U xJURGENS’ M i I Ri SB H ^UNA EEN GULDEN voor tw BOTER vJUIRGENS' f a GEMENGD NIEUWS. I W JJETAALT GIJ ZUN IN SMAAK-aVOEDINGSWAARDE GELUK AAN NATUURBOTER DOCH - DE - HELFT-GOEDKOOPER gX I woe het Stoomdruk Firma B. Cuperus Ax., Bols ward. 5 koffer, hamers, het bestuur daarbij opgaaf het tijdstip, waarop dit heeft zoo mogelijk met vermelding personen en van zij debet bleven, als- en naar bet St. Antonius Zieken waar dr. Bouma heelkundige Sneak. Gedurende het jaar 1911 werden aan de waag alhier aangevoerd 329/4 en 48/8 vaten boerenboter en 83/3 en 1631/6 vaten fabrieksboter, benevens 2854 Kg. kaas. Gewogen werden 402/3 en 60y6 vaten fabrieksboter en 884 Kg. koopmansgoederen. Aan marktgelden enz. werd over 1911 ontvangen een bedrag van f 128.525. Loop der bevolking in de gemeente Sneek in 1911 De bevolking bedroeg op 1 Januari 1911: 6270 mannen en 6814 vrouwen, totaal 13084. Vermeerderd door geboorte met 167 man nen en 138 vrouwen, samen 305, en door vestiging met 449 mannen en 526 vrouwen, samen 975, totaal 1280. Verminderd door overlijden met 91 mannen en 86 vrouwen, samen 177, en door vertrek 521 mannen en 616 vrouwen, samen 1137; totaal 1314. De bevolking is alzoo vermeerderd met 4 mannen en verminderd met 38 vrouwen en bedroeg alzoo op 1 Januri 1912 6274 man nen en 6776 vrouwen; totaal 13050.’ Er werden 94 huwelijken gesloten; 1 echt scheiding werd ingeschreven. Gisteren is weer een aan vang gemaakt van voeding aan leer- en bijzondere scholen in H \'i w |(J W Uit een schoenmakers-rekening 8 Januari Meneer een nieuwe neus op gestikt 30 ct. Het geluksbloempje. Het Grafisch Weekblad deelt mee, dat de verkoop van de tuberculosebloem voor typo grafen opgebracht heeft f 12.615.11. De vorst. Door de vorst is de scheepvaart in de Friesche veenderijen gestremd. Tegen oplichters. Het bestuur van zzNed. Hotelhouders- bond” heeft zijn leden uitgenoodigd aan het bestuur te willen melden of bij hen in de laatste jaren personen hebben gelogeerd, die zonder te betalen, vertrokken of anderszins in restaurant of café verteringen hebben ge maakt,zonder daarbij aan hunne financieele verplichtingen te voldoen. Gaarne zou ontvangen van plaats gehad, van den naam der bedoelde het bedrag, waarvoor mede van de omstandigheden, waaronder de tl nalatigheid” dezer personen plaats had. De bedoeling van een en ander is om te trachten dergelijke personen als oplichters vervolgd te krijgen, hetgeen onder onze tegenwoordige wetgeving niet zoo gemak kelijk is. Een stumper. In de Ruwaardstraat te Oud-Delftshaven schopte eergisteren een 12-jarige jongen tegen het houten rechterbeen van den 12-jarigen de W. De stumperd viel en brak het linker been, zoodat hij per brancard naar het zieken huis moest worden overgebracht en aldaar werd opgenomen. Kinderwerk. De stakingsbacil schijnt nu ook de kin deren aan te tasten. Een van de jongens, werkzaam aan de melkfabriek zzPlancius” te Amsterdam, gooide den chef een natte prop papier naar het hoofd. De chef ontsloeg den jongen wegens dezebedenkelijkeordeverstoring. Dit gebeurde gisternamiddag en dadelijk ver klaarden eenige bengels zich zzsolidair” en staakten. En hedenmorgen staakten er nog meer jongens, totaal 30. De directie nam er 5 terug, die uit angst voor het... terrorisme van de anderen ge staakt hadden. De overige jongens zijn ont slagen en zullen spoedig hun plaatsen door anderen ingenomen zien. Een gedeelte der stakers had den aanvalligen leeftijd van 16 jaar nog niet bereikt, een vijftiental was 16 jaar en ouder. Alg. Hdbld. Een 5-jarig zoontje van den landbou wer A. Droogh, aan den Zegwaartschen weg, te Zegwaart, geraakte bij het laten zakken van den kap van een hooiberg, tusschen het hooi en den kap bekneld en werd dood op genomen. met ’t verstrekken lingen der openbare deze gemeente. Aan deze schoolvoeding namen gisteren deel aanschool no. 3 236, bewaarschool 18, R.K. Meisjesschool 56 en R.K. Jongens school 30 leerlingen. Nauwelijks is er een dun laagje ijs in de slooten, of de jongens kunnen natuurlijk niet nalaten te probeeren of het ijs hen reeds kan dragen. Een 10-jarig zoontje van den heer S. aan de Parkbuurt geraakte gisterenmorgen bij die pogingen in het nog al diepe kanaal bij de zwemschool te water. Gelukkig slaagde een buurman van S. er, na eenige moeite in, den knaap op het droge te brengen, zoo dat hij er met den schrik en een nat pak af kwam. In een nog al diepe landsloot achter de Koopmansgracht geraakte ook een jongen door het ijs; hij kwam er minder goed af, daar, naar men zegt, hij bij het ongeval een zijner beenen had gebroken. Bij het afladen van een kist met glas, gisteren op het spoorwegemplacement alhier, voor den heer M. J. Houwink, had diens knecht M. de Jong het ongeluk bij het kantelen der kist er onder te geraken. Hij bezeerde zich nog al vrij ernstig werd dadelijk huis vervoerd, hulp verleende. Inbraak. Tijdens de uitstedigheid der bewoners is ingebroken in een villa aan de Stadhouders- laan te ’s Gravenhage. Iemand, die nu en dan eens in het huis kwam, bemerkte gisteren, dat er ongenoode gasten waren geweest, die vermoedelijk over een muurtje en een hek waren geklommen, een ruit van de keuken deur hadden ingeslagen en zóó deze deur aan den binnenkant hadden geopend. Toen de bewoners gisterenavond van de reis terugkwamen, stelden zij een onderzoek in, dat tot resultaat had, dat niets werd vermist. Met de Noorderzon vertrokken. Sedert Dinsdagmorgen wordt te Leiden vermist een slagersknecht, die door zijn patroon was uitgezonden om kwitanties bij klanten te innen. Tot op heden is hij nog niet teruggekeerd, waarom vermoed wordt, dat hij zich met het geïnd geld, ongeveer f 100, benevens een nieuw rijwiel, uit de voeten heeft gemaakt. De jonge man hield veel van opschik, zoodat hij vermoedelijk schulden had gemaakt. Aangehouden. Donderdag is te Wageningen door de politie in hechtenis genomen de 21-jarige M. J., in lossen dienst bij den ijzerhandelaar M., tër zake diefstal ten nadeele van zijn patroon. Bij huiszoeking in J.’s kosthuis werden verborgen onder het bed en in een een groot aantal gereedschappen, vijlen, tangen, messen, voorts schaatsen, revolver, draadnagels enz. enz. te voorschijn gebracht, alles gestolen. Tegen J. .is proces-verbaal opgemaakt, terwijl hij naar Arnhem wordt gebracht en voorloopig in hechtenis gesteld. Ontploffing Te Nottingham is een gashouder, die een millioen kubieke meter gas inhield, in de lucht gevlogen. Gelukkig had de ontploffing plaats toen zich weinig personeel in de fabriek bevond. De gashouder werd dertig meter ver geslingerd en kwam toen in botsing met een kleinen gashouder, die wel een grooten deuk kreeg, doch niet ontplofte. Een hagel van ijzerdeelen vloog over de fabriek en verwondde een aantal personen. Tegelijkertijd met de ontploffing brak de muur van een waterreservoir, waarop de gas houder stond en stroomde het water de straat in. In een herberg tegenover de fabriek vluchtte de bewoner met zijn familie in den kelder. Hij dacht aan een aardbeving. Toen het water de woning binnen drong, wist hij nog naar buiten te komenook zijn vrouw en kinderen ontkwamen. Een dienstmeisje verdronk echter. Verschillende huizen in de buurt vlogen in brand. De bewoners vluchtten in allerijl op straat; andere huizen moesten ontruimd worden, daar er gevaar voor in storting bestond. Nottingham is voor een groot gedeelte in het duister gehuld. De sneeuwstormen in Engeland hebben toch nog wel slachtoffers gemaakt. Een zeer tragisch geval wordt uit het Loch Fyne district gemeld. Daar raakten een schaap herder en zijn twaaljarigen zoon door den sneeuwstorm van den weg af. De knaap echter raakte door het dwalen in den denden storm vermoeid, uitgeput en ver kleumd, zoodat hij niettegenstaande de vader hem, door zich van eigen kleeren te ont doen, nog trachtte te beschutten, bezweek. De vader droeg zijn dooden zoon verder, tot hij eindelijk niet meer kon en het lijkje op een heuvel moest nederleggen. Alleen zette de herder toen zijn tocht voort en eerst na een marsch van zeventien uren in den sneeuwstorm kon hij zijn huisje bereiken. Toen het weder iets bedaarde, haalde de ongelukkige het lijk van zijn zoon naar huis. Uit Wales komen nog steeds berichten over verwoestingen door de overstroomingen der riviertjes aangericht. Een belangwekkende operatie. In de Eransche academie van geneeskunde heeft prof. Dastre mededeeling gedaan van een belangwekkende operatie, die dr. Magitot op 18 Juli 1.1. heeft verricht. Bij een jongen van 15 jaar was tengevolge van een ver branding met ongebluschte kalk een oog zwaar gewond. De patiënt was aan dat oog zoo goed als blind geworden. Dr. Magitot sneed nu in het ondoorzichtige hoornvlies een venster van 4 bij 5 millimeter en plantte daarin een stuk menschelijk hoornvlies over, dat afkomstig was van een oog, dat men bij een lijder van glaucoom had moeten wegnemen. Het hoornvlies van dit laatste oog was acht dagen jn menschelijk bloed- serum op een temperatuur van ongeveer 5 graden bewaard gebleven. De operatie slaagde goed. Twee dagen later kon men waarnemen, dat de overenting zzgepakt” had en het venster doorzichtig bleef. De geopereerde heeft, dank zij dit venster, aan het verhavende oog een tiende van normale gezichtsvermogen behouden. N. R. Ct. De uOnder de Streep” schrijver van het Algem. Handbl. schrijft Er is maar één Vakschool in Neder land, die U alle tekortkomingen in het Costuum- en Mantel vak, Lingeries en Con fectie in korten tijd leeren kan. V I IARGARINE I 0 ui I k v,'ilW

Bolswards Nieuwsblad nl | 1912 | | pagina 4