1912. Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 13. 51ste Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. DERDE W1NTERLEZ1NG. ’Van Houten’s Zondag 11 Februari. Stadsnieuws. Honderd tegen eer’ dat men na een proef met GOED en GOEDKOOP De beste voor den prijs 1 Kg. /1.50 ^Kg./0.42 VOOR Afzonderlijke RECLAME. Achter de stille f3431,255 - 243.50 - 0.18 ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. i en goedge- van penning- den deskundige der - o.8o yw ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. dank bede van den redenaar, werd een woord van dank en een „tot weerziens" aan den Spreker door den heer de Boer gesloten. voor had. en nadat een s van Savonarola be zon het den 6 April Zoodat er een batig saldo is van f 3187.755 De finantiën zijn dit jaar dus weer f 383, vooruit gegaan. Er zijn in den loop van dit boekjaar weer verscheidene nieuwe spiegelruiten in de verzekering opgenomen, het laatste polis nummer is reeds geklommen tot 308. Na tuurlijk zijn er door latere overschrijvingen ook verscheidene der eerste polisnummers vervallen, maar thans zijn toch nog 215 polissen van kracht, en daaronder zijn er, die een belangrijk bedrag aan verzekerde ruiten omvatten. onderwerp hunner ontboezemingen gemaakt, eenigen hem verheerlijkt, anderen hem guisd, en een f Voor ons, zoo held, die zich opofferde redden. Na een de vergadering met „tot weerziens” geroepen vond voor den geestelijken en tegen den zin zijner ouders in een klooster ging. Achter de stille muren van ’t klooster vond hij echter niet de rust voor zijne ziel, en hij werd door de leefwijze van de kloosterlingen geërgerd in zijn vroom gemoed. Zijne geschriften getuigen van zijne liefde voor de deugd en afschuw van het kwaad, en dat gevoel wekte in hem den lust om de kerk te hervormen, en tegelijk het volk te bevrijden van de macht der aanzienlijken. Als jong monnik was hij niet welbespraakt, maar bezield door zijne overtuiging werd hij een redenaar die bewondering wekte en de aandacht trok. Eerst in Brescia en in 1497 te Florence trad hij als redenaar op en zelfs de groote domkerk was onder zijn gehoor geheel gevuld. De vrijmoedigheid waarmede hij de gebreken van rijken en armen, en ook van de geestelijkheid, in ’t licht stelde wekte bewondering. Hij was een boetprediker, die het volk tot deugdzaamheid wilde bren gen. Zijn invloed werd zeer groot en spr. noemt als reden van dezen invloed, voor eerst dat hij predikte uit Gods woord, inplaats van gelijk destijds gebruikelijk was wijsbe geerte te verkondigen, vervolgens doordat hij sprak uit innige overtuiging en verder dat in zijn betoog een profetisch element bestond. Hij waarschuwde altoos voor de toekomst en voor het oordeel Gods, maar voorspelde ook vaak met verrassende nauwkeurigheid oorlog en verwoesting. Hij werd nu als een profeet beschouwd en dat was zijn kracht, maar dat werd later ook zijn val. Hoewel hij met hekelende scherpte de ge breken zijns tijds gispte, liet bij den Paus en diens macht en invloed ongemoeid, later veranderde ook dit. Verschillende zijner meeningen en betoogen worden door den spreker aangestipt, en uit alles blijkt dat Savonarola met onwankelbaar geloof er naar streefde om de kerk in vollen luister te doen pralen. Hij is een der voor- loopers van de Hervorming op kerkelijk ge bied, doch ook voor sociale hervorming deed hij veel. Het volk leed onder de macht De president kon in zijn sluitingswoord dan ook met recht een woord van hulde brengen aan de uitstekende leiding van den Directeur. Trouwens dat is genoegzaam be kend, ook buiten Bolsward, buiten de provincie zelfs. Ook werd in ’t slotwoord nog eens de wensch herhaald dat meerderen zich zouden aansluiten bij de vereenigingen, men had dezen avond kunnen zien wat door samen werking en oefening kan worden verkregen. Verder werd nog een woord van dank gebracht aan Mej. F. voor haar verdienste lijk pianospel, en aan 't bestuurslid, den heer H. de Vries, die heden niet meewerk te, maar toch zeer veel heeft gedaan voor de vereeniging. Dan nog had men tot slot een gedirigeerd bal. Dat daar op een avond als deze veel animo voor bestaat, spreekt wel van zelf. De flinke ruimte voor dansvloer bestemd, was in den beginne nog maar even voldoende. Onderlinge Spiegelglasverzekering. Woensdagavond werd op de bovenzaal van „de Doele” de jaarvergadering gehouden van bovengenoemde Vereeniging. De opkomst was, in aanmerking genomen den drukken tijd van vergaderingen, uitvoeringen en bijeen komsten, nog al goed te noemen, wijl ruim 20 deelhebbers aanwezig waren. Bij opening door den heer K. Falkena Bz., die heden als Voorzitter fungeerde, werd mededeeling gedaan van een schrijven van den heer C. Th. Bölger, die wegens vertrek naar den Haag moest bedanken als bestuurs lid, en dan ook als president en als lid afscheid van de vereeniging nam. Een woord van waardeering werd hem door den fun- geerenden Voorzitter gewijd, waarmede alle aanwezigen instemden. De notulen werden gelezen keurd, evenzoo de verslagen meester, secretaris en vereeniging. Hieraan ontleenen wij, dat de ontvangsten met het batig saldo van het vorig jaar ad f 2804.65, hebben bedragen de uitgaven Woensdagavond is in „de Doele” de derde winterlezing gehouden vanwege de Christe lijke commissie. De zaal was ditmaal be hoorlijk gevuld. De heer J. de Boer opende de vergadering en heette den spreker en het publiek hartelijk welkom. Na het gebruikelijke gebed, begon Ds. Vunderink van Haarlem zijne omvangrijke rede over De Profeet van Florence. In sier lijke en toch onopgesmukte taal behandelde hij op duidelijke wijze zijn onderwerp, waar van terwille der beperkte plaatsruimte, slechts een zeer bekopt verslag kan worden opge nomen. Na een schildering van het schoone en bloeiende Florence aan de Arno in het noorden van Italië, wijst hij er op hoe grooten invloed deze stad en het daar heerschende geslacht de Medici gehad heeft op kunst en wetenschap en hoe in de 15e eeuw de renaissance de opbloei der oude kunsten be- teekende. Door den rijkdom van de familie de Medici, die zich aan het hoofd van de republiek wisten te plaatsen, werden, ook met staats geld en de inkomsten der vrome stichtingen, tal van kunstenaars gesteund en werd Flo rence de stapelplaats van kunstproducten op velerlei gebied. Het vorstelijk paleis was de zetel van pracht en weelde, en bij het sterfbed van Lorenfo de Medici werd de* prediker prior van het Dominicaner klooster geroe pen. Deze prior was eigenlijk de eenige geestelijke der stad, die voorheen niet gebogen had voor de macht van dezen vorst. De prior beval den stervende om, indien hij in vrede uit dit leven wilde scheiden, drie zaken te volbrengen, le een volkomen ver trouwen stellen in de barmhartigheid Gods, 2e het oneerlijk verkregen goed terug geven en 3e het volk van Florence de vrijheid hergeven. Op het hooren van dezen laatsten eisch, die beteekende dat de Medici’s van hunne oppermacht afstand moesten doen, was de ster vende verontwaardigd en er niet toe genegen. Op dezen prior, die zoo kordaat eischen durfde te stellen aan het hoofd van den Staat, wil spreker heden de aandacht vesti gen. Het was Hieronimo Savonarola, in 1452 geboren, die door zijn ernstigen aard zich stand Gymnastiekuitvoering. De Doelezaal was Donderdagavond flink bezet, toen „Wilhelmina” en „Lycurgus” een gemeenschappelijke uitvoering gaven, waarbij ook nog een klas der Gymnastiek- school (jongens en meisjes) meewerkte. Van de zusterverenigingen Snëek en Wommels waren deputatiën overgekomen, welke vriende lijke attentie door de Gymnasten hier zeer gewaardeerd werd. Na de flinke opmarsch, waarbij de vaandels van beide vereenigingen de rij der turnsters en turners vooraf gingen, werd door den president van „Lycurgus” den heer Jan Adema, een openingswoord gesproken, in hoofdzaak hierop neerkomende dat hij hoopte dat deze uitvoering er toe zou meewerken dat meerdere jongelieden zich willen aan sluiten bij de Gymnastiekvereenigingen alhier. Vooral van „Lycurgus” was ’t ledental te klein voor een stad als hier en met het oog op ’t nut van alzijdige lichaamsoefening, diende men gymnastiek hooger te stellen dan ’t voetbalspel, te meer daar de gymnastiek hier onder de uitstekende leiding van den heer Sutherland Royaards staat. Door de 2e afd. van „Lycurgus” werd nu een oefening aan de ringen gegeven, waarbij net werken blijkbaar op den voor grond staat. De vrije- en ordeoefeningen van „Wilhelmina” werden daarna zeer correct uitgevoerd, de jongens der Gymnastiekschool toonden in hun vrije oefeningen en evenzoo in hun hoogspringen, dat zij zich met ambitie toe leggen op orde bij de oefeningen, en tevens dat zij hun spieren goed weten te oefenen. „Wilhelmina” gaf ons vervolgens ’t bewijs, dat ook door dames zeer wel oefeningen gehouden kunnen worden waarbij lenigheid en spierkracht beoefend worden. Bij combinatie van paard en brug liet de 1ste afdeeling van „Lycurgus” zien dat be hendigheid en flinke oefening leidt tot krachts ontwikkeling. De stokoefeningen der meisjes en eigen lijk nog meer de springrietoefeningen lever den een alleraardigst gezicht op. De laatste oefening werd op verzoek na de pauze her haald. Veel variatie bracht ons heden het pro gramma. Na de pauze opende „Lycurgus” weer de rij, en van die 1ste afdeeling kan gezegd worden „klein maar rein”. Dat zestal gymnasten doet krasse toeren, en daarbij steeds in het oog houdende kalmte en net heid bij elke oefening. „Wilhelmina” liet zich hierin niet minder onbetuigd. De vrije oefeningen, die zij nu gaf en waarmee te Heerenveen de 2de prijs behaald is op ’t nationaal concours, ze werden in ons oog onberispelijk uitgevoerd. Daar was eenheid in iedere beweging van dit twaalftal jonge dames. De vrije oefeningen van „Lycurgus”, die nu kwamen, waren ook goed, en niet minder ’t knodsenzwaaien van „Wilhelmina”. Nadat „Lycurgus” met de staafoefeningen nog een knap nummer had gegeven, besloot „Wilhelmina” met de zoo aardige „reien”. In die lange witte japonnetjes omhangen met een rank groen, voerden ze verschillende oefeningen uit, o.a. een aardig kwartet- dansje. e Bij deze oefening en ook bij de vrije oefeningeu werden de bewegingen geleid door de maat der muziek. Mej. F, heeft zich daarbij als pianiste verdienstelijk gemaakt. Wij willen aan ’t slot van ’t programma nog even getuigen, dat er heden zeer veel variatie werd geboden, en dat de nummers op zichzelf niet lang waren, doch er vlug afgewerkt is. Dit is ook een verdienste van zoo’n gymnastiekavond. Bij «oo’n openbare uitvoering moet voor afwisseling gezorgd worden, en aan dien eisch was hier in ruime mate voldaan. der Medici’s, en toch toen Karel VIII van Frankrijk tegen Florence optrad was het Savonarola die aan het hoofd van het ge zantschap was, om den koning te vragen, de stad te sparen, maar tevens verzocht hij den vorst om te Rome een concilie voor te bereiden. Toen de koning aan dit verzoek gehoor gaf was Savonarola nog meer de held des volks. Echter ook op practisch gebied was hij werkzaam. Zoo gaf hij o.a. wenken om credietbanken voor den middenstand op te richten ter bevordering van den handel, de regeling der belastingen, de samenstelling der stedelijke raden enz.'in alle opzichten wist deze geniale geest het practisch leven en be drijf in nieuwe banen te leiden, en zoo kwam hij op het toppunt zijner glorie. PAUZE. ’t Spreekt vanzelf, zoo vervolgde Spr., dat een man die zoo een ieder, ook de hoogst geplaatsten, de waarheid durfde zeggen, tegen kanting moest krijgen, en er ontstonden dan ook allengs partijgroepeeringen, die zich met het streven van Savonarola niet konden ver- eenigen, ja zelfs werd deze door sluipmoor denaars bedreigd. Ook van den kant der geestelijkheid vond hij bestrijding. Uit het klooster der Francis- kanen, waar men naijverig was op den invloed dien Savonarola had gekregen, schreef men naar paus Alexander VI. Deze verzocht den om naar Rome te komen, en toen hieraan geen gevolg werd gegeven, werd het hem geboden. De priester gaf eenige redenen aan, dat hij niet uit Florence kon gaan, en spoedig daarop kwam een deputatie van den paus, en werd hem den kardinaalshoed aan geboden. Savonarola zag daarin een poging tot omkooping om bem het zwijgen op te leggen en met fierheid wees hij het aanbod af. De breuk was nu volkomen, en de paus sprak het banvonnis over hem uit, ja weldra werd besloten dat hij zou en moest vallen. Er werd een welsprekend monnik naar Flo rence gezonden om er te prediken, opdat deze ook invloed op ’t volk zou krijgen, dit ging niet naar wensch. Toen werd Savo narola door den anderen prediker tot de vuurproef uitgedaagd, hetwelk hierin bestond dat de twee tegenstanders tusschen twee brandstapels, dus door ’t vuur moesten gaan, dan kon ’t volk dat daarin een Gods oordeel zag, weten wie de waarheid Na heel wat onderhandeling ander zich in de plaats schikbaar had gesteld, 1 T498 plaats hebben. De dag verliep echter met kleinzielige uitvluchten en onderhande- lingen, en toen de nacht kwam gelastte de overheid het af, en nu werd het gerucht verspreid, dat Savonarola niet had gedurfd. Daardoor was in de oogen des volks zijn zaak als verloren te beschouwen en ’t volk dreigde zelfs het klooster, waar hij zich bevond, te verwoesten. Toen gaf hij zich vrijwillig in gevangenschap, en werd opge sloten in den kerker. Een rechtsgeding werd nu over hem gevoerd, maar voor de ver- hooren werd hij gefolterd door de koord. Die pijnigingen en de eenzaamheid des kerkers maakten hem wankelmoedig, waarbij Spreker uitvoerig stilstaat om dan te concludeeren dat hij door op Gods woord alleen te gaan steunen, gelouterd werd, de twijfel overwon en eindelijk op 23 Mei 1498 met twee andere monniken werd terecht gesteld. Hij stierf door de koord om daarna verbrand te worden. Gevallen is hij ook doordat hij te ver ingreep in de practische zaken van het beheer en bewind van Florence, maar toch was en bleef hij steeds een krijgsman Gods die in allerlei opzicht opkwam voor het volk. Dat dit volk hem af viel ligt voor een deel ook in de lichtzinnigheid van Florence’s inwoners, en toch Savonarola’s tragedie is die van zoo velen. Het Hosianna van heden wordt vaak een kruist hem voor morgen Zeer verschillend wordt natuurlijk gedacht en gesproken over dezen profeet van Florence. Men heeft hem zelfs geestelijk ontoereken baar willen verklaren, doch dit is ten onrechte, beweert Spr. Wij kindéren der 20e eeuw kunnen ons haast niet goed indenken in een leven met een ideaal. Thans vraagt men zoo lichtoch, waartoe dient het? - maar liefde, ware liefde voor een ideaal offert zich zelven gaarne op voor dat ideaal. Vele dichters hebben Savonarola tot het i ver- fanatiek dweeper genoemd, besluit Spr. is hij een vrijheids ein zijn volk te Bolswardsche Courant, 2 Rona Cacao daarvan voor taan een geregelde gebruiker wordt.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1912 | | pagina 1