i r 1 Stadsnieuws. Financiëel overzicht. Marktberichten. Ofïiciëele Advertentiën. Bekendmaking. Bekendmaking. Burgerlijke Stand. PREDIKBEURTEN. Zondag 14 Januari 1912. HERVORMDE KERK. 6 tot en met 9 Grietje van de ver- koers hooger. coupons en dividen- van 6 16 n u 13 30 85 14 1912 743 392 458 120 805i/2 "/4 119^ 552 562 105 de bladen er meer goede van Aukje Een treinpoetser te Amsterdam die bezig was een wagen 3e klasse schoon te maken, vond in het bagage net een pakje. Toen het papier er wat af gewikkeld was, bleek het ’t lijkje van een pasgeboren kind te bevatten. 435 90 712 923/8 1143/T 484i/2 528i/2 108 - 484 539 87 h Kilo 23 a 27 20 a 21 Mevr. Mansfeldt kwam ten slotte nog eens aan het woord, en ’t bleek nu al direct dat zij, behalve prachtig declameeren, ook zeer goed voor de vuist spreken kan. Wat de propaganda betreft, zoo ongeveer liet zij zich ironisch uit, moet de vrouw met kleine middelen werken. De macht is im mers aan de mannen, de vrouw heeft niet veel in te brengen. Onze brochures zijn zeer goedkoop, en ’t doet Spr. genoegen, dat er hier nog al verscheidene verkocht zijn. Die blaadjes en maar niet zoodra is dit ge- klacht, door de Vereeniging van Handel en Nijverheid, er bijzonder de aandacht op De GEMEENTERAAD van Bolsward, gelet op het slot van art. 54 der Gemeente wet maakt bekend, dat zijn benoemd a. tot leden der Commissie voor de Gasfabriek, de heeren S. J. Oosterbaan en A. Vis. b. tot leden der Commissie voor de Gemeente-reiniging, de heeren H. J. Boer- sma en S. E. Lunter. c. tot leden der Commissie voor het Stedelijk Muziekkorps, de heeren A. Vis en S. J. Oosterbaan. d. tot leden der Commissie tot het ontwerpen van verordeningen tegen wier overtreding straf is bedreigd, de heeren C. W. Eisma en G. Keikes. De Gemeenteraad voornoemd, M. OBERMAN. De Secretaris, K. H. LAAGLAND. moet worden, kan later gehandeld worden, als maar eerst het vrouwenkiesrecht er is. De vrouwen kunnen nu alleen nog maar verzoeken, de mannen kunnen meer, zij kunnen de afgevaardigden polsen en bij hen aandringen op vrouwenkiesrecht. Aansluiting bij de vereeniging voor vrouwenkiesrecht zij den mannen krachtig aanbevolen. In Noorwegen bezitten de vrouwen ’t kies- en stemrecht, en alle partijen zijn ’t er over eens, dat het gunstig werkt in velerlei opzicht. Late men in Nederland, zoo besloot Spr. ook trachten dat ideaal te be reiken, ’t zal zijn in ’t voordeel van man en vrouw beide. (Applaus). kunnen leggen, schied, of de hond gaat weer in zijn hok om..., het ei op te peuzelen. Hector is slim genoeg om het hoentje niet te slachten. Vergeten aan het Centraal station geschriften verspreiden de denk beelden der vereeniging, die ze gekocht heeft en laat ze ook anderen lezen. Spr. van over BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Bolsward, maken bekend, dat tot Voor zitter is benoemd a. van de Commissie voor de Gas fabriek, de heer A. van der Meer, Wet houder. b. van de Commissie voor de Gemeen te-reiniging, de heer Joh. Kramer Mz. Wethouder. c. van de Commissie voor het Stedelijk Muziekkorps, en van commissarissen der Stadsbank van leening, de heer M. Ober man, Burgemeester. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. OBERMAN. De Secretaris, K. H. LAAGLAND. kalveren z/ n Varkens per z/ Biggen Londen z/ zz aan den heer en Mevr. Mansfeldt, waarin zij ziet een gelukkig voorbeeld van samenwerking tusschen man en vrouw, wat navolging ver dient. Zij dankt den Spreker voor zijn zaak rijk betoog en de Spreekster voor haar geestrijke voordrachten en improvisatie, en sluit daarna de vergadering. en meewerken. Zij dankt voor het en met 10 ’s Voor middags 93/4 uur Ds. D. N. ZUITHOFF. ’s Avonds 53/4 uur: Dr. C. J. NIEMEIJER. DOOPSGEZINDE KERK, ’s Voormiddags 93/4 uur Ds. POTTINGA. GER. KERK (Nieuwe Hofstraat). ’s Voormiddags 91/2 uur: Ds. J. OP ’T HOLT. ’s Avonds 51/4 uur: DEZELFDE. BROEREKERK. ’s Voormiddags 91/2 uur: De heer G. I. v. d. PLOEG. ’s Avonds 5i/a uur Ds. BARTHLEMA van Schraard. stad, zooveel mogelijk te beperken. Wij verheugen ons met het Bestuur van Handel en Nijverheid in deze gunstige be schikking, waardoor ongetwijfeld het markt bezoek zal verbeteren. Laten degenen, die nog steeds verre van de Ver. H. en N. staan, toch bedenken, dat eendracht macht maakt, en zij door als lid toe te treden, het algemeen belang zullen dienen. Het wakkere Bestuur verdient aller steun. „Dorcas”. Dinsdagmiddag hield de vereeniging Z/Dorcas” weer haar gewone jaarlijksche uit- deeling. Een 125 kleedingstukken waren in ’t afgeloopen jaar door de dames zelf ver vaardigd. Vele mannen en vrouwen zullen met zoo’n kleedingsluk weer verblijd worden, alsook enkele jongens en meisjes. Op ’t bezichtigingsuur gingen wij een kijkje nemen. Een der dames liet ons alles zien, terwijl een andere hare tevredenheid betuigde over de giften en gaven van Bolswards inge zetenen ontvangen, waardoor deze ver eeniging bijzonder bloeide. Voor ieder die van weldoen houdt, is zoo iets te gaan bekijken, zeker de moeite waard. Verder komt ’t ons niet ondienstig voor, om bekend te maken, dat de dames van deze vereeniging, ook heel gaarne kleding stukken, door andere dames vervaardigd, willen ontvangen. Een dame, vroeger hier woonachtig, zendt nog alle jaren, eigen gebreide wollen dassen toeDat dit voorbeeld navolging vinde en verder dat de vereeniging zzDorcas” ook steeds moge bloeien zoowel door een goed gevulde kas en ijverige dames, om alles zoo degelijk te vervaardigen. BOLSWARD, Januari 1912. Geboren: Maritje d.v. Romke Keur en Martzen Eekma. Overleden: Dirkje de Jong 61 jr. echtgenoote van Ruurd Kunnen. Eene gunstige beschikking. Naar aanleiding van het verzoek, door de Vereeniging ter bevordering van Handel en Nijverheid gedaan bij de Directie der Ned. Tramweg-maatschappij, om evenals zulks ge schiedt des Dinsdags voor de Sneeker week markt, goedkoope markt-retourkaarten ver krijgbaar te stellen op Donderdag, heeft ’t bestuur dier Vereeniging bericht ontvangen, deze goedkoope kaarten zoo spoedig mogelijk zullen worden ingevoerd van de kantoren, agentschappen en haltenSneek, Nijland, Witmarsum, Makkum, Arum, Harlingen, Aphlum en Franeker. Tevens berichtte de Directie der Tramweg-maatschappij, naar aan leiding van een ter bevordering ingediend, dat zal worden gevestigd, het uitlaten van rook uit de locomotieven bij het rijden door de 7 tot WONSERADEEL, van Januari 1912. Gehuwd: Anne van der Tol en Martha Reitsma beiden te Pingjum. Ignatius Altema te Watergraafsmeer en Margaretha Faber te Makkum. Geboren: Johannes z.v. Jentje Perso- nius en Geertje Borger te Pingjum. Wijtze z.v. Tjalling Tjalsma en Bijlsma te Burgwerd. Beitske d.v. Albert Algera en Idske van der Valk te Burgwerd. Overleden: Anna Wijma 19 jr. on- geh. te Zurich. Jacob Kuipers 75 jr. echtgen. de Boer te Makkum. Gerkje Wijngaarden 68 jr. wed. van Jacob Rusticus te Witmarsum. Sietske de Bruin 76 jr. echtgen. Hendrikus Boersma te Kimswerd. SNEEK, 9 Jan. Boterprijs le keur f 60, Aanvoer 1'4, 1/8. VEREENIGING: le keur f f 2e keur f a f 3e keur f it f 4e keur f a f laagste keur f Fabrieksboterf 62,50 a f Aanvoer 3/3, 12/6. Noteerings-Commissie van de vereeniging van Boter- en Kaashandelaren in Friesland: Prijs le soort fabrieksboter f 62. VEEMARKT SNEEK, 9 Jan. 1912. Aan voer Prijzen: 45 Melke- en kalve Koeien f 100 tot ƒ265 15 Vette Koeien - 150 zz - 265 9 Vette Kalveren Graskalveren 163 Nuchteren Kalveren 1394 Schapen Lammeren 188 Varkens en vette Biggen - 20 22 Kleine Biggen - 6 Stieren - 1 Paard - 2 Bokken en Geiten - Totaal 1839 stuks vee. Vette koeien per 1/2 Kilo a ct. n a u u u Mevr. Mansfeldt droeg nu nog een drie tal gedichtjes voor, en was dit bij de eerst vermelde reeds bevallen, ’t bleek hoe langer hoe meer, dat zij met tact en bevalligheid weet te declameeren. Een krachtig applaus was dan ook het bewijs, dat men met haar voordrachten zeer was ingenomen. De rede van den heer Mansfeldt heeft ook allen zeer zeker geboeid, niet slechts om de gesproken woorden, maar ook omdat er kracht uitging van zijn betoog. Met krach tige heldere stem wist hij zijn denkbeelden te ontwikkelen, en men gevoelde het, hij was zijn onderwerp volkomen meester. Van de gelegenheid om met Spr. te debat- teeren werd geen gebruik gemaakt, echter Mevr. Beekhuis wenschte wel eens te hooren, hoe men het best propaganda voor eeniging kan maken. De heer Mansfeldt meent, dat hij het beantwoorden dezer vraag het beste aan zijn Echtgenoote kan overlaten, die is daarmee wel bekend. Hij meent echter nog even een misverstand te moeten ophelderen, n.l. men beweert, dat het te doen is om de dames het kiesrecht te gevendit is niet zoo, het wordt gevraagd voor de vrouwen. Wijl echter hier te lande beperkt kies recht is, door de wet Van Houten, zal ook voor de vrouw wel aan beperking worden vastgehouden. De socialisten willen alge meen, en de strooming er voor wordt grooter, en komt dit er, dan zal het er ook voor de vrouwen wel dienen te komen. Op het congres te Stockholm is duidelijk uitgesproken, dat men zal voorstaan, vol komen gelijkstelling van mannen en vrouwen. De slagboom tusschen mannen en vrouwen moet vervallen, daar wordt op aangedrongen. In Sneek heeft Spr. daarover gedebatteerd, en aangetoond, dat alle partijen aan den strijd om het vrouwenkiesrecht kunnen mee doen, want ook op Godsdienstig terrein wil men zich zoo onzijdig mogelijk houden. (Applaus.) Scheepvaartwaarden mede vast en Koninklijke HoUandsche Lloyd verbeter den 10. Koninklijke West Ind. Mail 7. Koninklijke Nederl. Stoomboot Mij 4. Holland Amerika- lijn 2 en Oostzee 4 procent. Verder waren Indische trammen willig gestemd op de publiceering van de December ontvangsten, die alle opnieuw van grooten vooruitgang getuigden. Geld op prolongatie ruimer, noteering heden 3i/8. Betaalbaarstelling van den. Southern Pacific gewone aand. dividend bewijs no 23 van de certificaten is betaal baar met f 36.75. Norfolk Western, gewone aand. dividend bewijs no. 27 der certificaten is betaalbaar met f 36.56. Warschau Weenen de aan’deelen betaal baar met R 171.2, de Actions de Jouissance met R 71.2. Het dividend over 1911 wordt later be taalbaar gesteld. leest ze zelf is altijd gul met het uitreiken papiertjes, waarop iets gedrukt staat het recht der vrouwen, bij elk pakje sluit zij ze in, op reis is ze er kwistig mee, want al gaat er veel verloren, er is toch ook dat doel treft en anderen tot nadenken stemt. Dan wil Spr. de leden hier te Bolsward aanbevelen het vlaggetje der vereeniging, bij wijze van insigne, te dragen. Dat trekt de aandacht, geeft aanleiding tot het aanknoo- pen van een gesprek, wat Spr. bij onder vinding heeft. Zoo iets werkt als een per manente propaganda. De vrouwen moeten geen openbaarheid schromen. De gebeurtenissen in den huise- lijken kring, worden wel openbaar gemaakt, en de getrouwde vrouw behoeft zich niet als opgelost in ’t gezin te beschouwen, maar mag met haar tijd meeleven. Ook de pers kan veel helpen en ’t ver heugt Spr. dat zij daar twee heeren met potloodjes ziet werken. Bij ’t congres te Stockholm is de waarde van goede verslagen aan ’t licht gekomen. Bij de vorige congressen, Amsterdam, en Berlijn hadden de groote bladen zelf ver slaggevers en deze verslagen waren zeer objectief, in Stockholm hebben de afgevaar digden zelf hun bevindingen aan gezonden, en het bleek dat nu sympathie in doorstraalde, die een uitwerking heeft gehad en nog heeft. Men begint nu ook in ons land te begrijpen dat men hier achterlijk is met de vrouwenbe weging. Het doet Spr. genoegen dat hier ook eenige heeren aanwezig zijn, die kunnen helpen applaus, bewijs dat men met haar man in stemde doch, zoo besluit zij schalksch, zzhet beste applaus is, dat men zich aansluit bij den strijd en zich opgeeft als lid, waar toe aan de bestuurstafel gelegenheid bestaat.” (Krachtig applaus). Mevr. Beekhuis sluit zich bij die laatste woorden gaarne aan en hoopt dat vele nieuwe leden zich zullen aangeven. Verder wil zij een hartelijk woord van dank brengen Door den drank. In een koffiehuis te Voerendaal (Limb.) hadden een vader en zijn zoons te veel drank gebruikt. Zij kregen ruzie, er ontstond een vechtpartij en een der zoons werd zoodanig mishandeld en getrapt, dat hij bewusteloos en bloedend verwond in een naburig huis moest worden gedragen. De mishandelde zal waar schijnlijk een oog moeten missen. HondensUmheid. Op het erf van een landbouwer te Haar lemmermeer ligt een kettinghond, die in zijn hok dagelijks wordt bezocht door een kip. Zoodra ons hoentje verschijnt, ruimt Hector het veld, opdat zij in het hok haar eitje zal Gewoonlijk verkeert de effectenbeurs de eerste dagen van het jaar in een opgewekte stemming. De loskomende coupongelden, lossingen en dividenden moeten voor een groot deel weder worden belegd en juist zij, die deze gelden direct weer beleggen, plegen daarvoor meestal fondsen van den eersten rang te koopen, vandaar dan ook, dat de Nederlandsche Staatsfondsen dezer dagen ruim 1 procent konden opkomen. Ook voor de nieuwe 4 pCt. Obligatiën Gemeente ’s Gravenhage bestond eenige vraag, daaren- tegen werd de geldleening van Haarlem waarop de afgeloopen week de inschrijving was opengesteld, niet volteekend. Ook Russen gaven van een vaste stem ming blijk, al kan men niet van hoogere noteeringen spreken. Brazilianen waren iets hooger, waarschijnlijk een gevolg van de goede prijzen, die Brazilië voor hare pro ducten tegenwoordig kan bedingen, wat zeker niet nalaat den economisch-finantieëlen toestand van dat land gunstig te beïnvloeden. Bankaandeelen waren gevraagd, voor namelijk de Buitenlandsche op officieuse be richten van goede winstcijfers over het afgeloopen jaar. Aandeelen Banque Auxiliaire de la Bourse verbeterden van 86^2 tot 89 pCt. terwijl de koers van de aandeelen National Bank of South Afrcia van lll1/2 tot 120 pCt. kon monteeren. De inschrijving op aandeelen Holland- Texas Hypotheekbank leed fiasco. Dat de koers in weerwil hiervan zich gestand houdt zal men o.i. aan steun van belanghebbenden moeten wijten. Vermelding verdient eene 10 pCt. hoogere noteering voor de aandeelen Hollandia, koers thans 260 pCt. De gewone en preferente Marconi Wireless Telegraph aandeelen zetten maar steeds hunne rijzing voort, in één jaar tijds zijn deze stukken respectievelijk 170 en 120 pCt. gestegen, de gewone noteeren thans 370 pCt., de preferente pl.m. 300 pCt. Het Buitenland schijnt voornamelijk bij deze stukken geïnteresseerd te zijn. Op de lokale markt trokken petroleum-, rubber- en tabakaandeelen de aandacht, vooral de beide laatste soorten waren willig gestemd en de koersen gingen bij percenten tegelijk naar boven. De rubbermaatschappij zzAm- sterdam” stelt voor hare aandeelhouders a.s. Vrijdag de inschrijving open op f 300.000 nieuwe aandeelen a 190 pCt., in dier voege dat acht aandeelen recht hebben op een nieuw aandeel tegen genoemden koers. Divi dendbewijs is derhalve clain geworden en heeft eene beurswaarde van pl.m. f 30. Hoe belangrijk de koersverbetering van sommige tabaksaandeelen is geweest, kan men uit onderstaand lijstje nagaan. koers 31 Oct. 9 Jan. 1911 Amsterdam Deli 704 Amsterdam Langkatgew. aand. 367 n u pref. zz z/ Padang Deli Batavia Deli Cultuur Deli Maatschappij Krapoh Rotterdam Deli Senembah Sennah Balk, 5 Jan. Gister had onze jeugd voor de brug glijbaantje gespeeld, zoodat het daar erg glad geworden was. Dr. Poelstra alhier, die met zijn auto van Wyckel kwam, kon toen hij bij de brug op moest, geen meester over zijn voertuig blij ven en liep de auto, hoewel hij met alle kracht remde, pardoes tegen de leuning der brug. De nog hechte brugleuning behoedde den heer Poelstra voor een ongewenscht bad tevens bleef de auto voor de onderdompeling bespaard. Dus alleen materieele schadede leuning en een lantaarn die platgedrukt werd. N. Sn. Ct. Geen graaf. Geruimen tijd zit reeds in het huis van be waring te Haarlem opgesloten een persoon, die aan de justitie opgaf genaamd te zijn graaf G. W. v. P. Daar hij echter beweerde, dat geen geboor teakte was opgemaakt, was het voor de ju stitie zeer moeilijk, te weten te komen met wien zij te doen had. Zaterdag jl. is even, naar het Haarl. Dbl. meldt, het systeem-Bertillon op hem toege past eu gebleken, dat de justitie niet te doen had met een graaf, doch met een recidivist, die door de Haagsche Rechtbank tot 6 jaar gevangenisstraf was veroordeeld. Als verdacht van diefstal van een roeiboot zal hij voor deze Rechtbank terecht moeten staan. II II U II II

Bolswards Nieuwsblad nl | 1912 | | pagina 2