DIENSTBODE, I I Burgerlijke Stand. Marktbericht. Officiëele Advertentie. Advertentiën. 1 Bekendmaking. PREDIKBEURTEN. Stadsnieuws. tot Popke Zijlstra 69 jr. en De F WETHOUDERS over de ter Met 12 Mei GEVRAAGD een nette R. K., bij Mej. D. GERRIT8MAJorna, alhier, den Dag onlangs de volgende den heer Dan. de Lange, van de Koninkl. van den en zal Maandag Sporen van niet gevonden, met behulp van gang verschaften. zoodoende beter op de hoogte te van het goed recht der vrouwenbe- Loop der bevolking in de gemeente Wonseradeel over 1911. De bevolking bedroeg op 31 Dec. 1910 6541 m. en 6387 vr. te zamen 12928 en vermeerderde door geboorte met 174 m. en 141 vr. samen 315 en door vestiging met 300 m. en 325 vr. samen 625. Totale vermeerdering met 474 m. en 466 vr. gezamenlijk 940. nummer van de Jongelings- van het (orthodox) Nederl. voor dezen d. D.) den grond verspreid. Van schilderijen men de doeken uit de lijsten gesneden. 1 men terug in de keuken, men geen stuk t aan het k Inbraak. Toen de heer Noothout Woensdagavond na een afwezigheid van acht dagen zijn huis in de Roelof Hartstraat te Amsterdam, waar van hij de benedenverdieping bewoont, binnen trad, bleek dat ongenoode gasten van zijn afwezigheid gebruik hadden gemaakt, om een bezoek aan zijne woning te brengen, in vóór- en achterkamer héerschte groote wanorde. De kasten waren opengebroken en de inhoud lag, voorzoover deze niet meegenomen was, over den grond verspreid. Van schilderijen had - De lijsten vond Van het tafelzilver vond terug. Ook de schade, aangericht huisraad, is aanzienlijk. braak w.erden aan de voordeur Men meent dat dieven zich een valschen sleutel toe ’s Voormiddags 9t/2 Ds. J. de VISSER ’s Avonds 5r/a uur: DEZELFDE. en schrijft daarover o.m. van 3 tot en met 5 Adam contra Abraham. In het laatste bode, het orgaan Jongelingsverbond, bespreekt Adam in zijn wekelijkschen brief, de quaestie dr. Kuyper de Waal Malefijt het volgende: /,Hij, (dr. Kuyper) is alweer misverstaan en zal nu in eene brochure uiteenzetten, wat hij dan eigenlijk wel heeft willen zeggen. Nu, naar die brochure ben ik niet nieuws gierig. Ik voor mij ken dr. Kuyper’s handig heden allang genoeg om te begrijpen, dat hij ook aan deze zaak wel weer een draai zal weten te geven. Weet gij wat me nu zoo geweldig hindert Dat geen enkel Christe lijk orgaan den moed heeft om eens ronduit te zeggendr. Kuyper, dit is te bar. Neen, zij vinden allemaal, dat Talma, Heemskerk, Colijn, de Waal Malefijt wel ongelijk hebben. Dr. Kuyper... wel, die vergist zich immers niet Hij is in ’t oog van die heeren nog onfeilbaarder dan in zijn eigen oog... z/Ja, ’k zie je ’t hoofd schudden, en ’k hoor je zeggen ook wel anders Ja, dat heb ik, en niet vereeren kan als vroeger. Groote hebben groote fouten, BURGEMEESTER en van Bolswakd, verzoeken hen, die 1911 iets te vorderen hebben van gemeente, de nota’s in te zenden secretarie vóór 1 Februari 1912, en her inneren belanghebbenden, dat art. 238 der gemeentewet bepaalt, dat de termijnen van verjaring voor de vorderingen ten laste van het Rijk, van toepassing zijn op de vorde ringen ten laste van de gemeente. Bolsward, den 5 Januari 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. OBERMAN. De Secretaris, K. H. LAAGLAND. Afd. Bolsward—Vrouwenkiesrecht. Maandagavond zal in ,/de Doele” alhier optreden het echtpaar Mansfeldt van Utrecht, om te spreken voor de vereeniging //Vrouwen kiesrecht”. De heer Mansfeldt is bestuurslid Mannenbond voor Vrouwenkiesrecht op zijn tournée door Friesland a.s. alhier behandelen het onderwerp: Vrouwen recht en Mannenplicht. Door een zaakrijk betoog weet hij zijn gehoor te boeien, terwijl zijne echtgenoote mevrouw Mansfeldtde Witt Huberts op zeer verdienstelijke wijze eenige op het onder werp betrekking hebbende voordrachten ten beste geeft. Wij vertrouwen, dat niet slechts de leden der afdeeling Maandagavond op ’t appèl zullen zijn, maar ook anderen van hun be langstelling zullen doen blijken. Ook tegenstanders worden hierbij uitgenoo- digd om komen weging. Wij mogen er nog bijvoegen dat men, door eens te komen luisteren, zich tot niets verplicht. Hoe gaarne de afdeeling hare gelederen ook versterkt ziet, men laat ieder volkomen vrij, ’t Is niet te doen om leden te flappen, maar wel om propaganda te maken voor de overtuiging dat Het recht der vrouw meer behartigd dient te worden, dan tot nu toe bij de wetten en maatschappelijke rege lingen het geval is. Men zie achterstaande advertentie. Uitvoering van „Die Schöpfung. In aansluiting aan een onlangs opgenomen bericht kunnen wij thans mededeelen, dat het bestuur der Gemengde Zangvereeniging //Bolsward” er in geslaagd is voor hare uit voering op Donderdag 25 Januari a.-s., de volgende solisten te engageeren Mej. Janna Brandsma, sopraan te Amsterdam, den heer Mr. A. J. F. J. Jung, bas te ’s Hage, en den heer 'N. J. M. van Wensen, tenor te Utrecht. Genoemde heeren hebben reeds meermalen de solo-partijen in //Die Schöpfung” vervuld; de eerste is nog voor eenigen tijd met groot succes te Harlingen opgetreden. En over Mej. Janna Brandsma bevatte Het Nieuws van beoordeeling van betreffende eene uitvoering Oratorium-vereeniging. «Van de dames mag men, wat hoeda nigheid van stem betreft, de voorkeur geven aan Mej. Janna Brandsma. Bedenkt men daarbij, dat zij op het laatste oogen- blik, dus zonder repetitie met orkest, de sopraanpartij van Mevr. Boerner overnam, dan mag men het optreden van deze zange res als een daad van beteekenis beschouwen. Waarlijk, zij heeft met groote zekerheid en met overtuiging de moeilijke partij van 't begin tot het einde met talent voorgedragen”. De keuze van dit drietal is een waarborg, dat alles in het werk wordt gesteld om de uitvoering zoo goed mogelijk te doen slagen. Wij hopen, dat de ernstige pogingen van de Gemengde Zangvereeniging door j een volle zaal beloond mogen worden. Biljartpartij. Tusschen eenige daartoe uitgenoodigde heeren liefhebbers van de biljartsport uit Bolsward en Sneek, in het geheel 22 per sonen, had Woensdagavond te Sneek in de stadsherberg van den heer F. Ozinga, een interessante biljartwedstrijd plaats, die door vele belangstellenden werd bijgewoond. Na vele spannende partijen werden de prijzen, bestaande in medailles en kunst voorwerpen, gewonnen door de heeren H. vd Heide van Sneek, die bovendien de verg. zilv. med. won voor de hoogste serie in den eersten omloop2 W. Nota van Bolsward, aan wien de zilv. med. voor de daaraan volgende hoogste serie ten deel viel3. S. vd Zee van Sneek. Voor de Rechtbank. Woensdag heeft voor de Leeuwarder Recht bank terecht gestaan de 38-jarige Huite G. van Bolsward, aan wien ten laste is gelegd diefstal van een geëmailleerde waschkom ten nadeele van den veldwachter W. van der Goot te Nijland en van een geëmailleerde wasch- tobbe van het erf van Gepke de Jong te IJsbrechtum, gepleegd in den avond van 20 October II. Beklaagde ontkende hardnekkig. De subst.-officier deelde in zijn requisitor mee, dat nog andere voorwerpen zijn ont vreemd en dat soortgelijke door beklaagde te koop zijn aangeboden. Misschien dat hij daar later nog meer van hoort. Het ten laste gelegde bewezen achtende, vroeg de ambtenaar veroordeelingtotö maanden gevangenisstraf. en oo vr. te zamen ros en aoor verirex met 439 m. en 404 vr. te zamen 843. Totale vermindering met 506 m. en 469 vr. te zamen 975. Het zielental is alzoo verminderd met 32 m. en 3 vr. te zamen 35, zoodat het aantal ingezetenen op 31 Dec. 1911 bedroeg 6509 m. en 6384 vr. of 12893 gezamenlijk. Te Barneveld had de 15-jarige dochter van den landbouwer A. v. d. Pol het onge luk met haren voet in een snijmes te loopen. Op de wreef maakte het mes een vreeselijke wonde. Hevig bloedend werd het meisje opgenomen; de geneesheer liet haar dadelijk naar het ziekenhuis overbrengen. Daar ver schillende spieren zijn afgesneden zal het meisje wellicht haar geheele leven kreupel zij n en met 6 Geboren: JAN TJEERD Zoon van T. A. J. BAARS. M. M. BAARSBreuneze. Bolsward, 2 Januari 1912. zuster te Harkema Opeinde kregen de vorige week ruzie. broer had zin aan eten en de zuster deed haar best’alles zoo spoedig mogeïijk klaarte krijgen. Eene koekepan met aardappelen stond op het vuur om gebakken te worden en spoedig zou alles voor het nuttigen van den maaltijd gereed geweest zijn. Ware het niet dat aan broers ongeduld een einde kwam en hij de pan met aardappels van het vuur nam. Hiertegen kwam zijne zuster in verzet en werden nu broer en zuster handgemeen, wat tengevolge had dat de broer de pan met aardappels nam en daarmede zijne zuster een slag toebracht aan het hoofd, tengevolge waarvan het eene oor bijna door den rand van de koekepan werd afgesneden. De dokter kwam er bij te pas en heeft dit lichaamsdeel in verband gezet, doch de tijd zal moeten leeren of het oor behouden zal kunnen worden. O tempora, o mores Dezer dagen vervoegde zich bij Mevr. K. in de Gerard Doustraat te Amsterdam een heer die zich docter de L. noemde. Hij zeide gezonden te zijn, door mevrouw’s schoon dochter, welke hem had opgedragen een onderzoek in te stellen naar een kwaal waaraan mevrouw lijdende was. Wijl haar schoondochter werkelijk door een dr. de L. behandeld werd, geloofde de dame den bezoeker en onderwierp zij zich aan een //geneeskundig” onderzoek. De pseudo-dokter had een fleschje met zeker schadeloos vocht bij zich, ’t Is wel zeer duur, doch een uitstekend middel dat beslist genezing brengt, zeide hij. De prijs was f 1,25 en deze werd betaald. Thans is de dame tot de ervaring gekomen, dat zij met een sluwen oplichter te doen heeft gehad. Haar schoondochter had dr. de L. niet verzocht naar haar toe te gaan en deze was ook niet gegaan. Men zij dus gewaarschuwd oplichter. BOLSWARD, Januari 1912. Gehuwd: Andreas Jorna, weduwnaar van Antje Boelens, met Anna van den Oever. Geboren: Jan Tjeerd z. v. Tjeerd Anske Jan Baars en Maria Margaretha Breuneze. Willem z. v. Wiebren Spoelstra en Sjoukje Yssels. WONSERADEEL, Januari ]912. Overleden: I echtgen. van Rinske Tilsira te Schettens. Klaas Hibma 67 jr. echtgen. van Trijntje Wiersma te Witmarsum. Leeuwarden, 5 Jan. 1912. BOTERle soort f tot f 2e soort f tot f aanvoer /4, /8 en 0/16 vaten. Fabrieksboter f 62,a f 63,Aanvoer 11/3, 24/6 en 0/12 vaten. De aanvoer vee bestond uit: 782 Run deren, 2459 Schapen, 1720 Varkens, 9 Bok ken en geiten, 3 Paarden en 0 Veulens. Totaal 4973 stuks. Ontsporing Op het stationsemplacement te Zwolle zijn omstreeks kwart voor negenen drie waggons van een goederentrein uit Coevorden ontspoord. De voorste wagen vloog tegen de pijlers van de zuidelijke overbrug en vernielde deze, zoo dat de brug instortte. Persoonlijke onge lukken vallen niet te betreuren en het per sonenverkeer behoefde niet te worden ge stremd. De materieele schade is echter zeer aanzienlijk. Verleden Zaterdag was een meisje te Paesens druk bezig met schoonmaken van de straat. Dichtbij stond een blok hooi, dat onverwachts naar beneden viel en haar trof. Op haar hulpgeroep kwamen de buren toe snellen, die met veel moeite het meisje ver losten. Bij onderzoek bleek, dat ze een knie had gebroken. Een broer Zondag 7 Januari 1912. HERVORMDE KERK. ’s Voormiddags 93/4 uur Dr. C. J. NIEMEIJER. (Doop.) ’s Avonds 53/4 uur Dr. C. J. NIEMEIJER. DOOPSGEZINDE KERK. ’s Voormiddags 93/4 uur: Ds. POTTINGA. (Maandelijksche Collecte.) GER. KERK (Nieuwe Hofstraat). ’s Voormiddags 9T/2 uur: Ds. J. OP ’T HOLT. ’s Avonds 5i/4 uur: DEZELFDE. BROEREKERK. uur van Middelburg. Gisterochtend is aan het station Maars- bergen G. v. H., een ongehuwd man van ongeveer 60 jaar uit Veenendaal, toen hij, uit een trein gestapt, zich in de richting van Doorn van het perron wilde verwijderen, door een van Utrecht komenden trein ge grepen en overreden. Levenloos werd hij onder den trein weggehaald. De politie van Doorn stelt een onderzoek in, of dit ongeluk aan eigen schuld dan wel aan gebrek aan voldoende toezicht moet worden toegeschreven. N. R. Ct. Fruit en aardappelen. Men schrijft uit Maas-en- Waal aan de Geld.: Appelen en peren zijn in de laatste weken zeer in prijs gestegen. Vooral voor goud- reinetten en bellefleuren wordt veel geld betaald, le kwaliteit bellefleuren gelden tot 16 cent per pond. Daarentegen blijven de aardappelen over het algemeen laag in prijs. Voor dezelfde soorten, waarvoor men andere jaren minstens f3,per H.L. betaalt, be steedt men nu f 2,50 of nog minder. Tjalk vergaan. In den nacht van Donderdag op Vrijdag is de tjalk Z/Hoop op Beter” van 8. de Boer, van Dronrijp, op een afstand van 2000 M. van de kust bij Lemmer, tijdens stormweer, gebarsten en gekanteld, ten gevolge van de uitzetting van den paardenmest, waarmee het was geladen. De schipper en zijn knecht wisten zich te redden in een bootje, dat op den Steenen- dam werd geslagen. Eenige uren hebben zij op dezen dijk doorgebracht en zijn, toen het begon te lichten, naar Lemmer geloopen. Uit de tram gevallen. Toen Donderdagavond te halftien de Elec- trische tram van Katwijk te Leiden aankwam, viel bij den overweg der Holl. Spoor de beer Hoek' uit Katwijk er uit en sloeg met het hoofd tegen den boom, waardoor hij zeer ernstig werd verwond en bewusteloos naar het Academisch Ziekenhuis werd vervoerd, waar hem de eerste geneeskundige hulp werd verleend. Later werd de gewonde ter ver pleging naar het St. Elizabethgesticht ge bracht. Bestrijding mond- en klauwzeer. Door den districts-veearts te Leeuwarden is een missive gericht aan de burgemeesters in deze provincie, waarin er op. gewezen wordt, dat nu de tijd gekomen is om te trachten de provincie geheel van de ziekte te zuiveren. In verband daarmede verzoekt hij voort aan, behalve aan den dichtst bij wonenden districts-veearts, plaatsvervanger of geëxami- neerden veearts, ook aan hem per telegram of telephoon on middellijk bericht te doen van iedere aangifte van mond- en klauwzeer. Bij de bestrijding der ziekte moet wederom worden toegepast de afsluiting en bewaking van het erf. Mond- en klauwzeer. De ziekte kwam de vorige week voor onder 1 beslag in Barradeel en onder 2 beslagen in Tietjerksteradeel. Zeeramp te Terschelling Woensdagavond vergaderde het comité tot steun te West-Terschelling. Besloten werd aan de weduwen der verdronken visschers voorloopig wekelijks f 3 uit te keeren, alsmede voor ieder kind f 1 bovendien. Een groot be drag aan liefdegiften is reeds ingekomen, echter nog niet toereikend om de ongelukkige weduwen en weezen genoegzaam te onder steunen. van 4 Nou, nou, jij hebt toch over dr. Kuyper gedacht ’t spijt me, dat ik hem mannen en hoe grooter een figuur is, hoe gemakkelijker men die fouten ziet. Maar, ik zou wel eens, al was ’t maar een enkele maal, bij dr. Kuyper zelf erken ning van eene fout willen zien. Zelfs in het boetekleed neemt dr. Kuyper nog een pose aan. Thans wil hij weer dat lijkt me zoo duidelijk als tweemaal twee vier is de leiding hernemen der coalitie tegen de alge- meene verkiezingen. Zijn ouderdom belet hem niet te streven naar eene nieuwe machts positie. Dat heeft hij in het debat willen toonen, geloof ik. Het is goed begrepen. Dat dr. Kuyper nog krachtig en machtig is, bleek wel zeer duidelijk, maar dat die kracht die eens edelen geestes is, heb ik helaas niet kunnen bespeuren. En ik geloof, dat hij zich vergist, als hij meent, dat hij nog doen kan, wat hij wil. Ja, tot op zekere hoogte wel. Ik neem aan, dat hij Heel het Kabinet des- gewenscht kan afbreken. Maar dat hij daarna weer zal kunnen opbouwen, dat geloof ik niet. De toekomst zal het ons doen zien.” Gisteravond, toen eenige arbeiders in een bergplaats van de fabriek der firma Nico ter Kuile en Zonen te Enschede een bus ontplofbare stof wilden nemen uit een daarmede gevuld vat, hadden zij de onvoor zichtigheid met een lucifer bij te lichten met ’t gevolg, dat de inhoud vuur vatteen ontplofte, ’t Begin van brand, dat daardoor ontstond, kon met eigen middelen worden bedwongen. Van den arbeider J. Oostrik geraakten de kleeren in brand, die door zijn medearbeiders gelukkig spoedig konden wor den gebluscht. Hij kreeg echter aan de lin kerhand eenige brandwonden. Limburgsche zeden. Onder bovenstaand opschrift deelt het Dagblad het volgende mede Het bestuur der Vrijzinnige Propaganda- Club ontving het volgende schrijven ’s-Gravenhage, 23 November 1911. Ondergeteekende zal met 1 Januari 1912 aftreden als Directeur van het Gemeente- Museum. Dientengevolge neemt hij de vrijheid zich candidaat te stellen voor de eerstkomende vacature, als lid van den Gemeenteraad. Daar hij veronderstelt, dat niet alleen deze betrekking, welke hij dan 25 jaar ver vuld heeft, maar ook zijn archivarisschap gedurende ongeveer 20 jaar, hem aanspraken geven, om een woordje mede te spreken in zake kunst en wetenschap (historie, topo- graphie, oudheidkunde enz.) en die te be vorderen en onder het volk te brengen, ver trouwt hij, dat niet te veel op eene streng afgebakende politieke richting zal gelet worden. Hij meent echter dienaangaande te mogen mededeelen, dat hij zonder aanzien des per- soons handelen en spreken zal, waar het hem als recht voorkomt. Dezen brief zond hij ook aan de andere kiesvereenigingen, waardoor hij wil bewijzen, dat hij het goede wil in elke richting. Ondergeteekende heeft de eer te zijn Uw Dienstw., (w.g.) A. J. SERVAAS VAN ROOYEN. Naar huis terug. De 18-jarige geschaakte jonge dame uit jlleerenveen is op haar reis naar Indië op telegrafisch verzoek harer ouders te Port Saïd aangehouden om huiswaarts geleid te worden. „Fen Dokter” Verminderde door overlijden met 67 m. I V (N. v.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1912 | | pagina 2