Nieuws- en Advertentieblad Bols ward en Wonseradeel. Haydn's „Scliöpfung 1912. Verschijnt Donderdags en Zondags. 51ste Jaargang. No. 8. Donderdag 25 Januari. 7 BINNENLAND. VOOR Afzonderlijke de kleine Ws. Tarief wet. adres door het Vrouwen-comité tegen het ontwerp-Tariefwet te Im Anfange schuf Gott Himmel und Erde, Und die Erde war ohne Form und leer, und Finsterniss war auf der Flache der Tiefe. Und der Geist Gottes schwebte auf der Flache der Wasser, und Gott sprach: es werde Licht, und es ward Licht. ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Op het van Actie richten tot de Tweede Kamer, zijn reeds tienduizenden handteekeningen landsche vrouwen verzameld. Het adres zal einde Februari i Tweede Kamer worden ingediend, Het spoorwegongeluk lij Haarlem. Naar de N. Rolt. Ct. verneemt, zal de sein-huiswachter F., die volgens het blad het spoorwegongeluk anderen werkkring de veilig* was door het flinke optreden van en hij was daarvoor van Neder- «Gott erhalte Franz, den Kaiser, Unsern guten Kaiser Franz. Lange lebe Franz der Kaiser, In des Glückes hellen Kranz. Im erblühen Lorbeerreiser, Wo er geht, zum Ehrenkranz, Gott erhalte ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. De handen van Haydn gleden krachteloos van de toetsen, zijn lichaam waggelde en half machteloos zonk hij in de armen van Saliere en van Kreutzer. «Brengt mij naar huis, mijn vrienden”, gaat voort mijne «Schepping” te zingen, ik kan niet meer. Vaartwel En men voerde hem zachtkens weg... ’t Is op dezen avond geweest dat het Weener publiek zijnen Keizer schier de oorlogsverklaring aan Frankrijk heeft afge dwongen a.s. bij de Als dit nommer onzer courant van de pers komt en in handen der lezers, maakt zich reeds een schare muziekliefhebbers op, om van dit heerlijk kunstwerk te genieten. Zoo aanstonds immers begint de generale repetitie. Koristen en Solisten, de heeren van ’t orkest, allen zijn in thatigkeit. Laat ons hopen dat ook velen, die op den avond der uitvoering niet kunnen proliteeren, nu zullen gaan, ja, laten zij, wier voor nemen is morgenavond het concert te bezoe ken, ook dezen laatsten repetitie-avond gaan bijwonen. Zij zullen er bij winnen. Ik durf een heerlijken avond voorspellen. Hoe het zangkoor zijne taak opvat, is ons gebleken, toen wij verleden jaar zoo genoten bij de vertolking van «de Jaargetijden”. Koor en leiders toonden toen met grooten ernst, met groote toewijding te hebben gestudeerd. Zij behaalden eere met hunne uitvoering. En nu zie eens aan, daar komt me die zelfde Zangvereeniging met een drie tal solisten voor den dag, dat nog grooter kunstgenot belooft. Ik had reeds tweemaal het groote voor recht de Sopraan-Soliste, mej. Brandsma, te mogen hooren. Beide keeren te Harlingen. Eerst bij de uitvoering van «die Zerstörung Jerusalems”, Oratorium van Klughardt, later op een kerkconcert van den heer Zonderland. En beide keeren verschafte de zang dezer zoo begaafde zangeres, aan velen een schier ongekend genot. Ook de beide heeren solisten staan zeer goed aangeschreven, wat ons, alles te zamen genomen, een heerlijken avond voorspelt. Wat heeft dat meesterwerk van den grooten Haydn al een zegetocht gemaakt. Het is nu reeds honderd en vier jaar oud en nog staat het op dezelfde hoogte als bij het begin. Een der meest glorieuze uitvoeringen is gewis geweest die van 1808. Toen ging het te Weenen, voor de vijf en twintigste maal. Reeds had «die Schöpfung” een triumftocht gemaakt door Europa, met ongehoorde toejuiching was het te Londen, Amsterdam, Parijs, Petersburg, Weenen en Berlijn, in alle groote en kleine steden van Duitschland uitgevoerd. Overal had het verrukking en bewondering verwekt. Overal waren de harten in gloed geraakt voor deze heerlijke muziek, vol heilig vuur en kinderlijke, jeugdige frischheid, voor het groote werk van den grooten componist Joseph Haydn. Niemand heeft dit mooier beschreven dan de bekende romancière Louise Mühlbach in haar historischen roman Andreas Hofer. Zij vertelt hoe duizenden om plaats vroegen, waar slechts 1500 in de gehoorzaal konden worden toegelaten. Keizer Franz, de keizerin Ludovica, en aartshertog Johann hadden in de hofloge plaats genomen. De prinsessen Esterhasy, Liechtenstein en Kinsky, de gravinnen Kaunitz en Spielman vormden te zamen de eerewacht, die den grijzen Haydn escorteerde. Saliere dirigeerde. Met ingehouden adem luisterde het publiek naar de verwarring van klanken, welke, met meesterlijke toon- schildering, de worsteling van de duisternis en het licht, den chaos der elementen schetst. Steeds geweldiger woelen die elementen dooreen, immer krachtiger bruisen en dringen de nog niet gescheiden machten van den chaos in brommend geraas tegen elkander; plotseling is het als of de horizon zich ver heldert, als of de wanklankige stemmen zich tot een edele harmonie vereenigen, en in een gloeienden vreugdestraal klinkt juichend door de worstelende wereld heen het groote verlossende woord„er zij lichtEn jubelend vallen alle stemmen in en bruisen het in jubelende accoorden na „er zij lichtI” Zoo zal het aanvangen, het groote, heer lijke werk dat ons in goddelijke klanken het oude scheppingsverhaal zal vertolken. Moge dit eenvoudige epistel een inleiding zijn daartoe. Der gemengde zangvereeniging «Bolsward”, met zijn wakkeren directeur wenschen we een succesvollen avond, aan alle bezoekers een avond vol kunstgenot, een avond om niet spoedig weer te vergeten. de zwakke grijsaard, hij gevoelde zich krachtig en sterk en met haastigen tred ijlde hij recht door het orkest heen naar plaats van den directeur, naar de piano, die daar stond. Hij legde de handen op de toetsen en sloeg een vol accoord aan. Zijn gelaat was strak en onafgewend naar de keizerlijke loge gericht, en met bezielde kracht begon hij nu zijn geliefd volkslied te spelen, het lied dat hij voor vele jaren, in de dagen van verdrukking, gecomponeerd had, het lied Waterleiding Heerenveen. Reeds goed water gevonden, midden in de plaats. Heerenveen, 23 Jan. Gelijk we 10 dagen geleden meldden, is na twee proefboringen, op den hoek van den Oranjewoudster singel en in den gemeentetuin, het verkregen water ter onderzoek opgezonden naar het bac teriologisch instituut te Haarlem. Thans is het verblijdend bericht ontvangen, dat het water, dat bij de boring in den gemeente tuin verkregen werd op een diepte van 25 meter, aan alle eischen voldoet. En daar het opspoot met een straal van wel U/2 M. hoog, mag men aannemen, dat men een rijke wel getroffen heeft. Aan alle zijden dus een meevaller van belang. Goed water, ruimschoots water en midden in de plaats. Men heeft nu geen tijd en kosten meer met zoeken te ver spillen en komt aanmerkelijk goedkooper uit met den aanleg, dan wanneer het water van Heerenveen had moeten worden verre naar geleid. Laat ons ’t Is op dien avond geweest dat Haydn in geestvervoering geraakte. Men weet, Weenen stond voor dreigende gevaren. Van uit Parijs klonken schetterende krijgs- fanfares. Ieder Oostenrijker gloeide van vaderlandsliefde. En toen Haydn in de loge zijn keizer zag zitten, die voor hem het vaderland, de haardstede, de aardsche ge rechtigheid vertegenwoordigde en hij gevoelde, dat het de laatste maal was dat hij zijn «Kaiser Franz” zou zien, temidden zijner jubelende onderdanen, nu was hij niet berijdbaar waren, maar in den namiddag werd het minder, de aardigheid ging er vrij wel af, daar door de aanhoudende dooi er nog al wat water op het ijs kwam. ’t Is wel jammer, dat de vreugde van zoo korten duur is geweest; velen hadden zeker met ons gewenscht dat het nog eenigen tijd was blijven doorvriezen. We zijn echter nog in ’t hartje van den winter en een spoedig intredende flinke vorst kan de ijsbanen weldra weer goed berijdbaar maken. Heden Dinsdag maakten eenige markt- bezoekers de tocht naar hier nog per schaats, doch door den dooi zijn de banen moeilijk te onderscheiden; met het oog op de vele wakken, waarvan enkele pas waren dicht gevroren en ook wijl gisteren door Ged. Staten last is gegeven tot opening van alle zeesluizen, voor afstrooming van het boezem water, meenen we tot scherp uitzien en groote voorzichtigheid te moeten aanmanen; of beter nog, men berge de schaatsen, laten we hopen tijdelijk, op. De voor een 10-tal dagen bij het laden van kisten glas op het emplacement der H. IJ. 8. M. getroffen en ernstig ver wonde werkman der firma Houwink alhier, M. de J., is Zaterdag jl. in het St. Anthonius Ziekenhuis aan de gevolgen zijner wonden overleden. F. D. Workum. Naar wij vernemen gaat het met den gruttersknecht F. de L., die de vorige week door een gasontploffing in het gelaat was getroffen, flink vooruit. Zijn gezichtsvermogen is reeds zooveel bijgekomen, dat hij bijna alles weder kan zien. Voor en aleer alles is genezen, zal nog eenige tijd geduld moeten worden geoefend'. Ook met den patient P. D., die in de Coöperatieve Stoomzuivelfabriek alhier een ongeluk trof, gaat het flink vooruit; hij wordt in het Ziekenhuis te Sneek verpleegd. Een eigenaardige kwestie. Op den 27sten November 1911 overleed te IJsbrechtum eene 67-jarige vrouw, die alleen woonde en zich met niemand bemoeide. Aan de dorpsgenooten was het niet bekend, onder welke levensomstandigheden zij had geleefd. Toen zij overleden was, kwam de vraag aan de orde, daar zij eenig vermogen naliet, wie hare erfgenamen wel zouden zijn. Uit officieele bescheiden bleek, dat zij gehuwd was geweest, doch dat dit huwelijk door echtscheiding was ontbonden. Bij nadere informatie kwam een broeder van de overledene om haar de laatste eer te bewijzen. Echter bleek, dat de overledene en haar broeder natuurlijke, niet door hunne moeder erkende kinderen waren. Zooals bekend is, staat volgens ons bur gerlijk recht het natuurlijke kind met zijne ouders niet in betrekking, en evenmin met de verwanten zijner ouders. Eene dergelijke rechtsbetrekking kan tusschen moeder en haar natuurlijk kind ontstaan door erkenning; daarvoor is namelijk aan de zijde van de moeder vereischt eene afzonderlijke rechts handeling, welke in dezen niet heeft plaats gehad. Waar nu haar huwelijk door echtscheiding is ontbonden, zij geene kinderen heeft na gelaten en tusschen de niet erkende natuur lijke kinderen eener moeder geene rechts betrekking bestaat, zal zich hier wellicht het geval voordoen, dat de Staat de onbe heerde nalatenschap zich toeeigent, nadat vooraf een curator daarover is benoemd ge worden. De gedwongen winkelnering. Men schrijft aan de Tel. uit Kaatsheuvel het volgende staaltje Een jongetje, wiens vader werkzaam is op eene fabriek, waar de gedwongen winkel nering nog heerscht, komt in den winkel, waar de fabrikantsjuffrouw bezig is met builtjes af te wegen. Juffrouw: Wat, jongen, moet je deze week niet meer meenemen? En de koffie en de thee dan Drinken jullie die deze week niet? Jongen Moeder heeft gezegd, dat ze deze week niet meer noodig heeft, juffrouw. Juffrouw: Noodig of niet noodig, ge zijt gewoon dit elke week mee te nemen; en nu neemt ge het dus weer mee en daar mee basta. De knaap pakte de zakjes voorzichtig in en verliet bedremmeld den winkel. de hoofdschuldige van bij Haarlem is, een krijgen, waar hij geen zorg voor •heid op zich heeft te nemen. De rangeerder S., die door zijn onop lettendheid de schuld was, dat de wissel werd stukgereden, waardoor de locomotief op de noodlottige plaats kwam te staan, zal naar een minder drukke standplaats worden overgeplaatst. Spoorweg-ongeluk. Gistermorgen om half 7 zijn nabij het spoorwegstation Hardegarijp (Fr.) twee treinen op elkaar geloopen. De markttrein voor Groningen, die om ongeveer 6 uur uit Leeuwarden vertrok, reed den goederentrein op het station aan. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. De materieele schade is belangrijk. Aan de beide kanten van den weg liggen deelen van de rijtuigen, zoodat de dienst groote vertraging ondervindt. Nader wordt gemeld Hedenmorgen te ongeveer half zes stond de eerste goederentrein uit Leeuwarden aan het station te Hardegarijp te lossen. Met het oog op den markttrein Leeuwarden- Groningen zou hij op een ander spoor worden gebracht, waartoe hij eerst in het hoofdspoor moest komen, waar de treinen langs gaan. Toen hij daar stond, is genoemde markttrein hem achterop gereden, waardoor een geweldige botsing plaats vondeen tiental wagens raakte uit de rails, enkele werden totaal versplinterd. De machine van den personentrein werd zoodanig beschadigd, dat zij ter plaatse moet hersteld worden vóór ze naar Leeuwarden kan teruggebracht worden. Het signaal, dat op onveilig moest staan, omdat de personentrein nog niet kon pas- seeren, stond volgens bewering van den stationchef op onveilig, volgens den hoofd conducteur en het machinepersoueel op veilig. De justitie heeft zich onmiddellijk naar het terrein der botsing begeven. Gelukkig be vonden zich, zooals gewoonlijk, in dezen vroegen trein slechts weinig reizigers. Geringschatting Een vermogend burger uit Rijsenburg moest per Oosterstoomtram naar een naburige plaats. Toen hij in de reeds in beweging zijnde tram wilde springen, sprong hij mis en werd hij meegesleurd. De reizigers, die het geval zagen, waren hevig ontsteld, want de toestand waarin deze reiziger verkeerde, was bijzonder gevaarlijk. De conducteur, die op het achterbalkon stond, wist echter den man te grijpen en hem zóólang vast te houden, totdat de in- tusschen gewaarschuwde machinist kon stil houden. De man den conducteur gered zóó dankbaar, dat hij hem bij het verlaten van de tram... 5 centen in de hand stopte. N. v. d. D. Up heeterdaad betrapt. Een 23-jarige dame kwam Zaterdagavond om 11 uur ten gevolge van de gladheid op den Overtoom bij de Gerard Brandtstraat te Amsterdam te vallen; zij verloor daarbij haar portemonnaie. Een 23-jarig persoon raapte de portemonnaie op en ging ermee aan den haal. Toevallig echter was de com missaris van politie in de 2e sectie, de heer Van Asperen, van een en ander getuige ge weest. Hij liet den man aanhouden en over brengen naar het politiebureau Overtoom, waar de portemonnaie, inhoudende 5 gulden, nog in het bezit van den jongen man ge vonden werd. hopen, dat nu met de verdere voorbereiding bekwame spoed zal worden gemaakt. 23 Jan. Het Bestuur der Vereeniging tot instandhouding en exploitatie van het ziekenhuis aan de Pastorielaan heeft in een gisteravond gehouden vergadering besloten, de exploitatie voort te zetten. Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. Sneek. Met het mooie weer der beide laatste dagen van de vorige week werd er druk geschaatst en voor de liefhebbers der ijssport was het Zondagmorgen een groote teleurstelling toen de dooi inviel en het begon te regenen. Toch trokken er velen nog op uit, toen het ongeveer half elf droog werd; de ijsvloer was over het geheel mooi en goed vertrouwd, het weer niet koud en daarom nu nog geprofiteerd, zoo werd ge oordeeld. ’t Was dan ook in de middaguren vrij druk op de banen, die toen nog goed Ongeluk. Te Rucphen (N.-Br.) is de smid C. Ros door een uit elkander springend carbid-toestel gedood. Bolswardsche Courant Q

Bolswards Nieuwsblad nl | 1912 | | pagina 1