen groei tegen die koude niet bestand zijn. (N. v. d. D.) Diefstal. Toen op Oudejaarsavond de heer de Casseres en zijn vrouw hun comestibles-winkel in de Kerkstraat te Amsterdam binnentraden na Aan het weldadige Nederland. Gij kent de zee, de nooit betrouwbare, de nooit verzadigde. Gij hebt wel van nabij de stomme smart aanschouwd van hen, die treurden om het verlies van echtgenoot, van vader of van zoongij kent ook wel den bitteren nood, de nijpende armoe, die kort na de treurmare van den wreeden dood den drempel van de woning der rouwe overschreed. Waar zoo ’t vaal gebrek zijn intree doet, daar klimmen droefheid en smart tot wan hoop, tot stomme vertwijfeling, totde Liefdadigheid zich opmaakt om den bitteren nood te verdrijven en de tijd, die alle wonden heelt, zijne heilzame werking laat gevoelen. Geachte lezer, luister 1 De zee vroeg wederom offers, wederom werd voor droefheid en smart plaats bereid en nijpend gebrek zal dra zijne afschuwelijke klauwen uitslaan. Wat ge beurde De logger Jacob 40, van de Neptun- visscherij te Emden, uitsluitend met Hollan ders bemand (zie Telegraaf no. van 16 Dec.) bleef in den vreeselijken storm 5 Nov. 8 Terschellingers, waaronder 6 van gezinnen, kwamen om in de Niet dadelijk vernam men dat. Ongerustheid in 8 gezinnen, die klom met den dag. Voor hoop steeds minder plaats, totdat eindelijk na van de Reederij ont vangen bericht het laatste sprankje hoop werd gedoofd. Daar zitten ze nu te treuren in stille berusting, de vaders en moeders van 2 oppassende jongelieden, de 53-jarige zuster, die met haar broer haar verzorger verloor, de 5 jonge weduwen, voor wie het gieren van eiken nieuwen storm een akelige doodenzang zal zijn, het 10-tal kinderen, waarvan de oudste nog geen 8 jaar, de 3 jongsten nog geen 12 maanden tellen. Zul len ze van armoede verkwijnen Lezer, de smart moet uitwerken, doch het tot wanhoop aandrijvend gebrek? Dit kunt ge helpen keeren, helpen uitsluiten uit een zestal gezinnen. Zend ons, door mede gevoel gedreven, eene bijdrage, groot of klein naar Uw vermogen, opdat er een lichtstraal glore in den donkeren nacht van weedom en bange verwachting, die met de wreede tijding neerzonk over een zestal woningen. Aan alle gevers bij voorbaat onzen dank. Regenten van ’t Willem Barendsfonds F. de WIT, Burg., Foorz. W. WIEBERDINK, Seer., H. d. S. P. J. ESCEIAUZIER, Eerelid. V. STOBBE, oud-kapt. Mij. ^Neder land”, Algem. Penningm, Terschelling, 19 Dec. 1911. Giften voor bovenstaande worden inge zameld door den heer J. P. de BOER alhier. ct. a u Kilo 22 a 26 zz ■20 a 205 zz behoudens wijziging. 5 pCt. Staat Para, per Oblig. van 20. f 6.03 van 100,f 30.15 enz. behou dens wijziging. 5 pCt. Brazilië funding per Oblig. van 20,— f 3.01 van 100,— f 15,06i/2 behoudens wijziging. Gert. v. Tramontsporing De Oosterstoomtram, die Zondagmiddag 1 uur uit Wageningen naar Arnhem ver trok, had het volgende ongeluk. Kort na het afleggen van de sterke helling van den Wageningschen Berg, waarbij de tram steeds een zeer snelle vaart verkrijgt, liep de loco motief uit de rails. Na ongeveer 8 M. te- zijn voortgerold, kwam zij tegen een der dikke iepenboomen langs dien weg aan, welke boom door den schok in het midden brak. De locomotief sprong terug en sloeg om, dwars over den weg. De bagagewagen werd ongeveer vernield, terwijl hij boven op de machine liep. Van den daarop vol genden personenwagen werd het voorbalkon vernield. Wonder boven wonder, zijn de persoonlijke onheilen miniem. De machinist kreeg een lichte wonde aan den arm, een passagier een schram aan het hoofd. Er waren slechts 9 passagiers in de tram. De materieele schade is aanzienlijk, ook van den weg werd door de locomotief een gedeelte vernield. Het duurde geruimen tijd voor de dienst, zeer vertraagd, hervat kon worden. Wat de oorzaak van het déraillement is valt moeieüjk te zeggenvan gebroken rails is niets gebleken, waarschijnlijk is de snelle vaart, waarmede gereden is, de oorzaak. Het hoofd ingedrukt. Gisternacht geraakte de voerman Gulden uit Breda te Vught beklemd tusschen een hek en zijn wagen. Het hoofd werd ineen- gedrukt. De man was onmiddellijk dood. Schip gezonken. Zondag is voor Beusichem op de Lek ge zonken het stalen klipperschip zzDymphina”, schipper Kemperman. De schipper met zijn gezin en knecht konden zich redden. Schip, lading en inboedel waren verzekerd. H n A n u u - u - u - - VOOR DE H

Bolswards Nieuwsblad nl | 1912 | | pagina 2