Verhuring - Makkum. 3de Winterlezing, OP Ds. G. W. C. VUNDERINK, Herv. Predikant te Haarlem. De Profeet van Florence. Zuivere ,,’t BLOMKE” BOLSWARD. Wedstrijd met Hindernissen. Verpachting „Hollanderzet”. Ned. Bond v. Lich. Opvoeding, Afdeeling „BOLSWARD”. I Stadsnieuws. Advertentiën. Woensdag 7 Febr. 1912, ’s avonds 8 uur in „de Doele” te BOLSWARD. PREDIKBEURTEN. Officiëele Advertentie. Medicinale Levertraan, vierk. flac. 371/2; ronde tlac. 30 ets. Smakelooze Levertraan, (SCOTTS EMULSION), flac. 60 cent en f 1,25. Valkenburg Levertraan. SANATOGEN. HAEMATOGEN. SOMATOSE. Pebeco Tandpasta, in tuben. Friederich’s Tandpasta, in glazen potten 35 ets. Odol Tandpasta’s. Tandenschuiers vanaf 10 ets. tot 60 ets. Burgerlijke Stand. Vier perc. WEILAND, op Hiddum onder Cornwerd, respectievelijk groot 32/1<?, 33/10, 43/4 en ö’S/jq X 363/4 are, in huur bij den heer S. Eeenstra. ZONDAG 4 FEBRUARI op de Ijsbaan, 9 lijk v r ij e n toegang. Niemand verzuime deze lezing te hooren. werklieden te ver keer M. B. EERD- Spreker: de WelEerw. Heer ONDERWERP: Kaarten voor krijgen bij den MANS 5 cent, avonds aan de zaal 10 cent. Inteekenaren persoon- w_ Zondag 4 Februari 1912. HERVORMDE KERK. IJs en de opkomsten van de brug ’t Hollanderzet over de Wor- kumervaart onder Bolsward, met het recht der bewoning van de bij de brug staande huizinge, waarin Koemelkerij kan worden uitgeoefend. AANBEVELEND, Verplaatsing. Benoemd. De Tariefwet. Prijzen LUXE VOORWERPEN. Aanvang D/2 uur. weder dienende, door de Commissie Indien er geen sneeuw ligt, is de ijsbaan ZONDAG van 9 tot 1 uur open voor kinderen. Derde Winterlezing. Us Krite-toanielselskip. De winter. DOOPSGEZINDE KERK. GER. KERK (Nieuwe Hofstraat). BROEREKERK. I van en Bijna 1 met 3 van L. K. 15 v 28 u u V II II 6 5 6 4 4 4 5 3 31 2e 3e 4e 35 31 48 aan u u u u u u n n u H II 5295 4345 7380 Conditiën liggen ter lezing ter Secretarie. De pachttijd is drie jaren, ingaande 12 Mei 1912. Burgemeester 20 30 De en sneeuwbuien, weinig lust is ’t algemeene wij herhalen nog onze waar- degenen die zich op het ijs Ongeluk. In de le Walstraat te Nijmegen wilde vrouw T Woensdagmiddag omstreeks 5 uur de lamp aansteken toen een der kinderen de moeder te dicht naderde, en een neervallend vonkje op het kleedje van het meisje viel. De kleertjes stonden in een minimum van tijd in vlam, de kleine liep hard schreeuwend de straat op gevolgd door de angstige moeder. Op het geroep van brand, snelde een juffrouw toe, die zooveel tegenwoordigheid melktappers. schippers, slagers. schoenmakers. sigarenhandelaren, veehandelaren. timmerlieden. modisten. schilders. n div. handel., barbiers, bakkers. visschers, jagers, straat- werkers. tot verbetering van der Meer ’s Voormiddags 93/4 uur: Dr. C. J. NIEMEIJER. (Doop.) v. toestand. van Burgwerd. lid geworden zijn van BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Bolsward, zullen Donderdag 8 Februari 1912, voormiddags elf uur,, ten raadhuize bij beschrijving en opbod verpachten: van 31 Jan. tot en en 12 uur in de rentebesparing door vervroegde terug betaling, namelijk: 2 maal binnen 10 weken. H u was H De aflossingen der geleende gelden, hadden het algemeen geregeld plaats. Van deze 145 leeningen zijn 32 leeningen gesloten tot ’t maximum v. f 300 17 n n ’n bedrag v. 200-300 42 100-200 54 h beneden 100 De leeningen kunnen, wat de bestemming aangaat, worden verdeeld als volgt 34 voorschotten n u u u u u n u u u n op 1 Januari 1911 bij proef met 1 procent verlaagd 4 procent op 3 procent gebracht. Sigarensmokkela rij. Men herinnert zich de groote sigaren smokkelarij, welke voor eenigen tijd ontdekt werd op de spoorlijn NijmegenKleef, waar voor de locomotiefstoker N. werd veroordeeld, terwijl de medebeschuldigde, een sigaren fabrikant, niet te vinden was. Het Duitsche Rijksgericht heeft nu beslist, dat de Hol- landsche Spoorwegmaatschappij de kosten voor de opgelegde boete, groot 35,000 mark, zal hebben te betalen. Verzwegen en geboet. een jaar lang heeft de landbouwer J. Oonk in de buurtschap Woold (gem. Winterswijk) eene procedure gevoerd wegens het verzwijgen van een geval van mond- en klauwzeer. Telkens werd hij veroordeeld, tot dat de Hooge Raad in hoogste instantie hem tot de aanvankelijk geëischte boete van f 10 veroordeeld heeft, die het gevolg met zich nasleepte, dat alle in beslag genomen dieren verbeurd zijn verklaard en de man behalve eene schade aan vee van f 2000 nog de proceskosten te betalen heeft. Tegen den Bond. De stoelenfabrikant J. Groen te Noord- wolde (Er.) heeft zijn 22 werklieden met 8 dagen opzegging uit zijn dienst ontslagen, wijl ze lid geworden zijn van den Meubel- makersbond. Alg. Hdbl. tot en 6 14 De Intrest wijze van van De heer H. Eaber, klerk 1ste klasse bij de Posterijen en Telegrafie, is met ingang van 1 Mei, overgeplaatst van hier naar Dokkum. k- In de plaats van den heer H. J. Hommes, die bedankte, is als lid-werkgever benoemd in den Beroepsraad voor de ongevallenwet de heer S. J. Praamsma alhier. Blijkens achterstaande advertentie zal de heer P. A. Zuur van Rotterdam, Woensdag avond 14 Eebruari in z/de Doele”, in de door de Ver. ter bevordering van Handel en Nijverheid uitgeschreven vergadering, de voor- deelen bepleiten van het ontwerp: Tariefwet. Den 23 Eebruari komt de heer H. G. Schilthuis, lid van Gedeputeerde Staten van Groningen, de nadeelen der Tariefwet ont vouwen. Voor- en tegenstanders der Tariefwet raden wij sterk aan om beide sprekers te hooren, opdat men een zelfstandig oordeel over dit gewichtig vraagstuk zal krijgen, te meer daar er beide avonden vrij debat is en men toch door wrijving van gedachten tot de waarheid komt. Ongewenschte eigen hulp. Aan den Groenen HiHedijk nabij Charlois (Rotterdam) zag een voorbijganger zwaren rook opstijgen uit een schuur, waarin gereed schap, aardappelen, groenten enz. geborgen waren van den tuinier Verhoef. Denkende dat daarbinnen brand was uitgebroken, opende hij de schuur en vond daar toen een Duit- schen zeeman, thuis behoorende op ’t stoom schip Siegen”, die hier in den omtrek was verdwaald geraakt en toen naar een onder komen gezochtghad, in deze schuur. De man had, om zich te warmen, van alles wat hij daar vond midden in de schuur een vuur aangelegd en voorts een paar ruiten stuk geslagen om den rook te doen ontsnappen. Wijl deze eigenaardige bezoeker nog geld bleek te bezitten, heeft de politie, die intus- schen gewaarschuwd was, hem de aldus aan gerichte schade doen betalen. Notaris S. van der BURG te Makkum, zal op Maandag 5 Februari e.k., ’s nam. 1 uur in het „Hert” te Makkum, voorden tijd van één seizoen, publiek verhuren Breeder omschreven bij biljetten. het Canisius-ziekenhuis overgebracht, waar de arme kleine oogenblikkelijk verbonden werd. Een wonde aan het dijbeen is nogal diep ingebrand, zoodat wel eenige weken ver pleging zal noodig zijn vóór deze brand wonde geheeld is. (Geld.) Zedelijkheidswet. Naar aanleiding van het proces-verbaal, opgemaakt tegen de Leidsche auctionnairs Burgersdijk en Nierman, wegens het ten verkoop bieden van boekwerken uit oude tijden, die strijdig werden geacht met de Zedelijkheidswet, schrijft het Weekblad van het Recht Enkele dreigende toepassingen van het artikel in zijn nieuwen vorm en van art. 45Ibis veroorzaken heel wat beweging. Het beroep van de auctionnairs schijnt in gevaar. Wij oordeelen niet over de meerdere of min dere juistheid van de mogelijke strafvervol gingen. Doch wij zeggen alleen wat thans gebeurt, hebben wij verwacht. Zij die nu protesteeren komen te laat. De wet is er en moet worden toegepast. Misschien zal het O. M. een te strenge toepassing weten te voorkomen, doch ook het O. M. moet de wet toepassen. Men wijte dus niet aan zijn beleid wat de schuld is van den wetgever. Men wijte het ook aan zichzelf. De boek handel, trouwens het geheele Nederlandsche volk, heeft zich heel weinig bekommerd om wat de wetgever in zijn zedelijkheidsijver ging vaststellen. Wij hebben getracht te waarschuwen; men heeft ons vrijwel alleen laten staan. De strafwetgever moest ingrij pen. Nu hij het gedaan beeft, drage men de gevolgen. Wij staan nog slechts aan het begin. Sneek. Door het Bestuur der Hulpbank is in haar 60e jaarlijksche Algemeene Ver gadering, j.l. Maandag gehouden, verslag uitgebracht omtrent hare werkzaamheden in het afgeloopen boekjaar. Wij ontleenen daar aan het volgende Het totaal der uitgeleende gelden bedroeg in 1911 f 20.760.waarvan in het le kwartaal 31 leeningen ten bedrage v. f 3740 n u en Wethouders voornoemd, M. OBERMAN. De Secretaris, K. H. LAAGLAND. over het algemeen geregeld plaats. Wel moest er zoo nu en dan een nalatige leener worden aangemaand en bleven er vijf in gebreke, waarvoor de borgen in de bres Harde les. Gistermiddag werd het zoontje van den arbeider B. te Doetinchem door zijn vriendje O. spelenderwijze op het ijs gegooid met het gevolg, dat de kleine bewusteloos bleef liggen, en, naar later bleek, een hersenschudding had bekomen. De jeugdige O., de gevolgen van zijn daad ziende, wist niet beter te doen, dan pardoes in het water te springen, waaruit hij slechts met de grootste moeite werd ge red. Het zoontje van B. maakt het thans redelijk wel. Een moeilijke vaart. De bemanning van de Hoornsche boot had Donderdag een critieken dag. Terwijl de boot gewoonlijk om half zeven ’s morgens de haven van Hoorn uitvaart om ’n uur of drie later aan den steiger voor Amsterdam aan te leggen, kon ze gisteren pas te elf uur vertrekken, daar de Hoornsche Zee sluizen gesloten waren. En, eenmaal uit gevaren, had ze met verbazende moeilijk heden te kampen. Overal op de Zuiderzee werd zeer veel ijs ontmoet. Vooral om de Oost van Marken, bij Pampus, was het bar. Daar was het ijs z/tot bergen” opgestapeld, zooals ons werdmeegedeeld. Het duurde wel 41/2 tot 5 uur eer deze bergen omvaren waren. Eenmaal deze klippen ontstoomd, moest de bemanning uren en uren in het Buiten-IJ aan het ijs-kloppen blijven om de boot de doorvaart mogelijk te maken. Eerst te kwart voor tienen kwam de boot te Amsterdam aan. De equipage was dood-op, maar had de streelende voldoening dat haar vaartuig het eerste was van alle Zuiderzee- booten, dat in den loop van dit na-wintertje de hoofdstad bereikte. In de val geloopen. Op wel een zeer eigenaardige wijze werd dezer dagen door den inspecteur van politie te Sittard eene dievegge gearresteerd. Deze inspecteur kreeg n.l. 23 Januari be richt uit Aken, dat aldaar eene dienstbode, zich noemende Anna Engelen, wier vader mijnwerker was en te Sittard zou wonen, uit haar dienst was vertrokken met mede neming van kleedingstukken en andere zaken, toebehoorende aan haar meesteressen. Al spoedig bleek de politie, dat opgegeven haam en adres valsch was. Er rezen vermoedens tegen een 18-jarige jonge dochter, die reeds meermalen voor het plegen van zulke feiten zoowel hier te lande als in Duitschland, met den strafrechter had kennis gemaakt. Het toeval was den inspecteur bij de op sporing der vermoedelijke dievegge gunstig, want voor dienstzaken in Maastricht vertoe vend, zag hij zich op een gegeven oogenblik opeens in tegenwoordigheid der dienstmeid en wel in de vestibule van het... gerechts gebouw, alwaar zij zich in gezelschap bevond van den veldwachter uit Kerkrade, in af wachting dat zij voor den officier van justitie zou worden geleid wegens poging tot oplich ting aldaar gepleegd. Het vermoeden van den inspecteur bleek al spoedig waar, want al de te Aken gestolen voorwerpen werden nog in haar bezit ge vonden. Na een verhoor te hebben onder gaan, werd zij in arrest gesteld. a. voor DAMES, b. voor HEEREN. Uitsluitend toegang voor LEDEN met* DAMES en KINDEREN. Inleg 25 cent per persoon. Aangifte tusschen 11 //Wijnberg”. te beoordeelen. De Commissie J. M. K1NGMA. S. J. T. PLANTINGA. W. NAUTA Jzn. G. H. SUTHERLAND ROYAARDS. H. J. HOMMES. Blijkens achterstaande advertentie zal a.s. Woensdag in Z/De Doele” de 3e winterlezing worden gehouden vanwege de commissie, die eerst deze lezingen in de Broerekerk hield. Ds. Vunderink van Haarlem heeft tot onder werp gekozenDe profeet van Florence. Spreker en onderwerp beiden doen een flinke opkomst verwachten. Gepasseerden Zondag is, gelijk wij reeds meedeelden, ons Krite-selskip naar Eraneker geweest om in een daar gehouden concours twee tooneelstukken op te voeren, n.l. Z/Skyn” van Schuitmaker, en de //Utfenbfiser by de Bakker” van Dijkstra. De Franeker Courant, zonder in een beoordeeling te treden, is toch blijkbaar goed over de voorstelling voldaan en ook het publiek was heel te vreden. Wij verheugen ons zeer over dit aan vankelijk succes en verbinden er aan het bericht dat dit zelfde gezelschap met die twee stukken het hooge noorden nog verder zal ingaan, n.l. den 28 Eebruari naar Dokkum. De winter gaat met grillen gepaard, dooi wisselt af met vorst Veel last en oordeel en schuwing aan wagen weest op uw hoede 1 Het ijs is, nu alles met een dunne.sneeuw- laag overdekt is, nog minder te vertrouwen dan de vorige dagen, ondanks de vinnige vorst van gisteren en dezen nacht. Wij vernemèn dat heden morgen onze ijverige baan-commissaris, die een onderzoek instelde naar de sterkte van het ijs op de Sneekervaart bij het Kruiswater, er door is gezakt en door zijn ijshaak zich wist te redden, zoodat het met een halve onder dompeling is afgeloopen. 's Avonds 53/4 uur Ds. D. N. ZU1THOEE. ’s Voormiddags 93/4 uur Ds. POTTING A (Maandelijksche Collecte.) ’s Voormiddags 9x/2 uur: Ds. J. OP ’T HOLT. 's Avonds 5x/4 uur: DEZELFDE. 's Voormiddags 9x/2 uur: Ds. NAÜTA van Parrega. ’s Avonds 51/2 uur Ds. GEERLING BOLSWARD, Eebruari 1912. Ondertrouwd: Arend en Grietje Zwaga. Geboren: Albertha d. v. Ereerk Wou ters en Macheltje Zuiderhof. Overleden: Wijbrigje Flapper 61 jr. weduwe van Johannes Bergsma. Pier Osinga 20 jr. (ongehuwd). WONSERADEEL, met 2 Februari 1912. Geboren: Sikke z. v. Bauke Helling- werf en Minke van de Witte te Makkum. Grietje d. v. Eelfje Andringa en Afke Bouwhuis te Tjerk werd. Ymkje d. v. Andries Visser en Feikje Kuipers te Makkum. Overleden: Jetse Spijksma 1 jr. te Schettens. genoegen op worden gewezen, dat er van de 150 aflossingen, tot een totaal bedrag van f 20764.er 22 maal gebruik is gemaakt brandende kleertjes van het lijfje te rukken. Hierna werd het kind, nadat het vuur ge doofd was, in een doek gewikkeld en naar

Bolswards Nieuwsblad nl | 1912 | | pagina 2