ZUN IN SMAAK EN VOEDINGSWAARDE GELUKAAN NATUURBOTER I „DE SOLIST” K GEMENGD NIECJWS. den kop geheel vrij heeft, dat wil zeggen, i in Stoomdruk Firma B. Cuperus Az., Bolsward, een bericht hardrijderij beroepsrijders. De meest be- der laatste jaren op de baan een Als een bestuur er Hij volgde en bracht haar een monsterboor een paar steken in rug toe, waardoor de juffrouw ernstig, niet direct levensgevaarlijk, verwond Zij is ter verpleging in het Zieken- opgenomen. Haar man is gevlucht, waarmee de verwondingen ONS-GRATISKIHDERTUDSCHRIFT wordt opgeborgen in de kar. Dit wordt hierom I gedaan, dat eventueele aanvallers geen vat hebben op het paard en het niet tot staan kunnen brengen. Nu zal men zeggen, dat deze maatregel nog al eens gevaarlijk kan worden, met het oog op het richtig besturen van het paard. Deze voerlui echter gaan van dit beginsel uit, dat hun paard toch wel den weg weet, en, zooals ze dat noemen, niet in honderd slooten tegelijk zal loopen. Veiligheid tegen ongure gasten is voor hen de hoofdzaak. Een poosje geleden had een voerman, die ’s nachts van Best op Eindhoven reed, eveneens een minder aangename ontmoe ting. Een eindje op den eenzamen weg zijnde en rustig in zijn kar liggend, kreeg hij op een gegeven oogenblik in den nacht bezoek van een man, die hem verzocht om wat tabak. vlug bij zijn en het bestuur van I De voerman, die als beschermer het houweel de ijsclub „Friso” is dit ooktegen a.s. Donderdag is n.l. de groote wedstrijd uitge schreven door 32 uitgenoodigde snelste rijders, ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan der club; aan prijzen wordt uitgeloofd een bedrag van f 220, terwijl tevens daarvoor beschik baar zijn de vroeger aangeboden zilveren medailles door H. M. de Koningin, Z. K. H. Prins Hendrik en H. M. de Koningin-Moeder. Bij doorgaand vriezend weer belooft het Donderdag voor „Friso” een schitterende dag te worden. Tal van hardrijderijen zijn voor de eerst volgende dagen reeds uitgeschreven, zoodat menigeen met ons zal hopen, dat de ijsvorst nog eenige dagen blijft heerschen. De gevaarlijke rit. Men schrijft uit Best aan De Tijd. In uw blad van Vrijdagavond las ik het verhaal van het avontuur, dat een bakker in de buurt van Oisterwijk dezer dagen is over komen, die een als dame verkleeden kerel in zijn broodkar een gastvrije plaats aanbood en dit minder gewenscht gezelschap door een handig manoeuvre tijdig wist te loodsen. Het is ongetwijfeld een bakker geweest, die op de baan nog niet geroutineerd is. Immers, de Noord-Brabantsche voerlui, vooral zij, die des nachts hun route moeten afleggen, zijn voorbereid op ontmoetingen van dezen aard, en nemen over het algemeen de noodige voorzorgsmaatregelen, die hen voor verras singen vrijwaren. Velen hunner toch zijn ge wapend, en Echtelijk drama. Juffrouw J. D. H. werd Zaterdagavond wo ning in de Gaffelstraat, nabij de St. Maria- straat te Rotterdam aangesproken door haar man J. R., van wien zij gescheiden leeft. Toen haar bleek dat hij blijkbaar geen goede bedoelingen had, zocht zij zich uit de voeten te maken. met den maar werd, huis De monsterboor, zijn toegebracht, is in beslag genomen. N. R. Ct. Wedstrijden te Leeuwarden. De wedstrijden op de lange baan om het kampioenschap van Nederland, onder leiding van den Nederlandschen Schaatsenrijdersbond zullen aanstaanden Zondag en Maandag te Leeuwarden worden gehouden op afstanden van 500, 1500, 5000 en 10.000 meter om medailles, beschikbaar gesteld door H. M. de Koningin-Moeder en Z. K. H. Prins Hendrik. Hardrijderij te Teen dam. Gistermiddag werden te Veendam lange baanwedstrijden gehouden over 500 M. Er stond veel wind, waardoor het rijden erg werd bemoeilijkt. De uitslag was als volgt 1. Taconis in 59 sec., 2. Kruhl in 62i/2 sec., 3. Bennema 623/ö sec.; 4. Y. Kalt in 64 sec.; 5. Geertsema (gevallen) in 69 sec. Hardrijderij te Joure. Gistermiddag is te Joure een gehouden voor kende rijders waren present. Ook waren er minder bekende en eenige, die nog nimmer van zich deden spreken-. In het geheel waren er een 17-tal deelnemers. Van de bekende rijders noemen wij Schilstra, Akkrum O. de Jong, Leeuwarden E. de Vries, I. Poepjes, L. Poepjes, Arend Poepjes en C. Dijkstra, allen uit Lemmer; Holst, Amsterdam en Bos, Watergraafsmeer. De prijs f 60 werd behaald door E. de Vries te Lemmer, 1ste premie f 40 door Ph. Holst te Amsterdam, 2de premie f 20 door Arend Poepjes te Lemmer. Tegen verwachting werd Poepjes door Holst geslagen. De Elf-Steden-tocht op 20 Januari. Leeuwarden, 16 Jan. Het Centraal Bestuur der Friesche Elf-Steden-Vereeniging heeft besloten, indien mogelijk, ijs en weder dienende, den Elf-steden-tocht te doen hou den op Zaterdag 20 Januari e. k. De inschrijving, die reeds eenigen tijd is opengesteld, zal voorloopig uiterlijk Donder dag 18 Januari e. k., des voormiddags te 12 ure gesloten worden. Aangifte moet geschieden, mondeling of schriftelijk, bij den Secretaris der .Regelingscommissie, Mr. E. Hepkema, te Leeuwarden, met gelijktijdige storting van het inleggeld ad. f 1 voor leden, en f 2 voor niet-leden. De deelnemers kunnen naar eigen keuze rijden in de afdeeling Wedstrijd of Tocht, terwijl de afdeeling Wedstrijd wederom ge splitst wordt in twee groepen voor amateurs en beroepsrijders. De deelnemers moeten den 18 jarigen leeftijd bereikt hebben; dames kunnen alleen deelnemen aan de afdeeling Tocht. De afrit heeft plaats des morgens te 4x/2 ure voor Hotel Weidema aan het Schaver- nek teLeeuwarden, terwijl hoogstwaarschijnlijk eene feestelijke prijsuitdeeling dienzelfden avond zal georganiseerd worden in de groote zaal der „Harmonie”. Het Centraal Bestuur heeft uitgeloofd voor eerstaankomenden in den wedstrijd een gouden, een verguld-zilveren, een zilveren en een bronzen medaille, en bovendien voor ieder, die den tocht volbrengt op den dag van afrit, een hennneringskruis. Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. Sneek. De winter gearriveerd. Vrij plotseling is ons de winter komen overvallen in de beide voorgaande nachten heeft ’t flink gevroren gisteren was de scheepvaart in onze provincie reeds grootendeels gestremd en, nu door Ged. St. ’t bevaren van de kanalen, in onderhoud en beheer bij de provincie, in het belang van het behoud der ijsbanen, tot nadere aankon diging verboden is verklaard, kon er heden geen enkele stoomboot meer door. We hopen dat het ijs in de verschillende vaarten mooi zal blijken te zijn en bij doorgaande vorst spoedig betrouwbaar zal zijn. Daar nu echter nog bij voortduring met al de zeesluizen in onze provincie wordt gestroomd, levert het ijs in de hoofd vaarten nog gevaar op voor de schaatsenrijders; zoolang de sluizen dus nog niet gesloten zijn, zij men zeer voor zichtig. Heden Dinsdagmiddag is onze ijsbaan ge-' opend en zooals te verwachten was, werd er vrij druk gebruik van gemaakt. ijsvereeniging wat wil, moet het ’s nachts op de baan te Dolle hond. Een dolle hond heeft, blijkens de Limb. Koerier, te Meerssen (Limb.) heel wat consternatie gebracht. Eerst was het te Limmel, waar hij een bezoek bracht en zekeren L. beetvandaar liep de hond naar Vaeshartelt alwaar hij eveneens iemand beet. Ofschoon hier op 't dolle dier gescho ten werd, raakte men niet dezen hond, doch wel een anderen dien men bij vergissing voor den „razende” aanzag. Daarna maakte ’t gevaarlijke dier den tocht tot bij Fr., beet hier een hond en vertrok dan naar Raar, alwaar hij de heer Q., die juist van de vossen jacht naar huis wilde keeren, in een hand beet. De door den dollen hond gebeten honden zijn afgemaakt, terwijl de gebeten personen in behandeling zijn genomen. i de Schijndelsche bende, uit nachtelijke over vallen en inbraken, waarvan het vaak zeer moeilijk is de feiten te bewijzen, al is men ook overtuigd dat men de juiste daders ge vangen heeft genomen. En vooral thans, nu een deel der Schijndelsche bende weer op vrije voeten loopt, zijn de menschen, misschien wel ten onrechte, toch meer op hun hoede, vooral de voerlui, die genood- dat het hoofdstel met leidsels enz. eenvoudig zaakt zijn s nachts op de baan te wezen. naast zich had liggen, beduidde hem, dat hij geen tabak had en verzocht hem, op be hoorlijken afstand te blijven. Middelerwijl omstreeks half zeven“niet “verTan ïaTr' kwamen uit het kreupelhout naast den weg nog een paar kerels op de kar toe. Een dezer trachtte Het paard bij den kop te vatten, om zoo de kar tot staan te brengen. Daar de voer man het hoofdstel van het paard had verwij derd, gelukte den kerel dit niet. De voer man legde de zweep over het beest, dat nu in flinken draf begon aan te zetten. De kerels waagden nog een poging, doch het kordate op treden van den wagenbestuurder, die te ken nen gaf van zijn revolver gebruik te zullen ma ken, deed hun den aftocht blazen. Deze voer man was wel niet in ’t bezit van eenig schiet wapen, doch de truc redde hem wellicht van een berooving. Veel voerlui echter, die gewoon zijn ’s nachts hun routes te maken, zijn wel ge wapend en zorgen ervoor, dat niemand, wie ook, hun voertuig nabij komt. Wanneer de individuen, die minder goede bedoelingen koesteren, merken, dat de voer man hen niet vreest, wagen ze geen verdere pogingen en trekken af. Tot daden van ge weld gaan ze niet licht over, want ze be grijpen, dat da zaak dan gevolgen heeft, die hun niet goed zouden bekomen, wijl ze dan kans hebben in handen te vallen van de justitie. Meenen ze echter, dat alles veilig is en dat er geen haan naar kraaien zou, dan zien ze tegen een plundering niet op. De bewijzen daarvoor herinnert men zich zij, die dit niet zijn, zo’rgën, noS wel uit het gebeurde te Liempde door dat zij de noodige practische gereedschappen in hun wagen en onder hun onmiddellijk bereik hebben, om eventueele „vriendelijke verzoekers” van allerlei slag.zoo vlug mogelijk den aftocht te doen blazen. Men zal dan ook heel vaak zien, dat voerlui, die in den nacht een zeker traject hebben af te leggen, in de eerste plaats zorgen, dat hun paard -r1 QQCH’DEMELFTGQEDKPQPER

Bolswards Nieuwsblad nl | 1912 | | pagina 4