KIEZERSLIJST j j 1 I 1 GEMENGD NIEUWS. I 1 J. Ct. zoo zij in eene andere Gemeente In de tabel, bedoeld in de artikelen 1 en 2 der Kieswet is, voor zoover de Gemeente Bolsward Huurprijs, Gemeente of deel der Gemeente. Bolsward, den 21 Januari 1912. Stoomdruk Firms B. Cuperus Az., Bolsward, het district het beleggen Groningen hadden ruim was de Kind verbrand. Een treffend ongeluk is te Huinen onder Putten gebeurd. Terwijl de heer K. Mulderij Waarom ware partij is. en rijken, en Ontvlucht. Een der personen, die de politie te Haar lem Maandagavond de handen zoo vol hebben gegeven, zekere de Wen Dinsdagnacht met groote moeite werd gearresteerd, is Woensdagochtend uit zijn cel aan het poli tiebureau ontsnapt. Hij is nog steeds zoek. Tel. de ooren. paar decimeter lager de man morsdood ge- Gedeserteerd. Te Assen hebben een tweetal korporaals en een milicien Maandagnacht de kazerne verlaten en zijn nog niet teruggekeerd. Daar een deel hunner militaire kleeding bij Emmen is gevonden, vermoedt men, dat zij de wijk naar het buitenland hebben genomen. Men meldt aan de N. Crt.: De heer F. Benoist te Heerenveen, kreeg van Louis Bouwmeester, directeur van het Indisch Tooneel, tegen goede financieele voor waarden het aanbod zich als acteur te ver binden. Per draad nam B. de voorwaarden aan. Het gezelschap vertrekt September a.s. naar Indië. Benoist was vroeger lid van de rederijkerskamer nHaspels” te Arnhem, waar hij door zijn goed spel de aandacht op zich vestigde. Ontsporing^ Te Winschoten ontspoorde ruim 10 uur Donderdagavond bij het rangeeren de loco motief van den laatsten locaaltrein naar Groningen. De lijn werd versperd; er werd onmiddellijk hulp uit Groningen en Nieuwe- schans ontboden. De reizigers naar 2 uur vertraging; gisterenmorgen lijn weer vrij. Vreemde vondst. Bij het omspitten van grond in het Haagsche Bosch zijn daar eenige halfvergane planken gevonden, vermoedelijk van lijk kisten en verschillende deelen van een tweetal menschelijke geraamten. Vermoed wordt, dat deze overblijfselen daar al vele tientallen jaren in den grond lagen. IJs. De stoomboot HoornAmsterdam heeft getracht den dienst te hervatten, maar zij moest spoedig uit zee terugkeeren, daar het on mogelijk was door het ijs te breken. De Zuiderzee, vóór Edam en Volen dam, is, behoudens enkele open plekken, nog geheel bedekt met drijfijs. Voor de visschers is er nog géén kans om hun bedrijf te her vatten; de havenlichten worden dan ook nog niet ontstoken. Jhr. mr. A. F. de Savornin Lohman. Jhr. mr. A. F. de Savornin Lohman heeft verklaard, dat hij, wegens zijn hoogen leeftijd, zich in 1913 niet weer voor een Kamerzetel beschikbaar zal stellen. Tweede-Kamerverkiezing Hilversum. Naar de Ned. verneemt, is door B. en W. van ’s-Gravenhage een verlof van 10 dagen verleend aan den openbaren onderwijzer W. de Jong, aldaar, candidaat der vrijzinnigen voor de Kamerverkiezing in Hilversum, ten einde in dien tijd in hel district te kunnen optreden. Het Volk meldt, dat de S. D. A. P. in verschillende plaatsen van het district geen zaal kan krijgen voor het beleggen eener vergadering. Een zeldzame vogel. Te Finsterwolde is een dwergzager of ijs- duiker geschoten, een zwemvogel uit het Noorden, welke slechts zelden in ons land wordt gezien. Aanranding Op den Singelweg te Vlissingen is gister avond ruim 6 uur een 21-jarig meisje door een onbekend gebleven persoon aangerand. Op het hulpgeroep van het meisje en op de komst van een man koos de aanrander het hazenpad. Een Rheinlandsch verkiezingsbiljet had dezen inhoud: uKiest, kiest het Centrum Omdat het Centrum de eenige Het is de partij voor de armen voor mannen en vrouwen, voor gezonden zieken, voor dikken en dunnen, .voor wijzen en dom men, voor allen, allen, allen is het Centrum de eenige ware partij. ,/Het Centrum heeft het Duitsche Rijk gesticht. Aan het Centrum danken wij ons leger en vloot, onze nijverheid en landbouw, ons huis en hof, vrouw en kind. Alles, alles, alles danken wij aan het Centrum. Z/Het Centrum laat de zon ter rechter tijd schijnen en den regen ter rechter tijd vallen; het laat het graan gedijen en de kalveren groeien; het laat de aardappels dik en groot worden en zorgt, dat de muizen den haver niet vernielen; het verdelgt vlooien, wantsen en soortgelijk ongedierte. Dit alles doet het Centrum voor zijn kiezers. Maar de booze liberalen willen dit niet erkennenzij dragen de schuld van mond- en klauwzeer; zij ver oorzaken het slechte weer en eten kleine kinderen op. Foei, foei, foei!... Kiezers, kiest het Centrum!” Het bijzondere is dat een aantal Centrum- lieden het biljet als ernst gelezen en dus met volle instemming aanvaard hebben. Workum, 23 Jan. Gisteren had de arbeider A. de B. te Tjerkwerd, die, zoolang het niet varen kan, melkrijder is voor de Coö peratieve Fabriek alhier een ongeluk. Toen hij bij de fabriek de paarden op stal zou brengen, begonnen ze te slaan en te steigeren, waardoor hij kwam te vallen. Toen men hem opnam bleek hij ernstig gewond aan ’t hoofd. Na aldaar door een dokter verbonden te zijn, kon hij met hulp naar huis terugkeeren. Dezen morgen was zijn toestand al weer aardig opgeknapt. Sneek. In de Nauwe Burgstraat kwamen gisterenavond ongeveer 10 uur een met twee Vrije woning Vrije kost en of inwoning, inwoning. paarden bespannen vrachtwagen van de firma Zwart Co., die uit de Peperstraat kwam, en de auto van den heer O. alhier, welke in de richting Schapenplein reed, met elkaar in botsing. Door een der paarden werd het glas, dat voor beschutting van den bestuurder der auto was opgezet, stuk getrapt terwijl ook de kap der auto eenigszins werd beschadigd. Gelukkig kwamen de bestuurders van beide voertuigen er met den schrik af, ter wijl bleek dat ook het paard zich niet be zeerd had. Kooi bij Jotire. Woensdagmiddag ruim halfdrie kwam de tram uit de richting Sneek, toen op tamelijk verren afstand jagers op De BURGEMEESTER der Gemeente BOLSWARD Gelet op de artikelen 11, 12 en 13 der KIESWET; Noodigt de mannelijke inwoners dezer Gemeente uit, om zoo zij in eene andere Gemeente over het laatstverloopen dienstjaar in eene der Rijks directe belastingen zijn aangeslagen, wat de grondbelasting betreft in eene andere Gemeente of in meer Gemeenten te zamen tot een bedrag van ten minste één gulden, daarvan door overlegging der, overeenkomstig het bepaalde bij artikel la der Kieswet, voor voldaan geteekende aanslagbiljetten vóór den 15den Februari a.s. 'te doen blijken. Deze aanslagbiljetten worden na de vaststelling der kiezerslijsten aan belanghebbenden terug gegeven. Nog worden de mannelijke inwoners, die op grond van het bepaalde bij het vierde lid van artikel 2 der voormelde wet aanspraak meenen te kunnen maken om geplaatst te worden op de kiezerslijst, uitgenoodigd daarvan dit jaar vóór den 15den Februari a.s. aangifte te doen. De bewijsstukken, bij zoodanige aangifte over te leggen, waartoe moeten behooren het aan slagbiljet, of een door den Ontvanger gewaarmerkt duplicaat daarvan, eene opgaaf van het bedrag van het aandeel in den aanslag en de noodige bescheiden ten bewijze van het gemeenschappelijk bezit, worden na de vaststelling der kiezerslijsten aan belanghebbenden teruggegeven. Tevens worden de mannelijke inwoners dezer Gemeente, die krachtens artikel 1b derzelfde wet aanspraak meenen te kunnen maken om geplaatst te worden op de kiezerslijst, uitgenoodigd daarvan voor den 15den Februari a.s. aangifte te doen. Wie tot deze aangifte bevoegd zijn, blijkt uit de artikelen 1 en 2 der Kieswet, luidende: Artikel 1. De leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal worden gekozen door de mannelijke ingezetenen des Rijks, tevens Nederlanders, die den leeftijd van vijf en twintig jaren hebben bereikt, voor zoover zij over het laatstverloopen dienstjaar in eene of meer der Rijks directe belastingen zijn aangeslagen, het te dier zake verschuldigde voor of op den Isten Maart voldaan hebben, en a. over het laatstverloopen dienstjaar zijn aangeslagen in de grondbelasting voor een bedrag van ten minste een gulden, in de vermogensbelasting, in de belasting op bedrijfs- en andere inkomsten of naar een of meer der vijf eerste grondslagen van de personeele belasting, zooals die is geregeld bij de Wet van 16 April'1896 (Staatsblad No. 72); of b. indien zij niet overeenkomstig het bepaalde sub a zijn aangeslagen, voldoen aan eene der volgende voorwaarden 10. dat zij als hoofden van gezinnen of als alleen wonende personen op den 31sten Januari sedert den Isten Augustus van het vorige jaar hebben bewoond: krachtens huur, een huis of een gedeelte van een huis, waarvoor met ot zonder bijbehoorenden of in huur gebruikten grond of lokalen en bijgebouwen, niet ter bewoning bestemd, de werkelijke huurprijs, per week berekend, ten minste heeft bedragen de som, voor de gemeente of het gedeelte der gemeente, waar het huis gelegen is, vermeld in de bij deze wet gevoegde tabel, of wel achtereenvolgens in dezelfde gemeente twee zoodanige huizen of geJeelten van huizen of, krachtens eigendom, vruchtgebruik of huur, eenzelfde vaartuig van ten minste 24 kubieke Meter inhoud of 24000 kilogram laadvermogen; 20. dat zij op den Sisten Januari sedert den Isten Januari van het laastverloopen jaar achtereenvolgens bij niet meer dan twee personen, ondernemingen, openbare of bijzondere instel lingen in dienstbetrekking of als inwonende zoon in het bedrijf of beroep der ouders werkzaam zijn geweest en als zoodanig over dat jaar een inkomen hebben genoten als voor de gemeente of het gedeelte der gemeente, waar zij wonen, is vermeld in de bij deze wet gevoegde tabel of dat zij op den Isten Februari in het genot zijn van een door eene onderneming, openbare of bijzondere instelling verleend pensioen of verleende lijfrente van gelijk bedrag; met dien verstande dat voor hen, die iu beide gevallen verkeeren, zoo noodig, ter bereiking van het vereischte bedrag, het inkomen, het pensioen en de lijfrente worden samengeteld; 3°. dat zij op den Isten Februari sedert een jaar den eigendom met recht van vrije beschik king hebben van ten minste f 100,— (nominaal), ingeschreven in de Grootboeken der Nationale Schuld of van ten minste f 50,ingelegd in de Rijkspostspaarbank, in eene gemeentelijke spaar bank of in eene spaarbank, beheerd door het bestuur van eene rechtspersoonlijkheid bezittende vereeniging, van eene naamlooze vennootschap, van eene coöperatieve vereeniging of van eene stichting; onder de bijzondere spaarbanken, bedoeld bij het vorige lid van dit artikel, zijn de banken, opgericht na 1 Mei 1900, alleen begrepen voor zoover en voor zoolang als zij blijkens opgave aan het bestuur der gemeente, waar zij gevestigd zijn, een waarborgfonds van f25000,— bij de Nederlandsche Bank hebben gedeponeerd 40, dat zij met goed gevolg hebben afgelegd een examen, ingesteld door of krachtens de wet of aangewezen bij algemeenen maatregel van bestuur en in verband staande met de benoem baarheid tot eenig ambt, de vervulling van eenige betrekking of de uitoefening van eenig bedrijf of beroep. Art. 2. Onder hen, die den leeftijd van vijf en twintig jaren hebben bereikt, verstaat deze wet hen die dien leeftijd hebben bereikt voor of op den 15den Mei. De aanslag der vrouw in de Rijks directe belastingen geldt voor haren man; die van minder jarige kinderen wegens goederen, waarvan hun vader het vruchtgenot heeft, voor hunnen vader. Aanslagen in de Rijks directe belastingen, waarvoor eerst na 31 December van het laatstver loopen jaar een aanslagbiljet is uitgereikt, blijven voor de toepassing van het bepaalde bij art. 1 buiten aanmerking. Aanslagen in de grondbelasting wegens onroerende goederen eener onverdeelde nalatenschap gelden ook voor den mede-eigenaar, wiens naam niet bij den aanslag in het kohier is vermeld, mits zijn aandeel in dien aanslag ten minste één gulden bedraagt. Door den aanslag in de grondbelasting, in art. 1 vermeld, worden de hoofdsom en de Rijks- opcenten verstaan. Aanslag in de vermogens-, bedrij fs- of personeele belasting geeft geene aanspraak op kiesrecht indien hij het gevolg is van eene met de waarheid strijdige aangifte. Bij de berekening van den werkelijken huurprijs, die ook verschuldigd kan zijn in den vorm van contributie aan eene coöperatieve bouwvereeniging, wordt maandhuur tot weekhuur herleid door deeling met 4, jaarhuur door deeling met 50 en vindt geen aftrek plaats van de som, ver schuldigd voor gas- of waterleiding, ingeval deze in den huurprijs is begrepen. Bij de berekening van het inkomen, bedoeld in art. 1b, 20., eerste lid, worden vrije woning of inwoning en vrije kost en inwoning gerekend op het bedrag, voor de gemeente of het gedeelte der gemeente, waar zij genoten worden, vermeld in de bij deze wet gevoegde tabel; enkel vrije kost op het bedfag, vermeld in de laatste kolom, verminderd met dat, vermeld in de voorlaatste kolom dier tabel. Overigens komt alleen geld in aanmerking. Ten aanzien van vrijen kost wordt geene rekening gehouden met den Zondag of algemeen erkende Christelijke feestdagen, of, voor zooveel Israëlieten betreft, met den Sabbath. ludien de aard der werkzaamheden in een bedrijf medebrengt, dat zij in den regel een gedeelte van het jaar niet worden uitgeoefend, wordt ter berekening van den tijd, gedurende welken iemand volgens het vorig artikel in dienstbetrekking is geweest, de tijd medegeteld, gedurende welken de werkzaamheden, waarvoor hij in dienst is, hebben stil gestaan, ook indien gedurende dien tijd de dienstbetrekking tijdelijk was opgeheven. Indien het inkomen, bedoeld in art. 1b,'20., als vast week-, veertiendaagsch-, maand-of jaarloon is genoten en dit loon wegens ziekte of verwonding gedurende ten hoogste twee maanden niet of niet ten volle is ontvangen, wordt het geacht tot het normale bedrag te zijn genoten. Indien in de plaats van het inkomen, bedoeld in art. 1b, 2°., eene tijdelijke ongevallenrente wordt genoten, wordt deze, zoolang zij wordt genoten, in rekening gebracht tot een bedrag,gelijk aan het normale loon. Inkomen, pensioen en lijfrente, bedoeld in art» 1b, 2°., der vrouw geldt voor haren man; dat van de inwonende minderjarige kinderen voor de helft voor hunnen vader. Indien gedeelten eener gemeente in de bij deze wet gevoegde tabel afzonderlijk worden genoemd, wordt de grens tusschen die gedeelten door Ons, Gedeputeerde Staten gehoord, bepaald en wanneer verandering van omstandigheden daartoe aanleiding geeft, gewijzigd. Van deze besluiten wordt mededeeling gedaan in de Staatscourant, met bijvoeging van de adviezen van Gedeputeerde Staten, voor zoover bij de besluiten van die adviezen is afgeweken. Volgens artikel 20 der Wet is voor hen, die krachtens vroeger gedane aangifte op de loopende kiezerslijst voorkomen, hernieuwde aangifte onnoodig, indien de plaatsing op die lijst berustte op: 1». bewoning van een huis of gedeelte van een huis of van een vaartuig, mits zij op 31 Januari alsnog hetzelfde huis of een gedeelte van hetzelfde huis of hetzelfde vaartuig bewonen; 20. genot van pensioen of lijfrente; 3°. bezit van eene inschrijving in de Grootboeken der Nationale Schuld of van een inleg in eene spaarbank; 40. aflegging van een examen. Daarentegen-is hernieuwde aangifte wèl noodig voor hen, wier plaatsing op de lijst berustte op: 10. bewoning van een huis of gedeelte van een huis of.van een vaartuig, indien zij niet meer op 31 Januari hetzelfde huis of een gedeelte van hetzelfde huis of hetzelfde vaartuig bewonen; of 20. genot van inkomen in dienstbetrekking, of als inwonende zoon, in het bedrijf of beroep der ouders werkzaam, hetzij met of zonder genot van pensioen of lijfrente. Aan ben, die verkeeren in het laatste onder No. 2 vermelde geval, wordt door den Burge meester een aangifte-biljet ter invulling 'toegezonden. In de tabel, bedoeld in de artikelen 1 en 2 der Kieswet is, voor zoover de Gemeente Bolsward betreft, het volgende bepaald: tegenwoordig was bij de opening van de Chr. school te Diermen, is ten zijnen huize zijn bijna 4-jarig3dochtertje voorover in het vuur gevallen. Op het angstgeschrei van de kleine kwam de moeder en bluscbte zoo spoedig mogelijk de vlammen, waarbij zij zelve wonden aan de handen kreeg. Het kind had zulke hevige brandwonden gekregen aan beide polsen, in het aangezicht en aan de borst, dat genees kundige hulp niet meer baatte. Den volgen den dag is het kind overleden. Niet verbeterd. Zekere W. B. uit Assen, die den vorigen dag uit de gevangenis was ontslagen, waarin hij vijf maanden had moeten brommen, is gisteren te Baak aangehouden, juist toen hij een gestolen fiets van de hand trachtte te zetten. Hij is naar ’t huis van bewaring te Zutphen overgebracht. Den dag, dat bij uit de gevangenis kwam, heeft hij zijn uitgaanskas van eene kleine f 25 in een ommezientje doen verdwijnen, zoodat hij ’s avonds al bij de politie om nachtverblijf moest aankloppen, zoo deelt de Z. C. mede. Toen den volgenden ochtend de rijwiel diefstal werd gepleegd, viel de verdenking der politie dadelijk op B., en niet ten onrechte, zooals nu gebleken is. De koude Eva. Woensdagavond in den Haagschen Schouw burg een wel goede opvoering van //Die moderne Eva”; maar de voornaamste artisten waren uit hun humeur. Dit was bij het eerste bedrijf al te bemerken in het tweede kwamen er dames op met doekjes om en mantels aan, heeren in overjassen, één zelfs met ’n hoogen hoed in een salon en, na het tweede bedrijf, jawel hoorkwam ook de regisseur. Hij vroeg verontschuldiging voor zijn artis-ten in jas en mantel. Het was zoo verschrikkelijk tochtig op het tooneel, dat zij zich tegen kouvatten moesten vrij waren. We kregen den indruk dat de dames en heeren al wat verkouden waren toen zij optraden. N. Ct. De //Onder de Streep” schrijver van het Algem. Handbl. schrijft Huwelijks boekhoudingHuwelijksont- hullingen van eenig belang m. a. w. met een pikant bijsmaakje lees je slechts in Engelsche bladen. Er kwam daar dezer dagen weer een echt- scheidingsproces in ’behandeling, waarvan het publiceeren van een aantal huwelijkseigen- aardigheden het gevolg was. Zoo kwam er tot uitbundig vermaak van de volle rechtszaal een boek ter tafel, dat geheel was ingericht als grootboek met z/Debet-” en //Creditzijde”; de boekhouder was de echtgenoot, die met uiterste regel maat en zorgvuldigheid zijn boekhouding had bijgehouden. Alle lief koozingen, aanhalingen, voorkomend-, vriendelijk- en hartelijkheden stonden daar geschreven, aan de creditzijde van de vrouw en aan de debetzijde stonden onberispelijk genoteerd de van den kant van den man geschonken liefdesblijken. Zoo sloof een van de weekrekeningen met 176 kussen in het saldo van de echtgenoote, aangezien zij haar man 273 maal bad om helsd en deze zijn vrouw slechts 97 maal had terug gekust. Billijkheidshalve kon de advokaat van een der partijen er op wijzen, dat deze rekening Zaterdagmiddag was af gesloten zoodat de huiselijke Zaterdag avond den echtgenoot nog alle gelegenheid kon hebben geschonken, zijn nadeelig saldo aan te vullen. De voorlezing van dit eigenaardige Groot boek, dat op elke pagina het correcte //S. E. en O.” bevatte, heeft, zooals gezegd, de rechtszaal onbedaarlijk doen lachen. Vooral om het komische contrast met de twee verbolgen echtgenooten, die voor den rechter verschenen waren, ten einde hun echtscheiding te bewerken. Het Grootboek der Liefde vormde een bijna onoverkomelijk belemmerende getuigenis. Mocht het altijd zoo zijn, dat gegeven en ontvangen kussen nooit vergeten werden! Een noodlottig ongeluk. Woensdagavond wachtte de vrouw van G. Kroesen te Hoogeveen op de tram der D. S. M. Zij had haar l1/2-jarig kind bij zich. De tram is in aantocht en op haar wenk stopt deze. Vlug er heen loopende om in te stap pen, komt ze te vallen op den grond, het kind onder zich. Door het trampersoneel werd de vrouw, die bewusteloos was, in een 1ste klasse coupé gelegd even later was de ongelukkige overleden. De kleine was on gedeerd. de Woudfennen een schot losten op een troep ganzen. Pang ging het en even boven het hoofd van den conducteur, die op zijn plaats in het tramrijtuig zat, ging een kogel door beide ruiten, gaten als een kindervuist ver oorzakende en glasscherfjes her en der slin gerende. Bloemers, de conducteur, had er zelfs op gezicht en in Was de kogel een door gegaan, dan was schoten. Aan opzet mag niet gedacht worden. De jager is zelf zeer waarschijnlijk onkundig gebleven van de verrichtingen van den afge- dwaalden kogel, die waarschijnlijk een knik ker was, daar de jagers nog al dikwijls in de ganzeroeren boven op de zware hagel korrels loopers genoemd zoo’n-knikker aanbrengen, om eens goed in den ganzen troep te slachtofferen. De //dader” wordt gezocht. Hij is waarschijnlijk een inwoner van OppenhuizenUitwellingerga. Minimum inkomen, BEDOELD IN ARTIKEL 1b, 10. 1b, 20, 2. 2. Bolsward. f 1.25. f 350.—. f 62.50. f 250.—. De formulieren tot het doen van aangifte zijn kosteloos verkrijgbaar ter Secretarie der Ge meente. De ingevulde formulieren kunnen kosteloos per post aan den Burgemeester worden toege- zonden, met inachtneming van het volgende voorschrift: dat de omslagen met aangiften en stukken moeten dragen boven aan de voorzijde het opschrift: „Vrij van briefport, ingevolge art. 50 der Kieswet” en in den linkerbenedenhoek de vermelding van den naam en de woonplaats van den afzender, gewaarmerkt door zijne hand- teekening. De Burgemeester voornoemd, M. OBERMAN.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1912 | | pagina 4