II LI xJURGENS’ ft P ME. ^UNA EEN GULBEN voor uw BOTER ^JURGENS I J GEMENGD NIEUWS. 4 v^J ZBNINSMAAK-aVOEDINGSWAARDE-GELUK AAN NATUURBOTER DOCH DE HELFT—GOEÜKOOPER I W BETAALT GIJ ijU ij de noteeringen hier de geoefendheid over - 63,— -G - 70,— - 65,— ■A I f 62,- - 63,— 7/^ door de justitie te Tiel van politiemacht gezorgd, van gisteren rustig voor- Sneek. De Openbare Leeszaal alhier werd in de maand December bezocht door 1310 personen. Gedurende het jaar 1911 bedroeg het aantal bezoekers 14100. Vanaf de opening (16 Juni 1910) tot 15 Juni 1911, bedroeg dat aantal 14964, 69 leden bedankten, waaronder 25 wegens vertrek en 5 wegens overlijden. De verkoop van het liefdadigheids- bloempje, die alhier op Maandag 1 Januari I i* De volgende briefkaart werd door de administratie van een krant ontvangen, aan den zetter de prudentie overlatende hier van iets terecht te brengen: z/Men Heer u ken voor mijn plaat zen een atver tensie heele groote doffe karstanjes 15 cent per 5 ons en klijne karstanjes 10 cent per 5 ons en groote cienus appele 4 cent 3 cent 2 cent en 6 a 10 cent groote spekbokkems 5 cent groote haring 4 cent gemarieneerde haring 6 cent per stuk haring oude gemarieneerde 3.guide per 100 stuks nieuwe ingelegte augurkis 50 cent per 5 kop verders u dienaar.” name London r I MARKTBERICHT VAN BOTER. Het is bekend dat tegen het einde van het jaar over het algemeen de handel zich zooveel mogelijk pleegt-terug te trekken en niet meer dan het noodzakelijke wordt op touw gezet. De laatste week van het jaar met zijn vele feestdagen leidt daar als vanzelf toe. Want zoowel in werkplaatsen als op kantoren mist men de regelmaat, voor een goeden gang van zaken zoo noodig en ken merkend. Gedeeltelijk is dit alles ook van toepassing op den boterhandelmaar ook weer maakt ons artikel een uitzondering juist wijl het als ’t ware een dag-artikel is. Te verklaren is het daarom dat de afge- loopen week voor den boterhandel bevre digend verliep en de noteeringen hier te lande althans zich overal op hun volle peil konden handhaven ja soms zelfs iets stegen. Delft Leiden Zwolle Kampen l VjSkl ra plaats had, op initiatief van de Vereeniging tot bevordering der gezondheid in de grafische vakken, ten behoeve van een rust- en her stellingsoord voor tuberculose typografen, heeft opgebracht f 161. Ds. Vincent Loosjes, predikant bij de Doopsgezinde Gemeente alhier, maakte in de, op Oudejaarsavond gehouden gods dienstoefening bekend, dat hij het beroep naar Amsterdam aannam. Bij de onlangs gehouden finale ver- kooping van de stoom veevoederfabriek en graanmalerij //De Hoop” van de N. V. Sneeker Graanhandel en Veevoederfabriek, voorheen J. Zwart Co., werd bedoeld per ceel toegewezen aan den heer R. Jongbloed en 8 anderen. Thans zijn de fabrieksgebouwen enz. door genoemde heeren onderhands verkocht aan eene combinatie, bestaande uit de heeren Egbert Veen Co., S. E. Westra, Joh. en Jelle Zwart, allen alhier. Het onderzoek naar van lotelingen enz. zal in Amicitia alhier worden gehouden op 5 Januari, ’s morgens halftien, voor de gemeenten Bolsward, Donia- werstal, Gaasterland, Hemelumer Oldephaert en Noordwolde, Hennaarderadeel, Hinde- loopen, Lemsterland, Rauwerderhem, Sloten, Sneek, Stavoren, Wymbritseradeel, Wonsera- deel, Workum en IJlst. Uit Hoorn meldt men Met dezen zachten winter ziet het er voor de koolbouwers in Hollands noorden slecht uit. De in schuren opgestapelde kool heeft van de vochtige temperatuur zeer veel te lijden. Bovendien worden de prijzen gedrukt, doordat nog groote partijen bloemkool worden aangevoerd. Zij, die de kool in voorkoop hebben gekocht voor f 30f 40 per snees, lijden groote schade. Duistere zaak. In de Naardermeer kwam Zaterdagmiddag de knecht van een melkopkooper uit Diemen bij den landbouwer van der V., om te ver nemen, waarom deze dien dag geen melk geleverd had. Ondanks zijn herhaaldelijk kloppen en roepen, kreeg hij geen gehoor en daar hij de koeien in den stal ongewoon hoorde loeien, begreep hij wel te doen met hulp te gaan inroepen bij K. de Bruin, houder van de eendenkooi aldaar. Toen hij met dezen toegang tot de woning had weten te krijgen, vonden zij het nog jonge echtpaar dood te bed. Uit de houding van het lijk der vrouw was op te maken, dat deze althans een moeilijken doodstrijd had gehad. Het jongste der twee kinderen lag ook in de bedstedehet oudste, van 4 jaar, zat in nachtgewaad op een stoel. f 62,— f 72,— - 60, - 59,- 63,— - 66,— De buitenlandsche handel hield zich het algemeeen ook goed met uitzondering van Engeland en Denemarken. Vóór de Kerstdagen is er een algeheele opruiming gehouden en in verband met het feit dat er geen voorraden zijn, valt het te verklaren dat de vraag uit België, Erankrijk en Duitschland onveranderd goed bleef, waar door op de exportmarkten hier te lande een bevredigende toon bleef heerschen. Kopenhagen daalde 3 Kronen. Engelsche markten met waren flauw. De Friesche markten zijn Sneek, fabrieksboter boerenboter Leeuwarden, fabrieksboter boerenboter Voor de beide komende maanden voorzien wij een goede vraag maar veel zal afhangen van de aanvoeren uit Australië. Ongelukken. Te Haarlemmermeer heeft men, door open sluiting van de deur, tijdens de afwezigheid van de bewoners inbraak gepleegd bij den landbouwer L. Voorzoover bekend is, worden er vermist een som geld van pl. m. f 80 en gouden en zilveren sieraden tot een waarde van ruim f 100. Dezer dagen stond op het Spui in den Haag een loopknecht van een melkinrichting zijn geld na te zien, toen eensklaps twee jongemannen op hem toesprongen en een deel van het geld wegnamen. Zij gingen aan den haal, doch het mocht aan de politie gelukken, het tweetal op te sporen. Te Utrecht is opgehaald het lijk van een man, vermoedelijk een landbouwer, van ongeveer 60 jaar, met een blonde pruik en op de borst een scapulier. Op het lijk is ruim f 240 gevonden. De //Onder de streep” schrijver van het Alg. Handbl. schrijft: Patenten aan vrouwen. Te Londen wordt een tentoonstelling gehouden onder leiding van de suffragettes; het is er een van uit vindingen door vrouwen. Het tentoonge stelde is ongetwijfeld van belang, aangezien de Engelsche vrouwen dit afgeloopen jaar jaar niet minder dan 680 patenten op nieuwe uitvindingen hebben verkregen. Men zou misschien denken, dat al deze patenten slechts betrekking hadden op luxe-, mode- en toiletartikelen. Doch inderdaad zijn het verbeteringen, aangebracht aan stoommachines, ketels, ook aan bestuurbare luchtballons en vliegtoestellen. Een patent is er bij op verbetering van pantserplaten van oorlogschepen. Weer een ander op een zwemstoestel, op een.onzicht- baren sabelkoppel. Verder zijn er tentoon gesteld electrische pompen, fleschsluitingen, zelf-ontbrandbare lak, onspringbare luchtban den, een slachttoestel voor gevogelte. Eindelijk zijn er zes dames, die nog niet zoo versuffragetteerd zijn of ze hebben haar vindingrijkheid toegepast op nieuwe scheer- toestelletjes voor haar mannen. De pappot, waaruit Donderdagavond voor het laatst de maaltijd was gebruikt, stond midden op den vloer, en de ledige borden op de tafel. Blijkbaar had Vrijdags de bakker ook gedacht, dat de bewoners van huis waren, zoodat hij volgens gewoonte het brood maar in een vensterraam had neergelegd. Terstond werd de politie te Naarden van de droeve gebeurtenis op de hoogte gesteld, terwijl K. de Bruin de twee kinderen ter verzorging meenam naar zijn woning. In afwachting van de komst van den officier van justitie werd het huis onder be waking gesteld. N. v. d. D. Inbraken te ’s-Gravenhage. In het begin van December werd op ver schillende plaatsen in het Belgisch Park en op den Gevers-Deynootweg te ’s-Gravenbage ingebrokenin een villa aan de Gentsche straat werden gouden en zilveren sieraden gestolen, aan bden Gevers-Deynootweg werd op ontzettende wijze huisgehouden en een groote vernieling in verschillende kamers aangericht. De daders bleven tot dusver onbekend, tot dezer dagen de Scheveningsch politie een persoon aanhield, die bekende met twee andere personen de inbraken te hebben ge pleegd. Hij werd ter beschikking van de justitie gesteld en overgebracht naar het Huis van Bewaring, waar zijn beide mede plichtigen zich reeds uit anderen hoofde be vonden. Aan den Nieuwen Badhuisweg is in den nacht van Vrijdag op Zaterdag inge broken in twee naast elkander gelegen villa’s tegenover paviljoen Riche. Dit moet ge schied zijn door meer dan één persoon, aan gezien de ontvreemde voorwerpen moeilijk door één man konden worden vervoerd. Ge stolen werden koperen luchters en kroontjes, koperwerk dat aan verschillende voorwerpen als badkuipen enz. was bevestigd. De dieven hebben zich door den tuin, uitkomende aan de Nieuwe Parklaan, met het gestolene verwijderd. Door de politie werd aan een hond lucht gegeven aan de voetsporen, die in den tuin werden gevonden, evenwel zonder resultaat. Opstootjes te Buren. Op Oudejaarsavond hebben zich te Buren ernstig» ongeregeldheden voorgedaan. Door de politie en een bende kwaadwilligen wer den over en weer schoten gewisseld. Bij den veldwachter en een ander inwoner werden ruiten ingegooid, zoodat politiehulp van om liggende gemeenten moest worden ingeroepen. Enkele personen zijn licht gekwetst. Op Nieuwjaarsdag was voor versterking waardoor de avond bijging. i) I k WL in I •v' ■„s J. STJ

Bolswards Nieuwsblad nl | 1912 | | pagina 4