I Stadsnieuws. Burgerlijke Stand. Financiëel overzicht. Marktberichten. 1 PREDIKBEURTEN. Zondag 4 Februari 1912. HERVORMDE KERK. 492.01 ver- certif. met 31 er verleden 45 i place twee Men waren. 5.— 1.— kalveren n Varkens per Biggen Londen Idske Haitsma 93 jr. Ynze Tadema te Wons. Gooitzen van der Wal 78 jr. wednr. van Butna te Parrega overleden te Ynze Bergsma 39 jr. echtgen. Douwe de Jeltje Miedema - 0.35. - 0.07. no. 17 der van Burgwerd. en B. Nota, beiden ’s Voormiddags 93/4 uur: Dr. C. J. NIEMEIJER. (Doop.) jaarverslag i; cier en leden in denzelfden geest schreven gegeven dat het Hollandsche publiek met die z.g. Canadeesche pandbrieven veel te hard van stal loopt. Het Amsterdamsch Effectenblad schrijvende de in Nederland werkende hypotheek- l van het bedrijf van verliezen, van beteekenis schuldigd is, tenzij ’s lands belang vordert dat de advertentiën geheel met grooter lettersoort of regelafstand werden gezet. De stijging der opbrengst van Rijks middelen. Het Vaderland geeft een beredeneerd over, zicht van de opbrengst der Rij.ksmiddelen in 1911. Aan het slot schrijft het blad:’ ,/Eene verhooging van ruim f 18.000.000 in vier jaar tijds wijst ongetwijfeld op toe neming der algemeene welvaart. De voor genomen verhooging van het tarief der in voerrechten zal zeer zeker de algemeene wel vaart doen afnemende ervaring der laatste jaren, welke doet zien, dat het ons land onder de tegenwoordige handelspolitiek wèl gaat, moge ons een ernstige les zijn om van die politiek niet af te wijken en ons niette werpen in de armen van het protectionisme, dat slechts weinigen op onbillijke wijze zou bevoordeelen”. van Bolsward luisterde Heimwee. Een jongen uit Rotterdam, die vanwege de Vereen. //Pro Juventute” bij een land bouwer te Lonneker is geplaatst, kreeg dezer dagen zoo ’t heimwee, dat hij besloot naar zijn geboorteplaats terug te keeren. Hij stal daartoe een fiets en toog op reis. Te Velp gekomen werd 't rijwiel defect, waarop hij ’t daar tegen een villa neerzette en te voet zijn tocht vervolgde. De knaap kwam echter niet verder dan Utrecht, waar hij werd aangehouden en onder geleide naar zijn pleegouders te Lonneker teruggebracht. Bij onderzoek bleek, dat de fiets door den villa bewoner te Velp aan de Arnhemsche politie was ter hand gesteld. Met man en muis vergaan. Volgens bericht uit Noorwegen is de Middel harnisser vischsloep, bevaren door visscher Den Braber, met man en muis vergaan. 6 - 12 16 - 30 n - 25 - 90 7 - 14 van 28 tot en no. Northern Securities-Comp. 16 der certificaten van ad 10.met f 0.70. u n 5*u n u 1 United Fruit Comp. Dividend van aand. betaalb. met f 48.80. h Kilo 24 28 20 21 Het ledental steeg in 1911 van 186 tot 209 personen, wel een bewijs dat de Ver- eeniging bij de werklieden gewild is. Wat de finantiën aangaat, deze is dank zij den flinken steun, welke deze Vereeniging ook dit jaar weer van hare Donateurs en Begunstigers mocht ontvangen, bevredigend te noemen. De totale ontvangsten met inbegrip van f 1435.20 - 943.19 en El brig De Vos weer ontsnapt. Sinds 12 Januari bevond zich in het Dépot van de Préfecture de police te Parijs de Nederlander De Vos, in afwachting van zijn uitlevering aan de Nederlandsche regee- ring, in verband met zijn ontvluchting uit de strafgevangenis te Scheveningen, eenige maanden geleden, waarbij zijn broeder hem geholpen had door hem met een vliegmachine over de grens te brengen. Ook thans weder heeft die broer een werkzaam aandeel genomen in de ontsnap ping van Marinus, welke volgens telegram aan de Indépendance Beige zich op de vol gende wijze heeft toegedragen. Gisterochtend te half tien liet de cipier De Vos, evenals de andere gedetineerden, uit zijn cel komen voor de dagelijksche wandeling op de binnenplaats. De Vos was in hemdsmouwen, bij had zijn jas en vest achter gelaten. Plotseling snelde hij naar een getralied venster, waardoor hij kwam op een weg welke om de binnenplaats heen loopt. Blijkbaar was zijn vlucht geheel voorbe reid door medeplichtigen, die aan het raam, dat op zes meter hoogte is, een ladder van fijn ijzerdraad hadden bevestigd. Door mid del van deze ladder wist De Vos de getui genzaal te bereiken van het Plof van Assises, waarna hij slechs de trap had af te dalen en de galérie du Harley over te steken om zich op de place Dauphine te bevinden. De bewaker had natuurlijk alarm gemaakt. Doch toen men in het Paleis van Justitie ging zoeken, was De Vos reeds in veilig heid. Hij had de ladder medegenomen. Een persoon heeft hem op de Dauphine gezien in gezelschap van mannen, waarschijnlijk zijn helpers, vermoedt dat het twee bloedverwanten Fijne sigaretten. Volgens de Eindh. Ct. was week een koopman in fijne sigaretten op de markt te Eindhoven. Enorme belangstelling van de zijde van het sigarettenrookend publiek. Aan de beurt van verkoop zijn Egyptische sigaretten, inkoopsprijs f 0.03 per stuk, verpakt in doosjes van 20 stuks, met een breeden band, vol gouden medailles, omsloten, zoodat de bovenzijde der doosjes niets te zien gaf dan goud Na deze waar in eene bewonderenswaardige overtuigingsrede te hebben aanbevolen, wordt zij te koop aangeboden voor de somma van tien centen de twee doosjes... De goede koopman had handen en doosjes te kort, om de onderscheidene kooplustigen te bedienen. Maar, wat was nu verkocht? Bij het verbreken van den met gouden medailles bezaaiden band, die van een Amsterdamsche waskaarsenfabriek afkomstig bleek, kwam de tweede ontgoocheling, oude doosjes van van Schaik’s borsthonigpastilles uit den Haag, dan tien door de vocht uit geslagen sigaretjes en een heel handig aan gebracht plaatje karton, dat de 10 andere sigaretten moest voorstellen. Zuinigheid bij het adverteeren. De Minister van Oorlog heeft de aandacht van autoriteiten van de landmacht er op gevestigd dat gebleken is dat sommige dag en weekbladen per advertentie meer regels in rekening brengen dan overeenkomt met het werkelijk gedrukte aantal regels, ook al geldt het geheele kolommen doorloopenden tekst zonder groot gedrukte woorden. De minister verzoekt hieraan aandacht te schenken en niet meer te betalen dan ver- BOLSWARD, Januari 1912. Geboren: Harmen z.v. Watte Zijlstra en Gatske Anema. Overleden: Janneke Langhout 78jr. (ongehuwd). WONSERADEEL, van 27 tot en met 30 Januari 1912. Gehuwd: Hessel Helfrich Salverda beiden te Makkum. Geboren: Geertje d.v. Taeke Hilverda en Sjoukje Loopstra te Kimswerd. Overleden: wed. van Siemens Boukje Workum. van Antje Dijkstra te Zurich. Vries 26 jr. echtgen. van te Zurich. over banken, zegt dat de aard dier banken, de mogelijkheid die voor de pandbriefhouders zouden kunnen zijn, vrijwel uitsluit. „Het risico dat dit bedrijf medebrengt, is dat de onroerende goederen, waarop hypo theek is gegeven, bij verkoop niet genoeg zouden opbrengen om uit die opbrengst het geleende geld terug te krijgen.£"Maar bij het uitleenen der gelden worden hiertegen verschillende voorzorgen genomen een zorg vuldige taxatie van de vermoedelijke op brengst der onderpanden bij verkoop heeft plaats, slechts 2/3 tot 3/4 hiervan wordt in leen verstrektde leeningen worden over verschillende plaatsen en verschillende soorten van onderpand verdeeld; verder worden perio dieke aflossingen bedongen en wordt Veelal op de verbonden perceelen een geregeld toe zicht gehouden door inspecteurs en door periodieke herschatting. Hierdoor, in ver band met de groote stabiliteit van de waarde van onroerende goederen in een gecultiveerd en dichtbevolkt land als het onze, komt het zelden voor, dat hypotheekbanken verliezen op hare leeningen lijden. En geschiedt dit eene enkele maal, dan zijn de bedragen dier verliezen toch zoo gering, dat zij uit de ge wone inkomsten kunnen worden gedekt en noch de reservefondsen, noch de kapitalen der hypotheekbanken hiervoor behoeven te worden aangesproken. Dat de waarde of zekerheid der pandbrieven ooit door die ver liezen zou worden verminderd, is moeilijk denkbaar. Achteruitgang van koers kan ook bij deze pandbrieven voorkomen, omdat als het geld duurder wordt, en de rentevoet stijgt, de koersen van alle beleggingsfondsen dalen. Maar voor pandbrieven is de kans op koersdaling geringer dan b.v. voor staats fondsen, omdat bij pandbrieven de politieke omstandigheden minder invloed hebben. Waar dus het bedrijf onzer hypotheek banken met zoo geringe kansen op verlies gepaard gaat,..en die zeldzame verliezen dan nog alleen van beteekenis zijn voor de aan deelhouders, terwijl de pandbriefhouders hier tegen nog door de reservefondsen en het aandeelenkapitaal beschermd zijn, kunnen pandbrieven dezer hypotheekbanken dus wel als een der veiligste beleggingen worden be schouwd. Desniettemin zijn deze pandbrieven in den laatsten tijd minder gezocht door het publiek dan tevoren. Daar twijfel aan de soliditeit het saldo over 1911, bedroegen Waartegenover een uitgave van Zoodat er een batig saldo in kas is van Voor het reservefonds werd, met inbegrip van het saldo over 1911 de som ont vangen van f 314.29 Waartegenover een uitgave staat van f 127.50 Zoodat er een batig saldo in kas is van - 186.79 Hieruit blijkt, dat ook dit saldo ondanks het hooge bedrag hetwelk in 1911 werd uitgekeerd, betrekkelijk gunstig genoemd mag worden. In het geheel is door de Vereeniging een bedrag van ruim f 1070,uitgegeven, welk bedrag bijna uitsluitend aan hare leden wegens ziekte is uitgekeerd geworden. In het Bestuur kwam de volgende andering In plaats van den heer P. Ratsma werd benoemd tot Secretaris A. C. H. Pannekoek Loois. De heer T. Schuifstra welke periodiek moest aftreden, werd met algemeene stemmen herbenoemd. Moge deze Vereeniging dien financieelen steun ontvangen van de gegoede ingezetenen, welke zij zoo zeer in haar nuttig werk ver dient en behoeft. De lijken van de twee visschers van Zurich, de Vries en Bergsma, omgekomen bij het vogelschieten, zijn in het bootje te Wieringen aangedreven. Zij zijn te Harlingen pér visschersvaartuig aangebracht en naar Zurich vervoerd om ter aarde te worden besteld. SN EEK,.30 Jan. Boterprijs le keur f 60,50 Aanvoer 1/4, 1/8. VEREENIGING: le keur f 5 f 2e keur f a f 3e keur f a f 4e keur f a f laagste keur f Fabrieksboter: f62,50 a f Aan voer 0/3, 10/6. Noteerings-CommiSie van de vereeniging van Boter- en Kaashandelaren in Friesland: Prijs le soort fabrieksboter f 62. VEEMARKT SNEEK, 30 Jan. 1912. Aanvoer Prijzen: 78 Melke-en kalve Koeien 110 tot 265 6 Vette Koeien - 8 Vette Kalveren Graskalveren 311 Nuchteren Kalveren 554 Schapen Lammeren - 173 Varkens en vette Biggen - 18 Kleine Biggen - 1 Stier - 2 Paarden 4 Bokken en Geiten Totaal 1055 stuks vee. Vette koeien per 1/2 Kilo a ct. n n u u Van een lezer onzer rubriek ontvingen wij een nummer van het Amsterdamsch Effectenblad, waarin een hoofdartikel voor komt, dat tot opschrift draagt //pandbrieven van Hypotheekbanken”. Wij danken dien lezer voor de toezending van dit blad en voor de belangstelling in ons overzicht. Het artikel is actueel en de lezing ervan overwaard, want de graagte, waarmee in Holland thans de 5 pCt. pandbrieven van de in het Buitenland werkende Hypotheek banken worden opgenomen, heeft zeker zijne bezwaren en het heeft zijn goede zijde het publiek op die gevaren te wijzen. Deze nieuwe Hypotheekbanken rijzen als paddestoelen uit den grond en zooals terecht wordt opgemerkt, worden er reeds mil boenen pandbrieven geplaatst, voordat het eerste is verschenen. De Nieuwe Finan- Kapitalist heeft enkele weken ge- een artikel ge en daarin als zijne meening weer- Benoemd. Mej. J. J. Aarts, onderwijzeres aan de R. K. Meisjesschool alhier, is in gelijke .betrekking benoemd te Hillegom. Uitslag verkoop. Bij de Zaterdagavond gehouden finale verkooping ten overstaan van Notaris Bruinsma werd toegewezeneen burgerhuis aan het Nannenhof aan den heer Sijbren v. d. Feen alhier voor f 1546, en een huis met timmer- winkel en drie woningen daarnaast aan den heer Joh. Dijkstra Gzn. alhier voor f2669. Ijsbanen. Het ijs gaat vriezende achteruit, kan men zeggen. De zon en de stroom nemen er meer af, dan er door de geringe nachtvorst bij komt. Op de groote vaarten, vooral bij bruggen is ’t bepaald onbetrouwbaar. Zondag is evenwel door velen nog van de gelegen heid geprofiteerd en ook gisteren, Dinsdag, reed men nog. De gevaarlijke plaatsen waren hier in en bij de stad flink afgebakend. Toch zijn er altijd menschen, die zich niet storen aan de gegeven waarschuwingen. Op de Sneekervaart op de grens onzer gemeente was een wak geweest. Dit was geheel afge bakend, maar iemand uit Sneek wilde niet //klunen77 doch ging tegen de waarschuwing der baanvegers in, op ’t kantje langs. Hij heeft zijn roekeloosheid met een nat pak moeten betalen, en gelukkig dat de baan vegers reddingslijnen bij zich hadden, anders had hij ’t waarschijnlijk met zijn leven moeten boeten. Dit geschiedde Zondag en sedert neemt het ijs nog steeds af. Al mocht het de eerst volgende nachten nog al iets vriezen, het ijs vermindert door den stroom gestadig en ieder zij dus op zijn hoede. Ringrijderij. Van wege de afdeeling van den Ned. Bond voor Lich. Opvoeding werd Zondag middag eene zeer geanimeerde ringrijderij op de ijsbaan gehouden waaraan 25 paren deel namen. De uitslag was, dat de eerste prijs werd gewonnen door den heer J. A. de Mars met mej. T. Banning, de 2de door den heer en mevr. Sjoorda, de 3de door den heer G. H. v.d. Werf en Mej. Galama en de 4de door den heer en mevr. 8. J. T. Plantinga Leverland. De prijzen bestaande, uit luxe voorwerpen, werden na afloop op het terrein uitgereikt. De afdeeling had het genoegen vele nieuwe leden hierdoor te winnen. Dat dit niet te verwonderen is zal ieder begrijpen als men weet, dat het lidmaatschap slechts één gulden per jaar kost, waarvoor men het recht krijgt om de ijsbaan steeds te mogen gebruiken, evenals de vrouw en kinderen. Des Zomers kunnen de kinderen bovendien ’s Woensdags en ’s Zaterdagsmid dags gebruik maken van de verschillende Gym nastiek toestellen, wipplanken en schommels. Mogen velen het streven van het bestuur steunen door zich alsnog als lid aan te geven. Ledenwedstrijd. De reeds eenmaal uitgestelde hardrijderij van leden met dames, uitgeschreven door de IJsclub //Bolsward”, kon gisteren doorgaan op de ijsbaan van den Ned. Bond voor Lichamelijke Opvoeding. In het begin was het ijs in goede conditie, maar door den grooten toeloop van belang stellenden werd de baan ten slotte minder goed te berijden. In 2 klassen werd gereden. Voor de 1ste klasse beneden de 40 jaar waren 25 paren ingeschreven, boven dien leeftijd 11 paren. De prijzen werden gewonnen in afd. I, 1ste prijs L. Piersma, Exmorra en Anna Speerstra, Bolsward. 2de prijs A. H. Galama, Burgwerd en R. Hiemstra, Exmorra. 3de prijs J. Koch en L. Knetemann, beiden te Bolsward, terwijl nog een extra prijs werd vereerd aan F. J. Damave en S. de Jong, beiden te Bolsward. Afd. II. 1ste prijs Joh. Kroontje, Ex morra en J. Wiebenga, Blauwhuis. 2de prijs N. Haitsma en C. Erends-Flierman, beiden te Bolsward. 3de prijs J. de Jong te Bolsward. De prijzen in beide klassen bestonden uit: 1ste prijs, 2 zilveren lepels met inscriptie. 2de prijs, barometer en zuil met beeld. 3de prijs, blaadje met volledig koperen rooktoestel en schilderij in vergulde lijst. Extra prijs, een aschbakje op zilveren voet en zilveren broche. Het Muziekkorps den wedstrijd op. ’s Avonds 8 uur had de prijsuitdeeling plaats op de bovenzaal van den heer A. Postma. Het was er dicht bezet en zeer gezellig. Nadat de Voorzitter de prijzen had uitgereikt, trad als declamator op de heer de Rook van Lemmer, wiens voordrachten zeer in den smaak vielen. Menig hartelijk woord werd verder gesproken. Een druk bal besloot den avond. W erklieden-V ereeniging „Eendracht zij ons Doel”. Aan het jaarverslag van bovengenoemde Vereeniging, uitgebracht in* hare huis houdelijke vergadering van 27 Jan. 1.1. ont- leenen wij het volgende: ’s Avonds 53/4 uur Ds. D. N. ZUITHOFF. DOOPSGEZINDE KERK. ’s Voormiddags 93/4 uur Ds. POTTINGA. (Maandelijksche Collecte.) GER. KERK (Nieuwe Hofstraat). ’s Voormiddags 91/2 uur: Ds. J. OP ’T HOLT. ’s Avonds 51/4 uur: DEZELFDE. BROEREKERK. ’s Voormiddags 9x/2 uur Ds. NaUTA van Parrega. ’s Avonds 51/a uur Ds. GEERLING uitgesloten kan worden geacht, zal de oor zaak hiervan meer in de rente zijn te zoeken. Er bestaat tegenwoordig een groot aanbod van meer dan 4 pCt. rentegeven 1 papier, en het is waarschijnlijk dat velen, die vroeger de 31/2 en 4 pCt. pandbrieven der uitsluitend in Nederland werkende hy potheekbanken voor hunne beleggingen kozen, thans hiervoor andere, hooger rentegevende obligaties nemen. Groote bedragen aan pandbrieven van hier te lande gevestigde hypotheekbanken die in het buitenland hare gelden uitzetten, hebben in den laatsten tijd plaatsing gevonden, ver moedelijk ook bij hen, die vroeger de pand brieven der alleen in Nederland werkende hypotheekbanken kochten. Velen hunner, niet voldoende ingelicht, en in hoofdzaak op den naam //pandbrieven van hypotheekbanken” afgaande, meenen waarschijnlijk hiermede een hooger rente af werpende, maar geen meerder risico mede brengende belegging te hebben gevonden. De meening dat de pandbrieven der Neder landsche in het buitenland werkende hypo theekbanken eene even veilige belegging zouden vormen als die der hypotheekbanken, die uitsluitend in ons land hare gelden uit zetten, is niet juist”. Betaalbaarstelling van dividenden en cou pons. American Can Comp. Dividend no. 11 der pref. aand. betaalbaar met f 30.47. Reading Comp. 2e Pref. aand. Dividend 18 betaalbaar met f 24.41. Dividend no. aandeel 18 u u n - u - u - N

Bolswards Nieuwsblad nl | 1912 | | pagina 2