Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. De vooruitzichten in Canada. I iO 1912. Verschijnt Donderdags en Zondags. 51ste Jaargang. No. 10. 'f Donderdag 1 Februari. RA ADSO VERZICHT. BINNENLAND. 1 1 i VOOR 'll Ka Afzonderlijke waarvan geven H goud eens- weer het - I een en echte kwakkelwinter dooi. Het ijs, dat op de buiten vaarten een zeer Nederlanders is hij heeft reeds f 300 voor de reis geleende Dat is toch wel iets is algemeene mede- en behooren ook de milde toepassing der niet minder het groote ge- een gunstig idee van ’t verre westen, en het wel, niet in meerdere bijzonder- ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Laat men gezindheid ons kan brengen. Waar een Deze ontboezeming waarachtig belang het hart. De behandelde punten der raadsvergadering waren ditmaal van zoo weinig belang, dat zij geen stof geven tot het maken van op merkingen. een geval mee was heengegaan wil is, is ook een weg. moest ons in van onze goede stad, van door B. Herder te Roordahuizum. ’t Is nu afwisselend vorst sommige plaatsen in behoorlijke dikte heeft, is vooral onder en bij bruggen en waar wakken geweest zijn, beslist onbetrouwbaar. We hoorden dan ook reeds van tal van ongelukken, die meest alle nog goed afliepen. Ook in en bij onze stad zijn dezer dagen eenige jongens en ook een paar ouderen door het ijs gezakt, doch gelukkig konden allen nog tijdig gered worden. Met een 9-jarigen knaap, die Zondag bij de Oosterpoortsbrug er door zakte, had men leven en spijt ons heden te mogen treden. Van de gelegenheid om nadere inlichtingen te vragen of met spreker in debat te treden werd door enkelen gebruik gemaakt. Ook dit kunnen wij slechts kort aanstippen. Een der leerlingen van de Zuivelschool vroeg hoe het in Canada gesteld is met de zuivelbereiding. Hem werd geantwoord, dat in de provinciën waarop spreker vooral de aandacht heeft willen vestigen, o.a. Alberta, landbouw hoofdzaak is, maar toch wordt er de veehouderij ook op groote schaal uitge oefend, en heeft deze er een hooge vlucht genomen. De room wordt naar de Crêmeries gebracht om er tot boter en kaas verwerkt te worden, en die inrichtingen staan op hoog wetenschappelijk standpunt. Ook leeraren houden cursussen om de veehouders op de hoogte te brengen. Spreker stelt eenige Engelsche boekwerken ter beschikking; die dankbaar aanvaard werden. De heer D. Eerdmans meent dat de Spr. van dezen avond wel wat te rooskleurig gesproken heeft over de toestanden in Canada. Hij heeft er kennissen, die op gunstige be richten afgingen, maar zich teleurgesteld vonden en eerst na lange verkenning goeden grond vonden, waarop ze nu dit a.s. voor jaar zich zullen vestigen. Spreker antwoordt, dat hij niet weet, wie hen die inlichtingen verstrekten. Er zijn natuurlijk altoos agenten die op eigen voor deel bedacht, de menschen meer voorspiegelen dan waarheid is. De grond is, dat spreekt van zelf, niet overal even goed, dat is ook in Nederland het geval, maar in Alberta is goede grond tegen billijken prijs te bekomen, en daarop zijn velen reeds goed vooruit gegaan. Spr. komt als afgevaardigde van de Zaterdagavond werd»in //de Doele” een lezing met lichtbeelden gegeven, waarin de heer G. L. Boer, inspecteur der Canadian Pacific Railway, uiteenzette, hoe de toestand daar in de Amerikaansche provinciën is. De opkomst was niet groot, ja eigenlijk zeer ge ring te noemen. De spreker verwonderde zich dan ook over die weinige belangstelling, daar hij in andere plaatsen dezer provincie een flinke opkomst gewend is. Hij wilde zijne rede in drie gedeelten splitsen en over emigratie in ’t algemeen, over landbouwende emigranten en over de uitbreiding van een groot spoorweggebied met aanhoorige landerijen spreken. Telkens zal door lichtbeelden het gesprokene worden verduidelijkt. Plaatsruimte ontbreekt ons, om van deze omvangrijke lezing een verslag op te nemen, slechts enkele grepen mogen wij doen, doch voor belangstellenden zijn gratis alle ge- wenschte inlichtingen te bekomen te Rotter dam bij den hoofdagent Joh. Ottep. alsook bij den agent S. Alkema hier ter stede. Alle aanwezigen werd een boekwerkje aan geboden, waarin een drietal gehouden rede voeringen van dezen spreker zijn opgenomen, en ook andere boekwerkjes met inlichtingen over reisgelegenheden, landaankoop, wijze van afbetaling enz. werden verstrekt. De hoofdzaak voor het welslagen in de nieuwe wereld is, dat men met het land bouwbedrijf op de hoogte is, eenige bekend heid met de Engelsche taal is ook hoog noodig, terwijl eenig bedrijfskapitaal ter be schikking dient te staan voor aankoop van grond, het aanschaflen van het noodige ge reedschap enz. Deze hoofdpunten werden nader ontwikkeld, er werd gesproken hoe de kolonisten eerst een geschikt terrein voor nederzetting dienen uit te zoeken, waartoe de spoorwegmaatschappij de behulpzame hand biedt, en voor menschen met wilskracht en energie, die kunnen en willen werken, biedt Amerika de beste kansen om vooruit te komen. Evenwel men vergete ook niet, dat het leven daar wat anders is ingericht als hier. Huizen bouw, leefwijze, grondbewerking en veel meer zaken werden besproken, ook in ver gelijking met de toestanden hier te lande. Vooral voor jongelieden acht spreker het aan te raden, om daar hun geluk te beproe ven.- Dezen durft hij beslist aan te raden naar Canada te komen, daar staat een goede toekomst voor hen open. Het klimaat in Canada is gezond, de droge lucht werkt gunstig op de gestellen, de zomer is daar warmer, de winter strenger dan hier, doch de nachten zijn ook in den zomer frisch en dit maakt dat het er steeds sterk dauwt, wat gunstig op den plantengroei werkt. Het leven is er niet duurder dan hier, de ver dienste echter veel beter, in vergelijking met hier kan men er veel beter fortuin maken. Ook veeteelt wordt er op groote schaal ge dreven, maar spreker animeert toch, om de op den ploeg wachtende landen, het meest voor den landbouw. De grond is er niet zwaar te bewerken, en gevestigde boeren weten door machinale bewerking groote velden in exploitatie te brengen. Lichtbeelden gaven gezichten op de reis gelegenheden naar de uitgestrekte velden, op stoombooten, spoorwagens, machinerieën, graanbouw, prachtige kudden vee, de inrich ting der woningen, het zaaien, ploegen, oogsten en vervoer der granen. Ook in de steden, de centra’s van het verkeer, kreeg men vele gezichtspunten, zoowel in levende als in stille beelden. De lezing en tal lichtbeelden gaf bedrijf in het ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. Maatschappij, en wat hij gezegd heeft en liet zien is op waarheid gegrond. Er zijn nog heele velden goede grond, die als het ware op bewerking wacht, en waarvan de ontginning zeer loonend is. De heer Jobs. Veltman vroeg of er voor handwerkslieden, bijv, timmerlieden, ook toe komst in ligt om naar Canada te trekken. Spr. antwoordt, dat voor menschen die een vak goed kennen en werken willen eigenlijk overal een bestaan zal zijn te vinden, maar hij wilde speciaal landbouwers animeeren tot emigratie. Voor die is er zeker werk te vinden, de anderen zijn daarvan niet overal zeker, die moeten ’t afwachten en zijn dan soms wel eens genoodzaakt wat anders aan te pakken, en vooral het niet kennen der Engelsche taal zal bij dezulken een hinder paal zijn. Iemand uit Wons deelde dat een kennis van hem er doch ’t ongeluk had. op de reis zijn have en goed te verliezen. Hij stond hulpeloos met zijn gezin in den vreemde, is door vreemden een beetje geholpen, doch ’t was een ont beren van belang. Hij is aan ’t werk gegaan, verdiende flink, zijn huisraad kwam later ook nog terecht en overgezonden om het geld af te betalen. dat een arbeider hier onmogelijk zou kunnen doen. De heer D. Veldman wil ook een woordje ter aanmoediging spreken tot de jongelui om naar den vreemde te trekken, en daar hun geluk te beproeven. Hier zit alles vol op, is de concurrentie doodend, terwijl daar elders fortuin is te vinden. In een slotwoord wijst Spr. nog eens op de rijke hulpbronnen van den bodem. Hij waarschuwt voor de al te aanlokkelijke aan biedingen van agenten, maar men dient zich tot vertrouwde menschen te wenden of iemand op verkenning uit te zenden. Wat de 19e eeuw voor de ontwikkeling der Vereenigde Staten was, zal de 20e eeuw worden voor Canada. Dit land, bewust van den rijkdom van zijn bodem, roept thans mannen om den grond te bewerken, en vraagt geld om machinerieën in werking te kunnen stellen. Uit Engeland gaan er zeer velen zich vestigen, doch ook voor Nederlanders is er een goede gelegenheid. Het onderwijs is er goed, en naar behoefte worden van Gouvernementswege scholen ge bouwd, ook kerken voor eiken godsdienst verrijzen waar het noodig is. Canada is geen dorado, waar ’t goud voor ’t oprapen ligt, maar voor wie werken kan en wil, biedt het een schoone gelegenheid, met meer kans van welslagen dan hier in de te dicht bevolkte streken. Spreker dankt voor de hem verleende aan dacht, en beveelt het gesprokene ter over weging aan. {Applaus'). Sneek. Heden Dinsdag werd op het Spoor- kanaal door de ijsclub //Friso” een hard rijderij gehouden door mannen en vrouwen. Het ijs was er uitstekendin de middag uren bewoog zich een vrij groot aantal schaatsliefhebbers op de bijbanen, terwijl ook heel wat belangstellenden op het aangrenzende land den wedstrijd gadesloegen. Te ongeveer half vijf was de strijd be slecht. De le prijs van f 80 werd gewonnen door Jacob Seinstra en Gelske van Keimpema, beiden te Wartena; de 2e prijs f40 door H. Romkema te Joure en Hendrikje van der Berg te Giekerken de 3e prijs f 20 door B. Herder en Trijntje Dijkstra, beiden Ofschoon de eerste maand van 1912 bijna verstreken is, ontvingen de leden van den raad Vrijdagavond toch nog den gebruikelijken nieuwjaarswensch. Als groote algemeene ramp wees de Voor zitter op het mond- en klauwzeer, dat ons land en provincie teisterde in 1911 en waar van menigeen, ook in Bolsward, nu nog de nadeelige gevolgen ondervindt. Toch kon men van geluk spreken, dat Bolsward voor groote rampen is gespaard gebleven. Hoewel wij de beteekenis en de schade lijke gevolgen van dien ramp niet willen onderschatten, zijn er, dunkt ons, in Bolsward andere factoren, waardoor de gemeente niet zoo bloeit, als wij allen zouden wenschen. In het najaar deed algemeen in de bladen het nieuwtje opgeld, dat er in onze stad ongeveer 30 woningen, zoowel groot als klein, ledig stonden. Daarvoor moet een reden bestaan. Vroeger was de animo om hier te wonen of een zaak te vestigen, groot, terwijl het thans moeite kost om huurders te vinden of om een pand van eigenaar te doen verwisselen. Zonder nu te willen beweren, dat de eenige oorzaak dezer malaise te zoeken is in de groote verdeeldheid der burgers onderling, waardoor de zoo noodige samenwerking om Bolsward in bloei te houden, ontbreekt, is het aan geen twijfel onderhevig, dat het vreemdelingenbezoek, dus ook dat der markt dagen, hier afneemt. Het is daarom meer dan tijd, dat al de kleine clubjes, waardoor thans de burgerij verdeeld gehouden wordt, zich gaan oplossen en onderlinge samenwerking en waardeering daarvoor in de plaats komen treden. Wie zich daarvoor in de bres stelt, heeft een eeremedaille verdiend. Bolsward telt vele nijveren, die met ijver zich voor hunne zaken inspannen en juist dezen zijn aangewezen om in het algemeen belang werkzaam te zijn. Wie herinnert zich niet de groote ijs- en zomerfeesten, tentoonstellingen enz. hier ge geven, waardoor duizenden vreemdelingen Bolsward kwamen bezoeken en meteen tot de wetenschap kwamen, hoe flink onze maga zijnen en winkels zijn ingericht. Dergelijke feesten bevorderen ook indirect den handel en geven voordeel aan alle nijvere burgers. Maar... daarvoor werking noodzakelijk autoriteiten door een verordeningen mede te werken. Wie de hand in eigen boezem steekt, ge voelt wel waar de fout schuilt. toch inzien, dat alleen op den goeden weg nog al eenige moeite, om hem weer op het droge te brengen. In de stad is het ijs ver bazend afgenomen en hier en daar gevaarlijk. Bij sommige bruggen is het geheel weg. Bij doorgaande vorst zij men zeer voor zichtig en niet te roekeloos; het ijs in de buitenvaarten is over ’t geheel gevaarlijk en in ’t bijzonder vestigen wij er de aandacht op dat nog bij voortduring met alle zee sluizen wordt gestroomd. Voorloopig doet men dus beter op de ijsbaan of op over stroomd land te rijden. Voor de drie Rechtsche kiesver- eënigingen trad alhier Vrijdagavond op de heer H. Pollema, lid van Ged. Staten dezer provincie. Hij besprak in een boeiende, heldere, zaak rijke rede Friesland’s Kustverdediging tegen het water, met al wat daarmee annex is. ’t Is van algemeene bekendheid, hoe de heer P. een wandelende Waterstaatsgids ge noemd mag worden. Geen wonder dan ook, dat het een //cursusvergadering” was, waarop ieder wat en men allen te samen véél leerde, 't Is te hopen, dat dergelijke bijeenkomsten vaker gehouden worden F. D. Een baardman. Bij opgravingen door militairen op het schietterrein te Hoorn is door den soldaat Kooter een zeer merkwaardige vaas gevonden, die nog in zeer goeden staat verkeert. Ze vertoont slechts een enkel barstje. De bol vormige steenen vaas, voorzien van langen hals en een oor, is aan de voorzijde van den hals en aan de zijden van den buik ver sierd met z.g. baardmannetjes. De ouderdom wordt geschat op een paar honderd jaar. De herkomst is nog niet be paald. Terwijl gisteren de stoom-dorschmacbine bij den landbouwer A. J. Tammel te Dinxperlo in werking was, sprong de machine met zoo veel kracht uit elkaar^ dat de cylinder naar den zolder geslingerd werd. Op dat oogen- blik waren twee personen in de werkplaats aanwezig, aan welke de cylinder rakelings voorbijschoot. Gelukkig kwamen ze met den schrik vrij. Een beleedigende advertentie. Zooals men zich wellicht herinnert, zegt het D., stond eenigen tijd geleden te Utrecht mej. A. J. D. te Zeist terecht, wegens het plaatsen van een beleedigende advertentie. Op ^erzoek van den verdediger, mr. Gerlings, werd toen een onderzoek ge last naar bekl.’s geestvermogens. Volgens dr. Wolffensperger was bekl.’s zwaarlijvigheid ook van invloed op haar psychisch gestel, zoodat ze niet volkomen toerekenbaar kan worden geacht. De Rechtbank verklaarde op grond van dit rapport beklaagde niet strafbaar en ont sloeg haar van alle rechtsvervolging. Op hol. Gisteravond zou het kinderkoor uitNeer- bosch een uitvoering geven te Beesd. Inge zetenen" dier gemeente haalden de kinderen per rijtuig te Geldermalsen af. Te Tricht raakte een voor een rijtuig gespannen paard op hol met het gevolg, dat tal van inzittenden ernstige kwetsuren bekwamen. Het rijtuig werd geheel vernield. Gasontploffing Gistermiddag had een gasontploffing plaats in een bovenvoorkamer van het huis van den heer Lagerwey aan de IJselkade te Zutphen. De ontploffing was zoo hevig dat verschillende ramen en deuren stuk zijn geslagen en vele meubels beschadigd werden. De heer Lagerwey en de timmermansknecht Boers bekwamen brandwonden, de laatste zoo ernstig, dat hij in het ziekenhuis moest op-, genomen worden. Geen toenadering Te Leeuwarden hielden een orthodox, een modern en een ethisch predikant een geza menlijke godsdienstoefening. „Beau trio” smaalt de Standaard en pro testeert tegen het schenden van de eer van den apostel Paulus, die tot tweemalen vlak achter elkaar, aan de kerk te Galathië heeft geschreven: „Al ware het dat een engel uit den hemel u een ander Evangelie verkon digde, dan ik u verkondigd heb, die zij vervloekt.” I Bolswardsche Courant,

Bolswards Nieuwsblad nl | 1912 | | pagina 1