lieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. I i9ia. 51ste Jaargang. Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 9. De beste voor den prijs DE VOLKSDRANK bij uitnemendheid. Zondag 28 Januari. Uit de Raadszaal. VAN HOOTEN’S Stadsnieuws. VOOR Afzonderlijke RECLAME. goed- van W. omtrent de Vergadering op Vrijdag 26 Januari 1911. GOED en GOEDKOOP. 1 Kg. 1.50 'AKg. f0.42± y2 - 0.80 yw- 0.18 werktijd bij ge- van Burgemeester ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Z/’t Groene Kruis”, be- aan ’t ingekomen adres een bad- en zweminrichting van de e. - van de van den raad ter is bestemd om te worden: ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. Concert. Vrijdagavond gaf in z/de Doele” het muziekkorps nBolsward” een concert voor de leden der alhier bestaande werklieden- vereenigingen. De zaal was, evenals voor gaande jaren, wederom geheel bezet, waaruit blijkt, dat zoo’n avondje bij velen nog al in den smaak valt, ’t Was dan ook dezen avond weder echt gezellig en het muziek korps, dat zich goed van zijn taak kweet, mag wederom met genoegen hierop terugzien. Het succes van den avond komt echtet werden gelezen en raamde cijfers zullen worden overschreden, en de subsidie voor den veearts pro memorie uit te trekken. Daar inmiddels missive om trent deze subsidie van Ged. Staten is ont vangen, dat de provinciale bijdrage vervalt, stellen B. en W. tevens voor, de instructie van den veearts te wijzigen, wijl nu ’t con tract tusschen gemeente en provincie ver vallen is. Dit laatste, de wijziging der instructie, wordt evenwel niet nu behandeld, wijl daar over nog ’t advies der gezondheidscommissie moet worden ingewonnen. De heer Eisma vindt de opmerkingen van Ged. Staten niet van grooten om vang en had gaarne spoediger behandeling er van ge zien, wijl het niet goedkeuren der begrooting altoos hinderlijk werkt. De voorstellen van B. en begrooting worden goedgekeurd met alge- meene stemmen. 11. Behandeling van het adres der ver- eeniging Bolharden bij het Idiaal”omtrent "minimum loon en maximum werktijd bij ge meentewerken, met advies en IEethouders. Het advies van B. en W. luidt, om aan het verzoek niet geheel te voldoen, wijl ge bleken is dat tusschen patroons en werklie den is overeengekomen om ’t werkloon te bepalen op 18 cent. B. en W. vinden nu om in de bestekken 20 cent te bepalen niet noodig, maar zij stellen voor het uurloon voor volwassenen en bekwame vaklieden te bepalen op minstens 19 cent, met een werk tijd van hoogstens 11 uur per dag. Met algemeene stemmen goedgekeurd. Sluiting der Vergadering. de Voorzitter, de heer aanspraak, waarin hij den Zal bij de raadsleden circuleeren en is voor verdere belanghebbenden ter inzage ge legd. k. Het rapport van den Schoolarts. Zal ook bij de raadsleden circuleeren en verder worden meegedeeld aan de plaatse lijke schoolcommissie. l. Van de Commissie voor de gemeente- reiniging is 'nog ingekomen een rapport omtrent het ingesteld onderzoek aangaande het maken van een ierput van gewapend beton of van metselsteen. Bij verschillende gemeenten zijn gegevens en inlichtingen ver zameld, en dan blijkt dat beton als het doel matigst en tevens ’t goedkoopst is aanbevolen. De architect heeft berekend dat van metsel steen de put f 1907 zal moeten kosten, terwijl eene van beton voor f 1525 is te maken. De heer Eisma kan dat niet gelooven, en dat lokt discussie uit tusschen hem, den Voorzitter en den heer Lunter, maar daar de zaak de vorige maal is afgedaan, geschiedde de mededeeling alleen om kennis te geven dat voldaan is aan den wenk van den beer Eisma om een nader onderzoek in te stellen. De heer Eisma erkent dat de omschrijving den put wilde maken eigenlijk ont- hij wil bij gelegenheid een bereke- en cijfers meedeelen, hoe en omtrent deze zaak. Nog waren 2 ongezegelde adressen inge komen, n.l. van Sipkema te Groningen om in de kermis 1912 een staanplaats tejbekomen voor een luchtschommel en van een werk- liedenvereeniging, adhesie betuigende aan het adres omtrent een volksbad- en zweminrich ting. Beide werden ter zijde gelegd. j. Het jaarverslag van den gemeente- veearts. Op deze eerste vergadering des jaars waren 9 leden present, de heeren Kramer, Ooster- baan en Boersma waren afwezig, met kennis geving. Wij zijn aan een trouwe opkomst onzer raadsleden hier gewend, dat moet gezegd worden, en dus treft het wel vreemd dat op de eerste vergadering tractements- dag wel drie heeren absent moesten zijn. Hun kennisgeving luidde dan ook dat zij wegens uitstedigheid ver- Harlingen, tot het verhoogen der belooning van de wegwerkers, met advies van Burgem. en Wethouders. Burg, en Wethouders verklaren in hun advies dat zij zich volkomen met het voorstel der commissie van den weg kunnen ver- eenigen. Met algemeene stemmen wordt het voorstel goedgekeurd. 7. Behandeling van de begrooting stadsbank van leening voor 1912. Deze begrooting wordt zonder discussie met algemeene stemmen goedgekeurd. 8. Behandeling van het voorstel van Burgem. en Wethouders tot wijziging der Bouwver ordening. Eveneens zonder discussie met algemeene stemmen goedgekeurd. 9. Behandeling van het adres van Paulus van der Weide om onderhands te huren de bruggelden van het Hollanderzet, met advies van Burgemeester en Wethouders. Burg, en Wethouders merken op dat bij de verpachting op 17 Dec. 1908 op deze brug werd ingeschreven f 325 en bij ver- hooging er f 56 bij kwam, zoodat de op brengst werd f 381, waarvoor adressant toen pachter werd. Bij die verpachting werd verdreven D. v. d. Meulen, die een reeks van jaren ten ge noegen van B. en W. de brug bediende en er met zijn gezin een bestaan had. Hoe adressant nu f 225 durft te bieden, vatten B. en W. niet en al mogen er thans minder modderschepen passeeren, de Makkumer boot en de motorboot Horjus passeeren er nu toch ook. B. en W. meenen, dat er geen aan leiding bestaat de brug tegen de geboden som te gunnen en stellen voor het verzoek te wijzen van de hand. De heer v. d. Klei merkt op, niet zoozeer om ’t advies te bestrijden, maar om te wijzen dat publieke verpachting niet steeds gewenscht is, dat v. d. Weide al reeds straf gehad heeft voor zijn hoog opbieden, wijl de brug zoowat f 380 opbrengt en hij dus feitelijk 3 jaren gratis de brug heeft bediend. Hij had een toegevender houding van B. en W. verwacht en zal daarom tegen ’t voorstel stemmen. De heer Eisma meent ook dat men bij publieke verpachting altoos kans heeft dat weer andere pachters tegen elkaar opbieden en dat kan voor de gemeente lasten opleveren. De Voorzitter. B. en W. zijn in ’t alge meen ook niet voor gedurige wisseling van pachters, maar dit college moet toch ook den schijn vermijden voor een of ander per soon partij te trekken. De gevoelige les die van der Weide hier heeft opgedaan, kan ook voor anderen een leer zijn, om wel te overwegen, wat ze voor de bruggen kunnen geven. Het voorstel afwijzend op ’t verzoek te beschikken wordt aangenomen met 8 tegen 1 stem, de heer v. d. Klei. 10. Behandeling van eene resolutie van Ged. Staten, omtrent de gemeente-begrooting voor 1912, met advies van Burgemeester en Wethouders. Van Ged. Staten is de gemeentebegrooting voor 1912 terug ontvangen met een nota van opmerkingen. Deze betreffen in hoofdzaak: dat de be grooting der Gasfabriek ook dient te worden overgelegd, evenals die der werkinrichting; dat de verhoogde subsidie voor een onder wijzer niet in deze begrooting behoort te worden opgenomen, wijl die ’t volgend jaar pas wordt verrekend, dat de teruggaaf van het voorschot aan de ambtenaren behoort geregeld te zijn naar de maandelijksche bedragen; en dat de prov. subsidie voor een veearts niet op f 300 doch pro memorie dient te worden gesteld. B. en W. hebben geadviseerd om de be- grootingen Gasfabriek en werkinrichting als nog over te leggen. Om de rijkssubsidie voor onderwijs te ver lagen met f 37.50, doch Ged. Staten te be richten dat een regeling van de terugbeta ling der voorschotten in den zin als Ged. bedoelen tot de onmogelijkheden behoort. Verder om de cijfers van voorschot dér werkinrichting maar met f 77.11 te verlagen, ofschoon ’t te voorzien is, daar vroeger met werken werd aangevangen en van enkelen het loon iets verhoogd is, dat de nu ge- tot hun spijt hinderd waren. De notulen gekeurd. Daarna hield Burgemeester, een raadsleden zijn gelukwensch aanbood eerstens wijl in ’t afgeloopen jaar ieder gestreefd had naar de behartiging der belangen dezer ge meente. Al moge ’t vervlogen jaar niet in alle opzichten naar wensch zijn geweest en alhoewel ook onze gemeente deelde in de malaise, die ons land en provincie teisterde, o.a. door ’t mond- en klauwzeer, bij ’t vee van 59 onzer ingezetenen, waarvan meerderen den nadeeligen invloed gevoelden, toch mag men van geluk spreken, dat onze gemeente voor groote rampen is gespaard gebleven. Waar we voor een nieuw jaar staan, wenscht Spr. vervolgens, dat onder Gods zegen de heeren met vrijmoedigheid en vrucht de belangen zullen mogen behartigen en de gemeente daarvan zal mogen profi teered Al is ieder voor zich overtuigd, dat men in veel te kort schiet, toch zal de over tuiging van te streven naar het bereiken van ’t voorgestelde doel een vreugde zijn, en Spr. wenscht dat men bij 't einde van ’t jaar zal mogen zien, niet te vergeefs ge arbeid te hebben in ’t belang en tot heil der gemeente en de inwoners zulks zullen ervaren. Spr. wenscht de heeren niet alleen als leden van den raad maar ook in hunnen huiselijken kring geluk en voorspoed. (Applaus). Ingekomen stukken: a. Res. van Ged. Staten, houdende ver daging van de beslissing omtrent de goed keuring der gemeentebegrooting. b. Idem, goedkeurende ’t besluit verhuring hooiland bij Nijezijl. c. Idem, houdende goedkeuring verpachting der bruggen. d. Missives van de heeren J. H. Kingma, G. Keikes, W. Harkema, P. de Jong S. Fennema, A. Vis en Mevr. C. Kingma Falkena, dat zij aannemen de benoeming respectievelijk tot voogd van het St. Anthony Gasthuis, het Weeshuis, het Alg. Stadsarm huis, bestuurslid van de Stadsspaarkas, com missaris der stadsbank van Leening, lid der Plaatsel. schoolcommissie en lid der Dames commissie voor de handwerken. e. Missive van den heer J. A. A. Ocht- man, directeur der Gasfabriek, dank betuigen de voor de regeling zijner jaarwedde. f. Missive van A. Huizinga, brugwachter, dankende voor zijne herbenoeming. g. Missive van de Wed. S. Wijnia, dat zij genoegen neemt met de voorwaarden van verhuring waarop haar het huis bij de Gas fabriek is toegestaan. h. Missive van de stokers der Gasfabriek, dank betuigend voor het besluit dat een proef met het 3 ploegenstelsel aan de fabriek wordt genomen. Al het vorenstaande werd als kennisge ving aangenomen. i. Adres van tuigende adhesie om subsidie voor alhier. Zal worden gevoegd bij de andere adressen hoe men brak, en ning maken waarvoor het naar zijne meening kan worden uitgevoerd. (Wij krijgen dus ah vast een ierput van beton op het terrein der gemeente-reiniging en bovendien waarschijnlijk nog een plan van een dergelijken put van metselsteen in de Raadszaal.) m. Van S. Hengst is nog ingekomen een missive waarin hij zich beklaagt, dat hem geweigerd werd turfstrooisel van de gemeente- reiniging voor zijn paard, terwijl hij toch zeer zorgvuldig al de mest en ier van het paard bewaarde en deze aan de reiniging ten goede kwamen. Aan Galama en Hilarides wordt voor hun paarden nog wel turfstrooisel verstrekt, doch aan hem voor één paard niet, en ook aan A. Dijkstra, die soms wel drie paarden heeft, werd het ook geweigerd. Hij denkt bij deze willekeurige handeling aan een soort fooienstelsel, maar verzoekt dat aan hem en zijn mede-ondergeteekende (Dijkstra) ook weer turfmolm zal worden toegestaan. Dit verzoek wordt gesteld in handen van B. en W. ter afdoening. PUNTEN VAN BEHANDELING. 1. Aanwijzing van Commissien tot opname van de rekeningen der gestichten over 1911. Door den Voorzitter worden aangewezen a. Voor het Gasthuis, de heerenVan der Klei, Praamsma en Vis. b. Voor het Weeshuis, de heeren: Boersma, Eerdmans en Lunter. c. Voor het Alg. Stads-Armenhuis, de heeren: Eisma, Keikes en Terhenne. En de heer Oosterbaan is dit jaar algemeen plaatsvervangend lid. 2. Benoeming van leden van stembureaux voor 1912. De Burgemeester is ambtshalve Voorzitter van ’t stembureau. Bij stemming worden nu benoemd: Tot plaatsvervangend Voorzitter de heer J. Kramer Mz. Tot le lid de heer C. W. Eisma. Tot 2e lid de heer 8. J. Oosterbaan. Tot plaatsvervangende leden de heeren: Eerdmans, Lunter en Terhenne. 3. Procesverbaal van kasverificatie over het 4de kwartaal 1911. Dit wordt voor de leden visie gedeponeerd. 4. Aanbieding en vaststelling van de school- geldkohieren over het 4de kwartaal 1911. Deze kohieren bedragende voor school no. I f 312 en voor de school voor m.u.l.o. f 204.25, worden met algemeene stemmen vastgesteld. 5. Concepl-raadsbesluit, tot aangaan eener lijdelijke geldleening van f 5000. B. en W. stellen voor ter voorziening in de behoefte aan kasgeld een tijdelijke geld leening aan te gaan groot f 5000, met het Alg. Stads-Armenhuis, tegen 4 pCt. rente. Wordt met algemeene stemmen goedgekeurd. 6. Behandeling van de missive van de Commissie van beheer over den weg Bolsward- Bolswardsche Courant VOEDEND en GEMAKKELIJK VERTEERBAAR. Rona Cacao

Bolswards Nieuwsblad nl | 1912 | | pagina 1