Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. Cacao 1912. Verschijnt Donderdags en Zondags. 51ste Jaargang. No. 3. 0,80 Vn 0,18 Kilo us f1,50 Kilo bus ....0.80 Vn ^..0.18 Zondag 7 Januari. BINNENLAND. UIT DE PERS. WN HOUTENS 70IVER OPLOSBAAR a VOOR Afzonderlijke Oudjaar, het Sneek. 84912 stuks. 185 95 1084 9508 533 2367 7096 15449 13909 15105 12579 1667 4484 261 307 283 e i) ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. voor de bijzondere ware bedenkelijke politiek, ver bet gemeentelijk belastingstelsel van het feit, dat aan het Heden overleed na een langdurig en vreugdevol bestaan DE ZANDSTRAAT. Alleen zij die haar bij leven hebben gekend, kunnen ten volle beseffen wat smartelijk verlies dit is. Het Rouwcomité, BELZE BET. KAAT HAAR IN DE WAR. van zijn, Zandstraat boefjes? en straat” en ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. Totaal Over 1910 bedroeg de aanvoer 90155 stuks. De //Onder de streep” schrijver van het Alg. Handbl. schrijft: De Rotterdamsche Zandstraat exit. De Rotterdamsche Zandstraat, zoowat evenwaar dig aan onze vroegere Nes, aan onzen Am- sterdamschen tegenwoordigen Zeedijk, maar in sommige opzichten wat ruwer, soms weer wat sentimenteeler, stellig veel drukker, maar daarentegen van traditie weer heel wat minder historisch, de Rotterdamsche pretbuurt, die nu eens //De Polder” en dan weer //De Prak” heet, ze is al zoo dikwijls door onzen Rotterdamschen krantenmakker M. J. Brusse beschreven. Kondigden wij niet dezer dagen den zoo- veelsten herdruk aan van zijn uitnemend werkje »Van Af- en Aanmonsteren”, en dacht, omdat die daar warempel nooit meer zou klinken!,.. En dan trokken ze weer voort om overal afscheid te nemen; de vrouwen huilerig sentimenteel, of uitzinnig dronken, dat zij zich losrukken, zich wrongen en wentelden, onder de liederlijkste manu alen, en ’n bezeten gekrijsch, waarna ik er verscheiden bewusteloos neer heb zien slaan, of witbestorven meezeulen onder de armen van drankbezeten kerels. Zóó- was net uitluiden van uitblazen van de Zandstraat... Nieuwjaarsavond was er veel rouwbeklag en uit de omfloerste lucht leekten traag de tranen. De Zandstraat was dood. Van de hol af, waar weer honderden menschen stonden te turen in die diepe geul, was ’t een triestig gezicht. Want de ballons langs de danshuizen, die er anders toch wel een feestelijke illuminatie maakten, zij bleven nu uit, en lieten enkel 't spaarzame schemer licht van de straatlantaarns beduiden hoe duister ’t wel was. Verscheidene danshuizen waren gesloten; geen levende ziel door de ruitjes met de vlaggen heen te bespeuren op de glad-ge- slierde vloeren. En ’n enkel pandje hing al te huur. Maar de kroegen, de zuur-, en visch-, oliebollen-, loert-, z/petat friet”-, koekjes- en harde-eierenhuizen, ja zelfs de //barber-shop”, zaten en stonden vol min of meer aangeschoten Nieuwjaarsklanten, met dansmeisjes in grauwe regenmantels, en andere ratten van ’t gezonken schip. En zij mokten stil samen, omdat ’t al acht uur was geweest, ’t moment waarop anders alom de sedert jaar en dag vertrouwde dansmuziek was begonnen; maar de Zandstraat was immers ontzield, en bleef onverbiddelijk stom liggen. En dan beëindigt Brusse zijn schets in de N. R. Ct. met het overdrukken in rouwrand! van deze rouwkaart, die de Zandstraat-bewoners hier en daar aan ’t raam hadden gehangen: Heerenveen, 4 Jan. In een vrij goed bezochte vergadering der afd. Heerenveen van de Vereen, voor Vrouwenkiesrecht in Nederland, trad als spreekster en spreker op het echtpaar Mansfeldt uit Utrecht. De heer M. is bestuurslid van den Man nenbond voor Vrouwenkiesrecht in ons land. Hij gaf eerst een historisch overzicht, waaruit de minderwaardigheid-beschouwing omtrent de vrouw bleekdaarna wees hij op den huidigen toestand, weerlegde de be zwaren, tegen het Vrouwenkiesrecht aange voerd en constateerde dat Mannenbond en Vrouwenverenigingen krachtig samen moeten werken om het kiesrecht voor de Nederland- sche vrouwen te erlangen. Op zeer verdienstelijke wijze gaf mevrouw M. fragmenten ten beste uit de werken van Multatuli en Helène Schwartz, toepasselijk op en aanpassende aan de rede, door den heer M. uitgesproken. 4 Jan. Het Posthuis is gepacht door dames Postma, die vroeger de buffetten in de stations-wachtkamers alhier in pacht hadden. Nog vroeger, toen het Posthuis nog //het oude Posthuis” was, is het ook in pacht geweest bij de familie Postma. Oranjewoud, 2 Jan. Toen de zoon van den rijksveldwachter Mous alhier hedenavond op weg was naar huis, vergezeld van zijn kwaad hondje, bemerkte hij plotseling, dat ’t dier ’t boseb van Baron Harinxma insnelde. Alle moeite, om het anders zoo gedresseerde dier terug te roepen, was vergeefsch. Op het luid gejammer en gejank, dat van uit de verte weerklonk, afgaande, was Jozef Mous er getuige van, dat de hond zich, na een ver woed gevecht, had meester gemaakt van een., vos! Een geluk toch mag ’t zeker worden genoemd, dat deze roover, die de omgeving alhier in den laatsten tijd zoo on veilig maakte, dan eindelijk eens onschadelijk is gemaakt! Mantgum, 4 Jan. De laatste, in deze om geving gehouden lange jacht kostte aan vijf langooren het leven, wat in vergelijking met andere keeren een gering aantal was. Jammer, dat zoo menig haasje bet leven laat onder den treinzoo werden voor een paar dagen tusschen hier en Jorwerd vier dikke hazen doodgereden. Biedt eenerzijds de spoorweg met zijn wijde pompgaten veilige schuil plaatsen aan ’t vervolgde wild, anderzijds belaagt hij het vooral ’s avonds door zijn schitterende treinlichten, die werken als lichtbakken van stroopers. Heplc. Nieuwsbl. v. Fr. Gedurende- het jaar 1911 werden aan de Veemarkt alhier aangevoerd Paarden en Veulens Stieren Vette koeien Melke en kalve koeien Pinken Vette kalveren Graskalveren Nuchteren kalveren Schapen Lammeren Vette varkens Magere varkens Biggen Bokken en Geiten le Paardenmarkt 2e Paardenmarkt SUBSIDIE-HONGER. De Haagsche correspondent der Zutphensche Courant heeft er op gewezen dat Dr. Kuyper er in geslaagd is een nieuwe verkiezingsleuze voor de Kamerverkiezingen in 1913 te be denken. ’t Is deeisch: méér geld school. Hij, dr. Kuyper, heeft drie middelen aan- geprezen om aan het //onrecht” een einde te maken, dat alleen de openbare school uit de gemeentelijke kas betaald wordt. Vooreerst een afzonderlijke belasting tot betaling der kosten van de openbare school met ontheffing van hen, die voor de bij zondere school al eenzelfde bedrag betalen: ten tweede medezeggingschap van gelijk gezinde en gelijksoortige ouders bij de be noeming van onderwijzers op de scholen waar zij hun kinderen doen; ten derde een ver- de gemeenteraden om per voor de openbare aan het bijzondere plichting voor kind, wat zij uitgeven school, ook uit te keeren onderwijs. De Zutph. Crt. wijst er nu op, dat in eigen kring reeds oppositie is geopenbaard. Het Chr.-Hist. Kamerlid de Geer heeft tegen over het drijven van den anti-rev. leider den plicht gesteld der gemeenten om voor het openbaar onderwijs uit te geven wat de wet voorschrijft. Zij moeten zei hij z/dat doen op loyale wijze en doen dat ook. Het in orde brengen van de gemeente- financiën zal niet ingrijpen in de verhouding tusschen het bijzonder en het openbaar onder wijs, en het betering van tegen te houden op grond een deel der gemeentelijke uitgaven openbaar onderwijs wordt besteed”. z/Déar draait ’t inderdaad om, zegt het blad. //Vroeger jaren hebben de voorstanders der bijzondere school hun aanspraak op steun uit de Staatskas bewezen door hun offers voor wat zij achtten te zijn een plicht der Christelijke ouders. Welnu, die steun is hun gegeven. Zij kunnen nu hun kinderen onderwijs doen geven in een geest en door onderwijzers, welke met hun godsdienstige opvatting overeenkomt. Het kost hun nu nog wel geld. O zeker. Maar daarvoor hebben ze dan ook tal van bevoegdheden welke de ouders der leerlingen van de openbare school missen. Ze hebben bovendien iets aparts, iets eigens, dat ze graag begeerden en dat hun wel eenige opoffering waard mag zijn. //Trouwens de Grondwet eischt nog altijd dat overal van overheidswege voldoend open baar lager onderwijs zal worden gegeven. De heer Kuyper doet of er al staat: bij zonder onderwijs. Dat te verhoeden is de plicht van elkeen, die verlangt, dat de nationale school toe gankelijk blijve voor alle kinderen, zonder onderscheid van de richting hunner ouders. Laat men zich toch vooral niet paaien door zoo lief schijnende verzekeringen over de verkregen pacificatie op onderwijsgebied. De voorstanders van de school met den .Bijbel, die in dr. Kuyper nog steeds hun leider zien, begeeren altijd meer. Ze vragen dat in tempo’s. Eerst met de wet-Mackay, toen met de wet-Kuyper, later, met de partieele regelingen van Minister Heemskerk telkens weer vielen hun de Rijks-rijksdaalders in den schoot. Maar in plaats dat dit hun geeuwhonger bevredigde, wekt dat geld immer nieuwe begeerigheid. Ze zullen, laat men daar zeker niet ophouden eer ze de openbare school voorgoed hebben verbannen en door allerlei middelen de kinderen van heel ’t volk hebben gelókt in ’t schoolgebouw waar geleerd wordt volgens hun dogma. Dezen goeden kant heeft de openbaring der hebzucht van dr. Kuyper althans nog voor de voorstanders der openbare school: ze zijn gewaarschuwd voor wat hun wacht, wanneer ze geen krachtige maatregelen nemen tegen dien onbevredigbaren subsidiehonger. Ze weten 't nu; laten ze op hun hoede wezen I” speelt deze schets ook niet voor een voor naam deel in de Zandstraat En behoorden Brusse’s vriend, Toon, en stellig z’n prachtig z/Boefje” eigenlijk ook niet zoowat tot de en zijn twee ouwe, versleten zijn //Godsdienst in de Zand- zijn studies //In den Polder”? De Rotterdamsche Zandstraat, en alles wat daartoe behoort, is wel het terrein van den Rotterdamschen Brusse. En nu de Zandstraat gaat verdwijnen de gemeente onteigende immers dit gore buurtje in het hart van de stad, en zij gaat er straks haar groote, nieuwe Stadhuis bou wen moet er toch wel iets voor Brusse verloren gaan, waaraan hij veel van zijn sterkste herinneringen, van zijn kernachtigste werk te danken heeft. Oude-Jaarsavond werd de Polder dan of ficiéél door de Rotterdamsche politie gesloten, en zoo wijdt Brusse zijn laatste feuilleton aan zijn uitgeblazen Zandstraat. Op Oude-Jaarsavond werd er voor het laatst feest gevierd, op z’n Zandstraatsch, wat Brusse aldus beschrijft Bij heele rissen heb ik ze Oudejaarsavond door de Zandstraat hooren galmen, arm in arm, een meid en een zeeman met een meisje en ’n huzaar, en ’n from mes met nog zoo’n Slampamper waar Broodje met Kaas, en Pukkeltje, Mie de Pruik bij hadden aan gehaakt. De lijven slap, de haren losgezakt onder ’t dansen in de dringende volte, de hoofden achteruit geleund, de witte extase- gezichten en de roode monden aan ’t gieren, dat ’t schorre, grollend dronken geluid zoo opsloeg tegen de geveltjes aan. En dan met ’n hos, of in een uitzinnigen rokkenzwier, de beenen hoog op, botsend en bonkend, hossende voort door de feestvolte van de nauwe straat; danshuis ingedrongen en er weer uitgepuild door wervelende drommen van jongens en meiden, opgeduwd in ’t ge drang van de walmende kroegjes, waarboven uit de ramen voetzoekers en zevenklappers werden gegooid, die sissend en spatterend over de glibber-zwarte modderstraat de men schen voor de voeten schrikten, en draai- kolkjes vormden, en jagende oploopen, vluchten in een wilde paniek door de don kere menigte van langzaam voortslenterende menschen. De beruchtste typen waren uit hun schuil hoeken gekomen om ’t begrafenisfeest mee te vieren. Zij beluisterden de oud-vertrouwde muziek, ’t trommengebonk en paukengekets, de stampende orgels en jankende klarinetten, ’t gekerm van ’n harmonica of ’n tiere- I lierende fluit, met gansch overgegeven aan- I Bolswardsche Courant O Rona

Bolswards Nieuwsblad nl | 1912 | | pagina 1