PER TELEFOON. I Morgen, Zondag 28 Jan. 1912 RINGRIJDER1J Ned. Bond van Lichamelijke Opvoeding. Sollicitanten naar de Betrekking van VADER en MOEDER in bovengenoemd Armenhuis. Nagekomen Advertentie. Burgerlijke Stand. Advertentiën. Ingezonden. Ij op de IJSBAAN, k P.8. met 27 Ws. RECLAME. d WIERINGEN, 27 Januari 1912. Heden ochtend heeft een visscherman een bootje uit zee opgepikt, waarin twee bevroren personen. Nadere bijzonderheden ontbreken nog. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Ondertrouwd B. J. ZANTMAN, F. M. FRANZEN. Bolsward, 25 Januari 1912. j VOOGDEN van het Alge meen Stads-Armenhuis te Bolsward, roepen op Vereischten zijn: Gehuwde lieden, leeftijd 35 tot 45 jaar, geene kinderen meer in huis hebbende. Sollicitatiën met getuigschriften in te zenden vóór 15 FEBRUARI a.s. bij den Voorzitter. Instructie met salarisregeling en inlichtingen per post verkrijgbaar by den Secretaris. Persoonlijke kennismaking wordt voorloopig niet gewenscht. Namens Voogden: H. A. LUNTER, Voorzitter. S. J. PRAAMSMA, Secretaris. i - sommige tempi, op ’t een zeer inspannenden a.s. zal in „de A Zuur te van den Ned. Klinische onderzoekingen in het stedelijk ziekenhuis te Posen hebben aangetoond: Dat het natuurlijke Franz Josef-bitter- water gebleken is, ook bij corpulente per sonen, en zelfs bij betrekkelijk geringe hoe veelheden gebruikt, een zeker en pijnloos werkend afvoermiddel te zijn. Zonder dat het een bepaald dieët noodig maakt, kan het echte „Franz Josef’’-water met hetzelfde blijvend goed gevolg ook op den duur ge bruikt worden. „Handel en Nijverheid”. Zooals bekend, werd in de laatst gehouden vergadering van de vereeniging ter bevorde- ring van Handel en Nijverheid besloten, om het wetsontwerp „Tariefwet” voor de leden der vereeniging te laten uiteenzetten, zoowel het pro als het contra dier wet door der zake kundige mannen. Het bestuur is geslaagd, hiervoor 2 sprekers bereid te vinden. Op Woensdag 14 Februari Doele” optreden de heer P. Rotterdam om het wetsontwerp te verdedigen. De datum, waarop een spreker het contra der wet zal behandelen, moet nog nader worden vastgesteld. In beide vergaderingen zal gelegenheid'zijn te debatteeren. Waar het hier een zeer actueel onderwerp betreft, heeft het bestuur besloten, deze bijeenkomsten voor ieder toegankelijk te stellen. Tot dekking der kosten zal 1Ö cent entrée geheven worden. 25 tot en den wedstrijd lt/2 uur. W. NAUTA Jzn. J. M. KINGMA. H. J. HOMMES. S. J. T. PLANTINGA. Men kan zich nog als lid tot Zondag middag 12 uur aangeven bij het Bestuur. van DAMES en HEEREN, Leden der Afd., om LUXE VOORWERPEN. Uitsluitend toegankelijk voor leden en kinderen der leden. Niet voor entree toegang. Inleg 50 ct. per paar. Aanvang van Reciteer en. De Chr. Jongel. en Jongemannen Ver eeniging „U. D. I.” te Meppel had tegen j.l. Woensdagavond een nationalen reciteer- wedstrijd uitgeschreven, waaraan alleen prijs winnaars konden deelnemen. In de afd. „Poësie” werd de 3de prijs, groote zilveren medaille, behaald door den heer S. H. Tolhuis alhier. niet alleen het korps toe, ook de declamator, die welwillend zijne medewerking verleende, oogstte met zijne voordrachten een wel verdienden bijval in. Met een tiental nummers wist hij het publiek bijzonder goed te vermaken en de lachspieren in beweging te brengen. Nadat de voorzitter van een der werk liedenverenigingen namens allen dank had gebracht aan muziekkorps en declamator, ging men in een opgewekte stemming huis waarts, behalve zij die nog lust gevoelden een dansje te maken, waarvoor de gelegenheid nog gedurende een uurtje werd opengesteld en waarvan nog ruimschoots gebruik werd gemaakt. BOLSWARD, van Jan. 1912. Ondertrouwd: Bernardus Joseph Zantman en Francisca Franzen. Geboren: Geertruida Berendina d. v. Bernardus Johannes van Santen en Agatha Maria van der Werf. Siebren Justus z. v. Barend van der Feen en Joukje Jager. WONSERADEEL, van 24 tot en met 26 Jan. 1912. Geboren: Johannes z. v. Cornelis Siebe Lutgendorff en Entje de Boer te Makkum. Sijtske d. v. Sijtze Rienstra en Hinke Falkena te Witmarsum. Gerarda Wendelina d. v. Cornelis Vermaat en Maria Gerardina Theodora Ippius Foekens te Makkum. Overleden: Janke Politiek 81 jr. wed. van Wiebren van der Meer te Makkum. van deze vereeniging. Om lid te kunnen worden, was het noodig, dat men bewees, dat men bona fide landlooper of vagebond was, verder moest men 15 ets. inleggeld betalen. De vele duizenden leden van het syndicaat weten elkaar mededeelingen te doen door middel van zekere teekenen, die zij op muren, schuttingen en deuren schrijven. De politie te Corbeil had weinig begrip voorde schoonheid dezer instelling en zag er geen kwaad in de landloopers een tijd lang zonder president te laten. Gistermorgen te 11 uur heeft de Ber- lijnsche politie een razzia gehouden met 30 agenten in het groote verkooplokaal in de Schönhalterallée en Schönhalterstrasse te Berlijn. Daar wordt door allerlei verdachte individuen van de wereldstad, een soort ruil handel gedreven in gestolen voorwerpen. De politie arresteerde dertig personen. M. de Redacteur Onderstaand stuk, geplaatst in het week blad De Aannemer, stelt eens weer duidelijk in het licht, hoeveel onbillijkheid nog heerscht bij besteding van werken. Aangenaam zal het ons dus zijn, wanneer U het in de Bolswardsche Courant wilt over nemen, opdat ook buiten de vakwereld hier van kennis kan worden genomen. Bij voorbaat dankend. HET BESTUUR der Afd. „Bolsward” Aannemersbond. Aan de Redactie v. het weekbl. „De Aannemer”. M. M. Beleefd verzoeken wij u eenige plaatsruimte voor het onderstaande, waarvoor bij voorbaat onzen dank. Bij sommige aanbesteders, en zelfs bij corporatiën op godsdienstig gebied heerscht nog een vreemde opvatting omtrent de gun ning van een werk na gehouden aanbesteding, ’t Schijnt toch, dat sommige besteders door eenvoudig een artikel in’t bestek te plaatsen, „dat men niet gebonden is ’t werk aan den minsten inschrijver te gunnen of eene keuze uit de aannemers te doen”, hun geweten ’t I zwijgen opleggen en 1 Die Schöpfung. Traditie. Bestaat die ook, wat aangaat de wijze van weergeven van een groot zang werk, als dat, ’t welk door de Gemengde Zangvereeniging „Bolsward”, Donderdagavond j.l. werd uitgevoerd Velen zullen volmondig zeggen: ja, anderen beweren dat eigen opvat ting de beste is. Ik stelde me deze vraag ook, toen ik dien avond oorgetuige was. Dit komt, dunkt me, hierdoor, dat ik meermalen „de Schepping” hoorde, zelfs enkele keeren als medewerker in ’t orkest mijn „wenigkeit” ten beste gevende. De oude heer Bekker zaliger, de onvergetelijke diri gent voor iedereen, die het genoegen had, onder zijne leiding een kunstwerk mee uit te voeren, huldigde, vooral bij klassieke werken, de opvatting van voorgangers. Het gaat daarmee als met de Molière comédies. Maar dit is daarvan het gevolg, dat men, vooral als men, zij ’t dan ook lang geleden, ook van andere bevoegde autoriteiten, vrijwel eenzelfde opvatting observeerde, meent dat die dan de ware moet zijn, ’t Spreekt van zelf, dat ik alle mogelijke respect heb voor persoonlijke inzichten. Nu vermeen ik meermalen te hebben opge merkt, dat bijv, de bas-solist, in ’t bijzonder, andere tempi wilde nemen dan het orkest gewoon was geworden bij de repetities. En die zelfde baszanger volgde daarin, mijn ge heugen geraadpleegd, eene traditie, ook bij ’t opeenvolgen van twee nommers, al stond daar dan ook niet het woordje attacca. Waar koor en orkest aan het woord waren, bespeurde men ééne hand, ééne leiding, één „zoo zal het”. Ik begin opzettelijk met deze opmerking, omdat ik zoo’n heerlijken avond mocht door brengen en er zooveel te prijzen is, zooveel genoten. Zelfs tegenover speciale vrienden moet men eerlijk zijn, ik heb nooit meegedaan en zal ook nooit mee gaan doen aan afgoderij, in den zin van zelfs bij het toebrengen van grooten lof, niet te durven zeggen dat men ’t niet met alles eens is. En juist waar de zangvereeniging „Bolsward” zoo kranig voor den dag is gekomen, zullen leider en uit voerenden het gaarne billijken, dat op dit feit bij ’t begin even wordt gewezen. Soms ontbrak de eenheid, het meesterschap over alles. Dit neemt niet weg, dat onmiddellijk kan worden begonnen met het maken van een welgemeend compliment aan de Zangvereeni ging- De koren waren bijna altijd flink, punctueel en wat veel zegt, zuiver. Waar kracht moest worden ontwikkeld, werd de klank toch niet ruw, in de p.p. (bijv, in no. 16 Duet en koor„Gesegnet sei des Herren Macht,”) fijn zacht en toch niet kleurloos. Het moei lijke koor no. 6, („Stimmt an die Saiten”) ging er kostelijk uit, zoo ook het bekende „die Himmel erzahlen”. Een prijsje verdient de uitvoering van het geheele no. 14, „Volendet ist das grosse Werk”. Het finale, no. 16, „Singt dem Herren” bekroon de het geheel. Dat laatste nummer was eenig mooi. De Solisten Ik geloof dat ik heel ver standig deed om enkel te zeggen „bravo”, en dan op te houden. Maar dat zou al zeer onbeleefd zijn tegenover een drietal zulke zangers. En als nu de Sopraan-soliste, Mej Brand- sma, ’t eerst wordt genoemd, geschiedt dit niet uit beleefdheid tegenover eene dame. Sinds, jaren geleden, de dames Heymann een concert te Bolsward gaven, hebben we zoo’n zangeres hier niet gehoord. Wat edel ge luid, welke gemakkelijke manier van zingen, hoe zuiver, hoe kunstvol die zang. Ja, we wisten het immers, Mej. Brandsma presteert zeer veel. De verwachting is echter over troffen, ons past een warm woord van hulde en grooten dank. Welk solonommer het mooist werd ge vonden? Och, ’t was immers alles even mooi. Bovenmate gelukte het groote Duo, no. 17 „Holde Gattin”. Ook de Baszanger de heer Mr. Jung heeft ons zeer aan zich verplicht. Dat machtige orgaan leende zich dan ook bizonder vooral voor de partij van Raphaël. We hebben den grootmeester der Baszangers deze partij hooren zingen, weten dus wat daarvan kan worden gemaakt. En nu weer die traditie. Ja, geheel zooals dat „zoo moet het” is ge worden, vertolkte deze heer èn Raphaël èn „Adam.” Daar gaat eene eigenaardige be koring van dezen zanger uit, als hij daar op het podium staat te zingen. Ik hoorde van een buitenman van morgen zeggen „dy man wol it de minsken wol yn it herte trjiuwe”. Is dat niet een groote lof uit den mond van een muziekliefhebber uit den omtrek, die voor ’t eerst in zijn leven zoo iets hoorde. Ook aan hem den dank voor het mooie groote Duet. De heer Van Wensen, de solo-tenor was voor ons een onbekende. Ik geloof dat bij ’t scheiden het geheele publiek heeft gedacht „aangenaam kennis gemaakt te hebben De partij van „Uriël” is niet gemakkelijk, al is ze niet de omvangrijkste der solostem men. Ze bevat trekjes, die veelzeggend zijn, we verwijzen bijv, naar no. 13b „Mit Würd’ und Hoheit angethan”, dat zeer goed werd weergegeven. Summa-summarum, wat het trio hoofd personen aangaat„best, bij elkaar passende stemmen, talentvolle wedergave. Nu rest ons nog het orkest. Voorop stellen we den pianist, die een zwaren avond had, en nog al eens moest bijspringen, als een strijker of blazer ruzie had met het /tellen”. Het strijkje was aardig bezet, met genoegen hoorden we weer den cellist, die ook (no. 14 bijv.) toonde solist te zijn. Fluit en Clarinet hadden succes met hunne trekjes. Tot slot een woord van dank aan allen, die datgene wat zij konden presteeren, ten beste gaven voor eene zoo moeilijke taak. Een woord van dank ook aan den heer De Rook, die de koren zoo kranig had voor bereid en aan voerde en, vergis ik me niet, door verandering van laatste oogenblik, avond had. Bovenal dank aan de zangvereeniging in ’t bizonder voor haar streven alles zoo goed mogelijk in orde te hebben. Het was niet alleen op kunstgebied een groote onder neming. Aan eene uitvoering als deze zijn enorme bezwaren verbonden, laat ons alleen maar wijzen op de finantiëele zijde der zaak. Hulde voor zulk streven. In den omtrek politie een te zetten. men den ongeveer 40 jarigen bleek tot aller verbazing, dat de lompen, waarin hij was gekleed, in letterlijken zin maar uiterlijk waren, want daaronder droeg hij een zeer elegante kleedij. Ondervraagd over zijn beroep en omstan digheden, gaf hij trotsch te kennen, dat hij Paul Lebbuet heette en afkomstig was uit de Gironde. Hij vertelde verder, dat hij de president o was van het „Internationale landloopers- dikwerf gunnen aan den syndicaat” ook vertelde hij eenige bijzonder- I aannemer, wien men 't werk vooraf reeds in handen wil spelen. ’t Geval, dat we hiermede op ’t oog hebben is de publieke besteding onder Doopsgezinde aannemers van eene kerk met kosterswoning enz. te Beverwijk, architect de Heer H. Koolhaas te .Amsterdam. Deze besteding werd gehouden Maandag 15 Januari 1.1. te Beverwijk, minste inschrijvers waren onder- geteekeïiden voor de somma van f19,060 als de kerk gedekt werd met pannen en f 19,275. als de kerk gedekt werd met leien. De opvolger was de heer K. Luyt te Bever wijk, aldaar bekend staande als timmermans- gezel, voor de somma van f 19,298, zonder vermelding met welke dakbedekking dus in het gunstigste geval nog f 23 hooger. (In het bestek stond duidelijk dat opgave ge vraagd werd met pannen, doch bovendien het verschil in prijs voor leibedekking, dus bij eene besteding ter goeder trouw, zou dit biljet daarom reeds ongeldig verklaard zijn). Tot onze verwondering evenwel ontvingen we heden een schrijven van den WelEerw. Heer dr. J. D. van Calcar, als secretaris van en namens ’t kerkbestuur, dat het werk aan den heer K. Luijt te Beverwijk was opge dragen, omdat men bij een zoo gering prijs verschil de uitvoering in eigen gemeente wilde houden.» Nu vraag ik u, mijnheer de Redacteur: is dit nu zooals ’t behoort Mag men eene publieke besteding houden en zooals hier, aannemers uit Harlingen, Wormerveer, Zaan dam, Haarlem en Nijmegen op eigen kosten laten komen, bestekken laten koopen en be rekeningen maken om toch het werk aan den eenigen Beverwijkschen inschrijver te gunnen? Wil men het werk in eigen ge meente houden, goed, dat? is te billijken, doch dan vrage men den man, wien men ’t werk opdragen wil, daarvoor prijsopgave, of wel voor het begrootingscijfer uit te voeren doch men late niet aannemers uit heel den lande moeite en kosten maken om zoodoende van den bevoorrechte? een concurrent cijfer te verkrijgen en eindelijk zonder blikken of blozen den laagsten inschrijver, hoezeer ook te goeder naam bekend staande, te passeeren. Fa. MARTENS en ZOON. J. C. GEIJL. Haarlem, 22 Januari 1912. [Wij zijn het met de geachte inzenders volkomen eens de handeling van genoemd kerkbestuur kan niet door den beugel, ze is unfair. Hoe zwaar en moeilijk is reeds de strijd in ons maatschappelijk leven tegen alle oneerlijke concurrentie, doch waar moet het heen, indien door een optreden als dat van voornoemd kerkbestuur de eerlijke concur rentie onmogelijk wordt gemaakt? De goede naam der laagste inschrijvers zal er niet door lijden, die is te solied, dan dat er van eenige verdenking, bij wie ook, tegen dien naam sprake zou kunnen zijn, doch dit neemt het feit niet weg, dat de aanbesteders eene handeling pleegden, welke door geen enkel motief te rechtvaardigen is. Zij hebben gespeeld met de belangen van anderen en daartegen gaat ons ernstig protest nit, Red. Aann.~\ Electrische verlichting van IJlst. Nadat in de dezer dagen te IJlst gehouden opgnbare vergadering door het voorloopig comité verslag van de werkzaamheden en advies over de electrische verlichting was uitgebracht, werd onmiddellijk overgegaan tot oprichting eener coöperatieve vereeniging voor dat doel, waartoe direct ruim 40 leden toe traden. De electrische verlichting der ge meente is daardoor nagenoeg verzekerd. De in beslag genomen prentbriefkaarten. Nog alijd is er van de Arnhemsche justitie geen definitieve beslissing gekomen omtrent de in beslaggenomen beeld-prentbriefkaarten; nadat de voorloopige beslissing bekend was geworden, heeft de heer El berg echter on mid dellijk een nieuwe serie soortgelijke kaarten geëtaleerd, waarvan de eerste dagen honderden werden verkocht. Vermelding verdient nog, dat, naar bericht werd, de inbeslagneming geschiedde door de Gemeentepolitie, dit niet beteekent, dat het geschiedde op last van den Burgemeester. Deze was zelfs niet in de stad toen de man van St. Josef op het politiebureau kwam klagen. Het was de commissaris van politie die, ge heel zelfstandig, in deze meende te moeten optreden als uitvoerder van de Rijkswet. Brand. Vermoedelijk door het omvallen van een brandende lamp op de „deel”, ontstond er brand in de woning van de wed. De Bruin en inwonende familie te Ermelo. De brand weer was spoedig aanwezig, doch kon niet verhinderen, dat huis en inboedel een prooi der vlammen werden. Een en ander is verzekerd. Landloopers. van Corbeil arresteerde de landlooper, die bezig was strikken Op het politie-bureau, waarheen man bracht, I I EN

Bolswards Nieuwsblad nl | 1912 | | pagina 2