PER TELEGRAAF. Hylke Janz. Kingma te Sneek, in den ouderdom van ruim 86 jaar. Verpachting „Hollanderzet”. I Stadsnieuws. Financiëel overzicht. Advertentiën. I Burgerlijke Stand. Officiëele Advertentie. -24.15 tot en met 7 3 tot en met 6 en overleed geliefde onze - Heden Broeder waren Leeuwarden gekomen 2.11 10.57 52.85 u - 105.70 5.20 5.35 5.51 5.51i/60. £—.17.6 4.7.6 8.15.6 als vlogt Gosliga en 1912//£2.— veel aandacht wordt in het geheel niet, waren beter te ver meer vastheid van dezen winter schijnt dezen nieuwen tak van ijssport J. II. KINGMA. T. M. KINGMA—Britzel. Bolsward, 7 Februari 1912. Tweede bericht uit Sloten. Om 3 uur 52 kwam nog een gezelschap van zes rijders aan, n.l. T. Geertsema, Gro ningen; D. Huizinga Bruins, Usquert; H. G. Krikke, GramsbergenR. E. J. Oosterwijk, Groningen; H. C. J. Krul, Groningen; Th. Adriani Hoen, Groningen; allen in goede conditie. Nog goed afgeloopen. Zondagnamiddag geraakte te Nijmegen zekere G. voor de electrische tram. Daar de weg glad was, schoof de tram den man voor zich uit en werd deze, hoewel vlak voor de wielen liggende, niet overreden. N. Cl. IJswedstrijden. Wedstrijd met hindernissen onder de leden der afdeeling //Bolsward” van den Neder- landschen Bond voor Lichamelijke Opvoeding. Twee rubrieken, dames en heeren. Afdeeling damesle prijs mevrouw Swart, 2e mej. Johanna Hommes, 3e mevrouw C. Kingma Falkena. Afdeeling heeren le 'prijs F. van Dam, 2e J. B. Weromeus Buining, 3e G. H. van der Werf. Onder het rijden moest een bal door een bodemlooze mand worden geworpen, weder opgevangen en mee naar het eind der baan worden genomen. Wonseradeel, 5 Febr. Wegens de werk staking der electriciens hebben ook de alhier bij de Electrische Centrale nog werkzaam zijnde monteurs het werk neergelegd. De meeste aansluitingen zijn echter reeds in orde, alleen in een paar kerken en in ’t gemeentehuis moet de installatie nog worden aangebracht. Vaklieden uit het dorp, als §meden, koperslagers, enz. zijn nu bezig de leidingen aan te leggen. Circa 500 woningen zijn aangesloten. Witmarsum. Aanbeveling voor secretaris van Wónseradeel: de heer K. Salverda, commies-chef van de afdeeling financiën der gemeente-secretarie te Dordrecht; de heer J. Krol, secretaris van Hemelumer Oldephaert en Noordwolde. Sloten, 7 Februari. uur 17 min. arriveerden van Tacozijl, de Koning van J. Ferwerda van Leeuwarden, er nog frisch uit. uur 23 min. kwam nog aan Sj. van Offingawier en om 3.38 arri- BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Bolsward, zullen Donderdag 8 Februari 1912, voormiddags elf uur, ten raadhuize bij beschrijving en opbod verpachten: de opkomsten van de brug ’t Hollanderzet over de Wor- kumervaart onder Bolsward, met het recht der bewoning van de bij de brug staande huizinge, waarin Koemelkerij kan worden uitgeoefend. Conditiën liggen ter lezing ter Secretarie. De pachttijd is drie jaren, ingaande 12 Mei 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. OBERMAN. De Secretaris, K. H. LAAGLAND. Uit Sneek seint men ons nog: Hier passeerden te 4 uur 14 Koning, te 4.15 Ferwerda, te 4 21 Keizer, te 4.37 Wierstra, te 4.44 Ysbrandy, te 4.45 Ypma, te 4.52 Bouma, te 4,57 Rijpma, te 4.58 Mr. Hepkema. LEEUWARDEN. Aangekomen: KONING FERWERDA WIERSTRA KEIZER I Anna d. v. Huite Lende- Jantje van der Plaats te Wit- Doutzen d. v. Albert Buma en Eene jaarvergadering. J.l. Vrijdagavond hield de vereenigifig voor Vrouwenkiesrecht bare jaarvergadering. Nadat eerst de secretaresse en penning- meesteres in ’t kort de werkzaamheden der vereeniging over ’t afgeloopen jaar hadden weergegeven, had de benoeming der Bestuurs leden plaats. Alle 3 aftr. leden werden her kozen en voor mevr. F. v. d. WalTjalma die door vertrek naar elders had bedankt, werd mevr. M. IttmanHannema gekozen. Alle 4 dames namen de benoeming aan. Daarna werd nog over een 2de propa- ganda-avond gesproken, waar mej. C. Groot van Rotterdam haar succesvolle voordracht „Wat Marijtje over de tariefwet denkt” dan ten beste zou kunnen geven. Een ingekomen brochure werd toen be handeld, welker inhoud daarop neerkwam, om de pers vooral aan te sporen tot mede werking, en aan een der redacties van hier te vragen, of die zoo welwillend zou willen zijn, de maandelijksche persberichten die door het H. B. gezonden zullen worden, op te nemen. De Red. van de B. C. heeft zich daartoe bereid verklaard. weer twee Leeuwarden verleden jaar half November bij het schoon- Betaalbaarstelling v. dividenden coupons. N.V. Balata Comp. „Suriname” te Rotterdam div. no. 2 betaalb. met f 75.- per aandeel. it f 7.50 p.onderaand. Cleveland, Akron Columbus Spoorw. Mij. coupon no. 23 der 4 pCt. oblig. is betaal baar per 1 Febr. ’12 met f 19.54. The Associated MerchantsCo.div.no. 25 d.eert, v. 10 en 5 Eerste Pref. aand. m. 36.72en 18.36 10 en 5 tweede 42.84en21.42 Amsterdamsche Liquidatie-kas div. no. 11 be taalbaar met f 35. div. no. 11 van oprichtersbewijzen met f 22.30 Republiek Uraguay: pCt. Gecons. leening coup. p. 1 Febr. 3.6 betaalb. m. f n u maken van de kooi ontsnapte. Niemand dacht meer aan den vluchteling, totdat hij zich Zondag, door tegen de ruiten te tikken, weer aanmeldde. De koude en het gebrek aan voedsel deden hem blijkbaar de ge vangenschap boven het leven in de vrije natuur verkiezen, want toen de kooi naar buiten gebracht en opengezet werd, zocht hij dadelijk zijn plaatsje van vroeger weer op. T. Ct. Ongeval door de koude. Uit Eerbeek schrijft men: Onze plaats genoot Holtman was Zondag bijkans het slachtoffer der koude geworden. In den vroegen morgen een burenplicht vervullende, door per rijtuig de vroedvrouw van Brummen te halen, viel hij op den terugweg, door de koude bevangen, van den bok. Het paard liep door, de in het rijtuig zittende vroed vrouw wist uit te stappen en het paard tot staan te brengen. Toen zij bij H. kwam, keerde juist zijn bewustzijn terug. Geneeskundige hulp werd ingeroepen. Het schijnt, dat het ongeval met eenige uitwendige kneuzing zal afioopen. onderpand vaak onverkoopbaar. Een lang- durige stijging der grondprijzen in dergelijke landen heeft veelal tot landspeculatie geleid, waardoor bij ophouden dier stijging veel moet worden verkocht, en een groote prijs daling intreedt. De immigratie heeft door den minder gunstigen toestand opgehouden, of zich naar elders gerjeht. Nieuwe bewoners treden dus niet als koopers op. De oude bewoners hebben zelfs reeds moeite het hoofd boven water te houden en kunnen het aan gebodene niet koopen. In dergelijke tijden van crisis ziet een hypotheekbank zich ge noodzaakt de onderpanden van die harer debiteuren, die .niet aan hunne verplichtingen kunnen voldoen, zelve in te koopen, waar door zij in het bezit geraakt van een groote hoeveelheid onroerende goederen. De moge lijkheid bestaat dat zij deze bij gebreke van voldoende arbeidskrachten noch verhuren, noch zelf exploiteeren kan, zoodat zij geen voldoende inkomsten afwerpen om daaruit de rente op de pandbrieven te kunnen be talen, en de hypotheekbank de hiervoor noodige gelden van elders zal moeten vinden. Duurt de crisis lang, dan zal zij dit niet kunnen volhouden en zelve aan hare ver plichtingen niet kunnen voldoen. In een volgend overzicht zullen wij onze opinie over het geschrevene van het Amster- damsch Effectenblad weergeven. W ij hebben verleden week een gedeelte overgenomen van een hoofdartikel in het Amsterdamsch Effectenblad, handelende over pandbrieven van Hypotheekbanken, in welk gedeelte uitsluitend besproken werden de Hypotheekbanken die hunne gelden in Neder land plaatsen. Genoemd blad laten wij nog maals aan het woord en nemen daarvoor een gedeelte over, waarin zij uitsluitend spreekt over de in het buitenland werkende banken. Het blad schrijft als volgt Velen dier in het buitenland werkende hypotheekbanken worden met niet minder voorzichtigheid en beleid beheerd dan de binnenlands werkende, maar de aard van haar bedrijf brengt meerder risico mede, omdat aan uitzetting van gelden op hypotheek in het buitenland meer gevaar voor verlies verbonden is, dan aan dezelfde werkzaamheid in het binnenland. De voornaamste reden hiervoor is de grootere veranderlijkheid van de waarde van onroerende goederen in de vreemde landen, waar die hypotheekbanken werken. Zij kozen tot terrein harer werkzaamheden landen of streken, die nog in het tijdperk van ont wikkeling zijn. Dit lag in den aard der zaak, omdat in die nieuwe landen voor ont ginning en bebouwing veel kapitaal noodig en weinig beschikbaar is, dus hooge rente kan worden bedongen. In dergelijke in op komst zijnde streken gaat met de ontwikke ling van het land de waarde van den grond meestal snel vooruit. Zoolang die voorspoed en vooruitgang aanhouden, kunnen de geld- nemers, die meestal uit zich zelf weinig kapitaalkrachtig zijn, gemakkelijk aan hunne verplichtingen tot rentebetaling en aflossing voldoen, en, is dit met een enkele eens niet het geval, en moet tot executie worden overgegaan, dan vindt het voor de leening verbonden goed gemakkelijk een kooper, zoodat de hypotheekbank het door haar ge leende bedrag terugkrijgt. Uitzetting op hypotheek in die landen schijnt dan eene goede belegging, en is dit ook, zoolang de ontwikkeling van zulk een land geregeld voortgaat. Maar wanneer een stilstand in die ont wikkeling intreedt, wanneer misoogsten die streken treffen, omvangrijke natuurrampen zich daar voordoen, dan treedt een geheel andere toestand in. De debiteuren missen de inkomsten uit hun bedrijf geheel of ten deele, en hebben geen andere bronnen om daaruit de te betalen renten en aflossingen te vinden, zoodat zij met de nakoming hunner verplichtingen in gebreke moeten blijven. De hypotheekhouders moeten dien tengevolge executeeren, maar nu blijkt het Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. Tjerkwerd. Ook hier hebben we een hard rijderij onder de leden der IJsclub „Tjerkwerd” met dames gehad. En het moet gezegd worden dat zoo’n rijderij vrijwat vóór heeft boven een andere, waarbij een paar vreemden komen, om de prijzen te halen. De uitslag van de rijderij was Boven de 40 jaar. Prijs N. v. N. B. de Vries. le premie: M. Huitema en A. W. Bakker. 2e premie: P. de Vries en Y. Huitema. Beneden de 40 jaar. Prijs F. Schukken S. Haitsma. le premieTj. de Vries en K. Zijsling. 2e premie P. Postma en J. Roorde. Vruchtbaar. De landbouwer J. Kuyntjes te Zuilichem heeft naar de T. C. vermeldt, een koe, die in vier jaren tijds zeven kalveren ter wereld bracht. en Sj. Wierstra van Offingawier en kort achter hen volgde de heer H. J. Ypma van Arum. Deze laatste had nog ’t ongeluk bij ’t inhouden op de gracht voor de Doele in een plas water te vallen, doch lachende merkte hij op ’t Hindert niet, een beetje meer of minder nat, dat doet er niet toe De eerste twee aankomenden schenen nog al vermoeid, naar aan ’t comité hier voor kwam, de volgende waren in iets betere conditie. Voor twaalf uur arriveerden nog ongeveer een dozijn deelnemers, die zich allen behoorlijk den tijd gunden om even „uit te poesten”. zoo dat in hardrijders- taal heet. Even maken wij nog melding dat tegen den middag hier ook per schaats aankwam de heer Lotsij van Dordrecht, terwijl zijn echtgenoote per auto langs de hoofd wegen den tocht doet, om hier en daar op de rust- en controleplaatsen haar man wat aan te moedigen en op te kwikken. De heer Lotsij was echter naar ’t ons toescheen al zoo vermoeid, dat hij het verdere van den tocht misschien wel per auto zal moeten meemaken. Er waren hier trouwens nog meer auto’s van journalisten enz. en in „de Doele” was om middag en even daarna zeer veel belang stelling. Te half drie waren het controlepunt hier ter stede gepasseerd voor den wedstrijd 28 deelnemers, voor den tocht 19 personen en men verwacht dat de overigen den moed reeds hebben laten zakken. u u u 5 pCt. Braziliaansehe Staatsleening van 1895. 4 pCt. id. id. 1910 Coup.op 1 Febr.l912v.£2.10.0 m. f30.IS1^ u «l u 5 pCt. Gum. pref, aand., Serie B, in de American Smelters Securitus Cy.div. no. 25 met f 10.21. The United Langkat Plantations Co.: Het slotdividend op gew. aand. is 15 pCt. Maandag hield de ijsclub „de Friescbe Jeugd” een hardrijderij van jongelingen beneden de 18 jaren, waaraan 29 liefhebbers deelnamen. P. Spijkstra te Wartena behaalde een gouden horloge, S. Wijnia te Nijhuizum een zilveren horloge en J. Ripper te Lemmer een nikkelen horloge. Dinsdag is, niettegenstaande den sterken dooi, de leden wedstrijd, uitgeschreven door de ijsclub „Bolsward”, toch doorgegaan. Het vele water op de baan maakte het rijden minder aangenaam. De uitslag was als volgt le klasse, 22 deelnemers. le prijs: W. de Vreeze; 2e prijs: R. Nota, beiden alhier; 3e prijs: H. H. Brandsma, Ugoclooster. 2e klasse, 12 deelnemers. le prijsM. H. Galama, Burgwerd 2e prijs: W. Nota; 3e prijs: J. Koch, beiden alhier. 3e klasse, 11 deelnemers. le prijsP. van Gosliga, Tjerkwerd 2e prijsS. Hengst, alhier3e prijsT. Westendorp, Exmorra. De Elfsteden-tocht. Deze veel besproken tocht, waaraan in en buiten Friesland zeer gewijd, treft het maar De ouderwetsche winters trouwen, toen had men weer. De nukkigheid van ook weer van niet gediend te zijn. Herhaaldelijk moest de tocht worden uit gesteld. Na de strenge vorst der laatste dagen nu weer bepaald op heden Woensdag Wel viel gisteren de dooi in, gister en bet weer Heden om 3 hier J. Keizer Arnhem en Deze zagen Te 3 Wierstra veerde H. Ypma van Arum. Deze twee waren blijkbaar vermoeid. Nog kwamen om 3 uur 43 hier voorbij Mr. E. Hepkema van Leeuwarden en S. Bouma van Alkmaar. Nog meerderen worden hier verwacht. Op ’t kantje. De koudslachter v. D. te Beesd, die heimelijk met een slede over de Linge een dood kalf wilde vervoeren, geraakte op een plaats, waar hij zich ongezien waande, door het ijs en zakte er tot den hals in. Slechts met groote moeite werd hij, geheel verstijfd, gered. was ’t 7 Februari. maar ’t ijs was sterk, velen avond naar begon tegen den avond ook werkelijk op te klaren en te vriezen. Men was dus vol goede hoop, dat de ge zamenlijke tocht dan nu toch eens zou kunnen doorgaan. Hedenmorgen in de vroegte nieuwe teleurstelling dooi zelfs regende het af en toe. Hoe nu? Na beraadslaging werd bij stemming uitgemaakt dat wedstrijd en tocht beide zullen doorgaan en omstreeks half zes zijn hedenmorgen dan ook een 60-tal per schaats den kant naar Dokkum opgegaan. Er is niet veel wind, doch de dooi heeft gemaakt dat er zeer veel water op het ijs staat. Wij hoorden dan ook van een toe schouwer het lijkt meer een watertocht op schaatsen, dan een wedstrijd. Gelijk men weet is voor Bolsward „De Doele” het controlepunt, en daar was dan ook reeds voormiddag heel wat belangstelling. De stadswal was druk bezet met wandelaars op klompen, om af te wachten of er werke lijk rijders zouden passeeren. Van Leeuwarden en Franeker waren tele grammen geariveerd, en men wist dus dat werkelijk haast de eerste rijders konden worden verwacht. Precies half twaalf, ja, hoordaar kwam een tweetal aanzwieren. Opmerkelijk dat het een „Koning” en een „Keizer” waren die dus voormannen zijn van den tocht. 11.30 arriveerde hier de heer C. C. J. de Koning van Arnhem, en direct op hem volgde de heer J. Keizer van Taco zijl. Zij wilden er geen rusttijd afnemen, lieten hun pas afteekenen en voorwaarts ging ’t weer. Tien minuten later kwamen heeren aan, n.l. J. Ferwerda van Van een merel. Ruim 6 jaar geleden, op Oudejaarsdag 1905, ving C. van Riemsdijk, bode van Eck-en-Wiel, op Tiel, een merel, die hem van 4 BOLSWARD, Februari 1912. Geboren: Cornelis z. v. Jan Klijn en Jacoba de Jong. Klaaske d. v. Hijltje de Boer en Aafke van der Veen. Marijke d. v. Hein Anema en Hieke Palstra. Overleden: Anna Petronella Peere- boom 78 jr. (Ongehuwd). WONSERADEEL, van Februari 1912. G e b o r e nj meijer en marsum. Fetje Schaap te Parrega. Overleden. Hanne Smit 80 jr. wednr. van Baukje Pletter te Pingjum. Baukje Wierda 11 mnd. te Arum. Jacob de Jong 66 jr. echtgen. van Tettje Wijngaarden te Parrega. Ytje Stuurmans 70 jr, wed. van Jan Wijbenga te Makkum. Een onverlaat. Op het Borkeld, onder de gemeente Holten (Ov.), werd dezer dagen een tien jarig meisje, dat in gezelschap was van een paar kleine jongens, onverhoeds door een man aangevallen en in een naastbijzijnd boschje gesleurd. Op het hulpgeroep der jongens nam de onverlaat spoedig de vlucht, zoodat het kind nog met den schrik vrij kwam. Door enkele aanwijzingen mocht de politie er in slagen den dader op de grens der ge meente Wierden aan te houden. Hij werd gevankelijk naar Holten overgebracht, al waar hij een volledige bekentenis aflegde. De aanrander bleek een 22-jarige Lotha- ringer te zijn, die verbonden geweest was aan een circus als „slangenmensch”. Ongeluk. Een te Oosterbeek wonend, te Arnhem in dienst zijnde koetsier, is op treurige wijze om het leven gekomen. Hij begaf zich naar zijn werk en reed mede met een wagen die van Doorwerth kwam. Op de hoogte van de Klingelbeek werd het paard schichtig; V. sprong van den wagen om het paard tot staan te brengen. Hij is daarbij uitgegleden en gevallende wagen ging over hem heen, met het gevolg dat de man zijn ruggegraat brak, zoodat hij op de plaats dood bleef. H u II II II n H

Bolswards Nieuwsblad nl | 1912 | | pagina 2