KERMIS - BOLSWARD. P. B. VAN HAM, Belangrijke Publieke Verkoopingen. SATEN EN LANDEN, bijna alle gunstig aan één kavel en rondom het huis gelegen, in het waterschap „De Makkumer- en Parregaster-Meerpolders” in de gemeente Wonseradeel, provincie Fries land, samen ter grootte van 598 hectare 24 are 48 centiare of ongeveer 16281/2 ponde- maat (363/4 are). DE JONG, voorh. de Heer Hommes, banketbakker, Dijkstraat, Bolsward, Officiëele Advertentie. Advertentiën. Burgerlijke Stand. Marktbericht. Tandarts, Sneek, is eiken DONDERDAG te oonsul- teeren bij den Heer V PREDIKBEURTEN. RECLAME. van En KLAASKE, tot het aan- aan van de Vereeniging van Zuivelschool alhier. voor in vijf ge- Barradeel, het Westdongeradeel) van welk en geiten Goedkeuring der Statuten. De Staatscourant bevat de statuten oud-leerlingen der Rijks- Het vol- Sn. Ct. Weth. ge- voor en begunstigers. van Bolsward, 22 verhoogingen de 3 jaren gegund voor de som De Notarissen A. BONGA te Amsterdam en S. VAN DER BURG te Makkum zullen in het openbaar verkoopen Zes en twintig vruchtbare De provisioneels veiling zal plaats hebben: van de dertien saten en landen in den Mak- kumermeerpolder op Woensdag 28 Februari 1912, van de dertien saten en landen in den Parregastermeerpolder op Donderdag 29 Februari 1912, beide te Bolsward, in „de Doele”, telkens voormiddags elf uur. De finale toewijzing van alle zes en twintig saten en landen geschiedt op Donderdag 14 Maart 1912, terzelfder plaatse en ure. Nadere inlichtingen te bekomen ten kan tore van notaris BONGA, Heerengracht 525 te Amsterdam en notaris Van der BURG te Makkumveilingsboekjes met kaarten verkrijgbaar a f 0.50. Zondag 11 Februari 1912. HERVORMDE KERK. ’s Voormiddags 93/4 uur Ds. D. N. ZUITHOFF. ’s Avonds 53/4 uur: Dr. C. J. NIEMEIJER. DOOPSGEZINDE KERK. ’s Voormiddags 93/4 uur Ds. E. PEKEMA, Pred. te IJmuiden. GER. KERK (Nieuwe Hofstraat). ’s Voormiddags 91/2 uur: Ds. J. OP ’T HOLT. ’s Avonds 5i/4 uur: DEZELFDE. BROEREKERK. 's Voormiddags 9r/2 uur De Heer G. I. van der PLOEG. ’s Avonds 5x/a uur: Ds. van OOSTEN van Makkum. Hindeloopen. In een alhier gehouden ver gadering was besloten tegen Vrijdag een priksledentocht te organiseeren, met als route Hindeloopen, Stavoren, Sloten, Ulst, Sneek, Bolsward, Workum, Hindeloopen. ’t Plan was n BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Bolsward, zullen Woensdag den 21 Februari 1912, ’s morgens elf uur, verpach ten een standplaats voor een Kinematograaf en een luchtschommel, gedurende de kermis van 1912 en 1913, conditiën liggen ter lezing ter Secretarie. Gezegelde inschrijvings- biljetten in te leveren in een gesloten bus ter Secretarie. De standplaats voor een Kine matograaf is op het Marktplein, in het centrum der stad. Burgemeester en Wethouders M. OBERMAN. De Secretaris, K. H. LAAGLAND. Ijsongelukken. Het ijs neemt nu hard af,"en ’t schijnt nu wel, dat de winter ons den rug voorgoed heeft toegekeerd, ten minste voorloopig. Van ijsongelukken te zeggen ver drinken, heeft men in onze environs gelukkig niet vernomen, evenwel zijn er toch op het ijs veel ongevallen voorgekomen, zij het dan gelukkig van minder ernstigen aard. Bij Tjerkwerd heeft onze stadgenoot P., toen hij een schaats repareerde, zich met een mes dat uitsnapte, in den arm gestoken, waardoor een slagader werd doorgesneden. De politie wist door doelmatige behandeling doodbloeden te voorkomen. Dr. Beekhuis heeft den patient spoedig daarop verder behandeld, en geval is, hoe ernstig ’t zich eerst liet zien, toch nog goed afgeloopen. Ook hebben door vallen of stooten eenigen zich nog al bezeerd, zoodat de dokter er bij te pas kwam. Het ergst was wel het geval van G. R., die met het hoofd tegen de nieuwe ijzeren draaibrug over de Hartwerder- vaart stiet, toen hij er onder door reed, doch te spoedig weer rechtop ging. Gelukkig is ook dit ongeluk bevredigend afgeloopen. Feestavonden. Wij weten allen, welk uitstekend resultaat het vorig jaar is verkregen door het uit zenden van een dozijn zwakke kinderen naar de vacantie-kolonies. De afd. „Bolsward” zal zoo gaarne dit jaar weer eenige kinderen zoo’n nuttig en noodig uitstapje bezorgen, doch uit de kas der afdeeling kan dit niet geheel bestreden worden. De burgerij al weer om een offer aan te komen heeft ook zijn bezwaren, daarom heeft men nu eens gemeend het nuttige met het aangename te vereenigen en heeft men de aanstaande week twee feestavonden georgani seerd, ten bate der vacantie-kolonies. Muziek, zang en voordracht zullen worden aangeboden om door variatie een gezelligen avond te hebben en de opbrengst van die avonden wordt besteed ten bate van ’t zwakke kind. Donderdag is de entrée gesteld op 75 cent en om ieder in de gelegenheid te stellen van ’t aangebodene te genieten en toch ook een penninkje bij te dragen, is Vrijdagavond de entrée slechts 10 cent. Het doel dezer avonden maakt het zeker onnoodig om een woord ter opwekking te zeggen. Prof. dr. von Buhl te München schrijft: Het natuurlijke Franz Josef-laxeerwater werkt zeker, spoedig en wordt algemeen als aangenaam van smaak geroemd. en met 10 Ondergeteekenden betuigen bij dezen hun hartelijken DANK voor de vele blijken van belang stelling, ondervonden tijdens de ziekte en bij het overlijden van hun Echtgenoot en Vader. Bolsward, Februari 1912. Wed. L. BOKMAReitsma. J. DASSEN. G. DASSENBokma. A. BOKMA. J. ATTEMA Cz. T. BOKMA. S. BOKMAOosterink. Geboren: Dochter van H. J. de BOER en A. de BOER-van der Veen. Bolsward, 5 Eebr. 1912. Kennisgeving aan vrienden Leeuwarden, 9 Febr. 1912. BOTERle soort f tot f 2e soort f tot f aan voer /4, /8 en 0/16 vaten. Fabrieksboter f 63,a f 64,Aanvoer 0/3, 23/6 en 0/12 vaten. De aanvoer vee bestond uit: 890 Run deren, 607 Schapen, 942 Varkens, 26 Bok ken en geiten, 8 Paarden en 0 Veulens. Totaal 2473 stuks. alleen heeren aan den tocht te doen deelnemen, gezeten in ouderwetsche Friesche priksleden, terwijl de dames op schaatsen den afstand zouden afleggen, animo dat er wasreeds hadden zich 39 deelnemers opgegeven. Helaas, de winter is vertrokken, zoodat de tocht niet kon plaats vinden, gende jaar, misschien N. Sneek. Bij de door Burg, en houden verpachting is de staanplaats een schouwburgtent op de Kleine Palen, gedurende de a.s. kermis, voor f 111 ge gund aan den heer Frans Hart te Beverwijk. De gunning van de beide staanplaatsen voor een draaimolen werd aangehouden. Ongeluk door onvoorzichtigheid. Gisteren, na vertrek van trein 608 het station De Bildt, sprong een der Evangelische vereenigingen, die zich ten doel stellen de bekeering der Israëlieten te bevorderen. Een krachtige actie werd "te ’s-Hage en Amsterdam gevoerd. Thans schijnt bijzondere aandacht aan andere provinciën, vooral N.-Brabant gewijd te worden. In de jongste dagen worden den Israëlieten geschriften onder omslag gezonden, die een aantrekkelijk verhaal bevatten en den lezer aanvankelijk in den waan brengen dat het een product van Joodscb-theologische zijde is en de inhoud er toe moet opwekken, de religieuze gevoelens en godsdienstige wets- kennis te versterken. Aan het einde van het geschrift blijkt dat het een opzet is om den Israëliet tot den orthodox christelijken gods dienst over te halen. Een echte reisduif. Zekere R., wonende in de Nijhoffstraat alhier, verkocht voor ongeveer een jaar ge leden aan een handelaar te Londen eenige paren postduiven. Woensdagmorgen kwam een der trouwe beestjes zich aldaar wederom aanmelden; hij bad de oude woning niet vergeten en de verre reis naar zijn vaderland maar ondernomen. (Centr.) Mond- en klauwzeer. Gedurende de maand Januari j.l. kwam het mond- en klauwzeer meenten (Achtkarspelen, Bildt, Ferwerderadeel en onder het vee van 6 veehouders, vee 105 runderen, 18 schapen en 4 varkens werden aangetast. Friesch Stamboek-vee. Het verzamelboek van het stamboek, waar in is opgenomen het vee, dat op 15 No vember 1911 in Friesland aanwezig was, bevat een opgave van 24.183 stuks vee, een getal dat weer belangrijk grooter is dan vorige jaren: in 1910 22.085, in 1909 19.870, in 1908 17.130. Van de 24.183 dieren zijn 738 stieren, 11.294 koeien, 2576 enterrieren, 3665 hok- kelingen en 5910 kalveren. Veiligheid op de spoorwegen in het Noorden. In verband met het spoorwegongeluk van Buitenpost, vertelde de N. Gr. Ct., dat trein 3.54 uit Winschoten Woensdag bij Wester- broek bijna tegen een goederentrein is ge- loopen. De machinist van den personentrein zag het gevaar en wist door bijtijds remmen en achteruit zetten een botsing te voor komen. De Pr. Gr. Ct. voegt hieraan toe Wij hebben dit verhaal, zelfs in Noord- Nederland, op het eerste gezicht nauwelijks geloofd. Een zoo absoluut defectueuze trein beveiliging, scheen ons een mythe. Doch het voorval wordt ons door geloof waardige personen bevestigd. En wat sterker is het moet geen unicum zijn. Twee geloofwaardige zegslieden wisten ons zelfs van nog twee dergelijke gevallen te berichten. Maar dat kan niet. Dat mag niet kunnen. Daar moet onmiddellijk raad geschaft worden en dat wel vóór het rampzalige spoorweg ongeluk, dat niet uit kan blijven en waarbij wèl eens verscheiden menscben het leven zouden kunnen laten. 4 Het is goed en wel, dat ons publiek ge duldig is. Maar tegenover zulke onhoudbare toestanden wordt geduldigheid domheid. Wij hebben een staatstoezicht op de spoorwegdiensten. Het woord is thans aan dit staatstoezicht. Een jaar ten achter. Gisterochtend stond een venter met Christe lijke scheurkalenders op de Markt te Zutphen zijn waar aan te prijzen; een schipper kocht er een, natuurlijk denkende, dat hij een kalender voor 1912 kreeg. Maar op zijn schip teruggekeerd, merkte hij pas, dat het een oude kalender was, van verleden jaar. Beklag over dit bedrog bij de politie baatte niet; de venter was al verdwenen. Men weet ’t nu; als die „handige” koop man terugkomt of als hij elders ’t zelfde probeert, kijke men goed uit zijn oogen. Z. Cl. BOLSWARD, Februari 1912. O n d e rtrou wd Bartholomeus Koopmans van Heerenveen en Geertje de Groot. Douwe Wouters en Obtje Jaarsma. Overleden: Jeltje 11 jaar d.v. Pier Plantinga en Trijntje Kingma. WONSERADEEL, van 7 tot en met 9 Februari 1912. Geboren: Anna Margaretha d.v. Thijs Tiesma en Wietske Stiensma te Parrega. Overleden Harmke de Bruin 87 jaar, wed. van Tjalling van der Meulen te Makkum. Pleuntje Brandsma 59 jaar, echtg. van Sijbren van de Witte te Wons. van 8 Vijf ruiten der vereeniging zijn ’t vorig jaar gebroken of beschadigd, zoodat er nieuwe voor ingezet zijn geworden. Bij twee kon dit uit het voorhanden glas geschieden, en drie zijn nieuw aangekocht. Tot bestuurslid werd, in de plaats van den heer Bölger, die toevallig ook nu perio diek aan de beurt, van aftreding was, bij herstemming met den heer S, J. T. Plantinga, benoemd de heer A. B. Faber, die de be noeming aannam. Na eenige verdere besprekingen o. a. ook over de mededeeling, dat dit tegenwoordige jaar al weder begonnen is met de breuk van. een der groote spiegelruiten van den heer J. v. d. Meer op de Groote markt, werd de vergadering gesloten. Verpachting brug „Hollanderzet”. Donderdag had ten raadhuize de ver pachting plaats van de opkomsten der brug „Het Hollanderzet” met de woning bij die brug. Ingeschreven werd voor f 250. Bij opbod werd na brug voor den tijd van Anne Draaisma alhier, f 340 per jaar. Openbare vergadering. Gisteren, Vrijdag-avond werd door de af deeling „Bolsward” der Soc. Dem. Arb. Partij een openbare vergadering gehouden in de voorzaal van „de Doele”. Er was een be hoorlijk talrijk publiek opgekomen, zoodat deze zaal en de belendende biljartzaal grootendeels bezet waren. Deze vergadering was belegd in verband met de motie van Mr. Troelstra van 5 December in de 2e kamer voorgesteld, en van dezen inhoud „De Kamer, overwegende dat het ge- wenscht is de pensionneering der personen, [die 70 jaar zijn en ouder] bedoeld in art. 357 van het ontwerp tot verzekering tegen de geldelijke gevolgen van invalidi teit en ouderdom onafhankelijk te maken van eventueele vertraging in de totstand koming der sociale verzekeringswetten. Verzoekt de Regeering zoo spoedig mogelijk een eenvoudig wetsontwerp in te dienen waarbij met gebruikmaking van de postkantoren of van andere be staande administratieve lichamen, de rege ling in bovengenoemd artikel voorgesteld, wordt ingevoerd om te werken totdat de wet, regelende de materie in haar geheel, in werking is getreden”. De heer A. B. KLEERKOPER van Amsterdam trad hierbij als spreker op en in een zeer uitvoerig en met klem uitgesproken betoog werd in verband met genoemde motie als terloops gewezen op den toestand van de ouden van dagen. De bespreking ging in hoofdzaak over de verhouding tusschen kapitaal en arbeid, over den strijd tusschen kapitalisme en socialisme, over de schrille tegenstelling tusschen de hoogere en lagere standen en de daaruit voortvloeiende onrecht vaardigheden in wetgeving en de maatschap pelijke samenleving, om ten slotte met kracht en klem de aanwezigen te wijzen op hun plicht om zich aan te sluiten bij de partij der sociale democratie, en ook om door organisatie invloed mee uit te oefenen op de Regeering, opdat de motie Troelstra worde aangenomen. De rijke en zeer omvangrijke inhoud dezer redevoering maakt het ondoenlijk nog heden een behoorlijk overzicht van ’t behandelde op te nemen in ons blad, te meer wijl er nog een wijdloopig en nog al scherp gevoerd debat op de rede is gevolgd. In ’t nummer van a.s. Donderdag hopen wij den hoofdinhoud van rede en debat te kunnen geven, echter ook dan nog in beknopten vorm, wijl ’t anders wel geheel ons blad zou gaan vullen. Als er van ruim 8 uur tot half twaalf, met uitzondering van een korte pauze, in snel tempo wordt gesproken, rollen er heel wat woorden over de tong. uit der reizi gers derde klasse, hoewel gewaarschuwd, uit den nog in beweging zijnden trein, met het gevolg, dat hij tusschen het perron en den trein kwam te vallen en hem door het ach terste gedeelte van den trein beide beenen werden verbrijzeld. De gewonde werd nog met denzelfden trein naar Utrecht vervoerd en vandaar per brancard naar de Rijkskli- nieken overgebracht. Bedoelde reiziger (een 51-jarige bosch- wachter uit Austerlitz) had te De Bildt willen overstappen om met den aansluitenden trein naar Groenekan door te reizen. U. D. Verhuizing met hindernissen. Een Nijmegenaar die zich in Arnhem wil vestigen, had gisteren een ongelukkigen verhuisdag. Hij vergezelde den voerman van den verhuiswagen en had naast dezen op den bok plaats genomen. Tusschen Nijmegen en Eist, op eenigen afstand van een bocht in den weg, schrikte het paard voor de stoomfluit van de naderde stoomtram. Dit had ten gevolge, dat de ver huiswagen met de voorwielen op de rails kwam de voerman, die van den bok was gesprongen en het paard had gegrepen, kon den wagen een eind van de rails krijgen, maar niet ver genoeg. Toen de stoomtram in volle vaart passeerde, werden de voor wielen van den wagen door de locomotief geraakt. De schok was zoo hevig, dat de Nijmegenaar die nog op den bok zat van den wagen werd geslingerd en op den grond viel, waar hij bewusteloos bleef liggen. De wagen zelf kwam achterstevoren in de sloot terechthet paard bleef ongedeerd. De Nijmegenaar kon na bijgebracht te zijn per tram naar Arnhem reizen. Het zal evenwel heel wat moeite kosten om den wagen met meubels uit de sloot te lichten. Een vreemd bericht. Aan de Limb. K. wordt uit Waubach het volgende bericht In deze omgeving ontvingen eenige Bur gemeesters bezoek van een grenscommissaris met verzoek om inlichtingen omtrent in hunne gemeente gevestigde mijnwerkers-vreemde- lingen. Mocht dit de lezers alreeds vreemd in de ooren klinken nog meer zal men zich verbazen als men weet, dat bij het afleggen van zijn bezoeken de grenscommissaris eens liet zien^ wat hij zooal bij zich droeg en voor den dag haalde een revolver, een paar hand boeien, een gummistok en een sterk bind koord. Kregen eenigen bij het zien van al die zaken kippevel, een der Burgemeesters sloeg de schrik om ’t hart toen hij werd uitgenoodigd eenige oefeningen met den com missaris te ondernemen in ’t worstelen en boksen. Dat die uitnoodiging van de hand gewezen werd behoeft geen betoog. En hiermee is het bericht uit. Godsdienstige propaganda. In ons land is tegenwoordig een verhoogde werkzaamheid waar te nemen van de zijde ;'i

Bolswards Nieuwsblad nl | 1912 | | pagina 2