Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. Goede Waar voor weinig geld—I Cacao engjj zult versteld zijn over de uitstekendy kwaliteit in verhouding tot den prijs. 1912. 51ste Jaargang. Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 5. Politiek overzicht. UIT DE PERS. Stadsnieuws. Zondag 14 Januari. VOOR Afzonderlijke Gij den 3. 7. 8. ,/PiIatus den door ons hooggeachten Goes, is thans uitgebarsten 0.80 0.42/2 0,18 9. 286/i0. z/In de ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Christelijke beginselen het regeeringskasteel hebben ingenomen”. Begrijpen onze lezers nu, dat *voor z/ons Christenvolk” de keuze tusschen Kuyper en Lobman zeer gemakkelijk is over van over niettegenstaande de boetedoening volkomen vlakligging Kilo bus f 1,50 72 m en ’t getal punten in volgorde van het pro- ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. maar zelfs mis en dus speelt in de Met andere woorden van het belang Wij zouden den Hr. Lohman, die reeds weer op deze motie vuur gevat heeft (Zie de Nederlander van Zaterdag 1.1.) willen toe roepen Staak den strijdgij zijt geen par tuur. In zijne brochure zzDen Leider Trouw” geschreven tijdens de decoratiezaak, heeft •een van de jongere anti-revolutionairen, Mr. J. A. de Wilde, zoo juist omschreven wat Lohman en Kuyper voor »ons Christenvolk” zijn. Daar lezen wij op blz. 7 het volgende: Wat aan Mr. Lohman, omdat God hem andere gaven en ook andere karaktereigen schappen schonk, nooit gelukt zou zijn, en wat om historisch-psychologische motieven aan geen enkel Roomsch staatsman ten onzent ooit had kunnen gelukken, dat heeft hij gedaan. De drie Christelijke partijen, die in de toekomst op elkanders hulp zijn aan gewezen, doch waarin nog maar al te zeer het heterogene element naar voren trad, heeft hij het homogene voorgehouden en ze daar door reeds nu te zamen gebracht en bezield, zoodat het liberalisme uit zijn voegen ge licht eu verslagen is, terwijl de mannen van Kamer, waar de Rechterzijde zoo groot is, en waar die onder hare leden niet minder dan 10 anti-revolutionairen telt, waaronder nog wel Prof. Bavinck van de Vrije Univer- siteit, de Koloniale politiek van dezen minister geen woord van afkeuring had ondervonden. Zooals men ziet, was de methode heel goed overdacht, het was die, welke tot doel had Dr. Kuyper los te maken van eigen partij, en aan zijne uitspraken, door er het cachet z/persoonlijk” op te drukken, de waarde te ontnemen, die uit den aard der zaak aan het woord van den leider eener zoo groote en goed georganiseerde partij als de anti revolutionaire is, toekomt. Maar al was de methode schoon, ze heeft gefaald, omdat ze geene rekening hield met de positie, die Dr. Kuyper onder zijne vol gelingen inneemtdie willen niet los van hem integendeel. Hij is geen gewoon leider; hij is de profeet. Wij zijn het niet vergeten, dat toen bij de decoratiezaak de afgevaar digde voor Brielle er de anti-revolutionaire Kamerfractie een verwijt van maakte, dat zij zelve niet dadelijk haren leider over deze zaak ter verantwoording had geroepen, nie mand minder dan de tegenwoordige Mi nister Colijn, toen nog afgevaardigde voor Sneek, er dezen spreker op wees, dat het in dit geval niet opging vergelijkingen te ma ken met andere politieke partijen en hare leiders, daar de anti-revolutionaire partij Dr. Kuyper ook als geestelijk leider erkende. En zoo heeft het ons dan ook niets ver wonderd, dat de Centrale Anti-revolution aire Kiesvereeniging te Dokkum eene motie heeft aangenomen die zeker wel spoedig door vele dergelijke moties zal worden ge volgd waarin Dr. Kuyper dank wordt gebracht voor de wijze, waarop hij in ’s Lands vergaderzaal de anti-revolutionaire beginselen heeft verdedigd, en waarin het vertrouwen wordt uitgesproken, dat de Regeering voldoende rekening zal houden met de beginselen en wenschen der Anti-Revolutionaire partij. Wat dus zeggen wil, dat ze rekening zal houden met de wenschen van Dr. Kuyper. 1. Smidse” 314/10. 2. R. H. Postma, Franeker, zzDe kin deren van de zee” 25. J. J. Reinders, Bolsward, zzDeCuras- siers van Canrobert” 258/10. H. Klom, Sneek zzHet triomflied der beschaving” 278/10. P. D. Margrée, Franeker, laatste morgen” 214/10. A. M. Sustring, Sneek, zzHetJurkje De strijd tusschen Dr. Kuyper en Hr. de Savornin Lohman is weer eens voor de zooveelste maal in vollen gang, al zal die wel, zooals tot nogtoe altijd het geval geweest is, met de complete overwinning van den van God gegeven Leider eindigen. We herinneren ons toch allen, hoe fel die strijd was in de eerste helft van het jaar 1908 toen Dr. Kuyper in de Standaard maar steeds het Kabinet-Heemskerk te lijf ging, dat, als de verkiezingen in 1909 eene meer derheid gaven, plaats zou hebben te maken voor het #echte wagenschot”, en hoe de zaak hierop neerkwam, dat per slot van rekening als spreker voor Dr. Kuyper’s candidatuur te Ommen optrad... de Hr. de Savornin Lohman 1 De woede van afgevaardigde voor den aanval, dien de Hr. de Waal Malefijt Dr. Kuyper te verduren heeft gehad zijne koloniale politiek, een aanval, die en de van den Minister van Koloniën, toch nog eindigde met wat men in populairen stijl zou noemen zzeen trap toe”. En nu heeft de Hr. de Savornin Lohman zich in de laatste weken beijverd aan te toonen, dat die afkeurende critiek van Dr. Kuyper volstrekt niets anders is dan eene persoonlijke opvattingdat ze althans niet mag opgevat worden als komende van de anti-revolutionaire partij, als bewijs waarvoor onder meer werd aangevoerd dat in de Eerste Probeert U eens een busje VAN HOUTEN S PRINS JORIS schreef in de Enkhuizer Courant het volgend Onder de vele legenden, die, met name de anti-revolutionaire partij en de anti-revo lutionaire pers, ten opzichte van ons libe ralen op haar geweten heeft, behoort ook deze, dat wij tegen protectie zijn, omdat wij dit vraagstuk slechts uit een politiek oog punt zouden bekijken. Als wij deze bewering eene legende noemen, dan drukken wij ons waarlijk wel zeer zacht uit, want zij is met alle feiten zóó lijnrecht in strijd, dat men haar gerust eene welbewuste opzettelijke on waarheid zou kunnen heeten, zonder Het ver wijt op zich te laden, dat men behagen heeft en kracht zoekt in de scherpte des woords. De liberalen toch zijn in hunne overgroote meerderheid tegen protectie, zooals trouwens de overgroote meerderheid van ons volk dat is, van wat kleur op politiek gebied ook, en wat men helaas nu niet meer merkt omdat juist door tal van kerkelijken vroeger inzicht om politieke motieven is prijs ge geven, liberalen zijn echter zichzelven altijd gelijk gebleven, ook de enkelingen onder hen, die protectionist zijn. Dit is zóó waar, dat zelfs op dit oogenblik, nu de verhooging van het Tarief inzet is van deze conservatief- clericale regeering, die liberale enkelingen zich zelven geheel gelijk zijn gebleven; zij laten toch, zonder zich ook maar in de verste verte om de politieke gevolgen daar van te bekreunen, zich luide mee hooren in het koor van hen, die om protectie roepen, als ware het eene zegening des Hemels. Maar wie maakt van dit groote vraagstuk, dat zoo nauw samenhangt met de welvaart van geheel een .volk, nu eigenlijk een politiek zaakje? Het antwoord kan niet anders luiden dande anti-revolutionairen en speciaal hun woordvoerder in de Standaard. Wat toch is het geval Tegen deze verhooging van het Tarief, die meer en meer dreigende ernst wordt, terwijl het onder het ministerie-Kuyper bij dreige ment bleef, wordt het verzet iederen dag grooter. Reeds ettelijke honderden adressen bereikten de Tweede Kamer, waarin zij ver zocht werd de wet niet aan te nemenen onder de adressanten vindt men namen van allerlei kleur. Onze industrie moet van deze verhooging niets hebben, en heeft zich met eene enkele uitzondering, die den regel be vestigt, daartegen verklaardhandel en land bouw deden hetzelfde, en het is zeker een heel zwak punt voor deze Regeering, dat, wat zij of hare vrienden ook mogen praten of verzinnen om te betoogen, dat haar Tariefontwerp een zegen zou zijn, dat niet tegen te spreken is, dat de enorme schade, die onze Landbouw door de Tariefwet lijden zal, door geen enkel voordeel wordt gecompenseerd. De Middenstand, waarop de Regeering zooveel hoop had gekoesterd in deze, heeft ook al groote teleurstelling gebracht; zoo verklaarde de Winkeliersvereeniging in de hoofdstad zich met algemeene stemmen op ééne na tegen deze Tariefwet, en gaf als hare meening te kennen, dat door de aan neming daarvan de belangen van den winkel stand in hooge mate zouden worden geschaad, en deze uitspraak was te vernietigender, om dat deze vereeniging niet kan worden be schuldigd ’van daarbij politieke neven bedoelingen te hebben; het meerendeel toch van de groote winkeliers in Amsterdam is Katholiek, zoo al mede de spreker, die in genoemde vergadering de zaak inleidde en de motie van afkeuring stelde. Reciteer wedstrij d. Op Woensdag 10 Jan. had in zzde Doele” de reeds lang besproken reciteerwedstrijd plaats, georganiseerd door de Chr. Reciteer- club zz Hildebrand”. Dank zij de daarvoor gemaakte reclame was er veel belangstelling voor dezen wedstrijd, en was niet alleen een goed getal deelnemers opgekomen, maar was ook bet publiek in Hinken getale aanwezig. De heer G. I. v. d. Ploeg opende de bij eenkomst namens de'club, heette allen wel kom, verheugde zich over de talrijke opkomst en hoopte dat het voor allen een genoeglijken avond zou worden. Hij deelde mee, dat de voordeelen van dezen avond ten goede zouden komen aan zz’t Groene Kruis”. De Jury, bestaande uit de heeren H. Eisma, P. A. Bruinsma, J. Kramer Mz. H. J. de Visser en D. Eerdtnans had te beschikken over 3 medailles voor zzErnst” en 3 voor „Luim” terwijl tevens in beide afdeelingen een volksstemming zou worden gehouden, waaraan men kon deelnemen door kaartjes a 5 cent, welk bedrag ook ten goede zou komen aan zz’t Groene Kruis”. Achtereenvolgend werden nu de 12 voor drachten gegeven, en het bleek, dat er wer kelijk verdienstelijk gereciteerd werd. Zoo wel de inhoud der nummers als de wijze, waarop zij werden voorgedragen, boeide de aanwezigen, en al waren sommige stukken wel wat groot van omvang, toch werd er met attentie geluisterd. -* Door een en ander vorderde de afwerking van ’t programma wel wat veel tijd, en na afloop werd met verlangen de uitspraak der jury tegemoet gezien. Ook naar den uit slag der stemming van het publiek was men nieuwsgierig. Wij willen op de afzonderlijke nummers geen critiek uitoefenen, dat geeft, waar een jury de beslissing heeft, geen pas, en wij vermelden daarom gramma de lijst der deelnemers, met den titel van hun voordracht dat ieder behaalde. Ernst. A. Schaafsma, Leeuwarden, Luim. 4. A. v. d. Schoot, Franeker zzBij een studenten makerade” 30. 5. S. W. de Vries, Workum, //Een huise lijk tooneeltje” 244/10. Het verzet is dus algemeen; wat trouwens geen wonder is. Een volk, dat men in zijn welvaart bedreigt, laat alle nevenoverwegingen varen, en denkt er alleen aan, hoe het aan de ramp, die het boven het hoofd hangt, ontkomen zal. En zoo zal het wel niemand bevreemden, dat er zich een comité gevormd heeft, dat buiten alle politiek om wil ageeren tegen de Tariefwet, en dat een ieder oproept, die ook inziet welk een nadeel deze Tarief wet voor ons land zal wezen, om da*arvan openlijk aan de Regeering te doen blijken. Het is na al het voorgaande schier over- Zal de Regeering ook de houding aan nemen door de Standaard als de goede aan- geprezen Wij kunnen het nog altijd niet gelooven. Het wil er niet bij ons in, dat ze haar eersten plicht met voeten zou treden, die is: haar oor te luisteren te leggen, waar een vrij volk spreekt over zijn dierbaarste belangen. Want, als ze dat slechts doet, dan is de zaak gered; dan zijn wij zeker, dat ze zal terugkomen van de dwalingen haars weegs; dat ze naar andere middelen zal om zien, om hare sociale hervorming te betalen. De Hr. Treub, die nog wel met voorliefde door de Rechterzijde tegenwoordig wordt aan gehaald, omdat hij niet is de doctrinaire vrij handelaar, die van te voren elke protectie in elk geval uit den booze verklaart, heeft en we hopen, dat de Rechterzijde ook deze uitspraak niet aan hare lezers zal ont houden het tarief-ontwerp Kolkman als volgt geteekendeen misbaksel, een dergelijk gedrochtelvjk ding, dat, Mijnheer de Voor zitter, en hierbij ducht ik geene tegenspraak, naarmate de politieke vrienden van den Minister dieper in de zaak doordringen, zij met hun figuur over het ding meer en meer verlegen worden. Hoe meer men in dit tarief indringt ik zal nu niet in bijzonderheden treden, want dan zou ik evenveel uren noodig hebben als thans minuten des te meer men ziet, dat dit derde ontwerp van den Minister verreweg het slechtste is, het minst doordacht, het moei- lijkst, maar ook ’t gevaarlijkste voor ons geheele land. Deze woorden werden door Prof. Treub gesproken in de Tweede Kamer op 20 Dec. 1911. (Zie Handelingen, blz. 1506.) Moge de Regeering er haar voordeel mee doen, it is never too late to mend het is nooit te laat om zich te verbeteren is een bekend Engelsch spreekwoord, dat een zeer behartigenswaardige les bevat. bodig er aan te herinneien, dat dit Comité bestaat, zoowel uit mannen van Links als mannen van Rechts. En wat heeft nu de Standaard tegenover den oproep van dit Comité gedaan Ze heeft haren geestverwanten en in het alge meen elkeen, die tot de Rechterzijde behoort, het recht ontzegd, om zich tegen de Tarief wet te verklaren. Al waart Gij honderdmaal overtuigd, dat de Tariefwet de grootste ramp is, die ons vaderland kan overkomen, Gij hebt het recht niet U als man van Rechts daartegen te verklaren, omdat Gij, aldus handelende, uwe eigen Rechtsche regeering niet alleen zwakker maakt, schien ten val brengt, kaart der Liberalen. dus: Gij mannen van Rechts hebt U absoluut niet om het belang van het land te bekreunen, het coalitiebelang is zelfs in deze zaak overheerschend. Inderdaad zelden is met meer vrijmoedigheid van de Tariefwet een zuiver politiek zaakje gemaakt. Bolswardsclie Courant. 7lO ONA

Bolswards Nieuwsblad nl | 1912 | | pagina 1