Brandstoffenhandel. Ijsclub „De Friesche Jeugd” Ijsclub „Bolsward". Spaarbank te Bolsward Opgericht 11 Februari 1867. S. BRINKSMA, Hardrijderij van Kinderen van LEDEN, r GASCOKES vanaf f 2,25. met LEERWERK, Ijsclub „De Friesche Jeugd IJs en weder dienende. op Zaterdag 20 Januari 1912, in 2 klassen. BRANDSTOF. Burgerlijke Stand. Financiëel overzicht. UITNOODIGIaG. Advertentiën. Stadsnieuws. Vereeniging Reserve ruim f 40000. Officiëele Advertentie. l' klonken, en Ondergeteekende beveelt zich beleefd aan voor de levering van alle soorten Rente 3 pCt. Zittingen: eiken Maandag 5^271/2 uur, eiken Donderdag 121 uur in de Consistorie kamer der Doopsgezinde Gemeente. wordt volgens fabriekstarief aan huis bezorgd. Beleefd aanbevelend, GROOTKERKHOF. Diabell van Mej. Als om ons komt de rechte man Dan willen wij met alle krachten Er met ernst naar trachten Dat-i ons niet ontsnappen kan pauze kregen wij eerst nog een BOLSWARD Januari 1912. Overleden: Rein Kamstra 79 jaren, weduwnaar van Froukje Teernstra. WONSERADEEL niet ontvangen. van ’t programma vol- ook aan de verwachtingen, die deze zangschool stelt en MAANDAG 22 JANUARI 1912, Hardrijderij van Jongelingen beneden 18 jaar. om Gouden, Zilveren en Nikkelen horloges. HET BESTUUR. American Car Foundry Co.: pref. aand. div. no. 45, betaalbaar met f 42.70, gewone aandeelen div. no. 35, betaal baar met f 12.20. Tarakan Petroleum Mij.: div. no. 2, be taalbaar met f 24. Op deze met gloed uitgesproken rede, volgde een warm applaus. Van de gelegenheid om met Spr. in debat te treden, werd door niemand gebruik ge maakt, en de heer Boüma sloot daarom met een warm woord van hulde en dank te bren gen aan dezen talentvollen redenaar. Hij acht het een aanwinst voor den Bond dat deze Spr. zich heeft willen bemoeien met de propaganda voor ’t Staats-pensioen. Gedreven door zijn Christelijke liefde, heeft bij zijn talent en wilskracht willen leenen voor de Staats-pensionneering. Door zijn ambt heeft hij wellicht nog meer invloed en gelegenheid dan menig ander, ’t Spijt Spr. dat het publiek niet grooter was, hij vertrouwt dat de pers mannen het gesprokene nog wel in ruimer kring zullen willen helpen verspreiden. (Applaus). klassen, terwijl toch ondanks die zware ver plichtingen, nog maar een gering pensioen wordt verleend eerst op 70 jarigen leeftijd. Dan wordt het daarbij behoorende invalidi teitspensioen aan scherpe critiek onderworpen en eindelijk gewezen boe duur de arbeiders uit zijn, namelijk die meer dan f 1200 verdienen, als zij zich vrijwillig bij deze rijkspensioenbank een pensioen gaan ver zekeren. Een hoofdbezwaar is echter dat de arbeiders die de 10 eerste jaren na de invoering dezer wet 70 jaren worden, als mede voor hen die door ziekte of werkeloosheid hun premie niet geregeld kunnen betalen, er zoo on gelukkig aan toe zijn en er zulke bezwarende bepalingen voor hen gelden. Wie bij de invoering der wet echter 70 jaar zijn, zullen f 2 per week ontvangen van den Staat, volgens art. 357. Nu heeft het kamerlid Troelstra op St. Nicolaasdag een motie ingediend bij de Kamer om dat art. bij afzonderlijk wetje te behandelen en de oudjes toch niet langer van die kleine bij^ drage verstoken te laten blijven en hij ver zocht dat onmiddellijk te behandelen. Echter dat wetje, waarmee 21/2 millioen gepaard ging voor den ouden arbeider, het werd uitgesteld, en Spr. afgaande op de ge houden discussies vreest, dat de afloop anders zal zijn dan men wenscht. Spreker schetst nog eens enkele typen van oude moedertjes, en menschen die er zoo zeer zouden gebaat zijn met die paar gulden per week, maar hij vreest dat deze regeering niets zal tot stand brengen op het gebied van Staats-pensioen. Dat het ontwerp zelf in de papiermand raakt dat zou Spr. niet bejammeren, maar wel de schoone gelegenheid om voor de 70-jarigen al vast een bijdrage van f 2 te bekomen. Spr. hoopt wel, maar vreest tevens zeer. Toch acht hij het plicht dat er propaganda voor Staats-pensioen wordt gemaakt, opdat tenminste dit noodwetje er komt. De Bond van Staats-pensionneering bestaat uit vogels van diverse pluimage. Er wordt daarbij niet gelet op politieke partijbelangen, en Spreker dringt dan ook aan op wakkere propaganda, opdat bewaarheid worde het schoone gedicht van P. J. Troelstra, wat Spreker ten slotte aan haalt en dat begint met ,/Fansels komt niks” en eindigt met zzOp for better tied, ek for aid en earm”! IJswedstrijden. Als een ijsvereeniging wat wil, dient men er vlug bij te zijn. Tegen de plaatsen met buitenland dus met „landijs” kan men hier ter stede natuurlijk nooit uit, want daar kan soms gereden worden als hier de stoombooten nog varen. Nu de vaart echter sterk begint te worden, zijn de besturen onzer ijsclubs er dan ook als de kippen bij. Vrijdag a.s. wordt de groote rijderij ge houden, waarbij tweehonderd gulden aan prijzen en premies wordt uitgeloofd, en Zaterdag zal worden gereden door kinderen van leden der ijsclubs zzFriesche Jeugd” en zz Bolsward”. Eerstgenoemde club zal op Maandag nog een rijderij doen houden van jongelingen beneden 18 jaren. Als de winter, die ineens zoo streng is opgetreden, ons dus geen parten speelt, zal er de eerste dagen heel wat bedrijvigheid op ’t ijs zijn te aan schouwen. Zanguitvoering. De uitvoering van de zangklassen en de jongedames-vereeniging zzZanglust” onder directie van Mej. G. Veen trekt telken jare veel belangstelling. Dat was nu Zondagavond ook weer ’t geval. De gevulde Doelezaal, waarin een groot deel der jonge dames in witte costuums, leverde een prettig gezicht f op. I van 14 tot en JONGENS, leeftijd 10—12 en 13—15 jaar. MEISJES ook zelfde leeftijd. AAN IIFTE tot 12 uur bij Age Postma. Aanvang der rijderij P/2 uur,' (op de Workumervaart). Leden met 1 dame vrij op de bijbanen. Niet-leden 10 cent. DE BESTUREN. Postkantoor Bolsward. Lijst van onbestelbare brieven en brief kaarten van hier verzonden, gedurende de eerste helft van de maand Januari 1912. Nauta, Cubaard. A. Terpstra, Schraard. Hottinga, Sneek. Mej. M. Gavinge, Winschoten. Jongejuff. J. Roesink, Zutfen. Nota. Aan de afzenders wordt aanbe volen hun adres op de brieven en brief kaarten te vermelden, opdat deze bij onbe- stelbaarheid aan hen kunnen terug gegeven worden. van de week de koersen terugliepen, zijn de noteeringen thans weer vaster, zoo noteerden Amsterdam Rubber 224l/2 218222, Nederlandsche Rubber 751/27275 doch Rotterdam Tapanoeli heeft zich van de reactie niet kunnen herstellen en noteert 151 na 158. Van scheepvaartwaarden dient men van eene bepaalde vaste stemming melding te makende koersen zijn bijna zonder uitzon dering alle opnieuw gestegen; zooals wij reeds vroeger hebben vermeld, hebben de gunstige resultaten met de vrachtvaart in 1911 de verwachtingen belangrijk overtroffen. Vrij- zeker heeft de oorlog van Turkije en Italië hierop wel eenigen invloed gehad. Tabakken algemeen in reactie en gevoelig flauwer op winstnemingen, vandaag waren de noteeringen weer iets vaster en het slot op de hoogste noteeringen. Indische trammen waren opnieuw vaster, zoo noteeren Batavia Electrische 77 na 71 en preferente Madoera 73 na 71. Vermelding verdient nog de uitgifte van nieuwe aandeelen Koninklijke Nederlandsche Stoomboot-Maatschappij a 112 pCt. op 22 dezer. Prolongatie iets vaster uoteering 35/8 pCt. Betaalbaarstelling van dividenden coupons Canadian Pacific betaalbaar 63e div. voor de certificaten van 10 aandeelen f 61. zz v 5 n -30.50 Union Pacific: betaalbaar 37e div. gew. aandl. certificaten van 10 aand. met f 61. n n 5 30.50 Chesapeake Ohio: div. no. 20 met f30.46. United States Steel Corporation: div. no. 32 der gewone aandeelen met f30.50. Steel Transport Trading Co. Lt.2e in terim div. betaalbaar met 5 pCt. tegen dividendbewijs no. 17 met f 59.64 voor cert, van 100. met 17 Konden wij verleden week van eene alge meen vaste stemming ter beurze gewagen, thans is dit in die mate niet meer het ge val. Deze omstandigheid doet zich trouwens in de 2e helft van Januari meer voor. Van de staatsfondsenmarkt valt, als gewoonlijk, weinig bijzonders te vermelden. Het dient gememoreerd te worden, dat de Obligatiën van de Republiek Nicaragua opnieuw flauwer worden, ten eerste op het uitblijven ter be taling van de Januari-coupon en ten tweede op het bericht dat ook de Juli-coupon niet door de Republiek is betaald, doch door betrokken bankiers is voorgeschoten. Het heet nu, dat de Vereenigde Staten van Noord- Amerika zich met de schuldregeling van deze Republiek bemoeien, en dit zal moge lijk tot gevolg hebben, dat Nicaragua voor het vervolg onder toezicht komt van het machtige Noord-Amerika, wat voor de Obli- gatiehouders zeker eene belangrijkeverbetering zou worden. Vermoedelijk wegens de gunstige beoor- deeling, die over de aandeelen Holland Texas Hypotheekbank in een der finantiëele bladen voorkwam, kon de koers dezer aan deelen zich belangrijk verheffen de noteering liep op van 1167/8 tot 1241/2. Aandeelen Holland-La Plata Hypotheek bank eveneens enkele procenten hooger, no teering thans 14-61/8. De Bergbauliche Arbeiten Aktiëngesell- schaft gaat over tot vergrooting van haar kapitaal. Donderdag 18 Jan. 1912 is de inschrijving te Amsterdam a 120°/o opengesteld op M 1.000.090.nieuwe aandeelen. Houders van- bestaande aandeelen kunnen een recht van voorkeur uitoefenen door inlevering van dividendbewijs no. 6. Zij die hiervan geen gebruik wenschen te maken worden er nog aan herinnerd, hun claims te verkoopen. Van mijnen waren Ketahoens belangrijk vaster op gunstiger berichten betreffende de productie. Ook de noteeringen van de andere mijabouwmaatschappijen zijn iets ge stegen. Petroleumwaarden waren algemeen vast en hooger hoewel vandaag de noteeringen iets flauwer waren. De vaste stemming voor het product zal hieraan wel niet geheel vreemd zijn. Hetzelfde is het geval met de Rubberwaar- den. Nadat in ’t eerst algemeen IJswedstrijd. Gisteravond vergaderde in z/de Wijnberg” de afdeeling zzBolsward” van de Elf-Steden- Vereeniging. Er was bericht ingekomen van het Hoofd bestuur, dat de wedstrijd en tocht, indien mogelijk, a.s. Zaterdag zal worden gehouden. Verschillende te nemen maatregelen dienden besproken te worden, als het aanstellen van gidsen voor het traject ArumTjerk werd en de ontvangst der rijders alhier. De controlepost, kenbaar aan de Friesche vlag en bij avond aan een roode lantaarn, is bepaald in zzde Doele”. De eerste rijders zullen hier vermoedelijk tegen ongeveer 11 uur kunnen worden ver wacht. De GEDEPUTEERDE STATEN van de provincie Friesland Gelet op artikel 102, laatste lid der kies wet Noodigen de inwoners der provincie uit om, indien zij in andere provinciën in de rijks directe belastingen zijn aangeslagen, daarvan VÓÓr 15 Maart a.S. aan hunne vergadering te doen blijken, ten einde door haar daarop kunne worden gelet bij het opmaken van de lijst der hoogst aange- slagenen voor de verkiezing van afgevaar digden ter Eerste Kamer van de Staten- Generaal. Leeuwarden, den 4 Januari 1912. De Gedeputeerde Staten voornoemd. VAN HAR1NXMA THOE SLOOTEN, Voorzitter. C. B. MENALDA, Griffier. De gezellige inhoud van deze operette boeide om den inhoud, om ’t discours, en om de aardige afwisselende melodieën en ge zangen. Bijzonder duidelijk verstaanbaar was de bevallige zang der Directrice Mej. F., ook de dienstmaagd Hanna zong goed, en afzonderlijk was dit ook wel ’t geval met de drie leermeisjes, Kitty, Greta en Elsje, maar in trio harmonieerden hun stemmen slecht. Ook in de koren was ’t soms een warreling van geluiden. Jammer, ’t stuk leed er onder, en het had een beter succes ver diend. Een zeer druk bal volgde daarna, vooral was hierbij talrijk vertegenwoordigd de aan komende vrouwelijke jeugd. Het programma voor dezen avond was niet overladenflink op tijd begonnen was even voor elven afgewerkt, en dat is, te meer wanneer ’t meerendeel der medewerkers uit kinderen bestaat, eigenlijk een behoefte. De 7 nommers van ’t programma willen we ter loops even noemen. In details treden willen we liever niet, vooreerst omdat het eene uitvoering van leerlingen was, en ten anderen, wijl wij ons onbevoegd weten bij een uitvoering als deze finesses te beoor- deelen. No. 1. zzSchaatsenrijderslied” en ,/Koor van Kabouters” maakte al terstond een goeden indruk, de bevallige wijze werd goed gezongen. Ook no. 2, bestaande uit drie echt kinder lijke versjes, zzDe historie van Prins Muizenpoes”, zzMartijntjes danspartij” en zzEen spookgeschiedenis” werden door de kleintjes met toewijding en blijkbare in genomenheid gezongen. De quatre-main-zzSonatine” van werd door twee der pianoleerlingen Veen heel aardig en naar ’t ons voorkwam tamelijk correct gespeeld. Het nummertje beviel wel. Dit laatste kunnen wij ook ge tuigen van het sprookje zzVan den Kater en Eendengesnater”, vooral de gedeelten IV en V klonken wel mooi. Voor de pauze hadden we nog zz De eerste Kerstnacht” of wel Christus’ geboorte. On geveer een 50-tal jonge dames en leerlingen der zangschool zongen hierin mee. De solozang van den Engel Mej. M. werd verdienstelijk gezongen, ook het koor van Engelen klonk in den aanhef recht schoon, doch bij ’t zzvrede op aarde” toonden enkele der Engelen wat te veel neiging om mee naar beneden te dalen. In ’t slotkoor herstelden ze zich echter weer en behalve bij een paar hoog gaande accoorden werden die twee slotcoupletten flink en krachtig uitgevoerd. De eerste afdeeling deed dan men aan stellen. Na de Ouverture, vierhandig, waarin fraaie passages en de vaardigheid van Mej. Veen haar Nichtje uitkwamen. Het hoofd nummer was evenwel de operette zzDe Kook school”. Het tooneel was aangekleed als keuken, er waren rondom aanrechtbanken met kookstellen, braadpannen, lepels, kom men, groenten, eieren en bij tal van dam pende schotels stonden een aantal jonge dames, die druk bezig waren met roeren, klutsen, en andere bezigheden noodig voor ’t bereiden van verschillende gerechten. Die bedrijvigheid leverde een aardig gezicht op, en het gezamenlijk gezang der kookmeisjes klonk aardig bij hun werk. De Directrice kwam inspectie houden over ’t werk en zingende kregen eenigen een be hoorlijken //uitbrander”. Na haar vertrek werd hierover vrij wat geprutteldzoowel sprekende als zingend werd de toestand dezer nufjes haast onhoudbaar verklaard. Het dienstmeisje kwam even later met eenige brieven voor de jonge dames binnen, een correspondentie waarvan mevrouw niets mocht weten. Toen een drietal nog over deze dier bare documenten stond te praten, kwam ongemerkt Mevrouw binnen en nam de brieven in beslag, terwijl de meisjes strafschrijfwerk opkregen. Dat strafwerk ging natuurlijk niet van darteen toen de andere meisjes vernamen, hoe despotisch hier ge regeerd werd, besloot men tot oproer. In letterlijken zin werd er nu zzketelmuziek” gemaakt... tot de Directrice binnentrad, en geheel verontwaardigd dreigde met allen te zullen wegzenden. Deze straf werd met blijdschap vernomen, doch het ernstig ver maan dat volgde, en dat waarin zij er op gewezen werden hoe verlegen zij later zouden staan, als zij van de edele kookkunst niets afwisten, bracht hen tot inkeer en berouw, zij beloofden beterschap en Mevrouw toonde zich niet hardvochtig wilde vergeven en vergeten, echter de drie dametjes, waarvan de brieven in beslag waren genomen, moesten deze als straf voorlezen. Na tegenstribbelen werd hieraan voldaan, en de comische inhoud dezer brieven biljets d’ amour wekte bij de lezeressen verontwaardiging, bij de hoor- deressen heel wat belangstelling. Mevr, trok er voor hare leerlingen de wijze les uit, om niet te bouwen op de belofte van zulke heeren, en de meisjes??... zij namen deles zoo ter harte dat in ’t slotkoor hun finale was mag I Friesche Schaatsen EN DE J. WIJNSTRA, Bolsward.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1912 | | pagina 2