1912. Verschijnt Donderdags en Zondags. 51ste Jaargang. No. 11. Nieuws- en Advertentieblad Bols ward, en Wonseradeel. FEESTAVOND. VANHOUTEN'S f ZVIVEROPLOSBAftR Zuiver Goed en Goedkoop Overal verkrijgbaar. Vraacj bij Uw winkelier een bus .JJan Houtens Rona 'cacao en Vergelijk deze met andere soorten van denzelfden prijs. Het is zeker dat deze dan blijft drinken.- -0,80||Xo„ -0.181 Zondag 4 Februari. r UIT DE PERS. RECLAME. BINNENLAND. Ingezonde n. Lz |S" X K° bus ƒ1.50 IIXK? busfOAaM VOOR i L Verslag van de jaarvergadering v./d. afd. „Bolsward” van het Centraal Genootschap v. kinderherstellings- en vacantie-kolonie’s, op 31 Jan. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). ft.' I i Door het Bestuur van de Afdeeling „Bols ward” van het Centraal Genootschap voor kinder herstel lings- en vacantie-oorden, is besloten op Donderdag 15 Februari een feest avond te organiseeren, ten bate van de kas dier vereeniging, die om ook dit jaar wederom ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. LABOREMUS schrijft in de Enkhuizer Courant het volgende behartigenswaardig artikel. een twaalftal kinderen te kunnen uitzenden, versterking dringend noodig heeft. Met het oog hierop heeft het Bestuur zich verzekerd van de welwillende mede werking van eenige stadgenooten en van enkele dames van elders om door zang, viool- en pianospel, door voordracht, gymna stiek en lichtbeelden, een afwisselend pro gramma te kunnen samenstellen, een pro gramma, dat naar het Bestuur vertrouwt, voor „elk wat wils” bevat. Het Bestuur hoopt van harte, dat ter wille van het sympathieke doel, zwakke kleuters door een verblijf van vier weken in een ge zonde zee- of boschlucht, een grooter weer standsvermogen te helpen bijbrengen, velen zullen inteekenen op de lijsten, die aan de burgerij in de volgende week zullen worden aangeboden. Het plan bestaat op Vrijdag 16 Februari een volksavond met hetzelfde programma te organiseeren, (entree 10 cent) indien bij intee- kening blijkt, dat er voldoende bezoek te verwachten is. Het programma zal nog uitvoeriger per advertentie en strooibillet worden bekend gemaakt. HET BESTUUR. U is geschonken een geest, die in zijn den ken en verbeelden het grootste, het hoogste omvatten kan. Zult ge dan die schatten ongebruikt laten liggen tot roest en mot ze verteren Zult ge uw talenten laten ver stompen door zalig niets-doen dat is aan de maatschappij ontfutselen wat ge haar schuldig zijt; dat is niet of onvolledig ver vullen van uw plicht als mensch dat is, U den naam van mensch onwaardig maken. Laat U dus niet door gemakzucht ver leiden tot lijzig luieren gebruik uw lichaam zonder misbruik. Laat den vruchtbaren akker van uw geest niet braak liggen. Zelfs al bebouwt ge hem slechts voor eigen voor deel, dan nog zal uw arbeid vrucht dragen voor de menschheid. Pansioen-demagogie. „Wat den wijzen is verborgen, is den kinderkens geopenbaard. De burgerlijke politici die zich over Troelstra’s pensioen- motie uitlaten, keuren ze haast eenstemmig af, zegt Het Volk. Vrijzinnigdemocraat en clericaal gaan samen in het roepen dwaas heid, loszinnige dwaasheidmaar de eene arbeidersvergadering na de andere betuigt hare warme instemming ermee, en stoort zich aan de bezwaren der wijzen en geleer den-uit de burgerlijke wereld geen zier. Maar het kan niet roept dr. Kuyper in De Standaard. De maatregel uit het ont werp Talma, dien Troelstra alvast tot wet wil verheffen, is een brug. En een brug kan men niet leggen waar nog geen wal kanten zijn Nu is de quaestie afgedaan Dr. Kuyper’s beeldspraak raakt door de motie in het onge- reede derhalve mag dat ding niet worden aangenomen Stel u voor, dat de ouden van dagen een pensioentje kregen, maar dat dr. Kuyper last kreeg met zijn beeldspraak. Dat gaat niet Daar komt dan nog bij, dat de „brug”, los van het verzekeringsontwerp Talma wordt verklaard tot „gansch gewone Staatspensio- neering”. En is die er eenmaal, dan „valt heel het verzekeringsstelsel, en kan Talma met zijn ontwerp naar huis gaan”. Daar komt de aap, de pensioen-demagogie, weer uit de mouw. Op zichzelf genomen, is het volmaakt onjuist, dat aanneming van een stuk van Talma’s ontwerp de aanneming van de rest onmogelijk maakt. Indien de rest aannemelijk is voor de Kamermeer derheid, wordt zij er te aannemelijker door, als „de brug” die den nieuwen met den ouden toestand moet verbinden, er al was Ook is het in flagranten strijd met de waarheid, dat „heel het verzekeringsstelsel” zou vallen, zelfs al kon Talma met zijn ont werp naar huis gaan. De socialisten zijn tot medewerking aan een goede invaliditeits verzekering bereid. Maar de eerste eisch daarbij is, dat de invaliede arbeider een rente krijgt, groot genoeg om zijn gezin te onderhouden. Het wetsontwerp Talma daar entegen verzekert den invaliede slechts eenige bedeeling, en legt daardoor onevenredig zware lasten op de arbeidersklasse. Het heele drij ven van vrijzinnig-democraten en clericalen. De pers in de cantine. Men schrijft uit Deventer aan de Tijd. Gisteren hield het plaatselijk comité van de Katholiek Sociale Actie zijn jaarvergadering. Uit het jaarverslag bleek, dat het comité moeilijkheden had ondervonden in het begin van 1911, toen het in opdracht van een comitébesluit, Katholieke bladen ter lezing aanbood gratis aan de cantinecom- missie der infanterie. Dit werd geweigerd met het oog op de neutraliteit van de leestafel. Mondelinge besprekingen met de officieren der cantine- commissie mochten niet baten, zoodat het plaatselijk comitié zich per adres wendde tot den Minister van Oorlog. Eenigen tijd daarna ontving het comité een besluit van den Minister, mededeelende, dat door Z.Exc. „bevelen zijn gegeven, om voortaan in de cantines, voor zoover de daarvoor beschikbare geldmiddelen zulks toe laten, bladen ter lezing te doen leggen van verschillende richting, mits zij zijn gematigd en hun inhoud niet strijdig zij met de krijgs tucht, met de goede zeden of met de be staande maatschappelijke orde”. en verantwoording den penningmeester goedgekeurd, de i en deelde de voor zitter mede dat tot stijving der kas op 15 Februari een feestavond zal gegeven worden, waarvoor reeds voldoende medewerking is gevonden. Met een woord van dank en opwekking om ieder in eigen kring voor deze vereeni ging te werken, sluit de voorzitter de ver gadering. S. AN DEL A, Secretaris. De voorzitter, de heer Beekhuis, opent de vergadering met een woord van welkom en zegt dat hem ter oore is gekomen, dat som mige burgers van B. onze vereeniging weinig sympathie toedragen, daar zij bezwaren hebben in den omgang hunner kinderen met anders denkenden in den tijd der uitzending. De voorzitter betreurt dit, doch merkt op dat dit bezwaar te overkomen is. Immers kan bij voldoenden steun en gebleken noodzake lijkheid, de vereeniging evengoed kinderen naar een bijzonder vacantie-huis zenden, daar niets ons verplicht ze naar de kolonie- huizen van het Centraal Genootschap te zenden. Wel genieten deze voorloopig de voorkeur wegens de geringere finantieele kosten, doch bij algemeenen steun aan onze vereeniging zal ook aan bovengenoemd bezwaar tegemoet te komen zijn. Het jaarverslag van den secretaris gaf de geschiedenis van de oprichting der vereeni ging en verder als voornaamste feit ’t uit zenden van 12 kinderen naar Egmond aan Zee, gedurende 4 weken. Nog werden rekening van begrooting aangenomen Witmarsum. Dinsdag- en Donderdagavond gaven de dorpsvereeniging „Elk wat Wils” en de muziekvereeniging „Frisia” voor een stampvolle zaal van den heer Meijer een tooneelvoorstelling. Opgevoerd werd „Op hoop van zegen” spel van de zee in 4 bedrijven door Herm. Heijermans Jr. Dit mooi en zeer moeielijk stuk is zeer goed voor ’t voetlicht gebracht. Het publiek was door het schoone spel menigmaal diep onder den indruk, zoodat een woord van lof den spelers, .die zonder uitzondering hunne rollen best vertolkten, niet mag worden onthouden. Ook den heer D. die zich zeer veel moeite getroostte voor het slagen van deze beide avonden, komt een woord van dank toe. Na afloop werd er gezellig gedahst, dat tot laat in den nacht duurde.- Ten zeerste hopen wij dat dit stuk door onze vereenigingen nog eens in een andere plaats met wat ruimer zaal en tooneel mag worden opgevoerd en dat zij eveneens veel succes mogen behalen. RUST ROEST. Het menschelijke lichaam is een wonder- fijn gebouwde machine. Dat heb ik U al eens meer doen opmerken. Ik herhaal het hier, omdat ik de vergelijking zoo juist vind. Of is het niet een merkwaardig ge voelig telefoontoestel, dat menschelijke oor, dat zoo zuiver alle indrukken van geluid overbrengt naar het centraal-bureau, de hersenen Of is het niet een prachtig foto- grafie-toestel, uw oog, dat met onvergelijke lijke scherpte ons de buitenwereld afbeeldt en niet alleen vorm, maar ook kleur in al haar fijnste schakeeringen weergeeft? Eu kent ge schooner muziekinstrument dan de menschelijke stem, die machtiger dan de schoonste viool ons ontroeren kan, die kan jubelen de hymnen der vreugde en kan schreien de litanieën van het leed. ’k Heb U indertijd eens gewaarschuwd uw lichaams-machine niet te misbruiken, ik ried U aan Broeder te worden van het rustige leven. Ik wil U nu voor het tegen gestelde waarschuwen gij kunt uw krachten ook te weinig gebruikenik bedoel niet alleen uw lichaams-, maar ook uw geestes krachten. Rust moet ge u zelf gevenrust aan uw lijf, rust aan uw geestrust, maar niet te veelrust, maar niet steeds. Want en nu kom ik al weer met die afgezaagde vergelijking aan dragen een machine, die te lang stilstaat wordt onbruikbaar. Rust roestde raderen en stangen en kleppen roesten en ondanks al uw pogingen kunt gij ’t ding niet meer op gang krijgen. Rust roestde lichaamsdeelen die te lang ongebruikt zijn gebleven, verstijven en ver- ^starreii als de krukstangen van de locomo tief en als ge ze weer gebruiken wilt, kost U dat de grootste inspanning. Rust roestuw geest aan iedere in spanning ontwend vertraagtweldra zijt ge uw tijd op achteruw denkbeelden zijn ouderwetsch, verouderd. Ge voelt U niet meer thuis in uw tijd, in uw omgeving: het is U onmogelijk in den pas te blijven met al wat om en naast en voor U opmar cheert met steeds haastiger tred naar het nooit te bereiken einddoel. Ge begrijpt niet meer, wat om u geschiedt, ge oordeelt en veroordeelt dientengevolge hetgeen juist toe juiching verdientge begrijpt niet, dat in een ander het bloed kan bruisen met niet bevredigende geestdrift voor een ideaal. Ge sluit u meer en meer op in uw eigen be langetjes en beginseltjes. Uw belangstelling voor allerlei zaken gaat kwijnen ge wordt vadsig en traag.. Met zware ketens blijft ge gekluisterd aan de aarde, terwijl een ander zich met lichten wiekslag verheft en streeft. Ge blijft gebonden aan de stof, niet vattend hoe voor een ander de stof bijzaak, de geest hoofdzaak kan zijn. Bij anderen maakt ge U onmogelijk schouderophalend hooren zij uw bekrompen denkbeelden aan hij wordt oud, zeggen ze. Maar weet ge, dat gij oud van dagen en jong van geest kunt zijn. Dat kunt ge door den arbeid. Zeker, de arbeid kost u kracht: arbeid slijt; te veel arbeid verslijt; maar rust roest, te veel rust vèrroest. Want ziet ge rust roest, maarroest rust niet. Roest rust niet vóór hij het laat ste greintje ijzer heeft aangetast, weggevre ten tot rossig poeder heeft verteerd het blankste staal. Roest rust niet voor ze uw laatste greintje geestdrift, uw laatste atoom frischheid, uw laatste korreltje drang naar vooruitgang heeft weggekankerd. Al uw denken en voelen en willen valt ten slotte uiteen tot een grauwpoeder van suffe, tam me zelfgenoegzaamheid en eigendunkelijkheid. Daar is maar één middel om U er voor te behoeden een ledepop te worden van het geen een mensch was werken. Rustig moet ge zijn, maar rusteloos. Dit is slechts in schijn een tegenstrijdig heid. Rustig moet ge zijn; in uw arbeid niet overijld, niet doldriftigin dit opzicht een Broeder des rustigen levens. Maar rusteloos moet ge ook zijnniet zeggen zie zoo, nu heb ik ’s levens werk gedaan. Uw taak is nooit ten einde. U is geschonken een fijn bewerktuigd lichaam, Bolswardsche Courant I Rona Go»1

Bolswards Nieuwsblad nl | 1912 | | pagina 1