i KOEKBAKKER. ALBERT BBANDSMA, Stadsnieuws. Burgerlijke Stand. Financiëel overzicht. Advertentiën. PREDIKBEURTEN. Zondag 28 Januari 1912. HERVORMDE KERK. KOEKBAKKER, van betaalbaar met 21 van 21 met 24 het Klaske Steensma. Yfke Andringa. jaar geleden het aantal i. Het ongebreideld vangen Heden overleed te Heerenveen onze waarde Zwager, de heer Weduwnaar van Catharina Nauta, in den ouderdom van 55 jaren. W. NAUTA Jzn. G. NAUTAVAN der Werff. Bolsward, 21 Januari 1912. Volstrekt eenige kennisgeving BOLSWARD, Januari 1912. Geboren: rens Wijtzes en Johannes en Huite van de ijs- n Bolsward” begin 1909 de koersen ongeveer het koerspeii stonden (einde 1907 en pref, aandeelen 14 is betaalbaar. 100 met f22.48 50 Verplaatsing. De heer K. Wit, Rijksklerk 2e klasse bij de directe belastingen, is met ingang van 1 Mei, als zoodanig overgeplaatst naar het kantoor te Assen. van Tjerkwerd. ’s Voormiddags 93/4 uur Ds. D. N. ZUITHOFF. ’s Avonds 53/4 uur Dr. C. J. NIEMEIJER. DOOPSGEZINDE KERK, ’s Voormiddags 93/4 uur Ds. POTTINGA. Vertoeving van Broeders en Zusters. GER. KERK (Nieuwe Hofstraat). ’s Voormiddags 91/a uur: Ds. J. OP ’T HOLT. ’s Avonds 5i/4 uur: DEZELFDE. BROEREKERK. uur van Harlingen. Pol. Een eigenaardig straattype is, voor het oogenblik althans, uit Parijs verdwenen. Dat is de man, die in den Tuin der Tuileriën met musschen en andere kleine vogels, die hij voedde, zulke goede vrienden was, dat zij op zijn hoed, op zijn schouders, op zijn armen en handen zaten, en stukjes brood tusschen zijn lippen wegpikten. Sinds enkele weken werd de bekende figuur van den vogelvriend in de tuinen gemist en de menschen vroegen reeds, waar hij toch wel zitten mocht. Vader Pol, zoo is z’n naam, hoopt met de lente bij zijn vogels terug te Geslaagd. Aan de Rheinische Lehranstalt für Zuschneidekunst te Keulen, slaagde deze week voor het Coupeurs-diploma (speciaal dameskleeding) onze stadgenoot de heer D. Gerritsma Jr. GEVRAAGD te Leeuwarden tegen 1 April, een bekwaam liefst gehuwd. Hoog loon. Br. onder no. 70, met opgaaf van laatste betrekking bij de Firma W. EEKHOFF Zn., Leeuwarden. „Wilhelmina” en „Lycurgus”. Naast de vele uitvoeringen, die in dezen tijd gegeven worden, komt ook die van bovengenoemde vereenigingen de aandacht vragen. Opnieuw zullen deze vereenigingen met medewerking van leerlingen der Gym- nastiekschool propageeren voor de lichamelijke opvoeding. Opnieuw zullen zij het publiek toonen het nut van lichaamsoefeningen. Of zulks nog noodig is Helaas jaHoewel hier ter stede reeds 48 jaar de gymnastiek wordt beoefend (in 1913 zal het 50 jaar geleden zijn, dat H.H. Weesvoogden besloten het gymnastiekonderwijs in te voeren) is nog ieder niet van het nut overtuigd. Men richte zijn oog eens naar de scholen, hoe weinig wordt daar nog aan lichamelijke op voeding gedaan, hoewel reeds voor jaren bewezen is, dat de schoolgymnastiek (licha melijke opvoeding) een integreerend deel der algeheele schoblopvoeding behoort te zijn. Deze uitvoeringen dienen om hen die er verre van staan te overtuigen. Ziet hoe jonge mannen en jonge vrouwen hun lichaam oefenen, daardoor hun gezondheid en weer standsvermogen verhoogenhoe wilskracht zich uit in moed, vlugheid en vaardigheid! Eentonig is eene uitvoering van ZZW en ZZL.” niet, dat weten we. Uit het rijke programma stippen we in de eerste plaats aan de vrije oefeningen, waarmede ,/Wilhel- mina” op het nationaal concours den 2en prijs behaalde, knodsenzwaaien, reien, hoog- rek enz., kortom veel afwisseling. Mogen niet alleen vele jongelui, doch vooral ouders, op Donderdag 8 Februari a.s. optrekken naar zzde Doele”. Zeer zeker zullen zij als voorstanders van degelijke lichaamsoefeningen naar huis keeren. Uitslag der hardrijderij van de kinderen van leden clubs zzde Friesche Jeugd” en op j.l. Zaterdag. Jongens lot 15 jaar. Ie prijs Marten Posthumus, Tjerkwerd. 2e zz Klaas Popma. 3e n A. de Jong. Meisjes tot 12 jaar. Ie prijs Johanna Popma. 2e zz Se zz 's Voormiddags 91/2 Ds. DE HOOG ’s Avonds 5r/2 uur Ds. VAN RIJS 1 tot en Jeltje Ike d.v. Anne Louw- Akke Elisabeth Eringa. zonen van Hantje Oppen huizen en Akke Lammertsma. Overleden: Catharina Pietersma 66 jaar (ongehuwd). Tjitske Zoutman 61 jaar weduwe van Bouwe Wolthuizen. WONSERADEEL, van 20 tot en met 23 Januari 1912. Geboren: Luitzen z.v. Auke Feenstra en Hieke Dijkstra te Arum. Nieskje Mag dalena d.v. Jan Sjaarda en Trijntje Goslinga te Arum. Mintje d.v. Tjalling Adema en Jitsche Lemstra te Makkum. Overleden: Hotske Postma 92 jaar wed. van Jan van de Witte te Pingjum. Japke Ruim 75 jaar, echtg. van Klaas Helfrich te Kimswerd. Jeltje van der Plaats 23 jaar ongehuwd te Gaast. Barend Johan Geerling 8 mnd. te Burgwerd. keeren, naar wie hij sterk verlangt in het Parijsche ziekenhuis, waar hij nu vertoeft. De vogels zullen hem dus waarschijnlijk terug zien, maar de bejaarde man zal zijn vrienden niet meer kunnen onderscheiden. Hij is blind geworden. De zzOnder de Streep” schrijver van het Algem. Handbl. schrijft De Leekeblom. In overoude tijden, toen het land tusschen de Lauwerzee en de Dol- lart nog grootendeels door woeste gronden en bosschen bedekt was, troonde daar, te midden van een groot, heilig woud de God van het ijs. De trillende bladeren der abeelen zijn gevallen. De beuken en eiken buigen hun kruinen onder den feilen N. O. wind en het rijk van den wintervorst is begonnen. Slechts dennen, sparren en hulst steken hun donker groen boven het besneeuwde mosbed uit. Er heerscht een diepe stilte in het woud, want nauw heeft de koude de wateren doen stollen of de wintervorst, die in het diepste van het geboomte een reusachtig kristallen paleis bewoont, regeert over het land en de oude Germanen trekken van heinde en verre naar het heilig oord, ter bedevaart. Eer biedig brengen zij den vorst van het ijs hun hulde. En als teeken van hun vromen gang, namen zij dan uit het heilig woud een hulst takje mee naar de vergelegen leemhut, als goede talisman tegen de nooden van den komenden winter. Aldus beschrijft de sportman-schrijver Wil lem Mulier de verklaring van deze ijsbloem, die nu langzamerhand veranderd en verbasterd is. Wanneer men nagaat, dat van Adgild een koning der Friezen, die in 679 stierf, door den Frieschen geschiedschrijver Arend gezegd wordt, dat hij, hoewel niet met het Christendom ingenomen, het nochtans niet belemmerde, doch het veeleer begunstigde, dan kan men vrijelijk zeggen, dat die leeke- blommen-legende dagteekent uit den tijd, dat de heidensche góden nog in eere werden gehouden, dus omstreeks 500 of 600 n.Ch. Hoe eigenaardig, dat die zelfde teekenen van een volbrachten tocht naar Leek daar ter plaatse nog steeds op het ijs worden verkocht. De middenste rij bloemen is dan van goud papier, de andere zijn uit rood, rose en oranjepapier gemaakt. Nog wordt, telken jare zulk een hulsttak als hoofdprijs op de hardrijderijen van de ijsvereeniging Leek ver eerd, en als supplement een hulsttak van zilver benevens een som geld. product kunnen worden betaald, geven inder daad wel aanleiding tot optimisme. Men zal echter vooral in deze rubriek het kaf van het koren moeten onderscheiden. Niet alle rubbermaatschappijen zullen blijken over goeden grond voor de rubbercultuur te beschikken. Het is heel goed mogelijk, dat de oudste maatschappijen de beste gronden tot zich hebben genomen. Tabaksaandeelen hebben geducht van winstnemingen te lijden gehad. Voor dezen teruggang kunnen wij ten minste geene andere reden vinden, de be richten over den oogst 1911 blijven gunstig en zullen de eerste veilingen, die in begin Maart plaats hebben, kunnen toonen, in hoe verre de goede verwachtingen bewaarheid worden. Duitschland stelt de inschrijving open op M. 80 millioen, Pruisen op M. 360 mil- lioen 4 pCt. Obligatiën tegen koersen van ruim 101 pCt. Onze staatsfondsen waren iets flauwer in weerwil van de ruimere geldmarkt. Geld op prolongatie heden 3l/8 pCt. Betaalbaarstelling van Dividenden. American Telephone Telegraph Co. dividend bewijs no. 14 van de cer tificaten groot 1000.— is betaal baar met f 49.05. Kansas City Southern cert, van pref, aandeelen groot 1000.— dividend bewijs no. 21 is betaalbaar met f 24.47. Peruvian Corporation dividend bewijs no. voor de stukken van u u n u 50 zz -11.24 Kansas City fort Scott Memphis cert. van pref. aand. groot 1000. dividend bewijs no. 41 is betaalbaar met f 24.40. De Amsterdamsche beursberichten gewagen algemeen van een lustelooze stemming; veel beleggingsvraag blijkt er niet te zijn en nog minder speculatieve geest en de beurs heeft dan alleen een zeer levendig aanzien, wan neer de speculatie zich op de fondsen werpt. Amerikanen, de speculatieve fondsen bij uit nemendheid, worden sedert langen tijd door ons publiek gewantrouwd en zeker niet geheel ten onrechte. Toen einde 1908 en ook nog van vele shares op van tegenwoordig begin 1908 waren de koersen wegens de crisis veel lager), kocht het Hollandsche publiek met graagte Ameri kanen en met succes. Thans is men beangst; het helpt niet, dat de landbouw er goed voor staat, ook niet dat de berichten ons willen doen gelooven, dat de bestellingen in de staalindustrie veel beter worden, zelfs de gunstige berichten over de koperindustrie en de stijging van den koperprijs maken het Nederlandsche publiek niet optimistisch. De ontvangsten van de spoorwegen, die dagelijks worden gepubliceerd geven trouwens geen aanleiding tot gunstige verwachtingen. Wel zijn de bruto-ontvangsten niet van beteekenis afgenomen, maar de netto-ontvang- sten laten voortdurend verminderingen zien en dit wijst op verhooging der exploitatie kosten in het algemeen. De maatschappijen blijven dan ook steeds vasthouden aan hun verzoek om de vervoerprijzen te verhoogen, doch de spoorweg-commissie is hun in dit opzicht niet ter wille. Op den duur zal hier toch verandering moeten komen, maar hoe? De Denver-waarden waren iets beter op bericht, dat de Great Northern de Western Pacific van de Denver zal overnemen. Indertijd rezen de gewone Denvers tot 56 pCt. op het aanleggen der Western Pacific lijn. Sedert is gebleken, dat deze nieuwe lijn voor de Denver een groote financieele ramp is geworden. Al de kasmiddelen van de Denver zijn in de Western Pacific lijn ge stoken, bovendien heeft zij behalve de ver leende garantie op de Western Pacific Obli gatiën, zelve daartoe nog eene leening aan gegaan. Houders van Denverwaarden zullen dan ook wel met ingenomenheid kennis nemen van het bericht, dat van overname der Western Pacific lijn spreekt. Cultuurwaarden waren vast naar aanleiding van de besluiten op de Brusselsche suiker- conferentie. Volgens de Dagel. Beurscrt. is daar besloten dat Rusland in 1913 300.000 ton suiker aan West-Europa mag leveren, omtrent 1912 is niet definitief besloten, doch dit aan de permanente commissie overgelaten. Ook voor de jaren 1914/17 zal deze commissie telkens beslissen of aan Rusland eene ver hooging van het contingent dat op 200.000 ton blijft vastgesteld, zal worden toegestaan. Maar dit mag alleen dan geschieden, indien de suikeroogst zóó klein is, dat werkelijk gevaar dreigt voor gebrek aan suiker. Rubber- waarden lieten belangrijke koersverbetering zien. De prijzen, die te Londen voor het Mollen vangen. De T. C. deelt mede, dat iemand te Me- teren met mollen vangen in deze winter maanden soms f 19 per week verdiende. Hij erkende, dat een mollen grooter was. stuurt dus op uitsterven aan. Zaterdagnacht werd in den goud- en zilversmidswinkel van den heer M., aan de Kipstraat, te Rotterdam, met een steen een zijruit verbrijzeld en maakten de dieven zich tevens meester van een 25 horloges. De da ders wisten te ontkomen. Mond- en klauwzeer. Bij den veehandelaar G. van Beem aan den Amstelveenschen weg te Nieuwer-Amstel is weder het mond- en klauwzeer onder het rundvee uitgebroken. Alg. H. De baddief van den Heiligenweg. Men meldt uit Amsterdam Ongeveer 14 dagen geleden bevond zich in het Bioscooptheater een heer, ten wiens nadeele een week te voren een portefeuille in de badinrichting aan den Heiligenweg was ontstolen. Vóór hem in het theater zat een persoon, in wien hij den dader van dezen diefstal meende te herkennen, welk vermoeden hij zijn vrouw mededeelde. Zijn vrouw riep toen uitGeef hier de portefeuille die je mijn man hebt ontstolen. De man schrok hevig, overhandigde den heer de bewuste portefeuille en nam daarop ijlings de vlucht. Den bestolene, die geen aangifte van geval deed, zou de politie gaarne confron- teeren met den te Rotterdam aangehouden persoon maar zij kent zijn adres niet. Ongezegelde sollicitatiën. De vorige week hebben wij bericht, dat volgens den Minister van Financiën aan vankelijke sollicitatiestukken in het vervolg niet op zegel behoefden gesteld te zijn, mits ze geen verzoek inhielden, maar alleen een kennisgeving, dat men benoemd wenscht te worden. Naar nu echter een gemeenteambtenaar aan de Residentiebode meedeelt, zal die vlie ger, voorloopig althans zeker, niet opgaan. Op gezegde wijze had hij te kennen ge geven, dat hij wel in aanmerking wilde komen voor Burgemeester eener zekere plaats. Een paar dagen later ontving de ambtenaar het stuk echter van het Kabinet der Koningin terug met de boodschap: „Omdat dit verzoekschrift (’t was echter geen verzoekschrift) ongezegeld is, mag vol gens art. 8 der wet van 3 Oct 1843 (Stbl. no. 47) daarop geene beslissing genomen worden.” Den man niet, het geld wel. Het groote lot der loterij van de tentoon stelling van Brussel werd gewonnen door zekeren Depasse, van Chatelet. De wettige vrouw van den winner, van wien hij geschei den leeft, had per deurwaarder beslag op den schat gelegd en eischte haar aandeel. Deze zaak werd in de afgeloopen week in der minne opgelost. De vrouw heeft zich tevreden gesteld met 100,000 fr. De man heeft het overschot der 500,000 fr. opgestreken. Jongens tot 12 jaar. Ie prijs Roelof van Buren. 2e zz B. de Vries, Tjerkwerd. 3e zz Evert Statema. Meisjes van 15-jaar te weinig deelname. Ombouw tramweg Sneek—Bolsward. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot toekenning van een renteloos voorschot van hoogstens f 30.000 voor de inrichting van het baanvak SneekBolsward van het spoorwegnet der Nederlandsche Tram- weg-Maatschappij voor bet doorvoeren van wagens der hoofdspoorwegen. Hieraan kan nog het volgende worden toe gevoegd Een ingesteld onderzoek heeft bij den minister de meening gevestigd, dat de tot standkoming van eene rechtstreeksche ver binding met het spoorwegnet voor de thans ruim 7000 inwoners tellende handelsstad Bolsward, met hare vele nijverheidsonder- nemingen, ook omdat zij het middelpunt vormt van een streek met uitgebreide vee teelt, van voldoend algemeen belang is te achten om daarvoor eene Rijksbijdrage te verleenen. De Rijksbijdrage zal bedragen f 30.000, of 1/3 der totaalkost^n van f 90.000. Omtrent de regeling van het doorgaand verkeer is tusschen de Ned. Tramweg-Mij. en de H. IJ. S. M. overeenstemming ver kregen. De Ned. Tramweg-Mij. heeft met hare bereidverklaring tot uitvoering van het werk, het risico voor eene overschrijding van het op f 90.000 geraamde bedrag der kosten aanvaard. Onze openbare uurwerken. Telkens, en reeds sedert jaren, worden er nu en dan klachten gehoord over den ongestadigen gang onzer stadsuurwerken. Ook in den raad is daar meermalen op gewezen, o. a. bij de behandeling der gemeente-begroo- ting in Oct. 1.1. Er werd toen op gemerkt, dat het voor ’t reizend publiek vooral lastig was, dat de klok telkens verzet werd. De laatste paar dagen was de stadhuisklok het spoor weer knap bijster. Drie dagen aan een werd de klok telkens 5 minuten ongeveer teruggezet, zoodat wij bij j.l.Maandagnagenoeg een kwartier achter zijn. Toen waren wij, bij tram- en posttijd vergeleken, ook flink aan den vroegen kant. Laat ons hopen, dat wij, nu we weer zoo wat op den juisten tijd zijn aangeland, daar nu ook op blijven, want niet alleen het reizend publiek heeft ongerief van dat gedurige verstellen. In werkplaatsen, scholen, ja eigenlijk in iedere huishouding, dient men zich met vertrouwen te kunnen beroepen opden officieelentijd. Krite-voorstelling. Zondagavond hield het Krite-selskip een Bütengewoane Gearkomste in „de Doele”, waar het tooneelstuk Skyn, van Schuitmaker, en De Utfenhüser by de Bakker, van W. Dijk stra werden opgevoerd. Deze beide stukken zijn den vorigen winter ook gegeven, en zijn nu opnieuw in studie genomen, om er te Franeker mee uit te komen in een concours. De opkomst van ’t publiek was niet groot, echter dit was ook wel te denken. De inge vallen dooi verhinderde het buitenvolk om te komen, en heeft ook ongetwijfeld invloed uitgeoefend op de ingezetenen. Wij meenen ons van een beoordeeling der opvoering te moeten onthouden, te meer daar het eigenlijk een concours-repetitie was. Alleen willen we zeggen, dat de stukken er nog goed inzitten, en het spel was, als men dit van onze Krite nu eenmaal gewoon is. Wij merkten op, dat de rol Gelske thans in andere handen is, en deze ook nu niet minder goed dan ’t vorig jaar gespeeld werd. Wij wenschen het wakkere Selskip een goed succes op zijn pogingen. Het bal, na afloop der voorstelling, was, wijl er minder publiek aanwezig was, niet zoo druk als gewoonlijk, doch dit is voor echte danslustigen misschien een voordeeltje, omdat men, nu er slechts twee kleuren lintjes waren, niet zoo lang op zijn beurt behoefde te wachten. y i

Bolswards Nieuwsblad nl | 1912 | | pagina 2