„DE SOLIST" 7 VRAAGT UWEN WINKELIER GEMENGD NIEUWS. Ons-öratis-Kindertudschrift gemakkelijk Marine alleen Verbrand. Te St. Oedenrode (N.-Br.) is een 4-jarig kind van den heer G. vander Weijers, dat in een onbewaakt oogenblik in het haardvuur viel, aan de bekomen wonden overleden. Sneek. Het snerpend koude weer met harde wind der laatste dagen en gisteren een sneeuwstorm, was niet heel geschikt voor schaatsrijden men zag dan ook nog niet de drukke beweging langs da vaarten gelijk dat anders met mooi ijs wel het geval kan zijn. Heden Vrijdag is het weer echter heel wat beter, ’t dooit een weinig, maar toch niet zoo dat er water op het ijs komt. Er werden heden dan ook heel wat tochtjes gemaakt en ’t was aardig druk op de ijsbanen. Over ’t geheel is het ijs, naar men ons mededeelde, nog al goed berijdbaar, doch door de vele wakken blijft voorzichtigheid aanbevolen; men dient dus de banen te houden. Sedert Dinsdag zijn op last van Ged. Staten al de zeesluizen geslotenbij doorgaande vorst en indien de wind blijft liggen, znllen ook de minder betrouwde gedeelten spoedig bereden kunnen worden; doch men zij voor zichtig, want helaas hebben eenige schaatsen rijders hier en daar hun roekeloosheid met den dood moeten bekoopen. Voor de liefhebbers der ijssport hopen we dat het nog eenigen tijd blijft doorvriezen. IJlst. Hoorde men langen tijd weinig of niets van de opgezette pogingen om onze plaats van electrische of althans betere ver lichting te voorzien en scheen ’t zelfs, dat de pogingen van het comité van voorberei ding zouden kunnen falen, thans wordt de hoop weer levend. Een aangewezen spoor volgend, heeft het comité thans gegevens verzameld, waardoor het mogelijk blijkt tegen f 0,25 per K.W.U. zijnde dezelfde of lagere prijs als petroleumverlichting zon der veel risico afdoend in electrische ver lichting der gemeente te kunnen voorzien. Daardoor is thans het oogenblik voor pu blieke vergadering en bespreking dezer zaak gekomen. Dat de vele en tijdroovende onder zoekingen van het comité van voorbereiding met succes bekroond mogen worden en thans met voortvarendheid de zaak aangepakt en voltooid worde. In het ijs bekneld. Men seint uit Urk Naar een zich in het ijsveld bevindend onbekend vaartuig, ten zuid-oosten van Urk, zijn heden twee goedbemande ijsvletten ver trokken. Nadert seint men: De ijsvletten zijn terug gekeerd zij hebben een verlaten vischschuit aangetroffen. Verdronken. Te 2e Ekslooërmond (Dr.) is de 12-jarige zoon van den heer Winter bij het schaatsen rijden in een wak gereden en verdronken. Door de koude. Te Vroomshoop is een bedelaar dood in zijn hutje gevonden. Hij is zeer waarschijn lijk door de kou bezweken. Ingerekend. De Wageningsche politie heeft de hand gelegd op een tweetal arbeiders uit Benne- kom, die ongeveer 200 meter draad van het telephoonnet in het bosch achter „Nol in ’t Bosch” hadden gestolen. De veerboot Stavoren-Eukhuizen. De stoömpont uit Stavoren vertrok Vrijdag morgen 9 uur ter adsistentie van de gestrande veerboot Stavoren-Enkhuizen er schijnt con tact met de opvarenden verkregen te zijn. Te kwart voor elf werd de veerboot door de pont binnengebracht. Alles wel aan boord. Een rad werd door het ijs ingedrukt. Zweedsch vleesch. Gistermorgen werden op de Gemeente- slachtplaats te Utrecht via Amsterdam in gevoerd vijf geslachte runderen, afkomstig uit Malmö in Zweden. Het vleesch bleek van uitnemende kwaliteit te zijn en werd dan ook onvoorwaardelijk voor de consumptie goedgekeurd. Tndien hetgeen te verwachten is dit vleesch gretig door het publiek zal worden gekocht, dan is het te voorzien, dat binnen kort een groote partij Zweedsch vleesch aldaar zal worden ingevoerd. Hoewel de reis ongeveer drie dagen ge duurd heeft, maakte het vleesch een goeden iudruk, de behandeling was zindelijk geweest en had blijkbaar van het oogenblik der slachting af niets te wenschen overgelaten. (U. D.) De diefstallen in badinrichtingen. In eene badinrichting te Rotterdam werd de vorige week Donderdag een persoon op heeterdaad betrapt, toen hij aan een bad- bezoeker een gouden horloge met ketting en een portefeuille ontstal. In verband met de veelvuldige diefstallen in de badinrichting aan den Heiligenweg te Amsterdam gepleegd, begaf een rechercheur zich met een badknecht van de inrichting aan den Heiligenweg, naar Rotterdam. Con frontatie heeft er toe geleid dat de bad knecht den aangehoudene herkende als een pejsoon, die de badinrichting aan den Heili genweg bijna dagelijks bezocht en die met bet signalement overeen kwam van den persoon op wien door ’t personeel van ge noemde badinrichting de verdenking was gevallen van de in ’t laatste jaar gepleegde diefstallen. Opmerkelijk is het dat na de aanhouding van gezegd persoon te Rotterdam geen dief stallen aan de badinrichting aan den Heili genweg zijn voorgekomen. Het zwakke punt. De Haagsche briefschrijver van de Prov. Gron. Ct. schrijft Het gewichtige politieke evenement in de naaste toekomst zal de strijd zijn in de Tweede Kamer over het groote schip voor Indië. Daaromtrent blijft men tot hiertoe in groote onzekerheid. Minister Wentholt zal, naar men mij verzekert, onwrikbaar vast houden aan zijn plan voor een viertal krach tige schepen, als artillerie-eskader voor de ondersteuning van het kleine materieel, waar over wij binnenkort in vrij voldoende mate zullen beschikken (torpedojagers, onderzeeërs, enz.) De minister en met hem de ge- heele Regeering meent dat er voor ons land niet te denken valt aan de van som mige zijden geopperde plannen voor den bouw van eenige werkelijke groote slagsche pen, echte „Dreadnought” die 20 millioen of meer per stuk zouden moeten kosten en waarvoor wij noch haven- noch dokgelegen- heid in Indië hebben, noch het noodige personeel. Doch evenzeer staat ’t bij den heer Wentholt vast, dat de Regeering niet verantwoord zou zijn Indië geheel verstoken te laten van een bescheiden getal flinke, uit artilleristisch oogpunt krachtig bewapende bodems, die het opereeren met ons klein materieel zouden moeten dekken. En daarom schijnt het vast te staan, dat van het goed keuren der bij suppletoire begrooting aan te vragen eersteling der nieuwe schepen, niet alleen door Minister Wentholt een portefeuille- quaestie, maar door het gansche Kabinet een vraag van aanblijven of heengaan zal worden gemaaktte meer omdat het, met ’t jaar 1913 in ’t verschiet, niet zeer zou vallen als de Minister van 1 heenging. Dat zou vermoedelijk toch uit- loopen op een da capo van hetgeen we dezer dagen in Franbrijk hebben zien gebeuren. Onder deze omstandigheden is de mogelijk heid niet uitgesloten, dat uit zuiver politieke overwegingen, ondanks zeer ernstig verzet van de linkerzijde, de groepen van rechts over alle technische en financieele bezwaren zullen heenstappen en de heer Wentholt het pleit zal winnen. Men is in de Kamerkringen en in de rechtsche pers al druk bezig deze voor het Kabinet gunstige wending voor te bereiden. Men wil en terecht zoo mogelijk geen tusschentijdsche crisis, terwijl niets onbeproefd wordt gelaten om in 1913 krachtig te staan voor de stembus. Politiehond aan ’t werk. Een landbouwer te Bekveld onder Hengelo deelde Dinsdagmiddag aan den rijksveldwach- ter brig.-tit. J. Rodermond mede, dat een bij hem inwonend 7-jarig knaapje verdwe nen was. De rijksveldwachter begaf zich met zijn politiehond „Welly” naar Bekvelddaar kreeg het dier „lucht” van den knaap en kort daarop ontdekte hij den vermiste, ver borgen onder hout. De „Onder de streep” schrijver van het Alg'. Handbl. schrijft: Van kou gesproken. We mogen ’t hier in ons land dan de laatste dagen snerpend koud hebben gevonden, eigenlijk, wat be- teekent zoo’n gure oostenwind met tien graden vorst, vergeleken bij Amerika, waar ze ons nu eenmaal in en met alles overbluffen? Het lezen van de kou-berichten uit de Vereenigde Staten doet ons waarlijk meer bibberen dan het aanvoelen van onze eigen kou. Ziehier eenige voorbeelden van thermo- metercijfers en ook van meer sprekende voor beelden In Washington daalde de thermometer 13 graden onder nul en in New-York ging het tot 20 graden omlaag. De sneeuwstor men beletten het geregeld vervoer op de spoorwegen, al is dit nu niet zoo heel Amerikaansch, aangezien vanmorgen door een onverwachte regenbui ook onze meeste forensen-treinen vertraging hadden De scheepvaart ligt stil op de Potomac en ook de haven van New-York zit vol ijs gang, doch zie, in Friesland heeft men, dank zij den prijzenswaardigen sportgeest van Gedeputeerde Staten, ook een gestremd scheep vaartverkeer Wat evenwel door ons Artis, nog niet overtroffen wordt, is, dat in het „Zool.-Park” te New-York de witte poolberen zoo erg klappertanden, dat de directeur een pot kacheltje in hun hok laat stoken. De verklaring van dit degenera tie-verschijn sel is hierin te vinden, dat de zomertempe- ratuur, de pelsen van de pooldieren aanmer kelijk doet opdunnen. Van degenereeren gesprokenprofessor Parkin heeft in deze dagen te New-York een actueele voordracht gehouden over de... kou. Hij noemde felle koude een natuur verschijnsel, dat bestemd zou zijn de koud- kleumers en zwakke individuen op te offeren, terwijl sterke individuën er nieuwe levens krachten uit putten. En echt Ameri kaansch hij verwierf een stormachtige toe juiching bij zijn gehoor, door dezen zin in zijn voordracht te lasschen „Canada, het koudste bewoonbare land, acht ik tevens het gelukkigste, omdat de kou belet, dat het ooit mede-bewoond zal worden door... negers!” Stoomdruk Firma B. Cuperus Az., Bolsward, IARGARINL BOTER 7 - - - f vTA. A

Bolswards Nieuwsblad nl | 1912 | | pagina 4